eToys - en to mn translation catalogue (187 entries)

en: Change sound volume
mn: дууны сонсогдох хэмжээг өөрчлөх

en: open wave editor
mn: долгион засварлагчийг нээх

en: read file
mn:  файл унших

en: File name?
mn: Файлын нэр?

en: Sorry, I cannot find that file
mn: уучлаарай би тэр файлыг олж чадсангүй

en: Play
mn: Тогло

en: Save
mn: Хадгал

en: Stop
mn: Зогс

en: open a wave-editor tool with this sound as its iniital sound
mn: долгион засагч хэрэгслийг энэ дуутай цуг эхний дуугаар нь нээх

en: wave editor
mn: долгион засагч

en: kindly give the sound a name:
mn: дуунд нэр өгөх:

en: Unnamed
mn: нэргүй

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
mn: дууг сонсохын тулд хоёр товш. Цэсэнд “дууны санд нэмэх” бий. piano-roll эсвэл event-roll-д буулгах боломжтой

en: Holds a recorded sound of duration
mn: Бичигдсэн дууг үргэлжлэх хугацаагаар нь харуул

en: select codec
mn: код сонго

en: new MIDI controller
mn: шинэ MIDI удирдагч

en: play via built in synth
mn: суурилуулсан синтезатороор тоглуулах

en: play via MIDI
mn: via MIDI-ийг тоглуулах

en: A device for making sound recordings.
mn: Дуу бичлэгийн төхөөрөмж.

en: Multimedia
mn: Олон төрлийн орчин

en: SoundRecorder
mn: Дуу Бичигч

en: Play the current recording from its beginning
mn: Одоогийн бичлэгийг эхнээс нь тоглуулах

en: Record
mn: Бичлэг

en: Save the current recording for future use.
mn: Дараа хэрэглэнэ гэж үзээд одоогийн бичлэгийг хадгалах

en: Start a new recording
mn: Шинэ бичлэг эхлүүлэх

en: Stop current recording or playback
mn: Одоогийн бичлэгийг зогсоох буюу буцааж тоглуулах

en: choose compression...
mn: шахалтыг сонгох…

en: choose which data-compression scheme should be used to encode the recording.
mn: Бичлэг кодлоход ашиглах хэрэгтэй шахалтын төлөвлөгөөний тоо баримтыг сонгох

en: hand me a sound token
mn: Дууны билэг тэмдгийг өлгөх

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
mn:  piano-roll эсвэл an event-roll-д буулгаж болх эсвэл дараа нь дууны санд нэмж болох одоогийн дууг төлөөлсөн ромбыг танд өгнө. Хоёр товшоод дууг сонсож болно.

en: help
mn: тусламж

en: open up the wave-editor tool to visualize and to edit the sound recorded
mn: долгион засагч хэрэгслийг нээн бодолцоод дуу бичигчийг засах

en: opens a flap which contains instructions
mn: хичээл агуулж буй хавхагийг нээх

en: remove any blanks space at the beginning and/or end of the recording.  Caution -- this feature seems to be broken, at least on some platforms, so use at your own risk.  For safety, save this sound in its untrimmed form before venturing to trim.
mn: бичлэгийн эхэнд эсвэл төгсгөл дэх анивчиж байгаа дурын орон зайг арилгах. Анхаар: Эрсдэлтэйгээр хэрэглэж болно. Аюулгүй талаасаа, энэ дуугаа байгаа хэлбэрээр нь хадгалаад дараа нь захалж болно.

en: Sound Recorder Options
mn: Дуу бичлэгийн сонгох эрх

en: trim
mn: засах

en: Drag to set the record level
mn: Бичлэгийн төвшинг тогтоох

en: maximum record-level
mn: хамгийн том бичлэгийн төвшин

en: minimum record-level
mn: хамгийн бага бичлэгийн төвшин

en: Compression method\Currently: {1}
mn: Шахалтын арга зүй\ Одоогийн: {1}

en: GSM (simple compression)
mn: GSM (энгийн шахалт)

en: No compression
mn: Шахалт байхгүй

en: None
mn: Хоосон

en: Speex (for speech)
mn: Спийкс (ярианд зориулсан)

en: Vorbis (for music)
mn: Ворбис (хөгжимд зориулсан)

en: no sound recorded yet
mn: хараахан хийгдсэн бичлэг алга

en: Recorded sound duration: {1} second(s)
mn: Бичлэг хийхийн үргэлжлэх хугацаа: {1} секунд

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
mn: 
    Бичлэг”-г дарж ибчлэгийг эхлүүлнэ. Бичлэгээ дуусгаад Зогс –г дар.
    
    Бичлэг хийсний дараа та: 
        Тогло” дарж бичлэгээ тоглуулна
        Бичлэг” дарж шинэ бичлэг хийнэ. (хуучин нь устгагдана)
        Хадгал” дарж бичлэгийг дууны санд хадгална.
    
    Цэс иконыг дарж бусад опци бүхий цэсийг авч болно.
    
    Хэрэв скрипт дэх дуунд хандахыг хүсвэл энэ дуугаа дууны санд нэмэх шаардлагатай. Үүний тулд Хадгал –г дарна. Нэр олгох нь таны ажил юм.
    
    Хэрэв та энэ дууг скрипт рүү хандалгүй байлгах хүсэлтэй бол нэр олгох хэрэггүй ба үүний оронд цэсэнд байгаа “дууг гар минь өг”-г хэрэглэн “авсан дуу” гэсэн жижиг объектыг авч дараагийн ажилбартаа ашиглаж болно. 
    Авсан дуу дээр хоёр товшиж энэ дуууг сонож болно
    Дээрх бүгдийн эцэст та авсан дуу цэсний зүйлийг ашиглан энэ дууг хадгалж болно.
    PianoRoll эсвэл EventRoll-д та авсан дуугаа буулгаж болно.

en: When red, it means you are currently recording
mn: Улаан болвол, одоо бичлэг хийж байна гэсэн үг

en: Sound Recorder
mn: Дуу Бичигч

en: Sound name?
mn: Дууны нэр?

en: unnamed
mn: нэргүй

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
mn: Одоогийн бичлэгээс татгалзаж шинэ бичлэг хийж эхлэх

en:  second(s) trimmed
mn: янзлагдсан секунд

en: Caution:  this is dangerous and destructive!
    Do you really want to "trim" your recording?
    (It might be smart to save the untrimmed
    version in a sound token before trimming)
mn: Анхааруулга: энэ нь аюултай бөгөөд хор хөнөөлтэй!
    Бичлэгээ “янзлах”-ыг хүсч байна уу?
    (Янзлаагүй зүйлээ хадгалсан нь зөв байж магад)
    Дууны хувилбарыг янзлахаас өмнө авсан

en: unable to trim any more, sorry
mn: нэмж засах боломжгүй, уучлаарай

en: A tool for managing the sound library
mn: Дууны санг удирдах хэрэгсэл

en: Add a new sound to the sound library from a file
mn: Дууны санд file-аас авч сонгосон шинэ дууг нэмэх

en: Delete
mn: Устгах

en: Delete the selected sound from the sound library
mn: Дууны сангаас сонгосон дууг устгах

en: Hands you a tile representing the selected sound
mn: Сонгогдсон дууг үзүүлэх цонхийг гаргах

en: If the selected sound is playing, stop it
mn: Хэрэв сонгогдсон дуу тоглогдож байвал үүнийг зогсоо

en: Load
mn: Ачаалал өгөх

en: Play the selected sound
mn: Сонгогдсон дууг тоглуулах

en: Rename
mn: Нэр солих

en: Rename the selected sound
mn: Сонгогдсон дууны нэр солих

en: Tile
mn: Цонх

en: open a tool which, operating with the selected sound as a point of departure, will allow you to construct a new "instrument"
mn:  очих газар болж сонгогдсон дуутай ажилладаг энэ хэрэгслийг нээснээр шинэ “багаж” зохион бүтээх боломжийг танд олгоно

en: Wave editor
mn: Долгион Засагч

en: Sound Library
mn: Дууны сан

en: No sound selected
mn: Сонгосон дуу алга

en: You can not delete this sound
mn: Энэ дууг устгаж болохгүй

en: This tool allows you to view and manage the "Sound Library", which is the list of named sounds that can be used in the tile-scripting system.
    
    Click on a sound name in the list to select it.  The buttons at the top of the tool apply to the sound you have selected.
    
    Play button -- press this to start playing the selected sound.
    
    Stop button -- if the selected sound is playing, pressing this will stop it.
    
    Tile button -- Click on this to obtain a scripting tile representing the selected sound.
    
    Rename button -- allows you to rename the selected sound.
    
    Delete button -- allows you to delete the selected sound from the Sound Library.  All tiles that formerly pointed to this sound will be changed to point to "croak" instead.
    
    Load button -- allows you to load a sound into the Sound Library from a file.
    
    You can also add sounds to the Sound library using the Sound Recorder, and also by dragging an external sound file (e.g. a file with extensions .wav or .aif)  into etoys.
    
    Note: the "universal" sounds built in to the system cannot be renamed or deleted.
    
    Additionally, a command for opening a "wave editor" tool on the selected sound can be found in the tool's halo menu.
mn: Дууны сан” –г харах, удирдах боломжийг олгодог энэ хэрэгсэл нь талст-скрипт системд хэрэглэгдэж болох нэр бүхий дууны жагсаалт юм. 
    
    Энэ жагсаалтанд байгаа дууны нэрийг товшиж сонгоно. Энэ хэрэгсэлийн ддэд талд байрлах товчлуурууд нь таны сонгосон дууг ажиллуулна.
    
    Тогло товчлуур--- сонгосон дууны тоглолтыг эхлүүлнэ
    
    Зогс товчлуур—сонгосон дууг тоглож байгаа бол түүнийг зогсооно.
    
    Талст товчлуур—сонгогдсон дууг төлөөлөх скрипттэй талстыг авч болно 
    
    Нэр өөрчлөх товчлуур—сонгосон дууны нэрийг өөрчлөх боломжийг олгоно.
    Устгах Товчлуур—Дууны сангаас сонгосон дууг устгах боломжийг олгоно. Энэ дууг анхнаасаа зааж байгаа бүх талст нь “гуаглах” –г заахаар өөрчлөгдөнө
    
    Ачаалах товчлуур—файлаас Дууны сан руу дуу ачаалж болно
    
    Дуу Бичигчийг ашиглан Дууны санд та мөн дуу нэмж болох ба гаднаас ч дууны файлыг чирч оруулж болно.
    
    Жич: системд суурилуулсан “түгээмэл” дууны нэрийг өөрчлөх эсвэл түүнийг устгах боломжгүй
    
    Нэмж хэлэхэд, сонгосон дууны “долгион засагч” хэрэгслийг нээх команд нь хэрэгслийн титэм цэснээс олдоно.

en: Please give a name for this sound
mn: Энэ дуунд нэр өгнө үү

en: sorry, that name is already taken
mn: уучлаарай, энэ нэр өгөгдсан байна

en: New name for
mn: Шинэ нэр

en: sorry, that name is already used.
mn: уучлаарай, энэ нэр хэрэглэгдсэн байна.

en: You can not rename this sound
mn: Энэ дууны нэрийг өөрчилж болохгүй

en: A device for analyzing sound input
mn: Дуу авианы оролтыг шинжлэх төхөөрөмж

en: Spectrum Analyzer
mn: Спектр задлан шинжлэгч

en: Start
mn: Эхлэх

en: set display type
mn: дэлгэцийн хэлбэр суулгах

en: set FFT size
mn: FFT хэмжээ суулгах

en: set sampling rate
mn: өгөгдөл унших хурдыг суулгах

en: On
mn: Ажиллуул-асаа

en: display type (currently {1})
mn: дэлгэцийн хэлөэр (одоогийн {1})

en: signal
mn: дохио

en: sonogram
mn: сонограм

en: spectrum
mn: спектр

en: FFT size (currently {1})
mn: FFT хэмжээ (одоогийн {1})

en: Sampling rate (currently {1})
mn:  өгөгдлийг унших хурд (одоогийн {1})

en:           rest
mn: амралт

en: chord
mn: хөвч

en: del
mn: устгах

en: dotted
mn: цэгэн

en: eighth
mn: наймдугаар

en: half
mn: хагас

en: legato
mn: папын элч

en: normal
mn: энгийн

en: quarter
mn: дөрөвний нэг

en: quints
mn: таван зуун жилийн ой

en: sixteenth
mn: арван зургаадугаар

en: staccato
mn: стакатто

en: triplets
mn: гурван хэсэг

en: whole
mn: бүтэн

en: add channel
mn: суваг нэмэх

en: close MIDI port
mn:  MIDI портыг хаах

en: reload instruments
mn: зэмсэг цэнэглэх

en: set MIDI port
mn:  MIDI портыг тогтоох

en: add movie clip player
mn: кино клип тоглуулагч нэмэх

en: close drag and drop
mn: чирэх ба буулгах-г хаах

en: contract time
mn: гэрээний хугацаа

en: expand time
mn: нэмэлт цаг

en: open drag and drop
mn: Дусал нээх

en: add keyboard
mn: keyboard нэмэх

en: copy
mn: хуулбар

en: cut
mn: хайчлах

en: hide beat lines
mn: хэмнэлийн шугамыг нуух

en: hide measure lines
mn: хэмжээсний шугамыг нуух

en: paste
mn: наах

en: paste...
mn: дэлгэцэнд харуулах…

en: show beat lines
mn: хэмнэлийн шугамыг харуулах

en: show measure lines
mn: хэмжээсний шугамыг харуулах

en: sig
mn: сигнал

en: time
mn: хугацаа

en:  Mediates between a score such as a MIDIScore, a PianoRollScoreMorph, and the actual SoundPlayer synthesizer
mn:  MIDIScore, PianoRollScoreMorph зэргийг одоо ажиллаж байгаа SoundPlayer-ийн синтезатортой холбож өгнө

en: ScorePlayer
mn: Тоглогчийн Оноо

en: open
mn: нээх

en: open in midi player
mn: миди тоглуулагч дээр нээх

en: open the midi-player tool on this file
mn: миди тоглуулагчийн хэрэгслийг энэ файл дээр нээх

en: make a pause marker
mn: түр зогсоох тэмдэг хийх

en: open a MIDI file
mn: MIDI файл дээр нээх

en: save as AIFF file
mn: AIFF файлаар хадгалах

en: save as Sun AU file
mn:  Sun AU  файлаар хадгалах

en: save as WAV file
mn: WAV файлаар хадгалах

en: [pause]
mn: түр зогсоох

en: Disable sound reverb
mn: Гэмтсэн дуу цуурайтах

en: Menu
mn: Цэс

en: Open a menu
mn: Цэс нээх

en: Open a PianoRoll
mn: Төгөлдр хуурын эргглгийг нээх

en: Pause
mn: завсарлага

en: Pause playback
mn: Муцаж тоглохыг түр зогсоох

en: PianoRoll
mn: Төгөлдөр хуурын эргүүлэг

en: Play the score
mn: Оноогоор тоглох

en: Playback jumps back to start and continue playing
mn: Playback гараа хүртлээ буцаж үсрээд тоглолтоо үргэлжлүүлнэ

en: Repeat
mn: Давтах

en: Reverb Disable
mn: Цуурай Гэмтсэн

en: Rewind
mn: буцааж эргүүлэх

en: Rewind to score start
mn: Эхлэх оноо хүртэл ухраах

en: Choose a MIDI file to open
mn:  MIDI  файлыг нээхээр сонгох

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
mn: Час хийсэн лавлахаас .mid/.midi файл олдсонгүй

en: L
mn: зүүн

en: R
mn: баруун

en:  fast
mn: хурдан

en: Playback speed
mn: Буцааж тоглуулах хурд

en: slow
mn: удаан

en: New file name?
mn: Шинэ файлын нэр?

en:  end
mn:  төгсөх

en: Shows current position in the score
mn: Оноон дахь одоогийн байрлалыг харуулах

en: start
mn: эхлэх

en: Continue
mn: Үргэлжлүүлэх

en: Continue playing a paused presentation
mn: Түр зогсоосон үзүүлбэрийг үргэлжлүүлэн явуулах

en: Mute
mn: Дуугүй байх

en:  loud
mn:  чанга

en: soft
mn: зөөлөн

en: Volume slider
mn: Дуу ихэсгэж багасгагч

en: MIDI port for input:
mn: оролтын MIDI port

en: MIDI port for output:
mn: гаралтын MIDI port

en:  not found in the Sound Library
mn: Дууны сангаас олдсонгүй

en: camera
mn: зургийн аппарат

en: chirp
mn: жиргээн

en: click
mn: дарах

en: clink
mn: жингэнэх

en: coyote
mn: талын чоно

en: croak
mn: гуаглах

en: horn
mn: дохио чагнаал

en: laugh
mn: инээх

en: meow
mn: мяу

en: motor
mn: мотор

en: peaks
mn: уулын оргил

en: scrape
mn: хусах

en: scratch
mn: самардах

en: scritch
mn: самардах

en: silence
mn: чимээгүй байх

en: splash
mn: цалгих

en: warble
mn: шувуу жиргэх

en: please record a sound first
mn: эхлээд дуу бичнэ үү
