eToys - en to bn translation catalogue (30 entries)

en: A device for dialing by tone.
bn: স্বরের মাধ্যমে ডায়াল করার যন্ত্র

en: Multimedia
bn: মাল্টিমিডিয়া

en: dial to...
bn: ডায়াল করো...

en: Phone number?
bn: ফোন নম্বর?

en: FFT size (currently
bn: FFT আকার (বর্তমানে

en: Sampling rate (currently
bn: স্যাম্পলিং হার (বর্তমানে

en: A device for analyzing phenomena as sounds
bn: বিস্ময়কর ঘটনা শব্দ হিসেবে বিশ্লেষন করার যন্ত্র

en: Menu
bn: মেনু

en: Start
bn: শুরু

en: Stop
bn: থামো

en: calibration
bn: ক্রমাঙ্কণ

en: cut off level
bn: স্তর বাদ দাও

en: Data
bn: উপাত্ত

en: Signal
bn: সংকেত

en: Sonogram
bn: সনোগ্রাম

en: Spectrum
bn: বর্নালী

en: hide adjustments
bn: সমন্বয় লুকিয়ে রাখো

en: show adjustments
bn: সমন্বয় দেখাও

en: Bias
bn: বিশেষ দূর্বলতা

en: add a graph...
bn: একটি গ্রাফ যোগ করুন

en: data
bn: উপাত্ত

en: set FFT size
bn: FFT আকার নির্ধারণ করো

en: set sampling rate
bn: স্যাম্পলিং হার নির্ধারণ করো

en: signal
bn: সংকেত

en: sonogram
bn: সনোগ্রাম

en: spectrum
bn: বর্নালী

en: On
bn: চালু

en: range finder mode
bn: পরিসর খোঁজার মোড

en: sort by frequency
bn: কম্পাঙ্ক দ্বারা সাজাও

en: sort by level
bn: স্তর দ্বারা সাজাও
