eToys - en to it translation catalogue (11 entries)

en: Instances of {1} do not respond to keyed accessing messages.
it: Le instanze di {1} non rispondono a messaggi di accesso codificati.

en: a stream
it: un flusso

en: Reading
it: Leggendo

en: A Transcript is a window usable for logging and debugging; browse references to #Transcript for examples of how to write to it.
it: Una Transcrizione è una finestra utilizzabile per produrre log e messaggi di debugging; cercare riferimentia  #Transcript per esempi di utilizzo.

en: Transcript
it: Trascrizione

en: The system transcript
it: Le tracce del sistema

en: Save method with style
    Save method simply
it: Metodo Salva con stile
    Metodo Salva semplice

en: This method contains style for the first time (e.g. bold or colored text).
    Do you really want to save the style info?
it: Questo metodo contiene uno stile per la prima volta (es. grassetto o testo in colore).
    Vuoi veramente salvare le informazioni di stile?

en: Couldn't find a web browser.  View
    page as source?
it: Non trovo un browser web.  Visualizzare
    come codice sorgente?

en: open a browser to view this URL?
it: aprire un browser per visualizzare questa URL?

en: View web page as source
    Cancel
it: Visualizzazione pagina come codice sorgente
    Annulla
