eToys - en to pl translation catalogue (773 entries)

en: stepping
pl: odtwarzanie krok po kroku

en: border color...
pl: kolor obramowania...

en: border width...
pl: szerokość obramowania...

en: update from original
pl: aktualizuj z oryginału

en: A sector tool that lets you create slices of a pie of any angle for applications like fractions or drawing
pl: Narzędzie wyboru, które pozwala stworzyć wycinek o dowolnym kącie, dla aplikacji takich jak ułamki czy rysowanie

en: Sector
pl: Sektor

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
pl: To jes obraz projektu inkrustowanego. Kliknij przycisk koloru:
    niebieskiego - aby zwiększyć lub zmniejszyć
    żółtego - aby zwiększyć widoczność
    czerwony - uzyskać widok fabruczny
    turkusowy- uzyskać pełen widok
    biały wejść całkowicie w projekt

en: Event Recorder
pl: Nagrnie zdarzenia

en: Lets you record and play back interactions
pl: Pozwól nagrać i wysłuchaj interakcji

en: add journal file
pl: dodaj plik dziennika

en: add voice controls
pl: dodaj kontrole głosu

en: Caption for this button?
pl: Nazwa tego przycisku?

en: play
pl: odtwórz

en: Tape to read
pl: taśma do odtworzenia

en: {1} events reduced to {2}
pl: zdarzenia zredukowane do {2}

en: Tape to write
pl: taśma do nagrania

en: accept
pl: akceptuj

en: background color
pl: kolor tła

en: file out
pl: zapisz na dysku

en: fill
pl: wypełnij

en: inspect
pl: sprawdź

en: magnification
pl: powiększenie

en: pen color
pl: kolor ołówka

en: pen size
pl: wielkość ołówka

en: revert
pl: odwracać

en: selection...
pl: zaznaczenie...

en: tools...
pl: narzędzia...

en: Empty!
pl: Pusto!

en: not found
pl: nie znaleziono

en: Type name or fragment:
pl: Napisz nazwę lub jej część:

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
pl: niestety, kłóci się
     z nazwą innego
    hasła w tym słowniku

en: OK
pl: Akceptuj

en: Prev
pl: Poprzedni

en: a tool for discarding objects
pl: narzędzie do eliminowania obiektów

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
pl: Aby usunąć obiekt wrzuć go do któregokolwiek kosza. Aby przejrzeć i odzyskać pozycje które zostały wyrzucone kliknij podwójnie w którykolwiek kosz.  Rzeczy pozostają w koszu jeśli wybierzesz "zachowaj Kosz" w przeciwnym razie zostaną natychmiast usunięte

en: hide page controls
pl: ukryć kontrolki

en: show page controls
pl: pokarz kontrolki strony

en: book...
pl: książka...

en: Add a new page after this one
pl: Dodaj kolejną stronę po tej

en: Click here to get a menu of options for this book.
pl: Kliknij tutaj, aby zobaczyć menu opcji dla tej książki.

en: Delete this page
pl: Usuń tę stronę

en: Fewer controls
pl: Mniej kontroli

en: Final page
pl: Ostatnia strona

en: First page
pl: Pierwsza strona

en: Next page
pl: Następna strona

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: page controls at top
pl: kontrolki strony na górze

en: page controls short
pl: zmniejsz kontrole strony

en: More controls
pl: zwiększ kontrolę

en: view pages full-screen
pl: widok stron w trybie pełnoekranowym

en: page controls visible
pl: pokaż kontrole strony

en: This book is already open in some project
pl: Ta książka jest już otwarta w innym dokumencie

en: Multi-page structures
pl: Wiele struktór strony

en: Book may be open in some other project
pl: Książka może być już otwarta w innym dokumencie

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
pl: Możesz załadować tylko pojedyńczy morfem
    w jednym projekcje morficznym.

en: A button that takes you to the next page
pl: : Przycisk przejścia do kolejnej strony

en: A button that takes you to the previous page
pl: Przycisk przejścia do poprzedniej strony

en: A multi-paged structure
pl: wielostronicowa struktura

en: NextPage
pl: Następna Str.

en: PreviousPage
pl: Poprzednia Strona

en: load as book
pl: załaduj jako książkę

en: open as bookmorph
pl: otwórz jako morfem książki

en:  objects vanished in this process.
pl:  brakujące obiekty w procesie.

en: advanced...
pl: zaawansowane...

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
pl: Wybierz kolor, aby przypisać go jako kolor tła dla wszystkich stron tej książki

en: clear new-page template
pl: wyczyść szablon nowej strony

en: exit full screen
pl: wyłącz pełny ekran

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
pl: Dostosuj wszystkie strony do rozmiaru strony bieżącej.

en: make a thread of projects in this book
pl: utwórz wątek projektów w tej książce

en: make all pages the same size as this page
pl: utwórz wszystkie strony tej samej wielkości co aktualna

en: make this the template for new pages
pl: użyj tej strony jako szablonu dla nowych stron

en: paste book page
pl: wklej stronę z książki

en: set background color for all pages
pl: kolor tła dla wszystkich stron

en: show full screen
pl: pokaż pełny ekran

en: uncache page sorter
pl: wydobądź klasyfikację stron z pamięci cache

en: clear new-page prototype
pl: usuń prototyp nowej strony

en: copy page url to clipboard
pl: kopiuj adres url strony do schowka

en: delete this page
pl: usuń tę stronę

en: fewer page controls
pl: numer zewnętrzny kontroli strony

en: goto page
pl: idź do strony

en: insert a page
pl: wstaw stronę

en: keep in one file
pl: zachowaj w jednym pliku

en: mark entire book to be revertible
pl: zaznacz całą książkę jako odzyskana

en: mark this page to be revertible
pl: zaznacz cała stronę jako odzyskana

en: next page
pl: następna strona

en: previous page
pl: poprzednia strona

en: reload all from server
pl: załaduj wszystko ponownie z serwera

en: revert this page
pl: przywróć tę stronę

en: save as new-page prototype
pl: zapisz jako prototyp nowej strony

en: search for text
pl: wyszukaj tekst

en: send all pages to server
pl: wyślij wszystkie strony na serwer

en: send this page to server
pl: wyślij tę stronę na serwer

en: sort pages
pl: sortuj strony

en: sound effect for all pages
pl: efekt dźwiękowy dla wszystkich stron

en: sound effect this page only
pl: efekt dźwiękowy tylko dla tej strony

en: stop at last page
pl: zatrzymaj na ostatniej stronie

en: unmark entire book to be revertible
pl: odznacz całą książkę jako odzyskana

en: unmark this page to be revertible
pl: odznacz stronę jako odzyskana

en: visual effect for all pages
pl: efekt wizualny dla wszystkich stron

en: visual effect this page only
pl: efekt wizualny tylko dla tej strony

en: wrap after last page
pl: kontynuuj po ostatniej stronie

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
pl: Jeśli opcja jest włączona, przyciski kontroli strony (jeśli istnieją) pojawią się na początku książki, jeśli nie to pojawią się poniżej

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
pl: Jeśli opcja jest włączona, rzad kontroli strony pojawi się w górnej części książki

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects residing within the page
pl: Jeśli zaznaczymy przyciski stop-krok uruchamiane wewnątrz strony obsługiwać będzie tylko skrypty obiektów wewnątrz strony

en: If set, the book page occupies the entire screen
pl: Jeśli opcja jest właczona, strona książki zajmuje cały ekran

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
pl: Jeśli opcja jest właczona, uawża się pierwszą stronę książki jak gdyby była kontynuacją ostatniej, przyciskając przycisk kolejnej strony można przejrzeć cały cykl stron i wrócić rozpoczynając za każdym razem od początku gdy dotrzemy do końca ksiazki

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
pl: Jeśli opcja jest właczona, mniejsze kontrolki stron są używane kiedy pojawiają się kontrole stron

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
pl: Jeśli opcja jest włączona kiedy zmieniasz wielkość książki zmienia się również wielkosć wszystkich stron.

en: save for later revert...
pl: zachowaj do ponownego odtworzenia...

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
pl: Ustanowienie efektu dźwiękowego, który powinien być stosowany, gdy następuje przejście pomiędzy dwiema stronami książki.

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
pl: Ustawienie efektu wizualnego, który będzie usytuowany pomiędzy stronami książki

en: set sound effect for all pages
pl: efekt dźwiękowy dla wszystkich stron

en: set sound effect for this page
pl: efekt dźwiękowy dla tej strony

en: set visual effect for all pages
pl: efekt wizualny dla wszystkich stron

en: set visual effect for this page
pl: efekt wizualny dla tej strony

en: visual and sound effects...
pl: efekty wizualne i dźwiękowe...

en: add a new page just like this one to the book.
pl: dodaj nową stronę taką jak ta do książki.

en: Book
pl: Książka

en: create an icon representing this page
pl: stwórz ikonę reprezentującą tę stronę

en: duplicate this page
pl: duplikuj tę stronę

en: find again
pl: szukaj od nowa

en: find...
pl: znajdź...

en: go directly to a page, if you know its page-number
pl: idź bezpośrednio do strony, jeśli znasz jej numer

en: go to page...
pl: idź do strony...

en: hand me a bookmark for this page
pl: daj mi zakładkę dla tej strony

en: hand me a thumbnail for this page
pl: daj mi ikonę dla tej strony

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
pl: stwórz zakładkę, która po kliknięciu otworzy książkę na tej stronie.

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
pl: otwórz narzędzie pozwalające na uporządkowanie stron książki.

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
pl: przywróć wszystkie strony tej książki do ich pierwotnych postaci, o ile to możliwe.

en: restore this page to its initial condition, if possible.
pl: przywróć tę stronę do jej pierwotnej postaci, o ile to możliwe.

en: revert entire book
pl: cofnij zmiany w całej książce

en: search for the next occurrence of a string
pl: znajdź następne wystąpienie ciągu znaków

en: search the book for word(s)
pl: wyszukaj słowa w książce

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Please name this thread.
pl: Proszę nazwij ten wątek.

en: Projects on Parade
pl: projekty na pokaz

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
pl: Ta strona nie ma adresu url.   Najpierw wyślij stronę na serwer.

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
pl: Jesteś pewien, że chcesz usunąć zmiany na tej stronie oraz całą jej zawartość?

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
pl: url miejsca zapisania typowej strony z tej książki.
    Musi zaczynać się od file:// lub ftp://

en: Page?
pl: Strona?

en: show more controls
pl: wyświetl więcej sterowników

en: keep all pages the same size
pl: zachowaj wszystkie strony w tym samym rozmiarze

en: Choose a sound
    (it is now
pl: Wybierz dźwięk
    (teraz jest

en: Choose an effect
    (it is now {1})
pl: Wybierz efekt
    (teraz jest {1})

en: Choose orientation...
pl: wybierz ułorzenie...

en: File name? (".ps" will be added to end)
pl: Nazwa pliku? (na końcu zostanie dodane ".ps")

en: MyBook
pl: MojaKsiążka

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
pl: portret (wysokość)
    krajobraz (szerokość)

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
pl: url w miejscu, gdzie przechowywany jest indeks tej książki.
    Musi zaczynać się:// or ftp://

en: sorry, nothing was saved for this page.
pl: przepraszamy, nic nie zostało zapisane na tej stronie.

en: just had one!
pl: istniała tylko jedna

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
pl: niezgodność rozmiaru .bo  Proszę powiedz Tedowi co właśnie zrobiłeś książce.

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
pl: Zmodyfikuj starą książkę, lub stwórz nową
    dzieląc się swoimi stronami

en: Old book
    New book sharing old pages
pl: Stara książka.
    Nowa ksiązka posiadająca stare strony

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
pl: Ta książka jest oznaczona "przechowywać w jednym pliku".Różne strony używają wspólnego Gracza.Zapisz właściciela ksiązki.

en: where is the page?
pl: gdzie jest strona?

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
pl: Każda strona będzie plikiem na serwerze.  
    Chcesz aby numery strony były w nazwie danego pliku? 
    czy sam je nazwiesz?

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
pl: Urzyj numeru strony.
    Ustal nazwę pliku.
    Zapisz w nowym miejscu (używając numeru strony)
    Zapisz w nowym miejscu (ustalajac nazwę)
    Zapisz nową książkę używając starych stron

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
pl: słowa do wyszukania.   Kolejność nieistotna.
    Wystarczy początek słowa.

en: scripting area
pl: przestrzeń skryptów

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
pl: Zaakceptuj zmiany tutaj umieszczone jako nowy porządek stron tej książki

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
pl: Zapomniane wszelkie zmiany tutaj zrobione, odrzucone wejście

en: Okay
pl: Akceptuj

en: where is my book?
pl: gdzie jest moja książka?

en: Close
pl: Zamknij

en: disable bookmark action
pl: wyłaczyć działanie zakładki

en: enable bookmark action
pl: właczyć działanie zakładki

en: make a flex morph
pl: stwórz dostosowany morfem

en: set page sound
pl: ustaw dźwięk strony

en: set page visual
pl: ustaw efekt wizualny strony

en: page should already have a url
pl: strona powinna już mieć url

en: This book is already open in some other project
pl: Ta książka jest już otwarta w innym projekcie

en: grab original morph
pl: zapisz oryginalny morfem

en: reveal original morph
pl: pokaż oryginalny morfem

en: A storyboard authoring tool
pl: Narzędzia do tworzenia skryptów filmu

en: Storyboard
pl: scenariusz

en: A horizontal number line.  One possible use is as an x-axis in a graph.
pl: Pozioma oś liczbowa. Jednym z możliwych zastosowań jest oś x w wykresie.

en: Graphing
pl: Tworzenie wykresów

en: H number line
pl: oś liczbowa H

en: set marks per legend
pl: ustaw znaczniki dla legendy

en: set max value
pl: ustaw maksymalną wartość

en: set min value
pl: ustaw minimalną wartość

en: set pixels per unit
pl: ustaw liczbę pikseli na jednostkę

en: set the maximum value to be shown on the number line.
pl: ustaw maksymalną wartość pokazywaną na osi liczbowej.

en: set the minimum value shown on the number line.
pl: ustaw minimalną wartość pokazywaną na osi liczbowej.

en: set the number of pixels per unit on the number line.
pl: ustaw liczbę pikseli na jednostkę na osi liczbowej.

en: set the number of units between marks on the number line.
pl: ustaw liczbę jednostek między znacznikami na osi liczbowej.

en: set the number of units between tick marks on the number line.
pl: ustaw liczbę jednostek między znakami na osi liczbowej.

en: set units per mark
pl: ustaw liczbę jednostek na zacznik

en: marksPerLegend
pl: znaczników na legendę

en: type new pixels per unit
pl: wpis nową ilość pikseli na jednostkę

en: unitsPerMark
pl: jednostek na znacznik

en: show negative arrowhead
pl: pokaż ujemne strzałki

en: show legend for the zero point.
pl: pokaż legendę dla punktu zero.

en: A vertical number line.  One possible use is as a y-axis in a graph.
pl: Pionowa oś liczbowa. Jednym z możliwych zastosowań jest oś y w wykresie.

en: V number line
pl: oś liczbowa V

en: BouncingAtoms
pl: ponownie uruchamiać system

en: Just for Fun
pl: tylko dla zabawy

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
pl: Oryginalna, zoptymalizowana symulacja odbijania atomów autorstwa Johna Maloney

en: Atoms, mate
pl: Atomy, połączone

en: Bouncing Atoms
pl: ponownie uruchamiać system

en: set atom count
pl: ustaw liczbę atomów

en: show infection history
pl: pokaż historię zainfekowania

en: startInfection
pl: początek infekcji

en: Number of atoms?
pl: Liczba atomów?

en: A digital clock
pl: Zegar elektroniczny

en: Digital Clock
pl: Zegar Elektroniczny

en: A simple digital clock
pl: Prosty zegar elektroniczny

en: Clock
pl: Zegar

en: change font
pl: zmień czcionkę

en: Choose a font and style
pl: Wybierz czcionkę i styl

en: display 24-hour
pl: wyświetlaj w trybie 24-godzinnym

en: show seconds
pl: pokaż sekundy

en: A circle that flashes
pl: Migający okrąg

en: Flasher
pl: Migacz

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
pl: Odczyt pozwalający ci monitorować częstoć odwieżania obrazu twojego systemu

en: FrameRate
pl: Liczba klatek na sekundę

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
pl: Lupa pokazująca Morfy w Ręce oraz pozycję Ręki.

en: A round magnifying glass
pl: Okrągła lupa

en: Hand Magnifier
pl: Ręczna lupa

en: RoundGlass
pl: Okrągła soczewka

en: magnification...
pl: powiększenie...

en: Choose magnification
    (currently {1})
pl: Wybierz powiększenie
    (aktualnie {1})

en: show pointer
pl: pokaż wskaźnik

en: round
pl: okrągły

en: track pointer
pl: śledź wskaźnik

en: choose blocking color
pl: wybierz blokujący kolor

en: choose passing color
pl: wybierz przepuszczający kolor

en: exchange source and screen
pl: wymień żródło i ekran

en: show screen only
pl: pokazuj tylko ekran

en: show screen over source
pl: pokaż ekran nad źródłem

en: show source only
pl: pokaż samo źródło

en: show source screened
pl: pokaż źródło

en: *I have too many submorphs*
pl: *Mam za dużo morf podrzędnych*

en: *Please add a screen morph*
pl: *Proszę dodaj morfę ekranu*

en: *Please add a source morph*
pl: *Proszę dodaj morfę źródła*

en: tear off
pl: oderwij

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
pl: Przezroczysty prostokąt, bez obramowania, o standardowym rozmiarze, w przewidywalnej sekwencji pastelowych kolorów.

en: Sticky Pad
pl: Przyklejane notatki

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
pl: Za każdym razem, gdy otrzymasz jeden z tych pastelowych, przezroczystych prostokątów bez ramek, będzie w innym kolorze niż poprzednim razem.

en: Go to this mark
pl: Idź to tego znacznika

en: Set transition
pl: Ustaw przejście

en: save script
pl: zapisz skrypt

en: change tilt and zoom keys
pl: zmień klawisze pochylania i zoomu

en: edit an existing camera script
pl: zmień istniejący skrypt kamery

en: run an existing camera script
pl: uruchom istniejący skrypt kamery

en: Navigator
pl: Nawigator

en: Sugar Navigator Flap
pl: Zakładka Nawigacji Bajtek.edu.pl

en: Supplies
pl: Przybory

en: Supplies Flap
pl: Zakładka Przyborów

en: Flap
pl: Zakładka

en: Where should the new flap cling?
pl: Gdzie powinna być przyczepiona nowa zakładka?

en: Wording for this flap:
pl: Opis dla tej zakładki:

en: Stack Tools
pl: Narzędzia Stosu

en: Objects
pl: Obiekty

en: Painting
pl: Malowanie

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
pl: Przycisk do używania przy skryptowaniu z kafelkami; jego skrypt będzie metodą zawierającego go pola

en: A device for making sound recordings.
pl: Urządzenie nagrywające dźwięki.

en: A joystick-like control
pl: Sterowanie jak joystickiem

en: A place for assembling parts or for staging animations
pl: Miejsce do składania części lub tworzenia animacji

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
pl: Miejsce do przechowywania alternatywnych obrazów w animacji itp.

en: A rectangle
pl: Prostokąt

en: A slider for showing and setting numeric values.
pl: Suwak do pokazywania i zmieniania wartości liczbowych.

en: A star
pl: Gwiazda

en: A tool for discarding objects
pl: Miejsce do przechowywania bezużytecznych obiektów

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
pl: Narzędzie wyświetlające wszystkie obiekty ze skryptami w projekcie.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
pl: Narzędzie pozwalające na przeglądanie katalogu dostępnych obiektów

en: All Scripts
pl: Wszystkie Skrypty

en: Button
pl: Przycisk

en: Grab patch
pl: Złap wycinek

en: Holder
pl: Pojemnik

en: Make a new "Sketch" by designating a rectangular area of the screen
pl: Stwórz nowy "Szkic", wyznaczjąc prostokątny fragment ekranu

en: Make a new "Sketch" by "lassoing" an area of the screen
pl: Swtórz nowy "Szkic", wyznaczając fragment ekranu za pomocą "lassa"

en: Object Catalog
pl: Katalog Obiektów

en: Players
pl: Gracze

en: Playfield
pl: Pole Gry

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: Slider
pl: Suwak

en: Sound Recorder
pl: Nagrywarka dźwięków

en: Star
pl: Gwiazda

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
pl: Przyciski Stop, Krok i Idź do kontrolowania przystkich sktyptów naraz. Narzędzie może zostać także użyte do kontrolowania każdego skryptu w twoim projekcie indywidualnie.

en: Text
pl: Tekst

en: Text that you can edit into anything you desire.
pl: Tekst, w którym możesz edytować, cokolwiek zechcesz.

en: Trash
pl: Kosz

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
pl: Miejsce do rysowania i skryptowania, z własnymi przyciskami stop/krok/idź.

en: A data field which will have a different value on every card of the background
pl: Pole danych, które będzie miało różną wartość na każdej karcie tła

en: A multi-card data base
pl: Baza danych z wieloma kartami

en: A piece of text that will occur on every card of the background
pl: Kawałek tekstu, który pojawi się na wszystkich kartach tła

en: A Scriptable button
pl: Przycisk skryptowania

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
pl: Przewijalne pole z danymi, które będzie miało inną wartość na każdej karcie tła

en: A tile that will produce a random number in a given range
pl: Kafelek, który wygeneruje losową liczbę w danym zakresie

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
pl: Narzędzie, które pozwala na kontrolowanie wszystkich uruchomionych skryptów w twoim świecie

en: Background Field
pl: Pole Tła

en: Background Label
pl: Etykieta Tła

en: ButtonDown?
pl: Przycisk wciśnięty?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
pl: Przyciski do uruchomienia, zatrzymania i wykonania pojedynczego kroku przez skrypt

en: ButtonUp?
pl: Przycisk zwolniony?

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
pl: Umieść to w miejscu, w którym chcesz rozpocząć nowy rysunek

en: Paint
pl: Maluj

en: Random
pl: Losowy

en: Scripting
pl: Skryptowanie

en: Scrolling Field
pl: Przewijalne pole

en: Stack
pl: Stos

en: Status
pl: Stan

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
pl: Kafelki do sprawdzenia, czy przycisk myszy jest wciśnięty

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
pl: Kafelki do sprawdzenia, czy przycisk myszy jest zwolniony

en: A button that takes the user to the next card in the stack
pl: Przycisk prowadzący użytkownika do następnej karty ze stosu

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
pl: Przycisk prowadzący użytkownika do poprzedniej karty ze stosu

en: A button whose script will be a method of the background Player
pl: Przycisk, którego skrypt będzie metodą gracza tła

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
pl: Pole tekstowe z zaokrąglonym, cieniowanym brzegiem oraz ozdobną czcionką.

en: Fancy Text
pl: Ozdobny Tekst

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
pl: Pomieści jakąkolwiek ilość tekstu; ma pasek przewijania

en: Next Card
pl: Następna karta

en: Previous Card
pl: Poprzednia karta

en: Scriptable Button
pl: Przycisk skryptowania

en: Scrolling Text
pl: Przewijany Tekst

en: Simple Text
pl: Zwykły tekst

en: Some hints about how to use Stacks
pl: Kilka porad o używaniu Stosów

en: Stack Help
pl: Pomoc dla Stosu

en: Text that you can edit into anything you wish
pl: Tekst, który możesz edytować, jakkolwiek zechcesz

en: A non-editable picture of something
pl: Nieedytowalny obrazek

en: A rectangle with rounded corners
pl: Prostokąt o zaokrąglonych narożnikach

en: A straight-sided figure with any number of sides
pl: Figura z dowolną liczbą prostych boków

en: A structure with tabs
pl: Struktura z zakładkami

en: Picture
pl: Obraz

en: Polygon
pl: Wielokąt

en: RoundRect
pl: Zaokrąglony prostokąt

en: TabbedPalette
pl: Paleta z kartami

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
pl: Przeglądarka jest narzędziem pozwalającym zobaczyć cały kod wszystkich klas w systemie

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
pl: Lista Plików jest narzędziem pozwalającym przeglądać foldery i pliki na dyskach i serwerach FTP.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
pl: Przeglądarka wiadomości, która śledzi najnowsze metody

en: A Process Browser shows you all the running processes
pl: Przeglądarka Procesów pokazuje ci wszystkie uruchomione procesy

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
pl: Transkrypt jest oknem używanym do wyświetlania rejestrów i debuggowania; przejrzyj odwołania do #Transkryptu dla przykładów, jak go używać.

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
pl: Narzędzie do odkrywania metod poprzez podawanie próbnych wartości dla argumentów i wyników

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
pl: Narzędzie do wyszukiwania, oglądania i edytowania metod, których nazwy zawierają dany ciąg znaków.

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
pl: Narzędzie pozwalające na oglądnie i zarządzanie wszystkimi zmianami kodów w pojedynczym zbiorze zmian

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
pl: Przestrzeń Pracy jest zwykłym oknem do edycji tekstu.  Później można zapisać zawartość w pliku.

en: Allows you to control numerous options
pl: Pozwala na kontrolowanie licznych opcji

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
pl: Pozwala ustalić adnotacje do wyświetlenia w panelach adnotacji przeglądarek itp.

en: Annotations
pl: Adnotacje

en: Browser
pl: Przeglądarka

en: Change Set
pl: Zmień zestaw

en: Change Sorter
pl: Zmień sortownik

en: File List
pl: Lista Plików

en: Message Names
pl: Nazwy wiadomości

en: Method Finder
pl: Lokalizator Metod

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
pl: Przeglądarka pakietów: niczym przeglądarka systemu, lecz z dodatkowym poziomem kategoryzacji w lewym górnym panelu, tak że kategorie klas są podzielone na grupy nazywane "pakietami"

en: Packages
pl: Pakiety

en: Preferences
pl: Ustawienia

en: Processes
pl: Procesy

en: Recent
pl: Ostatnie

en: Shows two change sets side by side
pl: Wyświetla obok siebie dwa zestawy zmian

en: Transcript
pl: Transkrypt

en: Workspace
pl: Przestrzeń Pracy

en: A confined place for drawing and scripting with its own private stop/step/go buttons.
pl: Miejsce do rysowania i skryptowania z własnymi przyciskami stop/krok/idź.

en: A magnifying glass
pl: Lupa

en: A Player for MPEG movies
pl: Odtwarzacz filmów MPEG

en: A place to present annotated content
pl: Miejsce do prezentowania adnotowanych treści

en: A source for single-letter objects
pl: Źródło obiektów reprezentujacych pojedyncze litery

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
pl: Narzędzie umożliwiające przeglądanie katalogu obiektów

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
pl: Narzędzie pozwalające na zobaczenie i kontrolowanie wszystkich skryptów uruchomionych w twoim projekcie

en: Alphabet
pl: Alfabet

en: An indicator of how fast your system is running
pl: Wskaźnik szybkości działania twojego systemu

en: Frame Rate
pl: Szybkość klatek

en: Magnifier
pl: Lupa

en: Movie Player
pl: Odtwarzacz Filmów

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Destroy flap named...
pl: Zniszcz zakładkę o nazwie...

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
pl: UWAGA! To zniszczy wszystkie współdzielone
    zakładki tak, że nie będą obecne w *żadnym*
    projekcie. Jeśli później zechcesz ich z powrotem,
    będziesz musiał je znowu włączyć, w tym samym
    menu, po czym utworzony zostanie domyślny zestaw
    współdzielonych zakładek. Czy na pewno chcesz
    kontynuować usuwanie zakładek?

en: Flap problem
pl: Problem z zakładkami

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
pl: Zakładki są niczym szflady na krawędzi ekranu; mogą zostać otwarte, aby użyć ich zawartości, oraz zamknięte, gdy ich nie potrzebujesz. Mają wiele różnych zastosowań. Niektóre z nich zostały opisane poniżej na domyślnym zestawie zakładek.
    
    'Współdzielone zakładki' są dostępne w każdym morfowym projekcie. Gdy przełączysz między projektami, zobaczysz w każdym te same współdzielone zakładki, choć jest też możliwość wybrania, które z nich mają być wyświetlane w poszczególnych projektach, oraz możliwość tymczasowego ukrycia wszystkich zakładek.
    
    Aby rozpocząć używanie zakładek, przejdź do menu pulpitu, wybierz "zakładki..." i następnie 'menu zawsze na wierzchu'. Jeśli zobaczysz w tym menu listę nazw zakładek, takich jak 'Squeak', 'Narzędzia' itp., to oznacza, że współdzielone zakładki zostały już ustawione w twoim obrazie. Jeśli nie będzie tej listy, zobaczysz zamiast tego opcję pozwalającą 'zainstalować domyślne współdzielone zakładki'; wybierz ją i nowe zakładki zostaną utworzone a menu zakładek zacznie odzwierciedlać ich obecność.
    
    'Zakładki projektu' są zakładkami należącymi do pojedynczego morfowego projektu. Zobaczysz je w tym konkretnym projekcie, lecz nie w pozostałych.
    
    Jeśli zakładka zostanie ustawiona jako kosz na części (tak jak domyślne zakładki Narzędzia i Przybory), możesz jej użyć do tworzenia nowych obiektów -- otwórz zakładkę, znajdź obiekt i go przeciągnij; gdy kursor opuści zakładkę, zakładka sama się zamknie, a ty będziesz trzymać nowy obiekt -- kliknij aby go umieścić, gdzie chcesz.
    
    Jeśli zakładka *nie* jest ustawiona jako kosz na części (tak jak domyślna zakładka 'Squeak' przy lewej krawędzi ekranu), możesz przechować w niej obiekty (to jest prosty sposób na przenoszenie obiektów między projektami), swoje własne ustawienia itd. Zawartość domyślnej zakładki 'Squeak' jest tylko dla przykładu -- każdy użytkownik może dostosować zakładki do swojego stylu i wymagań.
    
    Każda zakładka może zostać ustawiona tak, aby pokazywała się przy najechaniu myszą, przy przeciągnięciu, przy obydwu lub przy żadnym. Zobacz elementy menu opisane poniżej, aby dowiedzieć się więcej o tych i innych opcjach.
    
    Możesz otworzyć zamkniętą zakładkę poprzez kliknięcie na jej pasek lub poprzez przeciągnięca paska w stronę środka ekranu.
    
    Możesz zamnkąć otwartą zakładkę poprzez kliknięcie na jej pasek lub poprzez przeciągnięcie paska z powrotem do krawędzi ekranu.
    
    Przeciągnij pasek zakładki, aby zmienić pozycję i rozmiar zakładki. Zmiana pozycji zaczyna się, gdy przeciągniesz kursor poza pierwotny obszar paska.
    
    Jeśli zakładki lub ich paski wydają się źle położone lub zgubione, spróbuj użyć opcji 'przywróć ekran' z menu ekranu.
    
    Menu z czerwonym halo na zakładce pozwala na zmianę jej właściwości. Dla łatwiejszego używania wybierz 'menu zawsze na wierzchu' -- dzięki temu będziesz mógł łatwo przejrzeć wszystkie opcje w menu.
    
    kolor paska..				Pozwala zmienić kolor paska zakładki.
    kolor zakładki...				Pozwala zmienić kolor zakładki.
    
    użyj tekstowego paska...		Jeśli pasek nie jest tekstowy, takim stanie się.
    zmień opis paska...	Jeśli pasek jest tekstowy, pozwala edytować jego opis.
    
    użyj graficznego paska...		Jeśli pasek nie jest graficzny, takim się stanie.
    wybierz grafikę paska...	Jeśli pasek jest graficznym, pozwala zmienić obrazek.
    
    użyj jednolitego paska...		Jeśli pasek nie jest jednolity, takim się stanie, tzn.
    						będzie jednolitym kolorowym paskiem wzdłóż całej długości ekranu.
    
    zachowanie 'kosz na części'		Gdy zaznaczone, przeciągnięcie obiektu z tej zakładki
    						utworzy nową kopię tego obiektu.
    
    przeciągnięcie				Gdy zaznaczone, zakładka otworzy się po przeciągnięciu i zamknie
    						po zakończeniu przeciągania.
    
    najechanie			Gdy zaznaczone, zakładka otworzy się po najechaniu myszą i zamknie
    						po opuszczeniu jej przez kursor.
    
    złap się krawędzi...			Ustala, do której krawędzi (lewa, prawa, górna, dolna) zakładka jest przyczepiona.
    
    współdzielona					Gdy zaznaczone, ta zakładka będzie dostępna we wszyskich projektach
    						Gdy nie, będzie wyświetlana tylko w jednym projekcie.
    
    zniszcz tę zakładkę		Usuwa tę zakadkę.
    
    Aby zdefiniować nową zakładkę, użyj opcji 'stwórz nową zakładkę' z menu 'zakładki'.
    
    Aby reinstalować domyślne zakładki systemu, możesz użyć opcji 'zniszcz wszystkie współdzielone zakładki' w menu 'zakładki' a następnie 'zainstaluj domyślne współdzielone zakładki',
    
    Aby dodać, usunąć lub edytować przedmioty w danej zakładce, najlepiej najpierw wyłączyć jej czułość na najechanie myszą i przeciąganie, aby nie znikała, gdy z nią pracujesz.
    
    Poza trzema standardowymi zakładkami dostarczanymi z domyślnym systemem, są dwie inne zakładki dostępne na żądanie z menu 'zakładki' -- jedna nazywa się 'Narzędzia stosu' i dostarcza narzędzia użytecznie do budowania treści podobnych do stosów; druga nazywa się 'Malowanie' i zapewnia szybki sposób rozpoczęcia nowego obrazku. Wystarczy kliknąć na odpowiednie pole wyboru w menu 'zakładki', aby włączyć lub wyłączyć wyświelanie danej zakładki w projekcie.

en: Flaps
pl: Zakładki

en: Next
pl: Następny

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Navigator Flap
pl: Zakładka nawigacji

en: Click here to start or finish painting.
pl: Kliknij tutaj, aby rozpocząć lub zakończyć rysunek.

en: about this system
pl: o tym systemie

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
pl: Sprawdź, czy na serwerze istnieje aktualizacja Squeak i jeśli istnieje - ściągnij ją.

en: click here to find out version information
pl: kliknij tutaj, aby zobaczyć informację o tej wersji

en: load code updates
pl: załaduj aktualizacje kodu

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
pl: Zapisz na dysku kompletną kopię aktualnego stanu obrazu.

en: save
pl: zapisz

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
pl: Godzina.  Jeśli chcesz widzieć sekundy, sprawdź menu.

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Widgets
pl: Widgety

en: flap tab
pl: pasek zakładki

en: A flap to hold objects. For example, you can add a description of your project, or keep versions of sketches for later use. Use the flap tab's halo menu to adjust its properties.
pl: Zakładka do przechowywania obiektów. Możesz, na przykład, dodać opis swojego projektu lub zatrzymać wersje szkiców na później. Użyj menu halo paska zakładki, aby dostosować jej ustawienia.

en: My Flap
pl: Moja zakładka

en: destroy this flap
pl: zniszcz tę zakładkę

en: flap color...
pl: kolor zakładki...

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.
pl: Gdy zaznaczone, ta zakładka będzie dostępna we wszystkich morfowych projektach; gdy nie, będzie ograniczona do tego projektu.

en: tab color...
pl: kolor paska...

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
pl: Zakładka zawierająca paletę malowania.  Kliknij na zamknięty pasek, aby stworzyć nowy obrazek

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
pl: Zakładka udostępniająca dokumentację, samouczki i inne pomoce

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
pl: Sposób na szybki dostęp do przeglądarek, sortowników zmian, list plików itp.

en: A variety of controls and media tools
pl: Wybór ustawień i narzędzi mediów

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
pl: Posiada kilka użytecznych ustawień; jest także miejscem, gdzie możesz "zaparkować" obiekty

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
pl: Nawigator projektów: zawiera ustawienia dla nawigacji przez połączone projekty. Pozwala także znaleźć, załadować i opublikować projekty we współdzielonym środowisku

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
pl: Narzędzia do budowania stosów. Uwaga! Potężne lecz młode i mało udokumentowane

en: Tools useful when doing tile scripting
pl: Użyteczne narzędzia dla skryptowania z kafelkami

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
pl: Kolor ma zastosowanie tylko, gdy pasek
    zakładki jest tekstowy lub "jednolity". Ten
    pasek obecnie jest graficzny, więc wybór
    koloru go nie dotyczy.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
pl: Zakładka musi zostać otwarta,
    zanim można zmienić jej kolor.

en: new wording for this tab:
pl: nowy opis dla tego paska:

en: New thickness:
pl: Nowa grubość:

en: compact flap
pl: kompaktowa zakładka

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
pl: Uwaga -- to nieodwracalne!  
    Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
pl: Uwaga! -- to by usunęło zakładkę na
    stałe, tak że nie byłaby już dostępna
    w tym ani żadnym innym projekcie.
    Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: Really throw this flap away
pl: Naprawdę wyrzucić tę zakładkę

en: Um, no, let me reconsider
pl: Hmmm, nie, pozwól mi to przemyśleć

en: Yes
pl: Tak

en: pop out on dragover
pl: wysuń przy przeciągnięciu

en: cling to edge... (current: {1})
pl: przyczep do krawędzi... (obecnie: {1})

en: flap:
pl: zakładka:

en: choose new graphic...
pl: wybierz nowy obrazek...

en: use graphical tab
pl: użyj graficznego paska

en: shared by all projects
pl: współdzielone przez wszystkie projekty

en: pop out on mouseover
pl: wysuń po najechaniu myszą

en: parts-bin
pl: kosz na części

en: currently using solid tab
pl: obecnie używany jednolity pasek

en: use solid tab
pl: użyj jednolitego paska

en: change tab wording...
pl: zmień opis paska...

en: use textual tab
pl: użyj zakładki tekstowej

en: Unnamed Flap
pl: Zakładka bez nazwy

en: viewerFlapTab
pl: pasek zakładki widoku

en: scrolledIntoView
pl: przewinięte na widok

en: scrolledOutOfView
pl: przewinięte poza widok

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
pl: gdy jestem przewinięty na widok w morfie GeeMail

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
pl: gdy jestem przewinięty poza widok w morfie GeeMail

en: make 1-column book
pl: stwórz książkę z 1 kolumną

en: make 2-column book
pl: stwórz książkę z 2 kolumnami

en: make 3-column book
pl: stwórz książkę z 3 kolumnami

en: make 4-column book
pl: stwórz książkę z 4 kolumnami

en: make a galley of me
pl: popraw mnie

en: Print...
pl: Drukuj...

en: Add column break
pl: Dodaj podział kolumny

en: Define as jump end
pl: Zdefiniuj jako koniec skoku

en: Define as jump start
pl: Zdefiniuj jako początek skoku

en: Go to top of document
pl: Idź do początku dokumentu

en: Move selection to top of page
pl: Przenieś zaznaczoną treść na początek strony

en: show page breaks
pl: pokaż podział stron

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
pl: Narzędzie, które pozwala na nawigację pomiędzy wątkami projektów.

en: ThreadNavigator
pl: Nawigator wątków

en: I need a name
pl: Potrzebuję nazwy

en: Name this thread.
pl: Nazwij ten wątek.

en: more commands
pl: więcej poleceń

en: Next:
pl: Następny:

en: Previous:
pl: Poprzedni:

en: More commands
pl: Więcej poleceń

en: Destroy thread <{1}> ?
pl: Zniszczyć wątek  <{1}> ?

en: all (default)
pl: wszystkie (domyślnie)

en: jump to <{1}>
pl: skocz do <{1}>

en: This is the only project in this thread
pl: To jest jedyny projekt w tym wątku

en: you are here
pl: jesteś tutaj

en: I cannot find that project
pl: Nie mogę znaleźć tego projektu

en: project loading
pl: ładowanie projektu

en: create a new thread
pl: stwórz nowy wątek

en: create thread of all projects
pl: stwórz wątek ze wszystkich projektów

en: destroy this thread
pl: zniszcz ten wątek

en: edit this thread
pl: edytuj ten wątek

en: First project in thread
pl: Pierwszy projekt w wątku

en: insert new project
pl: wstaw nowy projekt

en: jump within this thread
pl: skocz wewnątrz tego wątku

en: Last project in thread
pl: Ostatni projekt w wątku

en: navigation
pl: nawigacja

en: remember preferred location in this project
pl: zapamiętaj preferowane położenie w tym projekcie

en: reset preferred location
pl: resetuj preferowane położenie

en: simply close this navigator
pl: po prostu zamknij tę przeglądarkę

en: skip over next project ({1})
pl: skocz do następnego projektu ({1})

en: start keyboard navigation with this thread
pl: rozpocznij nawigację klawiaturą z tym wątkiem

en: stop keyboard navigation with this thread
pl: zatrzymaj nawigację klawiaturą z tym wątkiem

en: switch to recent projects
pl: przełącz do ostatnich projektów

en: switch to <{1}>
pl: przełącz do <{1}>

en: FIND
pl: Znajdź

en: Find (load) another project. Hold mouse button down for further options.
pl: Załaduj inny projekt. Przytrzymaj wciśnięty klawisz myszy, aby zobaczyć więcej opcji.

en: Hide tabs
pl: Ukryj zakładki

en: Show tabs
pl: Pokaż zakładki

en: Browser Reentry
pl: Wróć do przeglądarki

en: Escape Browser
pl: Opuść przeglądarkę

en: Re-enter the browser
pl: Wróć do przeglądarki

en: Use the full screen
pl: Pełny Ekran

en: GO TO
pl: IDŹ DO

en: Go to another project
pl: Idź do innego projektu

en: Help
pl: Pomoc

en: Click here to choose your language.
pl: Kliknij tutaj, aby wybrać twój język.

en: Is there a newer version of this project ?
pl: Czy istnieje nowsza wersja tego projektu ?

en: Newer?
pl: Najnowszy?

en: NEW
pl: Nowy

en: Start a new project
pl: Rozpocznij nowy projekt

en: NEXT >
pl: DALEJ >

en: Next project
pl: Następny projekt

en: Make a painting
pl: Stwórz rysunek

en: Previous project
pl: Poprzedni projekt

en: < PREV
pl: < WSTECZ

en: PUBLISH IT!
pl: Publikuj!

en: Publish (save) this project.
    Hold mouse button down for further options
pl: Publikuj (zapisz) ten projekt.
    Przytrzymaj wciśnięty klawisz myszy, aby zobaczyć więcej opcji

en: QUIT
pl: Zakończ

en: Quit Etoys (without saving)
pl: Wyjdź z Etoys (bez zapisywania)

en: Tell a friend about this project
pl: Opowiedz znajomemu o tym projekcie

en: Tell!
pl: Opowiedz!

en: Undo or redo the last undoable action
pl: Cofnij lub ponów ostatnią odwracalną czynność

en: find a project
pl: znajdź projekt

en: find a project (more places)
pl: znajdź projekt (więcej miejsc)

en: find any file
pl: znajdź jakikolwiek plik

en: find (load) a project
pl: załaduj projekt

en: edit project info
pl: edytuj informacje projektu

en: publish
pl: publikuj

en: publish as...
pl: publikuj jako...

en: publish the current project
pl: publikuj bieżący projekt

en: publish to different server
pl: publikuj na innym serwerze

en: quit without saving
pl: zakończ bez zapisywania

en: Stop options
pl: Zatrzymaj opcje

en: stop Etoys
pl: zatrzymaj Etoys

en: Choose a super swiki:
pl: Wybierz serwer:

en: vertical orientation
pl: ułożenie pionowe

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
pl: Zdaje się, że malujesz szkic.
    Czy chcesz kontynuować i opublikować projekt z narzędziem malowania?

en: Make a new Project
pl: Stwórz nowy projekt

en: Parts bin
pl: Kosz na części

en: tabs
pl: zakładki

en: ref
pl: odwołanie

en: change label wording...
pl: zmień tekst na etykiecie...

en: choose graphic...
pl: wybierz grafikę...

en: repaint
pl: pomaluj ponownie

en: use graphical label
pl: użyj etykiety graficznej

en: use textual label
pl: użyj etykiety tekstowej

en: tabbedPalette
pl: paleta z zakładkami

en: add palette menu
pl: dodaj menu palet

en: become the Standard palette
pl: stań się standardową paletą

en: a menu of palette-related controls
pl: menu ustawień związanych z paletami

en: choose new colors for tabs
pl: inne kolory dla etykiet

en: sort tabs
pl: sortuj zakładki

en: tab
pl: zakładka

en: A place to obtain many kinds of objects
pl: Miejsce do otrzymania wielu rodzajów obiektów

en: alphabetic
pl: alfabetyczny

en: categories
pl: kategorie

en: find
pl: znajdź

en: reset thumbnails
pl: resetuj miniaturki

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
pl: "Katalog obiektów" pozwala na przeglądanie i kopiowanie wielu rodzajów obiektów.
    
    Katalog obiektów znajdziesz w zakładce Przybory.
    
    Są trzy sposoby użycia Katalogu obiektów, odpowiadające trzem zakładkom widocznym na górze:
    
    alfabetycznie - dostarcza oddzielne przyciski dla a, b, c itd. Kliknij na przycisk, aby zobaczyć ikony wszystkich obiektów, których nazwa zaczyna się na daną literę.
    
    znajdź - dostarcza pole do wyszukiwania. Wpisz w nie wyrażenie a ikony wszystkich obiektów o pasujących nazwach pojawią się w dolnym panelu.
    
    kategorie - dostarcza przyciski odpowiadające kategoriom powiązanych elementów. Kliknij na przycisk, aby zobaczyć ikony wszystkich obiektów w danej kategorii.
    
    Gdy nadziedziesz kursorem na ikonę obiektu, otrzymasz okienko pomocy dla niego.
    
    Gdy przeciągniesz ikonę z Katalogu obiektów, otrzymasz nową kopię; nowy obiekt zostanie umieszczony tam, gdzie klikniesz.

en: A separate tab for each letter of the alphabet
pl: Oddzielna zakładka dla każdej litery alfabetu

en: Grouped by category
pl: Pogrupowane według kategorii

en: Provides a type-in pane allowing you to match
pl: Dostarcza pole do wpisania szukanego wyrażenia

en: Type here and all entries that match will be shown.
pl: Wpisz tutaj, aby wyświetlić wszystkie pasujące obiekty.

en: Objects Catalog
pl: Katalog Obiektów

en:  Basic
pl:  Podstawowe

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Building icons
pl: Tworzenie ikon

en: parts bin
pl: kosz na części

en: Name of file to write:
pl: Nazwa pliku do zapisania:

en: adjust scale...
pl: dopasuj skalę...

en: choose denominator...
pl: wybierz mianownik...

en: get sound from lib
pl: pobierz dźwięk z biblioteki

en: put sound in lib
pl: umieść dźwięk w bibliotece

en: read sound from disk...
pl: czytaj dźwięk z dysku...

en: save library on disk...
pl: zapisz bibliotekę na dysku...

en: save sound on disk...
pl: zapisz dźwięk na dysku...

en: Enter the new full-scale value...
pl: Wprowadź nową wartość pełnej skali...

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
pl: Wybrałeś {1}.
    Nie obsługuję plików tego typu.

en: Please confirm name for library...
pl: Potwierdź nazwę biblioteki...

en: {1} is not currently storable
pl: obecnie nie da się zapisać {1}

en: Please confirm name for save...
pl: Potwierdź nazwę do zapisania...

en: set channel
pl: ustaw kanał

en: set controller
pl: ustaw regulator

en: A piano keyboard
pl: Klawiatura pianina

en: PianoKeyboard
pl: Klawiatura pianina

en: sticky off
pl: odklej

en: sticky on
pl: przyklej

en: SoundRecorder
pl: Nagrywarka Dźwięku

en: Codec
pl: Kodek

en: Morph
pl: Morf

en: Play
pl: Odtwórz

en: Record
pl: Nagrywaj

en: Show
pl: Pokaż

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Tile
pl: Kafelek

en: Trim
pl: Przytnij

en: Please name your new sound
pl: Nazwij twój nowy dźwięk

en: sound
pl: dźwięk

en: play sound
pl: odtwórz dźwięk

en:  seconds
pl:  sekundy

en: a sound of duration
pl: dźwięk o długości

en: A workbench for seing and editing wave forms
pl: Stanowisko pracy do oglądania i edytowania form fal

en: WaveEditor
pl: Edytor fal

en: Close WaveEditor
pl: Zamknij Edytor Fal

en: Index:
pl: Indeks:

en: Open a menu
pl: Otwórz menu

en: Play After
pl: Odtwórz za

en: Play after cursor
pl: Odtwórz za kursorem

en: Play Before
pl: Odtwórz przed

en: Play before cursor
pl: Odtwórz przed kursorem

en: Play Loop
pl: Odtwórz pętlę

en: Play sound
pl: Odtwórz dźwięk

en: Play the loop
pl: Odtwórz pętlę

en: Save
pl: Zapisz

en: Save the sound
pl: Zapisz dźwięk

en: Set Loop End
pl: Ustaw koniec pętli

en: Set Loop Start
pl: Ustaw początek pętli

en: Set loop end at cursor
pl: Koniec pętli w miejscu, w którym znajduje się kursor

en: Set One Cycle
pl: Ustaw jako pętlę

en: Set one cycle
pl: Ustaw jako pętlę

en: Set the loop start at cursor
pl: Początek pętli w miejscu, w którym znajduje się kursor

en: Test the note
pl: Testuj nutę

en: Value:
pl: Wartość:

en: Frequency:
pl: Częstotliwość:

en: Loop cycles:
pl: Częstotliwość pętli:

en: Loop end:
pl: Koniec pętli:

en: Loop length:
pl: Długość pętli:

en: Finding possible loop points...
pl: Szukanie możliwych punktów pętli...

en: {1} cycles; {2} secs
pl: {1} cykli; {2} sek

en: choose loop start
pl: wybierz początek pętli

en: jump to loop end
pl: skocz na koniec pętli

en: jump to loop start
pl: skocz na początek pętli

en: make unlooped
pl: bez pętli

en: make unpitched
pl: zmień wysokość tonu

en: play after cursor
pl: odtwórz za kursorem

en: play before cursor
pl: odtwórz przed kursorem

en: play loop
pl: odtwórz pętlę

en: play straight through
pl: odtwórz całość

en: play test note
pl: odtwórz próbną nutę

en: show envelope
pl: pokaż obwiednię

en: show FFT
pl: pokaż FFT

en: trim after cursor
pl: utnij za kursorem

en: trim before cursor
pl: utnij przed kursorem

en: Instrument name?
pl: Nazwa instrumentu?

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
pl: Najpierw ustaw koniec pętli i jej przybliżoną częstotliwość,
    a następnie umieść kursor jeden lub więcej cykli
    przed pętlą i spróbuj ponownie.

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
pl: Za mało próbek za kursorem, aby wyznaczyć FFT.

en: grab stamp from screen
pl: stwórz znaczek na podstawie ekranu

en: CLEAR
pl: Wyczyść

en: KEEP
pl: Zachowaj

en: TOSS
pl: Wyrzuć

en: UNDO
pl: Cofnij

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
pl: Przeciągnij mnie w lewo
    i w prawo, aby obrócić
    obrazek.

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
pl: Przeciągnij mnie do góry
    i na dół, aby zmienić rozmiar
    obrazka.

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
pl: Jesteś pewien, że chcesz wyrzucić to, 
    co właśnie narysowałeś?

en: throw it away\keep painting it
pl: wyrzuć\kontynuuj rysowanie

en: last command
pl: ostatnie polecenie

en: can't undo
pl: nie można cofnąć

en: redo
pl: ponów

en: undo
pl: cofnij

en: Camera
pl: Kamera

en: Web camera player.
pl: Odtwarzacz kamery internetowej.

en: turn camera off
pl: wyłącz kamerę

en: turn camera on
pl: włącz kamerę

en: Camera is off
pl: Kamera jest wyłączona

en: start
pl: zacznij

en: stop
pl: zatrzymaj

en: button
pl: przycisk

en: change label...
pl: zmień etykietę...

en: Enter a new label for this button
pl: Wprowadź nową etykietę dla tego przycisku

en: Grab Patch
pl: Złap wycinek

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
pl: Użyj tego, aby złapać prostokąny wycinek ekranu

en: gradient color
pl: kolor gradientu

en: horizontal pan
pl: poziomy panel

en: vertical pan
pl: pionowy panel

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
pl: Wykres liczb, znormalizowany tak, aby pełen zakres wartości zmieścił się w wysokości. Posiadam także ruchomy kursor, który może zostać przeciągnięty za pomocą myszki.

en: Graph
pl: Wykres

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
pl: Upuść tę ikonę, aby złapać wycinek ekranu za pomocą lassa.

en: Drop this icon to start painting a new object.
pl: Upuść tutaj tę ikonę, aby zacząć rysowanie nowego obiektu.

en: A scrollable, editable body of text
pl: Tekst, który można przewijać i edytować

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
pl: Kontroler skryptowania, który pozwala ci wybrać wartość numeryczną poprzez przeciągnięcie gałki.

en: change arguments
pl: zmień argumenty

en: clear target
pl: wyczyść cel

en: set action selector
pl: ustaw selektor akcji

en: set maximum value
pl: ustaw maksymalną wartość

en: set minimum value
pl: ustaw minimalną wartość

en: set target
pl: wyznacz cel

en: switch to ascending
pl: zmień na rosnąco

en: switch to descending
pl: zmień na malejąco

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
pl: Wpisz selektor, który ma zostać wysłany do
    celu, gdy ten suwak zostanie zmieniony.

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
pl: Wpisz argumenty, oddzielone kropkami, które mają
    zostanać wysłane do celu po wciśnięciu tego przycisku

en: Please a new label for this button
pl: Poproszę nową etykietę dla tego przycisku

en: Maximum value?
pl: Maksymalna wartość?

en: Minimum value?
pl: Minimalna wartość?

en: turn off truncation
pl: wyłącz przycinanie

en: turn on truncation
pl: włącz przycinanie

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
pl: Symetryczny wielokąt w kształcie gwiazdy

en: fewer sides
pl: mniej boków

en: more sides
pl: więcej boków

en: twinkle fatter
pl: migaj mocniej

en: twinkle thinner
pl: migaj cieniej

en: SButton
pl: SPrzycisk

en: change action selector
pl: zmień selektor akcji

en: change label
pl: zmień etykietę

en: change when to act
pl: zmień moment reakcji

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
pl: Wpisz selektor, który ma zostać wysłany
    do celu po wciśnięciu tego przycisku.

en: buttonDown
pl: przycisk wciśnięty

en: buttonUp
pl: przycisk zwolniony

en: Choose one of the following conditions
pl: Wybierz jeden z następujących warunków

en: whilePressed
pl: Podczas wciskania

en: dissolve
pl: rozwiąż

en: french door
pl: szklane dzwi

en: none
pl: żadne

en: page back
pl: stronę wstecz

en: page forward
pl: stronę dalej

en: slide away
pl: odsuń

en: slide border
pl: przesuń obramowanie

en: slide both
pl: przesuń oba

en: slide over
pl: przesuń na

en: zoom
pl: powiększenie

en: zoom frame
pl: przybliż obramowanie

en: down
pl: dół

en: down left
pl: lewa dół

en: down right
pl: prawa dół

en: in
pl: w

en: in h
pl: w h

en: left
pl: lewo

en: out
pl: poza

en: out h
pl: poza h

en: right
pl: prawo

en: up
pl: góra

en: up left
pl: lewa góra

en: up right
pl: prawa góra

en: An object that presents the things within it in a column
pl: Obiekt, który przedstawia zawierane obiekty w kolumnie

en: An object that presents the things within it in a row
pl: Obiekt, który przedstawia zawierane obiekty w wierszu

en: Column
pl: Kolumna

en: Row
pl: Wiersz

en: A curve
pl: Krzywa

en: Curve
pl: Krzywa

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
pl: Zakrzywiona linia zakończona strzałką. Kliknij trzymając Shift, aby otrzymać uchwyty i przesunąć punkty.

en: Curvy Arrow
pl: Zakrzywiona strzałka

en: Graphics
pl: Grafika

en: An ellipse or circle
pl: Elipsa lub okrąg

en: Ellipse
pl: Elipsa

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
pl: Linia zakończona strzałką. Kliknij trzymając Shift, aby otrzymać uchwyty i przesunąć końce.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
pl: Falista krzywa albo zakrzywiona bryła. Kliknij trzymając Shift, aby otrzymać uchwyty i przesunąć punkty. Używając halo menu może zostać przekształcone w wielobok oraz zostać "otwarte" zamiast zamknięte.

en: A three-sided polygon.
pl: Wielobok o trzech bokach.

en: Arrow
pl: Strzałka

en: Triangle
pl: Trójkąt

en: A rectangle with a diagonal gradient
pl: Prostokąt z gradientem po przekątnej

en: A rectangle with a horizontal gradient
pl: Prostokąt z gradientem poziomym

en: Gradient (slanted)
pl: Gradient (skośny)

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
pl: Część tekstu, którą możesz edytować, jak zechcesz

en: A text field with border
pl: Pole tekstowe z obramowaniem

en: Text (border)
pl: Tekst (z obramowaniem)

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
pl: Przycisk, który po kliknięciu prowadzi czytelnika do następnej strony książki

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
pl: Przycisk, który po kliknięciu prowadzi czytelnika do poprzedniej strony książki

en: add mouse up action
pl: dodaj akcję zwolnienia przycisku myszy

en: adhere to edge...
pl: przylegaj do krawędzi...

en: arrowheads on pen trails...
pl: strzałki na śladach pisaka...

en: balloon help for this object
pl: okienko pomocy dla tego obiektu

en: delete existing path
pl: usuń istniejącą ścieżkę

en: draw new path
pl: narysuj nową ścieżkę

en: extras...
pl: dodatki...

en: follow existing path
pl: śledź istniejącą ścieżkę

en: GeeMail stuff...
pl: rzeczy związane z GeeMail...

en: graph-location follower
pl: śledzenie położenia wykresu

en: graph-location plotter
pl: kreślenie położenia wykresu

en: hand me tiles to fire this button
pl: daj mi płytkę uruchamiającą ten przycisk

en: put in a window
pl: umieść w oknie

en: remove mouse up action
pl: usuń akcję zwolnienia przycisku myszy

en: dismiss
pl: odrzuć

en: about flaps...
pl: o zakładkach...

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
pl: Wybierz zakładkę do zniszczenia z listy, która zostanie wyświetlona

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
pl: Stwórz nową zakładkę. Możesz ją później uczynić współdzieloną, jeśli chcesz.

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
pl: Stwórz domyślny zestaw współdzielonych zakładek używany przez kolejne wersje platformy programistycznej Squeak

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
pl: Zniszcz wszystkie współdzielone zakładki i wyłącz ich użycie we wszystkich projektach.

en: destroy all shared flaps
pl: zniszcz wszystkie współdzielone zakładki

en: destroy flap...
pl: zniszcz zakładkę...

en: flaps
pl: zakładki

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
pl: Wyświetla okno z informacjami o używaniu zakładek.

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
pl: Zgrupuj wszystkie standardowe współdzielone zakładku przy dolnej krawędzi ekranu

en: install classic etoy flaps
pl: zainstaluj klasyczne zakładki etoy

en: install developers' flaps
pl: zainstaluj zakładki programistów

en: install olpc etoy flaps
pl: zainstaluj zakładki olpc etoy

en: make a new flap
pl: stwórz nową zakładkę

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
pl: Wystaw domyślne zakładki etoy: zakładki Przybory i Nawigacja

en: put shared flaps on bottom
pl: umieść współdzielone zakładki na dole

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
pl: Ustala, czy przeważające zakładki mają być wyświetlane w projekcie czy nie.

en: debug...
pl: debuguj...

en: keyStroke
pl: naciśnięcie klawisza

en: when a keystroke happens and nobody heard it
pl: czy naciśnięto klawisz i nikt tego nie usłyszał

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
pl: Miejsce do przechowywania alternatywnych obrazków w animacji itp.

en: Are you sure you want to quit Etoys?
pl: Czy na pewno chcesz zakończyć Etoys?
