eToys - en to fa translation catalogue (24 entries)

en: ** ERROR!  THIS SCRIPT IS MISSING **
fa: خطا  این متن سند اشتباه میباشد

en: A place for text in a window.
fa: یک جایی برای متن در چوکات

en: Workspace
fa: فضای کاری

en: Ln of a nonpositive number,
fa: یک عدد غیرمثبتLn

en: Ln of negative number,
fa: ازیک عدد منفیLn

en: log of a nonpositive number,
fa: لوگاریتم یک عدد غیرمثبت

en: logarithm does not exist
fa: لوگاریتم وجود ندارد

en: square root of negative number
fa: جذرالمربع یک عدد منفی

en: Cannot truncate this number
fa: این شماره را بریده نمیتواند

en: division by zero
fa: تقسیم به صفر

en: Factorial not defined for negative numbers
fa: فکتوریل برای اعداد منفی مشخص نگردیده

en:  is not a number;
    please correct and try again
fa:  عددی نیست لطفا درست نموده ودوباره کوشش نمایید

en: Default
fa: قراردادی

en: Other windows without color preferences.
fa: چوکات های دیگر با رجحانات رنگ

en: inspect model
fa: مودل را تفتيش كن

en: {1} has been deprecated. {2}
fa: بد دانسته شده {1 {2}

en: MaybePutAnotherCategoryHere
fa: شایددراینجایک دسته دیگررابگذارید

en: Put the balloon help here
fa: کمک بالون را دراینجا بگذارید

en: PutACategoryHere
fa: یک دسته رادراینجابگذارید

en: PutFormalNameHere
fa: نام رسمی رادراینجابگذار

en: Instances of {1} are not indexable
fa: مثالهای {1} ناقابل فهرست سازی اند

en: File name?
fa: نام سند

en: ClipboardText
fa: متن حافظه تخته رسم

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
fa: این شئ همیشه هرآنچه که درمتن حافظه تخته رسم هست، را دریک قاب قابل لغزشی نشان میدهد.
