eToys - en to fa translation catalogue (735 entries)

en: color & border
fa: رنگ و حاشیه

en: line width
fa: عرض خط

en: The width of the main part of the Connector
fa: عرض بخش اصلی متصل کننده

en: add a label at my middle
fa: در وسط من یک عنوان اضافه کن

en: add label
fa: اضافه عنوان

en: connector
fa: متصل کننده

en: destination
fa: مقصد

en: destination arrow name
fa: اسم تیر مقصد

en: orthogonal
fa: راست گوشه ای

en: remove all my bends
fa: همه خمیدگی های مرا پاک کن

en: remove all my labels
fa: همه عنوان های مرا پاک کن

en: remove labels
fa: پاک کردن عناوین

en: smooth curve
fa: قوس لشم

en: source
fa: منبع

en: source arrow name
fa: اسم تیر منبع

en: straighten
fa: راست کردن

en: The name of the arrow at my first end
fa: اسم تیر در انتهای اولی من

en: The name of the arrow at my second end
fa: اسم تیر در انتهای دومی من

en: The Player at my first end
fa: بازیکن درانتهای اولی من

en: The Player at my second end
fa: بازیکن درانتهای دومی من

en: Whether I am drawn as a smooth curve
fa: که آیا من به حیث یک قوس لشم کشیده شده ام

en: Whether I am limited to horizontal and vertical segments
fa: که آیا من به قطعات افقی و عمودی محدود هستم

en: destination x
fa: مقصد x

en: destination y
fa: مقصد y

en: My total length
fa: طول مجموعی من

en: midpoint x
fa: نقطه میانی x

en: midpoint y
fa: نقطه میانی y

en: source x
fa: منبع x

en: source y
fa: منبع y

en: The X coordinate of my first end
fa: کواردانت X انتهای اولی من

en: The X coordinate of my midpoint
fa: کواردانت X نقطه میانی من

en: The X coordinate of my second end
fa: کواردانت X انتهای دومی من

en: The Y coordinate of my first end
fa: کواردانت Y انتهای اولی من

en: The Y coordinate of my midpoint
fa: کواردانت Y نقطه میانی من

en: The Y coordinate of my second end
fa: کواردانت Y انتهای دومی من

en: total length
fa: طول مجموعی

en: focused
fa: متمرکزشده

en: True if I am displaying a cursor and listening for keystrokes
fa: درست اگر من یک مکان نما را نشان میدهم و به ضربه های کلیدها گوش میدهم

en: text
fa: متن

en: All my characters except the first one
fa: همه حروف من بغیر از اولی

en: all but first
fa: همه بغیر از اولی

en: background color
fa: رنگ زمینه

en: character at cursor
fa: حروف در مکان نما

en: characters
fa: حروف

en: count
fa: حساب کن

en: first character
fa: حرف اولی

en: How many characters I have
fa: من چند حرف دارم

en: insert characters
fa: حروف را داخل کن

en: insert contents of
fa: داخل کردن مندرجات

en: insert the characters from another object at my cursor position
fa: از یک شیی دیگری در موقعیت مکان نمای من حروف را داخل کن

en: insert the given string at my cursor position
fa: رشته داده شده را در موقعیت مکان نمای من داخل کن

en: last character
fa: حرف آخری

en: numeric value
fa: مقدار عددی

en: The character at the my cursor position
fa: حرف در موقعیت مکان نمای من

en: The characters in my contents
fa: حرف در مندرجات من

en: The color of the background behind the text
fa: رنگ زمینه در پشت متن

en: The first character in my contents
fa: حرف اولی در مندرجات من

en: The last character in my contents
fa: حرف آخری در مندرجات من

en: The number represented by my contents
fa: شماره نماینده توسط مندرجات من

en: The position among my characters that replacement text would go
fa: موقعیت میان حروف من که متن بیجاشده خواهد رفت

en: act when
fa: عمل وقتی

en: height
fa: بلندی

en: The height
fa: بلندی

en: When the script should fire
fa: دستخط چی وقت بایدبیرون شود

en: label
fa: عنوان

en: The wording on the button
fa: جمله بندی دردکمه

en: Create a new card
fa: یک کارت جدیدبساز

en: card number
fa: عدت کارت

en: Delete the current card
fa: کارت فعلی را حذف کن

en: delete card
fa: کارت را حذف کن

en: Go to the first card of the current background
fa: به اولین کارت ازپشت زمینه فعلی برود

en: Go to the first card of the entire stack
fa: به اولین کارت ازتمام توده برو

en: Go to the last card of the current background
fa: به آخرین کارت ازپشت زمینه فعلی برو

en: Go to the last card of the entire stack
fa: به آخرین کارت ازتمام توده برو

en: Go to the next card
fa: به کارت بعدی برو

en: Go to the previous card
fa: به کارت قبلی برو

en: go to first card in background
fa: به اولین کارت درپشت زمینه برو

en: go to first card of stack
fa: به اولین کارت ازتوده برو

en: go to last card in background
fa: به اولین کارت ازپشت زمینه آخری برو

en: go to last card of stack
fa: به آخری کارت ازتوده برو

en: go to next card in stack
fa: به کارت بعدی  در توده برو

en: go to previous card in stack
fa: به کارت قبلی درتوده برو

en: insert card
fa: کارت راوارد کنید

en: stack navigation
fa: هدایت دسته

en: The ordinal number of the current card
fa: شماره ترتیبی کارت کنونی

en: add patch to display list
fa: وصله را به لست نمایش اضافه کن

en: add to patch display list
fa: اضافه کنید تا نمایش لیست را وصله نماید

en: add to turtle display list
fa: به لست نمایش سنگ پشت اضافه کن

en: add turtle to display list
fa: به سنگ پشت اضافه کن لیست را نمایش دهد

en: bottom edge mode
fa: حالت زیرین کناره

en: clear the patch display list
fa: لست نمایش وصله را پاک کن

en: clear the turtle display list
fa: لست نمایش سنگ پشت را پاک کن

en: color
fa: رنگ

en: kedama
fa: کیداما

en: left edge mode
fa: حالت چپ کناره

en: patch display list
fa: لست نمایش وصله

en: patches to display
fa: وصله ها برای نمایش

en: pixels per patch
fa: پیکسل درهر وصله

en: remove all from patch display list
fa: همه را از لست نمایش وصله حذف کن

en: remove all from turtle display list
fa: همه را از لست نمایش سنگ پشت حذف کن

en: right edge mode
fa: حالت راست کناره

en: The color of the object
fa: رنگ شیء

en: the display scale
fa: مقیاس نمایش

en: the mode of bottom edge
fa: حالت کناره ی پائینی

en: the mode of left edge
fa: حالت کناره ی چپ

en: the mode of right edge
fa: حالت کناره ی راست

en: the mode of top edge
fa: حالت کناره ی بالائی

en: top edge mode
fa: حالت کناره بالا

en: turtle display list
fa: لست نمایش سنگ پشت

en: turtles to display
fa: سنگ پشت ها برای نمایش

en: blue component from
fa: جزء ترکیب کننده آبی از

en: blue component into
fa: جزء ترکیب کننده آبی درداخلblue component into

en: clear all patch
fa: همه وصله هارا پاک کن

en: decay
fa: پوسیدگی

en: decay patch variable
fa: تجزیه ی متغیرات وصله

en: diffuse
fa: منتشر کردن

en: diffuse patch variable
fa: انتشار متغیرات وصله

en: diffusion rate
fa: شرح انتشار

en: display type
fa: نوعیت نمایش

en: evaporation rate
fa: شرح تبخیر

en: green component from
fa: جزء ترکیب کننده سبز از

en: green component into
fa: جزء ترکیب کننده سبز در

en: how to map the value in cells to color
fa: چطور در حجره مقدار را برای رنگ آمیزی نقشه کشی کرد

en: merge blue component from another patch
fa: جزء ترکیب کننده آبی  را از وصله دیگر یکجا کن

en: merge green component from another patch
fa: جزء ترکیب کننده سبز را از وصله دیگر یکجا کن

en: merge red component from another patch
fa: جزء ترکیب کننده سرخ را از وصله دیگر یکجا کن

en: red component from
fa: جزء ترکیب کننده سرخ از

en: red component into
fa: جزء ترکیب کننده سرخ در

en: scale max
fa: انتهای مقیاس

en: scale when log-based color conversion is used
fa: مقیاسی که زمان تغییر رنگ ثبت وقایع استفاده میشود

en: shift amount
fa: مقدار تغییر مکان

en: shift amount when log-based color conversion is not used
fa: مقدار تغییر مکان که زمان تغییر رنگ ثبت وقایع استفاده نمیشود

en: sniff range
fa: حدود استشمام

en: split blue component into another patch
fa: جزء کبود را در وصله دیگر دونیم کن

en: split green component into another patch
fa: جزء ترکیب کننده سبز را در وصله دیگر دونیم کن

en: split red component into another patch
fa: جزء ترکیب کننده سرخ را در وصله دیگر دونیم کن

en: The distance to sample the values for calculating highest gradient.
fa: فاصله برای نمونه دهی مقادیرمحاسبه بلندترین سطح شیب دار

en: The rate for the decay function.
fa: شرح برای عملیات تجزئیه

en: The rate for the diffusion function.
fa: شرح برای عملیات انتشار

en: angle to
fa: زاویه به

en: blue component in
fa: جزء ترکیب کننده آبی در

en: bounce on
fa: پرش به

en: Change the heading of the object by the specified amount
fa: عنوان شئ را به مقدار معین تغییر بده

en: color from patch
fa: رنگ از وصله

en: color to patch
fa: رنگ به وصله

en: delete this turtle
fa: این سنگ پشت را حذف کن

en: detect collision and bounce back
fa: تصادم و پرش عقبی را دریافت کن

en: die
fa: مردن

en: distance to
fa: فاصله به

en: forward by
fa: ارسال جلو توسط

en: get replicated
fa: تکراری شو

en: get the value at this position
fa: در این موقعیت مقدار را حاصل کن

en: green component in
fa: جزء ترکیب کننده سبز در

en: heading
fa: عنوان

en: kedama turtle
fa: سنگ پشت کیداما

en: kedama turtle color
fa: رنگ سنگ پشت کیداما

en: Moves the object forward in the direction it is heading
fa: شئ را به سمت که این عنوان است پیش میبرد

en: make my color specified in the patch
fa: رنگ مرا در وصله معین کن

en: patch value in
fa: مقدار وصله در

en: red component in
fa: جزء ترکیب کننده سرخ در

en: returns a copy of this turtle
fa: یک نقلی ازین سنگ پشت را بازمیگرداند

en: returns a turtle of specified breed at my position.
fa: یک نقلی از یک جنس مشخص سنگ پشت را در موقعیت من بازمیگرداند

en: set the number of turtles
fa: شماره سنگ پشت هارا تعین کن

en: store my color into the patch
fa: رنگ مرا در وصله ذخیره کن

en: The angle to another turtle
fa: زاویه به سنگ پشت دیگر

en: The blue component in specified patch.
fa: جزء ترکیب کننده  در وصله مشخص

en: The distance to another turtle
fa: فاصله به سنگ پشت دیگر

en: The flag that governs the visibility of turtle
fa: بیرقی که قابلیت دیدن سنگ پشت را کنترول ومعین میکند

en: The green component in specified patch.
fa: جزء  ترکیب کننده سبز در وصله مشخص

en: The red component in specified patch.
fa: جزء ترکیب کننده سرخ در وصله مشخص

en: The x coordinate
fa: کواردانت x

en: The y coordinate
fa: کواردانت y

en: turn by
fa: گردش توسط

en: turtle count
fa: شمارش سنگ پشت

en: turtle of
fa: سنگ پشتِ از

en: turtle visible
fa: سنگ پشت قابل دید

en: up hill
fa: پشته بالا

en: uphill of the implicit at my location
fa: پشته ی بالای مجازی در موقعیت من

en: Which direction the object is facing.  0 is straight up
fa: شئ به کدام سمت رو دارد.  0 سرراست به بالا هست  سرراست به بالاهست0

en: collections
fa: مجموعه ها

en: cursor
fa: مکان نما- کرسر

en: first element
fa: عنصر اولی

en: graphic at cursor
fa: گرافیک درمکان نما

en: player at cursor
fa: بازیکن در مکان نما

en: The first object in my contents
fa: اولین عنصر در محتويات من

en: The index of the chosen element
fa: شاخص در عنصر انتخاب شده

en: the graphic worn by the object at the cursor
fa: گرافیک پوشیده شده است توسط شیء درمکان نما

en: the object currently at the cursor
fa: شیء فعلادرمکان نما

en: A graphic for the current frame
fa: یک گرافیک برای چوکات فعلی

en: A number representing the current position of the movie/sound.
fa: یک عدد که ازموقعیت فعلی فلم وصدا نمایندگی مینماید

en: A number representing the volume of the movie.
fa: عددی که ازدرجه صدای فلم نمایندگی مینماید

en: frame graphic
fa: چوکات گرافیک

en: is running
fa: درحال اجراء

en: Length of this movie in number of frames
fa: طول این فلم درعدد چوکات ها

en: Length of this movie in seconds
fa: طول این فلم درثانیه ها

en: movie controls
fa: کنترول های فلم

en: Play until the given position, then stop
fa: تاوقت موقعیت داده شده اجراءنمایید بعدا توقف نمایید

en: play until position
fa: تاموقعیت اجراءنمایید

en: position
fa: موقعیت

en: Rewind the movie/sound
fa: دوباره پیچیدن فلم وصدا

en: repeat
fa: تکرار

en: rewind
fa: بازپیچی

en: Start playing the movie/sound
fa: اجراء فلم وصدارا شروع نمایید

en: Stop playing the movie/sound
fa: اجراء فلم وصدارامتوقف سازید

en: stop
fa: توقف

en: The name for the video file
fa: نام برای سند ویدیو

en: total frames
fa: مجموع چوکات ها

en: total seconds
fa: مجموع ثانیه ها

en: video file name
fa: نام سند ویدیو

en: volume
fa: درجه صدا

en: Whether the movie/sound is being played
fa: که آیا فلم ویا صدا اجرا میشود

en: Whether the movie/sound will play in an endless loop
fa: که آیا فلم /صدا درحلقه بی پایان اجراء خواهد شد

en: Delete all pages in the scraps book
fa: تمام صفحات رادرکتاب باقیمانده حذف کن

en: empty trash can
fa: قوطي چتل داني را خالي كن

en: page count
fa: شمارش صفحه

en: The number of pages in the scraps book.
fa: تعداد صفحات درکتاب باقیمانده

en: trash
fa: اشغال

en: book navigation
fa: هدایت کتاب

en: first page
fa: صفحه اولی

en: go to first page
fa: به صفحه اولی برو

en: go to last page
fa: به صفحه آخری برو

en: go to next page
fa: به صفحه بعدی برو

en: go to previous page
fa: به صفحه قبلی برو

en: go to the given page
fa: به صفحه داده شده برو

en: goto
fa: بروبه

en: How many pages here are in the book
fa: این کتاب دارای چند صفحه است

en: last page
fa: صفحه آخری

en: next page
fa: صفحه بعدی

en: number of pages
fa: تعداد صفحات

en: page controls at top
fa: کنترولهای صفحه در بالا

en: page controls short
fa: کنترول صفحه کوتاه

en: page controls showing
fa: نمایش دهی کنترولهای صفحه

en: page number
fa: شماره صفحه

en: previous page
fa: صفحه قبلی

en: revert all pages
fa: همه صفحات را بازگردان

en: revert page
fa: صفحه را بازگردان

en: revert the entire book to its original contents
fa: تمام کتاب را به محتویات اصلی اش بازگردان

en: revert to the original version of this page
fa: نسخه اصلی این صفحه را بازگردان

en: The ordinal number of the current page
fa: شماره ترتیبی صفحه کنونی

en: Whether page controls are showing in the book
fa: آیا کنترولهای صفحه در کتاب نشان داده میشوند

en: Whether page controls are shown at the top of the book
fa: آیا کنترولهای صفحه در قسمت بالایی کتاب نشان داده شدند

en: Whether page controls are shown in short form
fa: آیا کنترولهای صفحه بشکل کوتاه نشان داده شدند

en: hours
fa: ساعت ها

en: minutes
fa: دقایق

en: seconds
fa: ثانیه ها

en: time
fa: وقت

en: magnification
fa: بزرگ سازی...

en: magnifier
fa: بزرگ ساز

en: show pointer
fa: اشاره گر را نشان بده

en: The factor by which the tool magnifies whatever it is looking at
fa: عاملی که توسط آن ابزار بزرگساز میکند ولوکه به هر شئی که می بیند

en: track pointer
fa: اشاره گر را دنبال کن

en: Whether or not the pointer should show the cursor location
fa: هرچیزی باشد یا نه، اشاره گر باید موقعیت  مکان نما را نشان بدهد

en: Whether or not the pointer should track the cursor location
fa: هرچیزی باشد یا نه، اشاره گر باید موقعیت مکان نما را دنبال کند

en: camera point
fa: نقطه کامره

en: storyboard
fa: صفحه گزارش

en: the camera point
fa: نقطه کامره

en: make a new drawing in the specified playfield
fa: یک رسامی جدید درساحه بازی معین بکشید

en: paintbox
fa: بکس رسامی

en: start painting in
fa: رسامی را شروع کنید در

en: allowing chord
fa: وترقوس را می پذیرد

en: frequency
fa: فریکانس

en: keyboard
fa: کیبورد

en: my frequency
fa: فریکانس من

en: whether it allows multiple selections
fa: آیا این انتخاب های متعدد را می پذیرد

en: cone position
fa: موقعیت مخروط

en: speaker
fa: گوینده

en: the position of the speaker cone
fa: موقعیت مخروط گوینده

en: basic
fa: اساسی

en: Clear the graph of current contents
fa: گراف محتویات فعلی را پاک کنید

en: clear
fa: پاک کردن

en: Load a sine wave as the current graph
fa: یک موج سینوسی را درگراف فعلی بارگذاری کنید

en: Load the specified sound into the current graph
fa: صدای تعیین شده را به گراف فعلی باگذاری کنید

en: last value
fa: مقدارآخر

en: load sine wave
fa: موج سینوسی را بارگذاری کنید

en: load sound
fa: صدارا باگذاری کنید

en: Play the current graph as a sound
fa: گراف فعلی را درصدا بنوازید

en: play
fa: نواختن

en: Reverse the graph
fa: گراف را معکوس سازید

en: reverse
fa: معکوس ساختن

en: sample at cursor
fa: نمونه به مکان نما

en: sampling
fa: نمونه گیری

en: The current cursor location, wrapped back to the beginning if appropriate
fa: موقعیت مکان نمای فعلی دوباره درآغازپنهان سازی گردیداگرمناسب باشد

en: The last value obtained
fa: مقدارآخربه دست آمد

en: The sample value at the current cursor location
fa: نمونه مقداردرموقعیت فعلی مکان نما

en: A number representing the current position of the knob.
fa: یک عدد که ازموقعیت فعلی دستگیره نمایندگی مینماید

en: descending
fa: درحال پایین شدن

en: If true, only whole numbers are used as values; if false, fractional values are allowed.
fa: اگرراست است/فقط تمام اعداد به حیث مقداراستفاده میشوند/اگرغلط است/مقدارکسری قابل پذیرش است

en: knob color
fa: رنگ دستگیره

en: slider
fa: لغزنده

en: Tells whether the smallest value is at the top/left (descending = false) or at the bottom/right (descending = true)
fa: میگویدکه آیا کوچکترین مقداردربلندی طرف چپ است /درحال پایین شدن=غلط/یا درقسمت پایین طرف راست است/درحال پایین شدن=درست

en: The color of the slider
fa: رنگ لغزنده

en: The number represented when the knob is at the left or top of the slider; the smallest value returned by the slider.
fa: عدد تهیه میشود زمانیکه دستگیره درقسمت چپ یا درقسمت بلند ازلغزنده میباشد/کوچکترین مقدارتوسط لغزنده برگشت داده شده است

en: The number represented when the knob is at the right or bottom of the slider; the largest value returned by the slider.
fa: عدد تهیه میشود زمانیکه دستگیره درقسمت چپ یا درقسمت بلند ازلغزنده میباشد/بزرگترین مقدارتوسط لغزنده برگشت داده شده است

en: truncate
fa: ناقص کردن

en: How long vertices are within me
fa: راس ها چقدردرازهستنددربین من

en: star
fa: ستاره

en: star ratio
fa: نسبت ستاره

en: cell inset
fa: افزایش حجره

en: Horizontal resizing
fa: دوباره قالب سازی افقی

en: h resizing
fa: دوباره قالب سازی h

en: List direction
fa: راهنمایی لیست

en: layout
fa: طرح بندی

en: layout inset
fa: افزایش طرح بندی

en: list centering
fa: مرکزی سازی لیست

en: list direction
fa: راهنمایی لیست

en: The cell inset
fa: افزودگی حجره

en: The layout inset
fa: افزودگی طرح بندی

en: The list centering
fa: مرکزی سازی لیست

en: Vertical resizing
fa: دوباره قالب سازی عمودی

en: v resizing
fa: دوباره قالب سازی v

en: Wrap direction
fa: جهت پیچیدن

en: wrap direction
fa: جهت پیچیدن

en: Add a vertex at my current cursor position
fa: یک رأس را در موقعیت مککان نمای من اضافه کن

en: Add a vertex at the beginning of my vertices list
fa: یک رأس را در ابتدای لست رأسهای من اضافه کن

en: Add a vertex to the end of my vertices list
fa: یک رأس را در انتهای لست رأسهای من اضافه کن

en: add a vertex at beginning
fa: یک رأس را در ابتدا اضافه کن

en: add a vertex at end
fa: یک رأس را در انتها اضافه کن

en: How many vertices are within me
fa: چند رأس همراه من هست

en: insert a vertex at cursor
fa: گذاشتن یک رأس درمکان نما

en: line is curved
fa: خط قوسی هست

en: line is opened
fa: خط باز هست

en: polygon
fa: چند گوشه ایی

en: Remove a vertex at the vertex cursor
fa: یک رأس را در مکان نمای رأس حذف کن

en: Remove all vertices but my current cursor position vertex
fa: همه رأسها را بغیر از رأس موقعیت مکان نمای کنونی مرا حذف کن

en: Remove the vertex at my current cursor position
fa: یک رأس را در موقعیت کنونی مکان نمای من حذف کن

en: remove all vertices but cursor
fa: همه رأسها را بغیر از مکان نما خذف کن

en: remove at vertex cursor
fa: حذف درمکان نمای رأس

en: remove the vertex at cursor
fa: رأس را درمکان نما حذف کن

en: Shuffle the vertices
fa: مخلوط نمودن رأسها

en: showing handles
fa: نمایش قبضه ها

en: shuffle vertices
fa: اختلاط رأسها

en: The index of the chosen vertex of vertices
fa: فهرست رأسها از رأسهای انتخاب شده

en: The x coodinate value at the vertex cursor
fa: مقدار کواردانت x در مککان نمای رأس

en: The y coodinate value at the vertex cursor
fa: مقدار کواردانت y در مکان نمای رأس

en: vertex cursor
fa: مکان نمای رأس

en: vertices count
fa: شمارش رأسها

en: Whether the handles are showing
fa: آیا قبضه ها نمایش داده میشود

en: Whether the line is curved
fa: آیا خط قوسی هست

en: Whether the line is opened
fa: آیا خط باز هست

en: x at cursor
fa: x در مکان نمای

en: y at cursor
fa: y در مکان نمای

en: base graphic
fa: گرافیک اساس

en: flip left right
fa: چپ به راست ضربت بزن

en: flip up down
fa: بالابه پایین ضربت بزن

en: graphics
fa: گرافیک ها

en: How the picture should change when the heading is modified
fa: چطور یک تصویر زمانیکه عنوان تنظیم کرده میشود تغییر یابد

en: look like
fa: ديد بمثل

en: Make my picture be the one I remember in my baseGraphic
fa: تصویر مرا طوری بگردان که من در گرافیک اساس خود بیاد داشته باشم

en: restore base graphic
fa: گرافیک اساس را دوباره ذخیره کن

en: rotation style
fa: اسلوب چرخش

en: The picture currently being worn
fa: تصویری که اکنون دربرکرده شده هست

en: The picture originally painted for this object, but can subsequently be changed via menu or script
fa: تصویریکه دراصل برای این شئ رسامی گردیده هست، مگر میتوان سپس از طریق لست یا دستخط تبدیل شود

en: wear the costume of...
fa: بپوش لباس..

en: The color of the text
fa: رنگ متن

en: A string rendition of myself
fa: يك تحويل رشته ي از خودم

en: as object
fa: به حیث شیء

en: class name
fa: نام صنف

en: explore
fa: اكتشاف

en: halt
fa: ايست

en: hash
fa: درهم

en: inform
fa: آگاه سازي

en: My hash value
fa: قيمت درهم من

en: My physical size
fa: اندازه فزيكي من

en: name
fa: نام

en: Open up an Explorer on this object
fa: بر اين شئ يك جستجوگر را باز كن

en: Prints a description of the object directly to the screen
fa: تشریح شیء را مستقیما به صفحه چاپ میکند

en: Prints a description of the object to the Transcript
fa: يك تشريح اين شئ را در رونوشت چاپ ميكند

en: Put up a pre-debug notifier
fa: يك آگاه ساز قبل از اشكال زدايي را بگذار

en: Put up message box for the user
fa: يك جعبه پيام براي استفاده کننده  بگذار

en: print directly to display
fa: مستقيماً به نمايش چاپ كن

en: print in transcript
fa: در رونوشت چاپ كن

en: print string
fa: رشته را چاپ كن

en: size
fa: اندازه

en: The name by which I am known
fa: نامي كه من بدان شناخته ميشوم

en: The name of the class of the object
fa: نام صنف شئ

en: Make the specified sound
fa: صداي مشخص بساز

en: make sound
fa: صدا بساز

en: Alpha value of my color from 0 to 1.0 as float
fa: قيمت اولي رنگ من از 0 تا 1.0 بشكل شناور

en: alpha
fa: اولي

en: Blue value of my color from 0 to 1.0 as float
fa: قيمت آبي رنگ من از 0 تا 1.0 بشكل شناور

en: Brightness value of my color from 0 to 100 as float
fa: قيمت روشنايي رنگ من از 0 تا 100 بشكل شناور

en: blue
fa: آبی

en: brightness
fa: روشنايي

en: Green value of my color from 0 to 1.0 as float
fa: قيمت سبز رنگ من از 0 تا 1.0 بشكل شناور

en: green
fa: سبز

en: hue
fa: منظر

en: hue value of my color from -180 to 180 as float
fa: قيمت منظز رنگ من از -180  تا 180 بشكل شناور

en: Red value of my color from 0 to 1.0 as float
fa: قيمت سرخ رنگ من از 0 تا 1.0 بشكل شناور

en: red
fa: سرخ

en: Saturation value of my color from 0 to 100 as float
fa: قيمت اشباع رنگ من از 0 تا 100 بشكل شناور

en: saturation
fa: اشباع

en: connections to me
fa: اتصالات به من

en: incoming connection count
fa: شمارش اتصالات وارده

en: outgoing connection count
fa: شمارش اتصالات خارجه

en: Send a message to all graph predecessors
fa: يك پيام به همه قبلي هاي گراف ارسال كن

en: Send a message to all graph successors
fa: يك پيام به همه مابعدهاي گراف ارسال كن

en: Send a message to all the connectors whose destination end is connected to me
fa: به همه اتصالاتي كه انتهاي سرنوشت آنها با من متصل هست يك پيام ارسال كن

en: Send a message to all the connectors whose source end is connected to me
fa: به همه اتصالاتي كه انتهاي منبع آنها با من متصل هست يك پيام ارسال كن

en: The number of connectors whose destination end is connected to me
fa: تعداد اتصالاتي كه انتهاي منبع آنها با من متصل هست

en: The number of connectors whose source end is connected to me
fa: تعداد اتصالاتي كه انتهاي منبع آنها با من متصل هست

en: tell all incoming connections
fa: به همه اتصالات وارده بيان كن

en: tell all outgoing connections
fa: به همه اتصالات خارجه بيان كن

en: tell all predecessors
fa: به همه ماقبل ها بيان كن

en: tell all successors
fa: به همه مابعد ها بيان كن

en: be locked
fa: قفل باش

en: drag & drop
fa: بکشید وبیاندازید

en: drop enabled
fa: افتيدن فراهم هست

en: resist being picked up
fa: در مقابل برداشتن مقاومت كن

en: resist deletion
fa: در مقابل حذف كردن مقاومت كن

en: Whether a simple mouse-drag on this object should allow it to be picked up
fa: آيا يك كشيدن ساده موش بر اين شئ براي برداشتن آن اجازه داده شود

en: Whether drop is enabled
fa: آيا افتيدن فراهم هست

en: Whether this is resistant to easy removal via the pink X halo handle.
fa: آيا اين در مقابل برداشتن آسان توسط دسته هاله نور صورتي رنگ X مقاوم هست

en: Whether this object should be blind to all input
fa: آيا اين شئ در مقابل همه ورودي ها كور باشد

en: A count of my embedded objects that want to act as pins for connections
fa: يك شمارشي از اشياء جاسازی‌شده ي كه بشكل سنجاق براي اتصال دهنده ها كار ميكنند

en: allows connection to embedded pins
fa: اتصال به سنجاق هاي جاسازي شده را اجازه ميدهد

en: containing object
fa: شئ محتوی شده

en: embeddings
fa: جاسازي ها

en: Me or my outermost container
fa: من يا ظرف دورترين نقطه خارجي من

en: pin count
fa: شمارش سنجاق

en: Send a message to all of my embedded objects
fa: به همه اشياء جاسازي شده من يك پيام ارسال كن

en: Send a message to all of my embedded objects that want to act as pins for connections
fa: به همه اشياء جاسازي شده من كه ميخواهند بشكل سنجاق براي اتصال دهنده ها كار بدهند يك پيام ارسال كن

en: tell all embedded objects
fa: به همه اشياء جاسازي شده بيان كن

en: tell all pins
fa: به همه سنجاق ها بيان كن

en: Whether I should be act as a pin for connections when embedded in another object
fa: آيا من بايد بشكل يك سنجاق اتصال دهنده وقتيكه در يك شئ ديگر جاسازي شود كار كنم

en: Whether objects embedded in me may be used as connection pins
fa: آيا اشياء جاسازي شده در من شايد بشكل سنجاق هاي اتصالي كار دهند

en: wants connection when embedded
fa: وقتيكه جاسازي شود اتصال ميخواهد

en: border color
fa: رنگ حاشیه

en: border style
fa: روش حاشیه

en: border width
fa: عرض حاشیه

en: drop shadow
fa: سايه را برانداز

en: fill & border
fa: پرکردن وحاشیه

en: gradient fill
fa: پر سازي شيب دار

en: radial fill
fa: پرسازي شعاعي

en: rounded corners
fa: کناره های مدور

en: second color
fa: رنگ دوم

en: shadow color
fa: رنگ سايه

en: The color of the drop shadow
fa: رنگ سايه افتيده

en: The color of the object's border
fa: رنگ كناره شئ

en: The second color used when gradientFill is in effect
fa: رنگ دوم وقتي استعمال ميگردد كه پرسازي شيب دار عملي باشد

en: The style of the object's border
fa: روش رنگ كناره شئ

en: The width of the object's border
fa: عرض كناره شئ

en: Whether a drop shadow is shown
fa: آيا يك سايه افتيده نشان داده ميشود

en: Whether a gradient fill should be used
fa: آيا يك پرسازي شيب دار بايد استعمال گردد

en: Whether corners should be rounded
fa: آيا لبه ها بايد مدور باشند

en: Whether the gradient fill, if used, should be radial
fa: آيا پرسازي شيب دار، اگر استعمال گردد، بايد شعاعي باشد

en: bottom
fa: پائين

en: forward direction
fa: سمت جلو

en: geometry
fa: جیومیتری

en: left
fa: ترک کرد

en: right
fa: راست

en: scale factor
fa: ضريب مقياس

en: The angle of my forward direction without rotating myself
fa: زاويه سمت مستقيم من بدون چرخاندن خودم

en: The bottom edge
fa: كناره پائيني

en: The factor by which the object is magnified
fa: ضريبي كه بدان شئ بزرگنمايي ميشود

en: The left edge
fa: كناره چپ

en: The right edge
fa: كناره راست

en: The top edge
fa: كناره بالايي

en: top
fa: بلندی

en: input
fa: ورودی

en: last keystroke
fa: ضربه کلیدی آخر

en: The last unhandled keystroke
fa: ضربه کلیدی آخرغیراستعمال شده

en: clip submorphs
fa: واژگك هاي توته

en: Whether or not to clip my submorphs
fa: آيا واژگك هاي من توته شوند يا نه

en: add my image to the pen trails
fa: عكس مرا در دنباله قلم اضافه كن

en: add my image to the pen trails and go away
fa: عكس مرا در دنباله قلم اضافه كن و دور برو

en: copy
fa: تکثیر

en: do menu item
fa: بكن بخش ليست را

en: do the menu item
fa: بخش ليست را بكن

en: element number
fa: شماره عنصر

en: erase
fa: پاك كن

en: hide
fa: پنهان

en: holder
fa: نگاه دارنده

en: make the object invisible
fa: شئ را غير قابل ديد بساز

en: make the object visible
fa: شئ را قابل ديد بساز

en: miscellaneous
fa: متفرق

en: my index in my container
fa: شاخص من در حامل من

en: remove this object from the screen
fa: اين شئ را از صفحه نمايش دور كن

en: returns a copy of this object
fa: یک نقل ازاین شیء را بازمیگرداند

en: show
fa: نشان دادن

en: stamp
fa: مهر

en: stamp and erase
fa: مهر بزن و پاك كن

en: the object's container
fa: حامل شئ

en: distance
fa: فاصله

en: heading theta
fa: تيتاي عنواني

en: length
fa: طول

en: location
fa: موقعيت

en: rotation center x
fa: مركز چرخش x

en: rotation center y
fa: مركز چرخش y

en: The angle between the positive x-axis and the vector connecting the origin to the object's position
fa: زاويه ميان محور مثبت x و خط مسيري كه مبداء را با موقعيت شئ وصل ميكند

en: The angle, in degrees, that my heading vector makes with the positive x-axis
fa: زاويه، به درجه، كه خط مسير من با محور مثبت x ميسازد

en: The length
fa: طول

en: The length of the vector connecting the origin to the object's position
fa: طول خط مسيري كه مبداء را با موقعيت شئ وصل ميكند

en: The position of the object, expressed as a point
fa: موقعيت شئ، كه بشكل نقطه نشان داده ميشود

en: The width
fa: عرض

en: The x coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
fa: كواردانت x مركز چرخش در كواردانت اصلي سيستم

en: The y coordinate of rotation center in parent's coordinate system.
fa: كواردانت x مركز چرخش در كواردانت اصلي سيستم

en: theta
fa: تيتا

en: width
fa: پهنا

en: align after
fa: در رديف بعدي قرار بده

en: bounce
fa: پرش

en: bounce off the edge if hit
fa: اگر زده شد از كناره بيرون پرش كن

en: follow path
fa: مسير را تعقيب كن

en: follow the yellow brick road
fa: جاده زرد رنگ خشتي را تعقيب كن

en: motion
fa: پیشنهاد/اشاره

en: move toward
fa: بسويش پيش رو

en: move toward the given object
fa: بسوي شئ داده شده برو

en: obtrudes
fa: مزاحم ها

en: place this object to the right of another
fa: اين شئ را در پهلوي راست ديگرش قرار بده

en: turn toward
fa: بپيچ بسويش

en: turn toward the given object
fa: بسوي شئ داده شده بپيچ

en: whether the object sticks out over its container's edge
fa: آيا شئ بروي كناره حامل خود ميچسپد

en: wrap
fa: پيچيدن

en: wrap off the edge if appropriate
fa: اگر مناسب باشد بپيچان

en: bearing to
fa: نسبت به

en: brightness under
fa: روشنايي تحت

en: color under
fa: رنگ تحت

en: luminance under
fa: روشنائي تحت

en: observation
fa: مشاهده

en: saturation under
fa: اشباع تحت

en: The brightness under the center of the object
fa: روشنايي تحت مركز شئ

en: The color under the center of the object
fa: رنگ تحت مركز شئ

en: The distance to another object
fa: فاصله به شیء دیگر

en: The heading I would need to have to face directly toward another object
fa: عنوانيكه من براي روبرو شدن با شئ ديگر بدان ضرورت دارم

en: The luminance under the center of the object
fa: روشنائي تحت مركز شئ

en: The saturation under the center of the object
fa: اشباع تحت مركز شئ

en: clear all pen trails
fa: همه دنباله هاي قلم را پاك كن

en: clear all pen trails in my containing playfield
fa: همه دنباله هاي قلم در ساحه بازي من را پاك كن

en: determines whether lines, arrows, arrowheads, or dots are used when I put down a pen trail
fa: وقتيكه من يك دنباله قلم ميگذارم، اين بيان ميكند كه آيا از خط، تيرك، سرتيرك يا نقاط استفاده گرديده

en: diameter of dot to use when trailStyle is dots
fa: قطر نقطه كه زماني استفاده ميگردد كه روش دنباله نقطه هست

en: dot size
fa: اندازه نقطه

en: pen color
fa: رنگ قلم

en: pen down
fa: قلم پائين

en: pen size
fa: اندازه قلم

en: pen use
fa: استعمال قلم

en: the color of ink used by the pen
fa: رنگي كه توسط قلم استفاده ميشود

en: the width of the pen
fa: عرض كناره شئ

en: trail style
fa: سليقه دنباله

en: whether the pen is currently down
fa: آيا فعلاً قلم پائين هست

en: do
fa: بكن

en: make the given script be "normal"
fa: اين متن نماشنامه را "عادي" بساز

en: make the given script be "normal" in the object and all of its siblings
fa: اين متن نماشنامه را در شئ و همه هم نياهاي آن "عادي" بساز

en: make the given script be "paused"
fa: اين متن نماشنامه را "مكث شده" بساز

en: make the given script be "paused" in the object and all of its siblings
fa: اين متن نماشنامه را در شئ و همه هم نياهاي آن "مكث شده" بساز

en: pause all
fa: تمام رامکث بده pause all

en: pause script
fa: مكث سند نمايشنامه

en: run the given script in the object and in all of its siblings
fa: اين متن نماشنامه داده شده را در شئ و همه هم نياهاي آن اجراء كن

en: run the given script once, on the next tick
fa: اين متن نماشنامه داده شده را يكبار در خط نشان بعدي اجراء كن

en: scripting
fa: متن نمایش

en: send a message to all siblings
fa: يك پيام به همه هم نياها ارسال كن

en: send to all
fa: به همه ارسال كن

en: start all
fa: همه را شروع كن

en: start script
fa: سند نمايشنامه را شروع كن

en: start the given script ticking
fa: خط نشانگذاري متن نمايشنامه داده شده را شروع كن

en: start the given script ticking in the object and all of its siblings.
fa: خط نشانگذاري متن نمايشنامه داده شده را در شئ و همه هم نياهاي آن شروع كن

en: stop all
fa: همه را توقف كن

en: stop script
fa: متن نمايشنامه را توقف كن

en: tell all siblings
fa: به همه هم نياها بگو

en: an empty script
fa: يك متن نمايشنامه خالي

en: empty script
fa: متن نمايشنامه خالي

en: scripts
fa: دستخط ها

en: play frequency of
fa: اجراء فريكانس

en: play sound
fa: صدا را اجراء كن

en: sound
fa: صدا

en: stop sound
fa: صدا را متوقف كن

en: color  sees
fa: رنگ  ميبيند

en: is over color
fa: بالاي رنگ هست

en: is under mouse
fa: زير موشك هست

en: overlaps
fa: روی هم افتاده

en: overlaps any
fa: كدام روی‍‌هم افتاده ي

en: tests
fa: امتحانات

en: touches a
fa: را لمس ميكند

en: whether any part of the object is over the given color
fa: آيا هيچ جزئي از شئ بروي رنگ داده شده هست

en: whether I overlap a given object
fa: آيا من روي يك شئ داده شده افتيده ام

en: whether I overlap a given object or one of its siblings or similar objects
fa: آيا من روي يك شئ داده شده يا يكي از هم نياهاي آن يا اشياء مشابه افتيده ام

en: whether I overlap any  Sketch that is showing the same picture as a particular prototype.
fa: آيا هم روي كدام طرح  افتاده ام كه عكس مشابه يك نمونه اوليه مشخص را نشان ميدهد

en: whether the given color sees the given color
fa: آيا رنگ داده شده رنگ داده شده را ميبيند

en: whether the object is under the current mouse position
fa: آيا شئ تحت موقعيت فعلي موشك قرار دارد

en: the object that is triggering an event, either user-defined or pre-defined
fa: شئي كه يك رويداد را راه اندازي ميكند، تعريف شده كاربر يا تعريف شده قبلي

en: trigger a user-defined (global) event
fa: يك رويداد تعريف شده كاربر (جهاني) را راه اندازي كن

en: trigger custom event
fa: رويداد عادتي را راه اندازي كن

en: triggering object
fa: در حال راه اندازي شئ

en: button
fa: دکمه

en: fire
fa: آتش

en: trigger any and all of this object's button actions
fa: اعمال تمام اشیاء پایین وهرکدام این  را بکشید

en: amount
fa: مقدار

en: angle
fa: زاویه به

en: Button 1 pressed
fa: دکمه ۱ فشارداده شد

en: Button 2 pressed
fa: دکمه ۲ فشارداده شد

en: button1
fa: دکمه1

en: button2
fa: دکمه2

en: joystick
fa: تخته بازی

en: left right
fa: چپ به راست

en: The amount of displacement
fa: مقدارجابه جا شدگی

en: The angular displacement
fa: گوشه دارجابه جا شدگی

en: The horizontal displacement
fa: جابه جا شدگی افقی

en: The vertical displacement
fa: جا به جا شدگی عمودی

en: up down
fa: بالا به پایین

en: Add the object at the beginning of my contents list.
fa: شیء را درشروع لیست محتویات اضافه کن

en: Add the object to my contents
fa: شیء را درمحتویات من اضافه کن

en: Add the object to my contents at my current cursor position
fa: شیء را درمحتویات من ودرموقعیت مکان نمای فعلی اضافه کن

en: Add the object to the end of my contents list.
fa: شیء را درآخرلیست محتویات من اضافه کن

en: Bring all out-of-container subparts back into view.
fa: تمام آنهارا خارج ازظرف قسمت های زیرین دوباره داخل منظره بساز

en: batch pen trails
fa: همه دنباله هاي قلم را دسته بندی کن

en: Clear all the pen trails in the interior.
fa: همه دنباله های قلم را درداخل پاک کن

en: clear pen trails
fa: همه دنباله هاي قلم را پاك كن

en: dial number
fa: شماره را دایرکن

en: dial number of sound
fa: شماره صدارا دایرکن

en: graphic
fa: گرافیک

en: How many elements are within me
fa: چند عنصر برای من هست

en: Initiate painting of a new object in the standard playfield.
fa: نقاشی ابتدایی ازیک شیء جدید دریک ساحه بازی استندرد

en: include
fa: شامل

en: include at beginning
fa: شامل درشروع

en: include at cursor
fa: شامل درمکان نما

en: include at end
fa: شامل درآخر

en: initiate painting
fa: رسامی ابتدایی

en: Lift the pens on all the objects in my interior.
fa: قلم هارا درتمام  اشیاء درداخل من بالا کن

en: Lower the pens on all the objects in my interior.
fa: قلم هارا درتمام  اشیاء درداخل من پایین  کن

en: level of sound
fa: سطح صدا

en: lift all pens
fa: تمام قلم هارا بالا کن

en: listening
fa: گوش کردن

en: lower all pens
fa: تمام قلم هارا پایین کن

en: mouse x
fa: موس x

en: mouse y
fa: موس y

en: number at cursor
fa: عدد درمکان نما

en: pen trails
fa: دنباله های قلم

en: pitch of sound
fa: اوج صدا

en: playfield
fa: ساحه اجراء

en: Remove all elements from the playfield
fa: تمام عناصررا ازساحه بازی حذف کن

en: remove all
fa: تمام را حذف کن

en: round up strays
fa: راه گذرهارا گردکن

en: Send a message to all the objects inside the playfield
fa: یک پیام برای تمام اشیاء درداخل ساحه بازی بفرست

en: Set the trail style for pens of all objects within
fa: روش دنباله رابرای قلم ها دربین تمام اشیاء تعیین کن

en: Shuffle the contents of the playfield
fa: محتویات ساحه بازی را بهم مخلوط کن

en: shuffle contents
fa: اختلاط محتویات

en: sound level
fa: سطح صدا

en: sound pitch
fa: اوج صدا

en: string contents
fa: محتویات نخ

en: The characters of the objects inside me, laid end to end
fa: صفات اشیاء درداخل من/ختم درختم گذارده میشود

en: The graphic shown in the background of this object
fa: گرافیک درپس زمینه این شیء نشان داده شده است

en: The x coordinate of the mouse pointer
fa: کواردینیت ازاشاره کننده موس x

en: The y coordinate of the mouse pointer
fa: کواردینیت ازاشاره کننده موس y

en: tell all contents
fa: به تمام محتویا ت بگو

en: the number at the cursor
fa: عدد درمکان نما

en: trail style for all pens
fa: روش دنباله برای تمام قلم ها

en: Unhide all hidden objects.
fa: تمام اشیاء مخفی شده را غیرمخفی بساز

en: unhide hidden objects
fa: تمام اشیاء مخفی شده را غیرمخفی بساز

en: Whether pen trails should reflect small movements within the same tick or only should integrate all movement between ticks
fa: آیا دنباله های قلم باید درحرکت های کوچک منعکس گردد دربین عین تیک یا فقط بایدتمام حرکت ها دربین تیک مخلوط گردد

en: whether the stethoscope is listening
fa: آیا گوشی طبی گوش میدهد

en: Display the world as a blueprint
fa: جهان را به حیث یک چاپ آبی نمایش بده

en: Display the world normally
fa: جهان را به طورعادی نمایش بده

en: use blueprint canvas
fa: چاپ آبی پرده نقاشی را استعمال کن

en: use normal canvas
fa: پرده نقاشی عادی را استعمال کن

en: display
fa: نمایش

en: has pen trails
fa: دنباله قلم دارد

en: pen trail graphic
fa: گرافیک دنباله قلم

en: The graphic comprising the current pen trails.
fa: گرافیک دنباله های قلم فعلی را دربرمی گیرد

en: Whether there are any pen trails on the playfield
fa: آیا کدام دنباله های قلم درساحه بازی موجود است

en: allow etoy user custom events
fa: رویداد عادتی استفاده کننده ایتوی را می پذیرد etoy

en: drop produces watcher
fa: قطره تماشاکننده را تولید میکند

en: fence enabled
fa: حفظ کردن فراهم هست

en: implicit self in tiles
fa: مطلق خوددرآجرها

en: keep ticking while painting
fa: تیکینگ را حفظ کنید زمانیکه نقاشی مینمایید

en: olive handle for scripted objects
fa: دسته زیتونی برای اشیاء دستخط شده

en: preferences
fa: اولویت ها

en: use vector vocabulary
fa: فرهنگ لغات حامل را استفاده کن

en: Whether a drop of a value tile, such as "car's x", on the desktop, should produce a watcher for that value
fa: آیا افتیدن مقدارآجرمانند موتر اکس دردیستکتاب باید برای مقداریک تماشاکننده تولید بکند

en: Whether an object hitting the edge of the screen should be kept "fenced in", rather than being allowed to escape and disappear
fa: آیا یک شیء که لبه صفحه را ضربه میزند باید مانند یک دیوارنگه داشته شود/بیشترترازاینکه اجازه داده شودتافرارویاناپدید گردد

en: Whether scripts should continue to run while you're using the painting system
fa: آیا دستخط ها برای ردیف شدن ادامه یابد زمانیکه شما سیستم نقاشی را استفاده مینمایید

en: Whether the default green halo handle (at the top right of the halo) should, for scripted objects, be the olive-green handle, signifying that use will result in a sibling instance.
fa: آیا دسته حلقه نورسبزقراردادی درقسمت بلند طرف راست حلقه نورباید برای اشياء دستخط شده دسته سبززیتونی باشد مهم میباشد که استعمال آن دریک نمونه هم نیا نتیجه خواهد داد

en: Whether tiles representing a player should be suppressed in Viewers and Scriptors belonging to that player
fa: آیا آجرها یک بازیکن را تهیه میکند که درتماشاکننده موقوف گردد ودراسکریپتورکه مربوط به بازیکن میگردد

en: Whether to allow "custom events" in etoys.
fa: آیا رویداد عادتی درایتوی پذیرفته شود

en: Whether to use the Vector vocabulary with etoy scripting in this project
fa: آیا فرهنگ لغات حامل استفاده شود باایتوی که دراین پروژه دستخط میگردد

en: subtitles file name
fa: نام سند عناوین زیرین

en: The name for the subtitles file
fa: نام برای سند عناوین زیرین

en: BorderStyle
fa: روش حاشیه

en: Color
fa: رنگ

en: Graphic
fa: گرافیک ها

en: Number
fa: شماره

en: Patch
fa: وصله

en: Player
fa: بازیکنان

en: Point
fa: رسامی

en: ScriptName
fa: نام دستخط

en: Sound
fa: صدا

en: sound recorder
fa: ضبط کننده صدا

en: start recording
fa: ثبت کردن را شروع کن

en: stop recording or playback
fa: ضبط یا اجرای دوباره را متوقف کن

en: highlight color
fa: رنگ متن  برجسته شده...

en: navigator
fa: کشتی را ن

en: The highlight color for the navigator bar
fa: رنگ برجسته شده برای تیرکشتی را ن

en: use gray look
fa: دید خاکی را استفاده کنید

en: use green look
fa: دید سبزرا استفاده کنید

en: A morph with the last frame
fa: يك واژك با چوكات آخري

en: auto extent
fa: وسعت خودكار

en: configure video device
fa: پيكربندي دستگاه فلمبرداري

en: contrast
fa: مقايسه

en: last frame
fa: چوكات آخري

en: Open a dialog to configure the video device
fa: براي پيكربندي دستگاه فيلمبرداري يك گفتگو را باز كن

en: resolution
fa: دقت رنگ

en: Video brightness
fa: روشني فيلم

en: Video contrast
fa: مقايسه فيلم

en: Video resolution
fa: تفکیک پذیری ویدیو

en: video
fa: تصویری

en: Whether the morph is in auto-extent mode
fa: که آیا این  واژك در حالت وسعت خودكار هست

en: data color
fa: رنگ اطلاعات

en: relative scale
fa: اندازه نسبی

en: The color hue of the data
fa: رنگ شکل اطلاعات

en: The maximum of the range drawn in the graph
fa: حدا کثرمحدوده که درگراف کشیده شده است

en: The minimum of the range drawn in the graph
fa: حداقل محدوده که درگراف کشیده شده است

en: Whether the display scale is relative to the actual maximum and minimum values in data
fa: که آیا میزان نمایش وابسته به حداکثرواقعی وحداقل مقداردراطلاعات میباشد

en: Dial a telephone number
fa: به يك شماره تلفون زنگ بزن

en: dial to
fa: زنگ زدن به

en: phonepad
fa: لايه تلفون

en: scroll delta
fa: ثبت کردن حرف چهارم یونانی

en: The horizontal scrolling stride when data is going off the edget.
fa: گام های مارپیچ افقی زمانیکه اطلاعات ازکناره خارج میشود

en: cut off level
fa: برش سطح

en: frequency1
fa: فريكانس1

en: frequency2
fa: فريكانس2

en: frequency3
fa: فريكانس3

en: frequency-1 of sound
fa: فريكانس-1 صدا

en: frequency-2 of sound
fa: فريكانس-2 صدا

en: frequency-3 of sound
fa: فريكانس-3 صدا

en: high pass filter value
fa: مقدار فلتر بالا گذر

en: level1
fa: سطح1

en: level2
fa: سطح2

en: level3
fa: سطح3

en: level-1 of sound
fa: سطح-1 صدا

en: level-2 of sound
fa: سطح-2 صدا

en: level-3 of sound
fa: سطح-3 صدا

en: low pass filter value
fa: مقدار فلتر پائين گذر

en: pass over
fa: گذر از بالا

en: pass under
fa: گذر از زير

en: read out
fa: بلند خواندن

en: specify how often read the input.
fa: مشخص میسازد که چی قسم گاهی ورودی را میخواند

en: the value for the direct input mode.
fa: مقداربرای طریقه مستقیم ورودی

en: update interval
fa: تجدید کردن مدت
