eToys - en to mr translation catalogue (83 entries)

en: Arrow
mr: बाण

en: add label
mr: लेबल जोडा

en: line color...
mr: रेषेचा कलर..

en: line width...
mr: रेषेची रुंदी..

en: make button
mr: बटन बनवा

en: new arrow...
mr: नवीन रेषा

en: move
mr: सरकवा

en: properties...
mr: गुणधर्म

en: lock text
mr: शब्दबंद

en: unlock text
mr: शब्दबंद उघडा

en: duplicate view only
mr: फ़क्त नक्कल पाहा

en: lock all text
mr: सर्व शब्दबंद करा

en: set all fonts to...
mr: सर्व शब्द रूपांतरीत करा

en: unlock all text
mr: सर्व शब्दबंद ऊघडा

en: smooth edges
mr: कोपरे गोल करा

en: Choose font for text:
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: Choose font:
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: A UML package shape
mr: यु एम एल पासॅलचा आकार

en: UML Package
mr: यु एम एल पासॅल

en: add swim lane
mr: तरंगण्याची रुंदी जोडा

en: delete swim lane
mr: तरंगण्याची रुंदी मिटवा

en: A circle shape with text inside
mr: दर्शाकसोबत वर्तुळाकर आकार

en: A diamond shape with text inside
mr: दर्शाकसोबत हिराचा आकार

en: A happy face
mr: हासरा चेहरा

en: A pointing hand shape with text inside
mr: शब्दासोबत  दर्शवणारे हात

en: A sad face
mr: दु:खी चेहरा

en: AND Gate
mr: अँड गेट

en: An 'and gate' shape with text inside
mr: दर्शाकसोबत अँड गेट

en: An 'or gate' shape with text inside
mr: दर्शाकसोबत ओर गेट

en: An 'xor gate' shape with text inside
mr: दर्शाकसोबत एक्सओर गेट

en: Another pointing hand
mr: भिन्न दर्शवणारे हात

en: CircleCurve
mr: वर्तुळाकार आकार

en: Diamond
mr: हिरा

en: Happy face
mr: हासरा चेहरा

en: OR Gate
mr: ओर गेट

en: Pointing Hand
mr: दर्शवणारे हात

en: Pointing Hand2
mr: २ हात दर्शवणारे

en: Sad face
mr: दूखी चेहरा

en: XOR Gate
mr: एक्स ओर गेट

en: An elliptical or circular shape with text
mr: दर्शाकसोबत वर्तुळाकार किंवा लंबवर्तुळाकार आकार

en: Text Ellipse
mr:  लंबवर्तुळाकार शब्द

en: Note
mr: टिप्पनि

en: turn off smoothing
mr: आकार बंद करा

en: turn on smoothing
mr: आकार चालू करा

en: turn smoothing off
mr: आकार बंद करा

en: turn smoothing on
mr: आकार चालू करा

en: become composite
mr: संमिश्र  होणे

en: add text
mr: आत लिहा

en: add text block
mr: शब्द चौकोन टाका

en: delete line
mr: रेष खोडा

en: delete text
mr: शब्द खोडा

en: delete text block
mr: शब्द चौकोन खोडा

en: emphasis...
mr: विशेष ज़ोर

en: text properties...
mr: शब्दगुणधर्म

en: Class
mr: वर्ग

en: choose font...
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: Arrows
mr: बाण

en: Add Array
mr: सजावट जोडा

en: Add
mr: जोडा

en: Default
mr: डीफॉल्ट

en: None
mr: काहीही नाही

en: Make movable
mr: हलवता येईल असे बनवा

en: Make non-movable
mr: न हलवता येईल असे बनवा

en: add bar label
mr: बार लेबल जोडा

en: add button
mr: बटन जोडा

en: remove bar label
mr: बार लेबल काढून टाका

en: Enter label:
mr: लेबल टाका

en: Choose label font:
mr: फॉंट लेबल निवडा:

en: Choose Font
mr:  फॉंट निवडा

en: Choose font
mr: अक्षर प्रकार निवडा

en: Sample
mr: नमूना

en: Write code
mr: कोड लिहा

en: change arguments
mr: सारांश बदला

en: remove label
mr: लेबल काढून टाकणे

en: replace target
mr: लक्ष्य बदला

en: Text
mr: शब्द

en: A label
mr: लेबल जोडा

en: Maker Button
mr: बटन बनवा

en: Text Rectangle
mr: शब्द चौकोन

en: Title
mr: नाव

en: End State
mr: शेवट

en: Start State
mr: सूरवात

en: code font...
mr: अक्षर प्रकार निवडा
