eToys - en to pl translation catalogue (30 entries)

en: background
pl: tło

en: use graphic as background
pl: użyj obrazka jako tła

en: use the graphic as the background for the desktop
pl: użyj obrazka jako tła pulpitu

en: import all images from here and subdirectories
pl: zaimportuj wszystkie obrazy stąd i z podkatalogów

en: import subdirs
pl: zaimportuj podkatalogi

en: Load all graphics found in this directory and its subdirectories, adding them to the ImageImports repository.
pl: Załaduj wszystkie grafiki znalezione w tym katalogu oraz jego podkatalogach, dodając je do zbioru Obrazy Zaimportowane.

en: import all images from this directory
pl: zaimportuj wszystkie obrazy z tego katalogu

en: import dir
pl: zaimportuj katalog

en: Load all graphics found in this directory, adding them to the ImageImports repository.
pl: Załaduj wszystkie grafiki znalezione w tym katalogu, dodając je do zbioru Obrazy Zaimportowane.

en: import
pl: zaimportuj

en: Load a graphic, placing it in the ImageImports repository.
pl: Załaduj grafikę, umieszczając ją w zbiorze Obrazy Zaimportowane.

en: read graphic into ImageImports
pl: odczytaj grafiki w zbiorze Obrazy Zaimportowane

en: open
pl: otwórz

en: open a graphic file in a window
pl: Otwórz plik graficzny w nowym oknie

en: open graphic in a window
pl: otwórz obrazek w nowym oknie

en: set background to a picture
pl: przekształć tło w obraz

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Italic
pl: Kursywa

en: Narrow
pl: Wąska

en: Normal
pl: Normalny

en: StruckOut
pl: Przekreślony

en: Underlined
pl: Podkreślony

en: Choose your font
pl: Wybierz Twoją czcionkę

en: external font
pl: czcionka zewnętrzna

en: new size
pl: nowy rozmiar

en: change color...
pl: zmień kolor...

en: new font name
pl: nowa nazwa czcionki

en: emphasis
pl: wyróżnienie

en: Font styles and sizes
pl: Style i rozmiary czcionek

en: Enter the point size
pl: Wprowadź rozmiar punktu
