eToys - en to fa translation catalogue (13 entries)

en: decompress to file
fa: ناهمفشرده شدن به سند

en: install
fa: نصب کردن

en: install into new change set
fa: درداخل مجموعه جدید نصب نمایید

en: install the decompressed contents of the file as a body of code in the image: create a new change set and file-in the selected file into it
fa: محتویات نا همفشرده شده سند را به حیث بدنه رمزدرداخل تصویرنصب نمایید/تغییرتعیین جدید وسندی را درسند انتخاب شده درداخل این ایجاد میسازد

en: file in the entire decompressed contents of the file, which is expected to contain Smalltalk code in fileout ("chunk") format
fa: سند درتمام محتویات ناهم فشرده شده ازفایل/ که توقع میرود رمزحرف کوچک شامل آن باشد

en: fileIn entire file
fa: سند درتمام سند

en: filein
fa: سند در

en: view decompressed
fa: دید ناهم فشرده شده

en: {1}
    appears to be a compressed file.
    Do you want to uncompress it?
fa: {1}ظاهرمیشود که سند فشرده شده باشد
    آیامیخواهیدکه این را غیرفشرده بسازید؟

en: compress file
fa: سند را بهم فشرده گردان

en: compress file using gzip compression, making a new file
fa: سند را بااستفاده ازفشردن فشارچی فشرده بسازید سند جدیدی ساخته میشود

en: Unzip a stream
fa: فشاروارد نکردن به یک جریان

en: Wrong CRC-32 (expected {1} got {2}) (proceed to ignore)
fa: اشتباه CRC-32  توقع داشته {1} بدست آورداقدام کردن به نادیده گرفتن
