eToys - en to pap translation catalogue (698 entries)

en: Language-Name
pap: Papiamento

en: Language-Direction
pap: LTR

en: button
pap: Kònòpi

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
pap: Klek pa kore e skrept "{1}" den e tokadó yamá "{2}"

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
pap: Por fabor tip e selektor ku tin ku wòrdu mandá na
    e target ora e kònòpi aki wòrdu primí

en: Choose one of the following conditions
pap: Skohe un di e siguente kondishonan

en: mouseDown
pap: Mous abou

en: mouseStillDown
pap: Mous ta abou ainda

en: mouseUp
pap: Mous ariba

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
pap: Por fabor tip e argumentunan ku mester wòrdu mandá na e target
    ora e kònòpi aki wòrdu primí ku periodo separá

en: Please a new label for this button
pap: Por fabor duna e kònòpi aki un otro nòmber.

en: IP Address\Project\Owner
pap: IP Adrès\ Projekto\ Doño

en: Sorted by
pap: Ordená na

en: (none)
pap: (ningun)

en: More
pap: Mas

en: Show more info on this project.
pap: Mustra mas informashon tokante e projekto aki.

en: Author
pap: Outor

en: Description
pap: Diskripshon

en: Region
pap: región

en: Subject
pap: Tema

en: Tags
pap: etikèt

en: Target Age
pap: Edat di target

en: Please describe this project
pap: Por fabor diskribí e projekto aki

en: Project Name
pap: Nòmber di projekto

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
pap: E heramienta ku ta lagabo navega bèk na e projekto resientemente bishitá

en: ProjectHistory
pap: Historia di projekto

en: Jump...
pap: Bula...

en: Enter things to search for
pap: Enter kosnan pa buska pe

en: Cancel
pap: Kanselá

en: Cancel this Publish operation.
pap: Kanselá e publikashon di e operashon aki.

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
pap: Skohe un nòmber di 24 of menos karakterístika y evitá e siguente karakterístikanan:
    
     : < > | / \ ? * ".

en: Change my name and continue publishing.
pap: Kambia mi nòmber y sigui ku publikashon.

en: OK
pap: Ok

en: I do need a name for the project
pap: Mi mester un nòmber pa e projekto.

en: Please make the name 24 characters or less
pap: Por fabor hasi e nòmber 24 karakterístika of menos

en: Please remove any funny characters from the name
pap: Por fabor eliminá kualke karakterístika prèt for di e nòmber

en: Sorry that name is already used
pap: Despensa e nòmber ey ta wòrdu huza kaba

en: Please enter your login name
pap: Por fabor yena bo nòmber pa lòg in.

en: Please remove any funny characters
pap: Por fabor eliminá kualke karakterístika prèt

en: This border style cannot be used here
pap: E stail di rant aki no por wòrdu huza akinan.

en: 2nd gradient color
pap: Koló di segundo ángulo

en: Border Color
pap: Koló di rant

en: Border style
pap: Stail di rant

en: Click to select a complex framed border
pap: Klek pa selektá un rant komplika ku frém

en: Click to select a complex inset border
pap: Klek pa selektá un rant komplika ku (inset)

en: Click to select a complex raised border
pap: Klek pa selektá un rant komplika di (raised)

en: Click to select a simple colored border
pap: Klek pa selektá un rant ku koló simpel

en: Click to select a simple inset border
pap: Klek pa selektá un rant simpel di (inset)

en: Click to select a simple raised border
pap: Klek pa selektá un rant simpel di (raised)

en: Border width
pap: Hanchura di rant

en: Drag in here to change the border width
pap: Trèk akiden pa kambia e hanchura di e rant

en:  Rounded corners
pap:  Hukinan rondó

en: Turn rounded corners on or off
pap: Sende òf paga hukinan rondó

en:  Drop shadow color
pap:  Pone koló ku sombra

en: Turn drop shadows on or off
pap: Sende òf paga pone sombra

en: Direction
pap: Direkshon

en: Drag in here to change the direction of the gradient
pap: Trèk akiden pa kambia direkshon di e ángulo

en:  Gradient fill
pap:  Yena ángulo

en: Turn gradient fill on or off
pap: Sende òf paga yena ángulo

en: Drag in here to change the origin of the gradient
pap: Trèk akiden pa kambia e origen di e ángulo

en: Origin
pap: Origen

en:  Lock
pap:  Lòk

en: Turn lock on or off
pap: Sende òf paga lòk

en: Color
pap: Koló

en:  Radial gradient
pap:  Angulo radial

en: Turn radial gradient on or off
pap: Sende òf paga ángulo radial

en: Drag in here to change the offset of the shadow
pap: Trèk akiden pa kambia e kuminsamentu di e sombra

en: Offset
pap: Kuminsamentu

en:  Solid fill
pap:  Yena sólido

en: Turn solid fill on or off
pap: Sende òf paga yena sólido

en:  Sticky
pap:  pegapega

en: Turn stickiness on or off
pap: Sende òf paga pegapega

en: Button
pap: Kònòpi

en: open a button properties panel for the morph
pap: habri un pènel ku kònòpi di propiedatnan pa e kambio

en: open a text properties panel for the morph
pap: habri un pènel ku propiedatnan di teksto pa e kambio

en: Text
pap: Teksto

en:  Apply changes to entire text
pap:  Apliká e kambionan na e teksto kompletu.

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
pap: Apliká sea kambionan den stail na e teksto kompletu òf na un parti selektá.

en:  Auto-Fit
pap:  Outo-fet

en: Turn auto-fit on or off
pap: Sende òf paga outo-fet

en: Drag in here to change the margins of the text
pap: Trèk akiden pa kambia e márgenan di e teksto.

en: Margins
pap: Márgenan

en: Text Color
pap: Koló di teksto

en:  Wrapping
pap:  Wrèp

en: Turn line wrapping on or off
pap: Sende òf paga wrèp liña

en: Accept
pap: Akseptá

en: bold text
pap: Hasi teksto diki

en: cancel changes made and close panel
pap: Kanselá kambionan hasí y sera e pènel

en: decrease kern
pap: Hasi base mas chiki

en: font changing
pap: Kambiando e stail di letra

en: increase kern
pap: hasi base mas grandi

en: italic text
pap: Hasi teksto skeins

en: Kern+
pap: Base+

en: Kern-
pap: Base-

en: keep changes made and close panel
pap: Mantené kambionan hasí y sera pènel

en: Main
pap: Prinsipal

en: narrow text
pap: aserká teksto

en: normal text
pap: teksto nòrmal

en: open a main properties panel for the morph
pap: habri un pènel ku propiedatnan prinsipal pa hasi e kambio

en: Size
pap: Tamaño

en: Style
pap: Stail

en: struck out text
pap: Pasa liña dor di teksto

en: underlined text
pap: pone liña bou di teksto

en: as object
pap: komo objekto

en: basic
pap: básiko

en: drag & drop
pap: trèk y laga kai

en: fill & border
pap: yena y pone rant

en: geometry
pap: geometria

en: layout
pap: lei-out

en: miscellaneous
pap: miksto

en: more geometry
pap: mas geometria

en: motion
pap: movementu

en: observation
pap: observashon

en: pen use
pap: huzando pèn

en: scripting
pap: trahando skrept

en: scripts
pap: skreptnan

en: search
pap: Buska

en: sound
pap: zonidu

en: tests
pap: tèstnan

en: variables
pap: variabelnan

en: command
pap: òrdu

en: property
pap: propiedat

en: tiles to get...
pap: mosaikonan pa haña...

en: empty script
pap: hasi skrept bashi

en: color
pap: koló

en: No
pap: Nò

en: Test
pap: Tèst

en: Yes
pap: Si

en: parenthesized
pap: entre parentesis

en: enclose within parentheses
pap: será entre parentesis

en: parentheses
pap: parentesis

en: remove function
pap: eliminá funshon

en: remove parentheses
pap: eliminá parentesis

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
pap: kita afo e funshon di yamada, lagando solamente e argumentu anterior den su luga

en: strip away the parenthesises
pap: kita e parentesis afo

en: Function
pap: Funshon

en: send to back
pap: Manda patras

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
pap: un number (readout) pa un stapel.  Mustra balor aktual.  Klek y tip e balor.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
pap: un number (readout) pa un stapel.  Mustra balor aktual.  Klek y tip e balor.  Sheft-klek riba titulo pa edita.

en: Number (bare)
pap: Number (simpel)

en: Number (fancy)
pap: Number (luhoso)

en: Number (mid)
pap: Number (meimei)

en: Player
pap: Tokadó

en: TestTile
pap: Tèst mosaiko

en: Repeat Tile
pap: Ripiti mosaiko

en: Repeat
pap: Ripiti

en: Times
pap: Biaha

en: PhraseTile
pap: Splika e mosaiko

en: Sprout a new scriptor around this phrase
pap: Krea un skreptdo nobo rònt di e frase aki

en: evaluation error
pap: Eror di evaluashon

en: A random-number tile for use with tile scripting
pap: Un mosaiko ku number rèndem pa huza ku skreptmentu di mosaiko

en: A tile that will produce a random number in a given range
pap: Un mosaiko ku lo produsi un number rèndem den un rango duná

en: Random
pap: Rèndem

en: The name of the script to which this operation applies
pap: E nòmber di e skrept ku e operashon aki ta respondé na dje.

en: Sounds
pap: Zona

en: Tile
pap: Mosaiko

en: hand me this object
pap: dunami e objekto aki

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
pap: E mosaiko aki ta referí na un objekto aktual gráfiko, huza e aitem aki di e menú pa kue e objekto ey.  Kuidou!  Esaki por eliminá e objekto for di un luga ku e ta stipulá pa keda.

en: false
pap: Inkorekto

en: true
pap: Korekto

en: place in a function
pap: Pone den un funshon

en: restore default tile
pap: pone mosaiko standart bèk na su luga

en: Do
pap: Hasi

en: Script to repeat
pap: Ripití skrept

en: times
pap: biaha

en: choose type...
pap: Skohe e tipo...

en: click here to choose a new type for this parameter
pap: Klek aki pa skohe un tipo nobo pa e parameter aki

en: show categories
pap: Mustra e kategorianan

en: A tool showing all the players in your project
pap: E heramienta pa mustra tur partisipante den bo projekto

en: Scripting
pap: Skreptmentu

en: inspect
pap: inspekshoná

en: reinvigorate
pap: hasi fuerte atrobe

en: Players in this Project
pap: Partisipantenan den e projekto.

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
pap: Kada rei ta representá un objekto, òf un "partisipante" den e projekto.
    Klek riba e menú di aiken pa haña e menú di opshonan tokante e partisipante.
    Klek riba e potrèt di e partisipante pa haña sa su lokashon.
    Klek riba e wowo turkuas pa habri e partisipante su miradó.
    Klek riba nòmber di un partisipante pa haña e mosaiko ku ta representé.

en: Players
pap: Partisipantenan

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
pap: 
    Kada rei ta representá un objekto, òf un "partisipante" den e projekto.
    Klek riba e menú di aiken pa haña e menú di opshonan tokante e partisipante.
    Klek riba e potrèt di e partisipante pa revelá su lokashon.
    Klek riba e wowo turkuas pa habri e partisipante su miradó.
    Klek riba nòmber di un partisipante pa haña e mosaiko ku ta representé.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
pap: E heramienta ku ta lagabo monitòr y kambia e states di tur e skreptnan den bo projekto.

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
pap: E heramienta ku ta lagabo kontrolá tur e skreptnan ku ta koriendo den bo mundu.

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
pap: E heramienta ku ta lagabo mira y kontrolá tur e skreptnan ku ta koriendo den bo projekto.

en: all instances
pap: tur ehèmpel

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
pap: Si ta di chèk, tur loke ta yená pa tur ehèmpel lo wordu mustrá, pero si no ta di chèk, solamente skreptnan di un representante di kada diferente tipo di objekto lo wòrdu mustrá.  Konsultá e ayuda disponibel dor di klek riba e ? lila pa mas informashon.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
pap: Si ta di chèk, solamente skreptnan ku ta poné na pousa òf ku ta wòrdu di tek lo wòrdu mustrá.

en: tickers only
pap: solamente hendenan ku ta tek.

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
pap: Klek aki pa kita e heramienta aki for di e skrin; si bo ta desea esaki bo por haña un otro kualkier momentu for di klèp di Widgets.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
pap: E heramienta aki ta lagabo mira tur e skreptnan pa tur e objektonan den e projekto aki. 
    
    Tin ora bo ta solamente interesá den e skreptnan ku ta wòrdu di tek, òf ta *kla* pa wòrdu di tek ora bo primi e kònòpi GO (kual ta bisa ku nan ta na pousa). 
    
    * Chèk "solamente hendenan ku ta tek" si bo ker mira sierto dje skreptnan ey -- por ehèmpel., skreptnan ku sea ta na pousa òf ta wòrdu di tek.
     
    * Si "solamente hendenan ku ta tek" *no* ta di chèk, tur skreptnan lo wòrdu mustrá, sin tene kuenta ku nan states.
     
    * E otro chèkbòks, di leibel "tur ehèmpel", lo drenta na figor solamente si bo a krea" multiple ehèmpel paresido"(bon grief) di e mesun objekto, kual ta kompartí e mesun skreptnan; si bo tin sierto di e kosnan ey, ta rekomendabel pa mira e skreptnan di solamente *unu* ku ta paresido na dje, pasobra e lo tuma menos espasio y e ta rekerí menos (mindshare) -- y ripara ku bo por kontrolá un skrept pa un objekto *y* tur su paresidonan for di e menú di  esun ku bo ta mira, via e aitemnan di e menú manera "anunsiá status na e paresidonan".
    
    * Si "tur ehèmpel" ta di chèk, skreptnan pa tur ehèmpel paresido lo wòrdu mustra, en kambio si "tur ehèmpel" no ta di chèk, solamente unu di kada grupo di paresido lo wòrdu selektá pa asina laga mira su skreptnan.
    
    Pero kon pa haña "multiple ehèmpel paresido" di e mesun objekto? Pa esey tin diferente manera:
    
    (1)   Huza e "traha un ehèmpel paresido" òf e "traha multiple ehèmpel paresido..." menú di aitem den e (halo) menú di un objekto di skrept.
    
    (2)   Huza e mosaiko pa kopia den un skrept. 
    
    (3)   Pidi "dunami un kopia awor" for di e menú asosiá ku e aitem pa kopia den un miradó. 
    
    Si bo tin multiple ehèmpel paresido di e mesun objekto riba bo skrin, lo bo ta desea òf ker desea pa mira nan tur den e heramienta di tur skrept, esey ta loke "tur ehèmpel" chèkbòks ta hibabo na dje. 
    
    Pone "tur ehèmpel" si bo ke un entrada separá pa tur ehèmpel, komo sifuera
    ta un representante individual pa e tipo di objekto. 
    
    Tene na kuenta ku si bo optené un kopia di un objekto dor di huza e (halo) hèndel bèrdè, lo e *no* ta un ehèmpel paresido di e original.    Lo parse den hopi manera ku si ta asina, pasobra e kumisamentu di su bida lo konsistí di e mesun skreptnan ku e original.  Pero for di e ora ey e lo sigui su mes kaminda independientemente , pues esey ta pone ku kambionan den e skreptnan original lo no wòrdu reflektá den dje, ni vise versa. 
    
    Esaki ta un distinshón importante, y unu inevitabel pasobra tin ora hende ker kompartí ehèmpelnan paresido profundamente ku otro y tin ora remarkablemente no.  Pero e diskripshon komprendibel di e konsepto y distinshonan aki realmente ta mas adelanta ku nos!

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
pap: Habri of sera e pida mas abou ku ta mustra e skreptnan individual.

en: All Scripts
pap: Tur skreptnan

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
pap: Elimina e muraya aki for di e screen
    No wòri -- nada no ta bai perdí!

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
pap: trèk for di aki pa optené un frase asigná

en: category
pap: Kategoria

en: Press here to get a menu
pap: Primi aki pa haña e menú

en: drag and drop to 
    add a new script
pap: trèk y laga kai pa 
    agregá un skrept nobo.

en: can be found in the following categories
pap: por wòrdu haña den e siguente kategorianan

en: is in the following category
pap: ta den e siguente kategoria

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
pap: e mosaiko aki no ta aktualmente apto pa huza ku e tipo di objekto aki

en: A tile holding a plain number
pap: Un mosaiko ku tin un number simpel

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
pap: Un mosaiko representando e funshon di yamada.  Klek riba e nòmber di e funshon òf e flechanan pa kambia funshonan.

en: A tile representing the object being scripted
pap: Un mosaiko representando e objekto ku ta wòrdu di skrept.

en: A tile that will produce a random number in a given range.
pap: Un mosaiko ku lo produsí un number rèndem den un rango stipulá.

en: button down?
pap: kònòpi abou?

en: button up?
pap: kònòpi ariba?

en: function
pap: funshon

en: Gold Box
pap: Kaha di oro

en: number
pap: Number

en: Reports whether the mouse button is down
pap: Advertí ora e kònòpi di e mous ta abou.

en: Reports whether the mouse button is up
pap: Advertí ora e kònòpi di e mous ta ariba.

en: random
pap: Rèndem

en: repeat
pap: ripití

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
pap: Tèst /Si/No muraya pa tèst un kondishon.

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
pap: BiahaRipití muraya pa kore e sekshon di kode kada bes.

en: test
pap: tèst

en: tile for me
pap: hasi mosaiko pami

en: Method
pap: método

en: give me a copy now
pap: Dunami un kopia awor

en: hand me a picture of pen trail
pap: dunami un potrèt di spor di pèn

en: name for new variable:
pap: nòmber pa un variabel nobo:

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
pap: Dividí dor di sero ta hasi e number demasiado
    grandi pa hasta un hasidó di magia por traha kune.
    Por fabor kambia bo skrept.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
pap: Kuidou!  Por tin skrept ku ta pertenesé na 
    otro objekto ku ta stèns riba presensia di
    e variabel aki.  Si tin, nan lo wòrdu kibrá awor. 
    Lo bo mester drecha nan manualmente.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
pap: Despensa, {1} ta wòrdu
    huza den un skrept.

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
pap: Kuidou!  Referensianan den skreptnan tekstualmente kodifiká lo no wòrdu kambia di nòmber.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
pap: Dividí dor di sero ta hasi un number demasiado
    				grandi pa hasta un hasidó di magia por traha kune.
    				Por fabor kambia bo skrept.

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
pap: Skohe e TIPO
    pa e parameter (aktualmente {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
pap: Skohe e TIPO
    pa {1}

en: 
    (currently {2})
pap: 
    (aktualmente {2})

en: Please choose a variable
pap: Por fabor skohe e variabel.

en: script
pap: skrept

en: no pen trails present
pap: no tin rastro di pèn presente

en: add parameter
pap: Agregá parametro

en: button to fire this script
pap: kònòpi pa kima e skrept aki.

en: destroy "
pap: Destruí "

en: edit balloon help
pap: Editá e blas di yudansa

en: remove parameter
pap: Eliminá parameter

en: rename  "
pap: Kambia nomber  "

en: a variable defined by this object
pap: un variabel diskribí dor di e objekto aki.

en: choose a costume
pap: skohe un paña

en: attempt repairs
pap: Purba drecha

en: browse class
pap: buska klase

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
pap: Skohe un vokabulario diferente pa e miradó aki.

en: choose limit class...
pap: skohe un klase limitá

en: choose vocabulary...
pap: skohe vokabulario

en: destroy all this object's scripts
pap: Destruí tur e skreptnan di e objekto aki

en: expunge empty scripts
pap: Skrap tur skrept bashi.

en: forget other costumes
pap: lubida otro paña

en: impart scripts to...
pap: informá skreptnan na...

en: inspect class
pap: inspekshoná klase

en: inspect morph
pap: inspekshoná kambio

en: inspect player
pap: inspekshoná partisipante

en: inspect this Viewer
pap: inspekshoná e miradó aki

en: inspect this Vocabulary
pap: inspekshoná e vokabulario aki

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
pap: habri un lèksikòn ku tin un muraya pa tek aden pa buska (no rekomendabel!)

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
pap: Habri un bentana ku ta mustra e kodigo pa e objekto aki den e format tradishonal di e persona ku a programé.

en: open lexicon with search pane
pap: habri lèksikòn ku un muraya pa buska

en: open standard lexicon
pap: habri un lèksikòn standart

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
pap: ta habri un miradó dirèkt riba e kambio na bista

en: relaunch this Viewer
pap: Habri e miradó aki di nobo.

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
pap: Spesifiká kiko ta e klase limite mester ta pa e miradó aki -- por ehèmpel, e klase mas general kual su métodonan y kategorianan mester wòrdu konsidera aki.

en: view morph directly
pap: mira kambio dirèkt

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
pap: Skohe e informashon
    ku bo ker saka for di {1} su {2}

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
pap: Skohe e TIPO
    òf data pa haña for
    di {1} su {2}

en: sorry -- no slots of that type
pap: Despensa -- no tin gleuf di e tipo ey

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
pap: Agregá un skrept nobo ku ta traha pa e objekto aki y tur su paresidonan

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
pap: Agregá un variabel nobo na e objekto aki y tur su paresidonan.  Lo bo wòrdu pidi pa dune un nomber.

en: add a new script
pap: Agregá un skrept nobo

en: add a new variable
pap: Agregá un variabel nobo

en: add a search pane
pap: Agregá muraya pa buska

en: choose this to obtain a tile which represents the object associated with this script
pap: skohe esaki pa optené un mosaiko ku ta representá e objekto asosiá ku e skrept aki

en: grab this object
pap: Kue e objekto aki

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
pap: Si bo a pone e objekto na un kaminda robes ku e miradó aki ta wak na dje, huza e aitem aki pa (purba) hasie visibel.

en: more...
pap: mas...

en: reveal this object
pap: Revelá e objekto aki.

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
pap: Esaki lo kue e objekto ku e miradó ta wak na dje, y pasele pa bo.  Klek e kònòpi  (robes) pa lage kai.

en: tile representing this object
pap: mosaiko ku ta representá e objekto aki

en: Script Name
pap: Nòmber di e skrept

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
pap: Despensa, nos no ta lagabo kambia e
    skreptnan ku mosaikonan klásiko su nòmber ku ta aktualmente
    kodifika tekstualmente.  Bai bèk na skreptnan di mosaiko
    y purba atrobe.  Mi sinsero despensa.

en: New name for "
pap: Nomber nobo pa "

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
pap: Oops, e objekto {1} no tin 
    e skrept ku e nòmber {2} mas.
    Ta posibel ku ela wòrdu tirá afó of kambiá di nòmber.

en: Expected a Point but instead got
pap: A spera un punto pero a haña en kambio

en: How many decimal places? (currently {1})
pap: Kuantu luga desimal? (aktualmente {1})

en: change value type
pap: Kambia e balor di tipo

en: grab morph
pap: kue forma

en: remove "{1}"
pap: Elimina {1}

en: rename "{1}"
pap: Kambia {1} di nòmber

en: {1} is used for vector operations
pap: {1} ta wòrdu huza pa operashon di vèktor

en:  to
pap:  pa

en: Cannot "tell "
pap: No por "konta'

en: : exception in script
pap: : eksepshon den e skrept

en: Already in the Trash
pap: Ta den kos di sushi kaba.

en: no change
pap: no kambia

en: okay, this object is now named
pap: Okey, e objekto aki yama awor

en: Type the name you insist upon
pap: Tip e nòmber ku bo ta insistí riba dje

en: there was no conflict; this object is now named
pap: no tabatin konflikto: e objekto aki yama awor

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
pap: 
    y e objekto ku anteriormente ta konosí pa e nòmber
    yama awor

en: copy object's name to clipboard
pap: Kopia nòmber di objekto na klepbòrt

en: destroy this object
pap: Destruí e objekto aki

en: forcibly rename object
pap: kambia nòmber di objekto obligatoriamente

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
pap: Si bo ker duna e objekto aki un nòmber ku ta den konflikto ku e nòmber di sierto otro objekto den e proyekto aki, huza e funshon aki.  E otro objekto ku e mesun nòmber lo wòrdu duná un nòmber diferente durante di e proseso.

en: inspect object
pap: inspekshoná objekto

en: open viewer for this object
pap: Habri miradó pa e objekto aki.

en: rename object
pap: kambia nomber di objekto

en: tile for this object
pap: mosaiko pa e objekto aki

en: where is this object?
pap: unda e objekto aki ta?

en: Click here to reveal this object
pap: Klek aki pa revelá e objekto aki

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
pap: klek aki pa optené un mosaiko jy ta referí na e partisipante aki

en: click here to obtain this object's Viewer
pap: Klek aki pa optené e miradó di e objekto aki

en: Type new name:
pap: Tip nòmber nobo:

en: open underlying scriptor
pap: habri skreptor patras

en: Please enter a new label for this button
pap: Por fabor yena un leibel nobo pa e kònòpi aki.

en: script{1}
pap: skrept{1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
pap: un kònòpi pa huza ku skreptmentu di mosaiko; su skrept lo ta un método pa su kontenido di espasio pa hunga

en: A button whose script will be a method of the background Player
pap: e kònòpi kual su skrept lo ta un método di e tokadó den bèkgrònt

en: A Scriptable button
pap: un kònòpi ku por wòrdu di skrept

en: Scriptable Button
pap: kònòpi ku por wòrdu di skrept

en: Press me
pap: Primi mi

en: Enter a new label for this button
pap: Yena un leibel nobo pa e kònòpi aki

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
pap: Elimina e skrept aki
    for di e skrin
    (bo por habrie
    atrobe for di un miradó)

en: gold box
pap: kaha di oro

en: gold box items
pap: aitemnan di kaha di oro

en: hand me a numeric-constant tile
pap: dunami un mosaiko ku number konstant

en: hand me a test-yest-no tile
pap: dunami un mosaiko pa tèst-si-no

en: hand me a tile for self
pap: dunami un mosaiko pa mi mes

en: hand me a "button down?" tile
pap: dunami un mosaiko di "kònòpi abou?"

en: hand me a "button up?" tile
pap: dunami un mosaiko di "kònòpi ariba?"

en: hand me a "function" tile
pap: dunami un mosaiko di "funshon"

en: hand me a "random number" tile
pap: dunami un mosaiko di "number rèndem"

en: hand me a "repeat..times" tile
pap: dunami un mosaiko di "ripiti..biaha"

en: auto fit
pap: outo fet

en: Click here to edit the name of the script.
pap: Klek aki pa editá e nòmber di e skrept.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
pap: klek aki pa haña e palèt ku mosaikonan util pa huza den bo skrept.

en: Drag from here to get a parameter tile
pap: trèk for di aki pa haña un mosaiko di parameter

en: Choose frequency (current: {1})
pap: Skohe frekuensha (aktualmente: {1})

en: other...
pap: otro...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
pap: Kuidou -- esaki ta destrui e skrept aki
    permanentemente; bo tin sigur ku bo ker hasi esaki?

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
pap: Despensa, e skrept aki ta wòrdu yamá
    for di un otro skrept.

en: Script Status
pap: States di skrept

en: To resize the script, uncheck the box below
pap: Pa kambia e tamaño di e skrept, unchèk e bòks abou.

en: Script Editor
pap: editor di skrept

en: destroy this script
pap: destrui e skrept aki

en: detached method pane
pap: Lòs método di muraya

en: edit balloon help for this script
pap: Editá blas di yudansa pa e skrept aki.

en: explain status alternatives
pap: Splika alternativa pa states

en: fires per tick...
pap: despedida pa tek..

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
pap: si bo tin un objekto pone na un luga robes ku ta influensha e skrept aki, huza e aitem aki pa (purba) hasie visibel

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
pap: habri un bentana chiki ku ta mustra e kode di Smalltalk tras di e skrept aki.

en: open the viewer of the object to which this script belongs
pap: habri e miradó di e objekto aki na kual e skrept aki ta pertenesé na dje.

en: open viewer
pap: habri miradó

en: revert to tile version
pap: bai bèk na vershon di mosaiko

en: revert to tile version...
pap: bai bek na vershon di mosaiko

en: save this version
pap: Warda e vershon aki

en: show code textually
pap: Mustra e kode tekstualmente

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
pap: Esaki realmente lo kue e objekto ku ta influensha e skrept aki y dunabo e.  Klek e kònòpi (robes) pa lage kai.

en: show arrows
pap: Mustra  flechanan

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
pap: Kuidou -- e skrept aki a wòrdu kambiá
    tekstualmente; si bo bai bèk na mosaikonan na e
    punto aki lo bo pèrdè tur e kambionan ku
    lo bo a kambia tekstualmente.  Bo ker
    realmente hasi esaki?

en: Number of firings per tick:
pap: Number di despedidanan pa tick:

en: Please describe this event:
pap: Por fabor diskribí e evento aki

en: That event is already defined.
pap: E evento ey a wòrdu definí kaba.

en: What is the name of your new event?
pap: Kiko ta e nòmber di bo evento nobo?

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
pap: Hasi e states di e skrept aki den tur mi ehèmpelnan paresido meskos ku e states ku bo ta mira aki

en: Open up a Viewer for this object
pap: Habri un miradó pa e objekto aki

en: Open up the Scriptor for this script
pap: Habri e skreptdo pa e skrept aki

en: open this object's Viewer
pap: Habri e miradó di e objekto aki.

en: open this script's Scriptor
pap: habri e skreptdo di e skrept aki

en: propagate status to siblings
pap: propagandá states na paresidonan

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
pap: "Mas...."oferta pa brènch bo pone di aitemnan den menú ku ta menos frekuentemente huza.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
pap: Kuidou!  Esaki ta un destrukshon ku no por wordu birá bèk -- e ta eliminá e skrept for di e sistema.

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
pap: Na kualkier luga e objekto aki ta aktualmente, e komando pa "kue"lo sakele, y pone den bo "man".  Esaki ta un stap hopi drastiko, ku por brua kosnan ku por ta hopi difisil pa drecha atrobe!

en: apply my status to all siblings
pap: Apliká mi states na tur e paresidonan

en: closing
pap: serando

en: define a new custom event
pap: definí un evento kustomatisa nobo

en: delete a custom event
pap: tira afó evento kustomatisa

en: more...
pap: mas:...

en: normal
pap: nòrmal

en: opening
pap: habriendo

en: paused
pap: na pousa

en: ticking
pap: tekiendo

en: When should this script run?
pap: Ki ora e skrept aki mester kore?

en: what do these mean?
pap: Kiko esakinan ta nifika?

en: Ticks (now: {1}/sec)
pap: Tek (awor: {1}/secònde)

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
pap: Esaki ta e nòmber di e tokadó na kual e skrept ta pertenesé; si bo klek aki, lo bo haña un menú ku opshonan interesante pertenesiendo na e tokadó aki y e skrept

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
pap: Esaki ta e nòmber di e skrept na kual e loke a wòrdu yená ta pertenese.

en: Number of ticks per second:
pap: Number di tek pa secònde:

en: take out of window
pap: saka for di bentana

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
pap: Primi pa mara estado di tek. Wanta abou pa pone e ret di tek.

en: when this script should run
pap: ora ku e skrept aki tin ku kore

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
pap: Tip sierto lèter den e muraya drechi, y primi e ora ey e kònòpi pa buska (òf primi REGRESA) y tur e mosaikonan ku ta mèch loke bo a tip lo parese den e lista abou.

en: No matches found for "
pap: Niun kombinashon hañá pa "

en: Search
pap: Buska

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
pap: E variabel aki definí dor di abo.  Por fabor editá esaki den bo propio dokumentashon komprendibel.

en: Click here to edit the player's name.
pap: Klek aki pa editá e nòmber di e partisipante.

en: click here to add a variable
    to this object.
pap: Klek aki pa agregá un variabel
    na e objekto aki.

en: click here to add
    another category pane
pap: Klek aki pa agregá
    un otro kategoria di muraya

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
pap: Klek ak pa haña un menú
    ku ta lagabo
    lokalisá e objekto aki,
    kita un mosaiko, etc.

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
pap: Eliminá henter e miradó aki for di e skrin
    no wòri -- nada lo bai perdí!

en: switch to next costume
pap: pasa pa e siguente (costume)

en: switch to previous costume
pap: pasa pa (costume) anterior

en: Choose a vocabulary
pap: Skohe un vokabulario

en: An object you can use to make pictures represent the speech of a character in a comic
pap: un objekto bo por huza pa laga pinturanan representá e diálogo di un personahe den un kómiko.

en: An object you can use to make pictures represent the thoughts of a character in a comic
pap: un objekto bo por huza pa laga pinturanan representá e pensamentunan di un personahe den un kómiko

en: An object you can use to make words represent the speech of a character in a comic
pap: un objekto bo por huza pa laga palabranan representá e diálogo di un personahe den un kómiko

en: An object you can use to make words represent the thoughts of a character in a comic
pap: un objekto b pr huza pa lag palabranan representá e pensamentunan di un personahe den un kómiko

en: Speech bubble
pap: blas di diálogo

en: Speech bubble (graphic)
pap: blas di diálogo (gráfiko)

en: Thought bubble
pap: blas di pensamentu

en: Thought bubble (graphic)
pap: blas di pensamentu (gráfiko)

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
pap: un data base i kualke tio -- slait show, (rolodex), y kualke punto entre nan

en: A button that takes the user to the next card in the stack
pap: E kònòpi ta hiba e usuario na e siguente karchi den e stapel

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
pap: E kònòpi ku ta hiba e usuario na e karchi anterior den e stapel

en: A multi-card data base
pap: un multi-karchi data base

en: Next Card
pap: Siguente karchi

en: Previous Card
pap: Karchi anterior

en: Some hints about how to use Stacks
pap: Sierto hent tokante kon pa huza stapel

en: Stack Help
pap: Stapel ayuda

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
pap: Un "stapel"ta un kaminda unda bo por krea, warda, mira of haña bèk "espasio" di data for di un sèt di "karchi".  Data ku bo ker pa sosode riba tur karchi (manera un nòmber y un adrès den un stapel di adrès) ta representá dor di objekto manera "teksto simpel", "teksto luhoso", y "skròl teksto" ku bo ta optené for di e di klèp di stapel heramienta.
    
    Ora bo wak na un karchi den un stapel, bo lo mester mira tres diferente sorto di material.  Primi e kònòpi § den e kontroladornan di e stapel pa mira e destinashonan aktualmente, y huza e "splika destinashonan" pa haña un rekordatorio di kiko e tres diferente kolornan ta nifika.
    -  Kosnan ku ta destiná pa wòrdu mirá riba tur karchi, y tin e mesun kontenido sin distinshon di kualke karchi. (bèrdè)
    -  Kosnan ku ta destiná pa wòrdu mirá riba tur karchi, ku tur karchi teniendo su propio balor pa nan. (oraño)
    -  Kosnan ku ta destiná pa sosode solamente riba un karchi partikularmente na man. (kòra)
    
    Huza e menú di "stapel/karchinan" (den un objekto su halo menú) pa kambia e destinashon di kualke objekto.  Por ehèmpel, si bo tin un objekto ku ta privá pa solamente un karchi, y bo ker hasie visibel pa tur karchi, huza "pone den bèkgrònt".  Si despues bo ker pa e wanta un balor separá pa kada karchi separá, huza "kumisa wanta data separá pa tur ehèmpel".
    
    E sekuensha nòrmal pa definí un struktura di un stapel ta pa optené un stapel blanku, despues krea un espasio pa kue loke bo ker for di e klèp di stapel heramienta y lage kai unda bo ker den e stapel.  Pa huza mas fasil, duna kada espasio un nòmber(dor di editá e nòmber den su halo) *prome* bo poné den bèkgrònt.  E ganchanan ku bo ker representá e data basiko di e stapel mester wòrdu duná nòmber, poné den bèkgrònt, y despues bisá pa wanta data separá.
    
    Ora bo primi e kònòpi + den e kontroladornan di un stapel, un karchi nobo ta wòrdu krea ku balronan standart den tur espasio.  Bo por sòru pa un balor standart partikular wòrdu huza den un espasio -- hasi esaki sea pa un espasio na e mesun momentu ku "ser balor standart riba karchi nobo", òf bo por pidi ku tur balornan ku ta wòrdu mirá riba un karchi partikular sirbi komo standart dor di skohe "ser standart pa tur karch nobo"for di e menú di stapel.
    
    Tambe ta posibel pa haña multiple "bèkgrònt" den e mesun stapel --kada diferente bèkgrònt ta definí un struktura diferente di data, y karchinan for di multiple bèkgrònt por wòrdu di meks fasilmente de e mesun stapel.
    
    Banda di espasionan di teksto , tambe ta posibel pa haña ganchanan ku pintura balorá --y espasionan potenshal ku data ku balor di kualke otro tipo tambe.

en: book...
pap: buki...

en: clear new-page prototype
pap: Kita prototipo di página nobo

en: copy page url to clipboard
pap: Kopia url di página na klepbòrt

en: delete this card
pap: Eliminá e karchi aki

en: fewer card controls
pap: Menos kontrolador pa karchi

en: go to card...
pap: bai na karchi...

en: hide card controls
pap: skonde kontrolador pa karchi

en: insert a card
pap: Hinka un karchi

en: keep in one file
pap: Mantené den un karpeta

en: next card
pap: Sigiente karchi

en: paste book page
pap: Pega página di buki

en: previous card
pap: Karchi anterior

en: reload all from server
pap: Rekarga tur for di sirbidor

en: save as new-page prototype
pap: Warda komo prototipo di página nobo

en: search for text
pap: Buska pa teksto

en: send all pages to server
pap: Manda tur página na sirbidor

en: send this page to server
pap: Manda e página aki pa sirbidor

en: show card controls
pap: Mustra kontrolador pa karchi

en: sort pages
pap: ordená e páginas

en: sound effect for all backgrounds
pap: Efekto di zonidu pa tur bèkgrònt

en: sound effect this background only
pap: Efekto di zonidu pa solamente e bèkgrònt aki

en: stop at last page
pap: Stòp na ultimo página

en: uncache page sorter
pap: mustra ordenadó di página

en: visual effect for all backgrounds
pap: Efekto visual pa tur bèkgrònt

en: visual effect this background only
pap: Efekto visual pa solamente e bèkgrònt aki

en: wrap after last page
pap: wrèp despues di ultimo página

en:  card(s) added
pap:  karchi(nan) agregá

en:  card(s) and all of their data?
pap:  karchi(nan) y tur nan data?

en: Really delete
pap: Tira afo di bèrdat

en: Really delete this card and all of its data?
pap: tira e karchi aki di bèrdat afo y tur su data?

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
pap: Niun mèch no a wòrdu haña.
    Sòru pa e karchi aktual ta mas bashi posibel
    y solamente tin teksto ku bo ker mèch.

en: Add a new card after this one
pap: Agregá un karchi nobo despues di esun aki

en: Click here to get a menu of options for this stack.
pap: Klek aki pa haña e menu di opshon for di e stapel aki.

en: Delete this card
pap: Tira e karchi aki afo

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
pap: Menos kontrolador
    (si sheft wòrdu primi,
    tira kontrolador afo)

en: Final card
pap: Delaster karchi

en: First card
pap: Prome karchi

en: Next card
pap: Sigiente karchi

en: Previous card
pap: Karchi anterior

en: Show designations
pap: mustra destinashonan

en: no such card
pap: no karchi asina ey

en: Which card number?
pap: Number di kua karchi?

en: alternateBackground
pap: Kambia bèkgrònt

en: What should we call this new background?
pap: Kon nos mester yama e bèkgrònt nobo aki?

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
pap: Na e momentu aki, tin solamente un sorto di
    bèkgrònt den e stapel aki, pues esei
    lo bo haña

en: add a card of background...
pap: Agregá un karchi di bèkgrònt...

en: add a card of this background
pap: Agregá un karchi di e bèkgrònt aki...

en: be defaults for new cards
pap: ser standart pa karchinan nobo

en: bookish items...
pap: aitemnan edukativo

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
pap: Kuidou -- PELIGER. Kambia e orden di e variabelnan riba e karchinan

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
pap: Krea karchinan nobo for di un liña di format riba e klepbòrt

en: Create new cards from data in a file
pap: Krea karchinan nobo for di data den un karpeta

en: debug...
pap: buska eror

en: delete all cards *except* this one
pap: Tira tur karchi afó *eksepto* esaki.

en: explain designations
pap: splika destinashonan

en: find via this template
pap: deskubri via e patronchi aki.

en: find...
pap: deskubri...

en: first card
pap: prome karchi

en: insert cards from a file...
pap: hinka karchinan for di karpeta...

en: insert cards from clipboard data
pap: hinka karchinan for di data di klepbòrt

en: instance variable order...
pap: ehèmpel di orden di variabel

en: last card
pap: ultimo karchi

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
pap: Hasi e balornan aktual di e espasio aki e standart pa nan espasionan respektivo riba karchinan nobo

en: make a new background...
pap: traha un bèkgrònt nobo...

en: move card one position earlier
pap: pone karchi den un posishon mas prome

en: move card one position later
pap: pone karchi den un posishon mas despues

en: move card to back of stack
pap: pone karchi patras den e stapel

en: move card to front of stack
pap: pone karchi dilanti den e stapel

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
pap: Ordená tur karchinan di e bèkgrònt aktual huzando sierto espasio komo yabi pa ordena.

en: Stack
pap: Stapel

en: scripts for this background
pap: skreptnan pa e bèkgrònt aki

en: show designations
pap: mustra destinashonan

en: sort cards by...
pap: ordená karchinan na...

en:  dragNdrop
pap:  trèk y laga kai

en: background color for all pages...
pap: kolor di bèkgrònt pa tur página...

en: close
pap: sera

en: load PPT images from slide #1
pap: Karga imagen di PPT for di slait #1

en: make all pages this size
pap: hasi tur página e tamaño aki

en: open
pap: habri

en: Stack / Book
pap: Stapel/ Buki

en: sound effect for all pages
pap: efekto di zonidu pa tur página

en: sound effect this page only
pap: efekto di zonidu pa solamente e página aki

en: visual effect for all pages
pap: efekto visual pa tur página

en: visual effect this page only
pap: efekto visual pa solamente e página aki

en: Click here to get a menu for this stack.
pap: Klek aki pa haña un menú pa e stapel aki.

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
pap: Mas kontrolador
    (si sheft wòrdu primi,
    tira kontroladornan afo)

en: KedamaWorld
pap: Mundu di Kedama

en: A Kedama World with pre-made components
pap: Un mundu di Kedama ku partinan pre-hasí

en: Basic
pap: básiko

en: Particles
pap: Partinan chiki

en: Add a new patch variable
pap: Agregá un variabel ku pèch nobo

en: Add a new turtle
pap: Agregá un(turtle) nobo

en: add a new breed of turtle
pap: Agregá un tipo nobo di (turtle)

en: add a new patch variable
pap: Agregá un variabel ku pèch nobo

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
pap: Pone e númber di peksel pa pèch (un number entre 1 y 10)?

en: patch
pap: pèch

en: turtle
pap: (turtle)

en: Turtle
pap: (turtle)

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
pap: Tip un number den e muraya pa spesifika e (turtle) individual

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
pap: Klek aki pa kore e skrept aki un biaha: tene e kònòpi abou pa lage kore seguidamente

en: Run this command once.
pap: Kore e komando aki un biaha.

en: apply status to all siblngs
pap: apliká states na tur paresido

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
pap: apliká e states aktual di tur mi skreptnan na e skreptnan di tur mi paresidonan

en: bring all siblings to my location
pap: trese tur paresido na mi lokashon

en: find all sibling instances and bring them to me
pap: deskubri tur ehèmpel paresido y trese nan serka mi

en: indicate all siblings
pap: indiká tur paresido

en: Make any number of sibling instances all at once
pap: Traha kualke number di ehèmpel paresido na mesun momentu

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
pap: Traha un otro kambio kual su partisipante ta di e mesun klase ku esun aki.  Tur dos paresido lo kompartí e mesun skreptnan

en: make a sibling instance
pap: traha un ehèmpel paresido

en: make all my sibling instances look like me.
pap: pone tur mi ehèmpelnan paresido parsemi.

en: make all siblings look like me
pap: pone tur paresido parsemi

en: make multiple siblings...
pap: traha paresido multiple

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
pap: mustra un ratu, dor di flèsh, tur mi paresidonan visibel.

en: siblings...
pap: paresidonan

en: Background field, individual values
pap: Espasio di bèkgrònt,balornan individual

en: Background field, shared value
pap: Espasio di bèkgrònt, balor kompartí

en: be a card in an existing stack...
pap: ser un karchi den un stapel eksistente...

en: be default value on new card
pap: ser balor standart riba un karchi nobo

en: become a stack of cards
pap: bira un stapel di karchi

en: make an instance for my data
pap: traha un ehèmpel pa mi data

en: put onto Background
pap: pone den bèkgrònt

en: remove from Background
pap: eliminá for di bèkgrònt

en: stacks and cards...
pap: stapel y karchi...

en: start holding separate data for each instance
pap: kumisa tene data separá pa kada ehèmpel

en: start using for reference thumbnail
pap: kumisa huza komo referensha di miniatura

en: stop holding separate data for each instance
pap: Stòp di tene data separá pa kada ehèmpel

en: stop using for reference thumbnail
pap: Stòp di huza pa referensha di miniatura

en: no path obtained
pap: no a haña niun pèch

en: Please click on a Stack
pap: Por fabor klek riba un stapel

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values of this item on all other
    cards will be lost
pap: Kuidou -- tur karchi di e bèkgrònt aki
    anteriormente tin su propio balor pa su
    aitem.  Si bo pone riba e forgrònt,
    e balornan  di e aitem aki riba tur otro
    karchi lo bai perdí

en: A searchable source of new objects.
pap: Un fuente di buskeda pa objekto nobo.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
pap: Un heramienta ku ta lagabo mira y maneha tur zonidu den e biblioteka di zonidu

en: A window set up for simple scripting.
pap: Un sèt up di bentana pa skreptmentu simpel

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
pap: Ta lagabo mira tur e skreptnan den e projekto den un format di "browser" tradishonal di programadonan

en: abandon unsituated players
pap: bandona partisipante sin lokashon

en: attempt misc repairs
pap: purba drechamentu miksto

en: authoring tools...
pap: dunando outorisashon na heramienta

en: browser for scripts
pap: browser pa skreptnan

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
pap: Ta mustra un sumario di tur komando pre-definí y propiedatnan den e vokabulario pre-definí di Etoy.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
pap: Tira tur kambionan afó ku a wòrdu akumulá den bari di sushi

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
pap: Sigurá ku tur editor di skrept ta referí na e prome (alfabetikamente na nómber eksterno) partisipante di nan tipo

en: empty trash can
pap: Hasi bari di sushi bashi

en: etoy vocabulary summary
pap: sumario di vokabulario di etoy

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
pap: Si kualke aitem di e dèsktòp mundial ta skondé aktualmente, hasi nan visibel.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
pap: Si kualke aitem di e dèsktòp mundial ta aktualmente di lòk, no lòk nan mas.

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
pap: Lagabo mira e states di tur e skreptnan ku ta pertenesé na tur e objektonan di skrept di e projekto.

en: new scripting area
pap: area di skrept nobo

en: objects (o)
pap: objektonan (o)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
pap: Ta produsí un sumario di objektonan di skrept di e projekto, y tur nan skreptnan.

en: Remove all the Viewers from this project.
pap: Eliminá tur miradó for di e projekto aki.

en: refer to masters
pap: referí na maestronan

en: remove all viewers
pap: elimina tur miradó

en: sound library
pap: biblioteka di zonidu

en: status of scripts
pap: states di skreptnan

en: summary of scripts
pap: sumario di skreptnan

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
pap: Tuma medida ku ta yuda drecha sierto kosnan di un projekto ku eror of problemátiko.

en: The place where all your trashed morphs go.
pap: e lugar unda tur e kambionan malu ta bai

en: unhide hidden objects
pap: laga mira tur e objektonan skondí

en: unlock locked objects
pap: no lòk mas objektonan di lòk

en: view trash contents
pap: mira tur kontenido di kos di sushi

en: classic tiles
pap: mosaikonan klásiko

en: {1} [or more] repair(s) made
pap: {1} [òf mas] reparashon(an) a wòrdu hasí

en: auto-phrase-expansion
pap: outo-frase-ekspanshon

en: automatic viewing
pap: bista outomátiko

en: batch pen trails
pap: agrupa rastro di pèn

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
pap: E bista aki ya kaba
    ta komportando komo un wantadó, kual
    por wòrdu bisa, ta poné pa indiká e
    cursòr y pa haña outo-liña-lei out

en: behave like a holder
pap: komportando komo wantadó

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
pap: Aktualmente no tin
    pintura den bèkgrònt
    pa tira afo.

en: fence enabled
pap: hasi hèki posibel

en: Supplies
pap: Ofrese

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
pap: Permití e area aki wòrdu kontrolá separá dor di su propio kontroladonan.

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
pap: Trese bèk tur objekto kual su kordinadonan aktual ta stroba pa hasi nan visibel, asina ku sikiera un parti di kada di mi objektonan interior por wòrdu mirá.

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
pap: Diseñá bo propio papel gráfiko y huzele komo e tekstura di bèkgrònt aki.

en: delete background painting
pap: tira pintura den bèkgrònt afo

en: delete the graphic that forms the background for this me.
pap: tira e gráfiko afo ku ta forma e bèkgrònt aki pa mi.

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
pap: kontrolá na kualkier momentu, ta wòrdu mishí ku un objekto den mi, un miradó mester sali outomatikamente pe.

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
pap: si aktualmente mustra miniatura ta kontrolá e haltura standart pa nan.

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
pap: hasi miradonan pa tur partisipante kual tin skreptnan skibi dor di usuario den e espasio di hunga aki.

en: make detachable
pap: hasi detachabel

en: make graph paper...
pap: traha papel gráfiko...

en: playfield options
pap: opshonan di espasio pa hunga

en: Rearranges my contents in random order
pap: Reordená mi kontenidonan den orden rèndem

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
pap: Eliminá e miradonan di tur partisipante den e espasio pa hunga aki. Esaki lo warda espasio prome ku bo publika e projekto aki

en: remove viewers of all players
pap: eliminá miradonan di tur partisipante

en: round up strays
pap: hasi kamindanan rondó

en: Set the spacing to be used when gridding is on
pap: Pone e espasio pa wòrdu huza ora roster ta sendé

en: set grid spacing...
pap: pone espasio di roster

en: set thumbnail height...
pap: pone haltura di miniatura

en: show viewers of all players
pap: mustra miradonan di tur partisipante

en: shuffle contents
pap: drai kontenidonan

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
pap: huza un tekstura di bèkgrònt kolo hel-y-blou pálido aki.

en: use standard texture
pap: huza tekstura standart

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
pap: si trèk un objekto for di interior lo mester produsí un KOPIA di e objekto

en: whether gridding should be used in my interior
pap: ora roster mester wòrdu huza den mi interior

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
pap: ora mi metser outomatikamente purba a eksaktamente fet mi kontenidonan

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
pap: ora objektonan grandi mester wòrdu representá dor d miniatura di miniatura di nan mes

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
pap: si move objekto mester stòp na e rant di nan konteiner

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
pap: si objekto mester pone (halos) ora e mous pasa riba nan

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
pap: si subkambionan outomatikamente mester wòrdu poné entre liña

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
pap: si e origen kartesio di e espasio di hunga mester ta na e huki robes mas abou òf na e sènter di e espasio di hunga

en: whether the grid should be shown when gridding is on
pap: si e roster mester wòrdu mustrá ora roster ta sendé

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
pap: si e subkambionan "aktualmente" mester wòrdu indiká ku un rant pretu skur

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
pap: si frasenan di mosaiko, tirá riba mi, outomatikamente mester plama skreptdonan rònt di nan

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
pap: un heramienta ku ta lagabo sa tokante tur e partisipantenan huza den e projekto aki

en: gallery of players
pap: galeria di partisipantenan

en: viewing options for "{1}"
pap: mirando opshonan pa "{1}"

en: EToy Vocabulary
pap: vokabulario di Etoy

en: New height for thumbnails?
pap: haltura nobo pa miniaturanan?

en: Please be reasonable!
pap: Por fabor ser rasonabel!

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
pap: poniendo e haltura di miniatura ta solamente
    aplikabel ora bo ta mustra
    miniaturanan aktualmente.

en: view by icon
pap: mira pa aikon

en: view by name
pap: mira pa nòmber

en: view by size
pap: mira pa tamaño

en: view with line layout
pap: mira ku lei-out di liña

en: add
pap: Agregá

en: divide
pap: dividi

en: divide & truncate
pap: dividi y hasi plat

en: larger value
pap: balor mas grandi

en: multiply
pap: multiplika

en: remainder when divided by
pap: rekordatorio ora dividi ku

en: smaller value
pap: balor mas chiki

en: subtract
pap: kita

en: Resume running all paused scripts
pap: Laga tur skrept na pousa kore atrobe

en: Sorry, no help available here
pap: Diskulpa, no tin yudansa disponibel aki

en: divisible by
pap: por dividi ku

en: equal
pap: igual

en: greater than
pap: mas grandi ku

en: greater than or equal
pap: mas grandi ku òf igual na

en: less than
pap: menos ku

en: less than or equal
pap: menos ku òf igual na

en: not equal
pap: no igual

en: mouseEnter
pap: mousEnter

en: mouseEnterDragging
pap: mous Enter Trèk

en: mouseLeave
pap: mous sali afo

en: mouseLeaveDragging
pap: mous sali afo trèk

en:  or
pap:  òf

en: More events:
pap: mas evento:

en: ready to run all the time
pap: kla pa kore tur momentu

en: run all the time
pap: kore tur momentu

en: run when called
pap: kore ora wòrdu bisa

en: run when mouse goes down on me
pap: kore ora mous bai abou

en: User custom events:
pap: usuario su eventonan kustomatisa:

en: when I am being closed
pap: ora mi ta wòrdu sera

en: when I am being opened
pap: ora mi ta wòrdu habri

en: when mouse comes back up
pap: ora mous bin bèk ariba

en: when mouse enters my bounds, button down
pap: ora mous drenta mi teritorio, kònòpi abou

en: when mouse enters my bounds, button up
pap: ora mous drenta mi teritorio, kònòpi ariba

en: when mouse exits my bounds, button down
pap: ora mous sali mi teritorio, kònòpi abou

en: when mouse exits my bounds, button up
pap: ora mous sali mi teritorio, kònòpi ariba

en: while mouse still down
pap: mientras mous ta abou ainda

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
pap: Kore tur skrept na pousa eksaktamente un biaha.  Wanta e kònòpi di e mous abou riba "stèp"y tur kos lo keda kore te ora bo laga lòs

en: Pause all ticking scripts.
pap: pone den skrept ku ta wòrdu di tek na pousa

en: add a vertex at beginning
pap: Agregá un punto na kuminsamentu

en: add a vertex at end
pap: Agregá un punto na final

en: align after
pap: alineá despues

en: clear all pen trails
pap: kita tur rastro di pèn

en: clear pen trails
pap: kita rastro di pèn

en: dial to
pap: yama na

en: distance to
pap: distansia pa

en: do
pap: hasi

en: forward by
pap: avansa na

en: include at beginning
pap: inkluí na kuminsamentu

en: include at end
pap: inkluí na final

en: insert a vertex at cursor
pap: hinka un punto na cursòr

en: is over color
pap: ta muchu kolor

en: line is curved
pap: liña tin bògt

en: line is opened
pap: liña ta habri

en: listening
pap: tendiendo

en: look like
pap: parse

en: make sound
pap: hasi zonido

en: no arrowheads on pens
pap: no kabes di flecha riba pèn

en: play
pap: toka

en: play frequency of
pap: toka frekuensia di

en: remove all vertices but cursor
pap: kita tur puntonan eksepto cursòr

en: remove the vertex at cursor
pap: eliminá e punto na e cursòr

en: send to all
pap: manda na tur

en: start painting in
pap: kumisa pinta den

en: start recording
pap: kumisa graba

en: stop
pap: stòp

en: turn by
pap: bira na

en: detailed watcher
pap: mirado detaísta

en: simple watcher
pap: mirado simpel

en: readout string
pap: kuerda di (readout)

en: decimal places...
pap: luganan desimal...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
pap: Lagabo skohe kuantu lugana desimal mester wòrdu mustra den (readout) pa e variabel aki

en: version
pap: vershon
