eToys - en to nl translation catalogue (67 entries)

en: accept (s)
nl: keur goed (s)

en: cancel (l)
nl: annuleer (l)

en: copy (c)
nl: kopieer (c)

en: cut (x)
nl: knip (x)

en: debug it
nl: debug het

en: do again (j)
nl: doe opnieuw (j)

en: do it (d)
nl: doe het (d)

en: explore it (I)
nl: verken het (I)

en: find again (g)
nl: zoek opnieuw (g)

en: find...(f)
nl: zoek...(f)

en: inspect it (i)
nl: inspecteer het (i)

en: more...
nl: meer...

en: paste (v)
nl: plakken (v)

en: paste...
nl: plakken...

en: print it (p)
nl: afdrukken (p)

en: set search string (h)
nl: zoekwoord geven (h)

en: show bytecodes
nl: toon de bytecodes

en: undo (z)
nl: ongedaan maken (z)

en: browse it (b)
nl: blader er doorheen (b)

en: change sets with it
nl: verander er de verzamelingen mee

en: choose language
nl: kies een taal

en: class comments with it
nl: klasseer commentaar hiermee

en: class names containing it
nl: class namen die het bevatten

en: definition of word
nl: definitie van het woord

en: explain
nl: leg uit

en: file it in (G)
nl: archiveer het in (G)

en: implementors of it (m)
nl: implementeers van it (m)

en: method source with it
nl: de bron van de methode erbij

en: method strings with it (E)
nl: methode rij erbij (E)

en: pretty print
nl: print netjes

en: pretty print with color
nl: print netjes met kleur

en: printer setup
nl: printer instellingen

en: recognizer (r)
nl: herkenner (r)

en: references to it (N)
nl: verwijzingen naar het (N)

en: save contents to file...
nl: bewaar de inhoud in een bestand...

en: selectors containing it (W)
nl: kiezer die dit bevat (W)

en: send contents to printer
nl: stuurt inhoud naar printer

en: senders of it (n)
nl: verstuurder hiervan (n)

en: set alignment...
nl: stel de uitlijning in...

en: set font... (k)
nl: kies een lettertype... (k)

en: set style... (K)
nl: kies een stijl... (K)

en: spawn (o)
nl: uitbreiden (o)

en: special menu...
nl: speciaal menu...

en: tiles from it
nl: tegels van het

en: translate it
nl: vertaal het

en: verify spelling of word
nl: verifieer de spelling van het woord

en: centered
nl: gecentreerd

en: justified
nl: uitgevuld

en: left flush
nl: links uitgevuld

en: right flush
nl: rechts uitgevuld

en: bold
nl: vet

en: italic
nl: cursief

en: narrow
nl: smal

en: normal
nl: normaal

en: struck out
nl: doorgestreept

en: underlined
nl: onderstreept

en: Comparison to Clipboard
nl: Vergelijking met Plakbord

en: Exact match
nl: Exacte overeenkomst

en: Find what?
nl: Wat zoeken?

en: nothing to save.
nl: niets om te bewaren.

en: nothing to print.
nl: niets om af te drukken.

en: Save changes before quitting?
nl: Instelling bewaren voor afsluiten?

en: Choose a display depth
    (it is currently {1})
nl: Kies een scherm diepte
    (op dit moment {1})

en: File name?
nl: Bestandsnaam?

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
nl: Waarschuwing! Deze methode kan elders
    gewijzigd zijn sinds je dit begon te
    bewerken.  Toch accepteren?

en: Sorry that name is already used
nl: Het spijt me, maar die naam is al in gebruik

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
nl: Wijzigingen zijn niet bewaard.
    Is het OK om die wijzigingen te annuleren?
