eToys - en to hi translation catalogue (24 entries)

en: ** ERROR!  THIS SCRIPT IS MISSING **
hi: ** त्रुटि! स्क्रिप्ट नहीं है **

en: A place for text in a window.
hi: विंडो में पाठ के लिए जगह.

en: Workspace
hi: कार्यस्थान

en: Ln of a nonpositive number,
hi: गैर धनात्मक संख्या का Ln,

en: Ln of negative number,
hi: ऋणात्मक संख्या का Ln,

en: log of a nonpositive number,
hi: गैर धनात्मक संख्या का लाग

en: logarithm does not exist
hi: लागरिद्म अस्तित्व में नहीं है

en: square root of negative number
hi: ऋणात्मक संख्या का वर्गमूल

en: Cannot truncate this number
hi: इस संख्या को कम नहीं कर सकता

en: division by zero
hi: शून्य से भागित

en: Factorial not defined for negative numbers
hi: ऋणात्मक संख्याओं के लिए फ़ैक्टोरियल पारिभाषित नहीं है

en:  is not a number;
    please correct and try again
hi:  संख्या नहीं है;
    कृपया सही करें और फिर से आजमाएँ

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Other windows without color preferences.
hi: रंग प्राथमिकताओं के बगैर अन्य विंडो.

en: inspect model
hi: मॉडल जाँचें

en: {1} has been deprecated. {2}
hi: {1} डेप्रिकेटेड हो गया है. {2}

en: MaybePutAnotherCategoryHere
hi: शायद-यहाँ-अन्य-श्रेणी-रख-सकते-हैं

en: Put the balloon help here
hi: यहाँ पर गुब्बारा मदद रखें

en: PutACategoryHere
hi: यहाँ-श्रेणी-रखें

en: PutFormalNameHere
hi: यहाँ-फ़ॉर्मल-नाम-रखें

en: Instances of {1} are not indexable
hi: {1} के इंस्टैंस निर्देशिका बनाने योग्य नहीं हैं

en: File name?
hi: फ़ाइल नाम?

en: ClipboardText
hi: क्लिपबोर्ड-पाठ

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
hi: यह वस्तु हमेशा दिखाई देगा भले ही यह पाठ क्लिपबोर्ड में स्क्रॉल किए जाने लायक पैन में हो.
