eToys - en to it translation catalogue (13 entries)

en: If true, set http proxy automatically on startUp. Only works on MacOS X for now
it: Se true, configura http proxy automaticamente all'avvio. Funziona solo con MacOS X

en: Host name or address?
it: Host name o indirizzo?

en: Document could not be fetched
it: Il documento non può essere caricato

en: Retry\Give Up
it: Riprova\Rinuncia

en: operation not supported
it: operazione non supportata

en: Server responded: {1}
it: Server ha risposto: {1}

en: Enter a new file name
it: Inserisci un nuovo nome per il file

en: overwrite that file
    choose another name
    cancel
it: sovrascrivi quel file
    scegli un altro nome
    annulla

en: Upload for {1} did not succeed ({2}).
it: Upload di {1} non ha avuto successo ({2}).

en: No projects found for your criteria
it: Progetti non trovati per criteri impostati

en: Server responded
it: Il Server ha risposto

en: An editor for the http proxy settings
it: Un editor per modificare le configurazioni dell'http proxy

en: Proxy Server Named: '{1}' port: {2}.
it: Nome Proxy Server : '{1}' porta: {2}.
