eToys - en to mr translation catalogue (43 entries)

en: choose new graphic
mr: नवीन ग्राफीक निवडा

en: grab new graphic
mr: नवीन ग्राफीक घ्या

en: change first color
mr: पहिला रंग बदला

en: change second color
mr: दुसरा रंग बदला

en: linear gradient
mr: लीनीयर ग्रेडियेंट

en: radial gradient
mr: रेडीयल ग्रेडियेंट

en: change orientation
mr: ओरिएंटएशन बदला

en: change origin
mr: उगम बदला

en: Graphics
mr: चित्रकला

en: An elliptical or circular shape
mr: दर्शाकसोबत वर्तुळाकार किंवा लंबवर्तुळाकार आकार

en: stop playing
mr: खेळायचे थांबा

en: choose new graphic...
mr: नवीन ग्राफीक निवडा

en: change font
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: text properties...
mr: शब्दगुणधर्म

en: Choose font:
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: turn off smoothing
mr: आकार बंद करा

en: turn on smoothing
mr: आकार चालू करा

en: change font...
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: Add label
mr: लेबल जोडा

en: Remove label
mr: लेबल काढून टाकणे

en: none
mr: काहीही नाही

en: center
mr:  मध्यभागी

en: Change font
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: Choose a new graphic
mr: नवीन ग्राफीक निवडा

en: Move
mr: सरकवा

en: move
mr: सरकवा

en: browser (b)
mr: त्या मधे वर वर बघा / शोधा

en: Save changes before quitting?
mr: केलेले बदल आधि वचवायचा आहे?

en: Text
mr: शब्द

en: bold
mr: ठळक

en: centered
mr:  मध्यभागी

en: italic
mr: तिरपी

en: justified
mr: समांतर

en: left flush
mr: डावी काठ

en: narrow
mr: संकुचित

en: right flush
mr:   उजवि काठ

en: struck out
mr: कापणे / कट करणे

en: underlined
mr: अधोरेखित

en: more smoothing
mr: चांगला आकार

en: TrueType banner
mr:  खरोखरचा निशाण

en: how to find more fonts...
mr: अजुन फॉंट कसे शोधाल

en: load font from web...
mr: वेब वरुन फॉंट लोड करा

en: change arguments
mr: सारांश बदला
