eToys - en to nl translation catalogue (64 entries)

en: open as movie
nl: open als film

en: open file as movie
nl: open bestand als film

en: Back one frame
nl: Eén beeld terug

en: Forward one frame
nl: Eén beeld verder

en: Go to final page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Go to first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Invoke menu
nl: Roep menu op

en: Play backward
nl: Speel terug

en: Play forward
nl: Speel vooruit

en: Scan by slider
nl: Onderzoek door schuifknop

en: Stop playback
nl: Stop afspelen

en: add sound track
nl: voeg geluidspoor toe

en: end clip here
nl: beëindig knipsel hier

en: hide sound track
nl: verberg geluidspoor

en: make a new movie
nl: maak nieuwe film

en: make thumbnail
nl: maak miniatuur

en: open movie file
nl: open filmbestand

en: show sound track
nl: toon geluidspoor

en: Choose a movie file to open
nl: Kies een te openen filmbestand

en: add soundtrack
nl: voeg geluidspoor toe

en: create JPEG movie from folder of frames
nl: maak JPEG film van map met beelden

en: create JPEG movie from MPEG
nl: maak JPEG film van MPEG

en: create JPEG movie from SqueakMovie
nl: maak JPEG film van SqueakFilm

en: remove all soundtracks
nl: verwijder alle geluidsporen

en: set frame rate
nl: stel beeldfrequentie in

en: turn off repeat (now on)
nl: herhaling uitzetten (nu aan)

en: turn on repeat (now off)
nl: herhaling aanzetten (nu uit)

en: Frame rate?
nl: Beeldfrequentie?

en: New movie name?
nl: Nieuwe filmnaam?

en: Quality level (1 to 100)?
nl: Kwaliteitsniveau (1 tot 100)?

en: advanced
nl: geavanceerd

en: next frame (->)
nl: volgende frame (->)

en: open file (o)
nl: open bestand (o)

en: play (p)
nl: afspelen (p)

en: previous frame (<-)
nl: vorig frame (<-)

en: rewind (r)
nl: terugspoelen (r)

en: stop (s)
nl: stoppen (s)

en: subtitles
nl: ondertitels

en: zoom
nl: inzoomen

en: File not found: {1}
nl: Bestand niet gevonden: {1}

en: Not an MPEG or JPEG movie file: {1}
nl: NIet een MPEG of JPEG filmbestand: {1}

en: opening the file, please wait
nl: bestand aan het openen, even geduld

en: select a video file
nl: kies een videobestand

en: Desired frames per second?
nl: Gewenste aantal beelden per seconde?

en: Path changed. Enter new one for:
nl: Pad gewijzigd. Voer nieuwe in voor:

en: open subtitles file (u)
nl: open ondertitelsbestand (u)

en: set subtitles background color
nl: stel ondertitelsachtegrondkleur in

en: set subtitles color
nl: stel ondertitelskleur in

en: set subtitles font
nl: stel ondertitels lettertype in

en: turn off full screen
nl: volledig scherm uitzetten

en: turn on full screen
nl: volledig scherm aanzetten

en: A player for MPEG and JPEG movies
nl: Een speler voor MPEG en JPEG films

en: MPEGPlayer
nl: MPEGSpeler

en: A Player for MPEG movies
nl: Een Speler voor MPEG films

en: Movie Player
nl: Filmspeler

en: open file in an MPEG player
nl: open bestand in een MPEG speler

en: play
nl: speel

en: play in MPEG player
nl: speel af in MPEG speler

en: Play
nl: Speel

en: Rewind
nl: Terugdraaien

en:  end
nl:  einde

en:   soft
nl:   zacht

en:  loud
nl:  luid

en: Quit
nl: Verlaten
