eToys - en to pl translation catalogue (66 entries)

en: open
pl: otwórz

en: open as movie
pl: otwórz jako film

en: open file as movie
pl: otwórz plik jako film

en: Back one frame
pl: Cofnij o klatkę

en: Forward one frame
pl: Dalej o klatkę

en: Go to final page
pl: Idź do ostatniej strony

en: Go to first page
pl: Idź to pierwszej strony

en: Invoke menu
pl: Wyświetl menu

en: Play backward
pl: Odtwórz wstecz

en: Play forward
pl: Odtwórz do przodu

en: Scan by slider
pl: Przewijaj suwakiem

en: Stop playback
pl: Zatrzymaj odtwarzanie

en: add sound track
pl: dodaj ścieżkę dźwiękową

en: end clip here
pl: zakończ klip tutaj

en: hide sound track
pl: ukryj ścieżkę dźwiękową

en: make a new movie
pl: stwórz nowy film

en: make thumbnail
pl: stwórz miniaturę

en: open movie file
pl: otwórz plik z filmem

en: show sound track
pl: pokaż ścieżkę dźwiękową

en: Choose a movie file to open
pl: Wybierz plik video, który chcesz otworzyć

en: add soundtrack
pl: dodaj ścieżkę dźwiękową

en: create JPEG movie from folder of frames
pl: utwórz film JPEG z folderu klatek

en: create JPEG movie from MPEG
pl: utwórz film JPEG z MPEG

en: create JPEG movie from SqueakMovie
pl: utwórz film JPEG z SqueakMovie

en: remove all soundtracks
pl: usuń wszystkie ścieżki dźwiękowe

en: set frame rate
pl: ustaw ilość klatek na sekundę

en: turn off repeat (now on)
pl: wyłącz automatyczne powtarzanie (teraz włączone)

en: turn on repeat (now off)
pl: włącz automatyczne powtarzanie (teraz wyłączone)

en: Frame rate?
pl: Ilość klatek na sekundę?

en: New movie name?
pl: Nazwa nowego filmu?

en: Quality level (1 to 100)?
pl: Poziom jakości (od 1 do 100)?

en: advanced
pl: zaawansowane

en: next frame (->)
pl: następna klatka (->)

en: open file (o)
pl: otwórz plik (o)

en: play (p)
pl: odtwórz (p)

en: previous frame (<-)
pl: poprzednia klatka (<-)

en: rewind (r)
pl: przewiń (r)

en: stop (s)
pl: Stop (s)

en: subtitles
pl: napisy

en: zoom
pl: powiększenie

en: File not found: {1}
pl: Nie odnaleziono pliku

en: Not an MPEG or JPEG movie file: {1}
pl: To nie jest film MPEG ani JPEG:{1}

en: opening the file, please wait
pl: otwiera plik, czekaj

en: select a video file
pl: wybierz plik video

en: Desired frames per second?
pl: Pożądana ilość klatek na sekundę?

en: Path changed. Enter new one for:
pl: Ścieżka zmieniona. Wprowadź nową dla:

en: open subtitles file (u)
pl: otwórz plik z napisami (u)

en: set subtitles background color
pl: zmień kolor tła dla napisów

en: set subtitles color
pl: zmień kolor napisów

en: set subtitles font
pl: zmień źródło napisów

en: turn off full screen
pl: wyłącz tryb pełnoekranowy

en: turn on full screen
pl: pokaż pełny ekran

en: A player for MPEG and JPEG movies
pl: Odtwarzacz filmów MPEG i JPEG

en: MPEGPlayer
pl: Odtwarzacz MPG i MP3

en: A Player for MPEG movies
pl: Odtwarzacz filmów MPEG

en: Movie Player
pl: Odtwarzacz filmów

en: open file in an MPEG player
pl: otwórz plik w odtwarzaczu MPEG

en: play
pl: odtwórz

en: play in MPEG player
pl: odtwórz w odtwarzaczu MPEG

en: Open
pl: Otwórz

en: Play
pl: Odtwórz

en: Rewind
pl: Przewiń

en:  end
pl:  koniec

en:   soft
pl:   cicho

en:  loud
pl:  głośno

en: Quit
pl: Wyjdź
