eToys - en to el translation catalogue (683 entries)

en: Language-Name
el: Ελληνικά

en: button
el: κουμπί

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
el: κάντε κλικ για να τρέξετε το σενάριο «{1}» στον αναπαραγωγέα με όνομα «{2}»

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τον επιλογέα ο οποίος
    θα αποσταλεί στο στόχο όταν πατηθεί αυτό το κουμπί

en: Choose one of the following conditions
el: Επιλέξτε μια από τις ακόλουθες καταστάσεις

en: mouseDown
el: πάτημαΠοντικιού

en: mouseStillDown
el: κράτημαΠοντικιού

en: mouseUp
el: απελευθέρωσηΠοντικιού

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τα ορίσματα που θα σταλούν
    στον στόχο όταν αυτό το κουμπί πατιέται κατά περιόδους

en: Please a new label for this button
el: Παρακαλώ εισάγετε μια νέα ετικέτα για το κουμπί

en: IP Address\Project\Owner
el: Διεύθυνση IP\Έργο\Ιδιοκτήτης

en: Sorted by
el: Ταξινόμηση κατά

en: More
el: Περισσότερα

en: Show more info on this project.
el: Προβολή περισσότερων λεπτομερειών για αυτό το έργο.

en: Please describe this project
el: Παρακαλώ περιγράψτε αυτό το έργο

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
el: Εργαλείο που σας επιτρέπει να πλοηγηθείτε σε έργα που επισκεφθήκατε πρόσφατα

en: ProjectHistory
el: Ιστορικό Έργου

en: Jump...
el: Μεταπήδηση...

en: Enter things to search for
el: Εισάγετε όρους για αναζήτηση

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel this Publish operation.
el: Ακύρωση της ενέργειας Δημοσίευσης.

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
el: Επιλέξτε ένα όνομα με 24 χαρακτήρες ή λιγότερους αλλά μην βάλετε κάποιον από τους παρακάτω χαρακτήρες:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Change my name and continue publishing.
el: Αλλαγή το ονόματος μου και συνέχεια της δημοσίευσης.

en: OK
el: ΟΚ

en: I do need a name for the project
el: Δεν χρειάζομαι όνομα για αυτό το έργο

en: Please make the name 24 characters or less
el: Παρακαλώ το όνομα να έχει 24 χαρακτήρες ή λιγότερους

en: Please remove any funny characters from the name
el: Παρακαλώ απομακρύνετε τους περίεργους χαρακτήρες από το όνομα

en: Sorry that name is already used
el: Συγγνώμη αυτό το όνομα ήδη χρησιμοποιείται

en: Please enter your login name
el: Παρακαλώ εισάγετε το δικό σας όνομα για τη σύνδεση

en: Please remove any funny characters
el: Παρακαλώ αφαιρέστε οποιονδήποτε περίεργο χαρακτήρα

en: This border style cannot be used here
el: Το στυλ περιγράμματος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εδώ

en: 2nd gradient color
el: 2ο χρώμα διαβάθμισης

en: Border Color
el: Χρώμα περιγράμματος

en: Border style
el: Στυλ περιγράμματος

en: Click to select a complex framed border
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα σύνθετο πλαίσιο περιγράμματος

en: Click to select a complex inset border
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα ένθετο σύνθετο περίγραμμα

en: Click to select a complex raised border
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα σύνθετο αυξανόμενο περίγραμμα

en: Click to select a simple colored border
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα περίγραμμα με απλό χρωματισμό

en: Click to select a simple inset border
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα απλό ένθετο περίγραμμα

en: Click to select a simple raised border
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε ένα απλό αυξανόμενο περίγραμμα

en: Border width
el: Πλάτος περιγράμματος

en: Drag in here to change the border width
el: Σύρετε εδώ για να αλλάξετε το πλάτος του περιγράμματος

en:  Rounded corners
el:  Στρογγυλεμένες γωνίες

en: Turn rounded corners on or off
el: Ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί τις στρογγυλεμένες γωνίες

en:  Drop shadow color
el:  Απόθεση χρώματος σκιάς

en: Turn drop shadows on or off
el: Ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί την απόθεση σκιών

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Drag in here to change the direction of the gradient
el: Σύρετε εδώ για να αλλάξετε την κατεύθυνση της διαβάθμισης

en:  Gradient fill
el:  Γέμισμα διαβάθμισης

en: Turn gradient fill on or off
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του γεμίσματος διαβάθμισης

en: Drag in here to change the origin of the gradient
el: Σύρετε εδώ για να αλλάξετε την προέλευση της διαβάθμισης

en: Origin
el: Προέλευση

en:  Lock
el:  Κλείδωμα

en: Turn lock on or off
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση κλειδώματος

en: Color
el: Χρώμα

en:  Radial gradient
el:  Ακτινωτή διαβάθμιση

en: Turn radial gradient on or off
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση ακτινωτής διαβάθμισης

en: Drag in here to change the offset of the shadow
el: Σύρετε εδώ για να αλλάξετε την μετατόπιση της διαβάθμισης

en: Offset
el: Μετατόπιση

en:  Solid fill
el:  Συμπαγές γέμισμα

en: Turn solid fill on or off
el: Ενεργοποίηση συμπαγούς γεμίσματος ναι ή όχι

en:  Sticky
el:  Αυτοκόλλητο

en: Turn stickiness on or off
el: Ενεργοποίηση αυτοκόλλητου ναι/όχι

en: Button
el: Κουμπί

en: open a button properties panel for the morph
el: άνοιγμα ενός ταμπλό ιδιοτήτων κουμπιού για αυτή τη μορφή

en: open a text properties panel for the morph
el: άνοιγμα ενός ταμπλό ιδιοτήτων κειμένου για αυτή την μορφή

en: Text
el: Κείμενο

en:  Apply changes to entire text
el:  Εφαρμογή αλλαγών σε όλο το κείμενο

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
el: Αν θα εφαρμόζονται οι αλλαγές στυλ σε όλο το κείμενο ή μόνο στο επιλεγμένο

en:  Auto-Fit
el:  Αυτόματη προσαρμογή

en: Turn auto-fit on or off
el: Ενεργοποίηση αυτόματης προσαρμογής ναι/όχι

en: Drag in here to change the margins of the text
el: Σύρετε εδώ για να αλλάξετε τα περιθώρια του κειμένου

en: Margins
el: Περιθώρια

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en:  Wrapping
el:  Αναδίπλωση

en: Turn line wrapping on or off
el: Αναδίπλωση γραμμής ναι/όχι

en: Accept
el: Αποδοχή

en: bold text
el: έντονο κείμενο

en: cancel changes made and close panel
el: ακύρωση των αλλαγών που έχουν γίνει και κλείσιμο του πίνακα εφαρμογών

en: decrease kern
el: μείωση διαστοιχείωσης

en: font changing
el: αλλαγή γραμματοσειράς

en: increase kern
el: αύξηση διαστοιχείωσης

en: italic text
el: πλάγιο κείμενο

en: Kern+
el: Διαστοιχείωση+

en: Kern-
el: Διαστοιχείωση-

en: keep changes made and close panel
el: διατήρηση των αλλαγών που έχουν γίνει και κλείσιμο του πίνακα εφαρμογών

en: Main
el: Κύριο

en: narrow text
el: στενό κείμενο

en: normal text
el: κανονικό κείμενο

en: open a main properties panel for the morph
el: άνοιγμα ενός ταμπλό ιδιοτήτων για την μορφή

en: Size
el: Μέγεθος

en: Style
el: Στυλ

en: struck out text
el: διαγραμμισμένο κείμενο

en: underlined text
el: υπογραμμισμένο κείμενο

en: as object
el: ως αντικείμενο

en: basic
el: βασικό

en: drag & drop
el: μεταφορά και απόθεση

en: fill & border
el: γέμισμα & περίγραμμα

en: geometry
el: γεωμετρία

en: layout
el: διάταξη

en: miscellaneous
el: διάφορα

en: motion
el: κίνηση

en: observation
el: παρατήρηση

en: pen use
el: χρήση πένας

en: scripting
el: επεξεργασία σεναρίου

en: scripts
el: σενάρια

en: search
el: αναζήτηση

en: sound
el: ήχος

en: tests
el: κείμενο

en: variables
el: μεταβλητές

en: command
el: εντολή

en: property
el: ιδιότητα

en: tiles to get...
el: πλακίδια για λήψη...

en: empty script
el: κενό σενάριο

en: {1}'s {2}
el: {2} του {1}

en: color
el: χρώμα

en: No
el: Όχι

en: Test
el: Δοκιμή

en: Yes
el: Ναι

en: parenthesized
el: με παρένθεση

en: enclose within parentheses
el: εσώκλειστο μεταξύ παρενθέσεων

en: parentheses
el: παρενθέσεις

en: remove function
el: απομάκρυνση λειτουργίας

en: remove parentheses
el: αφαίρεση παρενθέσεων

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
el: αφαιρέστε το κάλεσμα της συνάρτησης, αφήνοντας μόνο το προηγούμενο όρισμα στη θέση του

en: strip away the parenthesises
el: αφαιρέστε τις παρενθέσεις

en: Function
el: Συνάρτηση

en: send to back
el: αποστολή πίσω

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
el: Ανάγνωση των αριθμών μιας Στοίβας. Εμφανίζει την τρέχουσα τιμή. Κάντε κλικ και γράψτε την τιμή.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
el: Μια ανάγνωση αριθμών από τη Στοίβα. Δείχνει την τρέχουσα τιμή. Κάντε κλικ και γράψτε την τιμή. Κάνε Shift-κλικ πάνω στον τίτλο για να τον επεξεργαστείτε.

en: Number (bare)
el: Αριθμός (απλό)

en: Number (fancy)
el: Αριθμός (εντυπωσιακό)

en: Number (mid)
el: Αριθμός (μέτριο)

en: Player
el: Αναπαραγωγέας

en: 's
el: του(ης)

en: TestTile
el: Πλακίδιο Δοκιμής

en: Repeat Tile
el: Επανάληψη πλακιδίου

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Times
el: Φορές

en: PhraseTile
el: Πλακίδιο Φράσης

en: Sprout a new scriptor around this phrase
el: Δημιουργήστε ένα νέο σεναριογράφο γύρω από αυτή τη φράση

en: evaluation error
el: σφάλμα αξιολόγησης

en: A random-number tile for use with tile scripting
el: Ένα πλακίδιο τυχαίου αριθμού για χρήση στη δημιουργία σεναριών πλακιδίου

en: A tile that will produce a random number in a given range
el: Ένα πλακίδιο που θα παράγει ένα τυχαίο αριθμό μέσα σε ένα πεδίο τιμών

en: Random
el: Τυχαίο

en: The name of the script to which this operation applies
el: Το όνομα του σεναρίου στο οποίο εφαρμόζεται αυτή η λειτουργία

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Tile
el: Πλακίδιο

en: hand me this object
el: δώσε μου αυτό το αντικείμενο

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
el: Αυτός το πλακίδιο αναφέρεται σε ένα ήδη υπάρχον αντικείμενο. Χρησιμοποιήστε το μενού αυτό για να αρπάξετε αυτό το αντικείμενο.  Προσοχή!  Αυτή η κίνηση μπορεί να αφαιρέσει το αντικείμενο από τη θέση στην οποία θα έπρεπε πραγματικά να παραμείνει.

en: false
el: ψευδής

en: true
el: αληθής

en: place in a function
el: τοποθέτηση σε μια συνάρτηση

en: restore default tile
el: επαναφορά προεπιλεγμένου πλακιδίου

en: Do
el: Κάντε

en: Script to repeat
el: Σενάριο για επανάληψη

en: times
el: φορές

en: choose type...
el: επιλογή τύπου...

en: click here to choose a new type for this parameter
el: κάντε κλικ εδώ για να επιλέξετε έναν νέο τύπο για αυτή την παράμετρο

en: show categories
el: εμφάνιση κατηγοριών

en: A tool showing all the players in your project
el: Ένα εργαλείο που εμφανίζει όλους τους παίκτες στο έργο σας

en: Scripting
el: Δημιουργία σεναρίου

en: inspect
el: επιθεώρηση

en: reinvigorate
el: επανενίσχυση

en: Players in this Project
el: Παίκτες σε αυτό το έργο

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
el: Κάθε γραμμή αναπαριστά ένα αντικείμενο, ή "παίκτη" στο έργο.
    Κάντε κλικ στο εικονίδιο του μενού για να δείτε ένα μενού επιλογών σχετικών με τον παίκτη.
    Κάντε κλικ στην εικόνα ενός παίκτη για να αποκαλύψετε την τοποθεσία του.
    Κάντε κλικ στο τιρκουάζ μάτι για αν ανοίξετε τον απεικονιστή του παίκτη.
    Κάντε κλικ στο όνομα ενός παίκτη για να πάρετε ένα πλακίδιο που τον αναπαριστά.

en: Players
el: Παίκτες

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
el: 
    Κάθε γραμμή αναπαριστά ένα αντικείμενο, ή "αναπαραγωγέα" στο έργο.
    Κάντε κλικ στο εικονίδιο του μενού για να πάρετε ένα μενού από επιλογές σχετιζόμενες με τον αναπαραγωγέα.
    Κάντε κλικ  σε μία εικόνα το αναπαραγωγέα για να αποκαλύψετε την τοποθεσία του.
    Κάντε κλικ στο μάτι χρώματος κάλαϊς για να ανοίξετε τον απεικονιστή του αναπαραγωγέα.
    Κάντε κλικ στο όνομα του αναπαραγωγέα για να αποκτήσετε ένα πλακίδιο που τον αναπαριστά.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να παρακολουθείτε και να αλλάζετε την κατάσταση όλων των σεναρίων στο έργο σας

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να ελέγχετε όλα τα εκτελούμενα σενάρια στον κόσμο σας

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να δείτε και να ελέγξετε όλα τα ενεργά σενάρια στο έργο σας

en: all instances
el: όλα τα στιγμιότυπα

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
el: Αν επιλεχθεί, τότε θα εμφανίζονται όλες οι καταχωρήσεις  για όλα τα στιγμιότυπα. Αν δεν επιλεχθεί, θα εμφανίζονται σενάριο μόνο για ένα αντιπρόσωπο του κάθε διαφορετικού αντικειμένου. Ανατρέξτε στην βοήθεια για περισσότερες πληροφορίες κάνοντας κλικ στο μοβ ερωτηματικό ?

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
el: Εν επιλεγμένο, τότε μόνο τα σενάρια που βρίσκονται σε παύση ή εκτελούνται θα εμφανιστούν

en: tickers only
el: εκτελεστές μόνο

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
el: Κάντε κλικ εδώ για να αφαιρέσετε αυτό το εργαλείο από την οθόνη, μπορείτε να πάρετε κάποιο άλλο όποτε θέλετε από το πτερύγιο των μικροεφαρμογών

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
el: Αυτό το εργαλείο σας επιτρέπει να δείτε όλα τα σενάρια για όλα τα αντικείμενα σε αυτό το έργο.
    
    Κάποιες φορές ενδιαφέρεστε μόνο για εκείνα τα σενάρια που εκτελούνται, ή που είναι *έτοιμα* να εκτελεστούν όταν πατάτε το κουμπί ΜΕΤΑΒΑΣΗ (που είναι σε κατάσταση "παύσης.")
    * Ελέγξτε τους "εκτελεστές μόνο" αν θέλετε να δείτε τέτοια σενάρια -- ,σενάρια που είναι σε παύση ή εκτελούνται.
    
    Αν οι "εκτελεστές μόνο" *δεν* είναι επιλεγμένο, τότε όλα τα σενάρια θα δειχθούν, ανεξαρτήτου της κατάστασης τους.
    
    * Το άλλο κουτί επιλογής, με όνομα "όλα τα στιγμιότυπα", παίρνει μέρος αν έχετε δημιουργήσει "πολλαπλά συγγενικά στιγμιότυπα" (καλή θλίψη) του ίδιου έργου, που μοιράζετε τα ίδια σενάρια, αν έχετε τέτοια πράγματα, είναι πολύ συχνά πρόσφορο να δείτε τα σενάρια μόνο *μίας* τέτοιας συγγένειας, διότι θα πάρει λιγότερο χώρο και χρειάζεται λιγότερη διανομή σκέψης -- και σημειώστε ότι μπορείτε να ελέγξετε ένα σενάριο ενός αντικειμένου *και* όλες τις συγγένειες από το μενού το οποίο βλέπετε, μέσω στοιχείων μενού όπως "μετάδοση της κατάστασης στους συγγενείς".
    
    * Αν "όλα τα στιγμιότυπα" είναι επιλεγμένα, σενάρια για όλες τις συγγένειες θα εμφανιστούν, καθώς και αν "όλα τα στιγμιότυπα" *δεν* είναι επιλεγμένα, μόνο ένα από τη καθεμία ομάδα των συγγενειών θα επιλεχτεί για να εμφανίσει τα σενάρια της.
    
    Αλλά πως παίρνετε "στιγμιότυπα πολλαπλών συγγενειών" του ίδιου αντικειμένου; Υπάρχουν διάφοροι τρόποι:
    
    (1)  Χρησιμοποιήστε "φτιάξτε ένα στιγμιότυπο συγγένειας" ή το "φτιάξτε πολλαπλές συγγένειες..." το στοιχείο του μενού στο μενού του φωτοστέφανου του σεναριοποιημένου αντικειμένου.
    
    (2)  Χρησιμοποιήστε το "αντιγραφή" πλακίδιο σε ένα σενάριο.
    
    (3)  Ζητήστε "δώστε μου ένα αντίγραφο τώρα" από το μενού που σχετίζεται με το "αντίγραφο" στοιχείο στον απεικονιστή.
    
    Αν έχετε στην οθόνη σας πολλαπλά τέτοια στιγμιότυπα συγγένειας του ίδιου αντικειμένου, τότε ίσως θέλετε να τα δείτε όλα στο εργαλείο Όλα τα Σενάρια και αυτό είναι αυτό που διέπει το κουτί επιλογής "όλα τα στιγμιότυπα".
    
    Θέστε "όλα τα στιγμιότυπα" αν θέλετε μία ξεχωριστή εισαγωγή για κάθε στιγμιότυπο, όπως
    σε αντίθεση σε ένα μοναδικό αντιπρόσωπο του είδους του αντικειμένου.
    
    Σημειώστε ότι αν κρατήσετε ένα αντίγραφο του αντικειμένου με τη χρήση της πράσινης λαβής επισήμανσις, *δεν* θα είναι συγγενικό στιγμιότυπο του αυθεντικού. Θα φαίνεται με πολλούς τρόπους, διότι θα ξεκινήσει τη ζωή του έχοντας τα ίδια σενάρια όπως το αυθεντικό. Αλλά μετά θα έχει μία ανεξάρτητη ζωή, έτσι ώστε αλλαγές στα σενάρια του αυθεντικού δεν θα αντανακλούν σε αυτό και αντιστρόφως.
    
    Αυτή είναι μία σημαντική διάκριση και αναπόφευκτη διότι οι άνθρωποι μερικές φορές θέλουν τη βαθιά διανομή των συγγενικών στιγμιοτύπων και μερικές φορές όχι. Αλλά η αληθινή κατανοητή περιγραφή αυτών των εννοιών και διακρίσεων σίγουρα βρίσκεται *μπροστά* από εμάς!

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
el: ανοίξτε ή κλείστε το χαμηλότερο κομμάτι που εμφανίζει ξεχωριστά σενάρια

en: All Scripts
el: Όλα τα σενάρια

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
el: αφαίρεση αυτού του ταμπλό από την οθόνη
    μην ανησυχείτε -- δεν θα χαθεί τίποτα!.

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
el: σύρετε από εδώ για να λάβετε μία φράση ανάθεσης.

en: category
el: κατηγορία

en: Press here to get a menu
el: Πατήστε εδώ για να πάρετε ένα μενού

en: drag and drop to 
    add a new script
el: σύρετε και αφήστε για να 
    προσθέσετε ένα νέο σενάριο

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
el: Πατήστε εδώ για να αποσπάσετε μία μονάδα ΔΟΚΙΜΗ/ΝΑΙ/ΟΧΙ που μπορείτε να αποθέσετε στο σενάριο σας

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
el: Σύρετε εδώ για να αποσπάσετε μία μονάδα Επανάληψη/Φορές που μπορείτε να αποθέσετε στο σενάριο σας

en: can be found in the following categories
el: μπορεί να βρεθεί στις ακόλουθες κατηγορίες

en: is in the following category
el: είναι στην ακόλουθη κατηγορία

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
el: αυτό το πλακίδιο δεν είναι κατάλληλο για χρήση με αυτό το είδος αντικειμένου

en: A tile holding a plain number
el: Ένα πλακίδιο που περιέχει έναν απλό αριθμό

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
el: Ένα πλακίδιο που αναπαριστά μια κλήση συνάρτησης.  Κάντε κλικ στο όνομα της συνάρτησης ή στα βέλη για αλλαγή συναρτήσεων.

en: A tile representing the object being scripted
el: Ένα πλακίδιο που αναπαριστά το αντικείμενο με το σενάριο

en: A tile that will produce a random number in a given range.
el: Ένα πλακίδιο που θα παράγει ένα τυχαίο αριθμό μέσα σε ένα δοθέν εύρος.

en: button down?
el: Κουμπί πατημένο;

en: button up?
el: Κουμπί απελευθερωμένο;

en: function
el: συνάρτηση

en: Gold Box
el: Χρυσό κουτί

en: number
el: αριθμός

en: Reports whether the mouse button is down
el: Αναφέρει αν το πλήκτρο του ποντικιού είναι πατημένο

en: Reports whether the mouse button is up
el: Αναφέρει αν το πλήκτρο του ποντικιού δεν είναι πατημένο

en: random
el: τυχαίο

en: repeat
el: επανάληψη

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
el: Ταμπλό Δοκιμή/Ναι/Όχι για δοκιμή μιας κατάστασης.

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
el: Ταμπλό Επανάληψης για την εκτέλεση ενός τμήματος κώδικα επανειλημμένα.

en: test
el: δοκιμή

en: tile for me
el: πλακίδιο για μένα

en: Method
el: Μέθοδος

en: give me a copy now
el: δώσε μου ένα αντίγραφο τώρα

en: hand me a picture of pen trail
el: δώσε μου μια εικόνα ίχνους πένας

en: name for new variable:
el: όνομα για την νέα μεταβλητή:

en: var
el: μεταβλητή

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
el: Η διαίρεση με το μηδέν κάνει έναν αριθμό
    τόσο μεγάλο που ακόμη και ένας Μάγος δεν
    θα μπορούσε να τον χειριστεί.
    Παρακαλούμε αλλάξτε το σενάριο σας.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
el: Προσοχή!  Μπορεί να υπάρχουν σενάρια που
    ανήκουν σε άλλα αντικείμενα που μπορεί να
    βασίζονται στην παρουσία αυτής της μεταβλητής.
    Αν υπάρχουν, μπορεί τώρα να έχουν χαλάσει.
    Μπορεί να χρειαστεί να τα διορθώσετε χειροκίνητα.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
el: Συγγνώμη, το {1}
    χρησιμοποιείται
    σε ένα σενάριο.

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
el: Προσοχή!  Αναφορές σε κωδικοποιημένα σενάρια κειμένου δεν θα μετονομαστούν.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
el: Η διαίρεση με το μηδέν κάνει έναν αριθμό τόσο
    				μεγάλο που ακόμη και ένας Μάγος δεν θα μπορούσε να τον χειριστεί.
    				Παρακαλούμε αλλάξτε το σενάριο σας.

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
el: Επιλέξτε το ΤΥΠΟΣ
    για την παράμετρο (τρέχουσα {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
el: Επιλέξτε τον ΤΥΠΟ
    για {1}

en: 
    (currently {2})
el: 
    (τώρα {2})

en: Please choose a variable
el: Παρακαλούμε επιλέξτε μια μεταβλητή

en: script
el: σενάριο εντολών

en: no pen trails present
el: δεν υπάρχουν ίχνη πένας

en: add parameter
el: προσθήκη παραμέτρου

en: button to fire this script
el: κουμπί για την εκκίνηση του σεναρίου

en: destroy "
el: καταστροφή "

en: edit balloon help
el: επεξεργασία βοήθειας μπαλονιού

en: remove parameter
el: αφαίρεση παραμέτρου

en: rename  "
el: μετονομασία  "

en: a variable defined by this object
el: μια μεταβλητή ορισμένη από αυτό το αντικείμενο

en: choose a costume
el: επιλογή μιας ενδυμασίας

en: attempt repairs
el: προσπάθεια για επισκευές

en: browse class
el: περιήγηση τάξης

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
el: Επιλογή ενός διαφορετικού λεξικού για αυτό τον απεικονιστή.

en: choose limit class...
el: επιλογή τάξης ορίου...

en: choose vocabulary...
el: επιλέξτε λεξικό...

en: destroy all this object's scripts
el: καταστροφή όλων των σεναρίων αυτού του αντικειμένου

en: expunge empty scripts
el: εξαλείψτε άδεια σενάρια

en: forget other costumes
el: ξέχασε όλες τις ενδυμασίες

en: impart scripts to...
el: μεταδώσετε σενάρια στο...

en: inspect class
el: επιθεώρηση τάξης

en: inspect morph
el: επιθεώρηση μορφής

en: inspect player
el: επιθεώρηση αναπαραγωγέα

en: inspect this Viewer
el: επιθεώρηση αυτού του απεικονιστή

en: inspect this Vocabulary
el: έλεγχος αυτού του Λεξικού

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
el: άνοιγμα ενός λεξικού που έχει ένα ταμπλό πληκτρολόγησης για αναζήτηση (δεν συνιστάται!)

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
el: άνοιγμα ενός παραθύρου που εμφανίζει τον κώδικα αυτού του αντικειμένου σε μορφή παραδοσιακού προγραμματιστή

en: open lexicon with search pane
el: άνοιγμα λεξικού με ταμπλό αναζήτησης

en: open standard lexicon
el: άνοιγμα τυπικού λεξικού

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
el: ανοίξτε ένα Απεικονιστή κατευθείαν στην μορφή.

en: relaunch this Viewer
el: επανεκκίνηση αυτού του απεικονιστή

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
el: Καθορίστε ποια πρέπει να είναι η τάξη Ορίου για αυτό τον Απεικονιστή -- π.χ., η πιο γενική τάξη της οποίας η μέθοδοι και οι κατηγορίες πρέπει να ληφθούν υπόψιν εδώ.

en: view morph directly
el: άμεση προβολή μορφής

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
el: Επιλέξτε το στοιχείο
    θέλετε να το εξάγετε από το {1} του {2}

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
el: Επιλέξτε τον ΤΥΠΟ
    των δεδομένων για να πάρετε από το
    {1} του {2}

en: sorry -- no slots of that type
el: συγγνώμη -- δεν υπάρχουν υποδοχές τέτοιου τύπου

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
el: Προσθήκη ενός νέου σεναρίου που θα λειτουργεί για αυτό το αντικείμενο και όλες τις συγγένειες του

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
el: Προσθέστε μία νέα μεταβλητή σε αυτό το αντικείμενο και σε όλους τους συγγενείς του. Θα ερωτηθείτε να δώσετε ένα όνομα σε αυτό.

en: add a new script
el: προσθήκη νέου σεναρίου

en: add a new variable
el: προσθήκη μιας νέας μεταβλητής

en: add search pane
el: προσθήκη ταμπλό αναζήτησης

en: grab this object
el: άρπαξε αυτό το αντικείμενο

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
el: Αν έχετε γράψει λάθος το αντικείμενο που ο Απεικονιστής εξετάζει, χρησιμοποιήστε αυτό το στοιχείο για να (προσπαθήστε να) το κάνετε ορατό

en: more...
el: περισσότερα...

en: reveal this object
el: αποκάλυψη αυτού του αντικειμένου

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
el: Αυτό πραγματικά θα σηκώσει το αντικείμενο που ο Απεικονιστής εξετάζει και θα σας το δώσει. Κάντε κλικ στο (αριστερό) κουμπί για να το αποθέσετε

en: Script Name
el: Όνομα σεναρίου

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
el: Συγγνώμη, δεν έχετε τη δυνατότητα μετονομασίας
    τυπικών σεναρίων πλακιδίων που είναι
    κωδικοποιημένα ως κείμενο. Μεταβείτε πίσω στα σενάρια πλακιδίου
    και προσπαθήστε ξανά. Ταπεινά συγγνώμη.

en: New name for "
el: Νέο όνομα για "

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
el: Ωχ, το αντικείμενο «{1}» δεν έχει πλέον
    σενάριο με όνομα «{2}».
    Μάλλον διαγράφηκε ή μετονομάστηκε.

en: Expected a Point but instead got
el: Αναμένεται ένα Σημείο αλλά αντί αυτού λήφθηκε

en: How many decimal places? (currently {1})
el: Πόσες δεκαδικές θέσεις; (αυτή τη στιγμή {1})

en: change value type
el: αλλάξτε την τιμή τύπου

en: grab morph
el: άδραξε μορφή

en: remove "{1}"
el: απομάκρυνση «{1}»

en: rename "{1}"
el: μετονομασία «{1}»

en: {1} is used for vector operations
el: {1} χρησιμοποιείται για λειτουργίες διανύσματος

en:  to
el:  σε

en: Cannot "tell "
el: Δεν μπορεί να "πει "

en: : exception in script
el: : εξαίρεση στο σενάριο

en: Already in the Trash
el: Ήδη στα σκουπίδια

en: no change
el: χωρίς αλλαγή

en: okay, this object is now named
el: εντάξει, αυτό το αντικείμενο έχει τώρα ονομαστεί

en: Type the name you insist upon
el: Πληκτρολογήστε το όνομα στο οποίο επιμένετε

en: there was no conflict; this object is now named
el: δεν υπήρξε σύγκρουση· αυτό το αντικείμενο είναι τώρα ονομασμένο

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
el: 
    και έτσι το αντικείμενο που ήταν γνωστό με αυτό το όνομα
    τώρα ονομάζετε

en: copy object's name to clipboard
el: αντιγραφή ονόματος αντικειμένου στο πρόχειρο

en: destroy this object
el: καταστροφή αυτού του αντικειμένου

en: forcibly rename object
el: αναγκαστικά μετονομάστε το αντικείμενο

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
el: Αν θέλετε να δώσετε ένα όνομα σε αυτό το αντικείμενο που είναι σε διένεξη με το όνομα κάποιου άλλου αντικειμένου στο έργο, χρησιμοποιήστε αυτήν την εντολή. Το άλλο αντικείμενο με το ίδιο όνομα θα είναι στη διαδικασία αλλαγής ονόματος.

en: inspect object
el: έλεγχος αντικειμένου

en: open viewer for this object
el: άνοιγμα απεικονιστή για αυτό το αντικείμενο

en: rename object
el: μετονομασία αντικειμένου

en: tile for this object
el: πλακίδιο για αυτό το αντικείμενο

en: where is this object?
el: που είναι αυτό το αντικείμενο;

en: Click here to reveal this object
el: Κάντε κλικ εδώ για να αποκαλύψετε αυτό το αντικείμενο

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
el: κάντε κλικ εδώ για να πάρετε ένα πλακίδιο που αναφέρετε σε αυτόν τον παίκτη.

en: click here to obtain this object's Viewer
el: κάντε κλικ εδώ για να πάρετε τον απεικονιστή αυτού του αντικειμένου

en: Type new name:
el: Πληκτρολογήστε το νέο όνομα:

en: open underlying scriptor
el: ανοίξτε ένα υποκείμενο σεναριογράφο

en: Please enter a new label for this button
el: Παρακαλώ εισάγετε μια νέα ετικέτα για αυτό του κουμπί

en: script{1}
el: σενάριο{1}

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
el: Ένα κουμπί που χρησιμοποιείται με την δημιουργία σεναρίων πλακιδίου. Το σενάριο του θα είναι μια μέθοδος του χώρου δοκιμών που περιέχει

en: A button whose script will be a method of the background Player
el: Ένα κουμπί του οποίου το σενάριο θα είναι μια μέθοδος για τον αναπαραγωγέα παρασκηνίου

en: A Scriptable button
el: Ένα προγραμματιζόμενο Κουμπί

en: Scriptable Button
el: Προγραμματιζόμενο Κουμπί

en: Press me
el: Πάτησε με

en: Enter a new label for this button
el: Εισάγετε μια νέα ετικέτα για αυτό το κουμπί

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
el: Απομάκρυνση αυτού του
    σεναρίου από την οθόνη
    (μπορείτε να το ανοίξετε
    ξανά από έναν Προβολέα)

en: gold box
el: χρυσό κουτί

en: gold box items
el: στοιχεία χρυσού κουτιού

en: hand me a numeric-constant tile
el: δώστε μου ένα αριθμητικό-σταθερό πλακίδιο

en: hand me a test-yest-no tile
el: δώστε μου ένα δοκιμαστικό πλακίδιο

en: hand me a tile for self
el: δώστε μου ένα πλακίδιο για αυτοδιάθεση

en: hand me a "button down?" tile
el: δώστε μου ένα πλακίδιο "κουμπί πατημένο;"

en: hand me a "button up?" tile
el: δώσε μου ένα πλακίδιο " κουμπί απελευθερωμένο;"

en: hand me a "function" tile
el: δώσε μου ένα πλακίδιο "λειτουργία"

en: hand me a "random number" tile
el: δώσε μου ένα πλακίδιο "τυχαίος αριθμός"

en: hand me a "repeat..times" tile
el: δώσε μου ένα πλακίδιο "επανάληψη...φορές"

en: auto fit
el: αυτόματο ταίριασμα

en: Click here to edit the name of the script.
el: Κάντε κλικ εδώ για να επεξεργαστείτε το όνομα του σεναρίου.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
el: κάντε κλικ εδώ για να πάρετε μια παλέτα με χρήσιμα πλακίδια για να χρησιμοποιήσετε στο σενάριό σας.

en: Drag from here to get a parameter tile
el: Σύρετε από εδώ για να πάρετε ένα πλακίδιο παραμέτρου

en: Choose frequency (current: {1})
el: Επιλέξτε συχνότητα (τρέχουσα: {1})

en: other...
el: άλλο...

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
el: Προσοχή -- αυτό καταστρέφει αυτό το σενάριο
    μόνιμα, είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
el: Συγγνώμη, αυτό το σενάριο έχει κληθεί ήδη
    από ένα άλλο σενάριο.

en: Script Status
el: Κατάσταση σεναρίου

en: To resize the script, uncheck the box below
el: Για να αλλάξετε το μέγεθος του σεναρίου, αποεπιλέξτε το κουτί παρακάτω

en: Script Editor
el: Επεξεργαστής σεναρίων

en: destroy this script
el: καταστροφή αυτού του σεναρίου

en: detached method pane
el: ταμπλό αποσπασμένης μεθόδου

en: edit balloon help for this script
el: επεξεργασία βοήθειας μπαλονιού για αυτό το σενάριο

en: explain status alternatives
el: επεξήγηση εναλλακτικών κατάστασης

en: fires per tick...
el: εκκινήσεις ανά εκτέλεση...

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
el: άνοιγμα ενός μικρού παράθυρο που εμφανίζει τον κώδικα του Smalltalk που υπάρχει σε αυτό το σενάριο.

en: open the viewer of the object to which this script belongs
el: άνοιγμα του απεικονιστή του αντικειμένου στον οποίο ανήκει αυτό το σενάριο

en: open viewer
el: άνοιγμα απεικονιστή

en: revert to tile version
el: επιστροφή στην έκδοση πλακιδίου

en: revert to tile version...
el: επιστροφή στην έκδοση πλακιδίου...

en: save this version
el: αποθήκευση αυτής της έκδοσης

en: show code textually
el: εμφάνιση κώδικα ως κείμενο

en: show arrows
el: εμφάνιση βελών

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
el: Προειδοποίηση -- αυτό το σενάριο έχει αλλαχθεί
    στο κείμενο του. Αν το μετατρέψετε σε πλακίδια αυτή
    τη στιγμή θα χαθούν όλες οι αλλαγές οι οποίες
    έγιναν στο κείμενο του σεναρίου.  Θέλετε οπωσδήποτε να το κάνετε αυτό;

en: Number of firings per tick:
el: Αριθμός εκκινήσεων ανά εκτέλεση:

en: Please describe this event:
el: Παρακαλούμε περιγράψτε αυτό το συμβάν:

en: That event is already defined.
el: Αυτό το συμβάν είναι ήδη ορισμένο.

en: What is the name of your new event?
el: Ποιο είναι το όνομα του νέου σας συμβάντος;

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
el: Κάντε την κατάσταση αυτού του σεναρίου σε όλα τα στιγμιότυπα συγγενειών να είναι τα ίδια όπως η κατάσταση που βλέπετε εδώ

en: Open up a Viewer for this object
el: Άνοιγμα ενός Απεικονιστή για το αντικείμενο

en: Open up the Scriptor for this script
el: Άνοιγμα ενός Σεναριογράφου για αυτό το σενάριο

en: open this object's Viewer
el: άνοιγμα του απεικονιστή αυτού του αντικειμένου

en: open this script's Scriptor
el: άνοιγμα του σεναριογράφου αυτού του σεναρίου

en: propagate status to siblings
el: δήλωση κατάστασης στις συγγένειες

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
el: Το "περισσότερα..." στο μενού παρουσιάζει τα αντικείμενα που χρησιμοποιούνται λιγότερο.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
el: Προσοχή!  Αυτό είναι αμετάκλητα καταστρεπτικό -- αφαιρεί το σενάριο από το σύστημα.

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
el: Οπουδήποτε κι αν βρίσκεται το αντικείμενο αυτό τη στιγμή αυτή, η εντολή "άρπαξε" θα το αρπάξει και θα πρέπει να το τοποθετήσετε χειροκίνητα.  Αυτό είναι ένα πολύ δραστικό βήμα, το οποίο μπορεί να αποσυναρμολογήσει πράγματα τα οποία θα είναι ίσως πολύ δύσκολο να τοποθετηθούν πάλι όλα μαζί.

en: apply my status to all siblings
el: εφαρμογή της κατάστασης μου σε όλες τις συγγένειες

en: closing
el: κλείνει

en: define a new custom event
el: ορισμός ενός νέου προσαρμοσμένου γεγονότος

en: delete a custom event
el: διαγραφή ενός προσαρμοσμένου γεγονότος

en: more...
el: περισσότερα...

en: normal
el: κανονικό

en: opening
el: ανοίγει

en: paused
el: σε παύση

en: ticking
el: εκτελείται

en: When should this script run?
el: Πότε να εκτελεστεί αυτό το σενάριο;

en: what do these mean?
el: τι σημαίνουν αυτά;

en: Ticks (now: {1}/sec)
el: Εκτελέσεις (τώρα: {1}/δευτ)

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
el: Αυτό είναι το όνομα του παίκτη στον οποίο ανήκει το σενάριο. Αν κάνετε κλικ εδώ, θα δείτε ένα μενού επιλογών σχετικών με το παίκτη και το σενάριο

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
el: Αυτό είναι το όνομα του σεναρίου στο οποίο ανήκει αυτή η καταχώρηση.

en: Number of ticks per second:
el: Αριθμός κύκλων ανά δευτερόλεπτο:

en: take out of window
el: έξω από το παράθυρο

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
el: Πατήστε για εναλλαγή κατάστασης εκτέλεσης. Κρατήστε κάτω για να θέσετε τη ταχύτητα κύκλου.

en: when this script should run
el: πότε να εκτελεστεί αυτό το σενάριο

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
el: Πληκτρολογήστε κάτι στο ταμπλό στα δεξιά, και μετά πιέστε αυτό το κουμπί αναζήτησης (ή πιέστε RETURN) και όλα τα πλακίδια που ταιριάζουν με αυτά που πληκτρολογήσατε θα εμφανιστούν στην παρακάτω λίστα.

en: No matches found for "
el: Δεν βρέθηκαν αντιστοιχίες για "

en: Search
el: Αναζήτηση

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
el: Αυτή είναι μία μεταβλητή ορισμένη από εσένα.  Παρακαλώ επεξεργαστείτε την στη δική σας σημαντική τεκμηρίωση.

en: Click here to edit the player's name.
el: Κάντε κλικ εδώ για να επεξεργαστείτε το όνομα του παίκτη.

en: click here to add a variable
    to this object.
el: Κάντε κλικ εδώ για να προσθέσετε μια μεταβλητή
    σε αυτό το αντικείμενο.

en: click here to add
    another category pane
el: Κάντε κλικ εδώ για να προσθέσετε
    μία διατομή μιας άλλης κατηγορίας

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
el: Κάντε κλικ εδώ για να λάβετε ένα
    μενού που θα σας επιτρέψει να
    προσδιορίσετε τη θέση αυτού του
    αντικειμένου,
    την απόσπαση του από πλακίδιο, κτλ..

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
el: απομάκρυνση ολόκληρου του απεικονιστή από την οθόνη
    μην ανησυχείτε -- δεν χάνετε τίποτα!.

en: switch to next costume
el: μεταφορά στην επόμενη ενδυμασία

en: switch to previous costume
el: μεταφορά στην προηγούμενη ενδυμασία

en: kedama
el: Κεντάμα

en: Choose a vocabulary
el: Επιλογή ενός λεξικού

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
el: Μία βάση δεδομένων -- προβολή διαφανειών, διευθυνσιολόγιο και σε οποιοδήποτε σημείο μεταξύ τους

en: A button that takes the user to the next card in the stack
el: Ένα κουμπί που μεταφέρει τον χρήστη στην επόμενη κάρτα της στοίβας

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
el: Ένα κουμπί που μεταφέρει τον χρήστη στην προηγούμενη κάρτα της στοίβας

en: A multi-card data base
el: Μια βάση δεδομένων πολλαπλών-καρτών

en: Next Card
el: Επόμενη Κάρτα

en: Previous Card
el: Προηγούμενη Κάρτα

en: Some hints about how to use Stacks
el: Μερικές συμβουλές για το πως χρησιμοποιούνται οι Στοίβες

en: Stack Help
el: Βοήθεια για τη Στοίβα

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
el: Η «Στοίβα» είναι ένα μέρος στο οποίο μπορεί κανείς να δημιουργήσει, να αποθηκεύσει, να προβάλει και να ανακτήσει δεδομένα «πεδίων» δεδομένων από ένα σύνολο «καρτών».  Τα δεδομένα που θέλει κανείς να εμφανίζονται σε κάθε κάρτα (όπως είναι το όνομα και η διεύθυνση σε μία Στοίβα Διευθύνσεων) αναπαριστώνται από αντικείμενα όπως «Απλό Κείμενο», «Εμπλουτισμένο Κείμενο» και «Κυλιόμενο Κείμενο» τα οποία αποκτώνται από το Πτερύγιο Εργαλείων Στοίβας.
    
    Όταν προβάλει κανείς μια κάρτα της Στοίβας, μπορεί να δει τρία διαφορετικά είδη εφοδίων.  Πατήστε το κουμπί § στα εργαλεία ελέγχου της Στοίβας για να δείτε τους τρέχοντες προσδιορισμούς, και κάντε χρήση της «επεξήγησης προσδιορισμών» για να ξαναθυμηθείτε το τι σημαίνουν τα τρία διαφορετικά χρώματα.
    •  Αντικείμενα τα οποία προσδιορίζονται για να εμφανιστούν σε κάθε κάρτα, και έχουν τα ίδια περιεχόμενα που μπορούν να εμφανιστούν σε οποιαδήποτε κάρτα. (πράσινο)
    •  Αντικείμενα τα οποία προσδιορίζονται για να εμφανιστούν σε κάθε κάρτα, και η κάθε κάρτα να έχει τη δική της μοναδική τιμή γι' αυτά. (πορτοκαλί)
    •  Αντικείμενα τα οποία προσδιορίζονται για να εμφανιστούν μόνο σε μια συγκεκριμένη κάρτα στο χέρι. (κόκκινο)
    
    Χρησιμοποιήστε το μενού «Στοίβα / Κάρτες» (στο μενού πλαισίου αντικειμένου) για να αλλάξεις τον προσδιορισμό οποιουδήποτε αντικειμένου.  Για παράδειγμα, εάν έχετε αντικείμενο το οποίο εμφανίζεται αποκλειστικά σε μόνο μια κάρτα και θέλετε να γίνει ορατό σε όλες τις κάρτες, χρησιμοποιήστε την εντολή "τοποθέτηση στο φόντο".  Αν μετέπειτα θέλεις να κρατήσεις διαφορετική τιμή για διαφορετικές κάρτες, χρησιμοποίησε την εντολή "έναρξη κράτησης διαφορετικής τιμής για κάθε κάρτα".
    
    Μια φυσιολογική σειρά για τη δημιουργία μιας δομής Στοίβας είναι να οριστεί πρώτα μια κενή Στοίβα, έπειτα να δημιουργηθούν τα πεδία τραβώντας αυτό που θέλει κανείς από το πτερύγιο των Εργαλείων Στοίβας και αποθέτοντας το εκεί που θέλει μέσα στη στοίβα.  Για ευκολότερη χρήση, δίνουμε ένα όνομα σε κάθε πεδίο (αλλάζοντας το όνομα του από το πλαίσιο του) *πριν* το τοποθετήσουμε στο φόντο.  Αυτά τα πεδία που θέλει κανείς να αναπαριστούν τα βασικά πεδία της στοίβας θα πρέπει να τους δοθούν ονόματα, να τοποθετηθούν στο φόντο και έπειτα να τους δοθεί εντολή να κρατούν διαφορετικά δεδομένα.
    Όταν πατήσετε το κουμπί + των εργαλείων στοίβας, μια νέα κάρτα θα δημιουργηθεί με τις προεπιλεγμένες τιμές όλων των πεδίων.  Μπορείς να καθορίσετε μια συγκεκριμένη προεπιλεγμένη τιμή να χρησιμοποιηθεί μέσα σε ένα πεδίο -- μπορεί να γίνει αυτό οποιαδήποτε στιγμή πατώντας στο «καθορισμός προεπιλεγμένης τιμής για νέες κάρτες» από το μενού στοίβας.
    
    Είναι επίσης δυνατό να υπάρχουν πολλαπλά «φόντα» μέσα στην ίδια στοίβα -- κάθε διαφορετικό φόντο καθορίζει μια διαφορετική δομή δεδομένων και οι κάρτες από πολλαπλά φόντα μπορούν ελεύθερα να αναμειχθούν μέσα στην ίδια στοίβα.
    
    Εκτός από πεδία κειμένου, είναι επίσης δυνατό να έχουμε τιμές πεδίων εικόνων -- και ενδεχομένως πεδία με τιμές δεδομένων οποιουδήποτε άλλου τύπου εξίσου καλά.

en: book...
el: βιβλίο...

en: clear new-page prototype
el: εκκαθάριση προτύπου νέας σελίδας

en: copy page url to clipboard
el: αντιγραφή διεύθυνσης ιστοσελίδας στο πρόχειρο

en: delete this card
el: διαγραφή αυτής της κάρτας

en: fewer card controls
el: λιγότερα στοιχεία ελέγχου καρτών

en: go to card...
el: μετάβαση στην κάρτα...

en: hide card controls
el: απόκρυψη στοιχείων ελέγχου καρτών

en: insert a card
el: εισαγωγή μιας κάρτας

en: keep in one file
el: διατήρηση σε ένα αρχείο

en: next card
el: επόμενη κάρτα

en: paste book page
el: επικόλληση σελίδας βιβλίου

en: previous card
el: προηγούμενη κάρτα

en: reload all from server
el: επαναφόρτωση όλων από τον εξυπηρετητή

en: save as new-page prototype
el: αποθήκευση ως πρωτότυπο νέας σελίδας

en: search for text
el: αναζήτηση για κείμενο

en: send all pages to server
el: αποστολή όλων των σελίδων στον εξυπηρετητή

en: send this page to server
el: αποστολή της παρούσας σελίδας στον εξυπηρετητή

en: show card controls
el: εμφάνιση εργαλείων ελέγχου καρτών

en: sort pages
el: ταξινόμηση σελίδων

en: sound effect for all backgrounds
el: ηχητικό εφέ για όλα τα παρασκήνια

en: sound effect this background only
el: ηχητικό εφέ μόνο για αυτό το παρασκήνιο

en: stop at last page
el: διακοπή στην τελευταία σελίδα

en: uncache page sorter
el: εκκαθάριση τον ταξινομητή σελίδων

en: visual effect for all backgrounds
el: οπτικό εφέ για όλα παρασκήνια

en: visual effect this background only
el: οπτικό εφέ μόνο για αυτό το παρασκήνιο

en: wrap after last page
el: αναδίπλωση μετά την τελευταία σελίδα

en:  card(s) added
el:  κάρτα(-ες) προστέθηκαν

en:  card(s) and all of their data?
el:  κάρτας(-ών) και όλων των δεδομένων τους;

en: Really delete
el: Οπωσδήποτε διαγραφή

en: Really delete this card and all of its data?
el: Σίγουρα να διαγραφεί η κάρτα και όλα τα δεδομένα της;

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
el: Δεν βρέθηκε ταίριασμα.
    Σιγουρευτείτε ότι η τρέχουσα κάρτα είναι κατά το πλείστον κενή
    και περιέχει μόνο το κείμενο που θέλετε να ταιριάξετε.

en: Add a new card after this one
el: Προσθήκη μιας νέας κάρτας μετά από αυτήν

en: Click here to get a menu of options for this stack.
el: Κάντε κλικ εδώ για να εμφανιστεί ένα μενού επιλογών αυτής της στοίβας.

en: Delete this card
el: Διαγραφή αυτής της κάρτας

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
el: Λιγότερα στοιχεία ελέγχου
    (αν είναι πατημένο το shift,
    γίνεται διαγραφή των στοιχείων ελέγχου)

en: Final card
el: Τελική κάρτα

en: First card
el: Πρώτη κάρτα

en: Next card
el: Επόμενη κάρτα

en: Previous card
el: Προηγούμενη κάρτα

en: Show designations
el: Εμφάνιση προσδιορισμών

en: no such card
el: δεν υπάρχει τέτοια κάρτα

en: Which card number?
el: Αριθμός κάρτας;

en: alternateBackground
el: εναλλακτικό παρασκήνιο

en: What should we call this new background?
el: Πώς θα ονομάζουμε αυτό το νέο παρασκήνιο;

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
el: Αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ένα είδος
    παρασκηνίου γι' αυτή τη στοίβα, και έτσι μπορείτε
    να πάρετε μόνο αυτό

en: add a card of background...
el: προσθήκη κάρτας παρασκηνίου...

en: add a card of this background
el: προσθήκη μιας κάρτας αυτού του παρασκηνίου

en: be defaults for new cards
el: ορισμός προεπιλογής για νέες κάρτες

en: bookish items...
el: στοιχεία για μελέτη...

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
el: Προειδοποίηση -- ΚΙΝΔΥΝΟΣ. Αλλάξτε τη σειρά των μεταβλητών στις κάρτες

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
el: Δημιουργία νέων καρτών από μια μορφοποιημένη συμβολοσειρά του πρόχειρου

en: Create new cards from data in a file
el: Δημιουργία νέων καρτών από τα δεδομένα ενός αρχείου

en: debug...
el: αποσφαλμάτωση...

en: delete all cards *except* this one
el: διαγραφή όλων των καρτών *εκτός* από αυτήν

en: explain designations
el: επεξήγηση προσδιορισμών

en: find via this template
el: εύρεση μέσω αυτού του προτύπου

en: find...
el: εύρεση...

en: first card
el: πρώτη κάρτα

en: insert cards from a file...
el: εισαγωγή καρτών από αρχείο...

en: insert cards from clipboard data
el: εισαγωγή καρτών από δεδομένα του πρόχειρου

en: instance variable order...
el: ταξινόμηση μεταβλητής παρουσίας...

en: last card
el: τελευταία κάρτα

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
el: Καθορίστε τις τρέχουσες τιμές των πεδίων έτσι ώστε να γίνουν προεπιλεγμένες για τα αντίστοιχα πεδία σε νέες κάρτες

en: make a new background...
el: δημιουργία ενός νέου παρασκηνίου...

en: move card one position earlier
el: μετακίνηση της κάρτας μια θέσης πριν

en: move card one position later
el: μετακίνηση της κάρτας μια θέση μετά

en: move card to back of stack
el: μετακίνηση της κάρτας στο τέλος της στοίβας

en: move card to front of stack
el: μετακίνηση της κάρτας στην αρχή της στοίβας

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
el: Ταξινόμηση όλων των καρτών του τρέχοντος παρασκηνίου χρησιμοποιώντας κάποιο πεδίο σαν κλειδί ταξινόμησης

en: Stack
el: Στοίβα

en: scripts for this background
el: σενάρια γι' αυτό το παρασκήνιο

en: show designations
el: εμφάνιση προσδιορισμών

en: sort cards by...
el: ταξινόμηση καρτών κατά...

en:  dragNdrop
el:  σύρσιμο & απόθεση

en: background color for all pages...
el: χρώμα παρασκηνίου για όλες τις σελίδες...

en: close
el: κλείσιμο

en: load PPT images from slide #1
el: φόρτωση εικόνων PPT από τη διαφάνεια #1

en: make all pages this size
el: όλες οι σελίδες σε αυτό το μέγεθος

en: open
el: άνοιγμα

en: Stack / Book
el: Στοίβα / Βιβλίο

en: sound effect for all pages
el: ηχητικό εφέ για όλες τις σελίδες

en: sound effect this page only
el: ηχητικό εφέ μόνο για την παρούσα σελίδα

en: visual effect for all pages
el: οπτικό εφέ για όλες τις σελίδες

en: visual effect this page only
el: οπτικό εφέ μόνο για την παρούσα σελίδα

en: Click here to get a menu for this stack.
el: Κάντε κλικ εδώ για να εμφανιστεί ένα μενού γι' αυτή τη στοίβα.

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
el: Περισσότερα στοιχεία ελέγχου
    (αν είναι πατημένο το πλήκτρο shift,
    τα στοιχεία ελέγχου διαγράφονται)

en: KedamaWorld
el: Ο Κόσμος του Κεντάμα

en: A Kedama World with pre-made components
el: Ο Κόσμος του Κεντάμα με τα προκαθορισμένα στοιχεία

en: Basic
el: Βασική

en: Particles
el: Σωματίδια

en: Add a new patch variable
el: Προσθήκη μιας νέας μεταβλητής επιθέματος

en: Add a new turtle
el: Προσθήκη μιας νέας χελώνας

en: add a new breed of turtle
el: προσθήκη μιας νέας γενιάς χελώνας

en: add a new patch variable
el: προσθήκη μιας νέας μεταβλητής επιθέματος

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
el: Να ορισθεί ο αριθμός των εικονοστοιχείων για κάθε επίθεμα; (ένας αριθμός μεταξύ 1 και 10);

en: patch
el: επίθεμα

en: turtle
el: χελώνα

en: Turtle
el: Χελώνα

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
el: Πληκτρολογήστε ένα αριθμό στο πλαίσιο για να καθορίσετε την ανεξάρτητη χελώνα.

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
el: Κάντε κλικ εδώ για να εκτελέσετε το σενάριο μία φορά• κρατήστε το κουμπί πατημένο για να το εκτελέσετε επανειλημμένα

en: Run this command once.
el: Εκτέλεση αυτής της εντολής μία φορά.

en: apply status to all siblngs
el: εφαρμογή κατάστασης σε όλες τις συγγένειες

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
el: εφαρμογή της τρέχουσας κατάστασης όλων των σεναρίων σε όλα τα σενάρια των συγγενειών μου

en: bring all siblings to my location
el: μεταφορά όλων τις συγγενειών στη τοποθεσία μου

en: find all sibling instances and bring them to me
el: εύρεση όλων των στιγμιοτύπων συγγένειας και μεταφορά τους σε εμένα

en: indicate all siblings
el: δήλωση όλων των συγγενειών

en: Make any number of sibling instances all at once
el: Δημιουργία οποιουδήποτε αριθμού συγγενικών στιγμιότυπων όλα με τη μία

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
el: Δημιουργεί μία άλλη μορφή της οποίας ο αναπαραγωγέας είναι της ίδιας τάξης όπως αυτός. Και οι δύο συγγένειες θα μοιραστούν τα ίδια σενάρια

en: make a sibling instance
el: δημιουργία ενός στιγμιότυπου συγγένειας

en: make all my sibling instances look like me.
el: όλα τα συγγενικά στιγμιότυπα να μου μοιάζουν.

en: make all siblings look like me
el: δημιουργία όλων των συγγενειών να μου μοιάζουν

en: make multiple siblings...
el: δημιουργία πολλαπλών συγγενειών...

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
el: στιγμιαία εμφάνιση, με αναλαμπή, όλων των ορατών συγγενειών μου.

en: siblings...
el: συγγένειες...

en: Background field, individual values
el: Πεδίο παρασκηνίου, ξεχωριστές τιμές

en: Background field, shared value
el: Πεδίο παρασκηνίου, κοινή τιμή

en: be a card in an existing stack...
el: μετατροπή σε κάρτα μιας ήδη υπάρχουσας στοίβας...

en: be default value on new card
el: ορισμός αρχικής τιμής σε νέα κάρτα

en: become a stack of cards
el: μετατροπή σε στοίβα από κάρτες

en: make an instance for my data
el: δημιουργία στιγμιότυπου των δεδομένων μου

en: put onto Background
el: τοποθέτηση στο παρασκήνιο

en: remove from Background
el: απομάκρυνση από το παρασκήνιο

en: stacks and cards...
el: στοίβες και κάρτες...

en: start holding separate data for each instance
el: έναρξη διατήρησης δεδομένων για κάθε στιγμιότυπο ξεχωριστά

en: start using for reference thumbnail
el: έναρξη χρήσης για μικρογραφία αναφοράς

en: stop holding separate data for each instance
el: διακοπή διατήρησης δεδομένων για κάθε στιγμιότυπο ξεχωριστά

en: stop using for reference thumbnail
el: διακοπή χρήσης για μικρογραφία αναφοράς

en: no path obtained
el: δεν βρέθηκε διαδρομή

en: Please click on a Stack
el: Παρακαλώ κάντε κλικ στη Στοίβα

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
el: Προσοχή -- κάθε κάρτα αυτού του φόντου
    παλαιότερα είχε τη δική της τιμή για αυτό το
    αντικείμενο.  Αν τοποθετήσετε το αντικείμενο μπροστά,
    οι τιμές  αυτού του αντικειμένου σε όλες τις κάρτες
    θα χαθούν

en: A searchable source of new objects.
el: Μια πηγή νέων αντικειμένων με δυνατότητα αναζήτησης.

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
el: Ένα εργαλείο που σας δίνει τη δυνατότητα να δείτε και να διαχειριστείτε όλους τους ήχους στη βιβλιοθήκη ήχων

en: A window set up for simple scripting.
el: Μία παραθυρική εγκατάσταση για απλά σενάρια.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
el: Σας δίνει τη δυνατότητα να δείτε όλα τα σενάρια του έργου σε μία παραδοσιακή προγραμματιστική μορφή «περιήγησης»

en: abandon unsituated players
el: εγκατάλειψη μη τοποθετημένων αναπαραγωγέων

en: attempt misc repairs
el: προσπάθεια για διάφορες επισκευές

en: authoring tools...
el: εργαλεία συγγραφής...

en: browser for scripts
el: περιηγητής σεναρίων

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
el: Εμφανίζει μια περίληψη όλων των προκαθορισμένων εντολών και ιδιοτήτων του λεξικού του EToy.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
el: Άδειασμα όλων των μορφών που έχουν συγκεντρωθεί στο κάδο απορριμμάτων.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
el: Εξασφαλίστε ότι όλοι οι επεξεργαστές σεναρίων αναφέρονται στο πρώτο - αλφαβητικά με το εξωτερικό του όνομα - Αναπαραγωγέα του τύπου τους

en: empty trash can
el: άδειασμα απορριμμάτων

en: etoy vocabulary summary
el: περίληψη λεξικού etoy

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
el: Αν οποιαδήποτε στοιχεία στον κόσμο της επιφάνειας εργασίας είναι κρυφά, κάνε τα ορατά.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
el: Αν οποιαδήποτε στοιχεία στο κόσμο της επιφάνειας εργασίας είναι κλειδωμένα, ξεκλειδώστε τα.

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
el: Σας επιτρέπει να δείτε την κατάσταση όλων των σεναρίων των αντικειμένων που έχουν σενάρια μέσα σ' αυτό το έργο.

en: new scripting area
el: νέα περιοχή επεξεργασίας σεναρίου

en: objects (o)
el: αντικείμενα (o)

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
el: Παράγει μία περίληψη των αντικειμένων με σενάριο στο έργο και σε όλα τα σενάρια τους.

en: Remove all the Viewers from this project.
el: Απομάκρυνση όλων των απεικονιστών από αυτό το έργο.

en: refer to masters
el: αναφορά στα υποδείγματα

en: remove all viewers
el: απομάκρυνση όλων των απεικονιστών

en: sound library
el: βιβλιοθήκη ήχων

en: status of scripts
el: κατάσταση των σεναρίων

en: summary of scripts
el: περίληψη των σεναρίων

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
el: Πάρτε μέτρα που μπορούν να βοηθήσουν τη διόρθωση μερικών θεμάτων για ένα ελαττωματικό ή προβληματικό έργο.

en: The place where all your trashed morphs go.
el: Το μέρος που πάνε όλα τα σκουπίδια μορφών.

en: unhide hidden objects
el: εμφάνιση κρυφών αντικειμένων

en: unlock locked objects
el: ξεκλείδωμα κλειδωμένων αντικειμένων

en: view trash contents
el: προβολή περιεχομένου απορριμμάτων

en: classic tiles
el: παραδοσιακά πλακίδια

en: {1} [or more] repair(s) made
el: έγιναν {1} [ή περισσότερες] επισκευή(ές)

en: auto-phrase-expansion
el: αυτόματη-ανάπτυξη-φράσης

en: automatic viewing
el: αυτόματη προβολή

en: batch pen trails
el: δέσμη ιχνών πένας

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
el: Αυτή η προβολή ΗΔΗ
    συμπεριφέρεται σαν μια θήκη, η οποία
    είναι σαν να λέμε, ότι τοποθετείται για να υποδείξει το
    δρομέα και να υπάρχει αυτόματη-μορφοποίηση-γραμμής.

en: behave like a holder
el: συμπεριφορά σαν θήκη

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
el: Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή
    ζωγραφιά παρασκηνίου
    για διαγραφή.

en: fence enabled
el: ενεργοποιημένος φράκτης

en: Supplies
el: Προμήθειες

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
el: Να επιτρέπεται σε αυτή την περιοχή να ελέγχεται ανεξάρτητα από τα δικά της πεδία ελέγχου.

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
el: Μεταφορά πίσω όλων των αντικείμενων όπου οι τρέχουσες συντεταγμένες τους δεν τους δίνουν τη δυνατότητα να είναι ορατά, έτσι ώστε τουλάχιστον ένα κομμάτι του καθενός ενός από τα εσωτερικά μου αντικείμενα μπορεί να εμφανιστεί.

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
el: Σχεδιάστε τα δικά σας γραφήματα χαρτιού και χρησιμοποιείστε τα ως υφή παρασκηνίου εδώ.

en: delete background painting
el: διαγραφή ζωγραφιάς παρασκηνίου

en: delete the graphic that forms the background for this me.
el: διαγραφή του γραφικού που σχηματίζει το παρασκήνιο για εμένα.

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
el: διέπει αν, όταν ένα αντικείμενο αγγίζεται μέσα μου, ένας απεικονιστής πρέπει αυτόματα να ξεκινήσει για αυτό

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
el: αν οι τρέχουσες εμφανιζόμενες μικρογραφίες έχουν το τυπικό ύψος για αυτές

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
el: Δημιουργία απεικονιστών για όλους τους αναπαραγωγείς οι οποίοι έχουν σενάρια γραμμένα από χρήστη σε αυτό το πεδίο δοκιμών.

en: make detachable
el: δημιουργία αποσπώμενου

en: make graph paper...
el: δημιουργία χιλιοστομετρικού χαρτιού...

en: playfield options
el: επιλογές πεδίου δοκιμών

en: Rearranges my contents in random order
el: Τοποθετεί τυχαία τα περιεχόμενα μου

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
el: Αφαίρεση όλων τους απεικονιστών για όλους τους αναπαραγωγείς στο πεδίο δοκιμών. Αυτό θα εξοικονομήσει χώρο πριν δημοσιεύσετε το έργο

en: remove viewers of all players
el: αφαίρεση απεικονιστών από όλους τους αναπαραγωγείς

en: round up strays
el: στρογγυλοποιήστε τα εκτός κανονικής πορείας

en: Set the spacing to be used when gridding is on
el: Καθορισμός της απόστασης που θα χρησιμοποιείται όταν το πλέγμα θα είναι ενεργό

en: set grid spacing...
el: καθορισμός απόστασης πλέγματος...

en: set thumbnail height...
el: καθορισμός ύψους μικρογραφίας...

en: show viewers of all players
el: εμφάνιση απεικονιστών όλων των αναπαραγωγών

en: shuffle contents
el: ανακάτεμα περιεχομένων

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
el: χρησιμοποιείστε μία ωχρή υφή κίτρινου-και-μπλε εδώ.

en: use standard texture
el: χρήση τυπικής υφής

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
el: Ελέγχει πότε η αυτόματη-μορφοποίηση-γραμμής, η προσαρμογή μεγέθους για ταίριασμα και ένδειξη δείκτη έχει τιμή "αληθής". Αυτό είναι χρήσιμο για τον έλεγχο κινούμενης παράστασης, κλπ.

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
el: αν κατά το σύρσιμο ενός αντικειμένου από το εσωτερικό πρέπει να παράγει  ένα ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ του αντικειμένου

en: whether gridding should be used in my interior
el: αν πλέγμα πρέπει να δημιουργηθεί στο εσωτερικό μου

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
el: αν πρέπει να γίνει αυτόματη προσπάθεια να προσαρμόσει τα περιεχόμενα μου

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
el: αν μεγάλα αντικείμενα πρέπει να αναπαριστούνται από μικρογραφίες των εαυτών τους

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
el: αν τα μετακινούμενα αντικείμενα πρέπει να σταματήσουν στην άκρη του περιέκτη τους

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
el: αν τα αντικείμενα πρέπει να επισημαίνονται όταν το ποντίκι είναι από πάνω τους

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
el: αν οι υπομορφές πρέπει αυτόματα να βρίσκονται έξω από τις γραμμές

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
el: αν η αρχή του καρτεσιανού του πεδίου δοκιμών πρέπει να είναι στην κάτω αριστερή γωνία ή στο κέντρο του πεδίου δοκιμών

en: whether the grid should be shown when gridding is on
el: αν πρέπει να φαίνεται το πλέγμα όταν είναι ενεργοποιημένο

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
el: αν η "τρέχουσα" υπομορφή πρέπει να προσδιορίζεται με ένα σκοτεινό μαύρο περίγραμμα

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
el: αν οι φράσεις πλακιδίων, που μου αποθέτονται, πρέπει αυτόματα να αναπτύσσουν Σεναριογράφους γύρω τους

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
el: Ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να μάθετε για όλους τους παίχτες που χρησιμοποιούνται σε αυτό το έργο

en: gallery of players
el: συλλογή παιχτών

en: viewing options for "{1}"
el: επιλογές προβολής για "{1}"

en: EToy Vocabulary
el: Λεξικό του EToy

en: New height for thumbnails?
el: Νέο ύψος για μικρογραφίες;

en: Please be reasonable!
el: Παρακαλούμε να είστε λογικός!

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
el: ο ορισμός του ύψους των μικρογραφιών είναι
    δυνατός μόνο όταν
    εμφανίζονται οι μικρογραφίες.

en: view by icon
el: προβολή κατά εικονίδιο

en: view by name
el: προβολή κατά όνομα

en: view by size
el: προβολή κατά μέγεθος

en: view with line layout
el: προβολή με τη διάταξη γραμμής

en: add
el: προσθήκη

en: divide
el: διαίρεση

en: divide & truncate
el: διαίρεση και περικοπή

en: larger value
el: μεγαλύτερη τιμή

en: multiply
el: πολλαπλασιασμός

en: remainder when divided by
el: το υπόλοιπο όταν διαιρείται με

en: smaller value
el: μικρότερη τιμή

en: subtract
el: αφαίρεση

en: Resume running all paused scripts
el: Συνέχιση όλων των σεναρίων που βρίσκονται σε παύση

en: Sorry, no help available here
el: Συγγνώμη, δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια εδώ

en: divisible by
el: διαιρείται με

en: equal
el: ίσο

en: greater than
el: μεγαλύτερο από

en: greater than or equal
el: μεγαλύτερο από ή ίσο

en: less than
el: μικρότερο από

en: less than or equal
el: μικρότερο από ή ίσο

en: not equal
el: όχι ίσο

en: mouseEnter
el: είσοδο ποντικιού

en: mouseEnterDragging
el: είσοδο ποντικιού με σύρσιμο

en: mouseLeave
el: έξοδο ποντικιού

en: mouseLeaveDragging
el: έξοδο ποντικιού με σύρσιμο

en:  or
el:  ή

en: More events:
el: Περισσότερα γεγονότα:

en: ready to run all the time
el: πάντοτε έτοιμο για εκτέλεση

en: run all the time
el: εκτέλεση συνέχεια

en: run when called
el: εκτέλεση όταν κληθεί

en: run when mouse goes down on me
el: εκτέλεση όταν το ποντίκι πάει σε εμένα

en: User custom events:
el: Γεγονότα προσαρμοσμένα από τον χρήστη:

en: when I am being closed
el: όταν με κλείνουν

en: when I am being opened
el: όταν με ανοίγουν

en: when mouse comes back up
el: όταν το ποντίκι επανέρχεται

en: when mouse enters my bounds, button down
el: όταν το ποντίκι μπει στα όρια μου, το κουμπί κάτω

en: when mouse enters my bounds, button up
el: όταν το ποντίκι μπει στα όρια μου, το κουμπί πάνω

en: when mouse exits my bounds, button down
el: όταν το ποντίκι βγει από τα όρια μου, το κουμπί κάτω

en: when mouse exits my bounds, button up
el: όταν το ποντίκι βγει από τα όρια μου, το κουμπί πάνω

en: while mouse still down
el: ενώ το ποντίκι είναι ακόμη πατημένο

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
el: Εκτελέστε κάθε σενάριο που έχει σταματήσει ακριβώς μία φορά. Κρατήστε το κουμπί του ποντικιού κάτω πάνω από το  "Βήμα" και τα πάντα θα συνεχίσουν να εκτελούνται μέχρι να το αφήσετε

en: Pause all ticking scripts.
el: Παύση όλων των εκτελούμενων σεναρίων.

en: add a vertex at beginning
el: προσθήκη ενός κόμβου στην αρχή

en: add a vertex at end
el: προσθήκη ενός κόμβου στο τέλος

en: align after
el: στοίχιση μετά

en: clear all pen trails
el: εκκαθάριση όλων των ιχνών της πένας

en: clear pen trails
el: εκκαθάριση των ιχνών της πένας

en: color  sees
el: βλέπει το χρώμα

en: dial to
el: κλήση του

en: distance to
el: απόσταση μέχρι

en: do
el: κάνε

en: forward by
el: μπροστά κατά

en: include at beginning
el: συμπερίληψη στην αρχή

en: include at end
el: συμπερίληψη στο τέλος

en: insert a vertex at cursor
el: εισαγωγή κόμβου στο σημείο του δείκτη

en: is over color
el: είναι πάνω από το χρώμα

en: line is curved
el: η γραμμή είναι καμπύλη

en: line is opened
el: η γραμμή είναι ανοιχτή

en: listening
el: άκουσμα

en: look like
el: μοιάζει με

en: make sound
el: δημιουργία ήχου

en: no arrowheads on pens
el: χωρίς κεφαλές βελών στις πένες

en: play
el: αναπαραγωγή

en: play frequency of
el: συχνότητα αναπαραγωγής του

en: remove all vertices but cursor
el: αφαίρεση όλων των κόμβων εκτός από εκείνον του δείκτη

en: remove the vertex at cursor
el: αφαίρεση του κόμβου που βρίσκεται στο σημείο του δείκτη

en: send to all
el: αποστολή σε όλους

en: start painting in
el: ξεκινήστε τη ζωγραφική στο

en: start recording
el: έναρξη εγγραφής

en: stop
el: διακοπή

en: turn by
el: περιστροφή κατά

en: detailed watcher
el: λεπτομερής παρατηρητής

en: simple watcher
el: απλός παρακολουθητής

en: readout string
el: ανάγνωση αλφαριθμητικού

en: decimal places...
el: δεκαδικά ψηφία...

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
el: Σας επιτρέπει να επιλέξετε πόσα δεκαδικά ψηφία θα εμφανίζονται στις αναγνώσεις για αυτή την μεταβλητή
