eToys - en to it translation catalogue (45 entries)

en: More
it: sposta

en: Tags
it: Tabulatori

en: Border Color
it: colore linea di margine...

en: Border width
it: larghezza linea di margine...

en:  Radial gradient
it: gradiente radiale

en: Text
it: testo

en: sound
it: Suono

en: tests
it: test

en: Test
it: test

en: Function
it: funzione

en: Repeat
it: ripeti

en: Random
it: casuale

en: Sounds
it: Suono

en: Tile
it: Titolo

en: function
it: funzione

en: number
it: numero

en: Reports whether the mouse button is down
it: Indica se il pulsante del mouse è premuto

en: Reports whether the mouse button is up
it: Indica se il pulsante del mouse è non premuto

en: random
it: casuale

en: repeat
it: ripeti

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
it: Pannelli TimesRepeat per eseguire più volte una sezione di codice.

en: inspect morph
it: ispeziona modello

en: Really delete
it: Vuoi veramente cancellare {1}?

en: First card
it: prima carta

en: Create new cards from data in a file
it: Crea nuove carte dai dati di un file

en: delete all cards *except* this one
it: Cancella tutte le carte ad eccezione di questa

en: find via this template
it: trova utilizzando questo template

en: find...
it: Trova...

en: first card
it: prima carta

en: insert cards from a file...
it: Inserisci carte da un file...

en: insert cards from clipboard data
it: Inserisci carte dai dati della cartella appunti

en: last card
it: ultima carta

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
it: Rendi i valori attuali dei campi quelli di default per i campi corrispondenti nelle nuove carte

en: make a new background...
it: crea un nuovo sfondo...

en: move card one position earlier
it: muovi la carta alla posizione precedente

en: move card one position later
it: muovi la carta alla posizione successiva

en: move card to back of stack
it: metti la carta in fondo al mazzo

en: move card to front of stack
it: metti la carta in cima al mazzo

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
it: Riordina tutte le carte dello sfondo attuale utilizzando il valore di un campo come chiave

en: turtle
it: tartaruga

en: Turtle
it: tartaruga

en: classic tiles
it: componenti classici

en: dial to
it: componi

en: distance to
it: distanza da

en: forward by
it: avanza di
