eToys - en to el translation catalogue (185 entries)

en: A viewer and editor for Zip archive files
el: Εργαλείο προβολής και διαχείρισης συμπιεσμένων αρχείων Zip

en: Zip Tool
el: Εργαλείο συμπίεσης Zip

en: add file to new zip
el: προσθήκη αρχείου σε νέο zip

en: to new zip
el: σε νέο zip

en: extract all
el: αποσυμπίεση όλων

en: extract all files to a user-specified directory
el: αποσυμπίεση όλων των αρχείων σε ένα κατάλογο που ορίζει ο χρήστης

en: extract all to...
el: αποσυμπίεση όλων σε...

en: open in zip viewer
el: άνοιγμα στον προβολέα zip

en: open zip
el: άνοιγμα zip

en: Select Zip archive to open...
el: Επιλέξτε αρχείο Zip για άνοιγμα...

en:  is used by one or more members
    in your archive, and cannot be overwritten.
    Try writing to another file name
el:  χρησιμοποιείται από ένα ή περισσότερα μέλη
    στο αρχείο σας, και δεν μπορεί να αντικατασταθεί.
    Δοκιμάστε να γράψετε σε άλλο όνομα αρχείου

en: Destination Zip File Name:
el: Όνομα αρχείου προορισμού Zip:

en: Prepended File:
el: Αρχείο που προστίθεται στην αρχή:

en: what to show...
el: τι να δείξω...

en: What to show
el: Τι να δείξω

en: whose script is this?
el: τίνος σενάριο είναι αυτό ;

en: <no> create textual references to dropped morphs
el: <όχι> δημιουργία αναφορών κειμένου σε τοποθετημένες μορφές

en: <yes> create textual references to dropped morphs
el: <ναι> δημιουργία αναφορών κειμένου σε μορφές που αποτέθηκαν

en: append contents of file...
el: προσάρτηση των περιεχόμενων του αρχείου...

en: save contents to file...
el: αποθήκευση περιεχομένων στο αρχείο...

en: A Browser is a tool that allows you to view all the code of all the classes in the system
el: Ο περιηγητής είναι ένα εργαλείο που επιτρέπει να δούμε τον κώδικα όλων τών τάξεων μέσα σε ένα σύστημα

en: Browser
el: Περιηγητής

en: The standard "system browser" tool that allows you to browse through all the code in the system
el: Το τυπικό εργαλείο «περιήγησης συστήματος» που σας επιτρέπει να περιηγηθείτε σε όλο τον κώδικα στο σύστημα

en: THIS CLASS HAS NO COMMENT!
el: ΑΥΤΗ Η ΚΛΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΟΛΙΑ!

en: A tool finding, viewing, and editing all methods whose names contiane a given character sequence.
el: Ένα εργαλείο για την εύρεση, προβολή, και επεξεργασία όλων των μεθόδων των οποίων το όνομα περιέχει μια συμβολοσειρά.

en: Message Names
el: Ονόματα μηνύματος

en: A list of messages (e.g. senders, implementors)
el: Μια λίστα μηνυμάτων (π.χ. αποστολείς, εφαρμοστές)

en: Message List
el: Λίστα μηνυμάτων

en: A system browser with an extra pane at top-left for module.
el: Ένας περιηγητής συστήματος με ένα επιπρόσθετο ταμπλό παρουσίασης αρθρώματος, πάνω αριστερά.

en: Package Browser
el: Περιηγητής πακέτων

en: A tool for finding methods by giving sample arguments and values.
el: Ένα εργαλείο για την εύρεση μεθόδων με την εισαγωγή δειγματοληπτικών ορισμάτων και τιμών.

en: Method Finder
el: Εύρεση μεθόδου

en: changelist browser
el: περιηγητής λίστας αλλαγών

en: changes
el: αλλαγές

en: open a changelist tool on this file
el: άνοιγμα ενός εργαλείου λίστας αλλαγών για αυτό το αρχείο

en: open a changelist tool on recent changes in file
el: άνοιγμα ενός εργαλείου λίστας αλλαγών για πρόσφατες αλλαγές σε ένα αρχείο

en: recent changes
el: πρόσφατες αλλαγές

en: recent changes in file
el: πρόσφατες αλλαγές σε αρχείο

en: A tool that presents a list of all the changes found in an external file.
el: Ένα εργαλείο που εμφανίζει μια λίστα με όλες τις αλλαγές που βρέθηκαν σε ένα εξωτερικό αρχείο.

en: Change List
el: Λίστα αλλαγών

en: A tool that allows you to view and manipulate all the code changes in a single change set
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να δείτε και να διαχειριστείτε όλες τις αλλαγές στον κώδικα σε ένα μοναδικό σύνολο αλλαγών

en: Change Set
el: Ομάδα αλλαγών

en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

en: A tool that lets you see the code for one change set at a time.
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να βλέπετε τον κώδικα για ένα σύνολο αλλαγών την φορά.

en: Change Sorter
el: Ταξινομητής Αλλαγών

en: This command requires that the
    change sets selected on the two
    sides of the change sorter *not*
    be the same.
el: Για την εντολή αυτή απαιτείται τα
    σύνολα αλλαγών που επιλέχθηκαν στις δύο
    πλευρές του ταξινομητή αλλαγών *να μην*
    είναι τα ίδια.

en: A tool for viewing prior versions of a class comment.
el: Ένα εργαλείο για την προβολή προηγούμενων εκδόσεων ενός σχολίου κλάσης.

en: Class Comment Versions Browser
el: Περιηγητής εκδόσεων σχολίων κλάσης

en: Shows two change sets side by side
el: Εμφανίζει δύο σύνολα αλλαγών δίπλα-δίπλα

en: Dual Change Sorter
el: Ταξινομητής διπλής αλλαγής

en: Lets you view and manipulate two change sets concurrently.
el: Σας επιτρέπει να προβάλετε και να επεξεργαστείτε δύο σύνολα αλλαγών ταυτόχρονα.

en: A tool for viewing prior versions of a method.
el: Ένα εργαλείο για την προβολή προηγούμενων εκδόσεων μιας μεθόδου.

en: Versions Browser
el: Περιηγητής εκδόσεων

en: Comparison from {1} to {2}
el: Σύγκριση από {1} μέχρι {2}

en: Exact Match
el: Ακριβής Αντιστοιχία

en: {1} (in {2})
el: {1} (στο {2})

en: Versions
el: Εκδόσεις

en: Debugger
el: Αποσφαλματωτής

en: The system debugger.
el: Ο αποσφαλματωτής του συστήματος.

en: Please provide a good category for the new method!
el: Παρακαλώ δώστε μια καλή κατηγορία για την νέα μέθοδο!

en: Abandon
el: Εγκατάλειψη

en: abandon this execution by closing this window
el: εγκαταλείψτε αυτή την εκτέλεση κλείνοντας το παράθυρο

en: bring up a debugger
el: εμφάνιση ενός αποσφαλματωτή

en: continue execution
el: συνέχεια εκτέλεσης

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Proceed
el: Συνέχεια

en: Store log
el: Αποθήκευση καταγραφής

en: write a log of the encountered problem
el: Δημιουργήστε μια καταγραφή για το εμφανιζόμενο πρόβλημα

en: An error has occurred in\{3} of {2}.\Fix your script(s), hit 'Abandon' and try again.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο\{3} από {2}.\Επιδιορθώστε το ή τα σενάρια σας, επιλέξτε «Εγκατάλειψη» και προσπαθήστε ξανά.

en: An error has occurred; you should probably just hit 'abandon'.  Sorry!
el: Παρουσιάστηκε λάθος. Θα πρέπει ίσως να πατήσετε «εγκατάλειψη».  Λυπάμαι!

en: What files?
el: Ποια αρχεία;

en: browse code files
el: περιήγηση σε αρχεία κώδικα

en: code
el: κώδικας

en: code-file browser
el: περιηγητής αρχείων κώδικα

en: open a "file-contents browser" on this file, allowing you to view and selectively load its code
el: άνοιγμα ενός "περιηγητή περιεχομένων αρχείου" σε αυτό το αρχείο, που θα σας επιτρέπει να το προβάλλετε και να φορτώνετε επιλεκτικά τον κώδικα του

en: File Contents Browser
el: Περιηγητής περιεχομένων αρχείου

en: Lets you view the contents of a file as code, in a browser-like tool.
el: Σας επιτρέπει να προβάλετε το περιεχόμενο ενός αρχείου ως κώδικα, σε ένα εργαλείο όμοιο με περιηγητή.

en: Class exists already in the system
el: Η κλάση υπάρχει ήδη στο σύστημα

en: Existing method removed  by this change-set
el: Η υπάρχουσα μέθοδος αφαιρέθηκε από αυτό το σύνολο αλλαγών

en: Method already exists
el: Η μέθοδος υπάρχει ήδη

en: New class
el: Νέα κλάση

en: New method
el: Νέα μέθοδος

en: Removal request for a method that is not present in this image
el: Αίτηση απομάκρυνσης μεθόδου που δεν εμφανίζεται σ΄ αυτήν την εικόνα

en:  already exists in the package
el:  υπάρχει ήδη στο πακέτο

en: Please type new class name
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε ένα νέο όνομα κλάσης

en: A File List is a tool for browsing folders and files on disks and on ftp types.
el: Η Λίστα Αρχείων είναι ένα εργαλείο προβολής φακέλων και αρχείων, που βρίσκονται σε δίσκους και τύπους ftp.

en: File List
el: Λίστα Αρχείων

en: A tool for looking at files
el: Ένα εργαλείο για επισκόπηση αρχείων

en: New {1} Name?
el: Νέο {1} Όνομα;

en: {1}Name
el: {1}Όνομα

en:   -- Folder Summary --
el:   -- Περίληψη Καταλόγου --

en: NO FILE SELECTED
el: ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΑΡΧΕΙΟ

en: Directory must be empty
el: Ο κατάλογος πρέπει να είναι κενός

en: Really delete {1}?
el: Διαγραφή οπωσδήποτε του {1};

en: accept (s)
el: αποδοχή (s)

en: cancel (l)
el: ακύρωση (l)

en: copy (c)
el: αντιγραφή (c)

en: cut (x)
el: αποκοπή (x)

en: do again (j)
el: επανάληψη (j)

en: do it (d)
el: εκτέλεσέ το (d)

en: fileIn selection (G)
el: αρχειοθέτηση επιλογής (G)

en: find again (g)
el: εύρεση ξανά (g)

en: find...(f)
el: εύρεση...(f)

en: inspect it (i)
el: επιθεώρηση του (i)

en: more...
el: περισσότερα...

en: paste (v)
el: επικόλληση (v)

en: paste...
el: επικόλληση...

en: print it (p)
el: εκτύπωση του (p)

en: set search string (h)
el: καθορισμός συμβολοσειράς αναζήτησης (h)

en: undo (z)
el: αναίρεση (z)

en: all possible file operations
el: όλοι οι δυνατοί χειρισμοί αρχείων

en: No fileName is selected
el: Δεν επιλέξατε όνομα αρχείου

en: {1} contents cannot
    meaningfully be saved at present.
el: {1} τα περιεχόμενα δεν μπορούν
     να αποθηκευτούν αυτήν τη στιγμή.

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 5000 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 5000 characters.
el: Το αρχείο '{1}' έχει μέγεθος {2} bytes.
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εντολή 'get' για να διαβάσετε ολόκληρο το αρχείο.
    
    Ακολουθούν οι πρώτοι 5000 χαρακτήρες...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... τέλος των πρώτων 5000 χαρακτήρων.

en: For some reason, this file cannot be read
el: Για κάποιον λόγο, το αρχείο δεν μπορεί να αναγνωσθεί

en: File '{1}' is {2} bytes long.
    You may use the 'get' command to read the entire file.
    
    Here are the first 3500 characters...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... end of the first 3500 characters.
el: Το αρχείο '{1}' έχει μέγεθος {2} bytes.
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εντολή 'get' για να διαβάσετε ολόκληρο το αρχείο.
    
    Ακολουθούν οι πρώτοι 3500 χαρακτήρες...
    ------------------------------------------
    {3}
    ------------------------------------------
    ... τέλος των πρώτων 3500 χαρακτήρων.

en: do you want to clobber the existing
el: θέλετε να διαλύσετε το υπάρχον

en: NewFileName?
el: Νέο όνομα αρχείου;

en: add new directory
el: προσθήκη νέου καταλόγου

en: adds a new, empty directory (folder)
el: προσθέτει ένα νέο άδειο κατάλογο (φάκελο)

en: add new file
el: προσθήκη νέου αρχείου

en: create a new,. empty file, and add it to the current directory.
el: δημιουργήστε ένα νέο άδειο αρχείο και τοποθετήστε τον στο υπάρχον κατάλογο.

en: show all the options available
el: εμφάνιση όλων των διαθέσιμων επιλογών

en: broadcast
el: αναμετάδοση

en: broadcast as update
el: αναμετάδοση σαν ενημέρωση

en: broadcast file as update
el: αναμετάδοση αρχείου σαν ενημέρωση

en: compress
el: συμπίεση

en: compress file
el: συμπίεση αρχείου

en: copy name to clipboard
el: Αντιγραφή ονόματος στο πρόχειρο

en: delete
el: διαγραφή

en: delete the seleted item
el: διαγραφή του επιλεγμένου αντικείμενου

en: view as encoded text
el: προβολή ως κωδικοποιημένο κείμενο

en: view as hex
el: προβολή ως δεκαεξαδικό

en: get entire file
el: λήψη ολόκληρου του αρχείου

en: if the file has only been partially read in, because it is very large, read the entire file in at this time.
el: αν το αρχείο έχει προσπελασθεί αποσπασματικά λόγω μεγέθους , διάβασε όλο το αρχείο τώρα.

en: remove version number from file name
el: απομάκρυνση αριθμού έκδοσης από το όνομα αρχείου

en: remove version number from filename
el: απομάκρυνση αριθμού έκδοσης από το όνομα αρχείου

en: remove version #
el: απομάκρυνση έκδοσης #

en: rename
el: Μετονομασία

en: rename file
el: μετονομασία αρχείου

en: by date
el: κατά ημερομηνία

en: date
el: ημερομηνία

en: sort entries by date
el: ταξινόμηση καταχωρίσεων με βάση την ημερομηνία

en: by name
el: κατά όνομα

en: name
el: όνομα

en: sort entries by name
el: ταξινόμηση καταχωρίσεων με βάση το όνομα

en: by size
el: κατά μέγεθος

en: size
el: μέγεθος

en: sort entries by size
el: ταξινόμηση καταχωρίσεων με βάση το μέγεθος

en: open a new Workspace whose contents are set to the contents of this file
el: άνοιγμα ενός νέου χώρου εργασίας που τα περιεχόμενα του συμφωνούν με τα περιεχόμενα αυτού του αρχείου

en: workspace with contents
el: χώρος εργασίας με περιεχόμενα

en: add server...
el: προσθήκη εξυπηρετητή...

en: delete directory...
el: διαγραφή καταλόγου...

en: recent...
el: πρόσφατο...

en: remove server...
el: απομάκρυνση εξυπηρετητή...

en: OK
el: ΟΚ

en: return without saving
el: επιστροφή χωρίς αποθήκευση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save on local disk only
el: Αποθήκευση στον τοπικό δίσκο μόνο

en: saves in the Squeaklets folder
el: αποθηκεύει στον φάκελο Squeaklets

en: Please select a file
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο

en: Find...
el: Εύρεση...

en: Load A Project
el: Φόρτωση ενός Έργου

en: Publish This Project
el: Δημοσίευση του Έργου

en: cancel
el: άκυρο

en: hit here to cancel
el: πατήστε εδώ για ακύρωση

en: hit here to accept the current selection
el: πατήστε εδώ για αποδοχή της επιλογής

en: okay
el: εντάξει

en: load
el: φόρτωση

en: load as project
el: φόρτωση ως έργο

en: open project from file
el: άνοιγμα προγράμματος  από αρχείο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel this search
el: Ακύρωση της αναζήτησης

en: overwrite that file
    select another file
el: αντικατάσταση του αρχείου
    επιλέξτε άλλο αρχείο

en: {1}
    already exists.
el: {1}
    υπάρχει ήδη.

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

en: start over...
el: ξεκίνησε απ' την αρχή...

en: Can't delete {1}
    Select another file
el: Αδύνατη η διαγραφή {1}
    επιλέξτε άλλο αρχείο

en: overwrite that file
    choose another name
    cancel
el: αντικατάσταση αυτού του αρχείου
    επιλογή άλλου ονόματος
    ακύρωση

en: Select Another File
el: Επιλογή άλλου αρχείου

en: Enter a new file name
el: Εισάγετε ένα νέο όνομα αρχείου

en: Select a File:
el: Επιλέξτε ένα αρχείο:

en: A Process Browser shows you all the running processes
el: Ένας περιηγητής διεργασιών που εμφανίζει όλες τις τρέχουσες διεργασίες

en: Processes
el: Διεργασίες
