eToys - en to mn translation catalogue (13 entries)

en: decompress to file
mn: задалж файл болгох

en: install
mn: суулгах

en: install into new change set
mn: өөрчлөлтийн шинэ багцад суулгах

en: install the decompressed contents of the file as a body of code in the image: create a new change set and file-in the selected file into it
mn: дүрсэн дэх коодын их бие хэлбэрээр тухайн файлын задалсан агуулгыг суулгах: өөрчлөлтийн шинэ багцыг үүсгэж, ……

en: file in the entire decompressed contents of the file, which is expected to contain Smalltalk code in fileout ("chunk") format
mn:  агуулга

en: fileIn entire file
mn: файл доторх бүхэл файл

en: filein
mn: файл дотор

en: view decompressed
mn: задалсаныг харах

en: {1}
    appears to be a compressed file.
    Do you want to uncompress it?
mn: шахсан файл байхаар гарч ирэх.
    Үүнийг задлах уу

en: compress file
mn: файлыг шахах

en: compress file using gzip compression, making a new file
mn: gzip –ийг хэрэглэн файлыг шахах, шинэ файл үүсгэх

en: Unzip a stream
mn: цувааг задлах

en: Wrong CRC-32 (expected {1} got {2}) (proceed to ignore)
mn: алдаатай СКС-32 ({1}-ийн оронд {2}- байна (хэрэгсэхгүй байх))
