eToys - en to hi translation catalogue (60 entries)

en: Kindly edit the description
hi: कृपया वर्णन संपादित करें

en: arrowheads
hi: एरोहेड

en: arrows
hi: तीर

en: bottom center
hi: निचला मध्य

en: bottom left
hi: निचला बायाँ

en: bottom right
hi: निचला दायाँ

en: bottom to top
hi: नीचे से ऊपर

en: bouncing
hi: उछलता

en: button down
hi: बटन नीचे

en: button up
hi: बटन ऊपर

en: center
hi: बीच में

en: color
hi: रंग

en: complex alt framed
hi: कॉम्प्लैक्स आल्ट फ्रेम्ड

en: complex alt inset
hi: कॉम्प्लेक्स आल्ट इनसेट

en: complex alt raised
hi: कॉम्प्लैक्स आल्ट रेज़्ड

en: complex framed
hi: कॉम्प्लैक्स फ्रेम्ड

en: complex inset
hi: कॉम्प्लेक्स इनसेट

en: complex raised
hi: कॉम्प्लैक्स रेज़्ड

en: do not rotate
hi: घुमाएँ नहीं

en: dots
hi: बिन्दुएँ

en: flip left right
hi: बाएँ से दाएँ पलटें

en: flip up down
hi: ऊपर नीचे पलटें

en: global rect
hi: वैश्विक आयत

en: global square
hi: वैश्विक वर्ग

en: inset
hi: इनसेट

en: justified
hi: दोनों तरफ पंक्तिबद्ध

en: left center
hi: मध्य बाएँ

en: left to right
hi: बाएँ से दाएँ

en: linear
hi: लीनियर

en: lines
hi: पंक्तियाँ

en: local rect
hi: स्थानीय आयत

en: local square
hi: स्थानीय वर्ग

en: log scale
hi: लॉग स्केल

en: none
hi: कुछ नहीं

en: raised
hi: उठाया

en: right center
hi: मध्य में दाएं

en: right to left
hi: दाएँ से बाएँ

en: rigid
hi: कठोर

en: rotate
hi: घुमाएँ

en: shrink wrap
hi: श्रिंक रैप

en: simple
hi: साधारण

en: space fill
hi: स्थान को भरें

en: stick
hi: स्टिक

en: top center
hi: ऊपरी मध्य

en: top left
hi: ऊपरी बायाँ

en: top right
hi: ऊपरी दायाँ

en: top to bottom
hi: ऊपर से नीचे

en: while pressed
hi: जब दबाकर रखा जाए

en: wrap
hi: लपेटें

en: decrease by
hi: से घटाएँ

en: divisible by
hi: से विभाजित

en: increase by
hi: से बढ़ाएँ

en: multiply by
hi: से गुणा

en: A tool for browsing the full protocol of an instance.
hi: किसी इंस्टैंस के पूरे प्रोटोकॉल को ब्राउज़ करने का एक औजार.

en: Instance Browser
hi: इंस्टैंस ब्राउज़र

en: A tool for browsing the full protocol of a class.
hi: किसी क्लास के पूरे प्रोटोकॉल को ब्राउज़ करने का एक औजार.

en: Lexicon
hi: शब्दसंग्रह

en: Choose a vocabulary
    blue = current
    red = imperfect
hi: शब्दावली चुनें
    नीला = वर्तमान
    लाल = अपूर्ण

en: decimal places...
hi: दशमलव स्थान...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
hi: आपको इस चर के लिए रीडआउट में कितने दशमलव बिन्दु हों यह चुनने देता है
