eToys - en to mn translation catalogue (675 entries)

en: Language-Name
mn: Монгол

en: Language-Direction
mn: LTR

en: button
mn: товчлуур

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
mn: "{2}" –т заасан тоглогчийн "{1}" програмыг товшиж ажиллуул

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
mn: Энэ товчлуурыг дараатай байхад илгээх гэж байгаа сонгуурыг шивж оруулна уу

en: Choose one of the following conditions
mn: Дараахи нөхцлүүдээс нэгийг сонго

en: mouseDown
mn: хулганыгДарах

en: mouseStillDown
mn: хулганаДараастайБайна

en: mouseUp
mn: хулганыгСуллах

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
mn: Энэ товчлуурыг давталттайгаар дараастай байхад илгээх гэж байгаа ар
    гументыг шивж оруулна уу

en: Please a new label for this button
mn: энэ товчлуурын шинэ шошгыг оруулна уу

en: IP Address\Project\Owner
mn: IP хаяг\төсөл\эзэмшигч

en: Sorted by
mn: ..аар эрэмлэгдсэн

en: More
mn: Бусад

en: Show more info on this project.
mn: Энэ төслийн талаарх бусад мэдээлэл

en: Author
mn: Зохиогч

en: Description
mn: Тайлбар

en: Tags
mn: Сэгэлдрэг

en: Please describe this project
mn: Энэ төслийг тайлбарлана уу

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
mn: Саяхан айлчилсан төсөл рүү буцах боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: ProjectHistory
mn: ТөслийнНамтар

en: Jump...
mn: Шилжилт ...

en: Enter things to search for
mn: Хайж олох зүйлдээ хамаарах зүйлийг оруулах

en: Cancel
mn: Болих

en: Cancel this Publish operation.
mn: Хэвлүүлэх үйлдлээ болих

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
mn: 24 ба түүнээс цөөн тооны тэмдэгтээс бүрдсэн нэрийг сонгохдоо дараахи 
    тэмдэгтүүдийг бүү хэрэглэ:
     : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
mn: Миний нэрийг өөрчлөөд хэвлүүлэх ажиллагааг үргэлжлүүл

en: OK
mn: ОК

en: I do need a name for the project
mn: Надад энэ төслийн нэр хэрэгтэй байна

en: Please make the name 24 characters or less
mn: 24 ба түүнээс цөөн тооны тэмдэгт бүхий нэрээ үүсгэнэ үү

en: Please remove any funny characters from the name
mn: Ямар нэг хошин хэлбэртэй тэмдэгт бүү хэрэглээрэй

en: Sorry that name is already used
mn: Уучлаарай, ийм нэрийг хэрэглэж байжээ

en: Please enter your login name
mn: Нэвтрэх эрхийн нэрээ оруулна уу

en: Please remove any funny characters
mn: Хошин тэмдэгт бүү хэрэглээрэй

en: This border style cannot be used here
mn: Ийм хэв маягийн хүрээг энд хэрэглэж болохгүй

en: 2nd gradient color
mn: Хоёрдугаар эрэмбийн уусалттай өнгө

en: Border Color
mn: Хүрээний Өгнө

en: Border style
mn: Хүрээний хэв маяг

en: Click to select a complex framed border
mn: Нарийн хийцтэй хүрээг сонгохын тулд товш

en: Click to select a complex inset border
mn:  Нарийн оруулгатай хүрээг сонгохын тулд товш

en: Click to select a complex raised border
mn:  Нарийн хийцтэй босоо хүрээг сонгохын тулд товш

en: Click to select a simple colored border
mn:  Энгийн өнгөт хүрээг сонгохын тулд товш

en: Click to select a simple inset border
mn:  Энгийн оруулгатай хүрээг сонгохын тулд товш

en: Click to select a simple raised border
mn:  Энгийн босоо хүрээг сонгохын тулд товш

en: Border width
mn: Хүрээний өргөн

en: Drag in here to change the border width
mn: Хүрээний өргөнийг сонгохын тулд энд чирч авч ир

en:  Rounded corners
mn: дугуйрсан булан

en: Turn rounded corners on or off
mn: дугуйрсан буланг асаах эсвэл унтраах

en:  Drop shadow color
mn: Сүүдэр өнгийг буулга

en: Turn drop shadows on or off
mn: Сүүдэр буулгахыг асаах эсвэл унтраах

en: Direction
mn: Чиглэл

en: Drag in here to change the direction of the gradient
mn: Уусалтын чиглэлийг өөрчлөхийн тулд энд чирч авч ир

en:  Gradient fill
mn: Уусалтаар дүүргэх

en: Turn gradient fill on or off
mn: Уусалтаар дүүргэхийг асаах эсвэл унтраах

en: Drag in here to change the origin of the gradient
mn:  Уусалтын эхлэлийг өөрчлөхийн тулд энд чирч авч ир

en: Origin
mn: Эхлэл

en:  Lock
mn: Түгжээ

en: Turn lock on or off
mn: Түгжээг асаах эсвэл унтраах

en: Color
mn: Өнгө

en:  Radial gradient
mn: Цацраг уусалт

en: Turn radial gradient on or off
mn: Цацраг уусалтыг асаах эсвэл унтраах

en: Drag in here to change the offset of the shadow
mn:  Сүүдрийн шилжилтийг өөрчлөхийн тулд энд чирч авч ир

en: Offset
mn: Шилжилт

en:  Solid fill
mn: Цул дүүргэлт

en: Turn solid fill on or off
mn: Цул дүүргэлтийг асаах эсвэл унтраах

en:  Sticky
mn: Наалдамхай

en: Turn stickiness on or off
mn: Наалдамхайг асаах сэвэл унтраах

en: Button
mn: ТОвчлуур

en: open a button properties panel for the morph
mn: дүрд хамаарах товчлуурын онцлогын самбарыг нээх

en: open a text properties panel for the morph
mn: дүрд хамаарах текстийн чанарын самбарыг нээх

en: Text
mn: Текст

en:  Apply changes to entire text
mn: Бүхэл текстэнд өөрчлөлт олгох

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
mn: Бүхэл текстэнд хэлбэрийн өөрчлөлтийг олгох эсвэл зөвхөн сонгох

en:  Auto-Fit
mn: Авто Дөхөлт

en: Turn auto-fit on or off
mn: Авто дөхөлтийг асаах эсвэл унтраах

en: Drag in here to change the margins of the text
mn: Текстийн гадаад талбарыг өөрчлөхийн тулд энд чирч авч ир

en: Margins
mn: Гадаад талбар

en: Text Color
mn: Текстийн Өнгө

en:  Wrapping
mn: Тойруулан эргүүлэх

en: Turn line wrapping on or off
mn: Мөр эргүүлэлтийг асаах эсвэл унтраах

en: Accept
mn: зөвшшөрөх

en: bold text
mn: Тод текст

en: cancel changes made and close panel
mn: хийсэн өөрчлөлтөө больж, самбарыг хаах

en: font changing
mn: фонтын өөрчлөлт

en: italic text
mn: итали хэв маягийн текст

en: keep changes made and close panel
mn: хийсэн өөрчлөлтөө хадгалж, самбарыг хаах

en: Main
mn: Үндсэн

en: narrow text
mn: хавчиг текст

en: normal text
mn: хэвийн текст

en: open a main properties panel for the morph
mn: тухайн дүрийн үндсэн чанарын самбарыг нээх

en: Size
mn: Хэмжээ

en: Style
mn: Хэлбэр

en: struck out text
mn: цохилттой текст

en: underlined text
mn: дүүгуур зураастай текст

en: as object
mn: обьектоор

en: basic
mn: үндсэн

en: drag & drop
mn: чирэх болон дусах

en: fill & border
mn: дүүршэлт ба хүрээ шугам

en: geometry
mn: геометр

en: layout
mn: үзүүлэн, гадаад байр байдал

en: miscellaneous
mn: олон төрлийн

en: motion
mn: хөдөлгөөн

en: observation
mn: ажиглалт

en: pen use
mn: үзэг хэрэглэх

en: scripting
mn: үсэглэлт

en: scripts
mn: үсэг

en: search
mn: хайлт

en: sound
mn: дуу

en: tests
mn: тест

en: variables
mn: хувьсах хэмжигдэхүүн

en: command
mn: удирдлага

en: property
mn: хөрөнгө

en: tiles to get...
mn: авах цонх...

en: empty script
mn: хоосон бичиглэл

en: color
mn: өнгө

en: No
mn: Үгүй

en: Test
mn: Тест

en: Yes
mn: Тийм

en: parenthesized
mn: хаалтанд байгаа

en: enclose within parentheses
mn:  хаалтанд хийх

en: parentheses
mn: хаалт

en: remove function
mn: функцийг арилгах

en: remove parentheses
mn: хаалтыг арилгах

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
mn: үндсэн аргументыг байранд нь хэвээр үлдээж функц дуудахаа болих

en: strip away the parenthesises
mn: хаалтуудыг авч хаях

en: Function
mn: функц

en: send to back
mn: ар тал руу буцаах

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
mn: Агуулахад зориулсан унших тоо. Одоогийн утгыг харуулна. Товшоод, утгыг оруул.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
mn:  Агуулахад зориулсан унших тоо. Одоогийн утгыг харуулна. Товшоод, утгыг оруул. Зүүн товшилтоор гарчигийг засна.

en: Number (bare)
mn: Тоо (дан)

en: Number (fancy)
mn: Тоо (хэлбэр оруулсан)

en: Number (mid)
mn: Тоо (хэвийн)

en: Player
mn: Тоглогчид

en: 's
mn: с

en: TestTile
mn: ТестийнТалст

en: Repeat Tile
mn: Талстыг давтах

en: Repeat
mn: Давтах

en: Times
mn: Удаа

en: PhraseTile
mn: ХэллэгийнТалст

en: Sprout a new scriptor around this phrase
mn: нахиа соёо Энэ хэллэгийг тойрсон шинэ бичиглэлийг соёолуулах-бий болгох

en: evaluation error
mn: боловсруулалтын алдаа

en: A random-number tile for use with tile scripting
mn: Талстын бичиглэлд хэрэглэх санамсаргүй тооны талст-цонх

en: A tile that will produce a random number in a given range
mn:  Санамсаргүй тоог Өгөгдсөн хязгаарт үүсгэдэг хэрэгсэл

en: Random
mn: Санамсаргүй

en: The name of the script to which this operation applies
mn: энэ үйлдлийг хавсаргах бичиглэлийн нэр

en: Sounds
mn: дуу

en: Tile
mn: Цонх

en: hand me this object
mn: энэ объектыг авад өг

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
mn: Энэ талст нь энэ график объкетод хамаарна. Анхаар, Ингэснээр объектыг байх ёстой газраас нь арилгана.

en: false
mn: худал

en: true
mn: үнэн

en: place in a function
mn: функцэд оруулах

en: restore default tile
mn: анхны талстыг сэргээх

en: Do
mn: хийх

en: Script to repeat
mn: давтах бичиглэл

en: times
mn: удаа

en: choose type...
mn: хэлбэрийг сонго

en: click here to choose a new type for this parameter
mn: энэ параметрт хамаарах шинэ хэлбэрийг соногхын тулд энд товш.

en: show categories
mn: категорийг харуулах

en: A tool showing all the players in your project
mn: таны төсөлд оролцож байгаа бүх тоглогчийг харуулах хэрэгсэл

en: Scripting
mn: бичиглэл

en: inspect
mn: шалгах

en: reinvigorate
mn: урамшуулах

en: Players in this Project
mn: энэ Төсөлд байгаа Тоглогчууд

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
mn: Мөр бүр нь энэ төслийн объект буюу “тоглогч”ийг төлөөлнө.
    Тоглогчид хамаарах опци бүхий цэсийг гаргахын тулд цэс гэсэн икон дээр товшино.
    Тоглогчийн зурган дээр товшиж түүний байрлалыг тогтооно.
    Оюу өнгөтэй нүдэн дээр товшиж тоглогчийн үзүүлэгчийг нээнэ.
    Тоглогчийн нэрэн дээр товшиж түүнийг төлөөлөх талстыг авна.

en: Players
mn: Тоглогчид

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
mn: 
    Мөр бүр нь энэ төслийн объект буюу “тоглогч”ийг төлөөлнө.
    Тоглогчид хамаарах опци бүхий цэсийг гаргахын тулд цэс гэсэн икон дээр товшино.
    Тоглогчийн зурган дээр товшиж түүний байрлалыг тогтооно.
    Оюу өнгөтэй нүдэн дээр товшиж тоглогчийн үзүүлэгчийг нээнэ.
    Тоглогчийн нэрэн дээр товшиж түүнийг төлөөлөх талстыг авна.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
mn: таны төслийн бүх төлөв болон бичиглэлийг хянах, өөрчлөх боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
mn: таны үүсгэсэн ертөнц дэх бүх үйлчилж буй бичиглэлийг удиирдах боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
mn:  таны үүсгэсэн төсөл дэх бүх үйлчилж буй бичиглэлийг харах, удирдах боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: all instances
mn: бүх тохиолдол

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
mn: хэрэв тэмдэглэгдсэн бол, бүх тохиолдлуудын оролтын өгөгдлүүд  харагдах ба тэмдэглэгдээгүй бол өөр төрлийн объектын нэг л төлөөлөлд хамаарах бичиглэл харагдана.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
mn: хэрэв тэмдэглэсэн бол, зөвхөн завсарлага авсан эсвэл хугацаагаа хүлээж байгаа бичиглэл л харагдана.

en: tickers only
mn: зөвхөн цохилуур

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
mn: энд товшсоноор, дэлгэцээс энэ хэрэгслийг арилгана: хүссэн үедээ өөр нэгийг Widgets-ээс авч болно

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
mn: Энэ хэрэгслээр та энэ төсөл дэх бүх объектуудын бүх бичиглэлийг харж болно.
    
    Зарим тохиолдолд та, таныг ЯВ товчлуурыг товших үед (эдгээрийг “завсарласан” гэж хэлдэг), зөвхөн хүлээгдэж байгаа-цохилж байгаа бичиглэлийг эсвэл цохилж эхлэхэд бэлэн байгааг сонирхож болох юм. 
    
    Эсвэл завсарлага авсан эсьэл цохилж байгаа бичиглэлийг та харахын тулд “зөвхөн цохилуур” –г тэмдэглэ. 
    
    Хэрэв “зөвхөн цохилуур” тэмдэглэгдээгүй бол тэдгээрийн төлөвөөс үл хамааран бүх бичиглэл харагдана. 
    
    Хэрэв та мөн объектын “олон ойрын төрлийн тохиолдол”-г үүсгэсэн бол “бүх тохиолдол” тэмдэглээтэй өөр нэг нүд нь зөвхөн тоглолтонд л гарч ирнэ. Ийм үед ганцхан орйын төрлийн бичиглэлийг харах нь эвтэйхэн байдаг. Учир нь, энэ тохиолдолд бага орон зай, бага анхаарал төвлөрөлт шаардагдана— таны харж байгаа объектын скрипт ба түүнийг ойрын дэд төрлүүдийг  “төлөвийг ойрын төрөлд тархаах” маягын цэснээс авч удирдаж чадна. 
    
    Хэрэв “бүх тохиолдол” нь тэмдэглээтэй байгаа бол бүх дэд орйын төрлүүд харагдах ба энэ нь тэмдэглэгдээгүй бол дэд ойрын төрөл групп бүрээс зөвхөн нэг нь сонгогдож өөөрийнхөө скриптыг харуулна. 
    
    Гэхдээ тэр объектын “олон дэд ойрын төрлүүдийн тохиолдол” авч болох вэ? Энд хэдэн арга байна:
    (1)бичиглэлтэй объектуудын титэм цэснээс ”дэд ойрын төрлийн тохиолдлыг бий болгох” эсвэл “олон дэд ойрын төрөл үүсгэх” цэсийг хэрэглэх
    
    (2)Бичглэл дэх “хуулбар” талстыг хэрэглэх
    
    (3)Үзүүлэгч доторх “хуулбар” хэсэгт хамаарах цэснээс “одоохон надад хуулбарыг өг” –г шаардах
    
    Хэрэв таны дэлгэцэн дээр өнөө л объектын олон ойрын төрлүүд байгаа бол дээрх бүгдийг Бүх Скрипт хэрэгслээр харж болно. Энэ нь “бүх тохиолдол” тэмдэглээний нүдний удирдаж чадах зүйл юм. 
    мөн төрлийн объектын нэг төлөөлөл тохиолдлын эсрэг байдлаар та орсон бүгдийг  ялган салгахыг хүсвэл “бүх тохиолдол”-г тавь. 
    Цацарсан Ногоон бариулыг хэрэглэн объектын хуулбарыг та авбал, оригиналын ойрын төрөл байж чадахгүй юм. Хэдийгээр энэ нь тун адил байх боловч оригиналын хугацаанаас гадуур өөрийн амвдралтай байна. Оригиналын бичиглэлийн өөрчлөлтүүд түүнд нөлөөлж чадахгүй байхаас гадна  мөн эсрэгээрээ байхыг анхаарна уу. 
    Хүмүүс зарим тохиолдолд ойрын төрлийн гүн холбоосыг хүсдэг хирнээ заримдаа огт хүсдэггүй учир энэ нь чухал ялгаа бөгөөд зугтахын аргагүй байдаг нэг зүйл юм. Эдгээр ойлголт ялгаа нь, мэдээж хэрэг, биднээс үл хамаарна.

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
mn: бичиглэл тус бүрийг харуулдаг хамгийн доод хэмжээг нээх эсвэл хаах

en: All Scripts
mn: бүх бичиглэл

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
mn: Энэ самбарыг дэлгэцээс арилга, санаа зоволтгүй, юу ч алга болохгүй.

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
mn: оноох хэллэгийг авахын тулд эндээс чир

en: category
mn: категор

en: Press here to get a menu
mn: энд товшоод цэсийг ав

en: drag and drop to 
    add a new script
mn: Шинэ бичиглэл нэмэхийн тулд чирээд буулга

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
mn: өөрийнхөө бичиглэлд буулгаж болох ТЕСТ/ТИЙМ/ҮГҮЙ гэсэн нэгжийг урж хаяхын тулд энд дар

en: can be found in the following categories
mn: дараахи категороос олдож болзошгүй

en: is in the following category
mn: дараахи категорт байна

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
mn: энэ талст-цонх ийм төрлийн объектонд тохироимжгүй юм

en: A tile holding a plain number
mn: Мөр нь ил байнаа тоог эзэмшинэ

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
mn: Мөр нь функцын дуудлагыг үзүүлнэ. Функцын нэр дээр эсвэл сум өөрчлах функц дээр дарна уу.

en: A tile representing the object being scripted
mn: Мөр нь үсгийн хэв гаргасан обьектийг үзүүлнэ

en: A tile that will produce a random number in a given range.
mn: Мөр нь өгөгдсөн хязгаарт санамсаргүй тоон үр дүн гаргана.

en: button down?
mn: товч доор байна уу?

en: button up?
mn: товч дээр байна уу?

en: function
mn: функц

en: Gold Box
mn: Алтан хайрцаг

en: number
mn: дэс дугаар

en: Reports whether the mouse button is down
mn: Хулганы товчлуур доор байхад тайлагнах эсэх

en: Reports whether the mouse button is up
mn: хулганы товчлуур дээр байхад тайлагнах эсэх

en: random
mn: санамсаргүй-дурын

en: repeat
mn: давт

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
mn: Нөхцөл шалгахад зориулсан Шалга/Тийм/Үгүй гэсэн цонхнууд

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
mn: Дахин давтагдах кодны хэсэгт зориулж Хугацаа давтагдах цонхыг гүйлгэнэ

en: test
mn: тест

en: tile for me
mn: минйи мөр

en: Method
mn: арга

en: give me a copy now
mn: надад хуулбарыг одоохон өг

en: hand me a picture of pen trail
mn: үзэгний мөрийн зургийг надад өг

en: name for new variable:
mn: шинэ хувьсагчийн нэр:

en: var
mn: хувьсагч

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
mn: Тоог тэгд хуваахад хэт их тоо гарна.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
mn: Анхаар. Энэ хувьсагчийг байгаа гэж найдсан өөр объектод хамаарах бичиглэл байж магадгүй. Хэрэв тийм бол тэднийг эвдэж болзошгүй. Үүнийг тэмдэглэхийн тулд та гараараа хийх хэрэгтэй байх

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
mn: Уучлаарай,   нь скриптэд ашиглагддаг

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
mn: Анхаар. Хээн коодтой скриптын ишлэлийн нэрийг өөрчлөх боломжгүй

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
mn: Тоог тэгд хуваахад хэт өндөр тоо гарна. Скриптээ өөрчилнө үү.

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
mn: Энэ параметрт харгалзах ХЭЛБЭР ийг сонго (одоогийнх {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
mn: {1}-д харгалзах ХЭЛБЭРийг сонго

en: 
    (currently {2})
mn: 
    (одоогийнх {2})

en: Please choose a variable
mn: хувьсагчийг сонго

en: script
mn: скрипт-программ

en: no pen trails present
mn: үзэгний мөр алга

en: add parameter
mn: параметр нэмэх

en: button to fire this script
mn: энэ скриптийг асаах-шатаах товчлуур

en: destroy "
mn: нураах

en: edit balloon help
mn: товгор тайлбарыг засах

en: ok
mn: ок

en: remove parameter
mn: параметрийг арилгах

en: rename  "
mn: нэрийг өөрчлөх

en: a variable defined by this object
mn: энэ объектоор тодорхойлогдсон хувьсагч

en: choose a costume
mn: костюмыг сонго

en: attempt repairs
mn: засвар хийхийг оролдох

en: browse class
mn: ангийг хайх

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
mn: Энэ Үзүүлэгчийн хувьд өөр толь бичиг сонго

en: choose limit class...
mn: хязгаарлалтын ангийг сонго

en: choose vocabulary...
mn: толь бичгийг сонго

en: destroy all this object's scripts
mn: энэ объектын бүх скриптыг-програмын бичиглэлийг нураа

en: expunge empty scripts
mn: хоосон скриптыг дарж хая

en: forget other costumes
mn: бусад костюмыг-захиалгыг март

en: impart scripts to...
mn: -д хамаарах скриптыг дамжуулах

en: inspect class
mn: ангийг шалгах

en: inspect morph
mn: морфыг шалгах

en: inspect player
mn: тоглогчийг шалгах

en: inspect this Viewer
mn: Үзүүлэгчийг шалгах

en: inspect this Vocabulary
mn: Тоь бичгийг шалгах

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
mn: хайлт хийхийн тулд бичиж болдог самбартай толийг нээх

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
mn:  энэ объектод зориулсан програмчилалын уламжлалт форматтай коодыг харуулах цонхыг нээх

en: open lexicon with search pane
mn: хайлтын самбартай хэл зүйн толь бичгийг нээ

en: open standard lexicon
mn: стандарт тольйг нээх

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
mn:  Үзүүлэгчийг шууд дүрслэгдсэн морфод  нээнэ

en: relaunch this Viewer
mn: Энэ Үзүүлэгчийг шинээр нээх

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
mn: энэ Үзүүлэгчийн хувьд ямар ХязгаарлахАнги байх ёстойг заа. Ихэнх ерөнхий ангийн арга болон категоруудыг энд авч хэлэлцсэн байх ёстой

en: view morph directly
mn: Морфыг шууд үзүүлэх

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
mn: {1}-ийн {2}-оос авч задлах гэж байгаа өгөгдлийг сонго

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
mn: {1}-ийн {2}-оос авах гэж байгаа өгөгдлийн ХЭЛБЭР сонго

en: sorry -- no slots of that type
mn: уучлаарай, ийм хэлбэрийн суурь алга

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
mn: энэ объект болон түүний бүх ойрын төрөлд ажиллах шинэ скриптыг шинээр нэм

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
mn:  энэ объект болон түүний бүх ойрын төрөлд ажиллах шинэ хувьсагчийг нэм. Танаас нэр асууна.

en: add a new script
mn: шинэ скрипт нэмэх

en: add a new variable
mn: шинэ хувьсагч нэмэх

en: grab this object
mn: энэ объектыг шүүрч ав

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
mn: энэ Үзэгчийн харж байгаа объектыг та буруу тавьсан бол энэ зүйлийг хэрэглэн түүнийг харагдахаар болго

en: more...
mn: бусад ...

en: reveal this object
mn: объектыг илэрүүлэх

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
mn: энэ Үзэгчийн харж байгаа объектыг гаргаж ирээд танд гардуулна. Зүүн товчлуурыг товшоод буулга.

en: tile representing this object
mn: Энэ объектын танилцуулгын хавчуурга-пайз хийх

en: Script Name
mn: намайг програмчил

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
mn: Уучлаарай, одоогоор хээн хэлбэртэй коодлогдсон сонгомол-талст скриптын нэрийг өөрчлөхийг бид танд зөвшөөрөхгүй. Талстын скрипт рүү буцаж очоод дахин оролдоно уу. Өршөөгөөрэй.

en: New name for "
mn: йин шинэ нэр

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
mn: Хөөх, {1} объект нь {2} гэсэн нэргүй юм байна. Түүнийг устгасан эсвэл нэрий нь өөрчилсөн.

en: Expected a Point but instead got
mn:  Point-ийн оронд got байна.

en: How many decimal places? (currently {1})
mn: хэдэн раравтын орон байна?

en: change value type
mn: утгын хэлбэрийг өөрчлөх

en: grab morph
mn: морфыг шүүрч авах

en: remove "{1}"
mn: "{1}" -г арилга

en: rename "{1}"
mn: "{1}" -н нэрийг өөрчил

en: {1} is used for vector operations
mn: {1} нь вектор үйлдэлд хэрэглэгддэг

en:  to
mn:  рүү д

en: Cannot "tell "
mn: ”хэлэх” чадахгүй

en: : exception in script
mn:  скрипт дэх жич зүйл

en: Already in the Trash
mn: аль хэдийн хогийн саванд орсон

en: no change
mn: өөрчлөлтгүй

en: okay, this object is now named
mn: боллоо, одоо энэ объект нэртэй болов

en: Type the name you insist upon
mn: шалаад байгаа нэрээ оруул

en: there was no conflict; this object is now named
mn: энд зөрчил байхгүй. Одоо энэ объеъкт нэртэй болсон.

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
mn: 
    Бөгөөд одоогийн нэрээрээ өмнө нь нэрлэгдэж байсан

en: copy object's name to clipboard
mn:  clipboard-санах ойд объектын нэрийг хуул

en: destroy this object
mn: энэ объектыг нураа-эвд

en: forcibly rename object
mn: объектыг хүчээр нэрлэх

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
mn: Тус төсөлд байгаа зарим объектуудын нэртэй энэ объектын нэр зөрчилдөж байвал энэ командыг хэрэглэ. Нэр нь зөрчилдөж байгаа объектууд хэрэглэгдэх үедээ өөр нэр хэрэглэнэ.

en: inspect object
mn: объектыг шалгах

en: open viewer for this object
mn: энэ объектын Үзүүлэгчийг нээх

en: rename object
mn: объектын нэрийг өөрчил

en: tile for this object
mn: энэ объектод зориулсан талст-цонх

en: where is this object?
mn: энэ объект хаан байна?

en: Click here to reveal this object
mn: энэ объектыг илрүүлэхийн тулд энд товш

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
mn: энэ тоглогчид хамаарах талстыг олж авахын тулд энд товш

en: click here to obtain this object's Viewer
mn: энэ төслийн Үзүүлэгийг олж авахын тулд энд товш

en: Type new name:
mn: шинэ нэрийг шивж оруул:

en: open underlying scriptor
mn: дүүгуур зураастай скрипт бичигчийг нээх

en: Please enter a new label for this button
mn: энэ товчлуурт шинэ шошго өгнө үү

en: script{1}
mn: скрипт  {1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
mn: талстан програмчилалд хэрэглэх товчлуур: түүний скрипт нь түүний агуулж байгаа тоглох талбарын арга болж өгнө

en: A button whose script will be a method of the background Player
mn: Арын Тоглогчийн арга болохыг заасан бичиглэлийн товчлуур

en: A Scriptable button
mn: Бичиглэл хийж болох товчлуур

en: Scriptable Button
mn: Бичиглэл хийх боломжтой Товчлуур

en: Press me
mn: намйаг дар

en: Enter a new label for this button
mn: энэ товчлуурт шинэ тэмдэглээг оруул

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
mn: Дэлгэцээс энэ скриптийг арилга (Үзүүлэгчээс түүнийг дахин нээж болно)

en: gold box
mn: алтан хайрцаг

en: gold box items
mn: алтан хайрцагны зүйлс

en: hand me a numeric-constant tile
mn: тогтмол тоон талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a test-yest-no tile
mn: тест-тийм-үгүй талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a tile for self
mn:  өөртөө зориулсан талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a "button down?" tile
mn:  “товчлуур дарагдсан” талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a "button up?" tile
mn: “товчлуур суларсан” талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a "function" tile
mn: “функц” талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a "random number" tile
mn: “санамсангүй тоо” талстыг гарт минь өгөөч

en: hand me a "repeat..times" tile
mn: “давтах тоо ” талстыг гарт минь өгөөч

en: auto fit
mn: өөртөө нийцэх

en: Click here to edit the name of the script.
mn: скриптийн нэрийг засахын тулд энд товш

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
mn:  таны скриптэд хэрэглэх ашигтай талстуудын нийлүүрийг авахын тулд энд товш

en: Choose frequency (current: {1})
mn: давтамжийг сонго (одоо : {1})

en: other...
mn: бусад...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
mn: Анхаар. Энэ нь скриптыг үргэлж эвдэнэ. Үүнийг хийх үү?

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
mn: уучлаарай, өөр скриптээс энэ скриптийг дуудаж байна

en: Script Status
mn: скриптийн төлөв

en: To resize the script, uncheck the box below
mn: скриптийн хэмжээг өөрчлөхийн тулд доорх нүдийг бүү тэмдэглэ

en: Script Editor
mn: скрипт засварлагч

en: destroy this script
mn: скриптийг эвд

en: detached method pane
mn: саланги аргын самбар

en: edit balloon help for this script
mn: энэ скриптийн төвгөр тайлбарыг засах

en: explain status alternatives
mn: төлөвийн орлуулгыг тайлбарлах

en: fires per tick...
mn: цохилт бүрд буудах

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
mn: энэ Үзэгчийн харж байгаа объектыг та буруу тавьсан бол энэ зүйлийг хэрэглэн түүнийг харагдахаар болго

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
mn:  энэ скрипт суурь болсон Smalltalk коодыг харуулдаг жижиг цонхыг нээх

en: open the viewer of the object to which this script belongs
mn: энэ скрипт харъяалалд нь байдаг объектын үзүүлэгчийг нээх

en: open viewer
mn: үзүүлэгчийг нээх

en: revert to tile version
mn: талст хувилбар руу буцах

en: revert to tile version...
mn:  талст хувилбар руу буцах

en: save this version
mn: энэ хувилбарыг хадгал

en: show code textually
mn: коодыг хээ хэлбэрээр харуулах

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
mn: энэ Үзэгчийн харж байгаа объектыг гаргаж ирээд танд гардуулна. Зүүн товчлуурыг товшоод буулга.

en: show arrows
mn: сумыг харуулах

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
mn: Анхаар. Энэ скрипт бүрмөсөн өөрчлөгдсөн байна. Хэрэв та эндээс эхлэн талст руу буцаж хөрвөвөл хийж болох байсан бүх өөрчлөлтөө хаях болно. Үүнийг хийх үү?

en: Number of firings per tick:
mn: цохилт бүрт хийх буудлагын тоо

en: Please describe this event:
mn: энэ үйл явдлыг тайлбарлана уу

en: That event is already defined.
mn: тэр тохиолдлыг аль хэдийн тодорхойлсон

en: What is the name of your new event?
mn: таны шинэ үйл явдлын шинэ нэр ?

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
mn: миний бүх ойрын төрлийн жишээ-тохиолдолд байгаа скриптийн төлөвийг таны энд харж байгаа төлөвтэй адил байхаар бий болго

en: Open up a Viewer for this object
mn: Үзүүлэгчийг энэ объектонд нээж өг

en: Open up the Scriptor for this script
mn:  Скрипторыг энэ объектонд нээж өг

en: open this object's Viewer
mn: энэ объектын Үзүүлэгчийг нээх

en: open this script's Scriptor
mn: энэ объектын Скрипторыг нээх

en: propagate status to siblings
mn: ойрын төрлүүдэд төлөвийг тараах

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
mn: ”цааш нь” салаа нь харьцангуй цөөн хэрэглэгддэг зүйлсийг танд санал болгодог

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
mn: Анхаар. Буцах нөхцөлгүй нуралт--Энэ нь системээс скриптийг арилгана.

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
mn:  объект хаана байгаагаас үл хамааран ”шүүр” команд нь түүнийг суга татаад таны “гарт” авчирч өгнө. Энэ шийдвэртэй алхам нь юмсыг задлаад дараа нь эргүүлж нэгтгэх боломжгүй болгох юм.

en: apply my status to all siblings
mn: миний төлөвийг бүх ойрын төрлүүдэд олго

en: closing
mn: хаалт

en: define a new custom event
mn: захиалгын шинэ үйл явдлыг тодорхойлох

en: delete a custom event
mn: захиалгын үйл явдлыг устгах

en: more...
mn: цааш нь...

en: normal
mn: энгийн

en: opening
mn: нээлт

en: paused
mn: завсарлагатай

en: ticking
mn: лугшиж байгаа

en: When should this script run?
mn: энэ скрипт хэзээ ажиллах ёстой вэ

en: what do these mean?
mn: энэ юу гэсэн үг вэ

en: Ticks (now: {1}/sec)
mn: цохилт (одоо {1} )/ сек

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
mn: энэ бол скриптийг эзэмшиж байгаа тоглогчийн нэр: хэрэв энд товшвол, энэ тоглогч ба скриптэд хамаарах сонирхолтой опцийг авна.

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
mn: энэ бол эдгээр оролтыг эзэмшиж буй скриптийн нэр

en: Number of ticks per second:
mn: секундэд цохилох цохилтын тоо

en: take out of window
mn: цонхноос холд

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
mn: цохилох төлөвийг сэлгэхийн тулд дар. Дараатай байлгаж цохилтийн хурдыг таь

en: when this script should run
mn: энэ скрипт хэзээ ажиллах вэ

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
mn: баруун талд байгаа самбарт үсэг шивж оруулаад Хайлт товчлуурыг дарахад таны шивж байсан зүйлийг ажиглаж байсан бүх талстууд доорх жагсаалтанд гарч ирнэ.

en: No matches found for "
mn:  нэг ч таарах юм олдсонгүй

en: Search
mn: хайх

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
mn: энэ бол таны тодорхойлсон хувьсагч. Та өөрийнхөө дэлгэрэнгүй баимтанд үүнийг оруулж засварлана уу

en: Click here to edit the player's name.
mn: энд товшиж тоглогчийн нэрйиг засна

en: click here to add a variable
    to this object.
mn: энд товшиж хувьсагчийг нэмнэ

en: click here to add
    another category pane
mn:  энд товшиж өөр категорийн самбар  нэмнэ

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
mn:  энд товшиж объектыг байрлуулах, талстыг урж авах г.м боломжийг олгох цэсийг авна

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
mn: Үзэгчийг бүхлээр нь дэлгэцээс арилга. Юу ч алга болохгүй санаа зоволтгүй.

en: switch to next costume
mn: параагийн захмалга руу сэлгэж очих

en: switch to previous costume
mn: түрүүчийн захиалга руу сэлгэж очих

en: Choose a vocabulary
mn: толь бичиг сонгох

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
mn: дурын ангилалын өгөгдлийн сан—слайд үзүүлэх, өнхрүүлэх, мөн хоорондох дурын цэг

en: A button that takes the user to the next card in the stack
mn: Агуулах дахь дараагийн картын хэрэглэгчийг сонгон авах Товчлуур

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
mn: Агуулах дахь дараагийн картын хэрэглэгчийг сонгон авах товчлуур

en: A multi-card data base
mn: Олон картын өгөгдлийн сан

en: Next Card
mn: Дараагийн Карт

en: Previous Card
mn: Өмнөх Карт

en: Some hints about how to use Stacks
mn: Агуулахыг хэрхэн ашиглаж болох талаарх зарим зөвлөмж

en: Stack Help
mn: Агуулахын Тайлбар

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
mn: "агуулах" гэдэг нь “карт”-аас таслан авсан өгөгдлийн багцыг та шинээр үүсгэх, хадгалах, үзэх болон буцаан авах газрыг хэлнэ. Карт (нэрийн карт, Хаягийн Агуулах дахь хаяг ) бүр дээр гарч ирэх өгөгдөл нь “Энгийн текст”, “Маяглуулсан текст”, “Хөвөрсөн текст” зэрэг объектууд байх ба эдгээрийг та Агуулахын Хэрэгсэл хавхагаас авч болно.
    
    Агуулах дахь картыг та харах үед гурван өөр төрлийн материал байгааг олж үзнэ. Агуулахын удирдлага дахь ﾂｧ дарснаар одоогийн загварыг харж болох ба “тайлбар загвар” ашиглан эдгээр гурван өнгө нь юуг төлөөлж байгаа тухай тайлбар авна. 
    ﾂｧ карт бүр дээр харагдахаар зохион бүтээгдсэн юмс ба ямарч картны хувьд нэг л агуулгатай байна :ногоон
    ﾂｧ карт бүр дээр харагдахаар зохион бүтээгдсэн юмс ба карт бүрийн хувьд өөрийн гэсэн ялгаатай :улбар
    ﾂｧ карт бүр дээр харагдахаар зохион бүтээгдсэн юмс ба тодорхой зарим  картны хувьд л байна:улаан
    "агуулах/карт" цэсийг ашиглан дурын объектын зориулалтыг өөрчилнө. Жишээ нь, хэрэв танд зөвхөн нэг картны хувьд өмчлөгдсөн объект байгаад үүнийг та бусад бүх картанд харагдахаар болгохыг хүсвэл “дэвсгэр дээр байрлуул” –г хэрэглэнэ. Хэрэв та цаашдаа карт бүр тусгай утгатай байлгахыг хүсвэл “тохиолдол тус бүрийн өгөгдлийг тусад нь байлга”-г хэрэглэнэ.
    
    Агуулахын бүтцийг тодорхойлох хэвийн дараалал гэдэг нь хоосон агуулахыг авах, дараа нь Агуулахын Хэрэгсэл хавхагаас хүссэн зүйлээ шүүрч авах замаар өөрийн талбарыг үүсгэх болон эдгээр зүйлыг агуулахын зохих газарт буулгахыг хэлнэ. 
    
    Агуулахын удирдлага доторх + товчлуурыг дарах үед анхдагч утга бүхий бүх талбартай шинэ карт үүснэ. Тодорхой утгаар эдгээрийг эрэмбэлж болох ба “шинэ картан дээр анхны утга байг” хэрэглэн нэг удаа нэг талбарыг хийнэ эсвэл “бүх шинэ картанд байг”-г агуулахын цэснээс сонгон  хэрэглэн картын утгууд “анхны утга хэвээр үлдэг” –ээр нь орхиж болно. 
    
    Түүнчлэн нэг агуулах дотор олон “дэвсгэр” тэй байж мөн болно. Эндээс, өөр өөр дэвсгэр нь өөр өгөгдлийн бүтцийг тодорхойлох ба өөр дэвсгэртэй картуудыг энэ агуулах дотор чөлөөтэй хольж болно. 
    
    текст талбараас гадна зурган талбарууд мөн боломжтой – дурын бусад хэлбэртэй өгөгдөл бүхий талбаруудтай байх боломжтой

en: book...
mn: ном...

en: clear new-page prototype
mn: шинэ хуудасны загварыг цэвэрдэх

en: copy page url to clipboard
mn: хуудасны url-ийг clipboard ойд хуулах

en: delete this card
mn: энэ картыг устгах

en: fewer card controls
mn: цөөн картны удирдлага

en: go to card...
mn: карт руу шилж

en: hide card controls
mn: картны удирдлагыг далдал

en: insert a card
mn: картыг оруул

en: keep in one file
mn: нэг файлд хадгалах

en: next card
mn: дараагийн карт

en: paste book page
mn: номын хуудсыг авч ирж байрлуулах

en: previous card
mn: өмнөх карт

en: reload all from server
mn: серверээс бүгдийг дахин ачаалах

en: save as new-page prototype
mn: шинэ хуудасны загвар хэлбэрээр хадгалах

en: search for text
mn: текст хайх

en: send all pages to server
mn: бүх хуудсыг сервер рүү илгээх

en: send this page to server
mn: энэ хуудсыг сервер рүү илгээх

en: show card controls
mn: картын удирдлагыг харуул

en: sort pages
mn: хуудсуудыг ангилах

en: sound effect for all backgrounds
mn: бүх дэвсгэрт зориулсан дууны эффект

en: sound effect this background only
mn:  зөвхөн энэ дэвсгэрт зориулсан дууны эффект

en: stop at last page
mn: сүүлчийн хуудсанд хүрээд зогсох

en: uncache page sorter
mn: далд бус хуудас ангилагч

en: visual effect for all backgrounds
mn:  бүх дэвсгэрт зориулсан дүрсний эффект

en: visual effect this background only
mn:  зөвхөн энэ дэвсгэрт зориулсан дүрсний эффект

en: wrap after last page
mn: сүүлчийн хуудасны дараа буцаж эргэх

en:  card(s) added
mn: карт нэмэгдлээ

en:  card(s) and all of their data?
mn: карт ба тэдний бүх өгөгдлүүд

en: Really delete
mn: үнэхээр устгах

en: Really delete this card and all of its data?
mn:  үнэхээр энэ карт болон түүний бүх өгөгдлийг устгах

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
mn: Нэг чтохирох зүйл алга. Карт нь бараг цэвэр, зөвхөн таны хайж байгаа текст л байгаа эсэхийг шалга.

en: Add a new card after this one
mn: Энэ хуудасны дараа нэг шинэ карт нэмэх

en: Click here to get a menu of options for this stack.
mn: энэ агуулахын опцуудыг авахын тулд энд товш

en: Delete this card
mn: энэ картыг устга

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
mn: хэлхэн удирдлага
    (хэрэв шифт дараатай бол
    удирдлагуудыг устгана)

en: First card
mn: эхний карт

en: Next card
mn: параагийн карт

en: Previous card
mn: өмнөх карт

en: Show designations
mn: зориулалтыг харуулах

en: no such card
mn: ийм карт алга

en: Which card number?
mn: алькартын дугаар?

en: alternateBackground
mn: солигдохДэвсгэр

en: What should we call this new background?
mn: шинэ дэвсгэрийг юу гэж нэрлэх вэ?

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
mn: Одоо, агуулахад ердөө нэг л төрлийн дэвсгэр үлдсэн тул өөр сонголт алга.

en: add a card of background...
mn: дэвсгэрийн карт нэмэх

en: add a card of this background
mn: энэ дэвсгэрийн картыг нэмэх

en: be defaults for new cards
mn: шинэ картын хувьд анхны утга байх

en: bookish items...
mn: номын зүйл

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
mn: Анхаар. АЮУЛТАЙ. Карт дээрх хувьсагчуудын дарааллыг өөрчлөх

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
mn:  clipboard-д байгаа тэмдэгт мөрөөс шинэ карт үүсгэх

en: Create new cards from data in a file
mn: файлын өгөгдлөөс шинэ карт үүсгэх

en: debug...
mn: ... шалгах

en: delete all cards *except* this one
mn: үүнээс бусад бүх картыг устга

en: explain designations
mn: зориулалтыг тайлбарлах

en: find via this template
mn: ийм загвартайг хайх

en: find...
mn: ... хайж олох

en: first card
mn: эхний карт

en: insert cards from a file...
mn: файлаас картыг ачаалаж оруулах

en: insert cards from clipboard data
mn:  clipboard өгөгдлөөс картыг оруулах

en: instance variable order...
mn: жишээ хувьсагчийн дараалал

en: last card
mn: сүүлчийн карт

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
mn: одоогийн талбарын эдгээр утгыг харгалзах анхны утга болгож шинэ картанд үүсгэх

en: make a new background...
mn:  арын шинэ фоныг үүсгэх

en: move card one position earlier
mn: картыг нэг байрлалаар ухраах

en: move card one position later
mn:  картыг нэг байрлалаар урагшлуулах

en: move card to back of stack
mn:  картыг агулахын ар руу зөөх

en: move card to front of stack
mn:  картыг агуулахын урд руу зөөх

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
mn: эрэмбийн түлхүүр зэрэг талбарыг ашиглан одоогийн фон дээрх картуудыг эрэмбэл

en: Stack
mn: Агуулах

en: scripts for this background
mn: энэ фонд зориулсан скрипт

en: show designations
mn: зориулалтыг харуулах

en: sort cards by...
mn: картыг .. эрэмбэл

en:  dragNdrop
mn: ЧирБАбуулга

en: background color for all pages...
mn: бүх хуудасны арын фоны өнгө

en: close
mn: хаах

en: load PPT images from slide #1
mn: #1 слайдаас РРТ зургийг ачаалах

en: make all pages this size
mn: бүх хуудсыг ийм хэмжээтэй болгох

en: open
mn: нээх

en: Stack / Book
mn: Агуулах / ном

en: sound effect for all pages
mn: бүх хуудсанд зориулсан дууны эффект

en: sound effect this page only
mn: зөвхөн энэ хуудсанд зориулсан дууны эффект

en: visual effect for all pages
mn: бүх хуудасны

en: visual effect this page only
mn: зөвхөн энэ хуудсанд зориулсан эффект

en: Click here to get a menu for this stack.
mn: энэ агуулахын цэсийг авахын тулд энд товш

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
mn: бусад удирдлагууд 
    (хэрэв шифт товчлуур дараатай бол)
    удирдлагуудыг устгана.

en: A Kedama World with pre-made components
mn: урьдчилан бэлдсэн хэсгүүдтэй Kedama World

en: Basic
mn: үндсэн

en: Add a new patch variable
mn: Шинэ хувьсагч нэмэх

en: Add a new turtle
mn: шинэ мэлхийг шинээр нэмэх

en: add a new patch variable
mn: шинэ хувьсагч нэмэх

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
mn: нэг патчид харгалзах пикселийн тоог тогтоох(энэ тоо 1-ээс 10 хооронд байна)

en: patch
mn: нөхөөс

en: turtle
mn: яст мэлхий

en: Turtle
mn: яст мэлхий

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
mn: мэлхий бүрийг онцлон заахын тулд хэрэглэгдэх тоог оруул

en: Run this command once.
mn: командыг ганц л удаа гүйцэтгэх

en: apply status to all siblngs
mn: бүх ойрын төрлүүдэд төлөв олгох

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
mn: миний бүх бичиглэлийн одоогийн төлөвийг миний бүх ойрын төрлийн бичиглэлд олгох

en: bring all siblings to my location
mn: бүх ойрын төрлүүдийг миний байрлалд авч ирэх

en: find all sibling instances and bring them to me
mn: бүх ойрын төрлийн жишээг хайх, надад авч ирж өгөх

en: indicate all siblings
mn: бүх ойрын төрлүүдийг үзүүлэх

en: Make any number of sibling instances all at once
mn: дурын тооны ойрын төрлийг нэгэн зэрэг хийх-үүсгэх

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
mn:  тоглогч нь мөн ийм ангилалын байхаар өөр морфыг бий болгоно. Эдгээр ойрын төрлүүд нь хамтран эзэзмшлийн мөн бичиглэлтэй байна

en: make a sibling instance
mn: ойрын төрлийн жишээ хийх

en: make all my sibling instances look like me.
mn: миний бүх ойрын төрлийн жишээ-загвар надтай адил байхаар хийх

en: make all siblings look like me
mn:  миний бүх ойрын төрөл надтай адил байхаар хийх

en: make multiple siblings...
mn: олон тооны ойрын төрлийг хийх

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
mn: миний бүх харагдах ойрын төрлүүдийг анивчилтаар агшин зуур харуул

en: siblings...
mn: ойрын төрөл

en: Background field, individual values
mn: дэвсгэр талбай, ганцаарчилсан утгууд

en: Background field, shared value
mn: дэвсэгр талбай, дундын эзэзмшлийн утга

en: be a card in an existing stack...
mn: байгаа агуулахад орших карт болох

en: be default value on new card
mn: шинэ картын анхдагч утга болох

en: become a stack of cards
mn: картын агуулах болох

en: make an instance for my data
mn: миний өгөгдөлд тохирох жишээ үүсгэх

en: put onto Background
mn: Дэвсгэр дээр тавих

en: remove from Background
mn: Дэвсгэрээс арилгах

en: stacks and cards...
mn: агуулах ба картууд

en: start holding separate data for each instance
mn: жишээ бүрийн өгөгдлийг тусад нь байлгахыг эхлэх

en: start using for reference thumbnail
mn: ишлэлийн хураангуйг ашиглаж эхлэх

en: stop holding separate data for each instance
mn: жишээ бүрийн өгөгдлийг салангид байлгахаа зогсоох

en: stop using for reference thumbnail
mn:  ишлэлийн хураангуйг ашиглаж зогсоох

en: no path obtained
mn: зам алга байна

en: Please click on a Stack
mn: Агуулах дээр товшино уу

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
mn: Анхаар—энэ дэвсгэр дээрх карт бүр энэ зүйлд тохирсон өөрийн утгатай байна. Хэрэв та үүнийг нүүрэн талд тавибал энэ зүйлийн бусад картан дээрх утга хаягдана.

en: A searchable source of new objects.
mn: шинэ объектын хайж болох үүсгүүр

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
mn: дууны санд байгаа бүх дууг харах, зохицуулах болоижийг танд олгох хэрэгсэл

en: A window set up for simple scripting.
mn: энгийн бичиглэлийн цонхыг тавих

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
mn:  програмчилалын уламжлалт форматаар бичигдсэн төсөл дэх бүх бичиглэлийг харах боломжийг танд олгоно

en: attempt misc repairs
mn: янз бүрийн засвар хийхийг оролдох

en: authoring tools...
mn: зохиогчийн хэрэгсэл

en: browser for scripts
mn: бичиглэл-скриптийн хайгч

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
mn:  урьдчилан тодорхойлсон ETOY үгийн санд байгаа урьдчилан тодорхойлсон бүх команд ба онцлогын товчооныг дэлгэцнээ харуулна

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
mn: хогийн саванд хураагдсан бүх морфыг суллах

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
mn:  Бүх скрипт засварлагч нь өөрийнхөө хэлбэрийн Тоглогчид хандаж байгаа эсэхийг (үсгийн дарааллаар) баталгаажуул .

en: empty trash can
mn: хогийн савыг хоосол

en: etoy vocabulary summary
mn: etoy үгийн сангийн товчоон

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
mn:     харагдахгүй байгаа бүх зүйлыг харагдахаар болго

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
mn:   аль нэг пункт түгжээтэй байгаа бол тэдгээрийг тайл

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
mn: энэ төслийн бүх скрипт объектод хамаарах бүх скриптүүдийн төлөвийг та үзэх боломжтой болно

en: new scripting area
mn: скрипт бичих шинэ талбар

en: objects (o)
mn: объектууд (о)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
mn: төсөлд байгаа скрипт объектууд болон тэдгээрийн бүх скриптын товчооныг үүсгэнэ.

en: Remove all the Viewers from this project.
mn: Бүх Үзүүлэгчийг энэ төслөөс хас

en: refer to masters
mn: Ахлагчдаа ханд

en: remove all viewers
mn: бүх үзүүлэгчийг хас

en: sound library
mn: дууны сан

en: summary of scripts
mn: скриптын товчоон

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
mn: алдаатай болон асуудалтай зарим юмсыг тэмдэглэхэд хэрэг болох хэмжилтийг хийх

en: The place where all your trashed morphs go.
mn: хог болсон бүх морфыг зөөж аваачих газар

en: unhide hidden objects
mn:  далд байгаа объектыг ил гаргах

en: unlock locked objects
mn: түгжээтэй объектуудыг тайлах

en: view trash contents
mn: хогийн савны агуулж буйг харах

en: classic tiles
mn: сонгодог үлгэрүүд

en: {1} [or more] repair(s) made
mn: {1} [болон үүнээс илүү] засвар хийгдсэн

en: auto-phrase-expansion
mn:  авто хэллэгийн өргөтгөл

en: automatic viewing
mn: автоматаар үзүүлэх

en: batch pen trails
mn: үзэгний мөрнийг багцлах

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
mn: энэ үзэмж нь АЛЬ ХЭДИЙ НЬ өөрийгөө курсор үзүүлэх,авто шугаман дэлгэмэлтэй байхаар тавигдсан гэж хэлмээр тогтоогчтой адил байдлаар авч явж байна.

en: behave like a holder
mn:  тогтоогчтой адил байдлаар авч явах

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
mn: Яг одоо устгах дэвсгэрийн зураг алга байна

en: fence enabled
mn: хашлага зөвшөөрөгдсөн

en: Supplies
mn: Нөөц-хангамж

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
mn: энэ мужийг өөрийнх нь удирдлагаар тусад нь удирдах боломж олгох

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
mn:  одоогийн координат нь тэднийг харагдахгүй барьж байгаа бүх объектыг, миний дотоод заслын объект тус бүрийн хэсэг нь ч болтугай харагдаж байхаар, ар тал руу аваачих

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
mn: өөрийн граф цаасыг зохиож түүнийгээ дэвсгэр хээ болгон энд хэрэглэ

en: delete background painting
mn: дэсгэр будалтыг устгах

en: delete the graphic that forms the background for this me.
mn: миний үүнд зориулсан дэвсгэрийг бүрдүүлдэг графикийг устгах

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
mn: миний дотор байгаа объектод хүрэх үед үзүүлэгч автоматаар түүнд зориулагдан гарч ирэх эсэхийг удирдана

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
mn: хэрэв одоо харуулж байгаа хар зураг өөрсдийнхөө стандарт өндрийг удирддаг бол

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
mn: тоглолтын талбайдаа хэрэглэгчийн бичсэн скрипт бүхий бүх тоглогчид зориулж үзүүлэгч хийх

en: make detachable
mn: салдаг болгох

en: make graph paper...
mn: граф цаас хийх

en: playfield options
mn: тоглолтын талбайн опцууд

en: Rearranges my contents in random order
mn: миний агуулгыг санамсаргүй дарааллаар эрэмблэх

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
mn: энэ талбайд байгаа бүх тоглогчийн үзүүлэгчийг арилга. Ингэснээр төслийг зарлахын өмнө танд илүү орон зай бий болно

en: remove viewers of all players
mn: бүх тоглогчийн үзүүлэгчийг арилгах

en: round up strays
mn: тоймлох

en: Set the spacing to be used when gridding is on
mn: торлолт тавигдсан үед хэрэглэх гэж байгаа алхмыг тогтоох

en: set grid spacing...
mn: торны алхмыг тогтоох

en: set thumbnail height...
mn: хар зургийн өндрийг тогтоох

en: show viewers of all players
mn: бүх тоглогчийн үзүүлэгчийг харуулах

en: shuffle contents
mn:  агууламжийг тараах

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
mn: цайвар шар хөх дэвсгэр хээг энд хэрэглэ.

en: use standard texture
mn: стандарт хээг хэрэглэ

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
mn: авто-шугам-дэлгэмэл, дүүргэх хэмжээг өөрчлөх болон курсорыг харуулах  зэрэг нь тавигдсан эсэх: амилуулахад хэрэгтэй удирдлагууд г.м

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
mn: дотоод заслаас объектыг чирэх нь ХУУЛБАРыг үүсгэх эсэх

en: whether gridding should be used in my interior
mn: миний дотоод засалд торлолт хэрэглэгдэх ёстой эсэх

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
mn: би автоматаар өөрийнхөө агуулганд яг тааруулан хичээх эсэх

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
mn:  том объект нь өөрийнхөө хар зургийн миниатураар төлөөлөгдөх  эсэх

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
mn: хөдөлж байгаа объект нь өөрийгөө агуулж байгаа савны хүрээний ирмэг дээр зогсох эсэх

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
mn: худгана түүн дээгүүр өнгөрөхөд объект нь титэм гаргах эсэх

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
mn: дэд морф нь автоматаар шугам дотор байрлах эсэх

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
mn: тэгш өнцөгт координатын эхлэл нь тоглолтын талбайн зүүн доод буланд эсвэл төвд байрлах ёстой сэх

en: whether the grid should be shown when gridding is on
mn: торлолт тавигдсан үед тор нь харагдаж байх ёстой эсэх

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
mn: ”одоогийн” дэд морф нь тод хар хүрээтэй харагдах ёстой эсэх

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
mn: над дээр буулгасан талст хэллэг нь автоматаар Скриптороор хүрээлэгдэх ёстой эсэх

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
mn: энэ төсөлд хэрэглэгдсэн бүх тоглогчийн тухай мэдээллийг хайж өгөх боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: gallery of players
mn: тоглогчийн үзэсгэлэн

en: viewing options for "{1}"
mn: "{1}"ийн үзэх опцууд

en: EToy Vocabulary
mn:  EToy толь бичиг

en: New height for thumbnails?
mn:  хар зурагт шинэ өндөр өгөх үү?

en: Please be reasonable!
mn: Ухаалаг байна шүү

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
mn:  хар зургийн өндрийг тогтоох нь зөвхөн одоо хар зургийг үзүүлж байх тохиолдолд боломжтой

en: view by icon
mn: икон-дүрсээр харах

en: view by name
mn: нэрээр харах

en: view by size
mn: хэмжээгээр харах

en: view with line layout
mn: зураасны дэлгээсээр харах

en: add
mn: нэмэх

en: divide
mn: хуваах

en: divide & truncate
mn: хуваах ба тайрах

en: larger value
mn: их утга

en: multiply
mn: үржүүлэх

en: remainder when divided by
mn: -д хуваахад үүсэх үлдэгдэл

en: smaller value
mn: бага утга

en: subtract
mn: хасах

en: Resume running all paused scripts
mn: завсарлага авсан бүх скриптийг дахин ажиллуулах

en: Sorry, no help available here
mn: уучлаарай, тайлбар энд алга

en: divisible by
mn: -д хуваагдах боломжтой

en: equal
mn: тэнцүү

en: greater than
mn: -ээс их

en: greater than or equal
mn: -ээс их эс вэл тэнцүү

en: less than
mn: -ээс бага

en: less than or equal
mn: -ээс бага эсвэл тэнцүү

en: not equal
mn: тэнцүү биш

en: mouseEnter
mn: хулганаОролт

en: mouseEnterDragging
mn: хулганаОролтЧирэлт

en: mouseLeave
mn: хулганаОрхих

en: mouseLeaveDragging
mn: хулганаОрхихЧирэлт

en:  or
mn: эсвэл

en: More events:
mn: бусад илүү үйл явдлууд:

en: ready to run all the time
mn: ажиллахад үргэлж бэлэн байх

en: run all the time
mn: тасралтгүй ажиллах

en: run when called
mn: дуудахад ажиллах

en: run when mouse goes down on me
mn: над дээр хулгана дарагдахад ажиллах

en: User custom events:
mn: хэрэглэгчийн захиалгын үйл явдал:

en: when I am being closed
mn: намайг хаагдаж байх үед

en: when I am being opened
mn: намайг нээгдэж байх үед

en: when mouse comes back up
mn: хулгана буцаад явах үед

en: when mouse enters my bounds, button down
mn: миний хүрээнд хулгана орж ирэх үед, товчлуур доош

en: when mouse enters my bounds, button up
mn:  миний хүрээнд хулгана орж ирэх үед, товчлуур дээш

en: when mouse exits my bounds, button down
mn:  миний хүрээнээс хулгана гарч явах үед, товчлуур доош

en: when mouse exits my bounds, button up
mn:  миний хүрээнээс хулгана гарч явах үед, товчлуур дээш

en: while mouse still down
mn: хулгана дараастай байх хугацаанд

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
mn: завсарлагаатай байгаа скрипт бүрийг нэг удаа ажиллуулах. “Алхам” дээгүүр хулгана дараатай өнгөрөх ба товчлуурыг таьтал бүх юм ажиллаж байх

en: Pause all ticking scripts.
mn: цохилж байгаа бүх скриптийг завсарлуулах

en: add a vertex at beginning
mn: эхлэлд орой-титмийг нэмэх

en: add a vertex at end
mn: төгсгөлд орой-титмийг нэмэх

en: align after
mn: дараа нь тэгшлэх

en: clear all pen trails
mn: бүх үзэгний мөрийг цэвэрлэх

en: clear pen trails
mn: үзэгний мөрийг цэвэрлэх

en: color  sees
mn: харагдах өнгө

en: dial to
mn: утасдах

en: distance to
mn: .. хүртэлх зай

en: do
mn: хийх

en: forward by
mn: .. аар урагшлах

en: include at beginning
mn: эхэнд нь оруулах

en: include at end
mn: төгсгөлд оруулах

en: insert a vertex at cursor
mn: курсорын байрлалд оройг оруул

en: is over color
mn:  хэтэрсэн өнгө байна

en: line is curved
mn: шугам нь муруй байна

en: line is opened
mn: шугам задгай байна

en: listening
mn: сонсох

en: look like
mn: адил харагдах

en: make sound
mn: дуу гаргах

en: no arrowheads on pens
mn: сумантолгойгүй үзэг

en: play
mn: тоглуул

en: play frequency of
mn: ..ийн тоглох давтамж

en: remove all vertices but cursor
mn: курсор дахь оройноос бусад бүх оройг арилга

en: remove the vertex at cursor
mn: курсор дахь оройг арилга

en: send to all
mn: бүгдэд илгээх

en: start painting in
mn: -д зурж эхлэх

en: start recording
mn: бичлэг хийж эхлэх

en: stop
mn: зогсоох

en: turn by
mn: .. ээр эргүүл

en: detailed watcher
mn: нарйин үзэгч

en: simple watcher
mn: хялбар үзэгч

en: readout string
mn: холбоосыг чангаар унших

en: decimal places...
mn: аравтын бутархай ...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
mn: энэ хувьсагчийн аравтын тооны хэдэн орон харагдах ёстойг сонгох боломжтой
