eToys - en to vi translation catalogue (694 entries)

en: 
    (currently {2})
vi: 
    (hiện có {2})

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
vi: 
    Mỗi hàng đại diện một đối tượng hoặc « bộ phát » trong dự án này.
    Nhấn vào : • biểu tượng trình đơn để thấy một trình đơn các tuỳ chọn về bộ phát đó.
     • hình ảnh của bộ phát để khám phá vị trí của nó
     • con mắt màu ngọc lam để mở trình xem của bộ phát
     • tên bộ phát để nhận một gạch lát đại diện nó

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
vi: 
    và đối tượng có tên này về trước mà giờ có tên

en:  Apply changes to entire text
vi:  Áp dụng các thay đổi cho toàn bộ văn bản

en:  Auto-Fit
vi:  Tự động vừa khít

en:  Drop shadow color
vi:  Màu bóng thả

en:  Gradient fill
vi:  Điền chuyển sắc

en:  Lock
vi:  Khoá

en:  Radial gradient
vi:  Chuyển sắc tròn

en:  Rounded corners
vi:  Góc tròn

en:  Solid fill
vi:  Điền đặc

en:  Sticky
vi:  Dính

en:  Wrapping
vi:  Ngắt dòng

en:  card(s) added
vi:  thẻ được thêm

en:  card(s) and all of their data?
vi:  thẻ và tất cả các dữ liệu tương ứng ?

en:  dragNdrop
vi:  kéo và thả

en:  or
vi:  hoặc

en:  to
vi:  tới

en: 's
vi: (của họ)

en: (none)
vi: (không có)

en: 2nd gradient color
vi: Màu phụ chuyển sắc

en: : exception in script
vi: : gặp ngoại lệ trong văn lệnh

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
vi: « Đống » là một vị trí cho phép bạn tạo, lưu trữ, xem và lấy « trường » dữ liệu từ một tập hợp « thẻ ». Dữ liệu dự định nằm trên mọi thẻ (v.d. họ tên và địa chỉ trong một Đống Địa Chỉ) thì đại diện bởi đối tượng như « Văn bản đơn giản », « Văn bản đẹp » và « Văn bản cuộn lại » mà bạn lấy từ ngăn kéo « Công cụ đống ».
    
    Khi bạn thấy một thẻ nào đó trong một Đống, bạn có thể thấy ba loại nguyên liệu khác nhau. Bấm nút § trong các điều khiển của đống để xem những sự chỉ định hiện thời, và dùng « giải thích sự chỉ định » để xem lời nhắc nhở về ba màu khác nhau ở đó.
     • màu lục: mục dự định xuất hiện trên mọi thể, mà có nội dung trùng bất chấp thẻ riêng
     • màu cam: mục dự định xuất hiện trên mọi thể, mà có giá trị riêng cho từng thẻ
     • màu đỏ : mục dự định xuất hiện chỉ trên thẻ hiện tại
    
    Dùng trình đơn « đống/thẻ » (trong trình đơn quầng của đối tượng) để thay đổi sự chỉ định của một đối tượng nào đó. Chẳng hạn, nếu bạn có một đối tượng mà riêng với chỉ một thẻ, và bạn muốn làm cho nó hiện rõ trên tất cả các thẻ, hãy sử dụng mục trình đơn « để vào nền ». Cũng muốn lập một giá trị cho từng thẻ thì dùng mục « bắt đầu giữ dữ liệu riêng cho mỗi thể hiện ».
    
    Dãy bình thường để xác định cấu trúc của một Đống là lấy một Đống trống, sau đó tạo các trường bằng cách lấy mỗi điều từ ngăn kéo Công cụ Đống và thả vào vị trí thích hợp trong Đống. Để sử dụng dễ nhất, lập tên của mỗi trường (bằng cách chỉnh sửa tên trong quầng của nó) *trước khi* để vào nền. Mỗi trường dự định đại diện dữ liệu cơ bản của đống thì cần nhận tên, được để vào nền, và sau đó được gán để giữ dữ liệu riêng.
    
    Khi bạn bấm nút « + » trong các điều khiển của đống thì một thẻ mới được tạo với giá trị mặc định trong mỗi trường. Bạn có thể lập một giá trị mặc định riêng: làm như thế hoặc mỗi lần một trường dùng « là giá trị mặc định mới trên thẻ mới », hoặc yêu cầu mọi giá trị nằm trong một thẻ riêng đều làm mặc định bằng cách dùng mục « làm mặc định trên thẻ mới » trong trình đơn đống.
    
    Cũng có thể tạo nhiều « nền » trong cùng một đống: mỗi nền riêng thì xác định một cấu trúc dữ liệu riêng, và các thẻ từ nền khác nhau cũng có thể kết hợp tự do trong cùng một đống.
    
    Ngoài ra trường văn bản, cũng có thể tạo trường có giá trị hình ảnh, và trường có giá trị dữ liệu có bất cứ loại nào.

en: A Kedama World with pre-made components
vi: Một Kedama World có các thành phần tạo sẵn

en: A Scriptable button
vi: Một cái nút có thể dùng khi tạo kịch bản

en: A button that takes the user to the next card in the stack
vi: Cái nút mà mang người dùng tới thẻ kế tiếp trên đống

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
vi: Cái nút mà mang người dùng về thẻ nằm trước trên đống

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
vi: Một cái nút cần dùng với chức năng tạo văn lệnh xếp lát; văn lệnh là một phương pháp giới hạn vùng phát

en: A button whose script will be a method of the background Player
vi: Cái nút có văn lệnh sẽ là một phương pháp của Trình Phát chạy trong nền

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
vi: Một cơ sở dữ liệu loại nào — chiếu ảnh, rolodex v.v.

en: A multi-card data base
vi: Một cơ sở dữ liệu đa thẻ

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
vi: Một sự đọc thuộc số cho một Đống. Hiển thị giá trị hiện thời. Nhấn vào và gõ giá trị.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
vi: Một sự đọc thuộc số cho một Đống. Hiển thị giá trị hiện thời. Nhấn vào và gõ giá trị. Shift-nhấn vào tiêu đề để chỉnh sửa.

en: A random-number tile for use with tile scripting
vi: Một gạch lát loại số ngẫu nhiên để dùng khi tạo văn lệnh xếp lát

en: A searchable source of new objects.
vi: Một nguồn đối tượng mới trong đó có thể tìm kiếm.

en: A tile holding a plain number
vi: Một gạch lát chứa một con số thuần

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
vi: Một gạch lát đại diện một cuộc gọi hàm. Nhấn vào tên hàm hay mũi tên để chuyển đổi hàm.

en: A tile representing the object being scripted
vi: Một gạch lát đại diện đối tượng đang được văn lệnh điều khiển

en: A tile that will produce a random number in a given range
vi: Một gách lát sẽ tạo con số ngẫu nhiên trong phạm vi đưa ra

en: A tile that will produce a random number in a given range.
vi: Một gách lát sẽ tạo con số ngẫu nhiên trong phạm vi đưa ra.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
vi: Một công cụ cho phép bạn theo dõi và điều chỉnh trạng thái về tất cả các văn lệnh trong dự án mình

en: A tool showing all the players in your project
vi: Một công cụ hiển thị tất cả các trình phát trong dự án đó

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
vi: Một công cụ cho phép bạn điều khiển tất cả các văn lệnh đang chạy trong thế giới mình

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
vi: Một công cụ cho phép bạn tìm hiểu về tất cả các bộ phát dùng trong dự án này

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
vi: Một công cụ cho phép bạn duyệt lùi lại về các dự án vừa thăm

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
vi: Một công cụ cho phép bạn xem và điều khiển tất cả các văn lệnh đang chạy trong dự án mình

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
vi: Một công cụ mà cho phép bạn xem và quản lý tất cả các âm thanh trong thư viện âm thanh

en: A window set up for simple scripting.
vi: Một cửa sổ được thiết lập để tạo văn lệnh đơn giản.

en: Accept
vi: Chấp nhận

en: Add a new card after this one
vi: Phụ thêm thẻ sau đây

en: Add a new patch variable
vi: Thêm biến đắp vá mới

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
vi: Thêm một văn lệnh mới có tác động lên đối tượng này và tất cả các bản sao cùng cấp

en: Add a new turtle
vi: Thêm rùa mới

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
vi: Thêm một biến mới cho đối tượng này và tất cả các bản sao cùng cấp. Bạn nên được nhắc cung cấp một tên cho nó.

en: All Scripts
vi: Mọi văn lệnh

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
vi: Cho phép vùng này được điều khiển riêng.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
vi: Cho phép bạn xem tất cả các văn lệnh trong dự án theo một định dạng « duyệt qua » truyền thống của nhà lập trình

en: Already in the Trash
vi: Đã có trong Sọt Rác

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
vi: Lúc này chỉ có MỘT loại nền
    trong đống thì có nền đó.

en: Author
vi: Tác giả

en: Background field, individual values
vi: Trường nền, mỗi giá trị riêng

en: Background field, shared value
vi: Trường nền, giá trị chia sẻ

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Border Color
vi: Màu viền

en: Border style
vi: Kiểu viền

en: Border width
vi: Độ rộng viền

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
vi: Phục hồi tất cả các đối tượng hiện thời có vị trí ngăn cản hiện rõ, để thấy được ít nhất một phần của mỗi đối tượng bên trong mình.

en: Button
vi: Nút

en: Cancel
vi: Thôi

en: Cancel this Publish operation.
vi: Thôi thao tác Xuất bản này.

en: Cannot "tell "
vi: Không thể "tell"

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
vi: CẨN THẬN ! Thay đổi thứ tự các biến trên thẻ đi !

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
vi: Hãy cẩn thận — mọi thẻ đều của nền này
    có giá trị riêng về trước cho mục này.
    Nếu bạn đặt nó vào cảnh gần,
    giá trị của mục này bị mất
    trên tất cả các thẻ khác

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
vi: Cảnh báo: hành động này hủy hẳn văn lệnh này.
    Bạn có chắc muốn làm như thế không?

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
vi: Cảnh báo — văn lệnh này bị thay đổi
    thuộc văn bản. Nếu bạn trở lại gạch lát
    vào lúc này thì mất tất cả các thay đổi
    được làm trong văn bản.
    Bạn có chắc muốn làm như thế không?

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
vi: Cẩn thận ! Tham chiếu trong văn lệnh mã hoá thuộc văn bản thì không nhận tên mới.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
vi: Cẩn thận ! Có thể là văn lệnh thuộc về đối tượng khác
    mà có thể phụ thuộc vào sự có biến này.
    Văn lệnh như vậy giờ có thể bị hỏng thì bạn nên tự sửa chữa.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
vi: Cảnh báo — hành vi này hủy hẳn: nó gỡ bỏ văn lệnh khỏi hệ thống.

en: Change my name and continue publishing.
vi: Thay đổi tên của mình và tiếp tục xuất bản.

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
vi: Chọn một từ vựng khác cho trình xem này.

en: Choose a vocabulary
vi: Chọn từ vựng

en: Choose frequency (current: {1})
vi: Chọn tần số (hiện thời {1})

en: Choose one of the following conditions
vi: Chọn một của những điều kiện theo đây

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
vi: Chọn LOẠI cho tham số
    (hiện có {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
vi: Chọn LOẠI cho {1}

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
vi: Chọn LOẠI
    bạn muốn lấy từ {2} của {1}

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
vi: Chọn mục dữ liệu
    bạn muốn trích ra {2} của {1}

en: Click here to edit the name of the script.
vi: Nhấn vào đây để chỉnh sửa tên của văn lệnh.

en: Click here to edit the player's name.
vi: Nhấn vào đây để chỉnh sửa tên của bộ phát.

en: Click here to get a menu for this stack.
vi: Bấm đây để thấy trình đơn cho đống này.

en: Click here to get a menu of options for this stack.
vi: Bấm đây để thấy trình đơn các tuỳ chọn về đống này.

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
vi: Nhấn vào đây để gỡ bỏ công cụ này khỏi màn hình. Lúc nào bạn cũng có thể lấy một bản sao công cụ khác từ ngăn kéo Ô điều khiển.

en: Click here to reveal this object
vi: Nhấn vào đây để khám phá đối tượng này

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
vi: Nhấn vào đây để chạy văn lệnh một lần; ấn giữ cái nút để chạy lặp lại

en: Click to select a complex framed border
vi: Nhấn vào để chọn một viền phức tạp có khung ngoài

en: Click to select a complex inset border
vi: Nhấn vào để chọn một viền dát phức tạp

en: Click to select a complex raised border
vi: Nhấn vào để chọn một viền nổi phức tạp

en: Click to select a simple colored border
vi: Nhấn vào để chọn một viền tô màu đơn giản

en: Click to select a simple inset border
vi: Nhấn vào để chọn một viền dát đơn giản

en: Click to select a simple raised border
vi: Nhấn vào để chọn một viền nổi đơn giản

en: Color
vi: Màu

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
vi: Tạo thẻ mới từ một chuỗi định dạng trên bảng nháp

en: Create new cards from data in a file
vi: Tạo thẻ mới từ dữ liệu trong một tập tin

en: Delete this card
vi: Xoá thẻ này

en: Description
vi: Mô tả

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
vi: Đề cương giấy kẻ ô riêng và sử dụng nó làm hoà tiết nền ở đây.

en: Direction
vi: Hướng

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
vi: Hiển thị một bản tóm tắt các lệnh và thuộc tính định sẵn trong từ vựng EToy định sẵn.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
vi: Chia cho không thì đưa ra một con số
    	quá lớn ngay cả cho Sorcerer.
    	Hãy chỉnh sửa văn lệnh.

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
vi: Chia cho không thì đưa ra một con số
    quá lớn ngay cả cho Sorcerer.
    Hãy chỉnh sửa văn lệnh.

en: Do
vi: Làm

en: Drag from here to get a parameter tile
vi: Kéo từ đây để nhận một gạch lát tham số

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
vi: Bấm đây để tách rời một đơn vị LẶP_LẠI/SỐ_LẦN mà bạn có thể thả vào văn lệnh

en: Drag in here to change the border width
vi: Kéo vào đây để sửa đổi chiều rộng của viền

en: Drag in here to change the direction of the gradient
vi: Kéo vào đây để thay đổi hướng của chuyển sắc

en: Drag in here to change the margins of the text
vi: Kéo vào đây để điều chỉnh các lề của văn bản

en: Drag in here to change the offset of the shadow
vi: Kéo vào đây để sửa đổi khoảng bù của bóng

en: Drag in here to change the origin of the gradient
vi: Kéo vào đây để thay đổi gốc của chuyển sắc

en: EToy Vocabulary
vi: Từ vựng EToy

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
vi: Mỗi hàng đại diện một đối tượng hoặc « bộ phát » trong dự án này.
    Nhấn vào : • biểu tượng trình đơn để thấy một trình đơn các tuỳ chọn về bộ phát đó.
     • hình ảnh của bộ phát để khám phá vị trí của nó
     • con mắt màu ngọc lam để mở trình xem của bộ phát
     • tên bộ phát để nhận một gạch lát đại diện nó

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
vi: Đổ tất cả các biến thái tích lũy trong Sọt Rác.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
vi: Đảm bảo là tất cả các trình chỉnh sửa văn lệnh vẫn tham chiếu đến Trình Phát thứ nhất (theo thứ tự abc của tên bên ngoài)

en: Enter a new label for this button
vi: Gõ một nhãn mới cho nút này

en: Enter things to search for
vi: Hãy nhập chuỗi cần tìm

en: Expected a Point but instead got
vi: Mong đợi một Điểm còn nhận

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
vi: Ít điều khiển hơn
    (ấn giữ phím Shift thì
    cũng xoá điều khiển)

en: Final card
vi: Thẻ cuối

en: First card
vi: Thẻ đầu

en: Function
vi: Hàm

en: Gold Box
vi: Hộp Vàng

en: How many decimal places? (currently {1})
vi: Mấy lần số? (giá trị hiện thời {1})

en: I do need a name for the project
vi: Có phải cần có tên cho dự án

en: IP Address\Project\Owner
vi: Địa chỉ IP\Dự án\Chủ sở hữu

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
vi: Trên môi trường thế giới, nếu bất cứ mục nào hiện thời bị ẩn thì hiển thị nó.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
vi: Trên môi trường thế giới, nếu bất cứ mục nào hiện thời bị khoá thì mở khoá nó.

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
vi: Bật tùy chọn này thì hiển thị các mục nhập cho từng thể hiện; không thì hiển thị chỉ các văn lệnh cho chỉ một đồ đại diện mỗi loại đối tượng. Để tìm thêm thông tin thì xem trợ giúp sẵn sàng khi nhấn vào dấu hỏi dấu tím.

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
vi: Bật tùy chọn này thì chỉ hiển thị văn lệnh nào bị tạm dừng hoặc đang làm nhịp

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
vi: Nếu bạn đã để không đúng chỗ đối tượng mang văn lệnh này thấy thì dủng mục này để (thử) làm cho nó hiện rõ

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
vi: Nếu bạn đã để không đúng chỗ đối tượng được trình xem này thấy thì dủng mục này để (thử) làm cho nó hiện rõ

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
vi: Nếu bạn muốn đặt cho đối tượng này một tên xung đột với tên của một đối tượng khác cùng dự án thì dùng lệnh này. Nó sẽ cũng thay đổi tên của đối tượng khác.

en: Jump...
vi: Nhảy...

en: Kern+
vi: Định chỗ+

en: Kern-
vi: Định chỗ-

en: Language-Name
vi: Tiếng Việt

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
vi: Cho phép bạn chọn mấy chữ số thập phân nên được hiển thị trong kết xuất cho biến này

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
vi: Cho phép bạn xem trạng thái về tất cả các văn lệnh thuộc về tất cả các đối tượng được văn lệnh điều khiển trong dự án đó.

en: Main
vi: Chính

en: Make any number of sibling instances all at once
vi: Tạo cùng lúc bất cứ số nào các bản sao thể hiện cùng cấp

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
vi: Làm cho trạng thái của văn lệnh này trong mọi thể hiện cùng cấp là trạng thái bạn thấy ở đây

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
vi: Làm cho những giá trị trường hiện thời làm mặc định cho trường tương ứng trên thẻ mới

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
vi: Tạo trình xem cho mọi bộ phát có văn lệnh được người dùng viết trong vùng phát này.

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
vi: Tạo một biến thái thêm nữa có trình phát cùng hạng với cái này.  Cả hai bản sao mẫu sẽ dùng chung cùng một số văn lệnh

en: Margins
vi: Lề

en: Method
vi: Phương pháp

en: More
vi: Xem thêm

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
vi: Nhiều điều khiển hơn
    (ấn giữ phím Shift thì
    cũng xoá điều khiển)

en: More events:
vi: Sự kiện bổ sung:

en: New height for thumbnails?
vi: Chiều cao mới cho ảnh mẫu ?

en: New name for "
vi: Tên mới cho "

en: Next Card
vi: Thẻ tiếp

en: Next card
vi: Thẻ tiếp

en: No
vi: Không

en: No matches found for "
vi: Không tìm thấy cái nào tương ứng với "

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
vi: Không tìm thấy.
    Kiểm tra lại thẻ hiện tại gần trống
    và chỉ chứa chuỗi cần tìm.

en: Number (bare)
vi: Số (thô)

en: Number (fancy)
vi: Số (đẹp)

en: Number (mid)
vi: Số (vừa)

en: Number of firings per tick:
vi: Số các lần khởi chạy mỗi nhịp:

en: Number of ticks per second:
vi: Số các nhịp mỗi giây:

en: Offset
vi: Bù

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
vi: Rõ tiếc, đối tượng « {1} » không còn
    có lại văn lệnh tên « {2} ».
    Có phải là nó bị xoá hoặc bị thay tên.

en: Open up a Viewer for this object
vi: Mở một trình xem cho đối tượng này

en: Open up the Scriptor for this script
vi: Mở đồ văn lệnh cho văn lệnh này

en: Origin
vi: Gốc

en: Particles
vi: Hạt

en: Pause all ticking scripts.
vi: Tạm dừng mọi văn lệnh làm nhịp.

en: PhraseTile
vi: Xếp lát cụm từ

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
vi: Hãy chọn một tên không chứa hơn 24 ký tự hay ký tự nào theo đây:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Player
vi: Bộ phát

en: Players
vi: Bộ phát

en: Players in this Project
vi: Bộ phát trong Dự án này

en: Please a new label for this button
vi: Tạo một nhãn mới cho nút này

en: Please be reasonable!
vi: Quyết định hợp lý nhé !

en: Please choose a variable
vi: Hãy chọn một biến

en: Please click on a Stack
vi: Hãy nhấn vào một Đống

en: Please describe this event:
vi: Hãy diễn tả sự kiện này:

en: Please describe this project
vi: Hãy diễn tả dự án này

en: Please enter a new label for this button
vi: Hãy gõ một nhãn mới cho nút này

en: Please enter your login name
vi: Hãy gõ tên đăng nhập của mình

en: Please make the name 24 characters or less
vi: Hãy gõ tên chứa nhiều nhất 24 ký tự

en: Please remove any funny characters
vi: Hãy gỡ bỏ ký tự lạ nào

en: Please remove any funny characters from the name
vi: Hãy gỡ bỏ khỏi tên ký tự lạ nào

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
vi: Hãy gõ những đối số (định giới bằng dấu chấm)
    cần gửi cho đích khi nút này được bấm

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
vi: Hãy gõ bộ chọn cần gửi cho đích
    khi nút này được bấm

en: Press here to get a menu
vi: Bấm đây để thấy trình đơn

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
vi: Bấm đây để tách rời một đơn vị THỬ/CÓ/KHÔNG mà bạn có thể thả vào văn lệnh

en: Press me
vi: Bấm đây

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
vi: Bấm để bật/tắt tình trạng làm nhịp. Ấn giữ để lập tỷ lệ làm nhịp.

en: Previous Card
vi: Thẻ trước

en: Previous card
vi: Thẻ trước

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
vi: Xuất một bản tóm tắt các đối tượng được văn lệnh điều khiển trong dự án đó, cùng với tất cả các văn lệnh tương ứng.

en: Project Name
vi: Tên dự án

en: ProjectHistory
vi: Lịch sử Dự án

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Really delete
vi: Thật xoá

en: Really delete this card and all of its data?
vi: Thực sự xoá bỏ thẻ này và tất cả các dữ liệu tương ứng không?

en: Rearranges my contents in random order
vi: Sắp đặt lại nội dung mình theo thứ tự ngẫu nhiên

en: Region
vi: Vùng

en: Remove all the Viewers from this project.
vi: Gỡ bỏ tất cả các Trình Phát khởi dự án này.

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
vi: Gỡ bỏ trình xem cho tất cả các bộ phát trong vùng phát này. Hành vi này sẽ giải phóng thêm chỗ trống trước khi xuất bản dư án này

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
vi: Gỡ bỏ văn lệnh này
    khỏi màn hình
    (cũng có thể mở lại
    về sau trong trình xem)

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Repeat Tile
vi: Lặp lại xếp lát

en: Reports whether the mouse button is down
vi: Thông báo nếu cái nút chuột được ấn không

en: Reports whether the mouse button is up
vi: Thông báo nếu cái nút chuột được buông không

en: Resume running all paused scripts
vi: Tiếp tục lại chạy tất cả các văn lệnh bị tạm dừng

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
vi: Chạy chính xác một lần mỗi văn lệnh bị tạm dừng. Ấn giữ nút chuột trên « Bước » thì mọi điều tiếp tục chạy đến khi bạn buông nút.

en: Run this command once.
vi: Chạy câu lệnh này một lần.

en: Script Editor
vi: Bộ sửa văn lệnh

en: Script Name
vi: Tên văn lệnh

en: Script Status
vi: Trạng thái văn lệnh

en: Script to repeat
vi: Văn lệnh cần lặp lại

en: Scriptable Button
vi: Nút có thể được văn lệnh điều khiển

en: Scripting
vi: Văn lệnh

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
vi: Đặt số các điểm ảnh trên mỗi đắp vá (trong phạm vi từ 1 đến 10) ?

en: Set the spacing to be used when gridding is on
vi: Đặt khoảng cách giữa các đường lưới khi theo lưới

en: Show designations
vi: Hiện sự chỉ định

en: Show more info on this project.
vi: Hiển thị thêm thông tin về dự án này.

en: Size
vi: Kích cỡ

en: Some hints about how to use Stacks
vi: Vài lời gợi ý về cách sử dụng Đống

en: Sorry that name is already used
vi: Tiếc là tên đó đang được dùng

en: Sorry, no help available here
vi: Xin lỗi vì không có trợ giúp sẵn sàng ở đây

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
vi: Tiếc là văn lệnh này đang được gọi
    từ một văn lệnh khác.

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
vi: Tiếc là không cho phép thay đổi tên
    của văn lệnh xếp lát cổ điển mà hiện thời
    mã hoá thuộc văn bản. Hãy lùi lại và thử lại.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
vi: Tiếc là {1} đang
    được sử dụng
    trong một văn lệnh.

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
vi: Sắp xếp các thẻ của nền hiện thời theo một trường nào đó

en: Sorted by
vi: Sắp xếp theo

en: Sounds
vi: Âm thanh

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
vi: Ghi rõ hạng giới hạn (limitClass) cho trình xem này nên là gì, tức là hạng chung nhất có phương pháp và phân loại thích hợp.

en: Sprout a new scriptor around this phrase
vi: Tạo một đồ văn lệnh mới chung quanh cụm từ này

en: Stack
vi: Đống

en: Stack / Book
vi: Đống/Sách

en: Stack Help
vi: Trợ giúp về Đống

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Supplies
vi: Đồ phụ tùng

en: Tags
vi: Thẻ

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
vi: Tìm cách xử trí mà có thể giúp sửa chữa vài vấn đề trong một dự án.

en: Target Age
vi: Tuổi đích

en: Test
vi: Thử

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
vi: Ô cửa sổ Thử/Có/Không để thử một điều kiện nào đó.

en: TestTile
vi: Thử xếp lát

en: Text
vi: Văn bản

en: Text Color
vi: Màu chữ

en: That event is already defined.
vi: Sự kiện đó đã được xác định về trước.

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
vi: Nhánh « xem thêm... » cung cấp cho bạn các mục trình đơn ít dùng hơn.

en: The name of the script to which this operation applies
vi: Tên của văn lệnh cho đó áp dụng thao tác này

en: The place where all your trashed morphs go.
vi: Đích đến của các biến thái bị xoá bỏ.

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
vi: Hiện thời không có
    bức vẽ nền cần xoá.

en: This border style cannot be used here
vi: Không thể sử dụng kiểu dáng viền này ở đây

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
vi: Đây là một biến được bạn xác định. Hãy chỉnh sửa cái này thành tài liệu hướng dẫn có ích.

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
vi: Đây là tên của bộ phát sở hữu văn lệnh này. Nếu bạn nhấn vào đây thì thấy một trình đơn các tuỳ chọn hữu ích thích hợp với bộ phát này và văn lệnh này.

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
vi: Đây là tên của văn lệnh đến đó mục nhập này liên quan.

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
vi: Gạch lát này này tham chiếu đến một đối tượng đồ hoạ thật: dùng mục trình đơn này để bắt đối tượng đó. Hãy cẩn thận ! Hành vi này có thể gỡ bỏ đối tượng khỏi một vị trí dự định.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
vi: Công cụ này cho phép bạn xem tất cả các văn lệnh cho tất cả các đối tượng trong dự án này.
    
    Đôi khi bạn chỉ quan tâm đến những văn lệnh đang làm nhịp hoặc *sẵn sàng* làm nhịp khi bạn bấm nút ĐI (lúc đó có trạng thái « bị tạm dừng »).
    
     • Bật tuỳ chọn « chỉ đồ làm nhịp » nếu bạn chỉ muốn thấy văn lệnh như vậy, tức là những văn lệnh hoặc bị tạm dừng hoặc đang làm nhịp.
    
     • *Không* bật tuỳ chọn này thì hiển thị tất cả các văn lệnh, bất chấp trạng thái hiện thời..
    
     • Hộp chọn khác có nhãn « mọi thể hiện » thì chỉ có tác động nếu bạn đã tạo « nhiều bản sao thể hiện cùng cấp » (!) của cùng một đối tượng, mà dùng chung một số văn lệnh. Trong trường hợp này, có ích khi thấy những văn lệnh của chỉ *một* bản sao, vì kết quả này chiếm ít sức chứa hơn và dễ hiểu hơn. Ghi chú rằng bạn cũng có khả năng điều khiển một văn lệnh cho một đối tượng *và* tất cả các bản sao cùng cấp, từ trình đơn của bản sao đang thấy, thông qua mục trình đơn như « truyền trạng thái cho các bản sao cùng cấp ».
    
     • Bật tuỳ chọn « mọi thể hiện » thì hiển thị các văn lệnh cho mọi bản sao thể hiện cùng cấp; không thì hiển thị những văn lệnh của chỉ một trong mỗi nhóm bản sao.
    
    Vậy tạo « nhiều bản sao thể hiện cùng cấp » của cùng một đối tượng như thế nào? Có vài phương pháp:
    
     1. Dùng mục trình đơn « tạo một bản sao thể hiện cùng cấp » hoặc « tạo nhiều bản sao cùng cấp... » trong trình đơn quầng của một đối tượng được văn lệnh điều khiển.
    
     2. Dùng gạch lát « chép » trong văn lệnh.
    
     3. Yêu cầu « đưa cho tôi một bản sao ngay bây giờ » từ trình đơn liên quan đến mục « chép » trong một trình xem.
    
    Nếu màn hình hiển thị nhiều bản sao thể hiện của cùng một đối tượng thì cũng có thể xem lại tất cả trong công cụ Mọi Văn Lệnh: hộp chọn « mọi thể hiện » điều khiển tuỳ chọn này.
    
    Lập « mọi thể hiện » nếu bạn muốn tạo một mục nhập riêng cho mỗi thể hiện, trái ngược với một mục riêng lẻ đại diện loại đối tượng đó.
    
    Ghi chú rằng nếu bạn lấy một bản sao của một đối tượng nào đó dùng móc quầng màu lục thì nó *không phải* là một bản sao thể hiện cùng cấp của đối tượng gốc. Vẫn hình như thế, vì nó bắt đầu với cùng những văn lệnh của đối tượng gốc, nhưng mà sau đó nó là độc lập thì thay đổi trong văn lệnh của đối tượng gốc không có tác động lên nó (và ngược lại).
    
    Đây là một điều phân biết quan trọng và không thể tránh được, vì lúc này ai đó muốn hiệu lực chức năng chia sẻ bền bỉ của bản sao thể hiện cùng cấp, và lúc đó không phải. Trong tương lai chúng ta có thể thám hiểm những khái niệm và sự phân biệt này.

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
vi: Ô xem này ĐÃ ứng xử như một đồ chứa,
    tức là nó được lập để ngụ ý con trỏ
    và có tự động bố trí dòng.

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
vi: Hành vi này sẽ thực sự lấy đối tượng mang văn lệnh này và đưa nó cho bạn. Bấm nút chuột (bên trái) để thả nó.

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
vi: Hành vi này sẽ thực sự lấy đối tượng được trình xem này thấy, và đưa nó cho bạn. Bấm cái nút (bên trái) trên chuột để thả nó.

en: Ticks (now: {1}/sec)
vi: Nhịp (giờ : {1}/giây)

en: Tile
vi: Gạch lát

en: Times
vi: Lần

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
vi: Ô cửa sổ Lần Lặp Lại để chạy nhiều lần một đoạn mã nguồn.

en: To resize the script, uncheck the box below
vi: Để thay đổi kích cỡ của văn lệnh, bỏ chọn hộp bên dưới

en: Turn auto-fit on or off
vi: Bật tắt chức năng tự động vừa khít

en: Turn drop shadows on or off
vi: Hiện/ẩn bóng thả

en: Turn gradient fill on or off
vi: Bật tắt chức năng điền chuyển sắc

en: Turn line wrapping on or off
vi: Bật/tắt chức năng ngắt dòng

en: Turn lock on or off
vi: Bật tắt chức năng khoá

en: Turn radial gradient on or off
vi: Bật tắt chuyển sắc tròn

en: Turn rounded corners on or off
vi: Bật/tắt góc tròn

en: Turn solid fill on or off
vi: Bật tắt chức năng điền đặc

en: Turn stickiness on or off
vi: Bật tắt tính dính

en: Turtle
vi: Rùa

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
vi: Gõ một số vào ô cửa sổ để chỉ định một rùa nào đó.

en: Type new name:
vi: Gõ tên mới:

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
vi: Gõ một chuỗi chữ vào ô cửa sổ bên phải, sau đó bấm cái nút « Tìm kiếm » này (hoặc bấm phím Return) để hiển thị dưới đây danh sách các gạch lát tương ứng với chuỗi đó.

en: Type the name you insist upon
vi: Gõ tên mong muốn

en: User custom events:
vi: Sự kiện được người dùng xác định:

en: What is the name of your new event?
vi: Tên của sự kiện mới là gì?

en: What should we call this new background?
vi: Nền mới này nên có tên nào?

en: When should this script run?
vi: Khi nào nên chạy văn lệnh này?

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
vi: Bất chấp vị trí của đối tượng này, lệnh « lấy » sẽ xé nó ra và đưa nó trong « tay » của bạn. Đây là một bước nghiêm trọng có thể tháo ra đồ rất khó thu thập lại !

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
vi: Có nên áp dụng các thay đổi cho toàn bộ văn bản hay chỉ cho vùng chọn

en: Which card number?
vi: Số thứ tự thẻ nào?

en: Yes
vi: Có

en: a variable defined by this object
vi: một biến xác định bởi đối tượng này

en: abandon unsituated players
vi: bỏ dở các trình phát không có vị trí

en: add
vi: thêm

en: add a card of background...
vi: thêm một thẻ có nền...

en: add a card of this background
vi: thêm một thẻ có nền này

en: add a new breed of turtle
vi: thêm nòi rùa mới

en: add a new patch variable
vi: thêm biến đắp vá mới

en: add a new script
vi: thêm một văn lệnh mới

en: add a new variable
vi: thêm một biến mới

en: add a vertex at beginning
vi: thêm đỉnh đâu

en: add a vertex at end
vi: thêm đỉnh cuối

en: add parameter
vi: thêm tham số

en: add search pane
vi: thêm ô tìm kiếm

en: align after
vi: sắp hàng đẳng sau

en: all instances
vi: mọi thể hiện

en: alternateBackground
vi: nền xen kẽ

en: apply my status to all siblings
vi: áp dụng trạng thái mình cho tất cả các bản sao cùng cấp

en: apply status to all siblngs
vi: áp dụng trạng thái vào tất cả các bản sao cùng cấp

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
vi: áp dụng trạng thái hiện thời của tất cả các văn lệnh của mình vào những văn lệnh của tất cả các bản sao cùng cấp

en: as object
vi: là đối tượng

en: attempt misc repairs
vi: thử sửa chữa linh tinh

en: attempt repairs
vi: thử sửa chữa

en: authoring tools...
vi: công cụ sáng tạo...

en: auto fit
vi: tự động vừa

en: auto-phrase-expansion
vi: tự động giãn ra cụm từ

en: automatic viewing
vi: tự động xem

en: background color for all pages...
vi: màu nền cho mọi trang...

en: basic
vi: cơ bản

en: batch pen trails
vi: vết bút bó

en: be a card in an existing stack...
vi: là một thẻ trong một đống đã có...

en: be default value on new card
vi: là giá trị mặc định mới trên thẻ mới

en: be defaults for new cards
vi: làm mặc định trên thẻ mới

en: become a stack of cards
vi: trở thành một đống thẻ

en: behave like a holder
vi: ứng xử như một đồ chứa

en: bold text
vi: chữ đậm

en: book...
vi: sách...

en: bookish items...
vi: mục loại sách...

en: bring all siblings to my location
vi: đem tất cả các bản sao cùng cấp đến vị trí của tôi

en: browse class
vi: duyệt qua hạng

en: browser for scripts
vi: bộ duyệt các văn lệnh

en: button
vi: nút

en: button down?
vi: nút xuống ?

en: button to fire this script
vi: cái nút để khởi chạy văn lệnh này

en: button up?
vi: nút lên ?

en: can be found in the following categories
vi: tìm thấy được trong những phân loại theo đây

en: cancel changes made and close panel
vi: hủy bỏ các thay đổi được làm và đóng bảng

en: category
vi: phân loại

en: change value type
vi: đổi loại giá trị

en: choose a costume
vi: chọn một hình dạng

en: choose limit class...
vi: chọn hạng giới hạn...

en: choose this to obtain a tile which represents the object associated with this script
vi: chọn mục này để nhận một gạch lát đại diện đối tượng liên quan đến văn lệnh này

en: choose type...
vi: chọn loại...

en: choose vocabulary...
vi: chọn từ vựng...

en: classic tiles
vi: gạch lát cổ điển

en: clear all pen trails
vi: xoá tất cả các vết bút

en: clear new-page prototype
vi: xoá sạch nguyên mẫu trang mới

en: clear pen trails
vi: xoá vết bút

en: click here to add
    another category pane
vi: nhấn vào đây để thêm
    một ô phân loại mới

en: click here to add a variable
    to this object.
vi: nhấn vào đây để thêm một biến
    vào đối tượng này.

en: click here to choose a new type for this parameter
vi: nhấn vào đây để chọn một loại mới cho tham số này

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
vi: nhấn vào đây để thấy
    một trình đơn cho phép bạn
    tìm thấy đối tượng này,
    tách rời một gạch lát v.v.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
vi: nhấn vào đây để thấy một bảng chọn gạch lát hữu ích để sử dụng trong văn lệnh.

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
vi: nhấn vào đây để nhận một gạch lát tham chiếu đến bộ phát này.

en: click here to obtain this object's Viewer
vi: nhấn vào đây để nhận trình xem đối tượng này

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
vi: bấm để chạy văn lệnh « {1} » trong bộ phát tên « {2} »

en: close
vi: đóng

en: closing
vi: đang đóng

en: color
vi: màu

en: color  sees
vi: màu  thấy

en: command
vi: lệnh

en: copy object's name to clipboard
vi: sao chép tên đối tượng sang bảng tạm

en: copy page url to clipboard
vi: chép URL trang sang bảng nháp

en: debug...
vi: gỡ lỗi...

en: decimal places...
vi: lần số...

en: decrease kern
vi: giảm chỗ định

en: define a new custom event
vi: xác định một sự kiện tự chọn mới

en: delete a custom event
vi: xoá bỏ một sự kiện tự chọn mới

en: delete all cards *except* this one
vi: xoá mọi thẻ *trừ* thẻ này

en: delete background painting
vi: xoá bức vẽ nền

en: delete the graphic that forms the background for this me.
vi: xoá đồ hoạ làm nền cho thể hiện mình này.

en: delete this card
vi: xoá thẻ này

en: destroy "
vi: hủy "

en: destroy all this object's scripts
vi: hủy tất cả các văn lệnh của đối tượng này

en: destroy this object
vi: hủy đối tượng này

en: destroy this script
vi: hủy văn lệnh này

en: detached method pane
vi: ô phương pháp tách rời

en: detailed watcher
vi: bộ theo dõi chi tiết

en: dial to
vi: quay đến

en: distance to
vi: khoảng cách tới

en: divide
vi: chia

en: divide & truncate
vi: chia và cắt ngắn

en: divisible by
vi: chia hết cho

en: do
vi: làm

en: drag & drop
vi: kéo và thả

en: drag and drop to 
    add a new script
vi: kéo và thả để thêm
    một văn lệnh mới

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
vi: kéo từ đây để nhận một cụm từ gán.

en: edit balloon help
vi: sửa trợ giúp tự mở

en: edit balloon help for this script
vi: sửa trợ giúp tự mở về văn lệnh này

en: empty script
vi: văn lệnh trống

en: empty trash can
vi: đổ Sọt Rác

en: enclose within parentheses
vi: đặt trong ngoặc đơn

en: equal
vi: bằng

en: etoy vocabulary summary
vi: tóm tắt từ vựng etoy

en: evaluation error
vi: lỗi định giá

en: explain designations
vi: giải thích sự chỉ định

en: explain status alternatives
vi: giải thích các trạng thái xen kẽ

en: expunge empty scripts
vi: xoá hẳn văn lệnh trống

en: false
vi: sai

en: fence enabled
vi: hàng rào đã bật

en: fewer card controls
vi: ít điều khiển thẻ

en: fill & border
vi: tô đầy và viền

en: find all sibling instances and bring them to me
vi: tìm tất cả các bản sao thể hiện cùng cấp, và đem đến tôi

en: find via this template
vi: tìm thông qua mẫu này

en: find...
vi: tìm...

en: fires per tick...
vi: lần khởi chạy mỗi nhịp...

en: first card
vi: thẻ đầu

en: font changing
vi: thay đổi phông chữ

en: forcibly rename object
vi: buộc thay tên đối tượng

en: forget other costumes
vi: quên hình dạng khác nào

en: forward by
vi: tiếp theo

en: function
vi: hàm

en: gallery of players
vi: phòng trưng bày bộ phát

en: geometry
vi: cấu trúc

en: give me a copy now
vi: đưa cho tôi một bản sao ngay bây giờ

en: go to card...
vi: đi tới thẻ...

en: gold box
vi: hộp vàng

en: gold box items
vi: mục hộp vàng

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
vi: điều khiển nếu, khi một đối tượng được chạm bên trong mình, một trình xem nên được tự động khởi chạy cho nó hay không

en: grab morph
vi: lấy biến thái

en: grab this object
vi: lấy đối tượng này

en: greater than
vi: lớn hơn

en: greater than or equal
vi: lớn hơn hay bằng

en: hand me a "button down?" tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại « nút đã bấm chưa? »

en: hand me a "button up?" tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại « nút chưa bấm? »

en: hand me a "function" tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại « hàm »

en: hand me a "random number" tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại « số ngẫu nhiên »

en: hand me a "repeat..times" tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại « lặp lại ... lần »

en: hand me a numeric-constant tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại hạng thuộc số

en: hand me a picture of pen trail
vi: đưa cho tôi một hình ảnh của dấu vết bút

en: hand me a test-yest-no tile
vi: đưa cho tôi một gạch lát loại thử-có-không

en: hand me a tile for self
vi: đưa cho tôi một gạch lát cho mình

en: hand me this object
vi: đưa cho tôi đối tượng này

en: hide card controls
vi: ẩn điều khiển thẻ

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
vi: nếu hiện thời hiển thị ảnh mẫu thì điều khiển chiều cao tiêu chuẩn

en: impart scripts to...
vi: truyền văn lệnh cho...

en: include at beginning
vi: gồm có ở đầu

en: include at end
vi: gồm có ở cuối

en: increase kern
vi: tăng chỗ định

en: indicate all siblings
vi: ngụ ý tất cả các bản sao cùng cấp

en: insert a card
vi: chèn thẻ

en: insert a vertex at cursor
vi: chèn đỉnh ở con trỏ

en: insert cards from a file...
vi: chèn thẻ từ một tập tin...

en: insert cards from clipboard data
vi: chèn thẻ từ dữ liệu bảng nháp

en: inspect
vi: xem xét

en: inspect class
vi: xem xét hạng

en: inspect morph
vi: xem lại biến thái

en: inspect object
vi: xem xét đối tượng

en: inspect player
vi: xem lại trình phát

en: inspect this Viewer
vi: xem xét trình xem này

en: inspect this Vocabulary
vi: xem xét từ vựng này

en: instance variable order...
vi: thứ tự biến thể hiện...

en: is in the following category
vi: nằm trong phân loại theo đây

en: is over color
vi: ở trên màu

en: italic text
vi: chữ nghiêng

en: keep changes made and close panel
vi: giữ các thay đổi được làm và đóng bảng

en: keep in one file
vi: giữ trong cùng một tập tin

en: larger value
vi: giá trị lớn hơn

en: last card
vi: thẻ cuối

en: layout
vi: bố trí

en: less than
vi: ít hơn

en: less than or equal
vi: ít hơn hay bằng

en: line is curved
vi: đường cong

en: line is opened
vi: đường vẫn mở

en: listening
vi: đang lắng nghe

en: load PPT images from slide #1
vi: nạp ảnh PPT từ ảnh chiếu #1

en: look like
vi: hình như

en: make a new background...
vi: tạo một nền mới...

en: make a sibling instance
vi: tạo một bản sao thể hiện cùng cấp

en: make all my sibling instances look like me.
vi: làm cho tất cả các bản sao thể hiện cùng cấp của tôi hình như tôi.

en: make all pages this size
vi: làm cho mọi trang có kích cỡ này

en: make all siblings look like me
vi: làm cho tất cả các bản sao cùng cấp hình như tôi

en: make an instance for my data
vi: tạo một thể hiện cho dữ liệu của tôi

en: make detachable
vi: làm cho tách rời được

en: make graph paper...
vi: tạo giấy kẻ ô...

en: make multiple siblings...
vi: tạo nhiều bản sao cùng cấp...

en: make sound
vi: phát âm thanh

en: miscellaneous
vi: linh tinh

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
vi: hiển thị tạm thời, bằng cách chớp, tất cả các bản sao cùng cấp của tôi

en: more geometry
vi: dạng hình thêm

en: more...
vi: xem thêm...

en: more...
vi: xem thêm...

en: motion
vi: chuyển động

en: mouseDown
vi: bấm chuột

en: mouseEnter
vi: chuột_vào

en: mouseEnterDragging
vi: chuột_vào_kéo

en: mouseLeave
vi: chuột_rời

en: mouseLeaveDragging
vi: chuột_rời_kéo

en: mouseStillDown
vi: ấn giữ chuột

en: mouseUp
vi: buông chuột

en: move card one position earlier
vi: dời thẻ về trước theo một vị trí

en: move card one position later
vi: dời thẻ tới sau theo một vị trí

en: move card to back of stack
vi: gửi thẻ ra sau đống

en: move card to front of stack
vi: nâng thẻ lên trước đống

en: multiply
vi: nhân

en: name for new variable:
vi: tên cho biến mới:

en: narrow text
vi: chữ hẹp

en: new scripting area
vi: vùng tạo văn lệnh mới

en: next card
vi: thẻ tiếp

en: no arrowheads on pens
vi: không có mũi tên đầu trên vết bút

en: no change
vi: chưa thay đổi gì

en: no path obtained
vi: không tìm được đường dẫn

en: no pen trails present
vi: không có dấu vết bút

en: no such card
vi: không có thẻ như vậy

en: normal
vi: bình thường

en: normal text
vi: chữ tiêu chuẩn

en: not equal
vi: không bằng

en: number
vi: số

en: objects (o)
vi: đối tượng (o)

en: observation
vi: quan sát

en: ok
vi: OK

en: okay, this object is now named
vi: đối tượng này giờ có tên

en: open
vi: mở

en: open a button properties panel for the morph
vi: mở một bảng thuộc tính nút cho biến thái

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
vi: mở một từ điển có một ô cửa sổ gõ-vào để tìm kiếm (không khuyến khích !)

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
vi: mở một cửa sổ nhỏ mà hiển thị mã nguồn Smalltalk cơ sở của văn lệnh này.

en: open a main properties panel for the morph
vi: mở một bảng thuộc tính chính cho biến thái đó

en: open a text properties panel for the morph
vi: mở một bảng thuộc tính văn bản cho biến thái

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
vi: mở một cửa sổ hiển thị mã nguồn cho đối tượng này theo định dạng lập trình viên truyền thống

en: open lexicon with search pane
vi: mở từ điển với ô tìm kiếm

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
vi: mở hoặc đóng phần dưới mà hiển thị mỗi văn lệnh riêng

en: open standard lexicon
vi: mở từ điển tiêu chuẩn

en: open the viewer of the object to which this script belongs
vi: mở trình xem đối tượng sở hữu văn lệnh này

en: open this object's Viewer
vi: mở trình xem đối tượng này

en: open this script's Scriptor
vi: mở đồ văn lệnh của văn lệnh này

en: open underlying scriptor
vi: mở đồ văn lệnh cơ sở

en: open viewer
vi: mở trình xem

en: open viewer for this object
vi: mở trình xem đối tượng này

en: opening
vi: đang mở

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
vi: mở một trình xem trực tiếp trên biến thái đã vẽ

en: other...
vi: khác...

en: parentheses
vi: ngoặc đơn

en: parenthesized
vi: trong ngoặc đơn

en: paste book page
vi: dán trang sách

en: patch
vi: đắp vá

en: paused
vi: bị tạm dừng

en: pen use
vi: sử dụng bút

en: place in a function
vi: chỗ trong hàm

en: play
vi: phát

en: play frequency of
vi: tần số phát của

en: playfield options
vi: tùy chọn vùng phát

en: previous card
vi: thẻ trước

en: propagate status to siblings
vi: truyền trạng thái cho các bản sao cùng cấp

en: property
vi: thuộc tính

en: put onto Background
vi: để vào Nền

en: random
vi: ngẫu nhiên

en: readout string
vi: chuỗi kết xuất

en: ready to run all the time
vi: lúc nào cũng sẵn sàng chạy

en: refer to masters
vi: tham chiếu đến các bản chủ

en: reinvigorate
vi: tiếp sinh lực

en: relaunch this Viewer
vi: khởi chạy lại trình xem này

en: reload all from server
vi: nạp lại tất cả từ máy phục vụ

en: remainder when divided by
vi: phần dư khi chia cho

en: remove "{1}"
vi: bỏ « {1} »

en: remove all vertices but cursor
vi: bỏ mọi đỉnh trừ ở con trỏ

en: remove all viewers
vi: gỡ bỏ tất cả các trình phát

en: remove from Background
vi: bỏ khỏi Nền

en: remove function
vi: bỏ hàm

en: remove parameter
vi: bỏ tham số

en: remove parentheses
vi: bỏ các ngoặc đơn

en: remove the vertex at cursor
vi: bỏ đỉnh ở con trỏ

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
vi: gỡ bỏ toàn bộ trình xem này khỏi màn hình
    (đừng lo vì không mất gì).

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
vi: gỡ bỏ ô cửa sổ này khỏi màn hình
    Đừng lo vì không mất gì.

en: remove viewers of all players
vi: gỡ bỏ trình xem của mọi bộ phát

en: rename  "
vi: thay tên "

en: rename "{1}"
vi: thay tên « {1} »

en: rename object
vi: thay tên đối tượng

en: repeat
vi: lặp lại

en: restore default tile
vi: phục hồi gạch lát mặc định

en: reveal this object
vi: khám phá đối tượng này

en: revert to tile version
vi: trở lại phiên bản gạch lát

en: revert to tile version...
vi: trở lại phiên bản gạch lát...

en: round up strays
vi: sắp đặt vật bị lạc

en: run all the time
vi: lúc nào cũng chạy

en: run when called
vi: chạy khi được gọi

en: run when mouse goes down on me
vi: chạy khi nút chuột được bấm vào mình

en: save as new-page prototype
vi: lưu dạng nguyên mẫu trang mới

en: save this version
vi: lưu phiên bản này

en: script
vi: văn lệnh

en: scripting
vi: tạo văn lệnh

en: scripts
vi: văn lệnh

en: scripts for this background
vi: văn lệnh cho nền này

en: script{1}
vi: văn lệnh {1}

en: search
vi: tìm kiếm

en: search for text
vi: tìm đoạn văn

en: send all pages to server
vi: gửi mọi trang cho máy phục vụ

en: send this page to server
vi: gửi trang này cho máy phục vụ

en: send to all
vi: gửi cho tất cả

en: send to back
vi: gửi ra sau

en: set grid spacing...
vi: lập khoảng cách dòng lưới...

en: set thumbnail height...
vi: lập độ cao ảnh mẫu...

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
vi: Chức năng lập chiều cao của ảnh mẫu
    thì chỉ có tác động khi bạn đang hiển thị
    ảnh mẫu.

en: show arrows
vi: hiện mũi tên

en: show card controls
vi: hiện điều khiển thẻ

en: show categories
vi: hiện phân loại

en: show code textually
vi: hiển thị mã nguồn theo văn bản

en: show designations
vi: hiện sự chỉ định

en: show viewers of all players
vi: hiện trình xem của mọi bộ phát

en: shuffle contents
vi: xáo trộn nội dung

en: siblings...
vi: bản sao cùng cấp...

en: simple watcher
vi: bộ theo dõi đơn giản

en: smaller value
vi: giá trị nhỏ hơn

en: sorry -- no slots of that type
vi: tiếc là không có khe loại này

en: sort cards by...
vi: sắp xếp thẻ theo...

en: sort pages
vi: sắp xếp trang

en: sound
vi: âm thanh

en: sound effect for all backgrounds
vi: hiệu ứng âm thanh cho mọi nền

en: sound effect for all pages
vi: hiệu ứng âm thanh cho mọi trang

en: sound effect this background only
vi: hiệu ứng âm thanh chỉ cho nền này

en: sound effect this page only
vi: hiệu ứng âm thanh chỉ cho trang này

en: sound library
vi: thư viện âm thanh

en: stacks and cards...
vi: đống và thẻ...

en: start holding separate data for each instance
vi: bắt đầu giữ dữ liệu riêng cho mỗi thể hiện

en: start painting in
vi: bắt đầu sơn trong

en: start recording
vi: bắt đầu thu

en: start using for reference thumbnail
vi: bắt đầu dùng cho ảnh mẫu tham chiếu

en: status of scripts
vi: trạng thái về các văn lệnh

en: stop
vi: dừng

en: stop at last page
vi: dừng ở trang cuối

en: stop holding separate data for each instance
vi: dừng lại giữ dữ liệu riêng cho mỗi thể hiện

en: stop using for reference thumbnail
vi: dừng lại dùng cho ảnh mẫu tham chiếu

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
vi: gỡ bỏ cuộc gọi hàm thì để lại chỉ đối số lập trước

en: strip away the parenthesises
vi: gỡ bỏ các ngoặc đơn

en: struck out text
vi: chữ gạch xoá

en: subtract
vi: trừ

en: summary of scripts
vi: tóm tắt về các văn lệnh

en: switch to next costume
vi: chuyển sang hình dạng tiếp

en: switch to previous costume
vi: chuyển sang hình dạng trước

en: take out of window
vi: lấy ra cửa sổ

en: test
vi: thử

en: tests
vi: sự thử

en: there was no conflict; this object is now named
vi: không có xung đột; đối tượng này giờ có tên

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
vi: gạch lát này không phải thích hợp với đối tượng loại này

en: tickers only
vi: chỉ đồ làm nhịp

en: ticking
vi: đang làm nhịp

en: tile for me
vi: gạch lát cho mình

en: tile for this object
vi: gạch lát cho đối tượng này

en: tile representing this object
vi: gạch lát đại diện đối tượng này

en: tiles to get...
vi: gạch lát cần lấy...

en: times
vi: lần

en: true
vi: đúng

en: turn by
vi: quay theo

en: turtle
vi: rùa

en: uncache page sorter
vi: xoá vùng nhớ tạm sắp xếp trang

en: underlined text
vi: chữ gạch dưới

en: unhide hidden objects
vi: hiện lại đối tượng bị ẩn

en: unlock locked objects
vi: mở khoá các đối tượng bị khoá

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
vi: ở đây thì lập một hoà tiết nền màu vàng và xanh nhạt.

en: use standard texture
vi: dùng hoà tiết chuẩn

en: var
vi: biến

en: variables
vi: biến

en: view by icon
vi: xem theo biểu tượng

en: view by name
vi: xem theo tên

en: view by size
vi: xem theo cỡ

en: view morph directly
vi: xem trực tiếp biến thái

en: view trash contents
vi: xem nội dung của Sọt Rác

en: view with line layout
vi: xem theo bố trí dòng

en: viewing options for "{1}"
vi: các tuỳ chọn xem « {1} »

en: visual effect for all backgrounds
vi: hiệu ứng trực quan cho mọi nền

en: visual effect for all pages
vi: hiệu ứng trực quan cho mọi trang

en: visual effect this background only
vi: hiệu ứng trực quan chỉ trên nền này

en: visual effect this page only
vi: hiệu ứng trực quan chỉ trên trang này

en: what do these mean?
vi: cái này có nghĩa nào?

en: when I am being closed
vi: khi mình đang được đóng

en: when I am being opened
vi: khi mình đang được mở

en: when mouse comes back up
vi: khi nút chuột được buông

en: when mouse enters my bounds, button down
vi: khi chuột vào biên giới mình với nút được ấn giữ

en: when mouse enters my bounds, button up
vi: khi chuột vào biên giới mình với nút chưa được bấm

en: when mouse exits my bounds, button down
vi: khi chuột rời biên giới mình với nút được ấn giữ

en: when mouse exits my bounds, button up
vi: khi chuột rời biên giới mình với nút chưa được bấm

en: when this script should run
vi: khi nào nên khởi chạy văn lệnh này

en: where is this object?
vi: đối tượng này ở đâu?

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
vi: có nên tự động cố gắng vừa chính xác nội dung mình hay không

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
vi: có nên bật ba tuỳ chọn tự động bố trí dòng, co giãn để vừa và ngụ ý con trỏ không; có ích để điều khiển hoạt ảnh v.v.

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
vi: kéo một đối tượng từ bên trong có nên tạo một BẢN SAO của nó hay không

en: whether gridding should be used in my interior
vi: có nên theo lưới bên trong mình hay không

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
vi: đối tượng lớn nên được ảnh mẫu đại diện hay không

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
vi: đối tượng đang di chuyển có nên dừng ở cạnh đồ chứa hay không

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
vi: đối tượng có nên hiển thị quầng khi chuột ở trên hay không

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
vi: biến thái phụ có nên tự động sắp đặt theo dòng hay không

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
vi: biến thái phụ « hiện thời » có nên được ngụ ý bằng một viền màu đen hay không

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
vi: vùng phát nên có gốc Đề các ở góc dưới bên trên hoặc ở tâm

en: whether the grid should be shown when gridding is on
vi: bật chức năng theo lưới thì hiển thị lưới không

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
vi: thả vào mình cụm từ gạch lát có nên tự động phân nhánh đồ văn lệnh chung quanh

en: while mouse still down
vi: khi nút chuột còn ấn giữ

en: wrap after last page
vi: cuộn vòng sau trang cuối cùng

en: {1} [or more] repair(s) made
vi: đã sửa chữa ít nhất {1} lần

en: {1} is used for vector operations
vi: « {1} » được dùng cho thao tác véc-tơ

en: {1}'s {2}
vi: {2} của {1}
