eToys - en to ne translation catalogue (78 entries)

en: border color...
ne: रेखा किनारको रङ्ग...

en: border width...
ne: रेखा िकनारको चौडाई...

en: pen size
ne: नयाँ नाप

en: OK
ne: हुन्छ

en: book...
ne: किताब...

en: Delete this page
ne: यो पृष्ठ हटाऊ

en: Final page
ne: अन्तिम पृष्ठ

en: First page
ne: प्रथम पृष्ठ

en: Next page
ne: अर्को पृष्ठ

en: Previous page
ne: पहिलो पृष्ठ

en: More controls
ne: कंट्रोल बनाऊ

en: NextPage
ne: अर्को पृष्ठ

en: PreviousPage
ne: पहिलो पृष्ठ

en: exit full screen
ne: पूरा पर्दामाादा देखाऊ

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
ne: यो किताबको सबै पृष्ठहरुलाई अहिले देखाइरहेको पृष्ठ जत्रो बनाऊ

en: paste book page
ne: किनाबको पृष्ठ टाँस

en: show full screen
ne: पूरा पर्दामाादा देखाऊ

en: delete this page
ne: यो पृष्ठ हटाऊ

en: next page
ne: अर्को पृष्ठ

en: previous page
ne: पहिलो पृष्ठ

en: revert this page
ne: यो पृष्ठ हटाऊ

en: search for text
ne: पाठलाई खोज

en: sound effect for all pages
ne: सबै पृष्ठमा आवाज राख

en: sound effect this page only
ne: यो  पृष्ठमा आवाज राख

en: stop at last page
ne: अन्तिम पृष्ठमा रोक

en: visual effect for all pages
ne: सबै पृष्ठमा आवाज राख

en: visual effect this page only
ne: यो  पृष्ठमा आवाज राख

en: set sound effect for all pages
ne: सबै पृष्ठमा आवाज राख

en: set sound effect for this page
ne: सबै पृष्ठमा आवाज राख

en: set visual effect for all pages
ne: सबै पृष्ठमा आवाज राख

en: set visual effect for this page
ne: सबै पृष्ठमा आवाज राख

en: Book
ne: किताब

en: duplicate this page
ne: यो पृष्ठको नक्कल गर

en: find again
ne: फेरि भेट्टाऊ

en: find...
ne: भेट्टाऊ

en: go to page...
ne: पृष्ठमा जाऊ...

en: search the book for word(s)
ne: शब्द(हरु)को लागि किनाब खोज

en: Bookmark
ne: पुस्तकचिनो

en: Page?
ne: पृष्ठ ?

en: MyBook
ne: मेरोकिताब

en: Cancel
ne: रद्द

en: Okay
ne: हुन्छ

en: where is my book?
ne: मेरो किताब कता छ?

en: Close
ne: बन्द

en: Clock
ne: घडी

en: change font
ne: अक्षर छान

en: round
ne: गोलो

en: Objects
ne: वस्तुहरु

en: A star
ne: एउटा तारा

en: Star
ne: तारा

en: Text
ne: पाठ

en: Status
ne: अवस्था

en: Previous Card
ne: पहिलो पृष्ठ

en: Picture
ne: तसविर

en: Sound
ne: आवाज

en: Next
ne: पाठ

en: save
ne: उस्तै

en: Tools
ne: यन्त्रहरु

en: flap color...
ne: पाठको रङ्ग

en: tab color...
ne: पाठको रङ्ग

en: choose new graphic...
ne: नयाँ चित्र छान

en: Next:
ne: पाठ

en: choose graphic...
ne: नयाँ चित्र छान

en: Tile
ne: शिर्षक

en: sound
ne: गोलो

en: play sound
ne: आवाज बजाउ

en: Play sound
ne: आवाज बजाउ

en: Save
ne: उस्तै

en: Test
ne: पाठ

en: redo
ne: रातो

en: start
ne: तारा

en: set target
ne: निशान राख

en: none
ne: कुनै पनि होइन

en: left
ne: बाँया

en: right
ne: दाँया

en: Graphics
ne: चित्र

en: Ellipse
ne: अण्डाकार वृत्त

en: Triangle
ne: त्रिभुज
