eToys - en to fa translation catalogue (70 entries)

en: open
fa: باز

en: open as movie
fa: به حیث فلم بازکن

en: open file as movie
fa: سندرا به حیث فلم بازکن

en: Back one frame
fa: یک چوکات عقب

en: Forward one frame
fa: یک چوکات به پیش

en: Go to final page
fa: به صفحه آخری برو

en: Go to first page
fa: به صفحه اولی برو

en: Invoke menu
fa: احضارلیست

en: Play backward
fa: اجراء به عقب

en: Play forward
fa: اجراء به پیش

en: Scan by slider
fa: اسکن توسط لغزنده

en: Stop playback
fa: اجراء دوباره را متوقف کن

en: add sound track
fa: شیارصدارااضافه کن

en: end clip here
fa: کلیپ را اینجا ختم کن

en: hide sound track
fa: شیارصدارامخفی کن

en: make a new movie
fa: فلم جدید بساز

en: make thumbnail
fa: ناخن شصت بساز

en: open movie file
fa: سند فلم را بازکن

en: show sound track
fa: شیارصدارانشان بده

en: Choose a movie file to open
fa: یک سند فلم انتخاب کن که بازگردد

en: add soundtrack
fa: شیارصدارااضافه کن

en: create JPEG movie from folder of frames
fa: فلم ازپوشه چوکات ها ایجاد کن JPEG

en: create JPEG movie from MPEG
fa: فلم ازایجاد کن JPEG MPEG

en: create JPEG movie from SqueakMovie
fa: فلم ازفلم جیرجیرک ایجاد کن JPEG

en: remove all soundtracks
fa: تمام شیارهای صدارا حذف کن

en: set frame rate
fa: سرعت چوکات را تعیین کن

en: turn off repeat (now on)
fa: تکرارراخاموش کن حالاروشن

en: turn on repeat (now off)
fa: تکرارراروشن کن حالاخاموشturn on repeat (now off)

en: Frame rate?
fa: سرعت چوکات؟

en: New movie name?
fa: نام فلم جدید؟

en: Quality level (1 to 100)?
fa: کیفیت سطح  (1 to 100)?

en: advanced
fa: پیشرفته

en: next frame (->)
fa: چوکات بعدی(->)

en: open file (o)
fa: فایل بازکنید (o)

en: play (p)
fa: نواختن(p)

en: previous frame (<-)
fa: چوکات قبلی (<-)

en: rewind (r)
fa: بازپیچی (r)

en: stop (s)
fa: توقف (s)

en: subtitles
fa: عناوین زیرین

en: zoom
fa: نمایش به شکل بزرگ

en: File not found: {1}
fa: سند پیدا نشد {1}

en: Not an MPEG or JPEG movie file: {1}
fa: یک نیست یا سند فلم MPEG  JPEG  {1}

en: opening the file, please wait
fa: درحال بازکردن سند/لطفا منتظرباشید

en: select a video file
fa: یک سند ویدیورا انتخاب کن

en: Desired frames per second?
fa: خواستن چوکات درهرثانیه؟

en: Path changed. Enter new one for:
fa: راه تغییر کرد یکی جدید را داخل کن برای

en: open subtitles file (u)
fa: سند عناوین زیرین را بازکن (u)

en: set subtitles background color
fa: رنگ پشت زمینه عناوین زیرین را تعیین کن

en: set subtitles color
fa: رنگ عناوین زیرین را تعیین کن

en: set subtitles font
fa: خط عناوین زیرین را تعیین کن

en: turn off full screen
fa: صفحه کامل راخاموش کن

en: turn on full screen
fa: صفحه کامل را روشن کن

en: A player for MPEG and JPEG movies
fa: یک بازیکن برای فلم های MPEG  JPEG

en: MPEGPlayer
fa: اجراء کننده MPEGP

en: Multimedia
fa: چندرسانه ی

en: A Player for MPEG movies
fa: یک اجراء کننده برای فیلم های MPEG

en: Movie Player
fa: اجراء کننده فیلم

en: open file in an MPEG player
fa: سند را درا جراء کننده  بازکن MPEG

en: play
fa: نواختن

en: play in MPEG player
fa: اجراء دراجراء کننده MPEG

en: Menu
fa: لیست

en: Open
fa: باز

en: Play
fa: نواختن

en: Rewind
fa: بازپیچی

en: Stop
fa: توقف

en:  end
fa:  پایان..

en: start
fa: شروع

en:   soft
fa:   نرم

en:  loud
fa:  بلند

en: Quit
fa: خاموش کردن
