eToys - en to ne translation catalogue (148 entries)

en: color & border
ne: रङ्ग र िकनार

en: line width
ne: रेखाको चौडाई

en: add label
ne: सूचकपत्र थप

en: destination
ne: गन्तव्य

en: remove all my bends
ne: मेरो सबै सूचकपत्र हटाऊ

en: remove all my labels
ne: मेरो सबै सूचकपत्र हटाऊ

en: remove labels
ne: सुचकपत्र हटाऊ

en: source
ne: श्रोत

en: straighten
ne: सिधा पार

en: destination x
ne: गन्तव्य क

en: destination y
ne: गन्तव्य ख

en: My total length
ne: जम्मा लम्बाई

en: midpoint x
ne: मध्यिबन्दु क

en: midpoint y
ne: मध्यिबन्दु ख

en: source x
ne: श्रोत क

en: source y
ne: श्रोत ख

en: total length
ne: जम्मा लम्बाई

en: focused
ne: संकेन्द्रि गरियको

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
ne: ठीक हो यदी मैले cursor देखैरएछु र keystrokes सुनिराछु भने

en: text
ne: पाठ

en: All my characters except the first one
ne: मेरो पहिलो बाहेक सबै अक्षर हटाऊ

en: all but first
ne:  पहिलो बाहेक सबै

en: count
ne: गणना

en: first character
ne: पहिलो अक्षर

en: How many characters I have
ne: म सँग कती अक्षर छन्

en: insert characters
ne: अक्षरहरु हाल

en: last character
ne: पहिलो अक्षर

en: The characters in my contents
ne: मेरो सुचिको पहिलो वस्तु

en: The first character in my contents
ne: मेरो सुचिको पहिलो वस्तु

en: The last character in my contents
ne: मेरो सुचिको पहिलो वस्तु

en: height
ne: ॒_उचाई=

en: label
ne: लेबल

en: Go to the previous card
ne: पहिलेको पृष्ठमा जाऊ

en: color
ne: रङ्ग

en: The color of the object
ne: वस्तुको रङ्ग

en: blue component from
ne: नीलो पदार्थबाट

en: blue component into
ne: नीलो पदार्थतिर

en: clear all patch
ne: सबै प्याच सफा गर

en: display type
ne: प्रर्दशनको प्रकार

en: evaporation rate
ne: वाष्पिकरणको दर

en: green component from
ne: हरियो पदार्थबाट

en: green component into
ne: हरियो पदार्थतिर

en: red component from
ne: रातो पदार्थबाट

en: red component into
ne: रातो पदार्थतिर

en: angle to
ne: कोण तिर

en: blue component in
ne: मा नीलो पदार्थ

en: bounce on
ne: उफ्रिनु

en: Change the heading of the object by the specified amount
ne: शीर्षकलाई तोकिएको मात्रामा बदल्नु

en: color from patch
ne: प्याचबाट रँग

en: color to patch
ne: प्याचबाट रँग

en: delete this turtle
ne: यो कछुवालाई मेटाउ

en: detect collision and bounce back
ne: ठक्कर पत्ता लगाउ र फिर्ता आउ

en: die
ne: मर

en: distance to
ne: दुरी

en: get replicated
ne: नक्कल बनाउ

en: get the value at this position
ne: यो स्थानमा मान निकाल

en: green component in
ne: हरियो पदार्थ भएको ठाँउ

en: heading
ne: शीर्षक

en: red component in
ne: रातो पदार्थतिर

en: The x coordinate
ne: क देशान्तर

en: The y coordinate
ne: ख देशान्तर

en: turtle count
ne: कछुवाको गिन्ती

en: turtle of
ne: डाँडाको माथि

en: collections
ne: सङग्रह

en: cursor
ne: करसर

en: first element
ne: पहिलो वस्तु

en: graphic at cursor
ne: करसरमा भएको चित्र

en: player at cursor
ne: करसरमा भएको खेलाडी

en: The first object in my contents
ne: मेरो सुचिको पहिलो वस्तु

en: The index of the chosen element
ne: छानेको वस्तुको विषयतालिका

en: the graphic worn by the object at the cursor
ne: करसरमा भएको वस्तुको चित्र

en: the object currently at the cursor
ne: करसरमा भएको वस्तु

en: movie controls
ne: कंट्रोल बनाऊ

en: first page
ne: प्रथम पृष्ठ

en: go to first page
ne: प्रथम पृष्ठमा जाऊ

en: go to last page
ne: अन्तिम पृष्ठमा जाऊ

en: go to next page
ne: अर्को पृष्ठमा जाऊ

en: go to previous page
ne: पहिलेको पृष्ठमा जाऊ

en: go to the given page
ne:  पृष्ठम जाउा

en: goto
ne: जाउ

en: How many pages here are in the book
ne: यो किताबमा कतिओटा पृष्ठ छन्?

en: last page
ne: अन्तिम पृष्ठ

en: next page
ne: अर्को पृष्ठ

en: number of pages
ne:  पृष्ठमासंख्याख

en: page number
ne: पृष्ठ संख्या

en: previous page
ne: पहिलो पृष्ठ

en: hours
ne: घण्टा

en: minutes
ne: मिनेट

en: time
ne: समय

en: frequency
ne: आवृत्ति १

en: my frequency
ne: आवृत्ति १

en: star
ne: तारा

en: graphics
ne: चित्र

en: The color of the text
ne: पाठको रङ्ग

en: name
ne: नाम

en: make sound
ne: आवाज बनाउ

en: blue
ne: निलो

en: brightness
ne: उज्यालोपन

en: green
ne: हरियो

en: red
ne: रातो

en: border color
ne: रेखा िकनारको रङ्ग...

en: border width
ne: रेखा िकनारको चौडाई...

en: left
ne: बाँया

en: right
ne: दाँया

en: The right edge
ne: दायाँको कुना

en: erase
ne: मेटाऊ

en: hide
ne: लुकाऊ

en: stamp
ne: छाप

en: length
ne: लम्बाई

en: location
ne: स्थान

en: The length
ne: लम्बाई

en: The width
ne: चौडाई

en: width
ne: चौडाई

en: pen down
ne: कलम तल

en: pen size
ne: नयाँ नाप

en: the width of the pen
ne: कलमको चौडाई

en: do
ne: गर

en: start all
ne: सबै सुरु गर

en: stop all
ne: सबै बन्द गर

en: play sound
ne: आवाज बजाउ

en: sound
ne: गोलो

en: stop sound
ne: आवाज बन्द

en: tests
ne: पाठ

en: graphic
ne: चित्र

en: level of sound
ne: ध्वनीको स्थर-१

en: number at cursor
ne: करसरमा भएको खेलाडी

en: remove all
ne: सूचक पत्र हटाऊ

en: Color
ne: रङ्ग

en: Graphic
ne: चित्र

en: Sound
ne: आवाज

en: last frame
ne: अन्तिम फ्रेम

en: Video brightness
ne: भिडियोको उज्यालोपन

en: video
ne: भिडियो

en: Dial a telephone number
ne: एउटा फोन अंक डाइल गर

en: frequency1
ne: आवृत्ति १

en: frequency2
ne: आवृत्ति २

en: frequency3
ne: आवृत्ति ३

en: frequency-1 of sound
ne: ध्वनीको आवृत्ति- १

en: frequency-2 of sound
ne: ध्वनीको आवृत्ति- २

en: frequency-3 of sound
ne: आवृत्ति- ३ को आवाज

en: level1
ne: स्थर १

en: level2
ne: स्थर २

en: level3
ne: स्थर ३

en: level-1 of sound
ne: ध्वनीको स्थर-१

en: level-2 of sound
ne: ध्वनीको स्थर-२

en: level-3 of sound
ne: ध्वनीको स्थर-३

en: pass over
ne: माथिबाट पारित

en: pass under
ne: तलबात पारित
