eToys - en to fa translation catalogue (44 entries)

en:  height=
fa:  ارتفاع=

en:  width=
fa:  عرض=

en: height in pixels
fa: ارتفاع به پيكسل

en: keep ratio
fa: تعيين نسبت

en: width in pixels
fa: عرض به پيكسل

en: <unknown option>
fa: انتخاب ناشناخته

en: Frame extent
fa: وسعت چوكات

en: show time
fa: وقت را نشان بده

en: Type
fa: نوع

en: the frame extent in pixels
fa: وسعت چوكات به پيكسل

en: the test image includes the time
fa: عكس امتحاني داراي وقت هست

en: the type of the test image
fa: نوعيت عكس امتحاني

en: DEFAULT - The palette the camera liknes most
fa: قرار دادی - جعبه كه كامره بدان زياد ميچسپد

en: YUV420P - YUV 4:2:0 Planar
fa: YUV420P - YUV 4:2:0 دووجهی

en: YUV422 - YUV422 capture
fa: YUV422 - YUV422 گرفتن

en: Palette
fa: تخته شستی

en: the palette of the test image
fa: جعبه عكس امتحاني

en: closed
fa: بسته شده

en: no connected video device id: {1}
fa: هيچ دستگاه فلمبرداري با شماره شناختي: {1} وصل نيست

en: A player for video devices like cameras, video capturers, etc.
fa: يك اجراء كننده ي براي دستگاه فلمبرداري چون كامره، فلمبردارها، وغيره.

en: Camera
fa: کمره

en: Multimedia
fa: چندرسانه ی

en: 256 colors
fa: 256 رنگ

en: 256 grays
fa: 256 خاكستري ها

en: 4 grays
fa: 4 خاكستري ها

en: black and white
fa: سياه و سفيد

en: original
fa: اصلي

en: configure video device
fa: پيكربندي دستگاه فلمبرداري

en: reset statistics
fa: اخصائيه ها را بازبنشان

en: start showing statistics (in Transcript)
fa: نمایش احصاییه هارادردستخط آغازکن

en: stop showing statistics (in Transcript)
fa: نمایش احصاییه هارادردستخط متوقف کن

en: the video device has not parameters to configure
fa: دستگاه فيلمبرداري هيچ مقدار مشخص براي پيكربندي ندارد

en: Video Device Configuration
fa: پيكربندي دستگاه فيلمبرداري

en: Accept
fa: قبول کردن

en: Cancel
fa: لغو

en: cancel changes made and close panel
fa: تغییرات داده شده را لغو کن و تابلو را ببند

en: keep changes made and close panel
fa: تغییرات داده شده را نگه دار و تابلو را ببند

en:   Brightness ({1}%)
fa:   روشني ({1}%)

en:   Contrast ({1}%)
fa:   مقايسه ({1}%)

en:  Auto Extent
fa:  وسعت خودكار

en: Turn auto-extent on or off
fa: وسعت خودكار را روشن یا خاموش کن

en: Configure Video Device
fa: پيكربندي دستگاه فلمبرداري

en: press here to configure the video device
fa: براي پيكربندي دستگاه فيلمبرداري اينجا را كليك كن

en: Properties for {1}
fa: خصوصیات برای {1
