eToys - en to pl translation catalogue (64 entries)

en: Kindly edit the description
pl: Uważnie edytuj opis

en: arrowheads
pl: strzałka

en: arrows
pl: strzałki

en: bottom
pl: dół

en: bottom center
pl: na dole po środku

en: bottom left
pl: na dole po lewej

en: bottom right
pl: na dole po prawej

en: bottom to top
pl: z dołu do góry

en: bouncing
pl: odrzucać

en: button down
pl: przycisk wciśnięty

en: button up
pl: przycisk zwolniony

en: center
pl: środek

en: color
pl: kolor

en: complex alt framed
pl: złożona funkcja obramowania

en: complex alt inset
pl: złożona funkcja wstawiania

en: complex alt raised
pl: złożona funkcja podnoszenia

en: complex framed
pl: złożone obramowanie

en: complex inset
pl: złożone wstawianie

en: complex raised
pl: złożone podnoszenie

en: do not rotate
pl: nie obracaj

en: dots
pl: kropki

en: flip left right
pl: obróć horyzontalnie

en: flip up down
pl: obróć wertykalnie

en: global rect
pl: globalny prostokąt

en: global square
pl: globalny kwadrat

en: inset
pl: okienko

en: justified
pl: wyjustowany

en: left
pl: lewo

en: left center
pl: z lewej po środku

en: left to right
pl: od lewej do prawej

en: linear
pl: liniowy

en: lines
pl: linie

en: local rect
pl: lokalny prostokąt

en: local square
pl: lokalny kwadrat

en: log scale
pl: skala logarytmiczna

en: none
pl: żaden

en: raised
pl: podniesiony

en: right
pl: prawo

en: right center
pl: z prawej po środku

en: right to left
pl: od prawej do lewej

en: rigid
pl: sztywny

en: rotate
pl: obróć

en: shrink wrap
pl: zmniejsz zawijanie tekstu

en: simple
pl: prosty

en: space fill
pl: wypełnij przestrzeń

en: stick
pl: przyklej

en: top
pl: góra

en: top center
pl: na górze po środku

en: top left
pl: na górze po lewej

en: top right
pl: na górze po prawej

en: top to bottom
pl: z góry do dołu

en: while pressed
pl: gdy wciśnięty

en: wrap
pl: zawijaj

en: decrease by
pl: zmniejsz o

en: divisible by
pl: podzielne przez

en: increase by
pl: zwiększ o

en: multiply by
pl: pomnóż przez

en: A tool for browsing the full protocol of an instance.
pl: Narzędzie do przeglądania pełnego protokołu instancji.

en: Instance Browser
pl: Przeglądarka instancji

en: A tool for browsing the full protocol of a class.
pl: Narzędzie do przeglądania pełnego protokołu klasy.

en: Lexicon
pl: Leksykon

en: Choose a vocabulary
    blue = current
    red = imperfect
pl: Wybierz słownictwo
    niebieski = obecny
    czerwony = niedoskonały

en: decimal places...
pl: miejsca dziesiętne...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
pl: Pozwala na ustawienie, ile miejsc dziesiętnych powinno być wyświetlanych w odczycie tej zmiennej
