eToys - en to el translation catalogue (252 entries)

en: Current Change Set:
el: Τρέχουσα ομάδα αλλαγών:

en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

en: The preferred change set directory ('{1}') does not exist.
    Create it or use the default directory ({2})?
el: Ο προτιμώμενος κατάλογος της ομάδας αλλαγών ('{1}') δεν υπάρχει.
    Δημιουργία του ή χρήση του προεπιλεγμένου καταλόγου ({2});

en: Sorry, I cannot find the user list.
    (this may be due to a network problem)
    Please hit Cancel if you wish to use Squeak.
el: Συγγνώμη, δεν μπορώ να βρω την λίστα χρηστών.
    (αυτό μπορεί να οφείλεται σε πρόβλημα δικτύου)
    Παρακαλούμε πιέστε Ακύρωση αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το Squeak.

en: Unknown user:
el: Άγνωστος χρήστης:

en: merge
el: συγχώνευση

en: merge the translation file
el: συγχώνευση του αρχείου μετάφρασης

en: merge the translation file into the language named like the file
el: συγχώνευση του αρχείου μετάφρασης στην γλώσσα με όνομα ίδιο με αυτό του αρχείου

en: Loading
el: Φόρτωση

en: cancel
el: άκυρο

en: Let me type the name now
    Let me think about it
    Let me find a conversion file on the disk
el: Θα πληκτρολογήσω το όνομα τώρα
    Θα το σκεφτώ
    Θα βρω ένα αρχείο μετατροπής στον δίσκο

en: Name of the modern class {1} should translate to:
el: Το όνομα της μοντέρνας κλάσης {1} που θα μεταφραστεί σε:

en: Reading an instance of {1}.
    Which modern class should it translate to?
el: Γίνεται ανάγνωση ενός στιγμιοτύπου του 1}.
    Σε ποια μοντέρνα κλάση θα μεταφραστεί;

en: no help available
el: δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια

en: each project has its own setting
el: κάθε έργο έχει την δική του ρύθμιση

en: If true, Celeste (e-mail reader) annotates messages in it's list that have attachments.  This is a performance hit and by default is off.
el: Όταν είναι αληθές, ο Celeste (αναγνώστης ηλ.ταχυδρομείου) σημειώνει τα μηνύματα της λίστας του που έχουν συνημμένα.  Αυτή είναι μια λειτουργία που καθυστερεί γι αυτό είναι απενεργοποιημένη από προεπιλογή.

en: If true, Celeste (e-mail reader) includes a status pane.
el: Όταν είναι αληθές, ο Celeste (αναγνώστης ηλ.ταχυδρομείου) συμπεριλαμβάνει ένα ταμπλό κατάστασης.

en: automatic flap layout
el: αυτόματη διάταξη πτερυγίου

en: no themes found
el: δεν βρέθηκαν θέματα

en: Select the font to be
    used for buttons
el: Επιλέξτε την γραμματοσειρά που θα
    χρησιμοποιείται για τα κουμπιά

en: Choose the font to be used for displaying code
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται για την εμφάνιση κώδικα

en: Choose the etoy button font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά του κουμπιού etoy

en: Choose the etoy code font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά κώδικα του etoy

en: Choose the eToys font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά του eToys

en: Choose the etoy title font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά τίτλου του etoy

en: Choose a flaps font
el: Επιλογή γραμματοσειράς πτερυγίων

en: Choose the standard list font
el: Επιλέξτε την τυπική γραμματοσειρά λίστας

en: Choose the standard menu font
el: Επιλέξτε την τυπική γραμματοσειρά του μενού

en: Choose the default text font
el: Επιλέξτε την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά κειμένου

en: Choose the window title font
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά τίτλου του παραθύρου

en: note that this will only have a noticeable
    effect if the universalTiles preference is
    set to true, which it currently is not
el: σημειώστε ότι αυτό θα έχει αποτέλεσμα
     μόνο αν η προτίμηση γενικών πλακιδίων
    έχει ορισθεί σε αληθής, και αυτή τη στιγμή δεν είναι

en: this preference was added idiosyncratically and has no help message.
el: αυτή η προτίμηση προστέθηκε εξωτερικά και δεν έχει μήνυμα βοήθειας.

en: About Preferences
el: Περί προτιμήσεων

en: Alphabetical listing of all Preferences
el: Αλφαβητική ταξινόμηση όλων των προτιμήσεων

en: Many aspects of the system are governed by the settings of various "Preferences".  
    
    Click on any of brown tabs at the top of the panel to see all the preferences in that category.  
    Or type in to the box above the Search button, then hit Search, and all Preferences matching whatever you typed in will appear in the "search results" category.  A preference is considered to match your search if either its name matches the characters *or* if anything in the balloon help provided for the preferences matches the search text.
    
    To find out more about any particular Preference, hold the mouse over it for a moment and balloon help will appear.  Also, a complete list of all the Preferences, with documentation for each, is included below.
    
    Preferences whose names are in shown in bold in the Preferences Panel are designated as being allowed to vary from project to project; those whose name are not in bold are "global", which is to say, they apply equally whatever project you are in.
    
    Click on the name of any preference to get a menu which allows you to *change* whether the preference should vary from project to project or should be global, and also allows you to browse all the senders of the preference, and to discover all the categories under which the preference has been classified, and to be handed a button that you can drop wherever you please that will control the preference.
    
    If you like all your current Preferences settings, you may wish to hit the "Save Current Settings as my Personal Preferences" button.  Once you have done that, you can at any point in the future hit "Restore my Personal Preferences" and all your saved settings will get restored immediately.
    
    Also, you can use "themes" to set multiple preferences all at once; click on the "change theme..." button in the Squeak flap or in the Preferences panel, or seek out the themes item in the Appearance menu.
el: Πολλές πτυχές του συστήματος κυβερνώνται από τις ρυθμίσεις διάφορων "Προτιμήσεων". 
    
    Κάντε κλικ σε οποιεσδήποτε από τις καφέ καρτέλες στην κορυφή του ταμπλό για να δείτε όλες τις προτιμήσεις σε εκείνη την κατηγορία. 
    Ή πληκτρολογήστε στο πεδίο πάνω από το κουμπί αναζήτησης, και πατήστε Αναζήτηση, και  θα εμφανιστούν στα "αποτελέσματα αναζήτησης" όλες οι προτιμήσεις που ταιριάζουν με τους όρους που βάλατε. Μια προτίμηση θεωρείται ταιριασμένη με την αναζήτησή σας εάν το όνομά της ταιριάζει με τους χαρακτήρες αναζήτησης *ή* εάν αν το κείμενο στα μπαλόνια βοήθειας που παρέχεται για τις προτιμήσεις ταιριάζει με το κείμενο αναζήτησης. 
    
     Για να ανακαλύψετε περισσότερα για κάποια προτίμηση, κρατήστε το ποντίκι από πάνω της και θα εμφανιστεί το μπαλόνι της βοήθειας. Επίσης, ένας πλήρης κατάλογος όλων των προτιμήσεων, με την τεκμηρίωση για κάθε μια, συμπεριλαμβάνεται παρακάτω. 
    
     Οι προτιμήσεις που τα ονόματα τους εμφανίζονται με έντονα γράμματα στο ταμπλό των προτιμήσεων ποικίλουν από  πρόγραμμα σε πρόγραμμα, ενώ εκείνων που το όνομα τους δεν είναι έντονο ανήκουν στις "γενικές προτιμήσεις" και ισχύουν σε όλα τα προγράμματα
    
     Κάντε κλικ στο όνομα οποιασδήποτε προτίμησης για να δείτε τις επιλογές που σας επιτρέπουν στο *αλλάξετε* τον εάν η προτίμηση πρέπει να ποικίλει από το πρόγραμμα στο πρόγραμμα ή πρέπει να είναι γενική. Ακόμα μπορείτε να περιηγηθείτε σε όλους τους αποστολείς της προτίμησης, και να ανακαλύψετε όλες τις κατηγορίες κάτω από τις οποίες η προτίμηση έχει ταξινομηθεί, και να σας δοθεί ένα κουμπί το οποίο μπορείτε να ρίξετε οπουδήποτε εσείς θέλετε ώστε να ελέγχετε την προτίμηση.
    
     Εάν σας αρέσουν όλες τις τρέχουσες ρυθμίσεις των προτιμήσεών σας, μπορείτε να κάνετε κλικ στο "Αποθήκευση τρεχουσών ρυθμίσεων ως τις προσωπικές ρυθμίσεις". Μόλις κάνετε αυτό, μπορείτε σε οποιοδήποτε σημείο στο μέλλον να κάνετε κλικ στο "Επαναφορά των προσωπικών μου προτιμήσεων" και όλες οι αποθηκευμένες ρυθμίσεις σας θα αποκατασταθούν αμέσως. 
    
    Επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε  "θέματα" για να ορίσετε πολλαπλές προτιμήσεις με την μια- Κάντε κλικ στο κουμπί  "αλλαγή θέματος…" στο πτερύγιο Squeak ή στο ταμπλό Προτιμήσεων, ή ψάξτε για το αντικείμενο θεμάτων στο μενού Εμφάνιση.

en: Use the ? category to find preferences by keyword; the results of your search will show up here
el: Χρησιμοποιήστε την κατηγορία ? για να βρείτε προτιμήσεις με βάση τη λέξη κλειδί. Τα αποτελέσματα της αναζήτησης σας θα εμφανιστούν εδώ

en: Theme {1} is now installed.
    Many of the changes will only be
    noticeable in new windows that you
    create from now on.
el: Το θέμα {1} είναι τώρα εγκατεστημένο.
    Πολλές από τις αλλαγές θα είναι ορατές
    μόνο σε νέα παράθυρα που δημιουργείτε
    στο εξής.

en: start menu-color-from-world
el: έναρξη χρώμα-μενού-από-κόσμο

en: stop menu-color-from-world
el: διακοπή χρώμα-μενού-από-κόσμο

en: show navigator (N)
el: εμφάνιση περιηγητή (N)

en: browse themes
el: περιήγηση στα θέματα

en: Choose a theme to install
el: Επιλέξτε ένα θέμα για εγκατάσταση

en: Puts up a tool that will allow you to view and edit the code underlying all of the available themes
el: Τοποθετεί ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να βλέπετε και να επεξεργάζεστε τον κώδικα και όλα τα διαθέσιμα θέματα

en: about this system...
el: περί του συστήματος...

en: load latest code updates
el: φόρτωση τελευταίων ενημερώσεων κώδικα

en: personal
el: προσωπικό

en: previous project
el: προηγούμενο έργο

en: start using vectors
el: έναρξη χρήσης διανυσμάτων

en: stop using vectors
el: διακοπή χρήσης διανυσμάτων

en: Whether prevailing flaps should be shown in the project right now or not.
el: Αν τα πτερύγια θα εμφανιστούν στο έργο τώρα ή όχι.

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Current system font settings
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις γραμματοσειράς συστήματος

en: balloon-help font...
el: γραμματοσειρά μπαλονιού βοήθειας...

en: button font...
el: γραμματοσειρά κουμπιών...

en: Choose the default font to be used for code and  in workspaces, transcripts, etc.
el: Επιλέξτε την προεπιλεγμένη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται για τον κώδικα και στους χώρους εργασίας, τις καταγραφές συστήματος. κτλ.

en: Choose the font to be used for textual code in etoys
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται για τον κώδικα κειμένου του etoys

en: Choose the font to be used for (some) buttons.
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται για (κάποια) κουμπιά.

en: Choose the font to be used in code panes.
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στα ταμπλό κώδικα.

en: Choose the font to be used in list panes
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στα ταμπλό λίστας

en: Choose the font to be used in menus
el: Επιλέξτε την γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στα μενού

en: Choose the font to be used in window titles.
el: Επιλέξτε την γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στους τίτλους παραθύρων.

en: Choose the font to be used on etoy buttons
el: Επιλέξτε την γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στα κουμπιά του etoy

en: Choose the font to be used on etoy tiles
el: Επιλέξτε την γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στα πλακίδια του etoy

en: Choose the font to be used on textual flap tabs
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιούν τα πτερύγια κειμένου του etoys

en: Choose the font to be used titles in etoys
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιούν οι τίτλοι του etoys

en: choose the font to be used when presenting balloon help.
el: επιλέξτε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται όταν εμφανίζεται το μπαλόνι της βοήθειας.

en: code font...
el: γραμματοσειρά κώδικα...

en: default text font...
el: προεπιλεγμένη γραμματοσειρά κειμένου...

en: etoy button font...
el: γραμματοσειρά κουμπιού etoy...

en: etoy code font...
el: γραμματοσειρά κώδικα etoy...

en: etoy tile font...
el: γραμματοσειρά πλακιδίου etoy...

en: etoy title font...
el: γραμματοσειρά τίτλου etoy...

en: flaps font...
el: γραμματοσειρά πτερυγίου...

en: If any font settings have changed since you pinned this menu up, this will allow the menu to rebuilt to reflect current font choices.
el: Αν οι ρυθμίσεις γραμματοσειράς έχουν αλλάξει από τότε που καρφιτσώσατε το μενού, αυτό θα ανανεώσει το μενού με τις τρέχουσες επιλογές γραμματοσειράς.

en: list font...
el: γραμματοσειρά λίστας...

en: menu font...
el: γραμματοσειρά μενού...

en: Open a window showing the current font settings
el: Άνοιγμα ενός παραθύρου που εμφανίζει τις τρέχουσες ρυθμίσεις γραμματοσειρών

en: refresh this menu
el: ανανέωση αυτού του μενού

en: restore default font choices
el: επαναφορά προεπιλεγμένων γραμματοσειρών

en: Standard System Fonts
el: Τυπικές γραμματοσειρές συστήματος

en: show current font choices
el: εμφάνιση τρεχουσών επιλογών γραμματοσειράς

en: Use the standard system font defaults
el: Χρήση των προεπιλεγμένων τυπικών γραμματοσειρών συστήματος

en: window-title font...
el: γραμματοσειρά τίτλου παραθύρου...

en: Allows you to control numerous options
el: Σας επιτρέπει να ελέγχεται διάφορες επιλογές

en: Allows you to specify the annotations to be shown in the annotation panes of browsers, etc.
el: Σας επιτρέπει να καθορίσετε που θα εμφανιστούν τα σχόλια στους πίνακες σχολιασμών των περιηγητών, κλπ.

en: Annotations
el: Σημειώσεις

en: There are no personal preferences saved in this image yet
el: Δεν έχουν αποθηκευτεί προσωπικές προτιμήσεις σε αυτή την εικόνα ακόμη

en: there was an error restoring the preferences
el: προέκυψε ένα σφάλμα κατά την επαναφορά των προτιμήσεων

en: you haven't saved your preferences yet!
el: δεν έχετε αποθηκεύσει τις προτιμήσεις σας ακόμη!

en: start rounding window corners
el: έναρξη στρογγυλοποίησης γωνιών παραθύρου

en: stop rounding window corners
el: διακοπή στρογγυλοποίησης γωνιών παραθύρου

en: Default size of arrowheads on pen trails
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος για κεφαλές βελών στα ίχνη πένας

en: turn sound off
el: κλείσιμο ήχου

en: turn sound on
el: άνοιγμα ήχου

en: stagger windows
el: ανεπτυγμένα παράθυρα

en: there was an error storing your preferences to disk
el: προέκυψε ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση των προτιμήσεων σας στον δίσκο

en: change theme...
el: αλλαγή θέματος...

en: Numerous "Preferences" govern many things about the way Squeak looks and behaves.  Set individual preferences using a "Preferences" panel.  Set an entire "theme" of many Preferences all at the same time by pressing this "change theme" button and choosing a theme to install.  Look in category "themes" in Preferences class to see what each theme does; add your own methods to the "themes" category and they will show up in the list of theme choices.
el: Πολυάριθμες "προτιμήσεις" κατευθύνουν πολλά πράγματα για τον τρόπο που η Squeak μοιάζει και συμπεριφέρεται. Καθορίστε τις ιδιαίτερες προτιμήσεις σας χρησιμοποιώντας το ταμπλό των "προτιμήσεων". Θέστε έναν ολόκληρο "θέμα" από πολλές προτιμήσεις ταυτόχρονα με το πάτημα του κουμπιού "αλλαγή θέματος" και την επιλογή ενός θέματος για να εγκατασταθεί.   Κοιτάξτε στην κατηγορία "θέματα" στην κλάση "προτιμήσεις" για να δείτε τι κάνει το κάθε θέμα. Προσθέστε τις δικές σας μεθόδους στην κατηγορία "θέματα" και θα παρουσιαστούν στη λίστα με τις επιλογές θεμάτων.

en: About Window Colors
el: Πληροφορίες για τα χρώματα παραθύρων

en: Bright
el: Φωτεινό

en: Click for an explanation of this panel
el: Κάντε κλικ για μια επεξήγηση αυτού του ταμπλό

en: Pastel
el: Παστέλ

en: Use standard bright colors for all windows.
el: Χρήση των τυπικών φωτεινών χρωμάτων για όλα τα παράθυρα.

en: Use standard pastel colors for all windows.
el: Χρήση τυπικών χρωμάτων παστέλ για όλα τα παράθυρα.

en: Use white backgrounds for all standard windows.
el: Χρήση λευκών παρασκηνίων για όλα τα τυπικά παράθυρα.

en: White
el: Λευκό

en: Window Colors
el: Χρώματα παραθύρου

en: Do you want to check for updates\or maintenance fixes on the server?
el: Θέλετε να γίνει έλεγχος για ενημερώσεις\ή διορθώσεις συντήρησης στον εξυπηρετητή;

en: Remember to save you image to make this setting permant.
el: Θυμηθείτε να αποθηκεύσετε την εικόνα σας για να κάνετε αυτή τη ρύθμιση μόνιμη.

en: Yes, Update\No, Not now\Don't ask again
el: Ναι, ενημέρωση\Όχι, όχι τώρα\Να μην ερωτηθώ ξανά

en: Allows you to find out which category, or categories, this preference belongs to.
el: Σας επιτρέπει να μάθετε σε ποια κατηγορία, ή κατηγορίες, ανήκει αυτή η προτίμηση.

en: browse senders
el: περιήγηση αποστολέων

en: Copy the name of the preference to the text clipboard, so that you can paste into code somewhere
el: Αντιγραφή του ονόματος της ρύθμισης στο πρόχειρο κειμένου, ώστε να μπορείτε να το επικολλήσετε σε κάποιο σημείο του κώδικα

en: copy this name to clipboard
el: Αντιγραφή αυτού του ονόματος στο πρόχειρο

en: hand me a button for this preference
el: δώσε μου ένα κουμπί για αυτή την προτίμηση

en: Some preferences are best applied uniformly to all projects, and others are best set by each individual project.  If this item is checked, then this preference will be printed in bold and will have a separate value for each project
el: Μερικές από τις προτιμήσεις εφαρμόζονται καλύτερα αν εφαρμοστούν ομοιόμορφα σε όλα τα έργα, και άλλες αν εφαρμοστούν σε κάθε έργο ξεχωριστά. Αν επιλεχθεί αυτό το αντικείμενο, τότε αυτή η προτίμηση θα εμφανίζεται σε έντονα γράμματα και θα έχει διαφορετική τιμή για κάθε έργο

en: show category...
el: εμφάνιση κατηγορίας...

en: This will open a method-list browser on all methods that the send the preference "
el: Αυτό θα ανοίξει ένα περιηγητή λίστας μεθόδων σε όλες τις μεθόδους που αποστέλλουν την προτίμηση "

en: Will give you a button that governs this preference, which you may deposit wherever you wish
el: Αυτό θα σας δώσει ένα κουμπί χειρισμού αυτής της προτίμησης, το οποίο μπορείτε να βάλετε όπου θέλετε

en: Click here for a menu of options regarding this preference.  Click on the checkbox to the left to toggle the setting of this preference
el: Κάντε κλικ εδώ για την εμφάνιση ενός μενού επιλογών σχετικών με αυτή την προτίμηση.  Κάντε κλικ στο κουτί ενεργοποίησης στα αριστερά για εναλλαγή της ρύθμισης αυτής της προτίμησης

en: show flaps (F)
el: προβολή πτερυγίων (F)

en: show shared tabs (F)
el: προβολή κοινών πτερυγίων (F)

en: circular halos with icons inside
el: κυκλικά πλαίσια με εικονίδια

en: classic
el: κλασσικά

en: custom
el: προσαρμοσμένα

en: customizable halos
el: τροποποιήσιμα πλαίσια

en: fewer, larger halos
el: λιγότερα, μεγαλύτερα πλαίσια

en: iconic
el: με εικονίδιο

en: plain circular halos
el: απλά κυκλικά πλαίσια

en: simple
el: απλό

en: Click here to edit the method that defines the custom halos
el: Κάντε κλικ για να επεξεργαστείτε την μέθοδο που καθορίζει τα προσαρμοσμένα πλαίσια

en: Edit custom halos
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένων πλαισίων

en: load
el: φόρτωση

en: load a package version
el: φόρτωση μιας έκδοσης πακέτου

en: A tool for expressing personal preferences for numerous options.
el: Ένα εργαλείο για την ρύθμιση προσωπικών προτιμήσεων για διάφορες επιλογές.

en: Preferences Panel
el: Ταμπλό προτιμήσεων

en: Click here to get some hints on use of this Preferences Panel
el: Κάντε κλικ εδώ για να λάβετε κάποιες υποδείξεις για την χρήση αυτού του ταμπλό προτιμήσεων

en: Click here to load all the preferences from their saved values on disk.
el: Κάντε κλικ εδώ για να φορτώσετε όλες τις προτιμήσεις από τις αποθηκευμένες τους τιμές στον δίσκο.

en: Click here to reset all the preferences to their standard default values.
el: Κάντε κλικ εδώ για να επαναφέρετε όλες τις προτιμήσεις στις τυπικές προεπιλεγμένες τους τιμές.

en: Click here to reset all the preferences to their values in your Personal Preferences.
el: Κάντε κλικ εδώ για να επαναφέρετε όλες τις προτιμήσεις στις τιμές τους στις Προσωπικές προτιμήσεις σας.

en: Click here to save the current constellation of Preferences settings as your personal defaults; you can get them all reinstalled with a single gesture by clicking the "Restore my Personal Preferences".
el: Κάντε κλικ εδώ για να αποθηκεύσετε την τρέχουσα ομάδα ρυθμίσεων των Προτιμήσεων ως τις προσωπικές σας προεπιλογές. Μπορείτε να τις επαναφέρετε με μια απλή κίνηση κάνοντας κλικ στο "Επαναφορά των προσωπικών μου προτιμήσεων".

en: Click here to save the current constellation of Preferences settings to a file; you can get them all reinstalled with a single gesture by clicking "Restore Settings From Disk".
el: Κάντε κλικ εδώ για να αποθηκεύσετε την τρέχουσα ομάδα ρυθμίσεων των Προτιμήσεων σε ένα αρχείο. Μπορείτε να τις επαναφέρετε με μια απλή κίνηση κάνοντας κλικ στο "Επαναφορά των ρυθμίσεων από δίσκο".

en: Click here to view all the values stored in the system Parameters dictionary
el: Κάντε κλικ εδώ για να προβάλετε όλες τις τιμές που είναι αποθηκευμένες στο Λεξικό παραμέτρων του συστήματος

en: Help!
el: Βοήθεια!

en: Inspect Parameters
el: Έλεγχος παραμέτρων

en: Restore all Default Preference Settings
el: Επαναφορά όλων των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Restore my Personal Preferences
el: Επαναφορά των προσωπικών μου προτιμήσεων

en: Restore Settings from Disk
el: Επαναφορά ρυθμίσεων από τον δίσκο

en: Save Current Settings as my Personal Preferences
el: Αποθήκευση τρεχουσών ρυθμίσεων ως Προσωπικές μου ρυθμίσεις

en: Save Current Settings to Disk
el: Αποθήκευση τρέχουσας ρύθμισης στον δίσκο

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Preferences for:
el: Αναζήτηση προτιμήσεων για:

en: Type what you want to search for here, then hit the "Search" button, or else hit RETURN or ENTER
el: Πληκτρολογήστε αυτό που θέλετε να αναζητήσετε εδώ, μετά πιέστε το κουμπί «Αναζήτηση», ή αλλιώς πιέστε RETURN ή ENTER

en: Type what you want to search for in the box above, then click here (or hit RETURN or ENTER) to start the search; results will appear in the "search results" category.
el: Πληκτρολογήστε αυτό που θέλετε να αναζητήσετε στο παραπάνω κουτί, μετά κάντε κλικ εδώ (ή πιέστε ENTER) για να ξεκινήσει η αναζήτηση· τα αποτελέσματα θα εμφανιστούν στην κατηγορία "αποτελέσματα αναζήτησης".

en: find preference... (f)
el: εύρεση προτίμησης... (f)

en: inspect parameters
el: έλεγχος παραμέτρων

en: Search for preferences containing:
el: Αναζήτηση για προτιμήσεις που περιέχουν:

en: Type here, hit Search
el: Πληκτρολογήστε εδώ, πιέστε Αναζήτηση

en: server is unavailable
el: ο εξυπηρετητής δεν είναι διαθέσιμος

en: Publishing
el: Δημοσίευση

en: The top project can't do that
el: Το κορυφαίο έργο δεν μπορεί να το κάνει αυτό

en: Painting
el: Ζωγραφική

en: Scripting
el: Δημιουργία σεναρίου

en: Stack Tools
el: Εργαλεία Στοίβας

en: Must be in this project to isolate it
el: Θα πρέπει να βρίσκεται μέσα σε αυτό το έργο για να το απομονώσετε

en: choose language
el: επιλογή γλώσσας

en: This controls the human language in which tiles should be viewed.  It is potentially extensible to be a true localization mechanism, but initially it only works in the classic tile scripting system.  Each project has its own private language choice
el: Αυτό ελέγχει την γλώσσα στην οποία τα πλακίδια θα εμφανίζονται.  Είναι ενδεχομένως επεκτάσιμο έτσι ώστε να γίνει ένας αληθινός μηχανισμός τοπικοποίησης, αλλά αρχικά δουλεύει μόνο στο σύστημα επεξεργασίας σεναρίων στα πλακίδια. Κάθε έργο έχει την δική του ιδιωτική επιλογή γλώσσας

en: I cannot locate the project\
el: Δεν μπορώ να εντοπίσω το έργο\

en: Yes, make it up\No, skip it
el: Ναι, να δημιουργηθεί\Όχι, εγκατάλειψη του

en: \Would you like me to create a new project\with that name?
el: \Θέλετε να δημιουργηθεί ένα νέο έργο\με αυτό το όνομα;

en: $	Fixing fonts	$
el: $	Διόρθωση γραμματοσειρών	$

en: Saving
el: Αποθήκευση

en: Are you sure you want to destroy this Project\ and revert to an older version?\\(From the parent project, click on this project's thumbnail.)
el: Σίγουρα θέλετε να καταστρέψετε αυτό το έργο\ και να επιστρέψετε σε μια παλαιότερη έκδοση;\\(Από το γονικό έργο, κάντε κλικ στη μικρογραφία αυτού του έργου.)

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: nothing to revert to
el: δεν υπάρχει τίποτε για να γίνει η επιστροφή

en: Revert to saved version
el: Επιστροφή στην αποθηκευμένη έκδοση

en: This project is not all here. I will try to load a complete version.
el: Αυτό το έργο δεν βρίσκεται ολόκληρο εδώ. Θα γίνει προσπάθεια φόρτωσης μιας ολοκληρωμένης έκδοσης.

en: Can't exit the top project
el: Δεν μπορεί να γίνει έξοδος από το γονικό έργο

en: Would you like to include all the changes in the change set
    	as part of this publishing operation?
el: Θέλετε να συμπεριλάβετε όλες τις αλλαγές στο σύνολο αλλαγών
    	ως μέρος αυτής της διαδικασίας έκδοσης;

en: Do not write file
    Write file anyway
    Debug
el: Δεν μπορεί να γίνει εγγραφή στο αρχείο
    Εγγραφή αρχείου παρόλα αυτά
    Ανίχνευση σφαλμάτων

en: Segment not written
el: Τμήμα μη εγγεγραμμένο

en: (collecting resources...)
el: (συλλογή πηγών...)

en: \Project's own world is not in the segment.
el: \Ο κόσμος του έργου δεν βρίσκεται σε αυτό το τμήμα.

en: Sugar Navigator Flap
el: Πτερύγιο περιήγησης του Sugar

en: Help
el: Βοήθεια

en: A newer version exists on the server.
el: Μια νεότερη έκδοση υπάρχει στον εξυπηρετητή.

en: can't find file on server for {1}
el: αδυναμία εύρεσης του αρχείου στον εξυπηρετητή για το {1}

en: Load it\Cancel
el: Φόρτωση του\Ακύρωση

en: Loading
el: Φορτώνει

en: Reload anyway\Cancel
el: Επαναφόρτωση οπωσδήποτε\Ακύρωση

en: That server has an older version of the project.
el: Ο εξυπηρετητής έχει μια παλαιότερη έκδοση του έργου.

en: The only changes are the ones you made here.
el: Οι μοναδικές αλλαγές είναι αυτές που έχετε κάνει εδώ.

en: Navigator
el: Περιηγητής

en: Really delete the project
    {1}
    and all its contents?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε το έργο
    {1}
    μαζί με όλα τα περιεχόμενά του;

en: The project {1}
    contains sub-projects.  You must remove these
    explicitly before removing their parent.
el: Το έργο {1}
    περιέχει υπο-έργα.  Πρέπει να τα διαγράψετε
    πριν διαγράψετε το γονικό έργο.

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Supplies
el: Προμήθειες

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Widgets
el: Μικροεφαρμογές

en: Project password
el: Κωδικός πρόσβασης του έργου

en: Store anyway\Cancel
el: Αποθήκευση οπωσδήποτε\Ακύρωση

en: WARNING
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

en: \Please cancel, rename this project, and see what is there.
el: \Παρακαλώ ακυρώστε, μετονομάστε αυτό το έργο, και δείτε τι υπάρχει εκεί.

en: \Project:
el: \Έργο:

en: \THIS PROJECT HAS NEVER BEEN SAVED
el: \ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΕΙ ΠΟΤΕ

en: \There are newer version(s) in the local directory
el: \Υπάρχουν νεότερες εκδόσεις(-η) στον τοπικό κατάλογο

en: \There are newer version(s) on the server
el: \Υπάρχουν νεότερες εκδόσεις(-η) στον εξυπηρετητή

en: Since this project has not been saved yet,
    I cannot tell someone where it is.
el: Εφόσον το έργο αυτό δεν έχει ακόμα αποθηκευτεί,
    δεν μπορώ να γνωρίζω που βρίσκεται.

en: This project thinks it has never been on a server
el: Αυτό το έργο νομίζει ότι δεν έχει υπάρξει ποτέ σε εξυπηρετητή

en: Try to find a server\Cancel
el: Προσπάθεια εύρεσης εξυπηρετητή\Ακύρωση

en: Sorry that name is already used
el: Συγγνώμη αυτό το όνομα ήδη χρησιμοποιείται

en: Please name this thread.
el: Παρακαλώ ονομάστε αυτή την αλληλουχία.

en: It looks like a problem occurred while
    getting this project. It may be temporary,
    so you may want to try again,
el: Παρουσιάστηκε πρόβλημα κατά
    την ανάκτηση του έργου.  Ενδέχεται να είναι προσωρινό,
    οπότε μπορείτε, αν θέλετε, να προσπαθήσετε ξανά,

en: This is not a PasteUpMorph or
    exported Project.
el: Αυτό δεν είναι μια μορφή PasteUp ή
    εξαγόμενο έργο.

en: No project found in this file
el: Δεν βρέθηκε κανένα έργο μέσα σε αυτό το αρχείο

en: install
el: εγκατάσταση

en: install SAR
el: εγκατάσταση SAR

en: install this Squeak ARchive into the image.
el: εγκατάσταση αυτού του πακέτου Squeak (SAR) μέσα στην εικόνα.

en: Do not load it
el: Να μην φορτωθεί

en: Load it anyways
el: Να φορτωθεί οπωσδήποτε

en: You are about to load some insecure content.
    If you continue, access to files as well as
    some other capabilities will be limited.
el: Προσπαθείτε να φορτώσετε κάποιο μη-ασφαλές περιεχόμενο.
    Αν συνεχίσετε, η πρόσβαση σε αρχεία όπως και 
    σε κάποιες άλλες δυνατότητες θα είναι περιορισμένη.

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Show license?
el: Εμφάνιση άδειας χρήσης;

en: New File Name?
el: Νέο Όνομα Αρχείου;

en: {1} already exists. Overwrite?
el: {1} υπάρχει ήδη. Αντικατάσταση;

en: latest update: #
el: πρόσφατη ενημέρωση: #

en:  (case-insensitive)
el:  (χωρίς διάκριση πεζών-κεφαλαίων)

en:  (case-sensitive)
el:  (διάκριση πεζών-κεφαλαίων)

en: Methods with string
el: Μέθοδοι με αλφαριθμητικό

en: There are updates available. Do you want to install them now?
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις. Θέλετε να τις εγκαταστήσετε τώρα;

en: Please type your initials:
el: Παρακαλώ εισάγετε τα αρχικά σας:

en: <no author>
el: <χωρίς συντάκτη>

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Choose a group of servers
    from which to fetch updates.
el: Επιλέξτε μια ομάδα εξυπηρετητών
    για λήψη των αναβαθμίσεων.

en: Do you really want to empty the trash?
el: Θέλετε στα αλήθεια να αδειάσετε τα σκουπίδια;

en: Common Requests
el: Κοινές αιτήσεις

en: edit this list
el: επεξεργασία αυτής της λίστας

en: Command Key Actions
el: Ενέργειες πλήκτρου εντολών

en: No new updates on the server
el: Δεν υπάρχουν νέες ενημερώσεις στον εξυπηρετητή

en: Stop looking\Try next server
el: Διακοπή αναζήτησης\Δοκιμή του επόμενου εξυπηρετητή

en: 
    Would you like to try the next server?
    (Normally, all servers are identical, but sometimes a
    server won't let us store new files, and gets out of date.)
el: 
    Θα θέλατε να δοκιμάσετε τον επόμενο εξυπηρετητή;
    (Κανονικά. όλοι οι εξυπηρετητές είναι όμοιοι, αλλά μερικές φορές ένας
    εξυπηρετητής δεν αφήνει να αποθηκευτούν νέα αρχεία, και  γίνεται παρωχημένος )

en: {1} new update file(s) processed.
el: {1} νέα αρχεία αναβάθμισης εφαρμόσθηκαν.

en: A message browser that tracks the most recently-submitted methods
el: Ένας περιηγητής μηνυμάτων ο οποίος καταγράφει τις πιο πρόσφατα καταχωρημένες μεθόδους

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Click here to empty the trash.
el: Κάντε κλικ εδώ για να αδειάσετε τον κάδο.

en: EMPTY
el: ΑΔΕΙΑΣΜΑ

en: Objects you drag into the trash will automatically be saved here, one object per page, in case you need them later.  To disable this feature set the "preserveTrash" Preference to false.
    
    You can individually expunge objects by hitting the - control, and you can empty out all the objects in the trash can by hitting the "EMPTY" button at top right.
el: Αντικείμενα τα οποία σύρετε στον κάδο αυτόματα θα αποθηκεύονται εδώ, με ένα αντικείμενο ανά σελίδα, στην περίπτωση που τα χρειαστείτε αργότερα. Για να απενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή, επιλέξτε όχι στην επιλογή "διατήρηση σκουπιδιών".
    
    Μπορείτε  να διαγράψετε τα αντικείμενα ένα - ένα επιλέγοντας το κουμπί ελέγχου - , και μπορείτε να αδειάσετε όλα τα αντικείμενα από τον κάδο επιλέγοντας το κουμπί "ΆΔΕΙΑΣΜΑ" πάνω αριστερά.

en: scraps
el: πρόχειρα

en: Please type your name:
el: Παρακαλώ πληκτρολόγησε το όνομα σου:

en: Your Name
el: Το Όνομα σου

en:   ({1} pages)
el:   ({1} σελίδες)

en: T R A S H
el: Κ Α Δ Ο Σ
