eToys - en to mn translation catalogue (723 entries)

en: border color...
mn: хилийн өнгө...

en: border width...
mn: хилийн өргөн...

en: update from original
mn: анхны загвараас сэргээлт хийх

en: This is the frame of an embedded project. Click on the colored boxes:
    blue - expand or reduce
    yellow - app view
    red - factory view
    cyan - full view
    white - enter the project completely
mn: энэ нь суурилуулж-нийлүүлж тавьсан төслийн кадр юм. Өнгөөр ялгасан дөрвөлжин дээр товш.
    хөх – өргөтгөх эсвэл бууруулах
    шар- хэрэглээг харах
    улаан – үйлдвэрээс гарсан байдлыг харах
    цэнхэр – бүхлээр нь харах
    цагаан- энэ төслийн бүхлээр нь оруул

en: Event Recorder
mn: үйл явдлын бичигч

en: Lets you record and play back interactions
mn: харилцан үйлчлэлийг бичих, тоглуулахыг танд олгоно

en: add journal file
mn: сэтгүүл файл нэмэх

en: add voice controls
mn: дууны удирдлага нэмэх

en: Caption for this button?
mn: энэ товчлуурын гарчиг

en: play
mn: тоглуул

en: Tape to read
mn: унших тууз

en: {1} events reduced to {2}
mn: {1} тохиолдлуудыг багасган {2} болгосон

en: Tape to write
mn: бичих тууз

en: accept
mn: зөвшөөрөх

en: background color
mn: арын фоны өнгө

en: file out
mn: файлын гаралт

en: fill
mn: дүүргэх

en: inspect
mn: шалгах

en: magnification
mn: өсгөлт

en: pen color
mn: үзэгний өнгө

en: pen size
mn: үзэгний хэмжээ

en: revert
mn: буцаах

en: selection...
mn: сонголт

en: tools...
mn: хэрэгсэл

en: Empty!
mn: хоосон байна

en: not found
mn: олдсонгүй

en: Type name or fragment:
mn: нэр эсвэл   хэсэг  шивж оруул

en: sorry that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
mn: уучлаарай, ..тай зөрчилдөөд байна
    өөр ...    нэр 
    толь бичигт орсон

en: OK
mn: ОК

en: Prev
mn: өмнөх-түрүүчийн

en: a tool for discarding objects
mn: объектыг болиулах хэрэгсэл

en: To remove an object, drop it on any trash can. To view, and maybe retrieve, items that have been thrown away, double-click on any trash-can.  Things are retained in the trash-can if the "preserveTrash" preference is set, otherwise they are purged immediately
mn: объектыг арилгахын тулд түүнийг ямар нэг хогийн сав руу буулга. Түрүүн хаясан зүйлсийг эргүүлэн авах, үзэхийн тулд дурын хогийн саван дээр хоёр товш. “нөөц хогийн сав” тавиатай бол юмсыг эргүүлэн авч болно.

en: hide page controls
mn: хуудас тохируулгыг далдлах

en: show page controls
mn: хуудас тохируулгыг харуулах

en: book...
mn: ном...

en: Add a new page after this one
mn: Энэ хуудасны дараа нэг шинэ хуудас нэмэх

en: Click here to get a menu of options for this book.
mn: Энэ номын нэмэлт боломжууд-опцийн  цэсийг авах

en: Delete this page
mn: Энэ хуудсыг устгах

en: Fewer controls
mn: Цөөн хэдэн удирдлага-тохиргоо

en: Final page
mn: Сүүлчийн хуудас

en: First page
mn: Эхний хуудас

en: Next page
mn: Дараагийн хуудас

en: Previous page
mn: Өмнөх хуудас

en: page controls at top
mn: дээд хэсэг дэх хуудасны тохиргоо

en: page controls short
mn: хуудас тохируулгын хураангуй

en: More controls
mn: Бусад тохиргоо

en: view pages full-screen
mn: бүтэн дэлгэцэнд хуудсыг харах

en: page controls visible
mn: хуудасны тохируулгыг харуулах

en: This book is already open in some project
mn: Зарим төсөл дотор энэ ном мөн нээлттэй байна.

en: Multimedia
mn: Олон төрлийн орчин

en: Multi-page structures
mn: Олон хуудаст бүтэц

en: Book may be open in some other project
mn: Ном нь бусад зарим төсөлд нээлттэй байж магадгүй

en: Can only load a single morph
    into an mvc project via this mechanism.
mn: Энэ механизмийг ашиглан зөвхөн нэг л дүрийг мcv төсөлд ачаалж чадна

en: A button that takes you to the next page
mn: Энэ товчлуур таныг дараагийн хуудсанд шилжүүлнэ

en: A button that takes you to the previous page
mn: Энэ товчлуур таныг өмнөх хуудсанд шилжүүлнэ

en: A multi-paged structure
mn: Олон-хуудаст бүтэц

en: NextPage
mn: ДараагийнХуудас

en: PreviousPage
mn: ӨмнөхХуудас

en: load as book
mn: ном маягаар ачаал

en: open as bookmorph
mn: дүрийн ном маягаар нээх

en:  objects vanished in this process.
mn:  энэ боловсруулалтаар алга болох объектууд

en: advanced...
mn: нэмэлт ...

en: Choose a color to assign as the background color for all of this book's pages
mn: Энэ номын бүх хуудасны дэвсгэр өнгө байх өнгийг сонго

en: clear new-page template
mn: шинэ-хуудас шаблоныг цэвэрлэ

en: exit full screen
mn: бүтэн дэлгэцийн горимоос гарах

en: Make all the pages of this book be the same size as the page currently showing.
mn: Одоо үзүүлж байгаа хуудасны хэмжээ уг номын бусад хуудсанд мөн адил байхаар хийх

en: make a thread of projects in this book
mn: төслийн                энэ номонд хийж өгөх

en: make all pages the same size as this page
mn: бүх хуудасны хэмжээг энэ хуудасны хэмжээтэй адил болгох

en: make this the template for new pages
mn: үүнийг шинэ хуудаснуудын загвар болгох

en: paste book page
mn: номын хуудсыг авч ирж байрлуулах

en: set background color for all pages
mn: бүх хуудасны дэвсгэр өнгийг тогтоох

en: show full screen
mn: бүтэн дэлгэцийг харуулах

en: uncache page sorter
mn: далд бус хуудас ангилагч

en: clear new-page prototype
mn: шинэ хуудасны загварыг цэвэрдэх

en: copy page url to clipboard
mn: хуудасны url-ийг clipboard ойд хуулах

en: delete this page
mn: энэ хуудсыг устга

en: fewer page controls
mn: цөөн тооны хуудасны тохиргоо

en: goto page
mn: хуудсанд шилжих

en: insert a page
mn: хуудас оруулах

en: keep in one file
mn: нэг файлд хадгалах

en: next page
mn: дараагийн хуудас

en: previous page
mn: өмнөх хуудах

en: reload all from server
mn: серверээс бүгдийг дахин ачаалах

en: revert this page
mn: энэ хуудсыг буцаа

en: save as new-page prototype
mn: шинэ хуудасны загвар хэлбэрээр хадгалах

en: search for text
mn: текст хайх

en: send all pages to server
mn: бүх хуудсыг сервер рүү илгээх

en: send this page to server
mn: энэ хуудсыг сервер рүү илгээх

en: sort pages
mn: хуудсуудыг ангилах

en: sound effect for all pages
mn: бүх хуудсанд зориулсан дууны эффект

en: sound effect this page only
mn: зөвхөн энэ хуудсанд зориулсан дууны эффект

en: stop at last page
mn: сүүлчийн хуудсанд хүрээд зогсох

en: visual effect for all pages
mn: бүх хуудасны

en: visual effect this page only
mn: зөвхөн энэ хуудсанд зориулсан эффект

en: wrap after last page
mn: сүүлчийн хуудасны дараа буцаж эргэх

en: If on, page controls (when present), will appear at the the top of the book; if off, they will appear at its bottom
mn: Хэрэв хуудас тохируулга асаалттай (байгаа бол)бол, тухайн номны дээд хэсэгт гарч ирэх; хэрэв унтраалттай бол номын доод хэсэгт гарч ирэх

en: If set, a row of page controls will appear at the top of the book
mn: хэрэв тавигдсан бол, хуудас тохируулгын мөр номын дээд хэсэгт гарч ирэх

en: If set, stop-step-go buttons within the page's interior will govern only scripts for objects  residing within the page
mn: хэрэв тавигдсан бол, хуудасны дотоод зогс-алхам-яв товчлуурууд энэ хуудсандаа багтсан объектуудыг удирдана

en: If set, the book page occupies the entire screen
mn: хэрэв тавигдсан бол, дэлгэцийг бүхэлд нь номын хуудас эзэлнэ

en: If set, the first page in the book will be considered to be the next page after the last page, so that continuallly pressing the next or previous buttons will continually cycle through all pages of the book
mn: хэрэв тавигдсан бол, номын эхний хуудас сүүлчийн хуудасны дараа орно гэж ойлгогдох бөгөөд ургаш эсвэл хойш товчлуурыг тасралтгүй дарсан тохиолдолд хуудсууд үргэлжлэн тойрон эргэлдэж харагдана

en: If set, the shorter form of page controls will be used when page controls are showing
mn: хэрэв тавигдсан бол, хуудас тохируулга харагдах үед хуудас тохируулгын товч хэлбэр хэрэглэгдэнэ

en: If set, when you resize the book, all of its pages get automatically resized.
mn: хэрэв тавигдсан бол, номын хэмжээг өөрчлөх үед түүний бүх хуудсууд автоматаар дагаж хэмжээгээ өөрчилнө.

en: save for later revert...
mn: дараа нь буцаахаар хадгалах

en: Establish a sound-effect that should be used whenever there is a transition between any two pages of this book.
mn: Энэ номын дурын хоёр хуудасны хооронд шилжилт үүсэх бүр дууны эффект үүсэхээр тохируулах

en: Establish a visual -effect that should be used for all transitions between pages of this book
mn: Энэ номын дурын хоёр хуудасны хооронд шилжилт үүсэх бүр дүрсны эффект үүсэхээр тохируулах

en: set sound effect for all pages
mn: бүх хуудасны хувьд дууны эффект байлгахаар тогтох

en: set sound effect for this page
mn: энэ хуудасны хувьд дууны эффект байлгахаар тогтох

en: set visual effect for all pages
mn: бүх хуудасны хувьд дүрсний эффект байлгахаар тогтох

en: set visual effect for this page
mn: энэ хуудасны хувьд дүрсний эффект байлгахаар тогтох

en: visual and sound effects...
mn: дүрс ба дууны эффект..

en: add a new page just like this one to0 the book.
mn: энэ хуудастай адил шинэ хуудсыг номонд нэмж өгөх

en: Book
mn: Ном

en: create an icon representing this page
mn: энэ хуудсыг төлөөлөх икон үүсгэх

en: duplicate this page
mn: энэ хуудсыг хуулбарлах

en: find again
mn: дахин хайх

en: find...
mn: ... хайж олох

en: go directly to a page, if you know its page-number
mn: хэрэв та хууданы дугаарыг мэдэж байгаа бол шууд шилжих

en: go to page...
mn: ... хуудсанд шууд шилжих

en: hand me a bookmark for this page
mn: энэ номын хавчуургыг өгнө үү

en: hand me a thumbnail for this page
mn: энэ хуудасны нооргийг өгнө үү

en: make a bookmark object which, when clicked, will make the book turn to this page.
mn: товшиход энэ хуудас руу хөрвөж очих хавчуургын объектыг үүсгэх

en: open a tool allowing you to arrange the pages of the book.
mn: номын хуудсуудыг эрэмбэлэх хэрэгсэлийг нээх

en: restore all pages of this book to their initial condition if possible.
mn: хэрэв боломжтой бол, энэ номын бүх хуудсыг анхны төлөвт нь сэргээн оруулах

en: restore this page to its initial condition, if possible.
mn: хэрэв боломжтой бол, энэ хуудсыг анхны төлөвт нь сэргээн оруулах

en: revert entire book
mn: номыг бүхэлд нь буцаах

en: search for the next occurrence of a string
mn: ямар нэг мөрийн-тэмдэгтийн цувааг дараагийн хайлтаар олох

en: search the book for word(s)
mn: номоос үг(нүүдийг) хайх

en: Bookmark
mn: номын хавчуурга

en: Please name this thread.
mn: Энэ зөрөг-замыг нэрлэнэ үү

en: Projects on Parade
mn: Жагсаалтанд байгаа Төслүүд

en: Page does not have a url.  Send page to server first.
mn: Хуудас нь url гүй байна. Эхлээд хуудсыг серверт илгээ

en: Are you certain that you
    want to delete this page and
    everything that is on it?
mn: Энэ хуудас болон түүнд агуулагдаж буй бүх зүйлийг устгахдаа та итгэлтэй байна уу?

en: url of the place to store a typical page in this book.
    Must begin with file:// or ftp://
mn: Энэ номон дахь хэвийн хуудасныг хадгалах газрын url нь file:// or ftp:// гэж эхлэх ёстой

en: Page?
mn: Хуудас уу?

en: show more controls
mn: бусад тхиргоог харуул

en: keep all pages the same size
mn: бүх хуудсыг нэг хэмжээтэй байлгах

en: Choose a sound
    (it is now
mn: Дууг сонго
    одоо

en: Choose an effect
    (it is now {1})
mn: Эффектийг сонго
    одоо

en: Choose orientation...
mn: Хандлагыг сонго

en: File name? (".ps" will be added to end)
mn: файлын нэр?(".ps" төгсгөлд нь нэмэгдэнэ)

en: MyBook
mn: МинийНом

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
mn: хөрөг (босоо)
    байгаль (хэвтээ)

en: url of the place where this book's index is stored.
    Must begin with file:// or ftp://
mn: Энэ номын индекс хадгалагдаж байгаа газрын url нь file:// or ftp:// -ээр эхлэх ёстой

en: sorry, nothing was saved for this page.
mn: уучлаарай, энэ хуудасны хувьд юу ч хадгалагдаагүй байна.

en: just had one!
mn: нэгийг л байлга

en: .bo size mismatch.  Please tell Ted what you just did to this book.
mn: хэмжээ тохирохгүй байна. Энэ номыг яачихсан аа хэлж өгнө үү гэж Тэд-д дамжуулна уу.

en: Modify the old book, or make a new
    book sharing its pages?
mn: Хуучин номоо өөрчлөх эсвэл шинэ ном хийхдээ хуудсуудыг нь хамтран хэрэглэх үү?

en: Old book
    New book sharing old pages
mn: Хуучин ном
    Хуучин хуудсуудыг хамтран хэрэглэх Шинэ ном

en: This book is marked 'keep in one file'. 
    Several pages use a common Player.
    Save the owner of the book instead.
mn: Энэ ном нь “нэг файлд байлга” гэсэн тэмдэглээтэй юм. 
    Хэд хэдэн хуудас нэг л дундын Тоглогчыг ашиглана.
    Оронд нь энэ номын эзэмшигчийг хадгал.

en: where is the page?
mn: тэр хуудас хаана байна?

en: Each page will be a file on the server.  
    Do you want to page numbers be the names of the files? 
    or name each one yourself?
mn: Хуудас бүр нь сервер дээрх нэг файл байна. 
    Файлын нэрс нь хуудасны дугаар байлгамаар байна уу?
    эсвэл тус бүрийг өөрөө нэрлэх үү?

en: Use page numbers
    Type in file names
    Save in a new place (using page numbers)
    Save in a new place (typing names)
    Save new book sharing old pages
mn: Файлын нэрсийг шивж оруул
    Хуудасны дугаараар шинэ газарт хадгал
    Нэрийг шивж оруулаад шинэ газарт хадгал
    Хуучин хуудсуудыг хамтран хэрэглсэн шинэ номыг хадгал

en: words to search for.  Order is not important.
    Beginnings of words are OK.
mn: Хайж байгаа үгнүүд. Дараалал нь чухал биш. 
    үгнүүдийн эхлэл-үүсэл нь ОК.

en: scripting area
mn: бичиглэлийн муж

en: Accept the changes made here as the new page-order for this book
mn: энд хийсэн өөрчлөлтийг энэ номын шинэ-хуудасны захиалга байдлаар зөвшөөрөх

en: Cancel
mn: Болих

en: Forgot any changes made here, and dismiss this sorter
mn: Энд хийсэн бүх өөрчлөлт мартагджээ. Иймд энэ ангилагчийг орхъё.

en: Okay
mn: Болж байна

en: where is my book?
mn: миний ном хаана байна?

en: Close
mn: Хаах

en: disable bookmark action
mn: номын хавчуурын үйлчлэлийг хорих

en: enable bookmark action
mn: номын хавчуурын үйлчлэлийг зөвшөөрөх

en: make a flex morph
mn: уян дүр хийх

en: set page sound
mn: хуудасны дууг тавих

en: set page visual
mn: хуудасны дүрс тавих

en: page should already have a url
mn: хуудсанд url –ийг хэдий нь олгосон байх ёстой

en: This book is already open in some other project
mn: Энэ ном өөр нэг төсөл дотор хэдий нь нээлттэй байна

en: grab original morph
mn: анхдагч дүрийг шүүрч авах

en: reveal original morph
mn: анхдагч дүрийг илэрүүлэх

en: A storyboard authoring tool
mn: Явцын намтрыг үүсгэх хэрэгсэл

en: Storyboard
mn: Явцын намтар

en: BouncingAtoms
mn: Үсчиж байгааАтом

en: The original, intensively-optimized bouncing-atoms simulation by John Maloney
mn: Жон Малоний эрч хүчтэй цовхцон үсчиж байгаа атомын хийсвэр загвар

en: Atoms, mate
mn: Атом ба түнш

en: Bouncing Atoms
mn: Үсчиж байгаа Атом

en: set atom count
mn: атомын тоог тавих

en: show infection history
mn: халдварын түүхийг харуулах

en: startInfection
mn: халдварыгЭхлүүлэх

en: Number of atoms?
mn: атомын тоо?

en: A digital clock
mn: Тоон цаг

en: Digital Clock
mn: тоон цаг

en: A simple digital clock
mn: Энгийн тоон цаг

en: Clock
mn: Цагын такт

en: change font
mn: фонтыг солих

en: Choose a font and style
mn: Фонт ба хэлбэрийг сонго

en: display 24-hour
mn: 24-цагийг үзүүлэх

en: show seconds
mn: секундыг харуулах

en: A circle that flashes
mn: Анивчиж байгаа тойрог

en: Flasher
mn: Анивчуур

en: A readout that allows you to monitor the frame rate of your system
mn: Таны системийн кадрын хурдыг хянах боломжийг олгож байгаа уншилт

en: FrameRate
mn: КадрынХурд

en: A magnifying glass that also shows Morphs in the Hand and displays the Hand position.
mn: Өсгөх шил Гарт байгаа Дүрийг харах мөн Гарын байрлалыг харуулна

en: A round magnifying glass
mn: Дугуй хэлбэртэй өсгөх шил

en: Hand Magnifier
mn: Зөөврийн Өсгөгч шил

en: RoundGlass
mn: ДугуйШил

en: magnification...
mn: өсгөлт...

en: Choose magnification
    (currently {1})
mn: Өсгөлтийг сонгох
    (одоогийн утга нь {1})

en: show pointer
mn: заагчийг харуулах

en: round
mn: дугуй

en: track pointer
mn: зам заагч

en: choose blocking color
mn: хорих өнгийг сонго

en: choose passing color
mn: нэвтрүүлэх өнгийг сонго

en: exchange source and screen
mn: үүсгүүр ба дэлгэцийг харилцан солих

en: show screen only
mn: зөвхөн дэлгэцийг харуулах

en: show screen over source
mn: дэлгэцийг үүсгүүрийн дээгүүр харуулах

en: show source only
mn: зөвхөн эх үүсвэрийг харуулах

en: show source screened
mn: экранчилагдсан үүсгүүрийг харуулах

en: *I have too many submorphs*
mn: *Надад хэтэрхий олон дэд дүр байна*

en: *Please add a screen morph*
mn: *Дэлгэцийн дүрийг нэмнэ үү*

en: *Please add a source morph*
mn: *Үүсгүүрийн дүрийг нэмнэ үү*

en: tear off
mn: Тасдаж хаях

en: A translucent, borderless rectangle of a standard size, delivered in a predictable sequence of pastel colors
mn: Өнгий нь урьдчилаад хэлэх боломжтой цэнхэр өнгөний дараалал бүхий хагас тунгалаг, хүрээгүй тэгш өнцөгт

en: Sticky Pad
mn: Нялцгай Дэр

en: Each time you obtain one of these pastel, translucent, borderless rectangles, it will be a different color from the previous time.
mn: Цэнхэр өнгөний дараалал бүхий хагас тунгалаг, хүрээгүй тэгш өнцөгтийн нэгийг сонгох тохиолдол бүрт энэ сонголт нв өмнөхөөсөө өөр өнгний ялгаралтай байна

en: Go to this mark
mn: энэ тэмдэглээ рүү шилж

en: Set transition
mn: завсрын шилжилтийг тавих

en: save script
mn: бичмэлийг хадгалах

en: change tilt and zoom keys
mn: хазайлт ба дурангийн түлхүүрийг өөрчлөх

en: edit an existing camera script
mn: одоо байгаа камерийн убичмэлийг засварлах

en: run an existing camera script
mn: одоо байгаа камерийн убичмэлийг ажиллуулах

en: Navigator
mn: чиглүүлэгч

en: Sugar Navigator Flap
mn: Ёотон Чиглүүлэгч Хавхаг

en: Supplies
mn: Нөөц-хангамж

en: Supplies Flap
mn: Нөөц Хавхаг

en: Flap
mn: Хавхаг

en: Where should the new flap cling?
mn: Шинэ хавхаг Хаана бэхлэгдэх вэ?

en: Wording for this flap:
mn: Энэ хавхагийг үгээр илэрхийл:

en: Stack Tools
mn: Бухал Хэрэгсэл

en: Objects
mn: Объектууд

en: Painting
mn: Зураг

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
mn: талстан програмчилалд хэрэглэх товчлуур: түүний скрипт нь түүний агуулж байгаа тоглох талбарын арга болж өгнө

en: A device for making sound recordings.
mn: Дуу бичлэгийн төхөөрөмж.

en: A joystick-like control
mn: Жоистик маягийн удидлага

en: A place for assembling parts or for staging animations
mn: Жижиг хэсгүүдийг нэгтгэх эсвэл тайзнаа амилуулах газар

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
mn: Амилуулахад хэрэглэгдэх алтернатив зураг хадгалах газар

en: A rectangle
mn: Тэгш өнцөгт

en: A slider for showing and setting numeric values.
mn: Тоон утгыг харуулах болон тогтоох зориулалттай Гүйдэг жижиг цонх-слайдер

en: A star
mn: Од

en: A tool for discarding objects
mn: Объектыг цуцлах Хэрэгсэл

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
mn: төсөл байгаа бичгээр илэрхийлэгдэх бүх объектын жагсаалтыг харуулах хэрэгсэл

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
mn: Энэ хэрэгслээр та бэлэн байгаа объектуудын каталогийг хайж болно

en: All Scripts
mn: бүх бичиглэл

en: Button
mn: ТОвчлуур

en: Grab patch
mn: Нөхөөс Шүүрэх

en: Holder
mn: Тогтоогч

en: Joystick
mn: Жоистик

en: Lasso
mn: бугуйл

en: Object Catalog
mn: Объектын Каталог

en: Players
mn: Тоглогчид

en: Playfield
mn: Тоглолтын талбай

en: Rectangle
mn: Тэгш өнцөгт

en: Slider
mn: Жижиг Гүйгч Цонх

en: Sound Recorder
mn: Дуу Бичигч

en: Star
mn: Од

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
mn: Зогс, Алхам, Яв товчлуур  нь таны бүх бичигт объектийг удирдана. Түүнчлэн энэ хэрэгслээр бичигт объект тус бүрийг удирдаж болно

en: Text
mn: Текст

en: Text that you can edit into anything you desire.
mn: Та хүссэн зүйлдээ оруулан засварлаж болох Текст

en: Trash
mn: Хогийн сав

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
mn:  Ар-дэвсгэрийн карт бүрт харгалзах утгыг хадгалах өгөгдлийн талбар

en: A confined place for drawing and scripting, with its own private stop/step/go buttons.
mn:  Эхэл, алх, яв товчлуурыг өөртөө агуулсан зурах, бичихэд зориулагдсан хязгаарлагдмал орон зай

en: A multi-card data base
mn: Олон картын өгөгдлийн сан

en: A piece of text that will occur on every card of the background
mn:  ар-дэвсгэрийн карт бүрд харгалзах текстийн Хэсэг

en: A Scriptable button
mn: Бичиглэл хийж болох товчлуур

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
mn:  ар-дэвсгэрийн карт бүрд хамаарах утгыг агуулсан өгөгдлийн гүйдэг талбар

en: A tile that will produce a random number in a given range
mn:  Санамсаргүй тоог Өгөгдсөн хязгаарт үүсгэдэг хэрэгсэл

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
mn: таны үүсгэсэн ертөнц дэх бүх үйлчилж буй бичиглэлийг удиирдах боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: Background Field
mn: Дэвсгэр Талбар

en: Background Label
mn: Дэвсгэр Шошго

en: ButtonDown?
mn: ТовчлуурДараатай?

en: Buttons to run, stop, or single-step scripts
mn: Ажилла, зогс, нэг алхам үйлдлийн Товчлуур

en: ButtonUp?
mn: ТовчлуурТавьсануу?

en: Drop this into an area to start making a fresh painting there
mn: Шинэ зураг үүсгэх ажиллагааг эхлүүлэхийн тулд Үүнийг талбай  дээр буулга

en: Paint
mn: Зураг

en: Random
mn: Санамсаргүй

en: Scripting
mn: бичиглэл

en: Scrolling Field
mn: Хөвөрдөх Талбар

en: Stack
mn: Агуулах

en: Status
mn: Төлөв

en: Tiles for querying whether the mouse button is down
mn: хулгана дарагдсан эсэхийг мэдээлэх үүр

en: Tiles for querying whether the mouse button is up
mn: Хулгана суллагдсан эсэхийг мэдээлэх үүр

en: A button that takes the user to the next card in the stack
mn: Агуулах дахь дараагийн картын хэрэглэгчийг сонгон авах Товчлуур

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
mn: Агуулах дахь дараагийн картын хэрэглэгчийг сонгон авах товчлуур

en: A button whose script will be a method of the background Player
mn: Арын Тоглогчийн арга болохыг заасан бичиглэлийн товчлуур

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
mn: Сүүдэрлэгдсэн хүрээ бүхий, марзан фонтоор бичигдсэн текстийн талбар

en: Fancy Text
mn: Марзан Текст

en: Holds any amount of text; has a scroll bar
mn: Дурын хэмжээний текст агуулсан, хөврөгчтэй

en: Next Card
mn: Дараагийн Карт

en: Previous Card
mn: Өмнөх Карт

en: Scriptable Button
mn: Бичиглэл хийх боломжтой Товчлуур

en: Scrolling Text
mn: Хөврөгч Текст

en: Simple Text
mn: Энгийн Текст

en: Some hints about how to use Stacks
mn: Агуулахыг хэрхэн ашиглаж болох талаарх зарим зөвлөмж

en: Stack Help
mn: Агуулахын Тайлбар

en: Text that you can edit into anything you wish
mn: Хүссэн зүйлдээ оруулан засварлаж болох Текст

en: A non-editable picture of something
mn: Ямар нэг юмны засварлаж болдоггүй зураг

en: A rectangle with rounded corners
mn: Дугуй булантай тэгш өнцөгт

en: A straight-sided figure with any number of sides
mn: Дурын тооны шулуун олон талтай дүрс

en: A structure with tabs
mn: Товч тайлбартай бүтэц

en: Picture
mn: Зураг

en: Polygon
mn: Олон өнцөгт

en: RoundRect
mn: ДугуйТэгш

en: TabbedPalette
mn: ХүснэгтэлсэнБудгийнНийлүүр

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
mn: дуудагч ачаалагч хэрэгсэл нь танд системийн бүх ангилалын кодоор харуулах боломжийг олгоно

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and FTP servers.
mn: Файлын Жагсаалт гэдэг нь дискэн дээрх хавтас, файл болон FTP сервер дээрх мэдээллийг үзүүлэх хэрэгсэл юм.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
mn: Одоо зөвшөөрөгдсөн аргуудыг хайж мөрддөг мессежэн хайгч

en: A Process Browser shows you all the running processes
mn: Одоо ажиллаж байгаа бүх процессыг үзүүлдэг Процессын Хайгч

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
mn: Транскрипт гэдэг нь хянах, шалгахад хэрэглэгддэг цонх. Ишлэлд хандаж үзвэл, Транскрипт рүү хэрхэн бичиж болох тухай жишээ байдаг

en: A tool for discovering methods by providing sample values for arguments and results
mn: аргумент ба үр дүнд хэрэглэх сонгосон утгуудаар ханган  аргуудыг нээх зориулалттай хэрэгсэл

en: A tool for finding, viewing, and editing all methods whose names contain a given character sequence.
mn: Өгөгдсөн тэмдэгтийн дарааллийг агуулсан нэртэй бүх аргыг хайх, харах, засварлахад зориулсан хэрэгсэл

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
mn: Ганц өөрчлөлт хийгдэхэд бүх кодны өөрчлөлтийг хийж харуулахаар зөвшөөрөгдсөн хэрэгсэл.

en: A Workspace is a simple window for editing text.  You can later save the contents to a file if you desire.
mn: Ажлын Орон Зай гэдэг нь текст засварлах энгийн цонх юм. Хэрэв хүсвэл Та дараа нь файлынхаа агууламжийг хадгалж болно

en: Allows you to control numerous options
mn: олон төрлийн опци (буюу нэмэлт боломж, дэд хувилбар)-г удирдаж болно

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
mn: Хайлтын системийн тайлбарын цонхонд тайлбар бичих боломжийг танд олгоно

en: Annotations
mn: Тайлбар

en: Browser
mn: Интернетийн хөтөч программ ачаалагч

en: Change Set
mn: Өөрчлөлт Хийх

en: Change Sorter
mn: Эрэмбэлэгчийг Өөрчлөх

en: File List
mn: File-ийн Жагсаалт

en: Message Names
mn: Мессежийн Нэр

en: Method Finder
mn: Арга Хайгч

en: Package Browser:  like a System Browser, except that if has extra level of categorization in the top-left pane, such that class-categories are further organized into groups called "packages"
mn: Пакет Хайлтын систем: Системийн хайлттай адил боловч зүүн-дээд самбарын ангилалын гадуур орших төвшин, өөрөөр хэлбэл, анги-ангилал нь “пакет” гэж нэрлэгдэх групп хэлбэрээр зохион байгуудагдсан байдгаараа ялгаатай.

en: Packages
mn: Пакетууд

en: Preferences
mn: Давууболомж

en: Processes
mn: Процесс

en: Recent
mn: Шинэ-Сүүлийн үеийн

en: Shows two change sets side by side
mn: Тал талаар нь хоёр өөрчлөлт хийснийг харуулах

en: Transcript
mn: Транскрипт

en: Workspace
mn: АжлынОронЗай

en: A confined place for drawing and scripting. with its own private stop/step/go buttons.
mn: Өөр дотроо зогс, алх, яв товчлууртай зурах, бичихэд зориулсан хязгаарлагдмал орон зай.

en: A magnifying glass
mn: Өсгөх шил

en: A Player for MPEG movies
mn: MPEG кино Тоглуулагч

en: A place to present annotated content
mn: Товч агуулгыг үзүүлэх зориулалттай газар

en: A source for single-letter objects
mn: Нэг-үсэгт объектын үүсгүүр

en: A tool that lets you browse the catalog of objects
mn: Объектуудын каталогийг хайх боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
mn:  таны үүсгэсэн төсөл дэх бүх үйлчилж буй бичиглэлийг харах, удирдах боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: Alphabet
mn: ЦагаанТолгой

en: An indicator of how fast your system is running
mn: Таны систем хэр хурдан ажиллаж байгааг үзүүлэх индикатор

en: Frame Rate
mn: Кадрын Хурд

en: Magnifier
mn: Өсгүүр

en: Movie Player
mn: Кино Тоглуулагч

en: Sound
mn: Дуу

en: Destroy flap named...
mn: ...нэртэй хавхагийг устгах

en: CAUTION! This will destroy all the shared
    flaps, so that they will not be present in 
    *any* project.  If, later, you want them
    back, you will have to reenable them, from
    this same menu, whereupon the standard
    default set of shared flaps will be created.
    Do you really want to go ahead and clobber
    all shared flaps at this time?
mn: АНХААР. Хамтран эзэмшиж буй бүх хавхагийг устган нураах бөгөөд
    ингэснээр төслүүд ийм хавхаггүй болно. Хэрэв, дараа нь эдгээрийг дахин
    сэргээхийг хүсвэл Та энэ л цэснээсээ дахин зөвшөөрлийг олгох ёстой
     болно. Үүний дараа, стандарт хэлбэрийн хамтран эзэмших хавхаг үүснэ.
    Та үнэхээр хамтран эзэмшлийн хавхагуудыг нураан эвдэхээр шийдэв үү?

en: Flap problem
mn: ХавхагАсуудал

en: Flaps are like drawers on the edge of the screen, which can be opened so that you can use what is inside them, and closed when you do not need them.  They have many possible uses, a few of which are illustrated by the default set of flaps you can get as described below.
    
     'Shared flaps' are available in every morphic project.  As you move from project to project, you will see these same shared flaps in each, though there are also options, on a project-by-project basis, to choose which of the shared flaps should be shown, and also momentarily to suppress the showing of all shared flaps.   
    
     To get started using flaps, bring up the desktop menu and choose 'flaps...', and make the menu stay up by choosing 'keep this menu up'.  If you see, in this flaps menu,  a list of flap names such as 'Squeak', 'Tools', etc., it means that shared flaps are already set up in your image.  If you do not see the list, you will instead see a menu item that invites you to 'install default shared flaps'; choose that, and new flaps will be created, and the flaps menu will change to reflect their presence.
    
     'Project flaps' are flaps that belong to a single morphic project.  You will see them when you are in that project, but not when you are in any other morphic project.
    
     If a flap is set up as a parts bin (such as the default Tools and Supplies flaps), you can use it to create new objects -- just open the flap, then find the object you want, and drag it out; when the cursor leaves the flap, the flap itself will snap closed, and you'll be left holding the new object -- just click to place it exactly where you want it.
    
     If a flap is *not* set up as a parts bin (such as the default 'Squeak' flap at the left edge of the screen) you can park objects there (this is an easy way to move objects from project to project) and you can place your own private controls there, etc.  Everything in the default 'Squeak' flap (and all the other default flaps, for that matter) is there only for illustrative purposes -- every user will want to fine-tune the flaps to suit his/her own style and needs.
    
     Each flap may be set up to appear on mouseover, dragover, both, or neither.  See the menu items described below for more about these and other options.
    
     You can open a closed flap by clicking on its tab, or by dragging the tab toward the center of the screen
    
     You can close an open flap by clicking on its tab or by dragging the tab back off the edge of the screen.
    
     Drag the tab of a flap to reposition the tab and to resize the flap itself.  Repositioning starts when you drag the cursor out of the original tab area.
    
     If flaps or their tabs seem wrongly positioned or lost, try issuing a restoreDisplay from the screen menu.
    
     The red-halo menu on a flap allows you to change the flap's properties.   For greatest ease of use, request 'keep this menu up' here -- that way, you can easily explore all the options in the menu.
    
     tab color...				Lets you change the color of the flap's tab.
     flap color...				Lets you change the color of the flap itself.
    
     use textual tab...		If the tab is not textual, makes it become textual.
     change tab wording...	If the tab is already textual, allows you to edit
    							its wording.
    
     use graphical tab...		If the tab is not graphical, makes it become
    							graphical.
     choose tab graphic...	If the tab is already graphical, allows you
    							to change the picture.
    
     use solid tab...			If the tab is not solid, makes it become solid, i.e.
    							appear as a solid band of color along the
    							entire length or width of the screen.
    
     parts-bin behavior		If set, then dragging an object from the flap
    							tears off a new copy of the object.
    
     dragover				If set, the flap opens on dragover and closes
    							again on drag-leave.
    
    
     mouseover				If set, the flap opens on mouseover and closes
    							again on mouse-leave. 
    
     cling to edge...			Governs which edge (left, right, top, bottom)
    							the flap adheres to.
    
     shared					If set, the same flap will be available in all projects; if not, the
    							flap will will occur only in one project.
    
     destroy this flap		Deletes the flap.
    
     To define a new flap, use 'make a new flap', found in the 'flaps' menu.
    
     To reinstate the default system flaps, you can use 'destroy all shared flaps' from the 'flaps' menu, and once they are destroyed, choose 'install default shared flaps'.
    
     To add, delete, or edit things on a given flap, it is often wise first to suspend the flap's mouse-over and drag-over sensitivity, so it won't keep disappearing on you while you're trying to work with it.
    
     Besides the three standard flaps delivered with the default system, there are two other flaps readily available on demand from the 'flaps' menu -- one is called 'Stack Tools', which provides some tools useful for building stack-like content, the other is called 'Painting', which provides a quick way to make a new painting.  Simply clicking on the appropriate checkbox in the 'flaps' menu will toggle the corresponding flap between being visible and not being visible in the project.
mn: Хавхагууд нь Дэлгэцийн захад байрлах зураачтай адил шаардлагатай үедээ нээж ороод хэрэгтэй юмаа хэрэглэдэг, шаардлагагүй үед хаагддаг. Энд олон тооны ашигтай хэрэглээнүүд байдгаас цөөн хэдийг хэрхэн ашиглаж болохыг доор тайлбарлав.
    
    ‘Хамтран эзэмших хавхаг’ нь дурын морф хэлбэрийн төсөлд байдаг. Төслүүдийн хооронд шилжих явцад нөгөө л хавхаг аль ч төсөл дотор байгааг харж болох ба эдгээр хавхагын алийг онцолж харах, эсвэл бүгдыг нэгэн зэрэг далдлах зэрэг төрөл бүрийн опцууд ч мөн төслүүдэд бий.
    
    Хавхагыг ашиглаж эхлэхийн тулд үндсэн цэснээс “хавхагууд...” –г сонгож, “цэсийг нээлттэй байлга” төлөвт орхино. Хэрэв Та энэ цэснээс “Чарлах”, “Хэрэгсэл” зэрэг хавхагуудын жагсаалтыг олж харвал Таны зурагт эдгээр хавхаг нь хамааралтай гэсэн үг. Хэрэв жагсаалт харагдахгүй байвал түүний оронд Таныг “шинэ хамтран эзэмших хавхагуууд үүсгэх”-д  урьсан цэсийг харна. Эдгээрээс нэгийг сонгоход шинэ хавхагууд үүсч, хавхагийн  цэс нь шинэчлэгдэн өөрчлөгдсөнөө илтгэнэ.  
    
    “Төслийн хавхагууд” гэдэг нь дан ганц морф төсөлд харъялагдах хавхаг юм. Түүнийг Та тухайн төсөл дотор байхдаа харж болох хэдий ч бусад морф төсөл дотр харж чадахгүй. 
    Хэрэв хавхаг нь деталийн хогийн сав маягаар үүссэн бол () шинэ объект үүсгэхдээ түүнийг ашиглаж болно- хавхагийг нээгээд хайж байгаа объектоо чирч гаргах. Курсор хавхагийг орхих үед хавхаг нь өөрөө хаагдаж, Та нөгөө объектоо барьсаар үлдэх ба байрлуулах газраа очоод товшино.  
    
    Хэрэв хавхаг нь деталийн хогийн сав биш маягаар үүссэн бол Та объектуудыг тэнд байрлуулж болох ба өөрийн хувийн удирдлагуудаа ч мөн тавьж болно. Хэрэглэгч бүр өөртөө тохирсон эвтэйхнээр хавхагийг үүсгэж болно. 
    Хавхаг бүрийн тавилыг хулгана явж өнгөрөх, дээгүүр нь чирэх үед гарч ирдэгээр эсвэл огт мэдрэхгүй байх зэрэгээр тохируулна. Эдгээр опцийн талаар доор тайлбарлав.
    
    Хавхагийг түүний сэгэлдрэг дээр товшиж эсвэл сэгэлдрэгийг дэлгэцийн төв рүү чирч авч ирэх замаар нээж болно
    
    Нээлттэй хавхагийн хаахдаа түүний сэгэлдрэг дээр товшиж эсвэл сэгэлдрэгийг дэлгэцийн зах руу чирч болно
    
    Хавхагийн сэгэлдрэгийг чирэх замаар сэгэлдрэгийн байрыг өөрчлөх ба хавхагийн хэмжээг өөрчилнө. Сэгэлдрэгийн байрыг өөрчлөхдөө курсорыг сэгэлдрэгийн гадна байрлууна.
    
    Хэрэв хавхаг болон сэгэлдрэгний байрлал буруу эсвэл хаягдсан бол дэлгэцийн цэснээс ДэлгэцийгСэргээ сонгоно. 
    
    Тод улаан цэс нь хавхагийн онцлог чанарыг өөрчлөх боломжийг олгоно. Хамгийн хялбар арга нь “энэ цэсийг байлга” команд бөгөөд ингэснээр энэ цэсний бүх опцийг харж болно. 
    
    Сэгэлдрэгийн өнгө ... хавхагийн сэгэлдрэгийн өнгийг өөрчилнө
    Хавхагийн өнгө... хавхагийн өөрийнх нь өнгийг өөрчилнө
    Текст сэгэлдрэг ашигла... хэрэв энэ сэгэлдрэг нь текст биш бол түүнийг текст болгоно
    Сэгэлдрэгийг үгээр илэрхийлэх... хэрэв сэгэлдрэг нь текстэн бол түүнийг засварлаж болно.
    							үгээр илэрхийлэх
    
    График сэгэлдрэгийг ашигла... хэрэв сэгэлдрэг нь график биш бол түүнийг график болгоно
    							график
    График сэгэлдрэгийг сонго... сэгэлдрэг нь график бол зургийг засварлаж болно.
    
    Цул сэгэлдрэг ашигла... сэгэлдрэг нь цул биш бол цул болгоно, нийт уртын дагуу цул тууз хэлбэртэй дэлгэцэнд гарч ирнэ, 
    
    Деталийн сав ... Тавьснаар, хавхагаас объектыг чирч гаргахад энэ объектын шинэ хуулбарыг тасалж авна. 
    
    Дээгүүр нь чирэх... тавигдсан бол хавхаг нь онгойж, хаагдана. 
    Хулганадээгүүр ... тавигдсан бол, хавхаг нээгдээд, хулгана холдоход хаагдана
    
    Ирмэгээс зуурах... аль (зүүн, баруун, дээд, доод) ирмэг болохыг удирдана.
    Хамтран эзэмших... тавигдсан бол, тухайн хавхаг нь бүх төсөл дотор гарч ирнэ. Эсрэг тохиолдолд хавхаг нь зөвхөн нэг төсөл дотор байна
    
    Энэ хавхагийг эвд... хавхагийг устгана
    “хавхагууд” цэснээс “шинэ хавхаг үүсгэ” –г олж ашиглан шинэ хавхагийг тодорхойлно
    
    Системийн анхны хавхагуудыг сэргэхийн тулд “хавхагууд” цэснээс “хамтран эзэмшлийн бүх хавхагийг эвд” –г сонгож хэрэглэсний дараа нь “анхны хамтран эзэмшлийн хавхаг”-г сонгоно.
    
    Өгөгдсөн хавхаг дахь юмсыг нэмэх, хасах, засварлахын тулд эхлээд нь “хулгана өнгөрөх” ба “дээгүүр нь чирэх” опцуудыг түр зогсоох нь зөв бөгөөд  ингэснээр танд чөлөөтэй ажиллах нөхцөл бүрдэнэ. 
    
    андарт хавхагаас гадна “хавхаг” цэснээс авч болох хоёр хавхаг бий. Нэг нь зарим төрлийн хэрэгслийг агуулсан “агуулахын хэрэгсэл” хавхаг, нөгөө нь зураг зурах түргэн замыг заадаг “зураг” хавхаг юм. “хавхаг” цэсэнд товшиж тэмдэг тавьснаар  харгалзах хавхагууд далд эсвэл илээр төсөл дотор гарч ирнэ. 
    стандарт хэлбэрээр өгөгддөг системийн гурван төрлийн с

en: Flaps
mn: Хавхагууд

en: Next
mn: Дараагийн

en: Previous
mn: Өмнөх

en: Tabs
mn: Сэгэлдрэг

en: Navigator Flap
mn: Чиглүүлэгчийн Хавхаг

en: Click here to start or finish painting.
mn: Энд товшсоноор зурах ажиллагааг эхлүүлнэ эсвэл зогсооно

en: about this system
mn: энэ системийн тухай

en: Check the Squeak server for any new code updates, and load any that are found.
mn:  Хяхтнаа сервер дээр шинээр коод үүсэж эсэхийг шалгах, байгаа буюу олдсон бол ачаалах

en: click here to find out version information
mn: энд товшоод хувилбарын талаарх мэдээллийг олно

en: load code updates
mn: коодын шинэчлэлтийг ачаал

en: Make a complete snapshot of the current state of the image onto disk.
mn: зургийн одоогийн төлөв байдлын бүрэн зураглалыг дискэн дээр үүсгэх

en: Squeak
mn: Хяхтнаа

en: save
mn: хадгал

en: The time of day.  If you prefer to see seconds, check out my menu.
mn: Өнөөдрийн цаг. Секундийг мөн харахаар бол цэсэнд тэмдэглэ

en: Tools
mn: Хэрэгсэл-Багаж

en: Widgets
mn: ЖижигЮмс

en: Menu
mn: Цэс

en: flap tab
mn: Хавхагийн Гогцоо

en: destroy this flap
mn: Энэ хавхагийг нураа

en: flap color...
mn: хавхагийн өнгө...

en: If checked, this flap will be available in all morphic projects; if not, it will be private to this project.,
mn: Тэмдэглэсэн бол, энэ хавхаг нь бүх морфик төсөлд байх болно. Эсрэг тохиолдолд зөвхөн энэ төслийн хувийн өмч

en: tab color...
mn: Гогцооны өнгө...

en: A flap housing the paint palette.  Click on the closed tab to make make a new painting
mn: Зургийн нийлүүр бүхий хавхаг. Хаалттай гогцоонд дээр товшоод шинэ зураг үүсгэ

en: A flap providing documentation, tutorials, and other help
mn: Бичиг баримт, оршил, бусад тайлбарын хавхаг

en: A quick way to get browsers, change sorters, file lists, etc.
mn: системийн хайлт, ангилагч, файлын жагсаалт зэргийг түргэн олох зам

en: A variety of controls and media tools
mn: Төрөл бүрийн удирдлага, орчин үүсгэх хэрэгсэл

en: Has a few generally-useful controls; it is also a place where you can "park" objects
mn: Ерөнхий зориулалатын удирдлагууд байна. Мөн энд та объектуудыг байрлуулж болно.

en: Project navigator:  includes controls for navigating through linked projects.  Also supports finding, loading and publishing projects in a shared environment
mn: Төслийн удирдагч: холбогдсон төслүүдийг чиглүүлэх удирдлагын хэрэгсэл. Түүнчлэн, хамтран эзэмшлийн төслүүдийг хайх, ачаалах, хэвлүүлэхийг дэмжинэ.

en: Tools for building stacks.  Caution!  Powerful but young and underdocumented
mn: Агуулах байгуулах хэрэгсэл. Анхаар. Хүчтэй хэрэгсэл боловч, боловсруулагдаж байгаа.

en: Color only pertains to a flap tab when the 
    tab is textual or "solid".  This tab is
    currently graphical, so color-choice
    does not apply.
mn: Хавхагийн огцоо нь зөвхөн текстэн эсвэл цул текстэн байвал өнгө олгож болно. Одоогоор энэ гогцоо нь график тул өнгө сонголт үйлчлэхгүй.

en: The flap itself needs to be open
    before you can change its
    color.
mn: Энэ хавхагийн өнгийг өөрчлөхийн тулд өөрөө нээлттэй байх  хэрэгтэй

en: new wording for this tab:
mn: энэ гогцооны шинэ бичиглэл

en: New thickness:
mn: Шинэ зузаан

en: compact flap
mn: авсаархан хавхаг

en: Caution -- this is permanent!  Do
    you really want to do this?
mn: Анхаа—энэ нь үл өөрчлөгдөнө. Үнэхээр үүнийг хийх үү?

en: Caution -- this would permanently
    remove this flap, so it would no longer be
    available in this or any other project.
    Do you really want to this?
mn: Анхаар—энэ нь хавхагийг нэг мөсөн авч хаях тул цаашдаа энэ болон бусад төсөлд оршихоо болино. Үүнийг хүсч байна уу?

en: Really throw this flap away
mn: Энэ хавхагийг үнэхээр зайлуул

en: Um, no, let me reconsider
mn: За, би дахин нэг бодъё.

en: Yes
mn: Тийм

en: pop out on dragover
mn: дээгүүр нь чирэхэд үсэрч гарах

en: cling to edge... (current: {1})
mn: ирмэгтэй зуурах...(одоо:{1})

en: flap:
mn: хавхаг:

en: choose new graphic...
mn: шинэ графикийг сонго...

en: use graphical tab
mn: график гогцоог сонго

en: shared by all projects
mn: бүх төслүүд хамтран эзэмших

en: pop out on mouseover
mn: хулгана өнгөрөхөд үсэрч гарах

en: parts-bin
mn: деталийн сав

en: currently using solid tab
mn: одоо хэрэглэгдэж байгаа цул гогцоо

en: use solid tab
mn: цул гогцоог хэрэглэх

en: change tab wording...
mn: гогцооны үгэн тайлбарыг өөрчлөх

en: use textual tab
mn: текстэн гогцоог хэрэглэх

en: Unnamed Flap
mn: Нэргүй Хавхаг

en: viewerFlapTab
mn: ХавхагГогцооҮзүүлгэч

en: scrolledIntoView
mn: хөвөрчХараандОрох

en: scrolledOutOfView
mn: хөвөрчХараанаасГарах

en: when I am scrolled into view in a GeeMailMorph
mn:  GeeMailMorph –руу орж харагдахаар хөвөрсөн үед

en: when I am scrolled out of view in a GeeMailMorph
mn:  GeeMailMorph –аас гадагш гарахаар хөвөрсөн үед

en: make 1-column book
mn: 1 багантай ном бүтээх

en: make 2-column book
mn: 2 баганатай ном бүтээх

en: make 3-column book
mn: 3 баганатай ном бүтээх

en: make 4-column book
mn: 4 баганатай ном бүтээх

en: make a galley of me
mn: миний үзэсгэлэн бүтээх

en: Print...
mn: Хэвлэх...

en: Go to top of document
mn: баримтын эхэнд очих

en: Move selection to top of page
mn: хуудасны эхэнд очих сонголт хийх

en: show page breaks
mn: хуудас нугарч буйг харуулах

en: A tool that lets you navigate through a thread of projects.
mn: төслийн зөрөг замыг даган явахад зориулагдсан хэрэгсэл

en: ThreadNavigator
mn: ЗөрөгХөтлөгч-Чиглүүлэгч

en: I need a name
mn: надад нэр хайрлаач

en: Name this thread.
mn: энэ зөрөгийг нэрлэ – нэр олго

en: more commands
mn: бусад командууд

en: Next:
mn: дараа нь:

en: Previous:
mn: түрүүнд нь:

en: More commands
mn: өөр нэмэлт командууд

en: Destroy thread <{1}> ?
mn: зөрөгийг эвдэх

en: all (default)
mn: бүгд (анхны утга)

en: jump to <{1}>
mn: <{1}> рүү шилж

en: This is the only project in this thread
mn: энэ зөрөг дээрх ганц төсөл

en: you are here
mn: та энд байна

en: I cannot find that project
mn: би тэр төслийг олж чадахгүй байна

en: project loading
mn: төслийг ачаалж байна

en: create a new thread
mn: шинэ зөрөг үүсгэх

en: create thread of all projects
mn: бүх төслийн зөрөгийг үүсгэх

en: destroy this thread
mn: энэ зөрөгийг эвдэх

en: edit this thread
mn: энэ зөрөгийг засварлах

en: First project in thread
mn: зөрөг дэх эхний төсөл

en: insert new project
mn: шинэ төслийг нэмж оруулах

en: jump within this thread
mn: энэ зөрөг дтороо шилжих

en: Last project in thread
mn: зөрөг доторх сүүлчийн зөрөг

en: navigation
mn: чиглүүлэх нь

en: remember preferred location in this project
mn: энэ төсөл дэх илүү гэж үзсэн байрлалыг тогтоож ав

en: reset preferred location
mn: зохимжтой байрлалыг анхны төлөвт оруулах

en: simply close this navigator
mn: энэ чиглүүлэгчийг зүгээр л хаах

en: skip over next project ({1})
mn: дараагийн ({1}) төслийг алгасъя.

en: start keyboard navigation with this thread
mn: энэ зөрөгөөр явахаа гараар удирдаж эхлэх

en: stop keyboard navigation with this thread
mn:  энэ зөрөгөөр явахаа гараар удирдахаа зогсоох

en: switch to recent projects
mn: сүүлийн үеийн төсөл рүү шилжих

en: switch to <{1}>
mn: <{1}> рүү шилжих

en: FIND
mn: ХАЙХ

en: Hide tabs
mn: Гогцоог далдал-харагдахгүй болго

en: Show tabs
mn: Гогцоог харуул

en: Browser Reentry
mn: Хайгчид дахин орох

en: Escape Browser
mn: Хайгчийг Цуцлах

en: Re-enter the browser
mn: Хйагч руу дахин орох

en: Use the full screen
mn: бүтэн дэлгэц ашиглах

en: GO TO
mn: ОЧИХ

en: Go to another project
mn: өөр төсөл рүү очих

en: Help
mn: Тусламж

en: Click here to choose your language.
mn: энд товшоод өөр хэлийг сонгоно

en: Is there a newer version of this project ?
mn: энэ төслийн шинэ хувилбар байна уу?

en: Newer?
mn: хамгийн шинийг үү?

en: NEW
mn: ШИНЭ

en: Start a new project
mn: Шинэ төсөл эхлүүлэх

en: NEXT >
mn: ДАРААГИЙНХ >

en: Next project
mn: дараагийн төсөл

en: Make a painting
mn: Будах

en: Previous project
mn: Өмнөх төсөл

en: < PREV
mn: < ӨМНӨХ

en: PUBLISH IT!
mn: ҮҮНИЙГ ЗАРЛА

en: QUIT
mn: ГАРАХ

en: Tell a friend about this project
mn: Энэ төслийн тухай нөхөддөө хэлэх

en: Tell!
mn: Хэл

en: Undo or redo the last undoable action
mn: сүүлчийн боломжгүй үйлдлийг болих эсвэл дахин хийх

en: find a project
mn: төслийг хайх

en: find a project (more places)
mn: төслийг хайх (өөр газарт)

en: find any file
mn: ямар нэг файлыг хайх

en: edit project info
mn: төслийн тухай мэдээллийг засварлах

en: publish
mn: зарлах

en: publish as...
mn: ...гэж зарлах

en: publish to different server
mn: Өөр серверт Зарлах

en: quit without saving
mn: хадгалалгүйгээр гарах

en: Stop options
mn: Опцийг зогсоох

en: stop Etoys
mn:  Etoys –г зогсоох

en: Choose a super swiki:
mn: супер swiki-г сонгох

en: vertical orientation
mn: босоо чиглэл-байрлал

en: You seem to be painting a sketch.
    Do you continue and publish the project with the paint tool?
mn: Та ноорог зураг зурах гэж байгаа юм шиг харагдаж байн
    Та цааш нь үргэлжлүүлэхийн зэрэгцээ энэ төслийг энэ зургийн хэрэгсэлтэйг нь хамт зарлах гэж байна уу

en: Make a new Project
mn: Шинэ төсөл үүсгэх

en: Parts bin
mn: Деталийн сав

en: tabs
mn: Гогцоо-өлгүүр

en: ref
mn: ишлэл

en: change label wording...
mn: тэмдэглээг үгээр бичихээ өөрчлөх

en: choose graphic...
mn: графикийг сонго

en: repaint
mn: дахин зурах

en: use graphical label
mn: график тэмдэглээг хэрэглэх

en: use textual label
mn: хээн тэмдэглээг хэрэглэх

en: tabbedPalette
mn: ГогцоотойЗургийнНийлүүр

en: add palette menu
mn: нийлүүрийн цэс нэмэх

en: become the Standard palette
mn: Станднрт нийлүүр болох

en: a menu of palette-related controls
mn: нийлүүрт хамаарах удирдлагын цэс

en: choose new colors for tabs
mn: Гогцоог будах шинэ өнгөнийг сонгох

en: sort tabs
mn: Гогцоог эрэмблэх

en: tab
mn: гогцоо-өлгүүр

en: A place to obtain many kinds of objects
mn: төрөл бүрийн объект байрласан газар

en: alphabetic
mn: цагаан толгойн

en: categories
mn: категориуд – зүйл ангиуд

en: find
mn: хайх

en: reset thumbnails
mn: хар зургийг анхны төлөвт оруулах

en: The "Objects Catalog" allows you to browse through, and obtain copies of, many kinds of objects.
    
    You will find the Objects Catalog in the Supplies flap.
    
    There are three ways to use the Object Catalog, corresponding to the three tabs seen at the top:
    
    alphabetic - gives you separate buttons for a, b, c, etc.  Click any button, and you will see icons of all the objects whose names begin with that letter.
    
    find - gives you a type-in pane for a search.  Type any letters there, and icons of all the objects whose names match what you have typed will appear in the lower pane.
    
    categories - provides buttons representing categories of related items. Click on any button to see the icons of all the objects in the category.
    
    When the cursor lingers over the icon of any object, you will get balloon help for the item.
    
    When you drag an icon from the Objects Catalog, it will result in a new copy of it in your hand; the new object will be deposited wherever you next click.
mn: Объектын каталог нь төрөл бүрийн объектыг хайх, тэдгээрийн хуулбарыг авахад танд тусална
    
    Хангамжийн хавхагаас та Объектын Каталогийг олно
    
    дээр харагдаж байгаа гогцоонд харгалзах Объектын Каталогийг хэрэглэх гурван зам байдаг:
    
    Цагаан толгой- а, б, в г.м  тус бүрт нь харгалзах товчлуурууд. Дурын товчлуурыг товшсоноор, Тухайн үсгээр эхэлсэн нэр бүхий объектуудын иконыг та харж болно 
    
    Хайх- хайх зүйлээ бичиж болдог самбарыг танд өгнө. Дурын үсгийн дараалал оруулахад, энэ дараалалд харгалзах нэр бүхий объектын иконууд  доод самбарт харагдана.
    
    Категори- харгаззах зүйлд хамаарах категорийн товчлуурыг өгнө. Товчлуурыг товшсоноор, энэ категорид байгаа бүх объектын иконыг харж болно.
    
    Дурын объектын икон дээр түр саатахад түүнд харгалзах товгор тайлбарыг та үзэж чадна
    
    Объектын Каталогоос иконыг чирэхэд түүний шинэ хуулбар таны гарт үүснэ: Энэ шинэ объект нь таны дараагийн товшилтоор хүссэн газар чинь тавигдана.

en: A separate tab for each letter of the alphabet
mn: цагаан толгойн үсэг бүрт харгалзах гогцоо-өлгүүр

en: Grouped by category
mn: категороор групплэгдсэн

en: Provides a type-in pane allowing you to match
mn:  таны хайлтанд зориулсан  бичиж болдог самбарыг өгнө

en: Type here and all entries that match will be shown.
mn: энд шивж оруулснаар, таарч байгаа бүх юм харагдана.

en: Objects Catalog
mn: Объектын Каталог

en:  Basic
mn: Суурь

en: Basic
mn: үндсэн

en: Building icons
mn: Иконыг Үүсгэх

en: parts bin
mn: деталийн сав

en: Name of file to write:
mn: бичлэг хийх гэж байгаа файлын нэр

en: adjust scale...
mn: машстабыг тохируулах…

en: choose denominator...
mn: хуваарь сонгох…

en: get sound from lib
mn: сангаас дуу авах

en: put sound in lib
mn: дууг санд тавих

en: read sound from disk...
mn: дууг дискнээс унших…

en: save library on disk...
mn: санг дискэн дээр хадгалах…

en: save sound on disk...
mn: дууг дискэн дээр хадгалах…

en: turn reverb off
mn: цуурайг унтраах

en: turn reverb on
mn: цуурайг асаах

en: Enter the new full-scale value...
mn: Шинэ бүтэн масштабын хэмжээг оруул…

en: You selected a {1}.
    I can't handle these kinds of sounds.
mn: Та {1}-ийг сонгосон байна.
    Энэ маягийн дуунууд шалтаг болохгүй

en: Please confirm name for library...
mn: Санд нэрийг баталгаажуулна уу…

en: {1} is not currently storable
mn: {1} одоо хадгалагдах боломжтой

en: Please confirm name for save...
mn: Нэрээ хадгалахаар батлах…

en: set channel
mn: суваг суулгах

en: set controller
mn: удирдлага суулгах

en: A piano keyboard
mn: Төгөлдөр хуурын даралт

en: PianoKeyboard
mn: Төгөлдөр хуурын даралт

en: sticky off
mn: наалдуулахаа болих

en: sticky on
mn: наалдуулах

en: SoundRecorder
mn: Дуу Бичигч

en: Codec
mn: Код

en: Morph
mn: Хэлзүй

en: Play
mn: Тогло

en: Record
mn: Бичлэг

en: Show
mn: Үзүүл

en: Stop
mn: Зогс

en: Tile
mn: Цонх

en: Trim
mn: Зас

en: Please name your new sound
mn: Шинэ дуунд нэр өгөх

en: sound
mn: дуу

en: play sound
mn: дуу тоглох

en:  seconds
mn: секунд

en: a sound of duration
mn: үргэлжлэх хүгацааны дуу

en: A workbench for seing and editing wave forms
mn: Долгиот хэлбэрийг харж засах ажлын вандан

en: WaveEditor
mn: Долгион Засагч

en: Close WaveEditor
mn: ДолгионЗасагчийг хаах

en: Index:
mn: Индекс:

en: Open a menu
mn: Цэс нээх

en: Play After
mn: Хойно тоглуул

en: Play after cursor
mn: Курсорын хойно тоглуул

en: Play Before
mn: Өмнө нь тоглуул

en: Play before cursor
mn: Курсорын өмнө тоглуул

en: Play Loop
mn: Гогцоог тоглуул

en: Play sound
mn: Дууг тоглуул

en: Play the loop
mn: Гогцоог тоглуул

en: Save
mn: Хадгал

en: Save the sound
mn: Дуу авиаг хадгал

en: Set Loop End
mn: Төгсгөлд гогцоо суулгах

en: Set Loop Start
mn: Эхлэлд гогцоо суулгах

en: Set loop end at cursor
mn: Курсорын төгсгөлд гогцоо суулгах

en: Set One Cycle
mn: Нэг цикл суулгах

en: Set one cycle
mn: Нэг цикл суулгах

en: Set the loop start at cursor
mn: Курсорын эхэнд гогцоог суулгах

en: Test
mn: Тест

en: Test the note
mn: Тэмдэглэлийг шалга

en: Value:
mn: Үнэлэмж:

en: X
mn: Х

en: Frequency:
mn: Давтамж:

en: Loop cycles:
mn: Гогцооны цикл:

en: Loop end:
mn: Гогцооны төгсгөл:

en: Loop length:
mn: Гогцооны урт:

en: Finding possible loop points...
mn: Боломжтой давталтын цэгүүдийг хайх…

en: {1} cycles; {2} secs
mn: цикл {1}; хэсэг{2}

en: choose loop start
mn: давталтын эхлэлийг сонгох

en: jump to loop end
mn: давталтын төгсгөл рүү үсрэх

en: jump to loop start
mn: гогцооны эхлэл рүү үсрэх

en: make unlooped
mn: гогцоогүй хийх

en: make unpitched
mn: шидэлтгүй хийх

en: play after cursor
mn: курсорын дараа тоглуулах

en: play before cursor
mn: курсорын өмнө тоглуулах

en: play loop
mn: тойргоор тасралтгүй тоглуул

en: play straight through
mn: шулуун тоглуулах

en: play test note
mn: тестний тэмдэглэл тоглуулах

en: show envelope
mn: дугтуйг харуул

en: show FFT
mn: FFT-г харуул

en: trim after cursor
mn: курсорын дараах бэлэн байдал

en: trim before cursor
mn: курсорын өмнөх бэлэн байдал

en: Instrument name?
mn: Зэмсгийн нэр?

en: Please set the loop end and the approximate frequency
    first, then position the cursor one or more cycles
    before the loop end and try this again.
mn: эхлээд, давталтын төгсгөл болон давтамжийг ойролцоогоор тогтооно уу. Дараа нь давталтын төгсгөлийн өмнө курсорыг байрлуулж давтан үйлдэнэ үү.

en: Too few samples after the cursor to take an FFT.
mn: FFT боловсруулалт хийхэд курсорын ард хэт цөөхөн жишээ байна

en: grab stamp from screen
mn: дэлгэцээс тамгыг шүүр чав

en: CLEAR
mn: ЦЭВЭРЛЭР

en: KEEP
mn: БАЙЛГАХ

en: TOSS
mn: ШИДЭХ

en: UNDO
mn: ҮЛ ХИЙХ

en: Drag me sideways to
    rotate your
    picture.
mn: Зургаа эргүүлэхийн тулд намайг хажуу тийш чирнэ үү

en: Drag me up and down to change
    the size
    of your picture.
mn: Зургийнхаа хэмжээг өөрчлөхийн тулд намайг дээш, доош нь чирнэ үү

en: Do you really want to throw away 
    what you just painted?
mn: саяхан зурсан юмаа хаяхаар үнэхээр шиидээ юү?

en: throw it away\keep painting it
mn: хаях\зурсан хэвээр үлдээх

en: last command
mn: сүүлчийн команд

en: can't undo
mn: хийхээс өөр арга алга

en: redo
mn: өөрчлөх

en: undo
mn: болих

en: start
mn: эхлэх

en: stop
mn: зогсоох

en: button
mn: товчлуур

en: change label...
mn: тэмдэглээг өөрчлөх

en: Enter a new label for this button
mn: энэ товчлуурт шинэ тэмдэглээг оруул

en: Grab Patch
mn: Нөхөөс Шүүрэх

en: Use this to grab a rectangular patch from the screen
mn: үүнийг ашиглан тэгш өнцөгт нөхөөсийг дэлгэцээс шүүрч авах

en: gradient color
mn: ууссан өнгө

en: horizontal pan
mn: хэвтээ сав

en: vertical pan
mn: босоо сав

en: A graph of numbers, normalized so the full range of values just fits my height.  I support a movable cursor that can be dragged with the mouse.
mn: миний өндөртэй бүрэн хэмжээ нь тэнцэхээр нормальчилсан тооны граф. Би хулганатай хамт чирэгддэг хөдөлгөөнт курсорыг дэмждэг.

en: Graph
mn: граф

en: Drop this icon to grab a patch from the screen with a lasso.
mn: дэлгэцээс бугуйлын тусламжтайгаар нөхөөсийг шүүрэхээр энэ иконыг буулгах

en: Drop this icon to start painting a new object.
mn: шинэ объектыг зурахажиллагааг эхлүүлэхээр энэ иконыг буулгах

en: A scrollable, editable body of text
mn:  текстийн засварлах болон хөврүүлэх боломжтой их бие

en: A scriptable control that allows you to choose a numeric value by dragging a knob.
mn: бичиглэл хийх боломжтой удирдлага нь товчлуурын чирэлтээр тоон утга сонгох боломжийг танд олгоно

en: change arguments
mn: хувсагчийг өөрчлөх

en: clear target
mn: байг цэвэрлэ

en: set action selector
mn: үйлдэл сонгогчийг тавь

en: set maximum value
mn: максимум утгыг тавь

en: set minimum value
mn: минимум утгыг тавь

en: set target
mn: зорилго суулгах

en: switch to ascending
mn: өсөлт рүү сэлгэх

en: switch to descending
mn: бууралт руу сэлгэх

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this slider is changed
mn: Хөврүүлэгч өөрчлөгдсөн үед бай руу илгээх сонгуурыг шивж оруул

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
mn: Энэ товчлуурыг давталттайгаар дараастай байхад илгээх гэж байгаа ар
    гументыг шивж оруулна уу

en: Please a new label for this button
mn: энэ товчлуурын шинэ шошгыг оруулна уу

en: Maximum value?
mn: максимум утга

en: Minimum value?
mn: минимум утга

en: turn off truncation
mn: тайралтыг салгах

en: turn on truncation
mn: тайралтыг залгах

en: A symmetrical polygon in the shape of a star
mn: од хэлбэрийн тэгш хэмт олон өнцөгт

en: fewer sides
mn: цөөн хэдэн талууд

en: more sides
mn: илүү олон талууд

en: twinkle fatter
mn: гялалзагч бүдүүн

en: twinkle thinner
mn: гялалзагч нарийн

en: SButton
mn: СТовчлуур

en: change action selector
mn: үйл ажиллагааны сэлгэгчийг өөрчлөх

en: change label
mn: тэмдэглээг өөрчлөх

en: change when to act
mn: үйлдлийн үед өөрчлөх

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
mn: Энэ товчлуурыг дараатай байхад илгээх гэж байгаа сонгуурыг шивж оруулна уу

en: buttonDown
mn: товчлуурДоош

en: buttonUp
mn: товчлуурДээш

en: Choose one of the following conditions
mn: Дараахи нөхцлүүдээс нэгийг сонго

en: whilePressed
mn: Дарагдсан үед

en: dissolve
mn: уусах

en: french door
mn: франц хаалга

en: none
mn: хоосон

en: page back
mn: хууудас буцах

en: page forward
mn: хуудас урагшлах

en: slide away
mn: хөврүүлэгчийг зайлуулах

en: slide border
mn: хөврүүлэгчийн хүрээ

en: slide both
mn: хөврүүлэгч хоёулаа

en: slide over
mn: хөврүүлэгч дээгүүр

en: zoom
mn: томруулах багасгах

en: zoom frame
mn: кадрыг тосгож багасгах

en: down
mn: доош

en: down left
mn: зүүн доош

en: down right
mn: баруун доош

en: in
mn: дотор

en: in h
mn: н дотор

en: left
mn: зүүн

en: out
mn: гадагш

en: out h
mn: н гадагш

en: right
mn: баруун

en: up
mn: дээш

en: up left
mn: зүүн дээш

en: up right
mn: баруун дээш

en: An object that presents the things within it in a column
mn: багананд байгаа юмсын доторхийг төлөөлөх объект

en: An object that presents the things within it in a row
mn: мөрөнд байгаа юмсын доторхийг төлөөлөх объект

en: Column
mn: багана

en: Row
mn: мөр

en: A curve
mn: муруй

en: Curve
mn: муруй шугам

en: A curved line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the points.
mn: суман төгсгөлтэй муруй шугам. Shift-товшилтоор гардагчийг авч цэгүүдийг зөөж болно.

en: Curvy Arrow
mn: муруй сум

en: Graphics
mn: График

en: An ellipse or circle
mn: эллипс эсвэл дугуй

en: Ellipse
mn: эллипс

en: A line with an arrowhead.  Shift-click to get handles and move the ends.
mn: суман төгсгөлтэй шугам. Shift-Товшилтоор гардагчийг авч төгсгөлүүдийг зөөнө

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
mn: мөлгөр эсвэл тод муруй. Shift-товшилтоор бариулыг авч, цэгүүдийг шилжүүлж болно. Титэм цэсийг ашиглан олон өнцөгтөд хувиргаж болохоос гадна хаахаасаа өмнө нээж болно

en: A three-sided polygon.
mn: гурван талт олон өнцөгт

en: Arrow
mn: Сум

en: Triangle
mn: гурвалжин

en: A rectangle with a diagonal gradient
mn: диагоналийн дагуу ууссан өнгөтэй тэгш өнцөгт

en: A rectangle with a horizontal gradient
mn: хэвтээ чиглэлд уусан өнгөтэй тэгш өнцөгт

en: Gradient
mn: уусалтын хэм

en: Gradient (slanted)
mn: уусалтын хазайлт-өөрчлөлт

en: A raw piece of text which you can edit into anything you want
mn: та өөрийнхөө хүссэн газар засварлаж болох текстийн нэг хэсэг

en: A text field with border
mn: текст агуулсан хүрээ бүхий талбар

en: Text (border)
mn: текст (хүрээ)

en: A button which, when clicked, takes the reader to the next page of a book
mn: номын дараагийн хуудсыг уншихад аваачих товчлуур

en: A button which, when clicked, takes the reader to the previous page of a book
mn: номын түрүүчийн хуудсанд очуулах товчлуур

en: dismiss
mn: орхих

en: about flaps...
mn: хавхагын тухай..

en: Choose a flap to destroy, from a pop-up list that will be presented
mn:  танилцуулагдах pop-up жагсаалтаас устгах хавхагийг сонго

en: Create a new flap.  You can later make it into a shared flap is you wish.
mn: Шинэ хавхаг үүсгэх. Та дараа нь үүнийг хүссэн дундын хавхагт хөрвүүлж болно

en: Create the default set of shared flaps used by successive versions of the Squeak development platform
mn:  Squeak хөгжүүлэх суурийн дараагийн хувилбарт хэрэглэгдсэн хамтран эзэмшлийн хавхагийн анхдагч багцыг үүсгэх

en: Destroy all the shared flaps and disable their use in all projects.
mn: хамтын эзэмшлийн бүх хавхагийг эвдэж, тэдгээрийн хэрэглээг бусад бүх төсөлд хориглох

en: destroy all shared flaps
mn:  хамтын эзэмшлийн бүх хавхагийг эвдэх

en: destroy flap...
mn: хавхагийг эвдэх..

en: flaps
mn: хавхагууд

en: Gives a window full of details about how to use flaps.
mn:  хавхагийг хэрхэн хэрэглэх талаар дэлгэц дүүрэн нарийвчилсан мэдээлэл өгнө

en: Group all the standard shared flaps along the bottom edge of the screen
mn: дэлгэцийн доод ирмэгээр байрлах хамтын эзэзмшлийн стандарт хавхагуудыг групплэнэ.

en: install classic etoy flaps
mn: сонгодог электрон тоглоомын хавхагийг суулгах

en: install developers' flaps
mn: хөгжүүлэгчийн хавхагийг суулгах

en: install olpc etoy flaps
mn:  olpc etoy хавхагийиг суулгах

en: make a new flap
mn: шинэ хавхаг хийх

en: Put up the default etoy flaps: a custom Supplies flap and the Navigator flap
mn: анхдагч etoy хавхагийг тавих: Чиглүүлэгчийн ба захиалгат Хангамжийн хавхаг

en: put shared flaps on bottom
mn: хамтын эзэмшлийн хавхагийг ёроолд тавих

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
mn: Зонхилох флап төсөлд яг одоо харагдах үгүй эсэх.

en: debug...
mn: ... шалгах

en: keyStroke
mn: даралтыг цохих

en: when a keystroke happens and nobody heard it
mn: товчдуурыг дарахад хэн ч түүнийг сонсоогүй

en: A place for storing alternative pictures in an animation, ec.
mn: амилуулалтанд байгаа сэлгээ зурагийг хадгалах газар

en: Are you sure you want to quit Etoys?
mn:  Squeak ээс та үнэхээр Гарах гэж байна уу
