eToys - en to fa translation catalogue (60 entries)

en: unknown
fa: نا معلوم

en: A tool for sending messages to other Squeak users
fa: یک وسیله برای فرستادن پیام ها به استفاده کننده های جیرجیرک دیگر

en: Text chat
fa: متن گفتگو

en: IP address for chat partner
fa: آی پی آدرس برای گفتگوی همکار

en: Replies
fa: پاسخ هاق

en: Send with Return?
fa: فرستادن با برگشت دوباره؟

en: Your message to:
fa: پیام شما به:

en: A tool for sending objects to other Squeak users
fa: یک وسیله برای فرستادن اشیاء به استفاده کننده های جیرجیرک دیگر

en: Fridge
fa: سردخانه

en: Changes between group mode and individuals
fa: تغییرات دربین گروپ  سبک وانفرادات

en: the Fridge
fa: سردخانه

en: You currently are not listening and will not hear a reply.
    Shall I start listening for you?
fa: شما فعلا گوش نمیدهید وکدام جوابی نخواهید شنید
    آیا من باید به شما گوش کردن را آغازکنم؟

en: A tool for receiving things from other Squeak users
fa: یک وسیله برای دریافت چیزهای دیگرازاستفاده کننده های جیرجیرک دیگر

en: Listener
fa: گوش دهنده

en: Delete
fa: حذف

en: Grab
fa: چنگ زدن

en: Morph from
fa: واژک از

en: Click to START listening for messages
fa: برای شروع گوش کردن به پیام ها کلیک کنید

en: Click to STOP listening for messages
fa: برای توقف گوش کردن به پیام ها کلیک کنید

en: Incoming communications
fa: ارتباطات وارد شونده

en: receiving
fa: دریافت کردن

en: working
fa: درحال کارکردن

en: A sign that you accept morphs dropped directly into your world
fa: یک علامت که شما قبول دارید واژک ها مستقیماداخل جهان شما سقوط نماید

en: Welcome
fa: خوش آمدید

en: My presence in this world means received morphs may appear automatically
fa: حضورمن دراین جهان به معنی این است واژک های دریافت شده ممکن است به طوراتومات ظاهرشوند

en: A tool for sending messages to several Squeak users at once
fa: یک وسیله برای فرستادن پیا م ها به چندین استفاده کننده جیرجیرک برای یکبار

en: Text chat+
fa: متن گفتگو+

en: Who are you chatting with?
fa: شما همرای کی گفتگومیکنید

en: Click to edit participant list
fa: برای تنظیم لیست اشتراک کننده کلیک کنید

en: Multi chat with:
fa: چندین گفتگوبا:

en: A tool for collaborating with other Squeak users
fa: یک وسیله برای همکاری با استفاده کننده های جیرجیرک دیگر

en: Badge
fa: نشان

en: Get his status now\Send my status now
fa: وضعیت اورا حالابه دست آورید/وضعیت مرا حالابفرستید

en: Last name:
fa: نام گذشته

en: \Last message in:
fa: پیام آخردر:

en: \Last status check at:
fa: وضعیت آخرچک شدبه:

en: \Last status in:
fa: وضعیت آخردر:

en: No connection to:
fa: ارتباطی نیست به:

en: Open a written chat with this person
fa: یک گفتگوی نوشته شده را بااین شخص بازکن

en: See if this person is available
fa: ببین اگراین شخص موجودباشد

en: See this person's world (if he allows that)
fa: جهان این شخص را ببین ( اگراواجازه میدهد

en: Start telemorphic with this person
fa: ارتباط تصویری را با این شخص ازراه دورآعازکنید

en: sending
fa: درحال فرستادن

en: Tell this person about the current project
fa: درباره پروژه فعلی به این شخص بگویید

en:  would like to see your desktop
fa:  آیا شما میخواهید که دیسکتاپ تان را ببینید

en:  would like to know if you are available
fa:  خوش داریدکه بداند اگرشما موجود هستید

en: Request buffered Nebraska session
fa: خواهش باعث تعویق جلسه نبراسکاگردید

en: Quit
fa: خاموش کردن

en: Quit this Nebraska session
fa: جلسه نبراسکاراترک کن

en: Switch between 1x1 and scaled view
fa: دربین      ومنظره اندازه شده سویچ نمایید

en: A button to start the Nebraska desktop sharing server
fa: یک دکمه که تقسیمات سروردیسکتاپ نبراسکارا آغازمیکند

en: NebraskaServer
fa: سرورنبراسکا

en: Shutdown the server?
fa: سرور را خاموش نمایید

en: End Nebrasks session
fa: ختم جلسه نبراسکا

en: Show more or less of Nebraska Status
fa: مقداربیشتریاکمترازجلسه نبراسکارا نشان دهید

en: --clients--
fa: مشتری ها

en:  Nebraska: {1} clients
fa:  مشتری های نبراسکا۱

en: backlog:
fa: فایل عقب

en: <Nebraska not active>
fa: نبراسکا فعال نیست

en: could not connect to server
fa: به سروروصل شده نتوانست
