eToys - en to pap translation catalogue (178 entries)

en: Change sound volume
pap: Kambia volumen di zonidu

en: open wave editor
pap: Habri editor di oudio

en: read file
pap: lesa e karpeta

en: File name?
pap: Nòmber di e karpeta?

en: Sorry, I cannot find that file
pap: Sòri, mi no por haña e karpeta ei

en: Play
pap: Toka

en: Save
pap: Warda

en: Stop
pap: Stòp

en: open a wave-editor tool with this sound as its iniital sound
pap: habri e heramienta pa editá oudio kuminsando ku e zonidu aki

en: wave editor
pap: editor di oudio

en: kindly give the sound a name:
pap: por fabor duna e zonidu un nòmber:

en: Unnamed
pap: Sin nòmber

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
pap:  secònde.
    Dòbel-klek pa tende e zonidu.  "agregá na bibloteka di zonidu" disponibel den e menu di halo.  Tambe ku ta pas pa pone den un ròl di piano òf den un  rol di evenementu

en: Holds a recorded sound of duration
pap: Ta enserá un zonidu grabá di durashon

en: select codec
pap: Selektá codec

en: new MIDI controller
pap: kontrolador nobo di MIDI

en: play via MIDI
pap: toka via MIDI

en: A device for making sound recordings.
pap: Un devishon pa traha grabashon di zonidu.

en: SoundRecorder
pap: Grabador di zonido

en: Play the current recording from its beginning
pap: Toka e grabashon aktual for di kuminsamentu

en: Record
pap: Graba

en: Save the current recording for future use.
pap: Warda e grabashon aktual pa huza den futuro

en: Start a new recording
pap: Kuminsa un grabashon nobo

en: Stop current recording or playback
pap: Stòp grabashon aktual òf repasá

en: choose compression...
pap: Skohe kompreshon

en: choose which data-compression scheme should be used to encode the recording.
pap: skohe kua skema di kompreshon di data mester wòrdu huza pa kodifika e grabashon.

en: hand me a sound token
pap: dunami un prueba di zonidu

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
pap: ta dunabo un ruit representando e zonidu aktual,  kua bo por pone den un ròl di piano òf un ròl di evenementu, òf despues agregá na bibloteka di zonidu.  Dòbel klek riba dje pa tende e zonidu

en: help
pap: ayuda

en: open up the wave-editor tool to visualize and to edit the sound recorded
pap: Habri e heramienta di editor di oudio pa visualisa y edita e zonidu grabá

en: opens a flap which contains instructions
pap: Habri un klèp kua ta kontene instrukshon

en: remove any blanks space at the beginning and/or end of the recording.  Caution -- this feature seems to be broken, at least on some platforms, so use at your own risk.  For safety, save this sound in its untrimmed form before venturing to trim.
pap: kita tur espasio bashi na e kuminsamentu y/òf final di e grabashon.  Kuidou -- e karakteristika ta parse di ta kibra, por lo menos na sierto plataforma, pues huza bou di propio risiko.  Pa siguridat, warde e zonidu aki den su forma sin trem prome riska na trem.

en: Sound Recorder Options
pap: Opshonan pa grabador di zonidu

en: trim
pap: trem

en: Drag to set the record level
pap: Hala pa pone nivel di graba

en: maximum record-level
pap: Nivel máximo di graba

en: minimum record-level
pap: Nivel mínimo di graba

en: Compression method\Currently: {1}
pap: Método di kompreshon\Aktualmente:{1}

en: GSM (simple compression)
pap: GSM (kompreshon simpel)

en: No compression
pap: no kompreshon

en: None
pap: Ningun

en: Speex (for speech)
pap: Speex (pa speech)

en: Vorbis (for music)
pap: Vorbis (pa musika)

en: no sound recorded yet
pap: ningun zonidu grabá ahinda

en: Recorded sound duration: {1} second(s)
pap: Durashon di zonidu grabá: {1} sekònde

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
pap: 
    Primi "Graba" pa kumisa e grabashon.  Primi Stòp ora grabashon kaba.
    
    Despues di hasi un grabashon, bo por:
       Primi "Toka" pa repasa e grabashon.
       Primi "Graba" pa kumisa un grabashon nobo
          (esun bieu lo wòrdu elimina).
       Primi "Warda" pa warda e grabashon den e bibloteka di zonidu.
    
    Primi e menu di icon pa haña e menu ku opshonan mas avansa.
    
    Si bo ta desea na referí e zonidu den skreptnan, bo mester sumele na e bibloteka di zonidu; primi Warda pa hasi esei; bo mester dune un nòmber.
    
    Si bo ker warda e zonidu pero no mester referi na dje den skreptnan, bo no mester dune nòmber; na su luga, huza "dunami un prueba di zonidu", ku bo ta haña den e menu, pa haña un objekto di "prueba di zonidu" chiki ku bo por huza despues den un variedat di manera:
      Bo por dòbel-klek riba e prueba di zonidu pa tende e zonidu atrobe.
      Bo por disidi na warda e zonidu despues di tur kos, dor di huza e item den e prueba di zonidu su menu di halo.
      Bo por pone e prueba di zonidu den un ròl di piano òf un ròl di evenementu.

en: When red, it means you are currently recording
pap: Ora ta kora, e ta nifika ku bo ta grabando aktualmente

en: Sound Recorder
pap: Grabador di zonidu

en: Sound name?
pap: Nòmber di zonidu?

en: unnamed
pap: Sin nòmber

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
pap: Elimina e grabashon aktual y kumisa un grabashon nobo

en:  second(s) trimmed
pap:  sekònde di trem

en: Caution:  this is dangerous and destructive!
    Do you really want to "trim" your recording?
    (It might be smart to save the untrimmed
    version in a sound token before trimming)
pap: Kuidou:  esaki ta peligroso y destruktivo!
    Bo ker realmente "trem" bo grabashon?
    (Lo ta bon pa warda e vershon sin trem
    den un prueba di zonidu prome ku trem)

en: unable to trim any more, sorry
pap: no por trem mas, sòri

en: A tool for managing the sound library
pap: Un heramienta pa maneha e bibloteka di zonidu

en: Add a new sound to the sound library from a file
pap: Agregá un zonidu nobo na e bibloteka di zonidu for di un karpeta

en: Delete
pap: Tira afo

en: Delete the selected sound from the sound library
pap: Tira e zonidu selektá for di e bibloteka di zonidu afo

en: Hands you a tile representing the selected sound
pap: Ta dunabo un mosaiko representando e zonidu selektá

en: If the selected sound is playing, stop it
pap: Si e zonidu selektá ta tokando, stòp e

en: Load
pap: Karga

en: Play the selected sound
pap: Toka e zonidu selektá

en: Rename
pap: Kambia nòmber

en: Rename the selected sound
pap: Kambia nòmber di e zonidu selektá

en: Tile
pap: Mosaiko

en: GSM compress sound
pap: GSM zonidu di kompreshon

en: Ogg Speex compress sound
pap: Ogg Speex zonidu di kompreshon

en: Ogg Vorbis compress sound
pap: Ogg Vorbis zonidu di kompreshon

en: open a tool which, operating with the selected sound as a point of departure, will allow you to construct a new "instrument"
pap: habri un heramienta kua, operando ku e zonidu selektá komo un punto di salida ,ta lagabo konstrui un "instrumentu" nobo

en: Wave editor
pap: Editor di oudio

en: Sound Library
pap: Bibloteka di zonidu

en: No sound selected
pap: Niun zonidu selektá

en: You can not compress this sound
pap: Bo no por kompresa e zonidu aki

en: You can not delete this sound
pap: Bo no por tira e zonidu aki afo

en: Please give a name for this sound
pap: Por fabor duna un nòmber pa e zonidu aki

en: sorry, that name is already taken
pap: Sòri, e nòmber ey ta tuma kaba

en: New name for
pap: Nòmber nobo pa

en: sorry, that name is already used.
pap: Sòri, e nòmber ey ta huza kaba

en: You can not rename this sound
pap: Bo no por kambia nòmber di e zonidu aki

en: show compression
pap: mustra kompreshon

en: A device for analyzing sound input
pap: Un devishon pa analisa input di zonidu

en: Spectrum Analyzer
pap: Analisador di spèktrüm

en: Start
pap: Kumisa

en: set display type
pap: pone tipo di display

en: set FFT size
pap: pone tamaño di FFT

en: set sampling rate
pap: pone ratio di ehèmpel

en: On
pap: Sendé

en: display type (currently {1})
pap: tipo di display (aktual {1})

en: signal
pap: señal

en: sonogram
pap: sonograma

en: spectrum
pap: spèktrüm

en: FFT size (currently {1})
pap: tamaño di FFT (aktual {1})

en: Sampling rate (currently {1})
pap: ratio di ehèmpel (aktual {1})

en:           rest
pap:           pousa

en: chord
pap: akort

en: del
pap: tira afo

en: dotted
pap: di step

en: eighth
pap: di ocho

en: half
pap: mitar

en: legato
pap: huntu

en: normal
pap: nòrmal

en: quarter
pap: un kwart

en: sixteenth
pap: di dieseis

en: staccato
pap: stakato

en: triplets
pap: tripochi

en: whole
pap: henter

en: add channel
pap: Agregá kanal

en: close MIDI port
pap: sera port di MIDI

en: reload instruments
pap: Rekarga instrumentonan

en: set MIDI port
pap: pone port di MIDI

en: add movie clip player
pap: agregá tokado di movie klep

en: close drag and drop
pap: sera trèk y laga kai

en: contract time
pap: tempu di kontrakt

en: expand time
pap: tempu di expande

en: open drag and drop
pap: habri trèk y laga kai

en: add keyboard
pap: agregá keyboard

en: copy
pap: Kopia

en: cut
pap: korta

en: hide beat lines
pap: skonde liña di ritmo

en: hide measure lines
pap: skonde liña di midi

en: paste
pap: plak

en: paste...
pap: plak...

en: show beat lines
pap: mustra liña di ritmo

en: show measure lines
pap: mustra liña di midi

en: time
pap: tempu

en: ScorePlayer
pap: tokado di orkesta

en: open
pap: Habri

en: open in midi player
pap: Habri den tokado di midi

en: open the midi-player tool on this file
pap: habri e heramienta di tokado di midi riba e karpeta aki

en: make a pause marker
pap: traha un marker di pousa

en: open a MIDI file
pap: Habri un karpeta di MIDI

en: save as AIFF file
pap: warda komo karpeta di AIFF

en: save as Sun AU file
pap: Warda komo karpeta di Sun AU

en: save as WAV file
pap: Warda komo karpeta di WAV

en: [pause]
pap: [pousa]

en: Disable sound reverb
pap: Desabilita persistensha di zonidu

en: Open a menu
pap: Habri un menu

en: Open a PianoRoll
pap: Habri un ròl di piano

en: Pause
pap: Pousa

en: Pause playback
pap: Pousa repasá

en: PianoRoll
pap: ròl di piano

en: Play the score
pap: Toka e orkesta

en: Playback jumps back to start and continue playing
pap: Repasá bula bèk na kuminsamentu y sigui toka

en: Repeat
pap: Ripiti

en: Reverb Disable
pap: persistensha desabilita

en: Rewind
pap: rewind

en: Rewind to score start
pap: rewind pa orkestra kumisa

en: Choose a MIDI file to open
pap: Skohe un karpeta di MIDI pa habri

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
pap: No a haña niun karpeta di mid./midi den e direktorio di Squeak

en:  fast
pap:  lihe

en: Playback speed
pap: velosidat di repasa

en: New file name?
pap: Nòmber nobo di karpeta?

en:  end
pap:  kaba

en: Shows current position in the score
pap: Mustra posishon aktual den e orkesta

en: start
pap: kumisa

en: Continue
pap: Sigui

en: Continue playing a paused presentation
pap: Sigui toka un presentashon na pousa

en: Mute
pap: Mudo

en:  loud
pap:  duru

en: soft
pap: poko poko

en: Volume slider
pap: movedor di volumen

en: MIDI port for input:
pap: port di MIDI pa input

en: MIDI port for output:
pap: port di MIDI pa output:

en:  not found in the Sound Library
pap:  no a wòrdu hañá den bibloteka di zonidu

en: camera
pap: kamara

en: click
pap: klek

en: coyote
pap: koyote

en: croak
pap: kwak

en: horn
pap: trompèt

en: laugh
pap: hari

en: meow
pap: miau

en: peaks
pap: tòp

en: scrape
pap: skrap

en: scratch
pap: skrètch

en: silence
pap: Silensio

en: splash
pap: splèsh

en: warble
pap: kanta

en: please record a sound first
pap: Por fabor graba un zonidu prome
