eToys - en to ne translation catalogue (91 entries)

en: choose new graphic
ne: नयाँ चित्र छान

en: grab new graphic
ne: नयाँ चित्र लेउ

en: change first color
ne: पहिलो रङ्ग परिवर्तन गर

en: change second color
ne: दोस्रो रङ्ग परिवर्तन गर

en: linear gradient
ne: सिधा प्रवणता

en: radial gradient
ne: घुमाउरो प्रवणता

en: change orientation
ne: रुप परिवर्तन गर

en: change origin
ne: मुल परिर्वतन गर

en: A circular shape
ne: एउटा गोलो आकार

en: Circle
ne: वृत्त

en: Graphics
ne: चित्र

en: An elliptical or circular shape
ne: अण्डाकार बृत्त अथवा बृत्त संग पाठ

en: Ellipse
ne: अण्डाकार वृत्त

en: Image
ne: चित्र

en: Picture
ne: तसविर

en: Please enter the image file name
ne: चित्रको नाम हाल

en: Line
ne: रेखा

en: movie...
ne: चलचित्र

en: previous frame
ne: पहिलो पृष्ठ

en: stop playing
ne: खेललाई रोक

en: closed
ne: बन्द

en: choose new graphic...
ne: नयाँ चित्र छान

en: smooth image
ne: चिल्‍लो चित्र

en: change font
ne: अक्षर छान

en: text properties...
ne: पाठका गुणहरु

en: text color...
ne: पाठको रङ्ग

en: translations...
ne: अनुवादहरु...

en: Choose font:
ne: अक्षर छान:

en: turn off smoothing
ne: चिप्लोपन हटाउ

en: turn on smoothing
ne: चिप्लोपन हाल

en: Next page
ne: अर्को पृष्ठ

en: Previous page
ne: पहिलो पृष्ठ

en: Clock
ne: घडी

en: change font...
ne: अक्षर छान

en: Add label
ne: सूचकपत्र थप

en: Cancel
ne: रद्द

en: Remove
ne: हटाउ

en: Remove label
ne: सूचक पत्र हटाऊ

en: OK
ne: हुन्छ

en: How many humans?
ne: कति जना मान्छेहरु?

en: How many players?
ne: कति जना खेलाडीहरु?

en: none
ne: कुनै पनि होइन

en: open...
ne: खोल...

en: Pick game
ne: खेल छान

en: Quit
ne: निस्क

en:   New game
ne: ॒॒॒॒॒__नयाँ खेल__

en: Time:
ne: समय

en: Same
ne: उस्तै

en: quit
ne: निस्क

en: drop
ne: खसाउ

en: Games
ne: खेलहरु

en:   New
ne: ॒॒__नयाँ__

en:   Quit
ne: निस्क

en: border
ne: रेखा किनार

en: border color...
ne: रेखा किनारको रङ्ग...

en: border width...
ne: रेखा िकनारको चौडाई...

en: change color...
ne: रँग बदल्नु

en: delete
ne: मेट

en: unlock...
ne: खोल

en: left
ne: बाँया

en: right
ne: दाँया

en: Change font
ne: अक्षर छान

en: Choose a new graphic
ne: नयाँ चित्र छान

en: Move
ne: सार

en: move
ne: सार

en: save
ne: उस्तै

en: go to previous project
ne: पहिलेको पृष्ठमा जाऊ

en: more...
ne: चलचित्र

en: A star
ne: एउटा तारा

en: Book
ne: किताब

en: Star
ne: तारा

en: Text
ne: पाठ

en: undo (z)
ne: अघिको स्िथित (z)

en: set target...
ne: निशान राख

en: bold
ne: चहकोलो

en: narrow
ne: साँगुरो

en: normal
ne: सामान्य

en: underlined
ne: रेखित

en: more smoothing
ne: अझै चिप्लोपन

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
ne: राम्रो अक्षरमा छोटो लेख ।__ आकार परिवर्तन गर्न  आकार परिवर्तन गर्ने औजार चलाउनुहोस् ।

en: TrueType banner
ne: ट्रु टाइप ध्वजा

en: edit contents...
ne: सामग्री सम्पादन गर

en: how to find more fonts...
ne: अझ बढी फन्ट कसरी खोज्ने?

en: load font from web...
ne: फन्ट वेबबाट लेउ

en: pen size
ne: नयाँ नाप

en: set target
ne: निशान राख

en: display mode...
ne: प्रर्दशनको प्रकार

en: delete this card
ne: यो पृष्ठ हटाऊ

en: go to next card
ne: अर्को पृष्ठमा जाऊ

en: go to previous card
ne: पहिलेको पृष्ठमा जाऊ

en: named
ne: नाम
