eToys - en to ja translation catalogue (138 entries)

en: Angle
ja: 角度

en: Angle defined by three points or two vectors.
ja: 三点または二つのベクトルにより定義される角度

en: Arc
ja: 円弧

en: Arc-circle defined by three points.
ja: 三点で定義される円弧

en: Circle
ja: 円

en: Circle defined by its center and a point or by its center and radius, a value.
ja: 中心と一点、または中心と線分で定義される円

en: Coordinates
ja: 座標

en: Vector or point coordinates, circle or line equation.
ja: ベクトルまたは点の座標

en: create multiple
ja: 複数を作成する

en: Distance between objects, curve length, free value
ja: オブジェクト間の距離、曲線の長さ、独立した数値

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Erase and object and all its depedencies.
ja: オブジェクトと依存しているもの全てを消去

en: Eraser
ja: 消しゴム

en: Click to create a point: free point on the background, on a curve or on two curves intersection.
ja: クリックすると点を作成します: 背景上の自由点、線上や、２つの線の交点

en: Point
ja: 点

en: Grid
ja: グリッド

en: Show or hide grid.
ja: グリッドの表示・非表示

en: snap to grid
ja: グリッドにあわせる

en: grid
ja: グリッド

en: Snap to grid.
ja: グリッドにあわせる

en: Create a selection group. To do a selection: i. set moving object mode, ii. select a zone by shift+drag over a backgroudn area.
ja: 選択グループを作成します。選択するには、i. オブジェクト移動モードにして ii. シフトを押したまま背景の範囲をドラッグして選択してください

en: Create Group
ja: グループを作成

en: Object transformation by homothety: select a point, a value and a geometric object.The first selected point is the homothety center.
ja: 相似移動によるオブジェクト変換: 点、値、幾何オブジェクトを選択してください。最初に選択した点が、相似移動の中心になります。

en: Horizontal shift
ja: 水平にずらす

en: Line
ja: 直線

en: Line defined by two points
ja: 2点で定義される直線

en: Locus
ja: 軌跡

en: Locus defined by a free point on a curve and a relative point.
ja: 軌跡は曲線上の自由点と関係する点で定義されます

en: Build macro
ja: マクロを作成

en: Construct a macro-construction with input and output items.
ja: 入力と出力項目から作図マクロを作成する

en: Delete macro
ja: マクロを削除

en: Execute a pre-built macro-construction on selected input items.
ja: 選択された入力項目について、作成済みの作図マクロを実行する

en: Execute Macro
ja: マクロを実行

en: Middle
ja: 中点

en: The midpoint of a segment or between two points.
ja: 線分や2点の中間点

en: Line passing through one point and parallel to a line, half-line, etc.
ja: 一点を通っていて、一つの線や半線などに平行な線

en: Parallel
ja: 平行線

en: Line passing through one point and orthogonal to a line, half-line, etc.
ja: 一点を通っていて、一つの線や半線などに対角な線

en: Point defined by its coordinates. Select two numbers for the abscissa and the ordinate.
ja: 座標で定義される点。横座標（x座標）と縦座標（y座標）に２つの数値を選択してください。

en: Polygon
ja: 多角形

en: Polygon defined by n points. Last choosen point must be the initial point to terminate the selection.
ja: N個の点で定義される多角形。選択を終了するためには、最後に選択された点は最初の点と同じにします。

en: Edit an object property.
ja: オブジェクトのプロパティを編集

en: Property
ja: プロパティ

en: Half-Line defined by two points, the first selected point is the origin.
ja: 二点で定義される半直線、最初に選択された点が原点になります。

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo last action.
ja: 最後の操作をやり直す

en: Object transformation by reflexion: select a line and a geometric object. Reflexion axe will be the first selected line.
ja: 反射によるオブジェクト変換: 線と幾何オブジェクトを選択してください。

en: Reflection
ja: 反射

en: Object transformation by rotation: select a point, a value and a geometric object.The first selected point is the rotation center.
ja: 回転によるオブジェクトの変換: 点、値と幾何オブジェクトを選択してください。最初に選択された点が回転の中心になります。

en: Rotation
ja: 回転

en: Insert a Smalltalk script in the drawing area.
ja: 描画領域にSmalltalkのスクリプトを埋め込みます

en: Use a script
ja: スクリプトを使う

en: Create or edit a Smalltalk script.
ja: Smalltalkスクリプトを作成・編集します

en: Edit a script
ja: スクリプトを編集

en: Segment
ja: 線分

en: Segment defined by two points.
ja: 2点で定義される線分

en: Edit an object style.
ja: オブジェクトのスタイルを編集

en: Edit Style
ja: スタイルを編集

en: Object transformation by central symmetry: select a point and a geometric object. The first selected point is the symmetry center.
ja: 点対称によるオブジェクトの変換: 点と幾何図形を選択してください。最初に選択された点が対称の中心になります。

en: Symmetry
ja: 対称

en: Object transformation by translation: select a vector and a geometric object.
ja: 線対称によるオブジェクトの変換: ベクトルと幾何図形を選択してください。

en: Undo
ja: 取り消し

en: Undo last action
ja: 最後の操作を取り消す

en: Vector
ja: ベクトル

en: Vector defined by two points.
ja: 2点で定義されるベクトル

en: Vertical shift
ja: 垂直にずらす

en: Etoys Viewer
ja: Etoysのビューワ

en: Open the Etoys script viewer for a given geometric object.
ja: 選択されたオブジェクトについて、ビューワを開く

en: Zooming
ja: ズーム

en: An interactive geometry canvas to draw dynamic geometric sketch. Open the Morph menu to get access to the construction tools and more.
ja: 動的に幾何作図を行える対話的なキャンバスです。モーフのメニューを開くと作図などのツールがあります。

en: Dr. Geo tools
ja: Dr.Geoのツール

en: Curves
ja: 曲線

en: Other
ja: その他

en: default position and scale
ja: デフォルトの位置と倍率

en: Input and output items don't match
ja: 入出力の項目が対応しません

en: Please, enter a proper title and description
ja: 適切な表題と説明を入力してください

en: no comment, write one at the beginning of the script source code
ja: コメントがありません。スクリプトのソースコードの先頭に書いてください

en: This oriented angle %1
ja: この相対角度 %1

en: This geometric angle %1
ja: この幾何的角度 %1

en: This Arc Circle %1
ja: この円弧 %1

en: This circle %1
ja: この円 %1

en: This composite object %1
ja: この複合オブジェクト %1

en: This line %1
ja: この直線 %1

en: This locus %1
ja: この軌跡 %1

en: This math item %1
ja: この数学項目 %1

en: This parallel line %1
ja: この平行線 %1

en: This perpendicular line %1
ja: この垂線 %1

en: This point %1
ja: この点 %1

en: This polygon %1
ja: この多角形 %1

en: This half-line %1
ja: この半直線 %1

en: This script {1}>>{2}
ja: このスクリプト {1}>>{2}

en: This segment %1
ja: この線分 %1

en: This arc length %1
ja: この円弧の長さ %1

en: This circle perimeter %1
ja: この円周 %1

en: This point-line distance %1
ja: この点-直線間の距離 %1

en: This distance between two points %1
ja: この二点間の距離 %1

en: This value %1
ja: この値 %1

en: This line slope %1
ja: この直線の傾き %1

en: This segment length %1
ja: この線分の長さ %1

en: This Vector's norm %1
ja: このベクトルのノルム %1

en: This vector %1
ja: このベクトル %1

en: disband this group
ja: このグループを解除する

en: shape
ja: 図形

en: colour
ja: 色

en:  edit style...
ja:  スタイルを編集...

en: hide
ja: 隠す

en: rename
ja: 名前を変更

en: show
ja: 表示

en: edit me
ja: 編集してください

en: line style
ja: 線のスタイル

en: size
ja: 大きさ

en: arrow
ja: 矢印

en: edit this value
ja: この値を編集

en: Edit this value
ja: この値を編集

en: Name this value
ja: この値に名前をつける

en: Rename this value
ja: この値の名前を変更する

en: Only geometric object can be transformed.
ja: 幾何図形のみ変換できます

en: Select an object
ja: オブジェクトを選択

en: Several objects can be selected. Please, select one clicking the mouse.
ja: いろんなオブジェクトを選択できます。クリックして選択してください

en: This intersection
ja: この交点

en: Build a macro-construction
ja: 作図マクロの作成

en: To build a macro-construction,
    
     1. First select the input paramaters,
     2. Next select the output parameters,
     3. Next chose a name and a description,
     4. Last apply the selection.
ja: 作図マクロを作成するには、
    
     1. 最初にマクロの入力パラメータとなるオブジェクトを選択してください。
     2. 次に出力パラメータとなるオブジェクトを選択してください。
     3. 次に名前と説明を指定してください。
     4. 最後に'適用'をクリックして保存してください。

en: Description:
ja: 説明:

en: Give a name and a description
ja: 名前と説明を指定してください

en: Title:
ja: 表題:

en: Select input parameters
ja: 入力パラメータを選択してください

en: Select output parameters
ja: 出力パラメータを選択してください

en: Execute a macro-construction
ja: 作図マクロを実行

en: To execute a macro-construction,
    
     1. First select a macro-construction from the list,
     2. Select items on the figure. Only items relevant
     to the selected macro-construction are selectable.
     Once enought items are selected, the macro is
     automaticly executed.
     To start press the 'next' button.
ja: 作図マクロを実行するには、
    
     1. 最初に、リストから作図マクロを選択してください。
     2. 入力パラメータとなる図中のオブジェクトを選択してください。
     選択されたマクロに関係するオブジェクトのみ選択可能です。
     必要なオブジェクトが選択されると、
     マクロは自動的に実行されます。
     開始するには'次へ'ボタンを押してください。

en: Select a macro-construction then the figure items
ja: 作図マクロを選択し、次に入力パラメータとなる図中のオブジェクトを選択してください

en: apply
ja: 適用

en: cancel
ja: キャンセル

en: next
ja: 次へ

en: previous
ja: 前へ

en: To use a script,
    
     1. First select a script from the list,
     2. Select items on the figure.
     Once enought items are selected, the script is
     inserted in the figure close to the latest selected item.
     To start press the 'next' button.
ja: スクリプトを使うには、
    
     1. 最初に、リストからスクリプトを選択してください。
     2. 引数となる図中のオブジェクトを選択してください。
     必要なオブジェクトが選択されると、スクリプトが
     最後に選択されたオブジェクトの近くに埋め込まれます。
     始めるには、'次へ'ボタンを押してください。

en: Use a script in the figure
ja: 図中でスクリプトを使う

en: Script name:
ja: スクリプト名:

en: Select a script then the figure items
ja: スクリプトを選択し、次に引数となる図中のオブジェクトを選択してください
