eToys - en to hi translation catalogue (46 entries)

en:  height=
hi:  ऊँचाई=

en:  width=
hi:  चौड़ाई=

en: height in pixels
hi: ऊँचाई पिक्सेल में

en: keep ratio
hi: अनुपात बनाए रखें

en: width in pixels
hi: चौड़ाई पिक्सेल में

en: <unknown option>
hi: <अज्ञात विकल्प>

en: Frame extent
hi: फ्रेम एक्सटेंट

en: show time
hi: समय दिखाएँ

en: Type
hi: क़िस्म

en: the frame extent in pixels
hi: फ्रेम एक्सटेंट पिक्सेल्स में

en: the test image includes the time
hi: जाँच फ़ोटो में समय शामिल है

en: the type of the test image
hi: जाँच फ़ोटो की क़िस्म

en: DEFAULT - The palette the camera liknes most
hi: डिफ़ॉल्ट - रंगदानी जो कैमरा को अत्यधिक पसंद है

en: RGB24 - 24bit RGB
hi: RGB24 - 24बिट आरजीबी

en: RGB32 - 32bit RGB
hi: RGB32 - 32बिट आरजीबी

en: YUV420P - YUV 4:2:0 Planar
hi: YUV420P - YUV 4:2:0 प्लानर

en: YUV422 - YUV422 capture
hi: YUV422 - YUV422 कैप्चर

en: Palette
hi: रंगदानी

en: the palette of the test image
hi: जाँच फ़ोटो की रंगदानी

en: closed
hi: बन्द

en: no connected video device id: {1}
hi: वीडियो उपकरण कनेक्ट नहीं है: {1}

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
hi: कैमरा, वीडियो कैप्चर इत्यादि वीडियो उपकरणों के लिए एक प्लेयर.

en: Camera
hi: कैमरा

en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

en: 256 colors
hi: 256 रंग

en: 256 grays
hi: 256 धूसर

en: 4 grays
hi: 4 धूसर

en: black and white
hi: काला और सफेद

en: original
hi: असली

en: configure video device
hi: वीडियो उपकरण कॉन्फ़िगर करें

en: reset statistics
hi: आंकड़े रीसेट करें

en: start showing statistics (in Transcript)
hi: सांख्यिकी दिखाना प्रारंभ करें (ट्रांसस्क्रिप्ट में)

en: stop showing statistics (in Transcript)
hi: सांख्यिकी दिखाना बंद करें (ट्रांसस्क्रिप्ट में)

en: the video device has not parameters to configure
hi: वीडियो उपकरण में कॉन्फ़िगर करने हेतु पैरामीटर नहीं है

en: Video Device Configuration
hi: वीडियो उपकरण कॉन्फ़िगरेशन

en: Accept
hi: स्वीकृत

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: cancel changes made and close panel
hi: किए गए परिवर्तन रद्द करें तथा पैनल बन्द करें

en: keep changes made and close panel
hi: किए गए परिवर्तन रखें तथा पैनल बन्द करें

en:   Brightness ({1}%)
hi:   चमकीलापन ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
hi:   कंट्रास्ट ({1}%)

en:  Auto Extent
hi:  आटो एक्सटेंट

en: Turn auto-extent on or off
hi: आटो-एक्सटेंट को चालू या बन्द करें

en: Configure Video Device
hi: वीडियो उपकरण कॉन्फ़िगर करें

en: press here to configure the video device
hi: वीडियो उपकरण कॉन्फ़िगर करने के लिए यहाँ दबाएँ

en: Properties for {1}
hi: {1} के लिए गुण
