eToys - en to el translation catalogue (282 entries)

en: attachmentOwnerChanged
el: Αλλαγή κατόχου συνημμένου

en: connectedTo
el: Συνδεδεμένο Με

en: destinationConnected
el: συνδεδεμένος Προορισμός

en: destinationDisconnecting
el: αποσυνδέεται ο Προορισμός

en: disconnectedFrom
el: αποσυνδέθηκε από

en: if set, viewers will display the 'connection' vocabulary even for Morphs that aren't connected to by Connectors.
el: αν δοθεί τιμή, οι θεατές θα βλέπουν το λεξικό "σύνδεσης" ακόμα και για τις Μορφές τις οποίες δεν συνδέονται μεταξύ τους από Συνδέσμους.

en: immediately after a connector has connected to me
el: αμέσως μετά τη σύνδεση ενός συνδέσμου πάνω μου

en: immediately after my first end has been connected
el: αμέσως μετά τη σύνδεση του πρώτου άκρου μου

en: immediately after my second end has been connected
el: αμέσως μετά τη σύνδεση του δεύτερου άκρου μου

en: immediately before a connector is going to disconnect from me
el: αμέσως πριν αποσυνδεθεί ένας σύνδεσμος από μένα

en: immediately before my first end is going to be disconnected
el: αμέσως πριν το πρώτο μου άκρο αποσυνδεθεί

en: immediately before my second end is going to be disconnected
el: αμέσως πριν το δεύτερο μου άκρο αποσυνδεθεί

en: sourceConnected
el: Η πηγή συνδέθηκε

en: sourceDisconnecting
el: Η πηγή αποσυνδέεται

en: when either of the morphs to which I'm connected have changed their owner or been grabbed or dropped with the hand.
el: όταν οι μορφές με τις οποίες είμαι συνδεμένο έχουν αλλάξει ιδιοκτήτη, ή έχουν αδραχθεί, ή έχουν αποτεθεί με το χέρι.

en: RandomConnector
el: Τυχαίος Σύνδεσμος

en: Arrow
el: Βέλος

en: A basic Connector
el: Βασικός Σύνδεσμος

en: A basic Connector that bends smoothly
el: Βασικός Σύνδεσμος που λυγίζει ομαλά

en: A basic Connector with an arrowhead
el: Βασικός σύνδεσμος με κεφαλή-βέλος

en: A basic smooth Connector with an arrowhead
el: Βασικός σύνδεσμος εξομάλυνσης με κεφαλή-βέλος

en: A blank buttton flap
el: Πτερύγιο κενού κουμπιού

en: A button that makes fancy Connectors at random
el: Κουμπί που δημιουργεί μοντέρνους συνδέσμους με τυχαίο τρόπο

en: A Maker Button with a Connector loaded
el: Κουμπί Δημιουργός με ενσωματωμένο σύνδεσμο

en: A pre-loaded Connectors flap
el: Ένα προ-φορτωμένο πτερύγιο συνδέσμων

en: Button Flap
el: Πτερύγιο κουμπιού

en: Connector Button
el: Κουμπί Συνδέσμου

en: Connectors Flap
el: Πτερύγιο συνδέσμων

en: Random Connectors
el: Τυχαίοι Σύνδεσμοι

en: arrow sizes
el: μεγέθη βέλους

en: add label
el: προσθήκη ετικέτας

en: delete
el: διαγραφή

en: line border color...
el: χρώμα γραμμής περιγράμματος...

en: line border width...
el: πλάτος γραμμής περιγράμματος...

en: line color...
el: χρώμα γραμμής...

en: line width...
el: πλάτος γραμμής...

en: make button
el: δημιουργία κουμπιού

en: straighten
el: ευθυγράμμιση

en: make segmented line
el: δημιουργία διακεκομμένης γραμμής

en: make smooth line
el: δημιουργία γραμμής εξομάλυνσης

en: new arrow...
el: νέο βέλος...

en: duplicate
el: διπλότυπο

en: duplicate model and view
el: δημιουργία αντιγράφου του μοντέλου και προβολή του

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
el: Μετακινήστε τον δείκτη μακρύτερα από
    αυτό το σημείο για να αυξήσετε το μήκος του περιγράμματος.
    Κάντε κλικ όταν τελειώσετε.

en: New line border width?
el: Νέο πάχος γραμμής πλαισίου;

en: Move cursor farther from
    this point to increase line width.
    Click when done.
el: Μετακινήστε τον δείκτη μακρύτερα από
    αυτό το σημείο για να αυξήσετε το μήκος της γραμμής.
    Κάντε κλικ όταν τελειώσετε.

en: New line width?
el: Νέο πάχος γραμμής;

en: hide handles
el: απόκρυψη λαβών

en: show handles
el: εμφάνιση λαβών

en: be orthogonal
el: γίνε ορθογώνιο

en: stop being orthogonal
el: πάψε να είσαι ορθογώνιο

en: end...
el: τέλος...

en: add arbitrary shape...
el: προσθήκη απροσδιόριστου σχήματος...

en: add pre-made shape...
el: προσθήκη προκατασκευασμένου σχήματος...

en: attach to...
el: επισύναψη στο...

en: connect to center
el: σύνδεση στο κέντρο

en: connect to nearest attachment point
el: σύνδεση στο πλησιέστερο σημείο επισύναψης

en: connect to nearest point
el: σύνδεση στο πλησιέστερο σημείο

en: connect to nearest point to center
el: σύνδεση στο πλησιέστερο σημείο προς το κέντρο

en: connect to relative point...
el: σύνδεση σε σχετικό σημείο...

en: delete shape...
el: διαγραφή σχήματος...

en: display attachments
el: εμφάνιση συνημμένων

en: no connection preference
el: καμία προτίμηση σύνδεσης

en: Select Morph
el: Επιλογή Μορφής

en: connect to nothing
el: σύνδεση στο πουθενά

en: connector end
el: τέλος συνδέσμου

en: A Connector whose endpoints automatically become dots when connected.
el: Ένας σύνδεσμος του οποίου τα άκρα μετατρέπονται αυτόματα σε κουκίδες όταν συνδεθεί.

en: Schematic Connector
el: Σχηματικός σύνδεσμος

en: if set, Connectors will use labels that try to re-position themselves to stay out of the way.
el: αν δοθεί, οι σύνδεσμοι θα χρησιμοποιούν ετικέτες που προσπαθούν να επανατοποθετήσουν τον εαυτό τους έτσι ώστε να μείνουν μακρυά από άλλα σχήματα.

en: Move cursor farther from
    this point to increase the size of the arrows.
    Click when done.
el: Μετακινήστε τον δείκτη μακρύτερα από
    αυτό το σημείο για να αυξήσετε το μήκος των βελών.
    Κάνε κλικ όταν τελειώσετε.

en: add mouse up action
el: προσθήκη ενέργειας αφήνοντας το ποντίκι

en: move
el: μετακίνηση

en: properties...
el: ιδιότητες...

en: remove mouse up action
el: αφαίρεση ενέργειας αφήνοντας το ποντίκι

en: resize
el: αλλαγή μεγέθους

en: grab
el: αρπαγή

en: lock text
el: κλείδωμα κειμένου

en: unlock text
el: ξεκλείδωμα κειμένου

en: inspect
el: επιθεώρηση

en: duplicate view only
el: διπλότυπο μόνο της προβολής

en: lock all text
el: κλείδωμα όλων των κειμένων

en: set all fonts to...
el: καθορισμός όλων των γραμματοσειρών σε...

en: unlock all text
el: ξεκλείδωμα όλων των κειμένων

en: smooth edges
el: εξομάλυνση ακμών

en: Choose font for text:
el: Επιλογή γραμματοσειράς κειμένου:

en: Choose font:
el: Επιλογή γραμματοσειράς:

en: A UML package shape
el: Ένα σχήμα πακέτου Γ.Ε.Μ.

en: UML Package
el: Πακέτο Γ.Ε.Μ.

en: add swim lane
el: προσθήκη λωρίδας

en: delete swim lane
el: διαγραφή λωρίδας

en: A circle shape with text inside
el: Ένα σχήμα κύκλου με κείμενο

en: A diamond shape with text inside
el: Ένα σχήμα ρόμβου με κείμενο

en: A happy face
el: Ένα χαρούμενο πρόσωπο

en: A pointing hand shape with text inside
el: Δείκτης σε σχήμα χεριού με κείμενο στο εσωτερικό του

en: A sad face
el: Λυπημένο πρόσωπο

en: AND Gate
el: Πύλη ΚΑΙ

en: An 'and gate' shape with text inside
el: Σχήμα "Πύλης ΚΑΙ" με κείμενο

en: An 'or gate' shape with text inside
el: Σχήμα "Πύλης Ή" με κείμενο

en: An 'xor gate' shape with text inside
el: Σχήμα "Πύλης EITE" με κείμενο

en: Another pointing hand
el: Ένας ακόμη δείκτης χεριού

en: CircleCurve
el: Κυκλική Καμπύλη

en: Diamond
el: Ρόμβος

en: Happy face
el: Χαρούμενο πρόσωπο

en: OR Gate
el: Πύλη Ή

en: Pointing Hand
el: Δείκτης Χέρι

en: Pointing Hand2
el: Δείκτης Χέρι2

en: Sad face
el: Λυπημένο πρόσωπο

en: XOR Gate
el: Πύλη ΕΙΤΕ

en: An ellipse or circle
el: Μια έλλειψη ή κύκλος

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: An elliptical or circular shape with text
el: Σχήμα έλλειψης ή κύκλου με κείμενο

en: Text Ellipse
el: Κείμενο σε Έλλειψη

en: A UML note shape
el: Σχήμα σημείωσης Γ.Ε.Μ.

en: Note
el: Σημείωση

en: Embed pin into...
el: Ενσωμάτωση καρφίτσας στο...

en: <do not embed>
el: <να μην ενσωματωθεί>

en: turn off smoothing
el: απενεργοποίηση εξομάλυνσης

en: turn on smoothing
el: ενεργοποίηση εξομάλυνσης

en: set scaling
el: καθορισμός κλίμακας

en: turn smoothing off
el: απενεργοποίηση εξομάλυνσης

en: turn smoothing on
el: ενεργοποίηση εξομάλυνσης

en: A UML class symbol that can read its text from a Squeak class
el: Σύμβολο κλάσης Γ.Ε.Μ., το οποίο μπορεί να διαβάσει το κείμενό του από μια κλάση της Squeak

en: STClass
el: Κλάση ST

en: become composite
el: μετατροπή σε σύνθετο

en: become scrollable composite
el: μετατροπή σε κυλιόμενο σύνθετο

en: add line
el: προσθήκη γραμμής

en: add text
el: προσθήκη κειμένου

en: add text block
el: προσθήκη ομάδας κειμένου

en: delete line
el: διαγραφή γραμμής

en: delete text
el: διαγραφή κειμένου

en: delete text block
el: διαγραφή ομάδας κειμένου

en: emphasis...
el: έμφαση...

en: set font for this text
el: καθορισμός γραμματοσειράς για αυτό το κείμενο

en: text properties...
el: ιδιότητες κειμένου...

en: hide lower text
el: απόκρυψη κάτω κειμένου

en: A UML class symbol
el: Σύμβολο κλάσης Γ.Ε.Μ.

en: Class
el: Κλάση

en: acceptedTextContents
el: Περιεχόμενα κειμένου αποδεκτά

en: when text is accepted into a text morph by hitting Enter or losing focus
el: Όταν το κείμενο γίνεται αποδεκτό μέσα σε μια μορφή πατώντας Enter ή χάνοντας την εστίαση

en: A raw piece of text (with a context menu) which you can edit into anything you want
el: Ένα απλό κομμάτι κειμένου (με λίστα περιεχομένων) το οποίο μπορείτε να το επεξεργαστείτε σε ό,τι επιθυμείτε

en: Enhanced Text
el: Εκτεταμένο κείμενο

en: choose font...
el: επιλογή γραμματοσειράς...

en: Text that you can grab and move around (click to edit)
el: Κείμενο το οποίο μπορείτε να αρπάξετε και να στριφογυρίσετε (κλικ για επεξεργασία)

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached.
el: Μια ετικέτα η οποία μπορεί να καρφιτσωθεί πάνω σε μια μορφή με απόθεση ή με επιλογή από μενού και θα ακολουθεί τη μορφή στην οποία καρφιτσώνεται.

en: font...
el: γραμματοσειρά...

en: A label that can be attached to another morph by dropping or menu choice and will follow the morph to which it is attached, trying to stay out of the way.
el: Μια ετικέτα η οποία μπορεί να καρφιτσωθεί πάνω σε μια μορφή αποθέτοντας ή επιλέγοντας από το μενού και θα ακολουθεί τη μορφή στην οποία καρφιτσώνεται, προσπαθεί να μείνει εκτός πορείας.

en: change margins
el: αλλαγή περιθωρίων

en: accept on CR
el: αποδοχή κατά την αλλαγή γραμμής (CR)

en: accept on focus loss
el: αποδοχή κατά την απώλεια εστίασης

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Connector Properties for {1}
el: Ιδιότητες συνδέσμου για {1}

en: cancel changes made and close panel
el: ακύρωση των αλλαγών που έχουν γίνει και κλείσιμο του πίνακα εφαρμογών

en: keep changes made and close panel
el: διατήρηση των αλλαγών που έχουν γίνει και κλείσιμο του πίνακα εφαρμογών

en: Arrows
el: Βέλη

en: OK
el: ΟΚ

en: New key?
el: Νέο κλειδί;

en: sorry, that conflicts with
    the name of another
    entry in this dictionary
el: συγγνώμη, αυτό έρχεται σε αντίθεση με
    την ονομασία ενός άλλου
    λήμματος σε αυτό το λεξικό

en: Copy the name of this graphic to the clipboard
el: Αντιγραφή της ονομασίας αυτού του γραφικού στο πρόχειρο

en: copy name
el: Αντιγραφή ονομασίας

en: Find an entry by name
el: Εύρεση λήμματος με βάση την ονομασία

en: find...
el: εύρεση...

en: make new arrow
el: δημιουργία νέου βέλους

en: Open an Arrow editor
el: Άνοιγμα του επεξεργαστή βελών

en: Remove this arrow from the dictionary
el: Απομάκρυνση αυτού του βέλους από το λεξικό

en: Rename this arrow
el: Μετονομασία αυτού του βέλους

en: remove
el: αφαίρεση

en: rename
el: Μετονομασία

en: Attachment Point Adjuster
el: Ρύθμιση σημείου αγκύρωσης

en: Attachment Adjuster
el: Ρυθμιστής αγκύρωσης

en: Add Array
el: Προσθήκη πίνακα

en: Enter the number of H and/or V APs to create; use 0 for none
el: Εισάγετε τον αριθμό των οριζοντίων ή/και καθέτων ΣΑ που θα δημιουργηθούν (0 = κανένα)

en: Add
el: Προσθήκη

en: Default
el: Προεπιλογή

en: None
el: Κανένα

en: Make movable
el: Μετατροπή σε κινούμενο

en: Make non-movable
el: Μετατροπή σε μη-κινούμενο

en: Turn grid off
el: Απενεργοποίηση πλέγματος

en: Turn grid on
el: Ενεργοποίηση πλέγματος

en: A buttonBar for State Machine drawings
el: Mια εργαλειοθήκη για σχέδια Κατάστασης Μηχανής

en: A buttonBar for UML Class Diagrams
el: Μια εργαλειοθήκη για Διαγράμματα Κλάσεων Γ.Ε.Μ.

en: A pre-loaded Connectors flap for state machine drawings
el: Ένα προ-φορτωμένο πτερύγιο Συνδέσεων για διαγράμματα κατάστασης μηχανής

en: A pre-loaded Connectors flap for UML class diagram drawings
el: Ένα προ-φορτωμένο πτερύγιο Συνδέσεων για διαγράμματα κλάσεων Γ.Ε.Μ.

en: An empty buttonBar that you can add to
el: Μια άδεια εργαλειοθήκη την οποία μπορείτε να προσθέσετε

en: Class ButtonBar
el: Εργαλειοθήκη Κλάσεων

en: Class diagram Flap
el: Πτερύγιο διαγραμμάτων κλάσης

en: FSM ButtonBar
el: Εργαλειοθήκη ΜΠΚ

en: FSM Flap
el: Πτερύγιο ΜΠΚ

en: Drop a Morph on the button.
el: Απόθεσε μια Μορφή πάνω στο κουμπί.

en: add bar label
el: προσθήκη ετικέτας στην εργαλειοθήκη

en: add button
el: προσθήκη κουμπιού

en: change bar label text
el: αλλαγή της ετικέτας της εργαλειοθήκης

en: collapse
el: σύμπτυξη

en: remove bar label
el: απομάκρυνση της ετικέτας της εργαλειοθήκης

en: set bar label font
el: ορισμός γραμματοσειράς ετικετών της εργαλειοθήκης

en: turn off button labels
el: απενεργοποίηση ετικετών των κουμπιών

en: turn on button labels
el: ενεργοποίηση ετικετών των κουμπιών

en: Enter label:
el: Εισάγετε ετικέτα:

en: Choose label font:
el: Επιλέξτε γραμματοσειρά ετικέτας:

en: A tool that lets you edit Connectors arrow shapes.
el: Ένα εργαλείο επεξεργασίας σχήματος βελών σύνδεσης.

en: Arrow Editor
el: Επεξεργαστής βελών

en: Choose Font
el: Επιλέξτε γραμματοσειρά

en: You must choose a TrueType font
el: Πρέπει να επιλέξετε μια γραμματοσειρά TrueType

en: Arrow scales
el: Κλίμακα για βέλη

en: Choose font
el: Επιλέξτε γραμματοσειρά

en: Clear clicks
el: Εκκαθάριση των κλικ

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Make morph
el: Δημιουργία μορφής

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Sample
el: Δείγμα

en: Toggle dots
el: Αναστροφή τελειών

en: Write code
el: Συγγραφή κώδικα

en: Install with what name?
el: Με ποιο όνομα να το εγκαταστήσω;

en: Constructor text is on clipboard.
el: Το κείμενο του δομιστή είναι στο πρόχειρο.

en: Install in which selector?
el: Σε ποιό επιλογέα να το εγκαταστήσω;

en: change action selector
el: Επιλογέας αλλαγής ενέργειας

en: change arguments
el: αλλαγή ορισμάτων

en: change when to act
el: αλλαγή χρόνου δράσης

en: erase pixels of color...
el: διαγραφή εικονοστοιχείων χρώματος...

en: recolor pixels of color...
el: επαναχρωματισμός εικονοστοιχείων χρώματος...

en: remove label
el: απομάκρυνση ετικέτας

en: replace target
el: αντικατάσταση στόχου

en: resize image
el: αλλαγή μεγέθους εικόνας

en: set target
el: καθορισμός στόχου

en: update image
el: ενημέρωση εικόνας

en: Drop a Morph on me so that I can have something to make!
el: Αποθέστε μια Μορφή πάνω μου, ώστε να έχω να φτιάξω κάτι!

en: Drop a Morph on me
el: Αποθέστε μια Μορφή πάνω μου

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed.
    Some possibilities:
el: Παρακαλώ πληκτρολογήστε τον επιλογέα ο οποίος
     θα μεταβεί στο στόχο όταν πατηθεί αυτό το κουμπί.
     Μερικές πιθανότητες:

en: open a Connector properties panel for the morph
el: άνοιγμα ενός ταμπλό ιδιοτήτων σύνδεσης για αυτή την μορφή

en: open a text properties panel for the morph
el: άνοιγμα ενός ταμπλό ιδιοτήτων κειμένου για αυτή την μορφή

en: Text
el: Κείμενο

en: Properties for {1}
el: Ιδιότητες για {1}

en: name for new variable:
el: όνομα για την νέα μεταβλητή:

en: Class Diagrams
el: Διαγράμματα Κλάσεων

en: Connectors
el: Σύνδεσμοι

en: My Flap
el: Το πτερύγιο μου

en: A basic connector
el: Ένας βασικός σύνδεσμος

en: A basic connector with an arrowhead
el: Ένας βασικός σύνδεσμος με βέλος στην άκρη

en: A basic curved connector
el: Ένας βασικός καμπυλωτός σύνδεσμος

en: A basic curved connector with an arrowhead
el: Ένας βασικός καμπυλωτός σύνδεσμος με βέλος στην άκρη

en: A buttonBar for customizing
el: Μια εργαλειοθήκη για παραμετροποίηση

en: A handy Morph-generating button
el: Ένα χρήσιμο κουμπί γεννήτριας μορφών

en: A label
el: Μια ετικέτα

en: A label that positions itself
el: Μια ετικέτα που επανατοποθετείται μόνη της

en: A new button flap
el: Ένα νέο κουμπί πτερυγίου

en: A rectangle with text, or a button
el: Ένα ορθογώνιο με κείμενο, ή ένα κουμπί

en: A simple shape with a context menu
el: Ένα απλό σχήμα με μενού περιβαλλοντος

en: AP Adjuster
el: Ρυθμιστής σημείου επισύναψης

en: Basic Shape
el: Βασικό σχήμα

en: ButtonBar
el: Εργαλειοθήκη κουμπιού

en: Connector
el: Σύνδεσμος

en: ConnectorArrow
el: Βέλος συνδέσμου

en: Curvy Connector
el: Καμπύλος σύνδεσμος

en: Curvy ConnectorArrow
el: Καμπύλο βέλος συνδέσμου

en: Display text that you can move
el: Εμφάνιση κειμένου το οποίο μπορεί να μετακινηθεί

en: Label
el: Ετικέτα

en: Maker Button
el: Κουμπί δημιουργίας

en: New Button Flap
el: Νέο κουπί πτερυγίου

en: Smart Label
el: Έξυπνη ετικέτα

en: Text Rectangle
el: Ορθογώνιο με Κείμενο

en: This lets you adjust the attachment points on a dropped Morph
el: Αυτό επιτρέπει να ρυθμιστούν τα σημεία αγκύρωσης μιας καρφιτσωμένης Μορφής

en: Title
el: Τίτλος

en: A state transition for UML State Diagrams
el: Μια μεταβολή κατάστασης για Διαγράμματα Κατάστασης Γ.Ε.Μ.

en: A UML composite state shape
el: Ένα σχήμα Γ.Ε.Μ. σύνθετης μορφής

en: A UML end state shape
el: Ένα σχήμα Γ.Ε.Μ. δήλωσης τέλους

en: A UML State shape
el: Σχήμα Κατάστασης Γ.Ε.Μ.

en: A UML State shape with scrollbars
el: Σχήμα Κατάστασης Γ.Ε.Μ. με γραμμές κύλισης

en: A UML start state shape
el: Ένα σχήμα Γ.Ε.Μ. δήλωσης αρχής

en: Composite State
el: Σύνθετη Κατάσταση

en: End State
el: Κατάσταση Τέλους

en: Scrolled State
el: Κατάσταση Κύλισης

en: Start State
el: Κατάσταση Έναρξης

en: State
el: Κατάσταση

en: State Transition
el: Μεταβολή Κατάστασης

en: balloon-help font...
el: γραμματοσειρά μπαλονιού βοήθειας...

en: Connectors label font...
el: Γραμματοσειρά ετικέτας συνδέσμων...

en: code font...
el: γραμματοσειρά κώδικα...

en: default text font...
el: προεπιλεγμένη γραμματοσειρά κειμένου...

en: flaps font...
el: γραμματοσειρά πτερυγίου...

en: list font...
el: γραμματοσειρά λίστας...

en: menu font...
el: γραμματοσειρά μενού...

en: window-title font...
el: γραμματοσειρά τίτλου παραθύρου...
