eToys - en to nl translation catalogue (280 entries)

en: attachmentOwnerChanged
nl: bijlageEigenaarVeranderd

en: connectedTo
nl: verbondenMet

en: destinationConnected
nl: doelVerbonden

en: destinationDisconnecting
nl: doelOntkoppelen

en: disconnectedFrom
nl: ontkoppeldVan

en: if set, viewers will display the 'connection' vocabulary even for Morphs that aren't connected to by Connectors.
nl: als ingesteld, zullen de kijkers de 'verbinding' woordenlijst tonen ook voor Morfs die niet door Connectors verbonden zijn.

en: immediately after a connector has connected to me
nl: direct nadat iemand met mij verbonden is

en: immediately after my first end has been connected
nl: direct nadat mijn ene kant verbonden is

en: immediately after my second end has been connected
nl: direct nadat mijn andere kant verbonden is

en: immediately before a connector is going to disconnect from me
nl: direct voordat een verbindingsstuk van mij wordt losgekoppeld

en: immediately before my first end is going to be disconnected
nl: direct voordat mijn eerste uiteinde wordt losgemaakt

en: immediately before my second end is going to be disconnected
nl: direct voordat mijn tweede uiteinde wordt losgemaakt

en: sourceConnected
nl: bronVerbonden

en: sourceDisconnecting
nl: bronVerbreekt

en: when either of the morphs to which I'm connected have changed their owner or been grabbed or dropped with the hand.
nl: wanneer één van de animaties waarmee ik verbonden ben zijn veranderd van eigenaar, zijn gepakt of met de hand zijn losgelaten.

en: RandomConnector
nl: Willekeurige verbindingmaker

en: Arrow
nl: Pijl

en: A basic Connector
nl: Een standaard Verbinding

en: A basic Connector that bends smoothly
nl: Een standaard verbinder die soepel buigt

en: A basic Connector with an arrowhead
nl: Een standaard verbinding met een pijlpunt

en: A basic smooth Connector with an arrowhead
nl: Een standaard gladde verbinding met pijlpunt

en: A blank buttton flap
nl: Een lege knop klep

en: A button that makes fancy Connectors at random
nl: Een knop die willekeurig fraaie verbindingsstukken maakt

en: A Maker Button with a Connector loaded
nl: Een Maker knop geladen met een verbindingsstuk

en: A pre-loaded Connectors flap
nl: Een voorgeladen verbindingsstuk klep

en: Button Flap
nl: Knop Klep

en: Connector Button
nl: Verbindingen Knop

en: Connectors Flap
nl: Verbindingen Klep

en: Random Connectors
nl: Willekeurige verbindingen

en: arrow sizes
nl: pijl groottes

en: add label
nl: voeg label toe

en: delete
nl: verwijder

en: line border color...
nl: kleur van de lijnrand...

en: line border width...
nl: breedte van de lijnrand...

en: line color...
nl: lijnkleur...

en: line width...
nl: lijnbreedte...

en: make button
nl: knop maken

en: straighten
nl: maak recht

en: make segmented line
nl: streepjeslijn maken

en: make smooth line
nl: gladde lijn maken

en: new arrow...
nl: nieuwe pijl...

en: duplicate
nl: kopie

en: duplicate model and view
nl: model kopiëren en bekijken

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
nl: Beweeg de cursor verder van dit punt
    om de lijnbreedte ermee te vergroten.
    Klik als je klaar bent.

en: New line border width?
nl: Rand dikte nieuwe lijn?

en: Move cursor farther from
    this point to increase line width.
    Click when done.
nl: Beweeg de cursor verder van 
    dit punt om lijnbreedte te vergroten.
    Klik als je klaar bent.

en: New line width?
nl: Nieuwe lijn breedte?

en: hide handles
nl: verberg handels

en: show handles
nl: toon handels

en: be orthogonal
nl: wees rechthoekig

en: stop being orthogonal
nl: stop rechthoekig te zijn

en: end...
nl: einde...

en: add arbitrary shape...
nl: willekeurige vorm toevoegen...

en: add pre-made shape...
nl: voorafgemaakte vorm toevoegen...

en: attach to...
nl: verbind aan...

en: connect to center
nl: verbinden met het midden

en: connect to nearest attachment point
nl: verbinden met het dichtstbij zijnde verbindingspunt

en: connect to nearest point
nl: verbinden met dichtstbij zijn punt

en: connect to nearest point to center
nl: verbinden met het dichtstbij zijnde verbindingspunt in het midden

en: connect to relative point...
nl: verbinden met een relatief punt...

en: delete shape...
nl: verwijder vorm...

en: display attachments
nl: toon bijlage

en: no connection preference
nl: geen verbindings voorkeur

en: Select Morph
nl: Kies Morf

en: connect to nothing
nl: verbinden met niets

en: connector end
nl: verbinding einde

en: A Connector whose endpoints automatically become dots when connected.
nl: Een verbinder waarvan de eindpunten automatisch in punten veranderen als ze zijn verbonden.

en: Schematic Connector
nl: Schematische verbinder

en: if set, Connectors will use labels that try to re-position themselves to stay out of the way.
nl: als ingesteld, dan zullen de Connectors labels gebruiken die zichzelf verplaatsen om uit de weg te blijven.

en: Move cursor farther from
    this point to increase the size of the arrows.
    Click when done.
nl: Beweeg de cursor weg van
    dit punt om de pijlen te vergroten.
    Klik als je klaar bent.

en: add mouse up action
nl: voeg muis omhoog actie toe

en: move
nl: verplaatsen

en: properties...
nl: eigenschappen...

en: remove mouse up action
nl: verwijder muis omhoog actie

en: resize
nl: verander grootte

en: grab
nl: pak

en: lock text
nl: tekst vergrendelen

en: unlock text
nl: tekst ontgrendelen

en: inspect
nl: inspecteer

en: duplicate view only
nl: alleen duplicaat beeld

en: lock all text
nl: alle tekst vergrendelen

en: set all fonts to...
nl: maak alle lettertypen...

en: unlock all text
nl: alle tekst ontgrendelen

en: smooth edges
nl: gladde randen

en: Choose font for text:
nl: Kies lettertype voor de tekst:

en: Choose font:
nl: Kies lettertype:

en: A UML package shape
nl: Een UML pakket vorm

en: UML Package
nl: UML-pakket

en: add swim lane
nl: zwembaan toevoegen

en: delete swim lane
nl: zwembaan verwijderen

en: A circle shape with text inside
nl: Een cirkel met tekst er in

en: A diamond shape with text inside
nl: Een ruitvorm met tekst er in

en: A happy face
nl: Een vrolijk gezicht

en: A pointing hand shape with text inside
nl: Een wijzende hand met tekst er in

en: A sad face
nl: Een droevig gezicht

en: AND Gate
nl: AND Poort

en: An 'and gate' shape with text inside
nl: Een 'and poort' met tekst er in

en: An 'or gate' shape with text inside
nl: Een 'or poort' met tekst er in

en: An 'xor gate' shape with text inside
nl: Een 'xor poort' met tekst er in

en: Another pointing hand
nl: Nog een wijzende hand

en: CircleCurve
nl: CirkelCurve

en: Diamond
nl: Ruit

en: Happy face
nl: Vrolijk gezicht

en: OR Gate
nl: OR Poort

en: Pointing Hand
nl: Wijzende Hand

en: Pointing Hand2
nl: Wijzende Hand2

en: Sad face
nl: Droevig gezicht

en: XOR Gate
nl: XOR Poort

en: An ellipse or circle
nl: Een ellipse of een cirkel

en: Ellipse
nl: Ellips

en: An elliptical or circular shape with text
nl: Een cirkel of ellips met tekst er in

en: Text Ellipse
nl: Ellips met tekst

en: A UML note shape
nl: Een UML notitie

en: Note
nl: Notitie

en: Embed pin into...
nl: Voeg de pin in bij...

en: <do not embed>
nl: <niet vastzetten>

en: turn off smoothing
nl: gladmaken uitzetten

en: turn on smoothing
nl: gladmaken aanzetten

en: set scaling
nl: schaalgrootte instellen

en: turn smoothing off
nl: gladmaken uitzetten

en: turn smoothing on
nl: gladmaken aanzetten

en: A UML class symbol that can read its text from a Squeak class
nl: Een UML klasse symbool dat de tekst kan lezen van een Squeek klasse

en: STClass
nl: STKlasse

en: become composite
nl: wordt samengesteld

en: become scrollable composite
nl: wordt schuifbaar samengesteld

en: add line
nl: regel toevoegen

en: add text
nl: tekst toevoegen

en: add text block
nl: tekstblok toevoegen

en: delete line
nl: regel verwijderen

en: delete text
nl: tekst verwijderen

en: delete text block
nl: tekstblok verwijderen

en: emphasis...
nl: benadrukken...

en: set font for this text
nl: lettertype instellen voor deze tekst

en: text properties...
nl: eigenschappen tekst...

en: hide lower text
nl: verberg lagere tekst

en: A UML class symbol
nl: Een UML klasse symbool

en: Class
nl: Klasse

en: acceptedTextContents
nl: geaccepteerdeTekstInhoud

en: when text is accepted into a text morph by hitting Enter or losing focus
nl: als de tekst is geaccepteerd in een animatie door op Enter te drukken of focus te verliezen

en: A raw piece of text (with a context menu) which you can edit into anything you want
nl: Een stukje ruwe tekst (met een contextmenu) wat je in wat dan ook kunt veranderen

en: Enhanced Text
nl: Vergrootte Tekst

en: choose font...
nl: kies lettertype...

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
nl: Tekst die je kan oppakken en slepen (klik om te bewerken)

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached.
nl: Een label dat door loslaten of menukeuze gekoppeld kan worden aan een animatie en dat de animatie, waaraan het is gekoppeld, zal volgen.

en: font...
nl: lettertype...

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached, trying to stay out of the way.
nl: Een label dat kan verbonden worden aan een andere morf door loslaten of keuzemenu en volgt de morf waar het aanverbonden is, terwijl het uit de weg probeert te blijven.

en: change margins
nl: verander de marges

en: accept on CR
nl: accepteer op CR

en: accept on focus loss
nl: accepteer op focus verlies

en: Accept
nl: Accepteren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Connector Properties for {1}
nl: Verbinding Eigenschappen van {1}

en: cancel changes made and close panel
nl: annuleer gemaakte wijzigingen en sluit vak

en: keep changes made and close panel
nl: bewaar gemaakte wijzigingen en sluit vak

en: Arrows
nl: Pijlen

en: New key?
nl: Nieuwe sleutel?

en: sorry, that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
nl: sorry dat is in conflict met 
    de naam van een ander 
    reeds in dit woordenboek

en: Copy the name of this graphic to the clipboard
nl: Kopieer de naam van deze grafiek naar knipselmap

en: copy name
nl: kopieer naam

en: Find an entry by name
nl: Zoek invoer op naam

en: find...
nl: zoek...

en: make new arrow
nl: maak een nieuwe pijl

en: Open an Arrow editor
nl: Open een nieuwe pijlen bewerker

en: Remove this arrow from the dictionary
nl: Verwijder deze pijl uit het woordenboek

en: Rename this arrow
nl: Hernoem deze pijl

en: remove
nl: verwijder

en: rename
nl: hernoem

en: Attachment Point Adjuster
nl: Aanhechtpunt Aanpasser

en: Attachment Adjuster
nl: Aanhecht Aanpasser

en: Add Array
nl: Rij toevoegen

en: Enter the number of H and/or V APs to create; use 0 for none
nl: Geef aan hoeveel H en/of V APs moeten worden gemaakt; 0 voor geen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Default
nl: Standaard

en: None
nl: Geen

en: Make movable
nl: Beweegbaar maken

en: Make non-movable
nl: Maak onbeweegbaar

en: Turn grid off
nl: Rooster uitschakelen

en: Turn grid on
nl: Rooster inschakelen

en: A buttonBar for State Machine drawings
nl: Een knoppenBalk voor State Machine tekeningen

en: A buttonBar for UML Class Diagrams
nl: Een knoppenbalk voor UML Klasse Diagrammen

en: A pre-loaded Connectors flap for state machine drawings
nl: Een voorgeladen Connectors klep voor toestand machine tekeningen

en: A pre-loaded Connectors flap for UML class diagram drawings
nl: Een voorgeladen Connectors klep voor UML klasse diagram tekeningen

en: An empty buttonBar that you can add to
nl: Een lege knoppenbalk waar je zelf knoppen aan toe kan voegen

en: Class ButtonBar
nl: Klasse KnoppenBalk

en: Class diagram Flap
nl: Klasse diagram Klep

en: FSM ButtonBar
nl: FSM KnoppenBalk

en: FSM Flap
nl: FSM Klep

en: Drop a Morph on the button.
nl: Laat een morf op de knop los.

en: add bar label
nl: voeg balk label toe

en: add button
nl: voeg een knop toe

en: change bar label text
nl: verander balk label tekst

en: collapse
nl: samenvouwen

en: remove bar label
nl: verwijder balk label

en: set bar label font
nl: stel balk label lettertype in

en: turn off button labels
nl: zet knoppen labels uit

en: turn on button labels
nl: zet knoppen labels aan

en: Enter label:
nl: Voer label in:

en: Choose label font:
nl: Kies lettertype voor label:

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
nl: Gereedschap waarmee je de vorm van de verbindings pijlen kan bewerken.

en: Arrow Editor
nl: Pijl Bewerker

en: Choose Font
nl: Kies lettertype

en: You must choose a TrueType font
nl: U moet een TrueType lettertype kiezen

en: Arrow scales
nl: Pijl schalen

en: Choose font
nl: Kies lettertype

en: Clear clicks
nl: Verwijder klikken

en: Install
nl: Installeer

en: Make morph
nl: Maak morf

en: Rotate
nl: Draai

en: Sample
nl: Monster

en: Toggle dots
nl: Schakel punten aan/uit

en: Write code
nl: Schrijf code

en: Install with what name?
nl: Onder welke naam installeren?

en: Constructor text is on clipboard.
nl: Constructor tekst is op het klembord.

en: Install in which selector?
nl: In welk kiezer installeren?

en: change action selector
nl: verander actie kiezer

en: change arguments
nl: verander argumenten

en: change when to act
nl: verander wanneer uit te voeren

en: erase pixels of color...
nl: verwijder pixels van kleur...

en: recolor pixels of color...
nl: herstel pixels van de kleur...

en: remove label
nl: verwijder label

en: replace target
nl: vervang doel

en: resize image
nl: afbeeldingsgrootte veranderen

en: set target
nl: stel doel in

en: update image
nl: afbeelding vernieuwen

en: Drop a Morph on me so that I can have something to make!
nl: Plaats een Morf zodat ik iets kan maken!

en: Drop a Morph on me
nl: Plaats een animatie op me

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed.
    Some possibilities:
nl: Alsjeblieft type de keuze die gestuurd moet worden
    naar het doel als er op deze knop wordt gedrukt.
    Enkele mogelijkheden:

en: open a Connector properties panel for the morph
nl: open een Connector eigenschappen vak voor de animatie

en: open a text properties panel for the morph
nl: open een tekst eigenschappen vak voor de animatie

en: Text
nl: Tekst

en: Properties for {1}
nl: Eigenschappen voor {1}

en: name for new variable:
nl: naam voor een nieuwe variabele:

en: Class Diagrams
nl: Klassediagrammen

en: Connectors
nl: Verbinders

en: My Flap
nl: Mijn Klep

en: A basic connector
nl: Een standaard verbinder

en: A basic connector with an arrowhead
nl: Een standaard verbinder met een pijlpunt

en: A basic curved connector
nl: Een standaard gebogen verbinder

en: A basic curved connector with an arrowhead
nl: Een standaard gebogen verbinder met pijlpunt

en: A buttonBar for customizing
nl: Een knoppenBalk voor aanpassingen

en: A handy Morph-generating button
nl: Een handige Morf-genererende knop

en: A label
nl: Een label

en: A label that positions itself
nl: Een label die zichzelf een plaats geeft

en: A new button flap
nl: Een nieuwe knop klep

en: A rectangle with text, or a button
nl: Een rechthoek met tekst er in, of een drukknop

en: A simple shape with a context menu
nl: Een eenvoudige vorm met een verbandmenu

en: AP Adjuster
nl: AP Aanpasser

en: Basic Shape
nl: Basisvorm

en: ButtonBar
nl: KnoppenBalk

en: Connector
nl: Verbinder

en: ConnectorArrow
nl: VerbiniderPijl

en: Curvy Connector
nl: Bochtige Verbinder

en: Curvy ConnectorArrow
nl: Bochtige VerbinderPijl

en: Display text that you can move
nl: Vertoon tekst die je kan bewegen

en: Maker Button
nl: Maker Knop

en: New Button Flap
nl: Nieuwe Knop Klep

en: Smart Label
nl: Slim Label

en: Text Rectangle
nl: Tekst Rechthoek

en: This lets you adjust the attachment points on a dropped Morph
nl: Dit laat je het aanhechtingspunt op een losgelaten Morf aanpassen

en: Title
nl: Titel

en: A state transition for UML State Diagrams
nl: Een toestandsovergang voor een UML StatusDiagram

en: A UML composite state shape
nl: Een UML samengestelde toestandsvorm

en: A UML end state shape
nl: Een UML eindstatusvorm

en: A UML State shape
nl: Een UML Toestandsvorm

en: A UML State shape with scrollbars
nl: Een UML Toestandsvorm met schuifbalken

en: A UML start state shape
nl: Een UML begintoestandsvorm

en: Composite State
nl: Samengestelde toestand

en: End State
nl: Eindtoestand

en: Scrolled State
nl: Geschoven Toestand

en: Start State
nl: Begintoestand

en: State
nl: Toestand

en: State Transition
nl: ToestandOvergang

en: balloon-help font...
nl: ballon-hulp lettertype...

en: Connectors label font...
nl: Connector label lettertype...

en: code font...
nl: code lettertype...

en: default text font...
nl: standaard lekst lettertype...

en: flaps font...
nl: kleppen lettertype...

en: list font...
nl: lijst lettertype...

en: menu font...
nl: menu lettertype...

en: window-title font...
nl: venstertitel lettertype...
