eToys - en to it translation catalogue (75 entries)

en: choose new graphic
it: Scegli un nuovo grafico

en: grab new graphic
it: Prendi un nuovo grafico

en: change first color
it: cambia primo colore

en: change second color
it: cambia secondo colore

en: linear gradient
it: gradiente lineare

en: radial gradient
it: gradiente radiale

en: change orientation
it: cambia orientamento

en: change origin
it: cambia origine

en: Connectors
it: Connettore

en: Graphics
it: Grafici

en: An elliptical or circular shape
it: Forma ellittica o circolare con testo

en: stop playing
it: sospendi esecuzione

en: show handles
it: mostra maniglie

en: choose new graphic...
it: scegli un nuovo grafico

en: change font
it: scegli fonte...

en: text properties...
it: proprietà del testo...

en: Choose font:
it: Scegli il tipo di carattere:

en: turn off smoothing
it: annulla smussatura

en: turn on smoothing
it: attiva smussatura

en: change font...
it: scegli fonte...

en: Add label
it: aggiungi etichetta

en: Button Properties for {1}
it: Proprietà Connettore per {1}

en: Remove label
it: elimina etichetta

en: reset...
it: riparti...

en: How many humans?
it: Quante persone?

en: How many players?
it: Quanti giocatori?

en: none
it: Nessuno

en: border color...
it: colore linea di margine...

en: border width...
it: larghezza linea di margine...

en: erase pixels of color
it: cancella i pixel di colore...

en: recolor pixels of color
it: ricolora i pixel di colore...

en: repaint
it: Ridisegna

en: Change font
it: scegli fonte...

en: Choose a new graphic
it: scegli un nuovo grafico

en: Move
it: sposta

en: Repaint
it: Ridisegna

en: Rotate
it: Ruota

en: See the script for this button
it: Visualizza il codice per questo pulsante

en: Set center of rotation
it: Definisci il centro di rotazione

en: explore model
it: esplora modello

en: explore morph
it: esplora morph

en: inspect model
it: ispeziona modello

en: inspect morph
it: ispeziona modello

en: move
it: sposta

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apri trascrizioni(open Transcript ) in primo piano, creandone una, qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: explore world
it: esplora morph

en: inspect world
it: ispeziona modello

en: file list
it: File List

en: unrecognized image file format
it: Formato del file immagine non riconosciuto

en: connect remote user
it: connetti un utente remoto

en: disconnect all remote users
it: disconnetti tutti gli utenti remoti

en: disconnect remote user
it: disconnetti utente remoto

en: local host address
it: indirizzo del computer locale

en: Choose a display depth
it: Scagli una profondità di visualizzazione

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apertura files (open fileList  )in primo piano, creandone una qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apri NomiMessaggi (open MessageNames ) in primo piano, creandone una, qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
it: Mostra una finestra di apri trascrizioni(open Transcript ) in primo piano, creandone una, qualora necessario, e la rende la finestra attiva

en: Close the topmost window if possible.
it: Chiude, se possibile, la finestra in primo piano.

en: Text
it: testo

en: undo (z)
it: annulla comando (z)

en: set target...
it: definisci obbiettivo

en: more smoothing
it: più smussato

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
it: Un breve testo con un bel carattere.  Utilizza la maniglia di ridimensionamento per cambiarne la dimensione.

en: TrueType banner
it: Striscione TrueType

en: edit contents...
it: modifica i contenuti...

en: how to find more fonts...
it: come trovare altri caratteri...

en: load font from web...
it: carica carattere dal web...

en: Select the font to be
    used for balloon help
it: Seleziona il carattere da
    utilizzare nei pulsanti

en: rotate
it: Ruota

en: change arguments
it: cambia gli argomenti

en: set target
it: definisci obbiettivo

en: Accept(s)
it: accetta (s)

en: Cancel(l)
it: cancella (l)

en: about this system...
it: informazioni sul sistema

en: preferences...
it: Preferenze
