eToys - en to bn translation catalogue (38 entries)

en: April
bn: এপ্রিল

en: August
bn: আগস্ট

en: December
bn: ডিসেম্বর

en: February
bn: ফেব্রুয়ারি

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: January
bn: জানুয়ারি

en: July
bn: জুলাই

en: June
bn: জুন

en: March
bn: মার্চ

en: May
bn: মে

en: Monday
bn: সোমবার

en: November
bn: নভেম্বর

en: October
bn: অক্টোবর

en: Saturday
bn: শনিবার

en: September
bn: সেপ্টেম্বর

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Thursday
bn: বুধবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বৃহস্পতিবার

en: A place for text in a window.
bn: উইন্ডোতে টেক্সটের জন্য একটি স্থান।

en: Workspace
bn: কর্মপরিসর

en: Ln of a nonpositive number,
bn: ধনাত্মক নয় এমন সংখ্যার লন,

en: Ln of negative number,
bn: ঋনাত্মক সংখ্যার লন,

en: log of a nonpositive number,
bn: একটি ধনাত্মক নয় এমন সংখ্যার লগ,

en: logarithm does not exist
bn: লগারিদম বিদ্যামন নয়

en: square root of negative number
bn: একটি ঋনাত্মক সংখ্যার বর্গ মূল

en: Cannot truncate this number
bn: সংখ্যাটি আর ছোট করা যাবেনা

en: division by zero
bn: শূন্য দ্বারা ভাগ

en: Factorial not defined for negative numbers
bn: ঋনাত্মক সংখ্যার জন্য গুনিতক নির্ধারিত নয়

en:  is not a number;
    please correct and try again
bn:  একটি সংখ্যা নয়;
    অনুগ্রহ করে সঠিক করুন এবং আবার চেষ্ঠা করুন

en: Default
bn: পূর্বনির্ধারিত

en: Other windows without color preferences.
bn: রং পছন্দসমূহ ছাড়া অন্য উইন্ডোজ।

en: inspect model
bn: মডেল পরিদর্শন করো

en: {1} has been deprecated. {2}
bn: {1} অনুমোদিত নয়। {2}

en: Put the balloon help here
bn: এখানে বেলুন সহায়তা রাখো

en: Instances of {1} are not indexable
bn: {1} এর ইন্সট্যান্স সূচী করা যাবেনা

en: File name?
bn: ফাইলের নাম?

en: This object will always show whatever is on the text clipboard, in a scrollable pane.
bn: একটি স্ক্রুলযোগ্য প্যানে, বস্তুটি সবসময় টেক্সট ক্লিপবোর্ডের যেকোনো কিছু দেখাবে।
