eToys - en to hi translation catalogue (30 entries)

en: background
hi: पृष्ठभूमि

en: use graphic as background
hi: ग्राफ़िक को पृष्ठभूमि की तरह उपयोग करें

en: use the graphic as the background for the desktop
hi: ग्राफ़िक को डेस्कटॉप पृष्ठभूमि के रूप में प्रयोग करें

en: import all images from here and subdirectories
hi: यहाँ से तथा सब-डिरेक्ट्रीज से सभी फोटो आयात करें

en: import subdirs
hi: आयात सब-डिरेक्ट्री

en: Load all graphics found in this directory and its subdirectories, adding them to the ImageImports repository.
hi: इस डिरेक्ट्री तथा सबडिरेक्ट्री के सभी ग्राफिक्स को लोड करें, इन्हें इमेजइम्पोर्ट रेपॉसिटरी में जोड़ कर.

en: import all images from this directory
hi: इस डिरेक्ट्री से सभी फोटो आयात करें

en: import dir
hi: आयात डिरेक्ट्री

en: Load all graphics found in this directory, adding them to the ImageImports repository.
hi: इस डिरेक्ट्री के सभी ग्राफिक्स को लोड करें, इन्हें इमेजइम्पोर्ट रेपॉसिटरी में जोड़ कर.

en: import
hi: आयात

en: Load a graphic, placing it in the ImageImports repository.
hi: ग्राफिक लोड करें, इसे फोटो-आयात रेपोसिटरी में रखें.

en: read graphic into ImageImports
hi: फोटो-आयात में ग्राफिक पढ़ें

en: open
hi: खोलें

en: open a graphic file in a window
hi: विंडो में ग्राफ़िक फ़ाइल खोलें

en: open graphic in a window
hi: ग्राफ़िक विंडो में खोलें

en: set background to a picture
hi: चित्र को पृष्ठभूमि के रूप में सेट करें

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: तिरछा

en: Narrow
hi: पतला

en: Normal
hi: सामान्य

en: StruckOut
hi: मिटाना

en: Underlined
hi: रेखांकित

en: Choose your font
hi: अपना फ़ॉन्ट चुनें

en: external font
hi: बाहरी फ़ॉन्ट

en: new size
hi: नया आकार

en: change color...
hi: रंग बदलें...

en: new font name
hi: नया फ़ॉन्ट नाम

en: emphasis
hi: एम्फेसिस

en: Font styles and sizes
hi: फ़ॉन्ट शैली तथा आकार

en: Enter the point size
hi: पाइंट आकार भरें
