eToys - en to hi translation catalogue (1164 entries)

en: choose new graphic
hi: नया ग्राफ़िक चुनें

en: grab new graphic
hi: नया ग्राफ़िक ग्रेब करें

en: change first color
hi: पहला रंग बदलें

en: change second color
hi: दूसरा रंग बदलें

en: linear gradient
hi: लीनियर अनुपात

en: radial gradient
hi: रेडियल अनुपात

en: change orientation
hi: दिशा निर्धारण बदलें

en: change origin
hi: मूल (ओरिजिन) बदलें

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
hi: यहाँ पर छोड़े गए वस्तु स्वचालित रूप से स्तम्भ में संगठित होंगे. एक बार आप अपने वस्तु जोड़ देंगे, आप रंगीन आयात नमूने को हटाना चाहेंगे जिससे यह प्रारंभ हुआ है, और आप इस गुब्बारा मदद संदेश को आप अपने स्वयं के संदेश से बदलना चाहें!

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
hi: यहाँ पर छोड़े गए वस्तु स्वचालित रूप से पंक्ति में संगठित होंगे. एक बार आप अपने वस्तु जोड़ देंगे, आप रंगीन अंडे नमूने को हटाना चाहेंगे जिससे यह प्रारंभ हुआ है, और आप इस गुब्बारा मदद संदेश को आप अपने स्वयं के संदेश से बदलना चाहें!

en: A circular shape
hi: एक वृत्तनुमा आकार

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
hi: कनेक्टर का एक संलग्नक बिन्दु जिसे आप अन्य मार्फ में जोड़ सकते हैं.

en: Circle
hi: वृत्त

en: Connectors
hi: कनेक्टर

en: Graphics
hi: ग्राफिक्स

en: Pin
hi: पिन

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
hi: एक चिकना विगली वक्र या वक्र ठोस. हैंडल प्राप्त करने तथा बिन्दु खिसकाने के लिए शिफ़्ट क्लिक करें. हालो मेन्यू के प्रयोग से, बहुभुज में बदला जा सकता है तथा इसे "खुला" बनाया जा सकता है, बजाए बन्द के.

en: Basic
hi: मूल

en: Curve
hi: वक्र

en: An elliptical or circular shape
hi: दीर्धवृत्त या वृत्त आकार

en: Ellipse
hi: दीर्घवृत्त

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
hi: गैर-संपादन योग्य चित्र. यदि आप पेंट पैलेट का प्रयोग चित्र बनाने हेतु करते हैं, आप बाद में इसे संपादित कर सकते हैं.

en: Image
hi: फ़ोटो

en: A non-editable picture of something
hi: गैर-संपादन योग्य एक चित्र या कुछ ऐसा ही

en: Picture
hi: चित्र

en: opaque
hi: अपारदर्शी

en: Please enter the image file name
hi: कृपया फ़ोटो फ़ाइल के लिए एक नाम भरें

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
hi: एक सीधी लकीर. हैण्डल पाने व सिरों को खिसकाने के लिए शिफ़्ट-क्लिक करें.

en: Line
hi: लकीर

en: extract this frame
hi: इस फ्रेम को निकालें

en: movie...
hi: सिनेमा...

en: next frame
hi: अगला फ्रेम

en: play loop
hi: लूप बजाएँ

en: play once
hi: एक बार बजाएँ

en: previous frame
hi: पिछला फ्रेम

en: stop playing
hi: बजाना बन्द करें

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
hi: कनेक्टेड लकीर खण्डों की एक श्रेणी, जो ठोस या जिग-जैग लकीर हो सकती है. हैंडल पाने के लिए शिफ़्ट-क्लिक करें तथा बिन्दुओं को खिसकाएँ.

en: Polygon
hi: बहुभुज

en: customize arrows
hi: मनपसंद तीर

en: specify dashed line
hi: टूटी लकीरें निर्धारित करें

en: standard arrows
hi: मानक तीर

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
hi: संकेतक बायाँ तथा दायाँ खिसकाएँ
    तीर लंबाई व शैली बदलने के लिए.
    चौड़ाई बदलने के लिए इसे ऊपर या नीचे खिसकाएँ.
    पूरा होने पर क्लिक करें.

en: show handles
hi: हैंडल्स दिखाएँ

en: closed
hi: बन्द

en: curve
hi: वक्र

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
hi: डेश स्पेसिफिकेशन भरें
    { मेजर डेश लंबाई. माइनर डेश लंबाई. माइनर डेश रंग }
    मेजर डेश में सामान्य किनारा रंग होगा.
    एक रिक्त प्रतिक्रिया डेश स्पेसिफिकेशन को मिटा देगा.
    [टीप: आप 5 वस्तु दे सकते हैं, उदा., {10. 5. रंग सफेद. 0. 3}
    जहां कि 4था वस्तु शून्य है और 5वां पिक्सेल की संख्या है
    जिसके अनुसार एनीमेशन के प्रत्येक चरण में डेस खिसकेगा]

en: A rectangular shape, with border and fill style
hi: एक आयताकार आकार, किनारा तथा भराव शैली सहित

en: Sketch
hi: स्केच

en: Please enter the desired border width
hi: कृपया वांछित किनारा चौड़ाई भरें

en: call this my base graphic
hi: इसे मेरा बेस ग्राफिक मानें

en: choose new graphic...
hi: नया ग्राफ़िक चुनें...

en: restore base graphic
hi: बेस ग्राफिक बहाल करें

en: set as background
hi: पृष्ठभूमि के रूप में सेट करें

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
hi: ओफ, यह मेन्यू उस मार्फ के लिए है जिसे
    बदल दिया गया है, संभवतः चूंकि
    "जैसे दिखता है" स्क्रिप्ट चला है. कृपया
    इस मेन्यू को खारिज करें तथा नया प्राप्त करें... खेद है!

en: this already *was* your baseGraphic
hi: यह पहले ही आपका बेस-ग्राफिक *था*

en: A collapsed version of {1}.  Click to open it back up.
hi: {1} का लपेटा संस्करण.  इसे वापस ऊपर खोलने के लिए क्लिक करें.

en: choose the color you want to replace
hi: वह रंग चुनें जिसे आप बदलना चाहते हैं

en: now choose the color you want to replace it with
hi: अब आप वह रंग चुनें जिससे आप बदलना चाहते हैं

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
hi: कृपया 1 से अधिक कोई संख्या भरें.
    (टीप: इसे वापस नहीं किया जा सकता, अतः
    यदि आप पहले बैकअप बनाना चाहते हैं तो उत्तर में शून्य दें)

en: This object is *already* showing its baseGraphic
hi: यह वस्तु तो *पहले* ही बेस-ग्राफिक में दिखाई दे रहा है

en: smooth image
hi: मृदु फोटो

en: change emphasis
hi: प्रमुखता बदलें

en: change font
hi: फ़ॉन्ट बदलें

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
hi: एक डाटा क्षेत्र जिसमें पृष्ठभूमि के प्रत्येक कार्ड में भिन्न मूल्य हो

en: A piece of text that will occur on every card of the background
hi: पाठ का एक हिस्सा जो पृष्ठभूमि में प्रत्येक कार्ड में हो

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
hi: गोलीय छाया किनारा सहित एक पाठ क्षेत्र, रोचक फ़ॉन्ट सहित.

en: Background Field
hi: पृष्ठभूमि क्षेत्र

en: Background Label
hi: पृष्ठभूमि लेबल

en: Fancy Text
hi: रोचक पाठ

en: Simple Text
hi: सादा पाठ

en: Text that you can edit into anything you wish
hi: एक पाठ जिसे आप संपादिक कर जो आप चाहें कर सकते हैं

en: add predecessor
hi: पूर्ववर्ती जोड़ें

en: add successor
hi: वारिस जोड़ें

en: code pane menu...
hi: कोड पैन मेन्यू...

en: code pane shift menu...
hi: कोड पैन शिफ़्ट मेन्यू...

en: fill owner's shape
hi: मालिक का आकार भरें

en: follow owner's curve
hi: मालिक के वक्र का अनुसरण करें

en: holder for characters
hi: अक्षर के लिए होल्डर

en: rectangular bounds
hi: आयताकार सीमा

en: reverse direction
hi: विपरीत दिशा

en: set baseline
hi: बेसलाइन सेट करें

en: text margins...
hi: पाठ हाशिया...

en: text properties...
hi: पाठ गुण...

en: text color...
hi: पाठ रंग...

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
hi: जब चेक किया जाता है, सामग्रियों के लिहाज से सीमाएँ स्वचालित फिट होने लायक एडजस्ट हो जाती हैं.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
hi: जब चेक किया जाता है, सामग्रियाँ स्थानीयकरण परिवर्तन पर स्वचालित रूप से अनुवादित हो जाती हैं

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
hi: जब जाँचा गया, दी गई सीमा में पाठ स्वचालित रूप से आड़े में फिट होता है.

en: font for entire text...
hi: संपूर्ण पाठ के लिए फ़ॉन्ट...

en: translations...
hi: अनुवाद...

en: text auto fit
hi: पाठ स्वतः फिट

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
hi: संकेतक को नीचे खिसकाएँ तथा
    मार्जिन इनसेट बढ़ाने के लिए दाएँ खींचें.
    जब पूरा हो तो क्लिक करें.

en: margin change for
hi: के लिए हाशिया परिवर्तन

en: Choose font:
hi: फ़ॉन्ट चुनें:

en: translatable
hi: अनुवादयोग्य

en: text wrap to bounds
hi: सीमाओं पर पाठ लपेटें

en: turn off smoothing
hi: चिकना बन्द करें

en: turn on smoothing
hi: चिकना चालू करें

en: Index
hi: निर्देशिका

en: Menu to see another Guide
hi: अन्य गाइड देखने के लिए मेन्यू

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Previous page
hi: पिछला पृष्ठ

en: Quick Guides
hi: क्विक गाइडें

en: inspect model in morphic
hi: मॉर्फिक में मॉडल इंस्पेक्ट करें

en: add pin
hi: पिन जोड़ें

en: plug all to model
hi: सभी को मॉडल में प्लग करें

en: plug all to model slots
hi: मॉडल स्लाट में सभी को प्लग करें

en: plug mouseDown to model
hi: माउस-नीचे को मॉडल में प्लग करें

en: plug mouseDown to model slot
hi: मॉडल स्लाट में माउस-डाउन को प्लग करें

en: plug mouseMove to model
hi: माउल-मूव को मॉडल में प्लग करें

en: plug mouseMove to model slot
hi: मॉडल स्लाट में माउस-मूव को प्लग करें

en: set mouseDown selector...
hi: माउस-डाउन चयनक सेट करें...

en: set mouseMove selector...
hi: माउस-मूव चयनक सेट करें...

en: set mouseUp selector...
hi: माउस-अप चयनक सेट करें...

en: An example of how to use double-click in moprhic
hi: मॉर्फिक में दोहरा क्लिक करने का एक उदाहरण

en: DoubleClick
hi: दोहरा क्लिक

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
hi: मेरा रंग बदलने के लिए मुझ पर दोहरा-क्लिक करें; 
    किनारा रंग बदलने के लिए एकल-क्लिक करें;
    बढ़ाने (यदि मैं लाल हूं) या घटाने (यदि मैं नीला हूं) के लिए 
    माउस बटन को पकड़ कर मेरे भीतर खिसकाएँ.

en: An extreme-wide-angle lens
hi: एक एक्स्ट्रीम-वाइड-एंगल लेंस

en: FishEye
hi: फ़िश-आई

en: Magnification is fixed, sorry.
hi: आवर्धन स्थिर है, माफ करें.

en: An eye which follows the cursor
hi: एक आंख जो संकेतक का पीछा करता है

en: Just for Fun
hi: सिर्फ मजे के लिए

en: MovingEye
hi: मूविंग-आई

en: An analog clock face
hi: एनॉलॉग घड़ी रूप

en: Clock
hi: घड़ी

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
hi: संख्याओं को दिखाए जाने में प्रयोग होने वाले फ़ॉन्ट को बदलने देता है.

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
hi: आपको घड़ी की सुइयों को नए रंग में निर्धारित करने देता है. नोट करें कि वास्तविक *घड़ी* रंग को हालो के रेकॉर्डिंग हेंडल के प्रयोग से आसानी से बदला जा सकता है.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
hi: आपको मध्याह्न बाद के समय के लिए नए रंग के परयोग की अनुमति घड़ी के मध्य भाग के लिए देता है: सुबह के समय इसी रंग का हल्का शेड प्रयोग में लिया जाता है.

en: change center color...
hi: केंद्र का रंग बदलें...

en: change font...
hi: फ़ॉन्ट बदलें...

en: change hands color...
hi: हाथ का रंग बदलें...

en: anti-aliasing
hi: एन्टी-अलियासिंग

en: roman numerals
hi: रोमन संख्याएँ

en:  Mouse-down action
hi:  माउस-नीचे क्रिया

en: If the button is to act when the mouse goes down
hi: यदि यह बटन उस तरह काम करे जैसे कि माउस नीचे जाता है

en:  Mouse-up action
hi:  माउस-ऊपर क्रिया

en: If the button is to act when the mouse goes up
hi: यदि यह बटन उस तरह काम करे जैसे कि माउस ऊपर जाता है

en: Action:
hi: क्रिया:

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
hi: इस बटन के लक्ष्य तथा क्रिया को बदलने के लिए यहाँ एक अन्य मार्फ छोड़ें. (सिर्फ कुछ मार्फ ही काम करेंगे)

en: Target:
hi: लक्ष्य:

en:  Mouse-down look
hi:  माउस-नीचे ताला

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
hi: जब माउस बटन इस पर क्लिक हो तो इस बटन के रुप रंग को बदलने के लिए यहाँ पर अन्य मार्फ छोड़ें.

en:  Mouse-enter look
hi:  माउस-मध्य ताला

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
hi: जब माउस इस पर प्रविष्ट हो तो इस बटन के रुप रंग को बदलने के लिए यहाँ पर अन्य मार्फ छोड़ें.

en:  Change morph
hi:  मार्फ बदलें

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
hi: इस बटन के रुप रंग को बदलने के लिए यहाँ पर अन्य मार्फ छोड़ें. या यहाँ पर संभावित रिप्लेसमेंट मार्फ का मेन्यू प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: mouse-down halo color
hi: माउस-नीचे हालो रंग

en: Drag in here to change the halo width
hi: हालो चौड़ाई बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en: mouse-over halo color
hi: माउस-ओवर हालो रंग

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
hi: जब माउस नीचे हो तो कितनी दफा बटन दोहराया जाए इसे बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en:  Mouse-down repeating
hi:  माउस-नीचे दोहराना

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
hi: जब माउस को नीचे रखें तो दोहराना चालू या बन्द करें

en:  Mouse-over highlighting
hi:  माउस-ओवर चमकाना

en: Turn mouse-over highlighting on or off
hi: माउस-ओवर चमकाना चालू या बन्द करें

en: Accept
hi: स्वीकृत

en: Add label
hi: लेबल जोड़ें

en: add some text to the button
hi: बटन में कुछ पाठ जोड़ें

en: Button Properties for {1}
hi: {1} के लिए बटन गुण

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: cancel changes made and close panel
hi: किए गए परिवर्तन रद्द करें तथा पैनल बन्द करें

en: keep changes made and close panel
hi: किए गए परिवर्तन रखें तथा पैनल बन्द करें

en: Main
hi: मुख्य

en: open a main properties panel for the morph
hi: मार्फ के लिए मुख्य गुण पैनल खोलें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Remove label
hi: लेबल मिटाएँ

en: remove text from the button
hi: बटन से पाठ हटाएँ

en: remove the button properties of this morph
hi: इस मार्फ के बटन गुणों को हटाएँ

en: mouse-down halo width:
hi: माउस-डाउन हालो चौड़ाई:

en: mouse-over halo width:
hi: माउस-ओवर हालो चौड़ाई:

en: interval:
hi: अंतराल:

en: Etoys is trying to open your web browser.\If it does not work, you can sign up at:\\
hi: ईटॉय आपका वेब ब्राउज़र खोलने की कोशिश कर रहा है.\यदि यह कार्य नहीं करता है तो आप यहाँ साइन अप कर सकते हैं:\\

en: Cancel this login operation.
hi: इस लॉगिन आपरेशन को रद्द करें.

en: Please enter your login name
hi: कृपया अपना लॉगिन नाम भरें

en: Please make the name 24 characters or less
hi: नाम को कृपया 24 या कम अक्षर का रखें

en: Please remove any funny characters
hi: कृपया कोई भी फनी अक्षर को हटा दें

en: Close this dialog
hi: यह संवाद बंद करें

en: Login to Squeakland
hi: स्क्वेकलैंड में लॉगइन करें

en: OK
hi: ठीक

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Username:
hi: उपयोक्ता नाम:

en: (create account)
hi: (ख़ाता बनाएँ)

en: ChineseCheckers
hi: चाइनीज़-चेकर

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
hi: हल्मा - क्लासिक बिसात का खेल - चाइनीज चेकर्स - डान इनगाल्स द्वारा लिखा गया

en: animate moves
hi: चालें एनीमेट करें

en: don't animate moves
hi: चाल एनीमेट न करें

en: new game
hi: नया खेल

en: reset...
hi: रीसेट...

en: How many humans?
hi: कितने आदमी?

en: How many players?
hi: कितने खिलाड़ी?

en: Cipher
hi: साइफर

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
hi: साइफर पैनल: क्रिप्टोग्राम के लिए प्लेग्राउण्ड, डान इनगाल्स द्वारा

en: none
hi: कुछ नहीं

en: clear cipher typing
hi: साइफर टाइपिंग साफ करें

en: enter a new cipher
hi: नया साइफर भरें

en: quote from Squeak
hi: स्क्वैक से उद्धरण दें

en: show cipher help
hi: साइफर मदद दिखाएं

en: show cipher hints
hi: साइफर संकेत दिखाएँ

en: clear typing
hi: टाइपिंग साफ करें

en: show help
hi: मदद दिखाएँ

en: show hints
hi: संकेत दिखाएँ

en: Are you sure you want to discard all typing?
hi: क्या आप वाक़ई इन सभी टाइपिंग को मिटाना चाहते हैं?

en: Type a cipher text to work on here below...
hi: यहां पर नीचे काम करने के लिए साइफर पाठ टाइप करें...

en: About the Cipher Panel
hi: साइफर पैनल के बारे में

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
hi: साइफर पैनल एक एन्क्रिप्टेड संदेश प्रदर्शित करता है. एन्क्रिप्शन एक सरल प्रतिस्थापन कोड है, वर्णमाला का हर अक्षर एक अलग अक्षर से बदल दिया गया है.
    
    आप संदेश में कोई अक्षर पर क्लिक करके सांकेतिक शब्दों को सुलझा सकते हैं, और लेटर टाइप कर सकते हैं जैसा कि आपको लगता है कि यह होना चाहिए. साइफर पैनल स्वतः ही हर कहीं और इस अक्षर को प्रतिस्थापित कर देगा जो इनकोडिंग संदेश में पाया जाता है.
    
    यदि आपको परेशानी हो रही है, आप कमांड मेनू 'साइफर संकेत दिखाएँ' का उपयोग कर सकते हैं. यह बताएगा कि कितने अक्षर ऐसे हैं, जो अक्सर साइफर को सुलझाने में मदद करते हैं.

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
hi: अंग्रेज़ी के प्रायः सभी पाठ लैटर प्रयोग के एक सामान्य पैटर्न का प्रयोग करते हैं.  निम्न उदाहरण अत्यंत सामान्य लैटर्स हैं आवृत्ति के अनुक्रम के लगभग हिसाब से:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    नीचे दिए गए अत्यंत सामान्य डायाग्राफ हैं:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    जो संदेश आप डीकोड करना चाह रहे हैं उनमें निम्न विशिष्ट आंकड़े हैं:

en: Some Useful Statistics
hi: कुछ उपयोगी आंकड़े

en: 
    
    Good luck!
hi: 
    
    शुभकामनाएँ!

en: Crostic
hi: क्रोस्टिक

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
hi: एक क्रोस्टिक पैनल: एक क्लासिक शब्द डायग्राम खेल, डान इनगाल्स द्वारा

en: clear crostic typing
hi: क्रोस्टिक टाइपिंग साफ करें

en: open crostic file...
hi: क्रोस्टिक फ़ाइल खोलें...

en: show crostic errors
hi: क्रोस्टिक त्रुटियों को दिखाएँ

en: show crostic help
hi: क्रोस्टिक मदद दिखाएं

en: show crostic hints
hi: क्रोस्टिक संकेत दिखाएँ

en: clear
hi: साफ

en: open...
hi: खोलें...

en: show errors
hi: त्रुटियों को दिखाएँ

en: mal-formed crostic file
hi: गलत क्रोस्टिक फ़ाइल

en: Is it OK to discard this crostic?
hi: क्या यह सही है कि इस क्रोस्टिक को फेंक दें?

en: Select a Crostic File...
hi: क्रोस्टिक फ़ाइल चुनें...

en: About the Crostic Panel
hi: क्रोस्टिक पैनल के बारे में

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
hi: क्रॉस्टिक पैनल समाधान के लिए एक एक्रॉस्टिक पहेली प्रस्तुत करता है. जैसे जैसे आप सुराग के हिसाब से उत्तर टाइप करते हैं, अक्षर छिपे हुए पाठ में प्रवेश करते रहते हैं. इसके विपरीत, जैसे जैसे आप कोट में शब्दों का अनुमान लगाते हैं, वे अक्षर आपके उत्तर में खाली जगहों में भरते जाते हैं. इसके अलावा, लेखक का नाम और कार्य के शीर्षक सहित जहाँ से कोट लिया गया है से सभी उत्तरों के प्रथम लैटर को लिया गया है
    
    अगर आप अन्य एक्रॉस्टिक पहेली बनाना चाहते हैं, सेंपल-फ़ाइल विधि में स्पष्ट फ़ाइल स्वरूप का अनुसरण करें. यदि आप एक एक्रॉस्टिक को  कागज पर काम करने के लिए छापते  हैं, तो ओल्ड-स्टाइल विधि में बदलें ट्रू रिटर्न करने हेतु, और यह अच्छी तरह से सभी कक्षों को क्रास-इंडेक्स करेगा.
    
    मज़े करें.

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
hi: संकेत के रूप में, आपको पांच लंबे उत्तर दिए जाएंगे.
    क्या आप सचमुच यह करना चाहते हैं?

en: Crostic Hints
hi: क्रोस्टिक संकेत

en: Good luck!
hi: शुभकामनाएँ!

en: The five longest answers are...
hi: पांच लंबे उत्तर हैं...

en: A unique solitaire card game
hi: विशेष सॉलिटेयर ताश का खेल

en: FreeCell
hi: फ्रीसेल

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
hi: फ्री-सेल का उद्देश्य है सभी पत्तों को चार  ऊपरी दाएँ कोने में "घर कक्ष" में ले जाना. प्रत्येक घर कक्ष एक रंग का होगा और अनुक्रम में जमाया जाएगा जो इक्के के साथ शुरू होगा
    
    वहाँ ऊपरी बाएँ कोने में चार "फ्री सेल" होंगे जिनमें हर एक में एक पत्ता हो सकता है. पत्तों को एक फ्री-सेल तक किसी ढेर के नीचे से या अन्य ढेर से ले जाया जा सकता है.
    
    जब एक पत्ते को अन्य ढेर पर ले जाया जाता है, इसका मूल्य दिखते पत्ते से एक कम अलग रंग का होना चाहिए.

en: FreeCell Help
hi: फ्री-सेल मदद

en: Cards Left:
hi: पत्ते बचे:

en: Elapsed Time:
hi: बीता समय:

en: Game #:
hi: खेल #:

en: Help
hi: मदद

en: New game
hi: नया खेल

en: Pick game
hi: खेल चुनें

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Same game
hi: सेम गेम

en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
hi: कोई खेल संख्या 1 से 32000 के बीच का चुनें.
    या
    अगले खेल की कठिनाई  'H 30' टाइप कर सेट करें.
    100 से ऊपर अत्यंत कठिन होता है, शून्य मानक खेल होता है.
    वर्तमान कठिनाई स्तर है:

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
hi: खेल #1 विशेष केस हैं
    प्रदर्शन के विश्लेषण के लिए

en: FreeCell Statistics
hi: फ्री-सेल आंकड़े

en: Reset
hi: रीसेट

en: With replays:
hi: रीप्ले के साथ:

en: This session:
hi: यह सत्र:

en: Current:
hi: मौज़ूदा:

en: Streaks:
hi: स्ट्रीक्स:

en: Total:
hi: कुल:

en:  loss
hi:  नुकसान

en:  losses
hi:  हारा

en:  win
hi:  जीत

en:  wins
hi:  जीता

en: Find those mines
hi: उन बमों को ढूंढें

en: Mines
hi: बम

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
hi: विंडोज पर पाए जाने वाले माइन-स्वीपर खेल का एक त्वरित और गंदा नॉक-ऑफ है. मैं खुद को स्क्वैक सीखने के लिए इसका प्रयोग करता था. मैंने प्रेम से कोड <सेम-गेम> उदाहरण से उधार लिया है, तो कोड जाना पहचाना रहा, हालांकि किसी भी परियोजना की तरह इसे भी तेजी मार्फ किया गया मेरे खुद के आइडियोसिंक्रेसीज दिखाने के लिए. विशेष नोट लें कि कोड में किसी भी मुहावरेदार संरचना की कमी है - मैंने उन्हें अभी तक सीखा नहीं है.
    
    बम एक बहुत ही आसान, परंतु बहुत निराश करने वाला खेल है. नियम बस ये हैं: बिसात में 99 बम हैं. उन्हें बिना ""खोजे"" खोजें. आपका पहला टाइल मुक्त होगा - कहीं भी क्लिक करें. टाइलें आपको बताएंगी कि कितने बम ठीक उसके बगल में हैं, विकर्णों सहित. यदि आप '2' संख्या उजागर करते हैं तो आपको पता होना चाहिए कि वहाँ बगल की दो टाइलों में छिपे बम हैं. यदि आपको लगता है कि आपको एक बम मिल गया है, तो या तो 'शिफ़्ट' क्लिक कर या  'पीला' माउस बटन के साथ क्लिक कर आप इसमें झंडा लगा सकते हैं. एक बार जब आप सभी बमों के ऊपर नंबरयुक्त टाइलों के निकट झंडा लगा देते हैं तो, बाकी टाइलों को अनकवर करने के लिए फिर से क्लिक कर सकते हैं. बेशक, आप उनके बारे में गलत हो सकते हैं... 
    
    आप तब जीत जाते हैं जब आप उन सभी टाइलों को अनकवर कर देते हैं जिनमें बम नहीं हैं. शुभकामनाएँ... 
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net

en:   New game
hi:   नया खेल

en: Mines:
hi: बम:

en: Time:
hi: समय:

en: corrupted imageData
hi: इमेज-डाटा खराब है

en: move card
hi: कार्ड खिसकाएँ

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
hi: बिसात का एक खेल जिसे टिम ओलसन द्वारा लागू किया गया, एक खेल जिसे मूलतः यूनिक्स के लिए एइजी फुकुमोतो द्वारा लिखा गया.

en: Same
hi: सेम

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
hi: सेम-गेम का उद्देश्य है बिसात से टाइलों को निकाल कर अपने स्कोर को अधिकतम करें. टाइलों को एक ही रंग के कम से कम एक बगल के टाइल पर क्लिक कर हटाया जा सकता है (जहां बगल के टाइल की परिभाषा है - ऊपर, नीचे, बाएँ, या दाएँ). 
    
    पहला क्लिक बगल के टाइल का समूह चुनता है, उस समूह पर दूसरा क्लिक इसे बिसात से हटा देगा, टाइल ऊपर और नीचे खाली स्थान को भरने के लिए खिसकता है. यदि आप एक भिन्न समूह का चयन करना चाहते हैं, तो बजाय इसके, उस पर क्लिक करें 
    
    अंक बढ़ता है "(चयन - 2) स्क्वेयर्ड", ताकि आप चयन आकार जितना संभव हो अधिकतम करना चाहेंगे. हालांकि, छोटे सामरिक चयन कर आप  बाद के चयन के आकार को बढ़ाने के लिए स्वीकृत देते हैं. 
    
    यदि आपको कोई समूह पाने में मुश्किल हो रही है "संकेत" बटन आपके लिए एक ढूंढ कर चयन कर लेगा (हालांकि यह कोई सबसे अच्छा समूह नहीं होगा चुनने के लिए!). 
    
    जब कोई और समूह उपलब्ध नहीं होता है, अंक प्रदर्शन में आपका अंतिम अंक फ़्लैश होगा. आपका अंतिम अंक बिसात में शेष बचे प्रत्येक टाइल के लिए 1 अंक से कम किया जाएगा. यदि आप सभी टाइल हटा देते हैं, आपके अंतिम अंक को बोनस के रूप में  बिसात के सभी टाइलों की संख्या से 5 गुना वृद्धि कर दी जाएगी. 
    
    चलिए, आप पिछले अंक को हरा सकते हैं! क्लिक करें "नया खेल" पर ;-) 
    
    सेम-गेम मूल रूप से यूनिक्स और एक्स के लिए ईजि फुकुमोतो द्वारा लिखा गया था, यह संस्करण सेम-गेम अवधारणा पर आधारित है, लेकिन इसे फिर से शुरू से लिखा गया है.

en: Hint
hi: संकेत

en: Score:
hi: अंक:

en: Selection:
hi: चयन:

en: remove selection
hi: चयन मिटाएँ

en: Tetris
hi: टेट्रिस

en: Tetris, yes Tetris
hi: टेट्रिस, हाँ टेट्रिस

en: pause
hi: ठहरें

en: quit
hi: बाहर जाएँ

en: drop
hi: छोडें

en: move to the left
hi: बाएँ चलें

en: move to the right
hi: दाएँ चलें

en: rotate anticlockwise
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में घुमाएँ

en: rotate clockwise
hi: घड़ी की दिशा में घुमाएँ

en: A fine game of chess
hi: शतरंज का बढ़िया खेल

en: Chess
hi: शतरंज

en: Games
hi: खेल

en:   Auto
hi:   स्वचालित

en:   Help
hi:   मदद

en:   New
hi:   नया

en:   Play
hi:   बजाएँ

en:   Quit
hi:   बाहर

en:   Redo
hi:   दोहराएँ

en:   Undo
hi:   पहले जैसा

en: I suggest:
hi: मेरा सुझाव:

en: border
hi: किनारा

en: border color...
hi: किनारा रंग...

en: border style...
hi: किनारा शैली...

en: border width...
hi: किनारा की चौड़ाई...

en: border change
hi: किनारा बदलें

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
hi: संकेतक को इस बिन्दु से दूर खींचें
    किनारा चौड़ाई बढ़ाने के लिए.
    जब पूरा हो तो क्लिक करें.

en: load
hi: लोड करें

en: load as morph
hi: मॉर्फ जैसे लोड करें

en: child layout
hi: चाइल्ड ख़ाका

en: horizontal resizing
hi: आड़े में नया आकार

en: vertical resizing
hi: खड़े में नया आकार

en: copy Postscript
hi: पोस्ट-स्क्रिप्ट नकल करें

en: copy text
hi: पाठ की नक़ल बनाएं

en: copy to paste buffer
hi: पेस्ट बफर में नक़ल करें

en: copy & print...
hi: नक़ल बनाएँ व छापें...

en: print Postscript to file...
hi: पोस्टस्क्रिप्ट को फ़ाइल में छापें...

en: debug...
hi: डिबग...

en: drop shadow
hi: ड्रॉप छाया

en: shadow color...
hi: छाया रंग...

en: shadow offset...
hi: छाया ऑफ़सेट...

en: desktop
hi: डेस्कटॉप

en: embed into
hi: यहाँ लगा दें

en: BMP file
hi: बीएमपी फ़ाइल

en: export...
hi: निर्यात...

en: GIF file
hi: जिफ फ़ाइल

en: JPEG file
hi: जेपीईजी फ़ाइल

en: PNG file
hi: पीएनजी फ़ाइल

en: bitmap fill
hi: बिटमैप भरना

en: change color...
hi: रंग बदलें...

en: default fill
hi: डिफ़ॉल्ट भरना

en: fill style
hi: भरने की शैली

en: gradient fill
hi: अनुपातिक भरना

en: solid fill
hi: ठोस भरना

en: Change the color of this object
hi: इस वस्तु का रंग बदलें

en: Change the size of this object
hi: इस वस्तु का आकार बदलें

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
hi: इस वस्तु को मिटाएँ -- चेतावनी -- विनाशकारी हो सकता है!

en: delete
hi: मिटाएँ

en: duplicate
hi: अनुकृति

en: grab
hi: पकड़ें

en: Hand me a copy of this object
hi: इस वस्तु की एक प्रति मुझे दें

en: Hand me a tile represting this object
hi: इस वस्तु का प्रतिनिधित्व करती एक टाइल मुझे दें

en: halo actions...
hi: हालो क्रियाएँ...

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
hi: इस वस्तु का एक भाई बनाएँ व इसे मुझे दें

en: make a sibling
hi: भाई बनाएँ

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
hi: मेरे लिए गुण शीट खोलें. बहुत सी चीजें एक बार में बदलने की स्वीकृति दें.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
hi: कोई औजार खोलें जो इस वस्तु का टाइल स्क्रिप्टिंग की सुविधा दे.

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
hi: एक प्रदर्शक खोलें जो इस परियोजना के बारे में देखने व नियंत्रित करने के लिए हर चीज की अनुमति दे.

en: Open an Inspector on this object
hi: इस वस्तु पर एक निरीक्षक खोलें

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
hi: इस परियोजना को पकड़ें -- चेतावनी, चूंकि यह अपने कंटेनर से मिटा दिया जाएगा, इसमें प्रतिकूल प्रभाव हो सकते हैं.

en: property sheet
hi: गुण शीट

en: resize
hi: आकार बदलें

en: set color
hi: रंग सेट करें

en: tile browser
hi: टाइल ब्राउज़र

en: tile representing this object
hi: इस वस्तु का प्रतिनिधित्व करता टाइल

en: viewer
hi: प्रदर्शक

en: change layout inset...
hi: खाका इनसेट बदलें...

en: layout
hi: ख़ाका

en: unlock all contents
hi: सभी सामग्रियों का ताला खोलें

en: unlock "{1}"
hi: तालाखोलें "{1}"

en: unlock...
hi: तालाखोलें...

en: add mouse up action
hi: माउस ऊपर क्रिया जोड़ें

en: adhere to edge...
hi: किनारा से चिपके रहें...

en: arrowheads on pen trails...
hi: पेन पुछल्ले में तीर-सिरे...

en: balloon help for this object
hi: इस वस्तु के लिए गुब्बारा मदद

en: delete existing path
hi: मौजूदा पथ को मिटाएँ

en: draw new path
hi: नया पथ ड्रा करें

en: extras...
hi: अतिरिक्त...

en: follow existing path
hi: मौजूदा पथ का अनुसरण करें

en: GeeMail stuff...
hi: जीईई-मेल सामग्री...

en: hand me tiles to fire this button
hi: इस बटन को फायर करने के लिए मुझे टाइलें दें

en: put in a window
hi: विंडो में रखें

en: remove mouse up action
hi: माउस ऊपर क्रिया हटाएँ

en: add slot for {1}
hi: {1} के लिए स्लॉट जोड़ें

en: MouseUp expression:
hi: माउस-ऊपर एक्सप्रेशन:

en: add a border around this shape...
hi: इस आकार के चारों ओर किनारा जोड़ें...

en: erase pixels of color
hi: रंग के पिक्सेल मिटाएँ

en: insert into movie
hi: फ़िल्म में प्रविष्ट करें

en: painting...
hi: पेंटिंग...

en: recolor pixels of color
hi: रंग के पिक्सेल फिर से रंग करें

en: reduce color palette
hi: रंग पैलेट कम करें

en: repaint
hi: दोबारा-पेंट

en: reset forward-direction
hi: आगे की दिशा रीसेट करें

en: restore original aspect ratio
hi: मूल ऑस्पेक्ट रेशो बहाल करें

en: set rotation center
hi: घूर्णन केंद्र सेट करें

en: set rotation style
hi: घूर्णन शैली सेट करें

en: bring to front
hi: सामने लाएँ

en: embed...
hi: एम्बेड करें...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
hi: इस वस्तु के संभावित एम्बेडिंग लक्ष्य के मेन्यू दें तथा इसे एक चुने हुए में एम्बेड करें.

en: cell positioning
hi: कक्ष स्थिति

en: cell spacing
hi: कक्ष अंतराल

en: change cell inset...
hi: कक्ष इनसेट बदलें...

en: change max cell size...
hi: अधिकतम कक्ष आकार बदलें...

en: change min cell size...
hi: न्यूनतम कक्ष आकार बदलें...

en: list centering
hi: सूची मध्य

en: list direction
hi: सूची दिशा

en: list spacing
hi: सूची अंतराल

en: table layout
hi: तालिका ख़ाका

en: wrap centering
hi: मध्य समेंटे

en: wrap direction
hi: समेटने की दिशा

en: text anchor
hi: पाठ एंकर

en: when "locked", I am inert to all user interactions
hi: जब "तालाबंद" हो, मैं सभी प्रयोक्ता बातचीत के प्रति निष्क्रिय रहता हूं

en: whether direction handles are shown with the halo
hi: क्या हालो के साथ दिशा हैंडल दिखाया जाना है

en: whether I am open to having objects dropped into me
hi: क्या मैं अपने ऊपर वस्तुओं को छोड़े जाने के लिए तैयार हूं

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
hi: पिंक X हैंडल के जरिए क्या मैं आसानी से मिटाए जाने के प्रति प्रतिरोधी रहूं

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
hi: क्या मैं अपने ऊपर माउस डाउन कर खींचे जाने के प्रति प्रतिरोधी हूं

en: whether my corners should be rounded
hi: क्या मेरे किनारे गोल हों

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
hi: क्या वस्तु के भाग मेरे भीतर जो मेरे बाउन्ड्स के बाह हैं उन्हें मास्क किया जाना है.

en: bottom
hi: तल

en: bottom left
hi: निचला बायाँ

en: bottom right
hi: निचला दायाँ

en: center
hi: बीच में

en: left
hi: बायाँ

en: right
hi: दायाँ

en: top
hi: शीर्ष

en: top left
hi: ऊपरी बायाँ

en: top right
hi: ऊपरी दायाँ

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
hi: घूर्णन का केंद्र (बदलने के लिए शिफ़्ट कुंजी दबाए रखकर खीचें)

en: Change color (press shift for more properties)
hi: रंग बदलें (अधिक गुणों हेतु शिफ़्ट दबाएँ)

en: Change font
hi: फ़ॉन्ट बदलें

en: Change scale
hi: स्केल बदलें

en: Change size (press shift to preserve aspect)
hi: आकार बदलें (आस्पेक्ट बनाए रखने के लिए शिफ़्ट दबाएँ)

en: Change style
hi: शैली बदलें

en: Choose a new graphic
hi: नया ग्राफ़िक चुनें

en: Choose forward direction
hi: आगे की दिशा चुनें

en: Collapse
hi: समेटें

en: Debug (press shift to inspect morph)
hi: डीबग (मार्फ निरीक्षण के लिए शिफ़्ट दबाएँ)

en: Duplicate
hi: अनुकृति

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
hi: अनुकृति (भाई बनाने के लिए शिफ़्ट दबाएँ)

en: Emphasis & alignment
hi: प्रमुखता व पंक्तिबद्धता

en: Fewer halo handles
hi: कम हालो हैंडल

en: Make a scratch script
hi: स्क्रैच स्क्रिप्ट बनाएँ

en: Make a sibling
hi: भाई बनाएँ

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
hi: भाई बनाएँ (सामान्य अनुकृति बनाने के लिए शिफ़्ट दबाएँ)

en: Make a tile representing this object
hi: इस वस्तु का प्रतिनिधित्व करती एक टाइल बनाएँ

en: Menu
hi: मेन्यू

en: More halo handles
hi: और अधिक हालो हैंडल

en: Move
hi: खिसकाएँ

en: Move to trash
hi: रद्दी में डालें

en: Open a Viewer for me
hi: मेरे लिए प्रदर्शक खोलें

en: Paint background
hi: पेंट पृष्ठभूमि

en: Paint new object
hi: नई वस्तु छापें

en: Pick up
hi: पकड़ें

en: Present the Viewing menu
hi: दृश्य मेन्यू प्रस्तुत करें

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
hi: गुण शीट (सामान्य रंग के लिए शिफ़्ट दबाएँ)

en: Remove from screen
hi: स्क्रीन से हटाएँ

en: Repaint
hi: दोबारा-पेंट

en: Rotate
hi: घुमाएँ

en: See the script for this button
hi: इस बटन के लिए स्क्रिप्ट देखें

en: Set center of rotation
hi: घूर्णन का केंद्र सेट करें

en: control-menu...
hi: नियंत्रक-मेन्यू...

en: explore model
hi: मॉडल एक्सप्लोर करें

en: explore morph
hi: मार्फ एक्सप्लोर करें

en: inspect model
hi: मॉडल जाँचें

en: inspect morph
hi: इंसपैक्ट मार्फ

en: inspect morph (in MVC)
hi: मार्फ का निरीक्षण (एमवीसी में)

en: inspect owner chain
hi: मालिक जंजीर निरीक्षण

en: inspect player
hi: प्लेयर निरीक्षण

en: inspect properties
hi: गुण निरीक्षण

en: internal name
hi: आंतरिक नाम

en: make own subclass
hi: स्वयं का उपश्रेणी बनाएँ

en: model protocol
hi: मॉडल प्रोटोकॉल

en: morph protocol
hi: मार्फ प्रोटोकॉल

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
hi: इस मार्फ में प्रदर्शक खोलता है, बजाए इसके प्लेयर में

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
hi: मेरे प्लेयर पर प्रदर्शक खोलता है -- यह वैसा ही है जैसे आप स्यान  "दृश्य" हालो हैंडल पर क्लिक करते हैं

en: save morph in file
hi: मार्फ को फ़ाइल में भंडारित करें

en: start drawing again
hi: ड्राइंग बनाना फिर से चालू करें

en: start stepping again
hi: स्टेपिंग फिर से चालू करें

en: viewer for Morph
hi: मार्फ के लिए प्रदर्शक

en: viewer for Player
hi: प्लेयर के लिए प्रदर्शक

en: add halo
hi: हालो जोड़ें

en: attach to resource
hi: रीसोर्स में जोड़ें

en: become this world's model
hi: इस विश्व का मॉडल बनें

en: browse hierarchy
hi: पदानुक्रम ब्राउज़ करें

en: explore
hi: एक्सप्लोर करें

en: go behind
hi: पीछे जाएँ

en: save as resource
hi: स्रोत के रूप में सहेजें

en: save morph as prototype
hi: मार्फ नमूना के रूप में सहेजें

en: set variable name...
hi: चर नाम सेट करें...

en: show actions
hi: क्रिया दिखाएँ

en: submorphs...
hi: सबमॉर्फ़्स...

en: update from resource
hi: रीसोर्सेस से अद्यतन करें

en: dismiss
hi: खारिज करें

en: Edit the balloon help text for
hi: इसके लिए गुब्बारा मदद पाठ संपादित करें

en:  menu definition
hi:  मेन्यू परिभाषा

en: Embed {1} into...
hi: {1} को यहाँ लगा दें...

en: Please enter the name
hi: कृपया नाम भरें

en: clip to cell size
hi: कक्ष आकार में क्लिप करें

en: provide clipping
hi: क्लिपिंग दें

en: direction handles
hi: दिशा हैंडल्स

en: disable layout in tables
hi: तालिका में खाका अक्षम करें

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: accept drops
hi: ड्रॉप स्वीकारें

en: show shadow
hi: छाया दिखाएं

en: Inline
hi: इनलाइन

en: no layout
hi: कोई खाका नहीं

en: Paragraph
hi: पैराग्राफ

en: proportional layout
hi: आनुपातिक ख़ाका

en: reverse table cells
hi: तालिका कक्ष उलटें

en: rubber band cells
hi: कक्ष रबर बैण्ड

en: click here for help
hi: मदद के लिए यहाँ पर क्लिक करें

en: no properties to inspect, sorry
hi: खेद है, निरीक्षण के लिए कोई गुण नहीं है

en: be locked
hi: ताला लगाकर रहें

en: Choose a background color
hi: पृष्ठ भूमि रंग चुनें

en: Choose a line color
hi: लकीर रंग चुनें

en: Enter grid size
hi: ग्रिड आकार भरें

en: how many siblings do you want?
hi: आप कितने भाई चाहते हैं?

en: collapse
hi: समेटें

en: click here to get a menu with further options
hi: अधिक विकल्प सहित मेन्यू प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Help not yet supplied
hi: मदद अभी पेश नहीं किया गया

en: Choose orientation...
hi: दिशा चुनें...

en: File name? ("{1}" will be added to end)
hi: फ़ाइल नाम? ("{1}" अंत में जोड़ा जाएगा)

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
hi: खड़ा (लंबा)
    आड़ा (चौड़ा)

en: resist being deleted
hi: मिटाने के लिए प्रतिरोध करें

en: round corners
hi: गोल किनारे

en: File name? (".morph" will be added to end)
hi: फ़ाइल नाम? (".morph" अंत में जोड़ा जाएगा)

en: my {1}
hi: मेरा {1}

en: morph's SqueakPage property is out of date
hi: मार्फ के स्क्वैक-पेज गुण की मियाद बीत गई है

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
hi: इस वस्तु को भंडारित करने का यूआरएल.
    इसे file:// या ftp:// से शुरू होना चाहिए

en: Head size for arrowheads:
hi: तीर-सिरों का आकार:

en: embed {1} in...
hi: {1} को इसमें एम्बेड करें...

en: resist being picked up
hi: पिकअप के लिए प्रतिरोध करें

en: move
hi: खिसकाएँ

en: Who should be be unlocked?
hi: किसे तालाबंद नहीं होना चाहिए?

en: close editing
hi: संपादन चुनें

en: open editing
hi: संपादन खोलें

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
hi: एक औजार जो आपको स्क्वैक-मैप से पैकेज लोड करने देता है, इंटरनेट पर उपलब्ध स्क्वैक कोड की निर्देशिका

en: Package Loader
hi: पैकेज लोडर

en: appearance...
hi: रूप...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
hi: डेस्कटॉप में ग्राफ-पेपर-जैसा टैक्सचर पृष्ठभूमि लागू करें.

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
hi: कोड, सूची, मेन्यू, विंडो शीर्षक आदि के लिए प्रयोग में मानक फ़ॉन्ट चुनें.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
hi: मार्फिक में पाठ उभारने के लिए कौन सा रंग चुना जाना चाहिए चुनें.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
hi: किस पैन में कुंजीपट फोकस हो तथा किस पैन को चमकाने के लिए कौन सा रंग प्रयोग किया जाए यह चुनें

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
hi: मार्फिक में पाठ प्रविष्टि बिन्दु के लिए कौन सा रंग प्रयोग में लिया जाए यह चुनें.

en: choose a uniform color to use as desktop background.
hi: डेस्कटॉप पृष्ठभूमि में प्रयोग हेतु एक-रुप रंग चुनें.

en: choose how many bits per pixel.
hi: कितने बिन्दु प्रति पिक्सेल हो चुनें.

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
hi: डेस्कटॉप पृष्ठभूमि में प्रयोग करने हेतु द्वितीय अनुपात रंग चुनें.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
hi: पेन पुछल्ले में तीर-सिरे में प्रयोग हेतु आकार चुनें.

en: choose theme...
hi: प्रसंग चुनें...

en: clear turtle trails from desktop
hi: डेस्कटॉप से टर्टल पुछल्ले साफ करें

en: full screen off
hi: पूरा स्क्रीन चालू

en: full screen on
hi: पूरा स्क्रीन बन्द

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
hi: नियंत्रित करता है कि क्या मेन्यू रंग डेस्कटॉप रंग से प्राप्त किए जाएँ.

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
hi: नियंत्रित करता है कि काय मार्फिक विंडो और मेन्यू में गोलीय किनारे हों.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
hi: यदि पूरे-स्क्रीन मोड में हो तो यह आपको वहां से बाहर करता है.

en: insertion point color...
hi: प्रविष्टि बिन्दु रंग...

en: keyboard focus color
hi: कुंजीपट फोकस रंग

en: Lets you specify colors for standard system windows.
hi: मानक तंत्र विंडोज के लिए रंग निर्धारित करने देता है.

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
hi: "प्राथमिकताएँ पैनल" खोलता है जो आपको बहुत सी सेटिंग बदलने देता है

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
hi: आपको प्रसंगों के एक मेन्यू देता है; प्रत्येक वस्तु का गुब्बारा-मदद आपको प्रसंग के बारे में बताएगा. यदि आप एक प्रसंग चुनते हैं, तो कई अलग प्राथमिकताएँ जो उस प्रसंग के साथ आए हैं एक ही समय में सेट हैं हैं, आप बाद में प्राथमिकताएँ पैनल का उपयोग करके किसी भी सेटिंग को बदल सकते हैं

en: pen-trail arrowhead size...
hi: पेन-पुछल्ला तीर-सिरा आकार...

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
hi: आपको पूरा-स्क्रीन मोड में रखता है, यदि आप पहले से ही वहाँ नहीं हैं.

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
hi: डेस्कटॉप पर कोई भी पिगमेंट जो वस्तु अपने पेन नीचे सहित चलते हैं द्वारा बनाए गए हैं उन्हें मिटाएँ.

en: set desktop color...
hi: डेस्कटॉप रंग सेट करें...

en: set display depth...
hi: रंग गहराई सेट करें...

en: set gradient color...
hi: अनुपात रंग सेट करें...

en: system fonts...
hi: तंत्र फ़ॉन्ट...

en: text highlight color...
hi: पाठ उभारने का रंग...

en: use texture background
hi: टैक्सचर पृष्ठभूमि प्रयोग करें

en: window colors...
hi: विंडो रंग...

en: A menu of choices useful for authoring
hi: लेखन के लिए उपयोगी विकल्प के मेन्यू

en: A menu of commands relating to use of projects
hi: परियोजनाओं के प्रयोग से संबंधी कमांड के मेन्यू

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
hi: इस वस्तु से संबंधित विकल्पों के मेन्यू जैसा कि प्लेफ़ील्ड में दिखता है

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
hi: फ्लैप का प्रयोग करने संबंधी मेन्यू.  बढ़िया परिणामों के लिए "इस मेन्यू को ऊपर रखे रहें" का प्रयोग करें

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
hi: विविध किस्म के वस्तुओं को ढूंढने और प्राप्त करने का एक औजार

en: a menu of debugging items
hi: डिबगिंग वस्तुओं का एक मेन्यू

en: changes...
hi: परिवर्तन...

en: do...
hi: करें...

en: flaps...
hi: फ़्लैप्स...

en: help...
hi: मदद...

en: new morph...
hi: नया मार्फ...

en: Offers a variety of ways to create new objects
hi: नई वस्तुएँ बनाने के लिए बहुत से रास्ते प्रदान करता है

en: objects (o)
hi: वस्तुएँ (o)

en: open a code editor on the method that defines this menu
hi: विधि में कोड संपादक खोलें जो इस मेन्यू को पारिभाषित करे

en: projects...
hi: परियोजनाएँ...

en: put up a menu offering many controls over appearance.
hi: मेन्यू रखें जिसमें बहुत से नियंत्रक हों बजाय रूप के.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
hi: कन्वीनिएंट एक्सप्रेशन की संपादित सूची रखें तथा एक चयनित को इवेल्यूएट करें.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
hi: तंत्र अद्यतन करने के लिए उपयोगी वस्तुओं का एक मेनू रखता है, जो निर्धारित करता है कि आप कौन सा संस्करण चला रहे हैं, और बहुत कुछ

en: windows...
hi: विंडोज़...

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
hi: वर्तमान फोटो को नया संस्करण-स्टैम्प्ड नाम दें तथा इसे उस नाम से डिस्क में सहेजें.

en: jump to project...
hi: परियोजना में जाएँ...

en: load a project from a file
hi: फ़ाइल से परियोजना लोड करें

en: load project from file...
hi: फ़ाइल से परियोजना लोड करें...

en: previous project
hi: पिछली परियोजना

en: print PS to file...
hi: पीएस को फ़ाइल में छापें...

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
hi: सभी वस्तुओं की सूची रखें, मुझे एक में जाने के लिए चुनने दें

en: quit out of Squeak.
hi: स्क्वैक से बाहर हों.

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
hi: स्क्रीन को फिर से पेंट करें -- अवांछित प्रदर्शित कलाकृतियों, लिंगरिंग संकेतक इत्यादि को हटाने में उपयोगी.

en: restore display (r)
hi: प्रदर्शक बहाल करें (r)

en: return to the most-recently-visited project
hi: हाल ही में भ्रमण किए गए परियोजनाओं में वापस जाएँ

en: save
hi: सहेजें

en: save and quit
hi: सहेजें और बाहर हों

en: save as new version
hi: नए संस्करण के रूप में सहेजें

en: save as...
hi: ऐसे सहेजें...

en: save project on file...
hi: परियोजना को फ़ाइल में सहेजें...

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
hi: वर्तमान इमेज को डिस्क में सहेजें तथा स्क्वैक से बाहर हों.

en: save the current version of the image on disk
hi: इमेज के वर्तमान संस्करण को डिस्क में सहेजें

en: save the current version of the image on disk under a new name.
hi: इमेज के वर्तमान संस्करण को डिस्क में नए नाम से सहेजें.

en: save this project on a file
hi: इस परियोजना को फ़ाइल में सहेजें

en: write the world into a postscript file
hi: दुनिया को एक पोस्टस्क्रिप्ट फ़ाइल में लिखें

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
hi: सामने एक खुला परिवर्तक छांटक लाता है, यदि आवश्यक है तो एक बनाता है, तथा इसे सक्रिय विंडो बनाता है

en: browse changed methods
hi: परिवर्तित विधियाँ ब्राउज़ करें

en: browse recent submissions
hi: हालिया सबमिशन ब्राउज़ करें

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
hi: हाल्ट के लिए वर्तमान चेंज सेट, ट्रांसक्रिप्ट के लिेये संदर्भ इत्यादि चेक करें, और यदि ऐसी कुछ चीजें मिलती हैं तो संदेश सूची ब्राउज़र खोलें जिसमें सभी संभावित स्लिप्स के विवरण हों.

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
hi: लॉग किए परिवर्तन सहित एक फ़ाइल खोलें (जितना आप चाहें उतना पीछे जा सकते हैं), तथा उस फ़ाइल में विंडो खोलें.

en: Create a new change set and make it the current one.
hi: नया चेंज सेट बनाएँ तथा इसे वर्तमान बनाएँ.

en: check change set for slips
hi: स्लिप्स के लिए चेंज सेट जाँचें

en: create new change set...
hi: नया चेंज सेट बनाएँ...

en: dual change sorter
hi: दोहरा परिवर्तक छांटक

en: file out current change set
hi: वर्तमान चेंज सेट ढूंढ लाएँ

en: find a change sorter (C)
hi: परिवर्तन छांटक ढूंढें (C)

en: find recent submissions (R)
hi: हालिया सबमिशन ढूंढें (R)

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
hi: इस परियोजना तथा इसके उप-परियोजनाओं को बाकी के तंत्र से अलग करें. यहाँ दिए गए विधियों में परिवर्तनों को रद्द कर दिया जाएगा जब आप इस परियोजना को छोड़ देंगे.

en: isolate changes of this project
hi: इस परियोजना के परिवर्तन आइसोलेट करे

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
hi: एक ओपन रीसेंट-सबमिशन ब्राउज़र बनाएँ जो फ्रंट विंडो में हो, किसी कोलेप्स विंडो को विस्तार देकर या यदि आवश्यक हो तो एक नया बना कर. एक रीसेंट-सबमिशन ब्राउज़र एक संदेश सूची ब्राउज़र होता है जो सबसे हालिया विधि को दिखाता है जिसे जमा किया गया है, नवीनतम को पहले. अगर आप उस ब्राउज़र में बदलाव जमा करेंगे, यह अद्यतन बना रहेगा, हमेशा ब्राउज़र के शीर्ष पर सबसे हालिया सबमिशन दिखाता हुआ.

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
hi: 3-पैन युक्त चेंज-सेट प्रदर्शक औजार खोलें

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
hi: परिवर्तक छांटक खोलें जो आपको एक बार में दो चेंज सेट दिखाता है, यह उनके बीच विधियों व क्लासेस को नकल करने व खिसकाने में आसान बनाता है.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
hi: परिवर्तन लॉग के आखिरी हिस्से में परिवर्तन-सूची ब्राउज़र खोलें. आप इस ब्राउज़र को लॉग किए परिवर्तनों को जो आपके इमेज में सहेजे नहीं गए थे रीकवर करने के लिए प्रयोग में ले सकते हैं, किसी क्रैश या अन्य व्यवधान की स्थिति में.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
hi: वर्तमान चेंज सेट की समस्त विधियों को दिखाता संदेश-सूची ब्राउज़र खोलें

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
hi: नया हाल रीसेन्ट-सबमिशन ब्राउज़र खोलें. रीसेन्ट-सबमिशन ब्राउज़र एक संदेश सूची ब्राउज़र है जो हालिया प्रस्तुत किए विधियों को दर्शाता है. अगर तुम आप ब्राउज़र में बदलाव जमा करते हैं, यह हमेशा अद्यतन बना रहेगा हालिया सबमिशन को हमेशा दिखाता हुआ.

en: propagate changes upward
hi: परिवर्तन ऊपर की ओर प्रचार करें

en: recent log file...
hi: हालिया लॉग फ़ाइलें...

en: recently logged changes...
hi: हालिया लॉग किए गए परिवर्तन...

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
hi: कोई फ़ाइल सहेजें, जिसे फिर से लोड करने पर वर्तमान दुनिया को फिर से बनाए.

en: save world as morph file
hi: दुनिया को मार्फ फ़ाइल के रूप में सहेजें

en: simple change sorter
hi: सामान्य परिवर्तन छांटक

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
hi: इस आइसोलेटेड परियोजना में किए गए परिवर्तन अगले आइसोलेशन परत की परियोजनाओं तक प्रोपोगेट होंगे.

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
hi: मौजूदा चेंज सेट को फ़ाइल में लिखें जिसका नाम चेंज सेट नाम तथा वर्तमान तिथि व समय दर्शाता हो.

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
hi: यह सभी विंडो को मिटा देगा सिवाय उनके
    जहाँ बिना जमा किए हुए संपादित पाठ हैं तथा
    साथ ही सभी गैर-विंडो मार्फ को मिटा देगा (फ्लैप के
    अलावा) जो डेस्कटॉप में हैं.  क्या आप
    सुनिश्चित हैं कि आप यह करना चाहते हैं?

en: call #tempCommand
hi: #tempCommand काल करें

en: define #tempCommand
hi: #tempCommand पारिभाषित करें

en: explore world
hi: एक्सप्लोर दुनिया

en: inspect world
hi: निरीक्षण दुनिया

en: open process browser
hi: प्रक्रिया ब्राउजर खोलें

en: start MessageTally
hi: संदेश-टैली प्रारंभ करें

en: start/browse MessageTally
hi: संदेश-टैली प्रारंभ/ब्राउज करें

en: show-source menu
hi: स्रोत मेन्यू दिखाएँ

en: a window full of useful expressions.
hi: उपयोगी अभिव्यक्तियों से परिपूर्ण एक विंडो.

en: annotation setup...
hi: एनोटेशन सेटअप...

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
hi: ब्राउज़र और अन्य उपकरणों के एनोटेशन पैन में, जिस अनुक्रम में आप देखना चाहते हैं, उस शीर्षक विंडो को, जो आपको किस तरह के एनोटेशन निर्धारित करने देता है, उसके लिए यहाँ क्लिक करें

en: choose the language in which tiles should be displayed.
hi: वह भाषा चुनें जिसमें टाइलें प्रदर्शित की जाएंगी.

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
hi: मल्टी-मशीन "टेलीमार्फिक" प्रयोग करने के लिए कमांड

en: command-key help
hi: कमांड-कुंजी मदद

en: current version information.
hi: वर्तमान संस्करण जानकारी.

en: definition for...
hi: के लिए परिभाषा...

en: font size summary
hi: फ़ॉन्ट आकार सारांश

en: graphical imports
hi: चित्रमय आयात

en: helps find menu items buried in submenus.
hi: सबमेन्यू में दबे हुए मेन्यू वस्तुओं को ढूंढने में मदद करता है.

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
hi: यदि इंटरनेट से कनेक्ट है, किसी अंग्रेज़ी शब्द की परिभाषा देखने के लिए इसका प्रयोग करें.

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
hi: तंत्र के मानक लाइब्रेरी ग्राफ़िक्स को देखने व परिवर्तित करने देता है.

en: load latest code updates via the internet
hi: इंटरनेट के जरिए ताज़ातरीन कोड अपडेट लोड करें

en: obtain some intriguing data about the vm.
hi: वीएम के बरे में कुछ पहेली डाटा प्राप्त करें.

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
hi: पूरा कचरा-संग्रह कार्य करें और रपट दें कि इमेज में कितने बाइट जगह बचा है.

en: purge undo records
hi: शुद्ध रेकॉर्ड पहले जैसा

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
hi: सभी परियोजनाओं में सभी पहले जैसा करने की जानकारी को मिटाकर जगह बनाएँ.

en: set author initials...
hi: लेखक का इनिशियल सेट करें...

en: set language...
hi: भाषा सेट करें...

en: space left
hi: जगह बाकी

en: standard graphics library
hi: मानक ग्राफिक्स लाइब्रेरी

en: summary of keyboard shortcuts.
hi: कुंजीपट शॉर्टकट के सारांश.

en: summary of names and sizes of available fonts.
hi: उपलब्ध फ़ॉन्टों के नाम व आकार के सारांश.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
hi: कोड तथा अन्य सामग्रियों के लेखक को पहचानने के लिए उपयोगी इनीशियल प्रदान करता है.

en: telemorphic...
hi: टेलीमॉर्फिक...

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
hi: बन्द करने पर स्क्वैक का साउंड पूरी तरह से अक्षम हो जाएगा.

en: update code from server
hi: सर्वर से कोड अपडेट करें

en: useful expressions
hi: उपयोगी एक्सप्रेशन्स

en: view and change various options.
hi: विविध विकल्पों को देखें व बदलें.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
hi: वैश्विक रेपॉसिटरी देखें जो इमेज-इम्पोर्ट कहलाता है, आप आसानी से बाहरी ग्राफिक को इमेज-इम्पोर्ट में फ़ाइल-सूची से आसानी से आयात कर सकते हैं

en: vm statistics
hi: वीएम आंकड़े

en: world menu help
hi: विश्व मेन्यू मदद

en: Select a File:
hi: फ़ाइल चुनें:

en: Add a new morph
hi: एक नया मार्फ

en: from a file...
hi: फ़ाइल से...

en: from alphabetical list
hi: वर्णमाला सूची में से

en: from paste buffer
hi: चिपकाने के बफर से

en: grab flood area from screen
hi: स्क्रीन से फ्लड क्षेत्र पकड़ें

en: grab rectangle from screen
hi: स्क्रीन से आयत पकड़ें

en: grab rubber band from screen
hi: स्क्रीन से रबर बैण्ड पकड़ें

en: grab with lasso from screen
hi: स्क्रीन से लासो के जरिए पकड़ें

en: make link to project...
hi: लिंक को परियोजना में बनाएँ...

en: make new drawing
hi: नया ड्राइंग बनाएँ

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
hi: एक पांच-पैन्ड औजार जो आपको तंत्र के सभी कोड को देखने देता है

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
hi: घटना रेकार्डर द्वारा "घटना फ़िल्में" रेकार्ड करने का स्थल

en: A tool allowing you to browse any file
hi: एक औजार जो आपको किसी भी फ़ाइल को ब्राउज़ करने देता है

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
hi: एक औजार जो आपको एक साथ दो चेंज सेट को तुलना हेरफेर करने देता है

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
hi: एक औजार जो एकल चेंज सेट में विधियों को देखने देता है

en: A tool for discovering methods
hi: विधियों की खोज करने के लिए एक औजार

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
hi: विधियों को ढूंढने और संपादित करने के लिए एक औजार जिसमें उनके नाम में कोई कीवर्ड होते हैं.

en: A window for composing text
hi: पाठ कम्पोज करने के लिए एक विंडो

en: A window used to report messages sent to Transcript
hi: संदेशों को ट्रांस्क्रिप्ट में भेजे जाने की रपट देने में प्रयोग में लिया जाने वाला विंडो

en: browser (b)
hi: ब्राउज़र (b)

en: Creates a new morphic project
hi: नया मार्फिक परियोजना बनाता है

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
hi: क्लासिक "एमवीसी" शैली की एक नई परियोजना बनाता है

en: event theatre
hi: घटना थिएटर

en: file list
hi: फ़ाइल सूची

en: file...
hi: फ़ाइल...

en: Lets you open a window on a single file
hi: एकल फ़ाइल में विंडो खोलने देता है

en: message names (W)
hi: संदेश नाम (W)

en: method finder
hi: विधि खोजक

en: morphic project
hi: मॉर्फिक परियोजना

en: mvc project
hi: एमवीसी परियोजना

en: package-pane browser
hi: पैकेज-पैन ब्राउज़र

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
hi: नियमित ब्राउज़र की तरह, परंतु शीर्ष-बाएँ में अतिरिक्त पैन है जो क्लास-वर्ग का समूह है जो उसी उपसर्ग के साथ प्रारंभ होता है

en: transcript (t)
hi: ट्रांसस्क्रिप्ट (t)

en: workspace (k)
hi: कार्यस्थान (k)

en: create new morphic project
hi: नया मार्फिक वस्तु बनाएँ

en: create new mvc project
hi: नया एमवीसी परियोजना बनाएँ

en: go to next project
hi: अगले परियोजना में जाएँ

en: go to previous project
hi: पिछले परियोजना में जाएँ

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
hi: एक विंडो खोलता है जो आपके तंत्र के सभी परियोजनाओं के नाम व संबंधों को दिखाता है.

en: revert to saved copy
hi: सहेजी प्रति को बहाल करें

en: save for future revert
hi: भविष्य में बहाली के लिए सहेजें

en: save on server (also makes a local copy)
hi: सर्वर में सहेजें (स्थानीय प्रति भी बनाएँ)

en: save project on local file only
hi: परियोजना को सिर्फ स्थानीय फ़ाइल में सहेजें

en: save to a different server
hi: भिन्न सर्वर में सहेजें

en: see if server version is more recent...
hi: देखें कि क्या सर्वर संस्करण ज्यादा ताजा है...

en: show project hierarchy
hi: परियोजना पदानुक्रम दिखाएँ

en: can't seem to find that project
hi: उस परियोजना को ढूंढ नहीं पा रहे

en: Select a project
hi: परियोजना चुनें

en: Save changes before quitting?
hi: बाहर होने से पहले परिवर्तनों को सहेजें?

en: Choose a file
    to load
hi: लोड करने के लिए
    फ़ाइल चुनें

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
hi: माफ करें, कोई समुचित फ़ाइल नहीं मिली
    (नाम का अंत इनसे होना चाहिए .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, या .form)

en: unrecognized image file format
hi: अपरिचित इमेज फ़ाइल फ़ॉर्मेट

en: connect remote user
hi: रिमोट उपयोक्ता कनेक्ट करें

en: disconnect all remote users
hi: समस्त रिमोट उपयोक्ताओं को डिस्कनेक्ट करें

en: disconnect remote user
hi: रिमोट उपयोक्ता डिस्कनेक्ट करें

en: local host address
hi: स्थानीय होस्ट पता

en: Telemorphic
hi: टेलीमॉर्फिक

en: Choose a display depth
hi: प्रदर्शन गहराई चुनें

en: VM Statistics
hi: वीएम आंकड़े

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
hi: सामने एक खुला फ़ाइल-सूची लाता है, यदि आवश्यक है तो एक बनाता है, तथा इसे सक्रिय विंडो बनाता है

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
hi: सामने एक खुला संदेश-नाम विंडो लाता है, यदि आवश्यक है तो एक बनाता है, तथा इसे सक्रिय विंडो बनाता है

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
hi: सामने एक खुला ट्रांस्क्रिप्ट लाता है, यदि आवश्यक है तो एक बनाता है, तथा इसे सक्रिय विंडो बनाता है

en: Close the topmost window if possible.
hi: यदि संभव हो सबसे ऊपर का विंडो बन्द करें.

en: close top window (w)
hi: ऊपर के विंडो को बन्द करें (w)

en: collapse all objects
hi: सभी वस्तुओं को समेटें

en: collapse all windows
hi: सभी विंडो समेटें

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
hi: सभी गैर-विंडो मार्फ जो दुनिया में बिखरे पड़े हैं उन्हेंट मिटाता है.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
hi: उन सभी विंडो को मिटाता है जहाँ पर बिना सहेजे गए संपादित पाठ हैं.

en: delete both of the above
hi: ऊपर के दोनों मिटाएँ

en: delete non-windows
hi: गैर-विंडो मिटाएँ

en: delete unchanged windows
hi: अपरिवर्तित विंडो मिटाएँ

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
hi: सभी अपरिवर्ति विंडो को मिटाता है तथा सभी गैर-विंडो मार्फ को जो विश्व में पड़े रहते हैं, फ्लैप के सिवाय उन्हें भी मिटाता है.

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
hi: सभी समेटे विंडो को फैलाएँ तथा अन्य सभी समेटे वस्तु वापस उनके फैले रूप में आएँ.

en: expand all
hi: सभी फैलाएँ

en: find a fileList (L)
hi: फ़ाइल-सूची ढूंढें (L)

en: find a transcript (t)
hi: ट्रांसस्क्रिप्ट ढूंढें (t)

en: find changed browsers...
hi: परिवर्तित ब्राउज़र ढूंढें...

en: find changed windows...
hi: परिवर्तित विंडो ढूंढें...

en: find message names (W)
hi: संदेश नाम ढूंढें (W)

en: Make all windows fully visible on the screen
hi: सभी विंडो स्क्रीन पर पूरी तरह से दृष्टिगोचर बनाएँ

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
hi: सबसे ऊपर के विंडो को सबसे नीचे का विंडो बनाएँ तथा ठीक नीचे वाले विंडो को सक्रिय बनाएँ.

en: move windows onscreen
hi: विंडो को स्क्रीन पर खिसकाएँ

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
hi: सभी विंडो की सूची देता है जिसमें जमा नहीं किए गए परिवर्तन हैं, यदि आप सूची में से एक चुनते हैं तो यह सक्रिय विंडो बन जाता है.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
hi: सभी विंडो की सूची देता है; यदि आप इसे सूची से चुनते हैं तो यह सक्रिय विंडो बन जाता है.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
hi: ब्राउज़रों की सूची देता है जिसमें जमा नहीं किए गए परिवर्तन हैं; यदि आप सूची में से एक चुनते हैं तो यह सक्रिय विंडो बन जाता है.

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
hi: सभी खुले विंडो तथा डेस्कटॉप के सभी अन्य वस्तुओं को लेबल युक्त टैब में छोटा कर देता है

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
hi: सभी खुले विंडो को समेट कर छोटा बना देता है ताकि सिर्फ उनके शीर्षक दिखाई दें.

en: send top window to back (\)
hi: ऊपर के विंडो को पीछे भेजें (\)

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
hi: स्टैगर: नया विंडो का स्थान ताकि आप प्रत्येक के कुछ हिस्से देख सकें.
            टाइल: नया विंडो स्थान ताकि वे एक दूसरे के ऊपर न हों यदि संभव हो.

en: windows
hi: विंडोज़

en: Where in the world menu is...
hi: मेन्यू आखिर कहाँ है...

en: change caption
hi: शीर्षक बदलें

en: open in recording theatre
hi: रेकॉर्डिंग थियेटर में खोलें

en: auto dismiss
hi: स्वचालित खारिज

en: auto start
hi: स्वचलित-प्रारंभ

en: Please edit the caption
hi: कृपया शीर्षक संपादित करें

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
hi: इस घटना-फ़िल्म को इस रूप में दिखाएँ ताकि इसके अंक दिखाए व संपादित किए जा सकें.

en: open for score-editing
hi: स्कोर-संपादन हेतु खोलें

en: edit this menu
hi: इस मेन्यू को संपादित करें

en: inspect
hi: निरीक्षण

en: play again
hi: फिर से खेलें

en: rewind
hi: रीवाइंड

en: A framework for creating tutorial snippets
hi: ट्यूटोरियल स्निपेट बनाने हेतु एक फ्रेमवर्क

en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

en: no, let me reconsider
hi: नहीं, मुझे फिर से पुनर्विचार करने दें

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
hi: वर्तमान रेकॉर्डिंग को सहेजा नहीं गया है, और यह
    मिट जाएगा यदि आप ऐसा करेंगे; क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप आगे बढ़ना चाहते हैं?

en: yes, abandon this Event Theatre
hi: हाँ, इस घटना थिएटर को त्याग दें

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
hi: आपको गुब्बारा-मदद प्रदान करने की सुविधा संदेश के रूप में किसी प्रयोक्ता को प्रस्तुत करने देता है जब माउस बटनों के ऊपर मंडराता है जो इस घटना थिएटर के टेप को प्लेबैक ट्रिगर करता है

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
hi: इस थिएटर से संबंधित किसी भी घटना-रोल को छोड़ दें.

en: add navigator flap
hi: नेविगेशन फ्लैप जोड़ें

en: add sugar navigator flap
hi: सुगर नेविगेटर फ्लैप जोड़ें

en: add supplies flap
hi: सप्लाई फ्लैप जोड़ें

en: delete old versions
hi: पुराने संस्करण मिटाएँ

en: event roll
hi: घटना रोल

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
hi: इस घटना थिएटर के घटनाओं को देखने व संपादित करने के लिए आड़ा पियानो-रोल-जैसा औजार खोलें.

en: Recording Options
hi: रेकॉर्डिंग विकल्प

en: remove event-roll
hi: घटना-रोल मिटाएँ

en: remove navigatorFlap
hi: नेविगेटर-फ्लैप मिटाएँ

en: remove sugar navigatorFlap
hi: सुगर नेविगेटर-फ्लैप मिटाएँ

en: remove suppliesFlap
hi: सप्लाई-फ्लैप मिटाएँ

en: revert to version...
hi: संस्करण में बहाल करें...

en: set balloon help
hi: गुब्बारा मदद सेट करें

en: shrink event tape
hi: घटना टेप सिकोड़ें

en: convert to canonical coordinates (broken)
hi: कैनानिकल निर्देशांक में बदलें (टूटे)

en: inspect event recorder
hi: घटना रेकॉर्डर निरीक्षण

en: inspect event roll
hi: घटना रोल निरीक्षण

en: inspect event tape
hi: घटना टेप निरीक्षण

en: inspect event theatre
hi: घटना थिएटर निरीक्षण

en: inspect nav bar
hi: नेव पट्टी निरीक्षण

en: inspect sound recorder
hi: ध्वनि रेकॉर्डर निरीक्षण

en: More options
hi: अधिक विकल्प

en: more...
hi: अधिक...

en: movie-clip player
hi: मूवी-क्लिप प्लेयर

en: parse event tape
hi: घटना टेप पार्स

en: Navigator
hi: नेविगेटर

en: Caution: this is broken!
hi: चेतावनी: यह टूटा हुआ है!

en: Event Theatre menu Definition
hi: घटना थिएटर मेन्यू परिभाषा

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
hi: घटना रंगमंच "घटना-फिल्मों" के संलेखन के लिए एक फ्रेमवर्क प्रदान करता है. यह नेविगेटर, आपूर्ति फ्लैप, चित्रकला प्रणाली, संपत्ति शीट, प्रदर्शक फ्लैप, आदि का मनपसंद संस्करण का उपयोग करता है जो सभी के रंगमंच के नियंत्रण सीमा के भीतर रहते हैं.
    
    घटना-फिल्म लिखने के लिए, वस्तु सूचीपत्र या डेस्कटॉप मेन्यू के "खोलें" शाखा से एक नई घटना थिएटर प्राप्त करें 
    
    1. रंगमंच आकार बदलना, हेलो प्रयोग, प्लेबैक के लिए वांछित डिलीवरी आकार के लिए. 
    
    2. जैसा वांछित है, आपूर्ति और नेविगेटर फ्लैप्स को मिटाने के लिए नियंत्रण पैनल में मेनू का प्रयोग करें. 
    
    3. "शीर्षक" संपादित करें उस पाठ पर क्लिक करके जिसमें "शीर्षकहीन" है और वहाँ अपना वांछित शीर्षक टाइप करें. यह शीर्षक प्लेबैक बटन के लिए है और आमतौर पर, एक तरह से घटना-फिल्म की पहचान के लिए है. 
    
    4. "प्रारंभिक स्थिति" सेटअप करें जो कि आप  घटना-फिल्म रेकार्ड करने जा रहे हैं (जैसे कि, पृष्ठभूमि पेंट करना, कुछ व्याख्यात्मक पाठ उपलब्ध करना, फिल्म के शुरू में जो आप चाहते हैं, उपस्थित होने वाले कुछ वस्तु जोड़ना) जब रिकार्डिंग पहली बार उपयोगकर्ता द्वारा प्लेबैक के लिए खोला जाता है, और जब भी रिकार्डिंग को रीवाउंड किया जाता है तब यह ठीक वैसा ही दिखता है जैसा इसे दिखना चाहिए. 
    
    5. जब रिकॉर्डिंग शुरू करने के लिए तैयार हों, तो दबाएँ "रिकार्ड " बटन. एक लाल सीमा रिकॉर्डर के आसपास दिखेगा, यह संकेत देगा कि रिकॉर्डिंग कार्य प्रगति पर है. रिकॉर्डिंग तब तक जारी रहेगा जब तक आप एस्केप कुंजी को नहीं दबाते हैं. 
    
    6. ध्यान दें कि यदि आप अपने रिकॉर्डिंग में आवाज शामिल करना चाहते हैं, आप इसे प्लेबैक के दौरान सीधे जोड़ सकते हैं, या आप बाहर से वाइसओवर बना सकते हैं और बाद में घटना रोल का प्रयोग कर  जोड़ सकते हैं. 
    
    7. अब आगे बढ़ें "करें" माउस और कीबोर्ड के जरिए, जो भी आप रिकॉर्ड करना चाहते हैं. सर्वोत्तम परिणामों के लिए, सभी माउस इशारों को थिएटर के इंटीरियर के भीतर बनाया जाना चाहिए. 
    
    8. जब रिकार्डिंग सम्पन्न हो जाए तो एस्केप कुंजी दबाएँ. 
    
    9. आपने जो भी रेकॉर्ड किया है उसकी समीक्षा के लिए दबाएँ "बजाएँ". यदि परिणाम से नाखुश हैं तो, फिर से चरण 1-8 दोहराएँ. 
    
    10. यदि आप परिणाम से खुश हैं, और अब एक और ध्वनि जोड़ना चाहते हैं तो ध्वनि पैनल खोलें, फिर रेकॉर्डिंग को रीप्ले करने के लिए बजाएँ पर क्लिक करें और जो आप वाइसओवर का टुकड़ा जोड़ना चाहते हैं जोड़ने के लिए "प्रारंभ करें वाइसओवर रिकॉर्डिंग" बटन पर क्लिक करें, और बोलना शुरू करें और जब यह टुकड़ा सम्पन्न हो जाए तो " बंद करें वाइसओवर रिकॉर्डिंग " बटन पर क्लिक करें. एक बार जब प्लेबैक खत्म हो जाएगा जोड़ा गया वाइसओवर घटना टेप का हिस्सा बन जाएगा और घटना रोल में देखा जा सकेगा. 
    
    11. जब आप परिणाम से खुश हों, "प्रकाशित करें" बटन को दबाएँ. वहाँ पर वर्तमान में दो विकल्प हैं: 
    
    अ. आइकॉनिक बटन - शुरू में फिल्म के शुरुआती दृश्य का एक चित्र प्रदान करता है, 0.3x आकार, और शब्द संकेत से मढ़ा. जब प्रयोक्ता ऐसे बटन पर क्लिक करता है, घटना फिल्म "प्लेबैक थिएटर" में प्लेबैक किया जाता है, और जब प्लेबैक पूरा हो जाता है, प्लेबैक थियेटर फिल्म के *आखिरी* सीन के 0.5x पैमाने पर सिकुड़ जाता है. बटन को फिर से दबाने पर प्लेबैक फिर से चालू होगा. 
    
    ब. पाठीय बटन - एक सरल लेबल बटन जो, जब दबाया जाता है, घटना टेप को बजाना ट्रिगर करता है. 
    
    12. प्लेबैक बटन जो आप "प्रकाशित" करने पर मिलता है उसे कहीं भी रखा जा सकता है जैसे कि एक किताब के पृष्ठ पर. आप प्लेबैक बटन के हालो मेन्यू द्वारा नियंत्रित कर सकते हैं कि यह होना चाहिए "स्वतः शुरू" या "स्वतः खारिज". जब उपयोगकर्ता बटन दबाता है, एक "प्लेबैक" जगह खुल जाता है जो एक घटना थिएटर से मिलता जुलता होगा, लेकिन इसमें केवल प्लेबैक-प्रासंगिक नियंत्रक होंगे. प्लेबैक सेटअप दोनों ही - स्वतः शुरू और स्वतः खारिज के लिए बिना किसी नियंत्रक के आते हैं. 
    
    13. "घटना टेप" को संपादित करने के लिए जो आपने रिकॉर्डिंग किया है घटना थिएटर में, और आमतौर पर एक अच्छे समय के लिए, इंटरलाकिंग-वृत्त प्रतीक पर क्लिक करें एक औजार प्राप्त करने के लिए जो आपको "स्कोर" या "पियानो रोल" जो घटना टेप के हैं को देखने व संपादित करने देगा.
    
    
    शब्दों के सारांश
    
    घटना थिएटर
      एक घटना टेप बनाने के लिए मुख्य औजार.
    
    घटना रोल
      एक सहायक औजार जो घटना टेप का पूरा "अंक" दिखाता है
    
    घटना टेप
      घटना थिएटर सत्र का परिणाम, बातचीत का एक क्रम जिसे वापस प्लेबैक किया जा सकता है. 
    
    घटना रिकॉर्डिंग 
      एक शब्द जो "घटना टेप " के साथ विनिमय किया जा सकता है 
    
    घटना मूवी 
      आप क्या देखना चाहेंगे जब आप एक घटना टेप प्लेबैक करते हैं.

en: caution - old playback; button lacks vital data.
hi: चेतावनी - पुराना प्लेबैक; बटन में महत्वपूर्ण डाटा नहीं है.

en: Event Roll for
hi: के लिए घटना रोल

en: Nothing recorded yet
hi: अभी कुछ भी रेकॉर्ड नहीं हुआ है

en: Abandon existing recording and start a new one.
hi: वर्तमान रेकॉर्डिंग छोड़ दें तथा नया शुरू करें.

en: Abandon this effort and throw away this window
hi: इस प्रयास को छोड़ दें तथा इस विंडो को फेंक दें

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
hi: मौजूदा घटना-रेकार्डेड सीक्वेंस में वाइसओवर जोड़ें

en: Pause
hi: ठहरें

en: Play
hi: बजाएँ

en: Record
hi: रेकॉर्ड

en: Record Again
hi: फिर से रेकॉर्ड करें

en: Replay this sequence
hi: इस सीक्वेस को फिर से बजाएँ

en: Reset to the starting condition for this recording
hi: इस रेकॉर्डिंग के लिए आरंभिक शर्त रीसेट करें

en: Resume
hi: पुनरारंभ

en: Resume playback
hi: प्लेबैक बहाल करें

en: Rewind
hi: रीवाइंड

en: Start Recording
hi: रेकॉर्ड करना प्रारंभ करें

en: Start Recording Voiceover
hi: वाइसओवर रेकॉर्ड करना प्रारंभ करें

en: Stop
hi: रूकें

en: Stop playing or recording this panel
hi: इस पैनल को बजाना या रेकॉर्ड करना बन्द करें

en: Stop Record Voiceover
hi: वाइसओवर रेकॉर्ड बन्द करें

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
hi: इस थिएटर के स्क्रिप्ट को पियानो-रोल-जैसे फ़ॉर्मेट में देखने व संपादन हेतु दिखाएँ.

en: show/hide voice controls
hi: आवाज नियंत्रक दिखाएँ/छुपाएँ

en: Temporarily pause this playback
hi: इस प्लेबैक को अस्थायी रूप से ठहरावें

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
hi: जब आप इसे दबाएंगे, आपको एक बटन मिलेगा जिसमें क्लिक करने पर एक घटना प्लेयर खुलेगा जिसमें रेकॉर्डिंग को बजाया जा सकेगा.

en: Choose a version to restore
hi: बहाल करने के लिए संस्करण चुनें

en: no versions available, sorry
hi: खेद है, कोई संस्करण उपलब्ध नहीं

en: nothing recorded yet
hi: अभी कुछ रेकार्ड नहीं हुआ है

en: Hit ESC to stop recording
hi: रेकॉर्डिंग बन्द करने के लिए एस्केप बटन दबाएँ

en: Event Theatre
hi: घटना थिएटर

en: Iconic button
hi: आइकनिक बटन

en: Textual button
hi: पाठीय बटन

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
hi: इस घटना फिल्म के लिए बनाए गए प्लेबैक बटन के लिए गुब्बारा मदद को संपादित करें

en: Your Title Goes Here
hi: आपका टाइल यहाँ जाएगा

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
hi: टाइल स्क्रिप्टिंग के साथ प्रयोग में एक बटन; इसका स्क्रिप्ट इसके प्लेफ़ील्ड से युक्त विधि का होगा

en: A device for making sound recordings.
hi: ध्वनि रेकॉर्डिंग के लिए एक उपकरण.

en: A joystick-like control
hi: जॉयस्टिक जैसा नियंत्रण

en: A multi-paged structure
hi: बहु-पृष्ठीय स्ट्रक्चर

en: A place for assembling parts or for staging animations
hi: पुरजों को असेम्बल करने या एनीमेशन स्टेज करने का एक स्थान

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
hi: वैकल्पिक चित्रों या एनीमेशन इत्यादि को भंडारित करने का एक स्थान.

en: A rectangle
hi: एक आयत

en: A slider for showing and setting numeric values.
hi: न्यूमेरिक मूल्य दिखाने या सेट करने का एक स्लाइडर.

en: A star
hi: एक तारा

en: A tool for discarding objects
hi: वस्तुओं को मिटाने के लिए एक औजार

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
hi: परियोजना में सभी स्क्रिप्टेड वस्तुओं की सूची देने वाला एक औजार.

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
hi: एक औजार जो आपको उपलब्ध वस्तुओं के सूचीपत्र में ब्राउज करने देता है

en: All Scripts
hi: सभी स्क्रिप्ट्स

en: An ellipse or circle
hi: दीर्घवृत्त या वृत्त

en: Book
hi: पुस्तक

en: Button
hi: बटन

en: Holder
hi: होल्डर्स

en: Joystick
hi: जॉयस्टिक

en: Object Catalog
hi: वस्तु सूचीपत्र

en: Players
hi: प्लेयर

en: Playfield
hi: खेल-का-मैदान

en: Rectangle
hi: चतुर्भुज

en: Slider
hi: स्लाइडर

en: Sound Recorder
hi: ध्वनि रेकॉर्डर

en: Star
hi: तारा

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
hi: आपके सभी स्क्रिप्ट को एक बार में नियंत्रित करने के लिए बन्द, चरण तथा जाएँ बटन. औजार को आपके अलग अलग परियोजना में प्रत्येक स्क्रिप्ट के नियंत्रण हेतु "खोला" जा सकेगा.

en: Text
hi: पाठ

en: Text that you can edit into anything you desire.
hi: एक पाठ जिसे आप संपादिक कर जो आप चाहें कर सकते हैं.

en: Trash
hi: रद्दी

en: Supplies
hi: आपूर्ति

en: record voice during event recording
hi: घटना रेकॉर्डिंग के समय ध्वनि रेकार्ड करें

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
hi: आपको प्रीसाइज स्केल फैक्टर की आपूर्ति हस्तचालित करने देता है.

en: change scale...
hi: स्केल बदलें...

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
hi: आमतौर पर गैर जरूरी, परंतु यदि आपको आशंका है कि आपके संपादन जो आपने इस घटना रोल के लिए किए हैं उन्हें पूरी तरह से घटना थिएटर द्वारा एप्रीसिएट नहीं किया गया है, तो इवेंट थिएटर को जो आपने इवेंट रोल में देखा है उसका प्रतिबिंब दिखाने को बाध्य करने हेतु इसे चुनें.

en: retrofit to event-theatre
hi: घटना थिएटर पर रेट्रोफिट

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
hi: आपको घटना टेप का कोई भी पहले का संस्करण बैकअप बनाने की स्वीकृति देता है.

en: debugging -- change the definition of this menu.
hi: डिबगिंग -- इस मेन्यू की परिभाषा बदलें.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
hi: डिबगिंग -- इस घटना रोल में निरीक्षण खोलें

en: debugging -- update the red roll cursor
hi: डिबगिंग -- लाल रोल संकेतक को अद्यतन करें

en: debugging -- update the scrollbar
hi: डिबगिंग -- स्क्रॉल पट्टी अद्यतन करें

en: Event-Roll Options
hi: घटना-रोल विकल्प

en: update cursor
hi: संकेतक अपडेट करें

en: update scrollbar
hi: स्क्रॉलपट्टी अपडेट करें

en: Milliseconds per pixel [currently
hi: प्रति पिक्सेल मिलिसेकण्ड [हालिया

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
hi: घटना रोल का प्रयोग स्कोर को देखने तथा संपादित करने में होता है या घटना थिएटर के "घटना फिल्म" को "टेप" करने के लिए होता है
    
    रोल तीन "ट्रैक" के शो दिखाता है, एक सभी माउस घटनाओं का, एक कुंजीपटल की घटनाओं के लिए, और एक अन्य सभी घटनाओं के लिए जैसे कि ध्वनि
    
    आप घटना रोल से कोई भी वस्तु *मिटा* सकते हैं माउस के साथ उसे उठाकर और रोल के बाहर कहीं भी छोड़ कर (जैसे डेस्कटॉप या रद्दी की टोकरी में.) अगर किसी वस्तु को हटाने के प्रभाव के बारे में संदेह हो, तो आप इसे डेस्कटॉप पर रख सकते हैं, फिर संशोधित टेप को प्ले कर सकते हैं, फिर घटना को डेस्कटॉप से ले वापस इसे घटना रोल में जहाँ आपने पाया था छोड़ सकते हैं, और फिर से प्ले करें तुलना करने के लिए
    
    आप घटना रोल में कोई भी वस्तु *रीपोजीशन* कर सकते हैं माउस के साथ उसे उठाकर और रोल में कहीं भी दूसरी जगह छोड़ कर. चेतावनी: माउस-घटना ट्रैक की वस्तुओं को ऐसे न छोड़ें कि ओवरलैप करें -- नीचे "युक्तियाँ" देखें.
    
    आप बहुत सी वस्तुओं को रोल में *भीतर* खींच कर ला सकते हैं. उदाहरण के लिए, आप एक "मार्फ" या ध्वनि रेकार्डर से प्राप्त "टाइल" को छोड़ सकते हैं या किसी अन्य घटना-रेकार्डेड अनुक्रम (हालांकि यह समय नहीं है कि सिफारिश किया जाए बाद वाले के लिए.) का प्रतिनिधित्व करता कोई "बटन". वाइसओवर जोड़ने का एक सीधा सरल तरीका यह है कि वापस रिकॉर्डिंग बजाते हुए चुनिंदा आवाज रिकॉर्डिंग के व्यक्तिगत टुकड़े कर एक, अलग मानक स्क्वैक ध्वनि-रेकॉर्डिंग औजार का उपयोग करें. जब आप रिकॉर्डिंग से संतुष्ट हो जाएँ, ध्वनि रेकॉर्डिंग औजार से एक "morph" प्राप्त करें और उसे घटना रोल में वांछित जगह पर रखें.
    
    आप घटना रोल के "माउस" ट्रैक में वस्तुओं का आकार परिवर्तन कर सकते हैं. जब आप माउस-अनुक्रम को खींचते सिकोड़ते हैं, अनुक्रम में घटनाएँ लीनियरली रीमैप्ड हो जाती हैं घटना रोल में दिखाए गए अनुक्रम के नए आकार के प्रतिनिधित्व की अवधि के भीतर. [चेतावनी: किसी माउस वस्तु को नया आकार इस तरह न दें कि वह पड़ोस के वस्तु से ओवरलैप करे. यह एक बग है जिसकी अनुमति दी गई है.] 
    
    ऊपर 3 मद में वर्णित मेकेनिज्म का प्रयोग कर अलग-रेकार्डेड वाइसओवर को जोड़ने के अतिरिक्त, वहाँ इसके अलावा घटना थिएटर में एक अंतनिर्मित वाइसओवर मेकेनिज्म है. जब भी आप मौजूदा घटना रेकार्डिंग को घटना थिएटर में बजाते हैं एक "रिकार्ड वाइसओवर" बटन दिखाई देगा. यदि आप इसे दबाते हैं, घटना रिकॉर्डिंग का प्लेबैक जारी रहेगा और आप वाइसओवर के किसी भी भाग को रिकॉर्ड कर सकते हैं. जब आप कोई टुकड़ा रिकार्डिंग कर लेते हैं, आप "वाइसओवर रिकॉर्डिंग बंद करें" बटन को दबा सकते हैं; प्लेबैक जारी रहेगा, और इस पास या आगे कभी भी भविष्य पास में और वाइसओवर टुकड़े जोड़ सकते हैं. वाइसओवर टुकड़ा हटाने के लिए बस इसे घटना रोल से बाहर खींचें; इसका स्थान बदलने के लिए, बस इसे माउस के साथ खींचें और उसे इच्छित स्थान पर घटना रोल में वापस छोड़ दें. 
    
    जब आप घटना रोल में परिवर्तन करते हैं, यह तुरंत ही घटना थिएटर का टेप बदल देता है, ताकि जब आप घटना फिल्म रीप्ले करेंगे तो परिवर्तन को तत्काल देख सकें. यदि आप परिवर्तन से नाखुश हैं, वहाँ एक स्तर "पहले जैसा करें" बटन उपलब्ध है जो पिछली दफा संपादित घटना रोल में किए गए पूर्व के परिवर्तन की स्थिति से पहले की स्थिति में लौट जाएगा. वहाँ पर "गहरे" स्तर का "पहले जैसा" बटन भी उपलब्ध है घटना थिएटर को वापस बहाल कर सकता है (और इसलिए घटना-रोल संबद्ध) उसकी प्रारंभिक स्थिति में जब आपने पहली बार घटना रोल को प्रारंभ किया था. 
    
    कुंजीपटल ट्रैक
    
    आप किसी भी कुंजीपटल ट्रैक वस्तु को हटा या उसका स्थान बदल सकते हैं 
    
    कुंजीपटल ट्रैक में रंग सम्मेलन: (इनमें जल्दी ही परिवर्तन होंगे!) 
    
    	सफेद 	सादा लोअर-केस अक्षर, कोई मॉडीफायर कुंजी दबाया नहीं गया
    	लाल		शिफ़्ट-कुंजी दबाया गया 
    	हरा	आल्ट-कुंजी दबाया गया 
    	पीला	कंट्रोल-कुंजी दबाया गया 
    
    	पीला	A "स्पेस" अक्षर 
    	नीला		A "बैकस्पेस" अक्षर 
    
    अमुद्रणीय अक्षर लाल रंग में आस्की मूल्य सहित प्रदर्शित हैं, उदा. #13 "रिटर्न" अक्षर के लिए. 
    
    *महत्वपूर्ण संकेत*
    
    (1) किसी घटना-रोल के अंदर किसी वस्तु पर हालो पाने के लिए, शिफ़्ट कुंजी नीचे दबाकर रखें और वस्तु पर हालो-क्लिक करें. 
    
    (2) माउस-ट्रैक वस्तु का आकार या उसकी स्थिति ऐसे न बदलें उनमें से दो ओवरलैप करें, क्योंकि इस तरह से दो घटनाएँ घुलमिल जाएंगी और आप के लिए उन्हें अलग करना मुश्किल होगा और इस तरह का मिश्रण पागलपन भरा परिणाम देगा. यह एक बग है जो आपको माउस-ट्रैक वस्तुओं को छोड़ते समय ओवरलैप की अनुमति देता है. अतः कृपया, ऐसा नहीं करें! यदि दुर्घटनावश आपके द्वारा अगर ऐसा हो जाता है, आप तंत्र में से कुछ रिवर्ट मेकेनिज्म की सेवा लेने की कोशिश कर सकते हैं.

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
hi: इस पियानो रोल को छोड़ दें. यदि आपने परिवर्तन किए हैं और चाहते हैं कि मूल घटना-थिएटर में वापस प्रोपोगेट करें तो सुनिश्चित हों कि पियानो रोल को छोड़ने से पहले इसे कर दें.

en: keyboard
hi: कुंजीपट

en: media
hi: मीडिया

en: mouse
hi: माउस

en: Event Roll
hi: घटना रोल

en: event timeline
hi: घटना टाइमलाइन

en: color...
hi: रंग...

en: destroy this flap
hi: इस फ्लैप को मिटा दें

en: height...
hi: ऊँचाई...

en: highlight color...
hi: उभारने का रंग...

en: use default gray look
hi: डिफ़ॉल्ट धूसर रूप इस्तेमाल करें

en: use default green look
hi: डिफ़ॉल्ट हरा रूप इस्तेमाल करें

en: new height of the bar
hi: पट्टी की नई ऊँचाई

en: cling to edge... (current: {1})
hi: किनारे पर लटकें... (वर्तमान: {1})

en: Navigator Flap
hi: नेविगेटर फ्लैप

en: Change character
hi: अक्षर बदलें

en: New character?
hi: नया अक्षर?

en: play
hi: बजाएँ

en: play the event in isolation.
hi: घटना आइसोलेशन में प्ले करें.

en: Untitled
hi: बिना शीर्षक

en: graphical view
hi: चित्रमय दृश्य

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
hi: आपको सभी व्यक्तिगत घटनाओं को देखने देता है जो घटना थिएटर पर ओनियनस्किन ओवरले सिक्वेंस बनाता है.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
hi: आपके निरीक्षण के लिए एक स्क्रॉल सूची में इस दृश्य के घटक घटनाओं को प्रस्तुत करता है.

en: textual view
hi: पाठयुक्त दृश्य

en: imprint HINT
hi: इम्प्रिंट संकेत

en: open for editing
hi: संपादन हेतु खोलें

en: show caption
hi: शीर्षक दिखाएँ

en: show final picture
hi: अंतिम चित्र दिखाएँ

en: show initial picture
hi: आरंभिक चित्र दिखाएँ

en: playback at button position
hi: बटन स्थिति पर प्लेबैक करें

en: playback at container origin
hi: कंटेनर मूल पर प्लेबैक करें

en: playback at screen center
hi: स्क्रीन केंद्र पर प्लेबैक करें

en: post-playback feature
hi: पोस्ट-प्लेबैक विशेषता

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
hi: घटना अनुक्रम में प्रत्येक लाइन एक घटना का प्रतिनिधित्व करती है मेरा प्रतिनिधि

en: screen
hi: स्क्रीन

en: undo (z)
hi: पहले जैसा (z)

en: add item...
hi: वस्तु जोड़ें...

en: add line
hi: लकीर जोड़ें

en: add title...
hi: शीर्षक जोड़ें...

en: detach submenu
hi: सबमेन्यू अलग करें

en: set target...
hi: लक्ष्य सेट करें...

en: parts window controls...
hi: पार्ट्स विंडो नियंत्रक...

en: jump to year...
hi: इस वर्ष पर जाएँ...

en: Choose another year
hi: अन्य वर्ष चुनें

en: Type in a year
hi: किसी वर्ष में टाइप करें

en: A Personal Digital Assistant
hi: निजी डिजिटल सहायक

en: PDA
hi: पीडीए

en: copy list to clipboard
hi: सूची को क्लिपबोर्ड में नक़ल करें

en: copy selection to clipboard
hi: चयन को क्लिपबोर्ड में नक़ल करें

en: list font...
hi: फ़ॉन्ट की सूची दें...

en: Choose the font for this list
hi: इस सूची के लिए फ़ॉन्ट सेट करें

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
hi: चेतावनी! यह विधि कहीं और बदल दी गई होगी
    जब से आपने यहाँ संपादन शुरू किया है
    जैसे भी स्वीकारें?

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
hi: परिवर्तनों को सहेजा नहीं गया है.
    इन परिवर्तनों को रद्द करना ठीक है?

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
hi: संकेतक को इस बिन्दु से दूर खींचें
    पैन बढ़ाने के लिए.
    जब पूरा हो तो क्लिक करें.

en: Selection
hi: चयन

en: align bottom edges
hi: निचले तल जमाएँ

en: align centers horizontally
hi: आड़े में मध्य जमाएँ

en: align centers vertically
hi: खड़े में मध्य जमाएँ

en: align left edges
hi: बाएँ किनारे जमाएँ

en: align right edges
hi: दाएँ किनारे जमाएँ

en: align top edges
hi: शीर्ष किनारे जमाएँ

en: distribute horizontally
hi: आड़ा वितरित करें

en: distribute vertically
hi: खड़ा वितरित करें

en: place into a column
hi: स्तम्भ में रखें

en: place into a row
hi: पंक्ति में रखें

en: Selected {1} objects
hi: चयनित {1} वस्तुएँ

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
hi: एक स्क्रॉलिंग डाटा क्षेत्र जिसमें पृष्ठभूमि के प्रत्येक कार्ड में भिन्न मूल्य हो

en: Scrolling Field
hi: स्क्रॉलिंग क्षेत्र

en: bold
hi: गाढ़ा

en: centered
hi: बीचोंबीच

en: italic
hi: तिरछा

en: justified
hi: दोनों तरफ पंक्तिबद्ध

en: left flush
hi: बायाँ फ्लश

en: narrow
hi: पतला

en: normal
hi: सामान्य

en: right flush
hi: दायाँ फ्लश

en: struck out
hi: लिखकर काटा

en: underlined
hi: रेखांकित

en: more smoothing
hi: और चिकना

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
hi: सुंदर फ़ॉन्ट में छोटा पाठ. आकार बदलने के लिए आकार बदलें हैण्डल का प्रयोग करें.

en: TrueType banner
hi: ट्रूटाइप बैनर

en: edit contents...
hi: विषय-वस्तु का संपादन करें...

en: how to find more fonts...
hi: और अधिक फ़ॉन्ट्स कैसे ढूंढें...

en: load font from web...
hi: वेब से फ़ॉन्ट लोड करें...

en: Select the font to be
    used for balloon help
hi: गुब्बारा मदद के लिए
    प्रयोग में लिए जाने वाले फ़ॉन्ट को चुनें

en: Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
hi: पाठ क्लिपबोर्ड में चाहे कुछ भी रहे यह वस्तु हमेशा दिखाई देगा

en: do not stay up
hi: खड़े न हों

en: stay up
hi: खड़े हों

en: update continuously
hi: लगातार अद्यतन

en: update only at end
hi: सिर्फ अंत में अद्यतन

en: color change
hi: रंग बदलें

en: adjust translucency
hi: ट्रांसल्यूसेंसी एडजस्ट करें

en: restore original color
hi: मूल रंग बहाल करें

en: shows selected color
hi: चयनित रंग दिखाता है

en: dismiss color picker
hi: रंग चुननेवाला खारिज करें

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
hi: इस रंग-चयनक को अन्य स्थिति पर खिसकाएँ, और इसे स्क्रीन पर तब तक रखे रहें जब तक इसे X बटन से खारिज नहीं किया जाता

en: open a full property sheet
hi: पूर्ण गुण शीट खोलें

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
hi: आगे की दिशा (बदलने के लिए शिफ़्ट कुंजी दबाए रखकर खीचें)

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
hi: घूर्णन का केंद्र (बदलने के लिए शिफ़्ट कुंजी दबाए रखकर खीचें)

en: Really throw this away
hi: क्या सचमुच इसे फेंक दें

en: Um, no, let me reconsider
hi: ओह, नहीं, मुझे फिर से पुनर्विचार करने दें

en: Yes
hi: हाँ

en: resize
hi: आकार बदलें

en: rotate
hi: घुमाएँ

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
hi: चुनें कि कौन सा भौतिक उपकरण जॉयस्टिक के साथ संबद्ध है.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
hi: नियंत्रित करता है कि क्या यह जॉयस्टिक कम्प्यूटर से जुड़े भौतिक जॉयस्टिक के वास्तविक गति को ट्रैक कर सकता है.

en: set X range
hi: X सीमा सेट करें

en: set Y range
hi: Y सीमा सेट करें

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
hi: जब स्वतःकेंद्र चालू है, प्रत्येक दफा जब आप जॉयस्टिक का नॉब छोड़ देते हैं, यह उपकरण के केंद्र में न्यूट्रल स्थिति पर लौट आता है

en: auto-center
hi: स्वचालित-मध्य

en: Joystick device number (currently {1})
hi: जॉयस्टिक उपकरण संख्या (वर्तमान {1})

en: set real joystick number (now {1})
hi: वास्तविक जॉयस्टिक संख्या सेट करें (अभी {1})

en: track real joystick
hi: वास्तविक जॉयस्टिक ट्रैक करें

en: Type the maximum value for the X axis
hi: X अक्ष के लिए अधिकतम मूल्य टाइप करें

en: Type the maximum value for the Y axis
hi: Y अक्ष के लिए अधिकतम मूल्य टाइप करें

en: Number of joystick to track?
hi: ट्रैक करने के लिए जॉयस्टिक की संख्या?

en: pen color
hi: पेन रंग

en: pen size
hi: पेन आकार

en: progress color...
hi: प्रगति रंग...

en: progress value...
hi: प्रगति मूल्य...

en: Enter new value (0 - 1.0)
hi: नया मूल्य भरें (0 - 1.0)

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
hi: एक आयत जो लगातार अपना पिक्सेल में आकार की रपट देता है

en: Ruler
hi: मापनी

en: change action selector
hi: क्रिया चयनक बदलें

en: change arguments
hi: आर्गुमेंट्स बदलें

en: change when to act
hi: कब कार्य करना है बदलें

en: clear target
hi: लक्ष्य साफ करें

en: set page sound
hi: पृष्ठ ध्वनि सेट करें

en: set page visual
hi: पृष्ठ दृश्य सेट करें

en: set target
hi: लक्ष्य सेट करें

en: change label
hi: लेबल बदलें

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
hi: कृपया सलेक्टर टाइप करें जिसे
    जब यह बटन दबाया जाएगा तो लक्ष्य को भेजा जाएगा

en: buttonDown
hi: बटन-नीचे

en: buttonUp
hi: बटन-ऊपर

en: Choose one of the following conditions
hi: निम्न में से कोई भी कंडीशन चुनें

en: startDrag
hi: खींचना-प्रारंभ

en: whilePressed
hi: दबाए-रखकर

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
hi: कृपया सलेक्टर टाइप करें जिसे
    जब यह बटन दबाया जाएगा पीरियड द्वारा अलग किया गया, तो लक्ष्य को भेजा जाएगा

en: Please enter a new label for this button
hi: इस बटन के लिए कृपया नया लेबल भरें

en: Enter an expression that create the target
hi: कोई एक्सप्रेशन भरें जो लक्ष्य बनाते हैं

en: fill
hi: भरें

en: decimal places...
hi: दशमलव स्थान...

en: font size...
hi: फ़ॉन्ट आकार...

en: font style...
hi: फ़ॉन्ट शैली...

en: How many decimal places? (currently {1})
hi: कितने दशमलव स्थान? (वर्तमान में {1})

en: change name...
hi: नाम बदलें...

en: make closable
hi: बन्द होने लायक बनाएँ

en: make draggable
hi: खिसकाने लायक बनाएँ

en: make next-to-topmost
hi: एकदम शीर्ष के बाजू में बनाएँ

en: make unclosable
hi: बन्द नहीं होने लायक बनाएँ

en: make undraggable
hi: खिसकाने लायक नहीं बनाएँ

en: send to back
hi: पीछे ले जाएँ

en: Accept(s)
hi: स्वीकारें(s)

en: Cancel(l)
hi: रद्द करें(l)

en: query
hi: क्वैरी

en: abandon this execution by closing this window
hi: इस विंडो को बन्द कर इस कार्य को छोड़ें

en: ProjectView
hi: परियोजना-दृश्य

en: load as project
hi: परियोजना जैसे लोड करें

en: open project from file
hi: फ़ाइल से परियोजना खोलें

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
hi: यहाँ पर क्लिक करें
    परियोजना
    "{1}" को भरने के लिए

en: cancel - do not delete anything
hi: रद्द करें - कुछ भी नहीं मिटाएँ

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
hi: क्या आप सचमुच
    परियोजना नाम {1}
    तथा इसकी सारी सामग्रियों को मिटाना चाहते हैं?

en: no - delete icon but keep the project
hi: नहीं - प्रतीक मिटाएँ, परंतु परियोजना को रखे रहें

en: yes - delete icon and delete the project
hi: हाँ - प्रतीक मिटाएँ तथा परियोजना मिटाएँ

en: The project is not present and may not be renamed now
hi: परियोजना मौजूद नहीं है और अभी इसका नाम नहीं बदला जा सकता

en: Project not found
hi: परियोजना नहीं मिली

en: ENTER ACTIVE
hi: सक्रिय भरें

en: enter this project
hi: इस परियोजना को भरें

en: expunge this project
hi: यह परियोजना मिटा दें

en: Project Named \"{1}"
hi: परियोजना नाम \"{1}"

en: PUBLISH to a different server
hi: भिन्न सर्वर में प्रकाशित करें

en: PUBLISH (also saves a local copy)
hi: प्रकाशित (स्थानीय प्रति भी सहेजता है)

en: see if server version is more recent
hi: देखें कि क्या सर्वर संस्करण ज्यादा ताजा है

en: make scrollbar inboard
hi: स्क्रॉलपट्टी इनबोर्ड बनाएँ

en: make scrollbar retractable
hi: स्क्रॉलपट्टी त्यागदेने योग्य बनाएँ

en: scroll bar on left
hi: बाएँ में स्क्रॉल पट्टी

en: scroll bar on right
hi: दाएँ में स्क्रॉल पट्टी

en: edit label...
hi: लेबल संपादित करें...

en: change title...
hi: शीर्षक बदलें...

en: full screen
hi: पूरा स्क्रीन

en: window color...
hi: विंडो रंग...

en: collapse this window
hi: इस विंडो को समेटें

en: expand this window
hi: इस विंडो को फैलाएँ

en: expand to full screen
hi: पूरे-स्क्रीन में फैलाएँ

en: close this window
hi: इस विंडो को बन्द करें

en: window menu
hi: विंडो मेन्यू

en: contract to original size
hi: मूल आकार में अनुबंधित

en: close window
hi: विंडो बंद करें

en: collapse/expand window
hi: विंडो को समेटें/फैलाएँ

en: Untitled Window
hi: अनाम विंडो

en: New title for this window
hi: इस विंडो के लिए एक शीर्षक

en: playfield
hi: खेल-मैदान

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
hi: डेस्कटॉप पृष्ठभूमि जो स्क्रीन पर हर किसी चीज के पीछे रहती है उसका रंग व पैटर्न बदलें.

en: desktop color...
hi: डेस्कटॉप रंग...

en: its governing pen trails drawn within
hi: इसका गवर्निंग पेन पुछल्ला अंदर बनाया गया

en: pen trails...
hi: पेन पुछल्ले...

en: all pens down
hi: सभी पेन नीचे

en: all pens show arrowheads
hi: सभी पेन में तीर-सिरे दिखाएँ

en: all pens show arrows
hi: सभी पेन तीर दिखाएँ

en: all pens show dots
hi: सभी पेन डॉट दिखाएँ

en: all pens show lines
hi: सभी पेन लाइनें दिखाएँ

en: all pens up
hi: सभी पेन ऊपर

en: clear pen trails
hi: पेन पुछल्ले साफ करें

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
hi: यदि सही है, पेन का विस्तृति गतिविधि प्रदर्शक अद्यतनों के बीच अनदेखा किया जाना चाहिए. इस तरह से स्क्रिप्ट के भीतर बहुत से बनाए गए लकीर खण्ड अलग से दिखाई नहीं देंगे.

en: playfield options...
hi: प्लेफ़ील्ड विकल्प...

en: send contents back to donor
hi: सामग्रियों को वापस भेजें

en: define application view
hi: अनुप्रयोग दृश्य पारिभाषित करें

en: define factory view
hi: फैक्टरी दृश्य पारिभाषित करें

en: expand
hi: फैलाएँ

en: reduce
hi: कम करें

en: show application view
hi: अनुप्रयोग दृश्य दिखाएँ

en: show factory view
hi: फैक्टरी दृश्य दिखाएँ

en: show whole world view
hi: समूचे विश्व का दृश्य दिखाएँ

en: world scale and clip...
hi: विश्व स्केल तथा क्लिप...

en: about this system...
hi: इस तंत्र के बारे में...

en: authoring tools...
hi: लेखन औज़ार...

en: display mode...
hi: प्रदर्शक मोड...

en: preferences...
hi: प्राथमिकताएँ...

en: redraw screen (r)
hi: स्क्रीन फिर से ड्रा करें (r)

en: world menu...
hi: विश्व मेन्यू...

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
hi: खेद है, आप एक बार में
    सिर्फ एक वस्तु पेंट कर सकते हैं

en: auto-line-layout
hi: स्वतःलकीर-खाका

en: abandon costume history
hi: वस्त्र इतिहास त्यागें

en: Delete\Keep
hi: मिटाएँ\रखें

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
hi: हाथ के पेस्ट बफर में मार्फ है:\

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
hi: क्या आप सचमुच सभी विंडो को बन्द करना चाहते हैं
    उन्हें छोड़कर जिनमें अस्वीकृत संपादन हैं?

en: world
hi: दुनिया

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
hi: क्या आप सचमुच सभी वस्तुओं को नष्ट कर देना चाहते हैं
    जो विंडो में नहीं हैं?

en: find window
hi: विंडो ढूंढें

en: use gridding
hi: ग्रिडिंग इस्तेमाल करें

en: grid visible when gridding
hi: जब ग्रिडिंग हो तो ग्रिड दिखाई दे

en: indicate cursor
hi: संकेतक इंगित करें

en: flap
hi: फ्लैप

en: Building Viewers...
hi: प्रेक्षक बनाए जा रहे हैं...

en: open to drag & drop
hi: खींचे एवं छोड़ें के लिए खोलें

en: parts bin
hi: पार्ट्स बिन

en: mouse-over halos
hi: माउस-ओवर हालो

en: origin-at-center
hi: केंद्र-पर-मूल

en: add new card
hi: नया कार्ड जोड़ें

en: card und stack
hi: कार्ड व स्टैक

en: delete this card
hi: यह कार्ड मिटाएँ

en: explain designations
hi: पदनाम समझाएँ

en: go to next card
hi: अगले कार्ड में जाएँ

en: go to previous card
hi: पिछले कार्ड में जाएँ

en: show background objects
hi: पृष्ठभूमि वस्तु दिखाएँ

en: show designations
hi: पदनाम दिखाएँ

en: show foreground objects
hi: अग्रभूमि वस्तु दिखाएँ

en: desktop color
hi: डेस्कटॉप रंग

en: pen trails
hi: पेन पुछल्ले

en: resize to fit
hi: फिट होने लायक नया आकार दें

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
hi: निर्देशांकों के साथ बिन्दु होना चाहिए (उदाहरण के लिए 10@10)

en: New grid origin (usually 0@0):
hi: नया ग्रिड मूल (आमतौर पर 0@0):

en: New grid spacing:
hi: नया ग्रिड स्पेसिंग:

en: etoys source
hi: ईटॉय स्रोत

en: show thumbnails
hi: लघुछवियाँ दिखाएँ

en: personalize...
hi: व्यक्तगत बनाएँ...

en: World
hi: दुनिया

en: script
hi: स्क्रिप्ट

en: there are no scripted players
hi: यहाँ कोई स्क्रिप्टेड प्लेयर नहीं हैं

en: there are no scripts in this project!
hi: इस परियोजना में कोई स्क्रिप्ट नहीं है!

en: dot
hi: डॉट

en:  scripts:
hi:  स्क्रिप्ट्स:

en: All scripts in this project
hi: इस परियोजना में सभी स्क्रिप्ट

en: named
hi: नामित

en: 's
hi: का

en:  tiles reverted to "clink"
hi:  टाइलें "clink" पर वापस

en:  tile(s) changed to "
hi:  टाइलें परिवर्तित "

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
hi: 1 यदि तर्क धनात्मक है, -1 यदि तर्क ऋणात्मक है, 0 यदि तर्क शून्य है.

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
hi: 1 तथा शर्त के बीच एक बेतरतीब चुनागया पूर्णांक

en: absolute value
hi: निरपेक्ष मूल्य

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
hi: डिग्री में कोण, जिसका स्पर्शज्या शर्त है

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
hi: रेडियन में कोण, जिसका स्पर्शज्या शर्त है

en: cube root of the argument
hi: शर्त का घन मूल

en: exponential (e to the power of the argument)
hi: एक्सपोनेंशियल (e का घात शर्त)

en: logarithm, base 10
hi: लघुगणक, आधार 10

en: natural logarithm
hi: नेचुरल लघुगणक

en: square root of the argument
hi: शर्त का वर्ग मूल

en: the argument multiplied by itself
hi: शर्त खुद से गुणित होता है

en: the argument times itself, times itself again
hi: शर्त खुद से गुणित होता है, फिर खुद से गुणित होता है

en: the integer closest to the argument.
hi: शर्त के सबसे पास का पूर्णांक.

en: the integer nearest to the argument toward zero
hi: शर्त के सबसे पास का, शून्य की ओर का पूर्णांक

en: the negative of the argument
hi: शर्त का ऋणात्मक

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
hi: डिग्री की संख्या जो तर्क के समतुल्य है जो रेडियन में व्यक्त होना माना जाता है

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
hi: रेडियन की संख्या जो शर्त के समतुल्य है, जो डिग्री में व्यक्त है.

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
hi: 1 तथा शर्त के बीच के समस्त पूर्णांकों का गुणन

en: trignometric sine, argument in degrees
hi: त्रिकोणमितीय ज्या, डिग्री में शर्त

en: trigonometric cosine, argument in degrees
hi: त्रिकोणमितीय कोज्या, डिग्री में शर्त

en: trigonometric cosine, argument in radians
hi: त्रिकोणमितीय कोज्या, रेडियन में शर्त

en: trigonometric sine, argument in radians
hi: त्रिकोणमितीय ज्या, रेडियन में शर्त

en: trigonometric tangent, argument in degrees
hi: त्रिकोणमितीय स्पर्शज्या, डिग्री में शर्त

en: trigonometric tangent, argument in radians
hi: त्रिकोणमितीय स्पर्शज्या, रेडियन में शर्त
