eToys - en to el translation catalogue (185 entries)

en: Change sound volume
el: Αλλαγή έντασης ήχου

en: open wave editor
el: άνοιγμα επεξεργαστή ήχου

en: read file
el: ανάγνωση αρχείου

en: File name?
el: Όνομα αρχείου;

en: Sorry, I cannot find that file
el: Συγγνώμη, δεν μπορώ να βρω αυτό το αρχείο

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Stop
el: Διακοπή

en: open a wave-editor tool with this sound as its iniital sound
el: άνοιγμα ενός εργαλείου επεξεργαστή συχνότητας με αυτόν τον ήχο ως τον αρχικό του ήχο

en: wave editor
el: επεξεργαστής συχνότητας

en: kindly give the sound a name:
el: Δώστε ένα όνομα στον ήχο:

en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

en:  seconds.
    Double-click to hear the sound.  "add to sound library" available in halo menu.  Also suitable for dropping into a piano-roll or into an event-roll
el:  δευτερόλεπτα.
    Κάντε διπλό κλικ για να ακούσετε τον ήχο.  Το "προσθήκη στην βιβλιοθήκη ήχων" είναι διαθέσιμο στο πλαίσιο μενού.  Επίσης είναι κατάλληλο για απόθεση σε ένα πιάνο ή σε μια ακολουθία γεγονότων

en: Holds a recorded sound of duration
el: Διατηρεί έναν καταγεγραμμένο ήχο διάρκειας

en: select codec
el: επιλογή κωδικοποιητή

en: new MIDI controller
el: νέος ελεγκτής MIDI

en: play via built in synth
el: αναπαραγωγή μέσω του ενσωματωμένου συνθεσάιζερ

en: play via MIDI
el: αναπαραγωγή μέσω MIDI

en: A device for making sound recordings.
el: Μια συσκευή για δημιουργία ηχογραφήσεων.

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: SoundRecorder
el: Εγγραφέας Ήχου

en: Play the current recording from its beginning
el: Αναπαραγωγή της τρέχουσας εγγραφής από την αρχή

en: Record
el: Εγγραφή

en: Save the current recording for future use.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας εγγραφής για μελλοντική χρήση.

en: Start a new recording
el: Έναρξη νέας εγγραφής

en: Stop current recording or playback
el: Διακοπή τρέχουσας εγγραφής ή αναπαραγωγής

en: choose compression...
el: επιλέξτε συμπίεση...

en: choose which data-compression scheme should be used to encode the recording.
el: επιλέξτε ποιο σχήμα συμπίεσης δεδομένων θα χρησιμοποιηθεί για την κωδικοποίηση της εγγραφής.

en: hand me a sound token
el: δώσε μου ένα δείγμα ήχου

en: hands you a lozenge representing the current sound,  which you can drop into a piano-roll or an event-roll, or later add to the sound library.  Double-click on it to hear the sound
el: σας δίνει έναν ρόμβο που αναπαριστά τον τρέχοντα ήχο, τον οποίο μπορείτε να αποθέσετε στο πιάνο ή σε ένα μια ακολουθία γεγονότων, ή να τον προσθέσετε αργότερα στην βιβλιοθήκη ήχων.  Κάντε διπλό κλικ για να ακούσετε τον ήχο

en: help
el: βοήθεια

en: open up the wave-editor tool to visualize and to edit the sound recorded
el: άνοιγμα του εργαλείου επεξεργαστή συχνότητας για απεικόνιση και επεξεργασία του ήχου που καταγράφεται

en: opens a flap which contains instructions
el: ανοίγει ένα πτερύγιο που περιέχει οδηγίες

en: remove any blanks space at the beginning and/or end of the recording.  Caution -- this feature seems to be broken, at least on some platforms, so use at your own risk.  For safety, save this sound in its untrimmed form before venturing to trim.
el: απομάκρυνση κενών διαστημάτων από την αρχή ή/και από το τέλος της ηχογράφησης. Προσοχή -- αυτή η λειτουργία φαίνεται να μην λειτουργεί σωστά σε μερικές πλατφόρμες - χρησιμοποιήστε την με προσοχή. Για την ασφάλεια σας αποθηκεύστε πρώτα τον ήχο χωρίς περικοπή πριν να ξεκινήσετε την περικοπή.

en: Sound Recorder Options
el: Επιλογές Εγγραφέα ήχου

en: trim
el: περικοπή

en: Drag to set the record level
el: Σύρετε για να ορίσετε το επίπεδο εγγραφής

en: maximum record-level
el: μέγιστο επίπεδο εγγραφής

en: minimum record-level
el: ελάχιστο επίπεδο εγγραφής

en: Compression method\Currently: {1}
el: Μέθοδος συμπίεσης\Τρέχουσα: {1}

en: GSM (simple compression)
el: GSM (απλή συμπίεση)

en: No compression
el: Χωρίς συμπίεση

en: None
el: Κανένα

en: Speex (for speech)
el: Speex (για ομιλία)

en: Vorbis (for music)
el: Vorbis (για μουσική)

en: no sound recorded yet
el: δεν εγγράφηκε ήχος ακόμη

en: Recorded sound duration: {1} second(s)
el: Διάρκεια εγγεγραμμένου ήχου: {1} δευτερόλεπτο/α

en: 
    Press "Record" to start recording.  Press Stop when finished recording.
    
    After making a recording, you can:
       Press "Play" to play back the recording.
       Press "Record" to start a new recording
          (the old one would be discarded).
       Press "Save" to save the recording in the sound library.
    
    Press the menu icon to get a menu with further options.
    
    If you wish to refer to the sound in scripts, you need to add it to the sound library; press Save to do that; you will need to supply a name for it.
    
    If you want to retain the sound but do not need to refer to it in scripts, you need not name it; instead, use "hand me a sound token", found in the menu, to obtain a little "sound token" object that you can subsequently use in a variety of ways:
      You can double-click on the sound token to hear the sound again.
      You can decide to save the sound after all, by using an item in the sound token's halo menu.
      You can drop the sound token into a PianoRoll or an EventRoll.
el: 
    Πιέστε "Εγγραφή" για να ξεκινήσετε την εγγραφή.  Πιέστε Διακοπή όταν τελειώσετε την εγγραφή.
    
    Αφού δημιουργήσετε μια εγγραφή, μπορείτε να:
       Πιέσετε "Αναπαραγωγή" για να αναπαραγάγετε την εγγραφή.
       Πιέσετε "Εγγραφή" για να ξεκινήσετε μια νέα εγγραφή
          (η παλιά εγγραφή θα διαγραφεί).
       Πιέσετε "Αποθήκευση" για να αποθηκεύσετε την εγγραφή στην βιβλιοθήκη ήχων.
    
    Πιέστε το εικονίδιο του μενού για να εμφανιστεί ένα μενού με περισσότερες επιλογές.
    
    Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τον ήχο σε σενάρια, θα χρειαστεί να τον προσθέσετε στην βιβλιοθήκη ήχων· πιέστε Αποθήκευση για να το κάνετε· θα χρειαστεί να παρέχετε ένα όνομα για αυτό.
    
    Αν θέλετε να διατηρήσετε τον ήχο αλλά δεν χρειάζεστε να το χρησιμοποιήσετε σε σενάρια, δεν είναι απαραίτητο να τον ονομάσετε· αντ' αυτού χρησιμοποιήστε το "δώσε μου ένα δείγμα ήχου", που βρίσκεται στο μενού, για να λάβετε ένα αντικείμενο "δείγματος ήχου" το οποίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε με πολλούς τρόπους:
      Να κάνετε διπλό κλικ στο δείγμα ήχου για να ακούσετε τον ήχο ξανά.
      Να αποθηκεύσετε τον ήχο με την χρήση του μενού του δείγματος ήχου.
      Να αποθέσετε τον δείγμα ήχου στο πιάνο ή σε μια ακολουθία γεγονότων.

en: When red, it means you are currently recording
el: Όταν είναι κόκκινο, σημαίνει πως γίνεται εγγραφή

en: Sound Recorder
el: Αναπαραγωγέας Ήχου

en: Sound name?
el: Όνομα ήχου;

en: unnamed
el: χωρίς όνομα

en: Discard the current recording and start making a fresh recording
el: Απόρριψη της τρέχουσας ηχογράφησης και έναρξη νέας ηχογράφησης

en:  second(s) trimmed
el:  δευτερόλεπτο(α) περικόπηκαν

en: Caution:  this is dangerous and destructive!
    Do you really want to "trim" your recording?
    (It might be smart to save the untrimmed
    version in a sound token before trimming)
el: Προσοχή:  αυτό είναι επικίνδυνο και καταστροφικό!
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να κάνετε "περικοπή" της ηχογράφησης σας;
    (Είναι πιο έξυπνο να αποθηκεύσετε μια έκδοση χωρίς περικοπή
    σε ένα δείγμα ήχου πριν την περικοπή)

en: unable to trim any more, sorry
el: αδυναμία περαιτέρω περικοπής, συγγνώμη

en: A tool for managing the sound library
el: Ένα εργαλείο για την διαχείριση της βιβλιοθήκης ήχων

en: Add a new sound to the sound library from a file
el: Προσθήκη νέου ήχου στην βιβλιοθήκη ήχων από αρχείο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete the selected sound from the sound library
el: Διαγραφή του επιλεγμένου ήχου από την βιβλιοθήκη ήχων

en: Hands you a tile representing the selected sound
el: Σας δίνει ένα πλακίδιο που αναπαριστά τον επιλεγμένο ήχο

en: If the selected sound is playing, stop it
el: Αν ο επιλεγμένος ήχος αναπαράγεται, να σταματήσει

en: Load
el: Φόρτωση

en: Play the selected sound
el: Αναπαραγωγή του επιλεγμένου ήχου

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename the selected sound
el: Μετονομασία του επιλεγμένου ήχου

en: Tile
el: Πλακίδιο

en: open a tool which, operating with the selected sound as a point of departure, will allow you to construct a new "instrument"
el: άνοιγμα ενός εργαλείου (ξεκινώντας με τον επιλεγμένο ήχο ως σημείο έναρξης) που σας επιτρέπει να κατασκευάσετε ένα νέο "όργανο"

en: Wave editor
el: Επεξεργαστής ήχων

en: Sound Library
el: Βιβλιοθήκη ήχων

en: No sound selected
el: Δεν επιλέχθηκε ήχος

en: You can not delete this sound
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε αυτόν τον ήχο

en: This tool allows you to view and manage the "Sound Library", which is the list of named sounds that can be used in the tile-scripting system.
    
    Click on a sound name in the list to select it.  The buttons at the top of the tool apply to the sound you have selected.
    
    Play button -- press this to start playing the selected sound.
    
    Stop button -- if the selected sound is playing, pressing this will stop it.
    
    Tile button -- Click on this to obtain a scripting tile representing the selected sound.
    
    Rename button -- allows you to rename the selected sound.
    
    Delete button -- allows you to delete the selected sound from the Sound Library.  All tiles that formerly pointed to this sound will be changed to point to "croak" instead.
    
    Load button -- allows you to load a sound into the Sound Library from a file.
    
    You can also add sounds to the Sound library using the Sound Recorder, and also by dragging an external sound file (e.g. a file with extensions .wav or .aif)  into etoys.
    
    Note: the "universal" sounds built in to the system cannot be renamed or deleted.
    
    Additionally, a command for opening a "wave editor" tool on the selected sound can be found in the tool's halo menu.
el: Αυτό το εργαλείο σας επιτρέπει να εμφανίσετε και να διαχειριστείτε την «Βιβλιοθήκη ήχων», η οποία είναι η λίστα με ονομασμένους ήχους που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο σύστημα σεναρίων με πλακίδια.
    
    Κάντε κλικ σε ένα όνομα ήχου στην λίστα για να το επιλέξετε.  Τα κουμπιά στην κορυφή του εργαλείου εφαρμόζονται στον ήχο που έχετε επιλέξει.
    
    Κουμπί Αναπαραγωγή -- πιέστε αυτό για να αρχίσει η αναπαραγωγή του επιλεγμένου ήχου.
    
    Κουμπί Διακοπή -- αν ο επιλεγμένος ήχος αναπαράγεται, με το πάτημα αυτού του κουμπιού θα σταματήσει.
    
    Κουμπί Πλακίδιο -- Κάντε κλικ σε αυτό για να λάβετε ένα πλακίδιο για σενάριο που αναπαριστά τον επιλεγμένο ήχο.
    
    Κουμπί Μετονομασία -- σας επιτρέπει να μετονομάσετε τον επιλεγμένο ήχο.
    
    Κουμπί Διαγραφή -- σας επιτρέπει να διαγράψετε τον επιλεγμένο ήχο από την Βιβλιοθήκη ήχων. Όλα τα πλακίδια που προηγουμένως παρέπεμπαν σε αυτόν τον ήχο τώρα θα παραπέμπουν στο «κροκ».
    
    Κουμπί Φόρτωση -- σας επιτρέπει να φορτώσετε έναν ήχο στην Βιβλιοθήκη ήχων από ένα αρχείο.
    
    Μπορείτε επίσης να προσθέσετε ήχους στην Βιβλιοθήκη ήχων με την χρήση του Εγγραφέα ήχου, και επίσης με το σύρσιμο ενός εξωτερικού αρχείου ήχου (π.χ. ένα αρχείο με επεκτάσεις .wav ή .aif)  στο etoys.
    
    Σημείωση: οι «γενικοί» ήχοι που είναι ενσωματωμένοι στο σύστημα δεν μπορούν να μετονομαστούν ή να διαγραφούν.
    
    Επιπροσθέτως, μια εντολή για το άνοιγμα ενός εργαλείου «επεξεργασίας αρχείου ήχου» για τον επιλεγμένο ήχο μπορεί να βρεθεί στο μενού εργαλειών.

en: Please give a name for this sound
el: Παρακαλούμε δώστε ένα όνομα για αυτόν τον ήχο

en: sorry, that name is already taken
el: συγγνώμη, αυτό το όνομα χρησιμοποιείται ήδη

en: New name for
el: Νέο όνομα για

en: sorry, that name is already used.
el: συγγνώμη, αυτό το όνομα χρησιμοποιείται ήδη.

en: You can not rename this sound
el: Δεν μπορείτε να μετονομάσετε αυτόν τον ήχο

en: A device for analyzing sound input
el: Μια συσκευή για την ανάλυση της εισόδου ήχου

en: Spectrum Analyzer
el: Αναλυτής φάσματος

en: Start
el: Έναρξη

en: set display type
el: ορισμός τύπου εμφάνισης

en: set FFT size
el: ορισμός μεγέθους FFT

en: set sampling rate
el: ορισμός ρυθμού δειγματοληψίας

en: On
el: Ενεργό

en: display type (currently {1})
el: τύπος εμφάνισης (τρέχουσα {1})

en: signal
el: σήμα

en: sonogram
el: σονόγραμμα

en: spectrum
el: φάσμα

en: FFT size (currently {1})
el: Μέγεθος FFT (τρέχον {1})

en: Sampling rate (currently {1})
el: Ρυθμός δειγματοληψίας (τρέχων {1})

en:           rest
el:           παύση

en: chord
el: χορδή

en: dotted
el: με τελείες

en: eighth
el: όγδοο

en: half
el: μισό

en: legato
el: λεγκάτο

en: normal
el: κανονικό

en: quarter
el: τέταρτο

en: quints
el: πεντάδες

en: sixteenth
el: δέκατο έκτο

en: staccato
el: στακάτο

en: triplets
el: τρίηχα

en: whole
el: ολόκληρο

en: add channel
el: προσθήκη καναλιού

en: close MIDI port
el: κλείσιμο θύρας MIDI

en: reload instruments
el: επαναφόρτωση οργάνων

en: set MIDI port
el: ορισμός θύρας MIDI

en: add movie clip player
el: προσθήκη αναπαραγωγέα βίντεο

en: close drag and drop
el: κλείσιμο μεταφοράς και απόθεσης

en: contract time
el: ώρα σύμβασης

en: expand time
el: επέκταση χρόνου

en: open drag and drop
el: άνοιγμα μεταφοράς και απόθεσης

en: add keyboard
el: προσθήκη πληκτρολογίου

en: copy
el: αντιγραφή

en: cut
el: αποκοπή

en: hide beat lines
el: απόκρυψη γραμμών ρυθμού

en: hide measure lines
el: απόκρυψη γραμμών μέτρησης

en: paste
el: επικόλληση

en: paste...
el: επικόλληση...

en: show beat lines
el: εμφάνιση γραμμών ρυθμού

en: show measure lines
el: εμφάνιση γραμμών μέτρησης

en: time
el: χρόνος

en:  Mediates between a score such as a MIDIScore, a PianoRollScoreMorph, and the actual SoundPlayer synthesizer
el:  Μεσολαβεί ανάμεσα σε μια παρτούρα, όπως μια παρτιτούρα MIDI ή μια παρτιτούρα μορφής πιάνου, και το συνθεσάιζερ της αναπαραγωγής ήχου

en: ScorePlayer
el: Αναπαραγωγέας παρτιτούρας

en: open
el: άνοιγμα

en: open in midi player
el: άνοιγμα με τον αναπαραγωγέα midi

en: open the midi-player tool on this file
el: άνοιγμα του εργαλείου αναπαραγωγής midi για αυτό το αρχείο

en: make a pause marker
el: δημιουργία σημαδιού παύσης

en: open a MIDI file
el: άνοιγμα ενός αρχείου MIDI

en: save as AIFF file
el: αποθήκευση ως αρχείο AIFF

en: save as Sun AU file
el: αποθήκευση ως αρχείο Sun AU

en: save as WAV file
el: αποθήκευση ως αρχείο WAV

en: [pause]
el: [παύση]

en: Disable sound reverb
el: Απενεργοποίηση αντήχησης ήχου

en: Menu
el: Μενού

en: Open a menu
el: Άνοιγμα ενός μενού

en: Open a PianoRoll
el: Άνοιγμα ενός πιάνου

en: Pause
el: Παύση

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: PianoRoll
el: Πιάνο

en: Play the score
el: Αναπαραγωγή της παρτιτούρας

en: Playback jumps back to start and continue playing
el: Η αναπαραγωγή γυρνάει και συνεχίζει από την αρχή

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Reverb Disable
el: Απενεργοποίηση αντήχησης

en: Rewind
el: Επαναφορά στην αρχή

en: Rewind to score start
el: Επαναφορά στην αρχή της παρτιτούρας

en: Choose a MIDI file to open
el: Επιλέξτε ένα αρχείο MIDI για άνοιγμα

en: No .mid/.midi files found in the Squeak directory
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία .mid/.midi στον κατάλογο της Squeak

en: L
el: Δ

en: R
el: Α

en:  fast
el:  γρήγορο

en: Playback speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: slow
el: αργό

en: New file name?
el: Νέο όνομα αρχείου;

en:  end
el:  τέλος

en: Shows current position in the score
el: Εμφανίζει την τρέχουσα θέση στην παρτιτούρα

en: start
el: αρχή

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue playing a paused presentation
el: Συνέχεια αναπαραγωγής μιας σταματημένης παρουσίασης

en: Mute
el: Σίγαση

en:  loud
el:  δυνατό

en: soft
el: απαλό

en: Volume slider
el: Μπάρα έντασης

en: MIDI port for input:
el: Θύρα MIDI για είσοδο:

en: MIDI port for output:
el: Θύρα MIDI για έξοδο:

en:  not found in the Sound Library
el:  δεν βρέθηκε στην βιβλιοθήκη ήχων

en: camera
el: κάμερα

en: chirp
el: τιτίβισμα

en: chomp
el: μασούλημα

en: click
el: κλικ

en: clink
el: κουδούνισμα

en: coyote
el: κογιότ

en: croak
el: κοασμός

en: horn
el: κόρνα

en: laugh
el: γέλιο

en: meow
el: νιαούρισμα

en: motor
el: μηχανή

en: scrape
el: πρόχειρο

en: scratch
el: γρατσουνιά

en: scritch
el: γρατζούνισμα

en: silence
el: ησυχία

en: splash
el: παφλασμός

en: warble
el: κελάηδημα

en: please record a sound first
el: παρακαλούμε εγγράψτε έναν ήχο πρώτα
