eToys - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: PhonePad
hi: फोन-पैड

en: A device for dialing by tone.
hi: टोन से डायल करने का एक उपकरण.

en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

en: dial to...
hi: इनको डायल करें...

en: Phone number?
hi: फोन नम्बर?

en: You should adjust 'cut off level' to find range well.
hi: सीमा को बढ़िया ढूंढने हेतु आपको 'कट ऑफ लेवल' को एडजस्ट करना होगा.

en: FFT size (currently
hi: एफएफटी आकार (वर्तमान

en: Sampling rate (currently
hi: सेंपलिंग दर (वर्तमान

en: WorldStethoscope
hi: विश्व-स्टेथोस्कोप

en: A device for analyzing phenomena as sounds
hi: फ़िनामिना को ध्वनि के रूप में एनालाइज करने वाला एक उपकरण

en: Menu
hi: मेन्यू

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Stop
hi: रूकें

en: calibration
hi: केलिब्रेशन

en: cut off level
hi: कट-ऑफ़ स्तर

en: Data
hi: डाटा

en: Signal
hi: सिग्नल

en: Sonogram
hi: सोनोग्राम

en: Spectrum
hi: वर्णक्रम

en: hide adjustments
hi: समायोजन छुपाएँ

en: show adjustments
hi: समायोजन दिखाएँ

en: AC
hi: एसी

en: Bias
hi: बायस

en: add a graph...
hi: ग्राफ जोड़ें...

en: data
hi: डाटा

en: set FFT size
hi: एफएफटी आकार सेट करें

en: set sampling rate
hi: सेंपलिंग दर सेट करें

en: signal
hi: सिग्नल

en: sonogram
hi: सोनोग्राम

en: spectrum
hi: वर्णक्रम

en: On
hi: चालू

en: range finder mode
hi: रेंज खोजने वाला मोड

en: sort by frequency
hi: आवृत्ति से छांटें

en: sort by level
hi: स्तर से छांटें

en: AC
hi: एसी

en: DC
hi: डीसी
