eToys - en to pl translation catalogue (67 entries)

en: accept (s)
pl: akceptuj (s)

en: cancel (l)
pl: anuluj (l)

en: copy (c)
pl: kopiuj (c)

en: cut (x)
pl: wytnij (x)

en: debug it
pl: oczyść to

en: do again (j)
pl: Ponów (j)

en: do it (d)
pl: wykonaj (d)

en: explore it (I)
pl: eksploruj (l)

en: find again (g)
pl: powtórz szukanie (g)

en: find...(f)
pl: znajdź... (f)

en: inspect it (i)
pl: sprawdź (i)

en: more...
pl: więcej...

en: paste (v)
pl: wklej (v)

en: paste...
pl: wklej...

en: print it (p)
pl: drukuj (p)

en: set search string (h)
pl: ustaw wyszukiwane wyrażenie (h)

en: show bytecodes
pl: pokaż kody bajtowe

en: undo (z)
pl: cofnij (z)

en: browse it (b)
pl: przeglądaj (b)

en: change sets with it
pl: w listach zmian

en: choose language
pl: wybierz język

en: class comments with it
pl: w dokumentacjach klas

en: class names containing it
pl: w naswach klas

en: definition of word
pl: definicja słowa

en: explain
pl: wyjaśnij

en: file it in (G)
pl: archiwizuj w (G)

en: implementors of it (m)
pl: implementujący to (m)

en: method source with it
pl: źródło metody z tym

en: method strings with it (E)
pl: ciągi metod z tym (E)

en: pretty print
pl: estetyczne wydruki stron

en: pretty print with color
pl: estetyczne wydruki stron w kolorze

en: printer setup
pl: ustawienia drukarki

en: recognizer (r)
pl: rozpoznawanie (r)

en: references to it (N)
pl: odniesienia do tego (N)

en: save contents to file...
pl: zapisz zawartość w pliku...

en: selectors containing it (W)
pl: selektory zawierające to (W)

en: send contents to printer
pl: prześlij zawartość do drukarki

en: senders of it (n)
pl: nadawcy (n)

en: set alignment...
pl: ustaw wyrównanie...

en: set font... (k)
pl: ustaw czcionkę... (k)

en: set style... (K)
pl: ustaw styl... (K)

en: spawn (o)
pl: rozmnóż (o)

en: special menu...
pl: specjalne menu...

en: tiles from it
pl: kafelki z tego

en: translate it
pl: przetłumacz to

en: verify spelling of word
pl: sprawdź ortografię słowa

en: centered
pl: wyśrodkowane

en: justified
pl: wyjustowane

en: left flush
pl: lewy margines

en: right flush
pl: prawy margines

en: bold
pl: pogrubione

en: italic
pl: kursywa

en: narrow
pl: wąski

en: normal
pl: normalny

en: struck out
pl: przekreślenie

en: underlined
pl: podkreślony

en: Comparison to Clipboard
pl: Porównanie ze Schowkiem

en: Exact match
pl: Dokładne dopasowanie

en: Find what?
pl: Czego szukać?

en: nothing to save.
pl: nie ma nic do zachowania.

en: nothing to print.
pl: nie ma nic do wydrukowania.

en: Save changes before quitting?
pl: Zapisać zmiany?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
pl: Wybierz głębokość wyświetlania
    (obecnie {1})

en: File name?
pl: Nazwa pliku?

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
pl: Uwaga! Metoda mogła zostać
    zmieniona innym miejscu od czasu
    rozpoczęcia edycji tutaj.  Akceptować mimo to?

en: Sorry that name is already used
pl: Przykro mi, ta nazwa jest już używana

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
pl: Zmiany nie zostały zapisane.
    Czy na pewno anulować zmiany?
