eToys - en to pap translation catalogue (65 entries)

en: accept (s)
pap: Akseptá (s)

en: cancel (l)
pap: kanselá (l)

en: copy (c)
pap: kopia (c)

en: cut (x)
pap: kòrta (x)

en: debug it
pap: sak'é

en: do again (j)
pap: hasi di nobo(j)

en: do it (d)
pap: hasie

en: explore it (I)
pap: eksplor'é

en: find again (g)
pap: buska di nobo (g)

en: find...(f)
pap: buska...(f)

en: inspect it (i)
pap: inspekt'é (i)

en: more...
pap: mas...

en: paste (v)
pap: plak

en: paste...
pap: plak...

en: print it (p)
pap: prent e

en: set search string (h)
pap: introdusí término di busko(h)

en: show bytecodes
pap: mustra bytecodes

en: undo (z)
pap: deshasí (z)

en: browse it (b)
pap: nabeg'é (b)

en: change sets with it
pap: kambia sétnan kune

en: choose language
pap: skohe idioma

en: class comments with it
pap: klasifiká komentario kune

en: class names containing it
pap: klasifiká nòmber ku ta konten'é

en: definition of word
pap: definishon di e palabra

en: explain
pap: splika

en: file it in (G)
pap: archiv'é den (G)

en: implementors of it (m)
pap: implementadónan di esei (m)

en: method source with it
pap: e orígen di método huntu kune

en: method strings with it (E)
pap: término di método huntu kune (E)

en: pretty print
pap: prent e nèchi

en: pretty print with color
pap: prent e nèchi ku koló

en: printer setup
pap: setup di prenter

en: recognizer (r)
pap: rekonosí (r)

en: references to it (N)
pap: referensia huntu kune(n)

en: save contents to file...
pap: warda kontenido na ficha...

en: selectors containing it (W)
pap: selektornan ku ta konteni'é(W)

en: send contents to printer
pap: manda kontenido pa prenter

en: senders of it (n)
pap: remitentenan di dje (n)

en: set alignment...
pap: pone aliniashon...

en: set font... (k)
pap: pone typo di lèter

en: set style... (K)
pap: pone stail... (K)

en: spawn (o)
pap: ekspandé (O)

en: special menu...
pap: menú speshal...

en: translate it
pap: tradusi'é

en: verify spelling of word
pap: verifiká ortografía di e palabra

en: centered
pap: sentrá

en: justified
pap: hustifiká

en: left flush
pap: flùsh banda robes

en: right flush
pap: flùsh banda drechi

en: bold
pap: diki

en: italic
pap: di banda

en: narrow
pap: smal

en: struck out
pap: strepi halá dor di dje

en: underlined
pap: suprayá

en: Comparison to Clipboard
pap: Komparashon ku Klepbòrt

en: Exact match
pap: Mèch eksakto

en: Find what?
pap: Buska kiko?

en: nothing to save.
pap: nada pa warda.

en: nothing to print.
pap: nada pa prent.

en: Save changes before quitting?
pap: Warda kambionan promé ku sera?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
pap: Skohe profundidat di pantaya
    (aktualmemente e ta {1})

en: File name?
pap: Nòmber di ficha?

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
pap: Paga tinu! E método por a
    kambia na otro kaminda, dor ku bo a kuminsa
    edit'é akinan. Akseptá numa?

en: Sorry that name is already used
pap: Sòri e nòmber ta wòrdú usá kaba

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
pap: Kambionan no a ta wardá.
    Ta OK pa kanselá e kambionan?
