eToys - en to sv translation catalogue (887 entries)

en: 
    
    Good luck!
sv: 
    
    Lycka till!

en:   Auto
sv:   Automatisk

en:   Help
sv:   Hjälp

en:   New
sv:   Ny

en:   New game
sv:   Nytt spel

en:   Play
sv:   Spela

en:   Quit
sv:   Avsluta

en:   Redo
sv:   Gör om

en:   Undo
sv:   Ångra

en:  Change morph
sv:  Ändra morf

en:  Mouse-down action
sv:  Beteende när musknappen trycks ner

en:  Mouse-down look
sv:  Utseende när musknappen trycks ner

en:  Mouse-down repeating
sv:  Mus-ner upprepning

en:  Mouse-enter look
sv:  Utseende när musen förs över

en:  Mouse-over highlighting
sv:  Mus-över framhävning

en:  Mouse-up action
sv:  Beteende när musknappen släpps upp

en:  loss
sv:  förlust

en:  losses
sv:  förluster

en:  menu definition
sv:  menydefinition

en:  scripts:
sv:  skript:

en:  tile(s) changed to "
sv:  byggsten(ar) ändrade till "

en:  tiles reverted to "clink"
sv:  byggstenar återställda till "klink"

en:  win
sv:  vinst

en:  wins
sv:  vinster

en: (create account)
sv: (skapa konto)

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
sv: Ett  datafält som kommer att ha olika värden på varje kort med denna bakgrund

en: A Personal Digital Assistant
sv: En Personlig Digital Assistent

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
sv: Ett brädspel som gjorts av Tim Olson, baseras på ett spel som ursprungligen skrivits för UNIX av Eiji Fukumoto.

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
sv: En knapp som används vid byggstensskriptning; dess skript kommer att vara en metod som hör till den lekplats som innehåller den

en: A circular shape
sv: En rund form

en: A collapsed version of {1}.  Click to open it back up.
sv: En sammandragen version av {1}.  Klicka för att öppna den igen.

en: A fine game of chess
sv: Ett fint schackspel

en: A joystick-like control
sv: En styrspaksliknande kontroll

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
sv: En meny med valmöjligheter i anslutning till detta objekt sett som en lekplats

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
sv: En meny som har att göra med hur man använder lådor. För bästa resultat, använd "behåll denna menu uppe"

en: A multi-paged structure
sv: En struktur med många sidor

en: A non-editable picture of something
sv: En bild som inte kan redigeras

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
sv: Bilden kan inte ändras.  Om du gör en bild med ritpaletten, så kan du ändra den senare.

en: A piece of text that will occur on every card of the background
sv: En text som kommer att visas på varje kort med denna bakgrund

en: A rectangle
sv: En rektangel

en: A rectangular shape, with border and fill style
sv: En rektangulär form med kantlinje och fyllnadsstil

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
sv: Ett rullbart datafält som kommer att ha olika värden på varje kort med denna bakgrund

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
sv: En serie hopkopplade linjesegment, som kan bilda en sluten form eller en zick-zack-linje.  Tryck Shift-klick så ser du handtagen och kan flytta punkterna.

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
sv: En kort text med vackert typsnitt.  Ändra storleken med storlekshandtaget.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
sv: En jämn vågig kurva, eller slät kurva.  Tryck Shift-klick så ser du handtagen och kan flytta ändpunkterna. Genom att använda halo-menyn kan den ändras till en polygon, och kan göras "öppen" i stället för stängd.

en: A star
sv: En stjärna

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
sv: En rät linje.  Tryck Shift-klick så ser du handtagen och kan flytta dess ändpunkter.

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
sv: Ett textfält med en rundad, skuggad ram och med en snygg font.

en: A tool for discarding objects
sv: Ett verktyg för att kasta objekt

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
sv: Ett verktyg som låter dig bläddra objektkatalogen

en: A unique solitaire card game
sv: En unik patiens

en: A window for composing text
sv: Ett fönster att skriva text

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
sv: Överge  denna piano rulla.  Om du har gjort ändringar och vill få dem att skrivas till i den ursprungliga händelseteatern, se till att spara dem före du överger pianorullen.

en: About the Cipher Panel
sv: Om chifferpanelen

en: About the Crostic Panel
sv: Om Kryptopanelen

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept(s)
sv: Godkänn(s)

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Add a new morph
sv: Lägg till en ny morf

en: Add label
sv: Lägg till etikett

en: All Scripts
sv: Alla skript

en: All scripts in this project
sv: Alla skript i detta projekt

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
sv: Låter dig ändra typsnittet för siffrorna.

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
sv: Låter dig bestämma en ny färg för klockans händer.  Märk att själva *klockans* färg kan bytas genom att använda halons omfärgningshandtag.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
sv: Låter dig bestämma en ny färg för PM timmar (kl 13-24) i mitten av klockan; under AM timmar (kl 1-12) används en ljusare ton av samma färg.

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
sv: En Händelserulla används för att visualisera och redigera spåren, eller "bandet" av en "händelsefilm" i Händelse Teatern.
    
    Rullen visar tre "spår", en för alla Mus-händelser, en för Tangentbordshändelser, och en för alla andra händelser, såsom ljud.
    
    Du kan *ta bort* vilken som helst del från Händelserullan genom att ta upp den med musen och släppa ner den någonstans utanför rullen (t.ex. på skrivbordet eller skräpkorgen.) Om du är osäker på resultatet av att ta bort en del, kan du sätta den på skrivbordet, spela upp bandet och sedan ta upp delen från skrivbordet och sätta den tillbaka där den var i händelserullan och spela upp den igen för att jämföra.
    
    Du kan *flytta om* vilken som helst del i händelserullan genom att plock upp den med musen och släppa ner den någon annanstans i rullan. VARNING: Delar i mus-händelse spåret skall inte släppas ner så att de överlappar -- se varning nere under "Tips".
    
    Du kan dra in diverse olika delar *in till* rullen. Till exempel kan du släppa ner en "Morf" eller "Tegel" från Ljudinspelaren, och du kan släppa ner en "knapp" som representerar en annan händelse-inspelning (men detta rekommenderas inte i nuläget.) Ett sätt att lägga till röstkommentar till en befintlig händelseinspelning, är att spela upp inspelningen medans du gör individuella bitar av röstinspelningar med ett vanligt Squeak Ljudinspelningsverktyg. Efter att du är nöjd med en inspelning, ta en "morf" från ljudinspelningsverktyget, och placera det i händelserullan där du vill.
    
    Du kan *ändra storlek* på saker i "mus" spåret. Då du sträcker ut eller krymper en mus-sekvens, ändras händelserna inom sekvensen lineärt inom den nya angivna tidsrymden. [VARNING: Ändra inte storleken på en musdel så att den överlappar en närliggande del. Detta är ett fel i programmet att det ens är möjligt att ställa till så.]
    
    Förutam att kunna lägga till separat inspelade röstkommentarer sosom anges ovan, finns det en inbyggd röstkommentar mekanism i Händelse Teatern. Närhelst du spelar upp en befintlig händelse-inspelning i en Händelse Teater, syns en "Spela in röstkommentar" knapp. Om du trycker på knappen, fortsätter uppspelnngen av händelseinspelningen och du kan spela in en röstkommentar med vilken del du vill. Då du är klarmed rästkommentaren, kan du trycka "sluta banda in röstkommentar" knappen; uppspelnngen fortsätter, och du kan igen senare, denna gång eller vid senare uppspelning, lägga till mera röstkommentarer. För att ta bort en röstkommentar, dra den bara bort från händelserullan; för att flytta kommentaren, ta upp den med musen och släpp ner på annan plats i händelserullan.
    
    Då du gör en ändring i Händelserullan, ändras bandet för Händelse Teatern genast. så då du spelar upp händelsefilmen, ser du genast ändringen. Om du är missnöjd med ändringen, finns det en nivå av "ångra", som tar tillbaka Händelse Teatern till situationen före senaste redigeringen i Händelserullan. Det finns också en "djupare" nivå av "ångra" tillgänglig, som återställer Händelse Teatern (och alltså också sammanhängande Händelserulla) till det ursprungliga skicket de hade då du först öppnade händelserullan.
    
    
    Tangentbordsspår
    
    Du kan flytta eller ta bort delar av tangentbordshändelserna.
    
    Färgnycklar för tangentbordsspåret: (Dessa kommer att ändras snart!)
    
    \Vit	Enkelt tecken små bokstäver, ingen modifieringstangent nedtryckt
    	Röd		Shift-tangent nedtryckt
    	Grön	Alt--tangent nedtryckt
    \Gul	Control--tangent nedtryckt
    
    	Gul	A "mellanslag" tecken
    	Blå		A "baksteg" tecken
    
    Tecken som inte kan skrivas ut visas i rött men ascii värdet, t.ex. #13 för "radbyte" tecken.
    
    *Viktiga Tips*
    
    (1) För att få fram halon för ett objekt i Händelserullan, håll ner SHIFT tangenten medans du halo-klickar på objektet.
    
    (2) Flytta INTE mus-spår delar så att två överlappar varandra, eftersom det leder till att händelserna i de två delarna sammanblandas så att de aldrig kan redas ut mera, och blandnigen kan ge tokiga resultat. Det är ett fel i prgrammet att du kan få mus-delar att överlappa. Så GÖR DET INTE! Om det händer i misstag, har du säkert nytta av någon av systemets ångra/återställ mekanismer.

en: An analog clock face
sv: En analog klocktavla

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
sv: En kopplingspunkt för anslutningar som du kan bädda in i en annan morf.

en: An ellipse or circle
sv: En ellips eller cirkel

en: An elliptical or circular shape
sv: En elliptisk eller cirkulär form

en: An example of how to use double-click in moprhic
sv: Ett exempel över hur man använder dubbelklickning i morfiska

en: An extreme-wide-angle lens
sv: En extrem-vidvinkel-lins

en: An eye which follows the cursor
sv: Ett öga som följer markören

en: Are you sure you want to discard all typing?
sv: Är du säker att du vill ta bort allt det skrivna?

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
sv: Som tips får du de fem längsta svaren.
    Är du säker att du vill ha dem?

en: BMP file
sv: BMP fil

en: Background Field
sv: Bakgrundsfält

en: Background Label
sv: Bakgrundsetikett

en: Basic
sv: Enkel

en: Book
sv: Bok

en: Building Viewers...
sv: Bygger granskare...

en: Button
sv: Knapp

en: Button Properties for {1}
sv: Knappegenskaper för {1}

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel this login operation.
sv: Avbryt denna inloggning.

en: Cancel(l)
sv: Avbryt(l)

en: Cards Left:
sv: Kort kvar:

en: Change color (press shift for more properties)
sv: Byt färg (tryck skift för fler egenskaper)

en: Change font
sv: Ändra teckensnitt

en: Change scale
sv: Ändra skala

en: Change size (press shift to preserve aspect)
sv: Byt storlek (tryck skift för att bevara förhållandet mellan sidorna)

en: Change style
sv: Ändra stil

en: Change the color of this object
sv: Ändra det här objektets färg

en: Change the size of this object
sv: Ändra det här objektets storlek

en: Chess
sv: Schack

en: ChineseCheckers
sv: Kinaschack

en: Choose a background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Choose a display depth
sv: Välj visningsdjup

en: Choose a file
    to load
sv: Välj fil att
    hämta

en: Choose a line color
sv: Välj linjefärg

en: Choose a new graphic
sv: Välj en ny grafik

en: Choose a version to restore
sv: Välj en version att återställa

en: Choose another year
sv: Välj ett annat år

en: Choose font:
sv: Välj typsnitt:

en: Choose forward direction
sv: Välj riktning framåt

en: Choose one of the following conditions
sv: Välj ett av följande villkor

en: Choose orientation...
sv: Välj riktning...

en: Choose the font for this list
sv: Välj typsnitt för denna lista

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
sv: Välj standardfont för kod, listor, menyer, föntertitlar m m.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
sv: Välj vilken färg som skall användas för att markera text i morfisk.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
sv: Välj vilken färg som skall användas för att markera vilken panel som har tangentbordsfokus

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
sv: Välj vilken färg som skall användas för textinsättningspunkten i morfisk.

en: Cipher
sv: Chiffer

en: Circle
sv: Cirkel

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Clock
sv: Klocka

en: Close the topmost window if possible.
sv: Stäng det översta fönstret om det går.

en: Close this dialog
sv: Stäng denna dialog

en: Collapse
sv: Fäll in

en: Connectors
sv: Anslutningar

en: Creates a new morphic project
sv: Skapar nytt morfprojekt

en: Crostic
sv: Crostic-krypto

en: Crostic Hints
sv: Krypto tips

en: Current:
sv: Nuvarande:

en: Curve
sv: Kurva

en: Debug (press shift to inspect morph)
sv: Felsökning (tryck på skift för att granska en morf)

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
sv: Ta bort detta objekt -- varning -- kan vara destruktivt!

en: Delete\Keep
sv: Ta bort\Behåll

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
sv: Tar bort alla morfer som inte är fönster från världen.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
sv: Tar bort alla fönster som inte har osparade textändringar.

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
sv: Vill du verkligen stänga alla fönster
    förutom de som har obekräftade redigeringar?

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
sv: Vill du verkligen ta bort
    projektet {1}
    och allt dess innehåll?

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
sv: Vill du verkligen ta bort alla objekt
    som inte finns i fönster?

en: Document
sv: Dokument

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
sv: Dubbelklicka på mig för att ändra min färg; 
    enkelklicka på mig för att ändra min kantfärg;
    håll ner musen på mig och flytta för att växa 
    (om jag är röd) eller krympa (om jag är blå).

en: DoubleClick
sv: Dubbelklicka

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
sv: Drag in hit för att ändra hur ofta knapen upprepar medans musen är nere

en: Drag in here to change the halo width
sv: Drag in hit för att ändra bredden på halon

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
sv: Släpp en annan morf här för att ändra målet och åtgärden för denna knapp. (Fungerar bara för vissa morfer)

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
sv: Släpp ned en annan morf här för att ändra visuellt utseende för denna knapp då musen går in över den.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
sv: Släpp en annan morf här för att ändra hur denna knapp ser ut när den klickas på med musen.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
sv: Släpp en annan morf här för att ändra hur denna knapp ser ut. Eller klicka här för att få fram en meny med morfer som kan användas som ersättning.

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
sv: Gör dubblett (tryck skift för att göra ett syskon)

en: Edit the balloon help text for
sv: Redigera ballonghjälptexten för

en: Elapsed Time:
sv: Förfluten tid:

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Embed {1} into...
sv: Bädda in {1} i...

en: Emphasis & alignment
sv: Typsnittsvariant och justering

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
sv: För in en specifikation som
    { huvudstreck längd. mindre streck längd. mindre streck färg }
    Huvudstrecket kommar att ha normal kantlinjefärg.
    Ett tomrum tar bort specifikationen för strecket.
    [Märk: Du kan ange 5 saker som t.ex, {10. 5. Färg vit. 0. 3}
    där 4:e saken är noll, och 5:e antalet pixlar
    som strecken rör sig i varje steg av animationen]

en: Enter grid size
sv: Ange rutnätsstorlek

en: Enter new value (0 - 1.0)
sv: Skriv in ett nytt värde (0 - 1.0)

en: Etoys is trying to open your web browser.\If it does not work, you can sign up at:\\
sv: Etoys försöker öppna din webbläsare.\Om det inte fungerar, kan du registrera dig här:\\

en: Event Roll
sv: händelserulla

en: Event Roll for
sv: Händelserulla för

en: Event Theatre
sv: händelse teater

en: Event-Roll Options
sv: Alternativ för händelserulla

en: Fancy Text
sv: Snygg text

en: File name? (".morph" will be added to end)
sv: Filnamn? (".morph" kommer läggas till i slutet)

en: File name? ("{1}" will be added to end)
sv: Filnamn? ("{1}" kommer läggas till i slutet)

en: Find those mines
sv: Hitta de där minorna

en: FishEye
sv: Fisköga

en: FreeCell Help
sv: Hjälp för FreeCell

en: FreeCell Statistics
sv: Statistik för FreeCell

en: GIF file
sv: GIF fil

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
sv: Spel #1 är ett specialfall
    för prestationsanalys

en: Game #:
sv: Spel #:

en: Games
sv: Spel

en: GeeMail stuff...
sv: GeeMail-saker...

en: Good luck!
sv: Lycka till!

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
sv: Bestämmer om menyfärger skall utgå från skrivbordsfärg.

en: Graphics
sv: Grafik

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
sv: Halma - det klassiska brädspelet kinaschack, skrivet av Dan Ingalls

en: Hand me a copy of this object
sv: Ge mig en kopia av detta objekt

en: Hand me a tile represting this object
sv: Ge mig en byggsten som representerar detta objekt

en: Head size for arrowheads:
sv: Huvudstorlek för pilhuvuden:

en: Help
sv: Hjälp

en: Help not yet supplied
sv: Hjälp finns ännu inte med

en: Hint
sv: Tips

en: Holder
sv: Behållare

en: How many humans?
sv: Hur många människor?

en: How many players?
sv: Hur många spelare?

en: I suggest:
sv: Jag föreslår:

en: Iconic button
sv: Knapp med ikon

en: If the button is to act when the mouse goes down
sv: Om knappen skall agera då musen rörs nedåt

en: If the button is to act when the mouse goes up
sv: Om knappen skall agera då musen rörs uppåt

en: Image
sv: Bild

en: Inline
sv: inuti

en: Is it OK to discard this crostic?
sv: Är det okej att kassera detta krypto?

en: JPEG file
sv: JPEG fil

en: Joystick
sv: Styrspak

en: Just for Fun
sv: För skojs skull

en: Line
sv: Linje

en: Login to Squeakland
sv: Logga in till Squeak-landet

en: Magnification is fixed, sorry.
sv: Förstoringen är låst, ledsen.

en: Main
sv: Huvudsaklig

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
sv: Skapa ett nytt syskon av detta objekt och ge det åt mig

en: Make a scratch script
sv: Gör ett skriptutkast

en: Make a sibling
sv: Gör ett syskon

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
sv: Gör ett syskon (tryck skift för att enkelt göra en dubblett)

en: Make a tile representing this object
sv: Gör en byggsten som representerar detta objekt

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
sv: Gör en öppen bläddrare över senast-sparade till översta fönster, expandera en förminskad bläddrare eller skapa en ny vid behov.  En senast-sparade-bläddrare är en bläddrare i listform som visar de senast sparade metoderna, nyaste först.  Om du sparar ändringar i bläddraren, hålls den uppdaterad, och visar alltid senaste sparade överst.

en: Menu
sv: Meny

en: Menu to see another Guide
sv: Meny för att se en annan guide

en: Milliseconds per pixel [currently
sv: Millisekunder per pixel [är nu

en: Mines
sv: Minor

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
sv: Minor är en fräck kopia av  MSRöj spelet som finns i Windows. Jag använde detta spel för att lära mig Squeak. Jag lånade från  <SameGame> exemplet, så koden borde se ganska välbekant ut, trots att såsom i alla projekt, har den snabbt ...morfat sig... att spegla mina egenheter. Märk speciellt att koden saknar viss struktur - jag har helt enkelt inte lärt mig det än.
    
    Minor är ett mycket lätt, och mycket frustrerande spel. Reglerna är följande: det finns 99 minor på spelfältet. Hitta dem utan att ""hitta"" dem. Ditt första block är gratis - klicka var som helst.  Blocken berättar hur många minor som är intill blocket, inklusive diagonalerna. Om du får fram nummer '2', vet du att det finns två minor gömda i angränsande block. Om du tror att du hittat en mina, kan du flagga den genom att hålla ner 'shift' då du klickar, eller med den 'gula' musknappen. Då du har flaggat alla angränsande minor till ett numrerat block, kan du klicka på blocket igen för att visa resten. Naturligtvis, du kan ju ha fel... 
    
    Du vinner då du tagit fram alla block som inte innehåller minor. Lycka till...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net

en: Mines:
sv: Minor:

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
sv: De flesta stycken av engelsk text följer ett allmänt mönster av användning av bokstäver.  De följande är de vanligast bokstäverna, i ungefärlig ordningsföljd:
    	E T A O N I R S H
    De följande är de vanligast diftongerna:
    	EN ER RE NT TH ON IN
    
    Meddelandet du försöker avkoda har följande speciella statistik:

en: MouseUp expression:
sv: Händelse vid mus-upp:

en: Move
sv: Flytta

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
sv: Flytta markör ner och till höger
    för att öka marginalindrag.
    Klicka då du är klar.

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
sv: Flytta markören längre från
    denna punkt så blir linjen bredare.
    Klicka när du är klar.

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
sv: Flytta markören längre från
    denna punkt så blir panelen större.
    Klicka när du är klar.

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
sv: Flytta markör till vänster och höger
    för att ändra längd och stil för pil.
    Flytta den upp och ned för att ändra bredd.
    Klicka då det är klart.

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorg

en: MovingEye
sv: RörligtÖga

en: Navigator Flap
sv: Navigeringslådor

en: New game
sv: Nytt spel

en: New grid spacing:
sv: Nytt rutnätsavstånd:

en: New title for this window
sv: Ny titel för detta fönster

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Nothing recorded yet
sv: Inget inspelat ännu

en: Object Catalog
sv: Objektkatalog

en: Open a Viewer for me
sv: Öppna en visare för mig

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
sv: Öppna en bläddrare som låter mig se och kontollera allt om detta objekt.

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
sv: Öppna en senast-sparade bläddrare.  En senast-sparade-bläddrare är en bläddrare i listform som visar de senast sparade metoderna.  Om du sparar ändringar i bläddraren, hålls den uppdaterad, och visar alltid senaste sparade överst.

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
sv: Öppna ett egenskapsark åt mig. Gör det möjlit att ändra många saker på en gång.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
sv: Öppna ett verktyg som underlättar byggstensskriptning av detta objekt.

en: Open an Inspector on this object
sv: Öppnar en granskare av detta objekt

en: PNG file
sv: PNG fil

en: PUBLISH (also saves a local copy)
sv: PUBLICERA (sparar också en lokal kopia)

en: PUBLISH to a different server
sv: PUBLICERA till en annan server

en: Paint background
sv: Måla bakgrund

en: Paint new object
sv: Rita ett nytt objekt

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Pause
sv: Pausa

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
sv: Välj ett spelnummer mellan 1 och 32000.
    eller
    ange svårighetsgrad för följande spel genom att skriva in 'H 30'.
    Över 100 är mycket svårt. Noll är det vanliga spelet.
    Nuvarande svårighetsgrad är:

en: Pick game
sv: Välj spel

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
sv: Plocka upp detta objekt -- varning, eftersom detta tar bort objektet från sin behållare, kan det ha negativa effekter.

en: Pick up
sv: Plocka upp

en: Picture
sv: Bild

en: Pin
sv: Nål

en: Play
sv: Spela

en: Players
sv: Spelare

en: Playfield
sv: Lekplats

en: Please enter a new label for this button
sv: En ny etikett för denna knapp

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
sv: Ange ett tal större än ett.
    (Notera: detta kan inte ångras, så svara med noll
    för att avbryta om du vill säkerhetskopiera först)

en: Please enter the desired border width
sv: Ange önskad bredd för kantlinje

en: Please enter the image file name
sv: Skriv bildfilens namn

en: Please enter the name
sv: Ange namnet

en: Please enter your login name
sv: Ange ditt inloggningsnamn

en: Please make the name 24 characters or less
sv: Namnet kan inte vara längre än 24 bokstäver

en: Please remove any funny characters
sv: Tag bort alla konstiga bokstäver

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
sv: Skriv in de argument som skickas till målet
     då denna knapp trycks in åtskilda av punkter

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
sv: Skriv in den väljare som skickas till
    målet då denna knapp trycks in

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
sv: Visar en lista över alla fönster; om du väljer ett från listan blir det ett aktivt fönster.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
sv: Visar en lista över alla fönster; om du väljer ett från listan blir det ett aktivt fönster.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
sv: Visar en lista över alla fönster; om du väljer ett från listan blir det ett aktivt fönster.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
sv: Sammanställer de händelser som utgör denna sekvens i en rullbar lista som du kan granska.

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
sv: Ger dig en meny av teman; varje saks ballonghjälp berättar mera om temat.  Om du väljer ett tema, ställs många olika valmöjligheter in på samma gång; du kan senare ändra inställningar genom Inställningspanelen

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Project Named \"{1}"
sv: Projekt med namnet \"{1}"

en: Project not found
sv: Projektet hittades inte

en: Quick Guides
sv: Snabbguider

en: Quit
sv: Avsluta

en: Really throw this away
sv: Verkligen ta bort det här?

en: Record
sv: Spela in

en: Record Again
sv: Spela in igen

en: Recording Options
sv: Inspelningsalternativ

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove from screen
sv: Ta bort från skärm

en: Remove label
sv: Ta bort etikett

en: Repaint
sv: Rita om

en: Replay this sequence
sv: Spela om det här avsnittet

en: Reset
sv: Återställ

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume playback
sv: Återuppta uppspelning

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Rotate
sv: Rotera

en: Ruler
sv: Linjal

en: Same
sv: Samma

en: Same game
sv: Spara spel

en: Save changes before quitting?
sv: Spara ändringar före avslut?

en: Score:
sv: Poäng:

en: Scrolling Field
sv: Rullbart fält

en: See the script for this button
sv: Se knappens skript

en: Select a Crostic File...
sv: Välj en Krypto-fil...

en: Select a File:
sv: Välj en fil:

en: Select a project
sv: Välj ett projekt

en: Select the font to be
    used for balloon help
sv: Välj det typsnitt som ska
    användas till ballonghjälp

en: Selected {1} objects
sv: Valda {1} objekt

en: Selection
sv: Markering

en: Selection:
sv: Markering:

en: Set center of rotation
sv: Ange rotationscentrum

en: Simple Text
sv: Endast text

en: Sketch
sv: Skiss

en: Slider
sv: Skjutreglage

en: Some Useful Statistics
sv: Lite användbar statistik

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
sv: Tyvärr hittades inte några lämpliga
    filer (namnen skall sluta på .morph,
    .gif, .bmp, .jpeg, .jpe, .jp eller .form)

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
sv: Ledsen, du kan bara måla
    ett objekt i taget

en: Sound Recorder
sv: Ljudinspelare

en: Star
sv: Stjärna

en: Start Recording
sv: Börja spela in

en: Start Recording Voiceover
sv: Börja spela in röstkommentar

en: Statistics
sv: Statistik

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop Record Voiceover
sv: Sluta spela in röstkommentar

en: Streaks:
sv: Sträck:

en: Supplies
sv: Tillbehör

en: Target:
sv: Mål:

en: Temporarily pause this playback
sv: Pausa tillfälligt denna uppspelning

en: Tetris, yes Tetris
sv: Tetris, ja Tetris

en: Text that you can edit into anything you desire.
sv: Text som du kan ändra till vad du vill.

en: Text that you can edit into anything you wish
sv: Text som du kan ändra till vad du vill

en: Textual button
sv: Knapp med text

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
sv: Chifferpanelen visar ett kodat meddelande.  Kodningen är en enkel ersättande kod;  varje bokstav i alfabetet har bytts till en annan bokstav.
    
    Du kan lösa chiffret genom att klicka ovanför någon bokstav i meddelandet och skriva in den bokstav dy tycker det skall vara. Chifferpanelen gör automatiskt samma ersättning överallt där bokstaven finns i det kodade meddelandet.
    
    Om du har problem, kan du använda kommandomenyn för att 'visa chiffer tips'. Då visas hur många av varje bokstav som finns, det är ofta en god hjälp vid lösning av chiffer.

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
sv: Chifferpanelen: En lekplats för kryptogram, av Dan Ingalls

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
sv: Krypto panelen uppvisar ett akrostiskt pusel som skall lösas.  Allteftersom du skriver in svaren till ledtrådarna, kommer bokstäverna in i texten för det gömda citatet.   Vice versa, om du gissar orden i citatet, fylls de bokstäverna in i svaren.   Därtill bildar första bokstaven ur alla svar författarens namn och titeln för verket därifrån citatet är taget.
    
    Om du vill skapa andra krypto pussel, följ filformatet i modellen sampleFile.  Om du vill skriva ut ett Krypto för att arbeta med det på papper, ändra oldStyle metoden att ge true/sant, så det indexerar cellerna rätt.
    
    Ha skoj.

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
sv: Kryptopanelen, ett klassiskt ord-diagram spel, av Dan Ingalls

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
sv: Händelse Teatern ger ett ramverk för att skapa "händelse-filmer".  Det använder speciella varianter av Navigatorn, Tillbehörslådan, färgläggningen, egenskapslistor, granskare osv., som alla finns inom Teaterns väggar.
    
    För att skapa en händelse-film, hämta en ny Händelse Teater (Event Theatre) från Objekt katalogen eller från grenen "öppna..." på bordsmenyn.
    
    1. Ändra Teaterns storlek genom att använda halon, så att teatern har den storlek du vill använda för uppspelning.
    
    2. Använd menyn i kontrollpanelen för att lägga till eller ta bort Tillbehör och Navigator lådor enligt behov.
    
    3. Redigera "rubriken" genom att klicka på texten "Namnlös/Untitled" och skriv den rubrik du vill ha. Rubriken kopplas till spelknappen och gör att du kan identifiera en händelse-film.
    
    4. Ange "inledande förhållanden" för händelse-filmen du snart skall spela in (dvs., måla en bakgrund, skriv förklarande text, lägg till objekt som du vill skall vara med i början av filmen.) Då inspelningen först öppnas för att spelas upp, och då den spolats tillbaka, är det exakt detta man ser.
    
    5. Då du är klar att börja inspelningen, tryck på "Inspelning" knappen. Du ser en röd kant runt inspelaren, så du vet att inspelning pågår. Inspelningen fortsätter tills du trycker på knappen ESC.
    
    6. Märk att om du vill inkludera ljud i din inspelning, kan du lägga till ljudet direkt vid inspelning, eller så kan du lägga in ljudet över senare via Händelserullan.
    
    7. Nu kan du fortsätta att "göra" saker med musen och tangentbordet, vad det nu är du vill spela in. För bästa resultat skall alla musrörelser göras inom Teaterns ramar.
    
    8. Tryck ESC då du spelat in klart.
    
    9. För att se det du spelat in, tryck "SpelaUpp/Play". Om du är missnöjd med resultatet, repetera stegen 1-8.
    
    10. Om du är nöjd med resultatet, och nu vill lägga till ljud, öppna ljudpanelen, klicka sen och spela upp inspelningen, och närhelst du vill lägga till en ljudbit, klicka på "Börja spela in röstkommentar" knappen, och börja prate, och då du är klar med den biten, klicka "Sluta spela in röstkommentar" knappen. Då uppspelningen är klar blir de röstkommentarer du satt till en del av händelse bandet, och kommer att synas i händelserullan.
    
    11. Då du är nöjd med resultatet, tryck på knappen "Publicera", så får du en uppspelningsknapp. Det finns två möjligheter:
    
    a. Ikon Knapp - Ger först en bild av filmens första scen i skala 0.3x, och med texten HINT/TIPS över. Då en användare klickar på en sådan knapp, spelas händelse-filmen upp i en "uppspelningsteater", och efter att den spelats klart, krymper uppspelningsteatern till en 0.5x nedskalad bild av filmens*sista* scenie. Om man trycker på knappen igen spelas filmen upp på nytt.
    
    b. Text Knapp - en enkel knapp med etikett, som då den trycks, spelar upp händelsebandet.
    
    12. Uppspelningsknapparna du får då du "Publicerar" filmen kan placeras var som helst, såsom på en sida i en bok. Du kan genom uppspelningsknappens halo-meny ställa in om filmen skall startas automatiskt, eller avslutas automatiskt. Då en användare trycker på knappen, öppnas ett "Uppspelningsfält" som påminner om Händelse Teatern, men nom bara har kontroller för uppspelning. En uppspelning som ställts in för automatisk start och automatisk avslutning kommer utan kontroller.
    
    13. För att redigera "händelse bandet" av en inspelning du har gjort i Händelse Teatern, och annars bara för att ha kul, klicka på de överlappande cirklarna ikonen för att få fram ett verktyg som låter dig visualisera och redigera en "ljudfil" eller "piano roll" av händelsebandet.
    
    
    Sammandrag av termer
    
    Händelse Teater
    Huvudsakliga verktyget för att skapa ett Händelse Band.
    
    Händelserulla
    Ett tilläggsverktyg som visar ett Händelse Bands struktur. 
    
    Händelse Band
    Resultatet av en händelseteatersession; en interaktionssekvens som kans spelas upp.
    
    Händelse Inspelning
    Synonym med "Händelse Band."
    
    Händelse Film
    Vad du ser då du spelar upp ett Händelse Band.

en: The five longest answers are...
sv: De fem längsta svaren är...

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
sv: Målet för SameGame är att maximera dina poäng genom att plocka bort block från spelbordet.   Block väljs och tas bort genom att klicka på ett block som har åtminstone ett angränsande block i samma färg (angränsande definieras som upp, ner, vänster, eller höger).
    
    Första klicket väljer en grupp angränsande block, ett andra klick i den gruppen tar bort dem från spelbrädet, och block glider neråt och till höger för att fylla utrymmet där de borttagna blocken varit. Om du vill välja en annan grupp, bara klicka på den i stället.
    
    Poängen växer genom formeln "(valda - 2) i kvadrat", så du skall försöka få ihop så stora grupper som möjligt. Men ibland kan det löna sig att välja en mindra grupp av strategiska orsaker, så att en senare grupp kan bli stor.
    
    Om du har svårt att hitta någon grupp, hjälper knappen "Tips" (Hint) att hitta en grupp och väljer den åt dig (men det är troligen inte den bästa gruppen att välja!).
    
    Då det inte finns några fler grupper att välja, kommer poängdisplayn att blinka och visa dina slutliga poäng. Slutpoängen minskas med 1 för varje block som finns kvar på brädan. Om du lyckas få bort alla block, ökas dina slutpoäng men en bonus som är 5 gånger antalet block på ett fullt spelbräde.
    
    Okej, du kan slå senaste poäng! Klicka på "Nytt spel" ;-)
    
    SameGame skrevs ursprungligen av Eiji Fukumoto för UNIX och X; denna version baseras på samma koncept, men har skrivits om från grunden.

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
sv: Målet för FreeCell är att flytta alla kort till de fyra "hemma cellerna" i övre högra hörnet.  Varje hemma cell håller en färg, och skall fyllas i ordningsföljd börjande med esset.
    
    Det finns fyra "lediga celler" i övre vänstra hörnet som var och en kan hålla ett kort. Korten kan flyttas från botten av en stack till en ledig cell eller till en annan stack. 
    
    Då du flyttar ett kort till en annan stack, måste kortet ha en valör som är ett lägre än kortet som syns i stacken, och kortet skall ha motsatt färg (svart eller röd).

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
sv: De saker du lägger här placeras automatiskt i en kolumn. När du lagt ditt eget innehåll här, vill du säkert ta bort de färgade fyrkanterna som fanns här som prov. Du bör också ändra denna text till ditt eget hjälpmeddelande.

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
sv: De saker du lägger här placeras automatiskt i en rad. När du lagt ditt eget innehåll här, vill du säkert ta bort de färgade äggen som fanns här från början. Du bör också ändra denna text till ditt eget hjälpmeddelande.

en: This object is *already* showing its baseGraphic
sv: Det här objektet visar *redan* sin basGrafik

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
sv: Detta objekt kommer alltid att visa vad som finns i texturklippet

en: This session:
sv: Denna session:

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
sv: Detta kommer att ta bort alla fönster med
    undantag för de som innehåller osparade
    textändringar, och kommer också att ta bort
    alla morfer som inte är fönster (med undanttag
    för lådor) som finns på skrivbordet. Är du säker
    på att du vill göra detta?

en: Time:
sv: Tid:

en: Total:
sv: Totalt:

en: Trash
sv: Papperskorg

en: TrueType banner
sv: TrueType banderoll

en: Turn mouse-over highlighting on or off
sv: Koppla på eller av mus-över framhävning

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
sv: Koppla på eller av upprepning medans musen är nere

en: Type a cipher text to work on here below...
sv: Skriv in en chiffertext du vill arbeta på här nedan...

en: Type in a year
sv: Skriv in ett år

en: Type the maximum value for the X axis
sv: Skriv in maximalt värde för x-axeln

en: Type the maximum value for the Y axis
sv: Skriv in maximalt värde för y-axeln

en: Um, no, let me reconsider
sv: Oj, nej, låt mig tänka om

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Untitled Window
sv: Namnlöst fönster

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: VM Statistics
sv: VM-statistik

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
sv: Då vald, justeras gränser automatiskt enligt innehållet.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
sv: Då vald, justeras innehållet automatiskt då språkinställning ändras

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
sv: Då vald, radbryts/lindas text automatiskt så att den passar horisontellt inom angivna gränser.

en: Who should be be unlocked?
sv: Vem skall låsas upp?

en: With replays:
sv: Med repriser:

en: World
sv: Värld

en: Yes
sv: Ja

en: Your Title Goes Here
sv: Din rubrik skall vara här

en: a window full of useful expressions.
sv: ett fönster fullt av användbara uttryck.

en: abandon costume history
sv: överge dräkthistoria

en: abandon this execution by closing this window
sv: avbryt denna körning genom att stänga ned fönstret

en: about this system...
sv: om detta system...

en: absolute value
sv: absolutvärde

en: accept drops
sv: acceptera nedsläppningar

en: add a border around this shape...
sv: lägg till en kant runt denna form...

en: add item...
sv: lägg till föremål...

en: add line
sv: lägg till nål

en: add mouse up action
sv: lägg till beteende för mus upp

en: add navigator flap
sv: lägg till navigeringslåda

en: add new card
sv: lägg till nytt kort

en: add pin
sv: lägg till nål

en: add predecessor
sv: lägg till föregångare

en: add slot for {1}
sv: Lägg till spår för {1}

en: add some text to the button
sv: lägg till text till knappen

en: add successor
sv: lägg till efterföljare

en: add sugar navigator flap
sv: lägg till navigeringslåda

en: add supplies flap
sv: lägg till tillbehörslåda

en: add title...
sv: lägg till titel...

en: adhere to edge...
sv: fäst mot kant...

en: adjust translucency
sv: justera transparens

en: align bottom edges
sv: placera nederkanter i rak linje

en: align centers horizontally
sv: placera mittpunkter i rak linje horisontellt

en: align centers vertically
sv: placera mittpunkter i rak linje vertikalt

en: align left edges
sv: placera vänsterkanter i rak linje

en: align right edges
sv: placera högerkanter i rak linje

en: align top edges
sv: placera överkanter i rak linje

en: all pens down
sv: alla pennor ner

en: all pens show arrowheads
sv: alla pennor visar pilhuvuden

en: all pens show arrows
sv: alla pennor visar pilar

en: all pens show dots
sv: alla pennor visar punkter

en: all pens show lines
sv: alla pennor visar linjer

en: all pens up
sv: alla pennor upp

en: animate moves
sv: animera förflyttningar

en: anti-aliasing
sv: anti-alias

en: appearance...
sv: utseende...

en: arrowheads on pen trails...
sv: pilhuvuden på pennspår...

en: attach to resource
sv: knyt till resurs

en: authoring tools...
sv: författarverktyg...

en: auto dismiss
sv: automatisk avlägsning

en: auto start
sv: autostart

en: auto-center
sv: automatisk centrering

en: balloon help for this object
sv: ballonghjälp för detta objekt

en: be locked
sv: vara låst

en: become this world's model
sv: bli denna världs modell

en: bitmap fill
sv: fyll med bitmap

en: bold
sv: fet

en: border
sv: kant

en: border change
sv: ramförändring

en: border color...
sv: kantfärg...

en: border style...
sv: ramstil...

en: border width...
sv: kantbredd...

en: bottom
sv: nederkant

en: bottom left
sv: nere till vänster

en: bottom right
sv: nere till höger

en: bring to front
sv: placera överst

en: browse hierarchy
sv: bläddra genom hierarki

en: browser (b)
sv: webbläsare (b)

en: buttonDown
sv: KnappNed?

en: buttonUp
sv: knappUpp

en: call this my base graphic
sv: ange detta som min basgrafik

en: cancel - do not delete anything
sv: avbryt - ta inte bort någonting

en: cancel changes made and close panel
sv: avbryt alla ändringar och stäng panelen

en: cell positioning
sv: cellplacering

en: cell spacing
sv: cellmellanrum

en: center
sv: mitten

en: centered
sv: centrerad

en: change action selector
sv: ändra åtgärdsväljare

en: change arguments
sv: ändra argument

en: change cell inset...
sv: ändra cellens infällning...

en: change center color...
sv: byt färg på mitten...

en: change color...
sv: ändra färg...

en: change emphasis
sv: ändra teckenvikt

en: change first color
sv: ändra första färg

en: change font
sv: ändra typsnitt

en: change font...
sv: ändra typsnitt...

en: change hands color...
sv: byt färg på händerna...

en: change label
sv: byt etikett

en: change layout inset...
sv: ändra layout infällning...

en: change max cell size...
sv: ändra största tillåtna storlek på celler...

en: change min cell size...
sv: ändra minsta tillåtna storlek på celler...

en: change name...
sv: byt namn...

en: change orientation
sv: ändra riktning

en: change origin
sv: ändra startpunkt

en: change scale...
sv: ändra skala...

en: change second color
sv: ändra andra färg

en: change title...
sv: ändra titel...

en: change when to act
sv: ändra när åtgärd skall utföras

en: changes...
sv: ändringar...

en: child layout
sv: barn-layout

en: choose a uniform color to use as desktop background.
sv: välj en oföränderlig färg att använda som skrivbordsbakgrund.

en: choose new graphic
sv: välj ny grafik

en: choose new graphic...
sv: välj ny grafik...

en: choose the color you want to replace
sv: välj den färg du vill ersätta

en: choose the language in which tiles should be displayed.
sv: välj vilket språk som byggstenarna skall visas med.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
sv: välj vilken form som pilhuvuden på pennspår skall ha.

en: choose theme...
sv: välj tema...

en: clear
sv: rensa

en: clear cipher typing
sv: rensa chiffertext

en: clear crostic typing
sv: rensa krypto text

en: clear pen trails
sv: rensa pennspår

en: clear target
sv: rensa mål

en: clear turtle trails from desktop
sv: ta bort sköldpaddsspår från skrivbordet

en: clear typing
sv: ta bort det inskrivna

en: click here for help
sv: klicka här för hjälp

en: cling to edge... (current: {1})
sv: häng fast vid kanten... (nuvarande: {1})

en: clip to cell size
sv: beskär till cellstorlek

en: close editing
sv: avsluta redigering

en: close this window
sv: stäng detta fönster

en: close top window (w)
sv: stäng översta fönstret (w)

en: close window
sv: stäng fönster

en: closed
sv: sluten

en: code pane menu...
sv: kodpanelsmeny...

en: code pane shift menu...
sv: kodpanels skiftmeny...

en: collapse
sv: fäll in

en: collapse all objects
sv: fäll in alla objekt

en: collapse all windows
sv: fäll in alla fönster

en: collapse this window
sv: fäll ihop fönstret

en: collapse/expand window
sv: fäll in/expandera fönster

en: color change
sv: färgbyte

en: color...
sv: färg...

en: connect remote user
sv: anslut fjärranvändare

en: contract to original size
sv: dra ihop till originalstorlek

en: control-menu...
sv: kontrollmeny...

en: copy & print...
sv: kopiera och skriv ut...

en: copy Postscript
sv: kopiera som postscript

en: copy list to clipboard
sv: kopiera lista till urklipp

en: copy selection to clipboard
sv: kopiera val till urklipp

en: copy text
sv: kopiera text

en: copy to paste buffer
sv: kopiera till inklistringsbufferten

en: corrupted imageData
sv: korrupt bildData

en: create new morphic project
sv: Skapa nytt morfprojekt

en: create new mvc project
sv: Skapa nytt mvc-projekt

en: cube root of the argument
sv: argumentets kvadratrot

en: current version information.
sv: aktuell versionsinformation.

en: curve
sv: kurva

en: customize arrows
sv: anpassa pilar

en: debug...
sv: felsökning...

en: debugging -- change the definition of this menu.
sv: felsökning -- ändra menydefinitionen.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
sv: felsökning -- öppna en granskare för denna händelserulla

en: debugging -- update the scrollbar
sv: felsökning -- uppdatera rullningslisten

en: decimal places...
sv: decimaler...

en: default fill
sv: förvald fyllning

en: definition for...
sv: definition för...

en: delete
sv: ta bort

en: delete both of the above
sv: ta bort båda ovanstående

en: delete existing path
sv: Ta bort existerande linje

en: delete non-windows
sv: ta bort det som inte är fönster

en: delete old versions
sv: radera gamla versioner

en: delete this card
sv: ta bort detta kort

en: delete unchanged windows
sv: ta bort oförändrade fönster

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
sv: tar bort alla oförändrade fönster och alla morfer som inte är fönster i världen, förutom lådor.

en: desktop
sv: skrivbord

en: desktop color
sv: skrivbordsfärg

en: desktop color...
sv: skrivbordsfärg...

en: destroy this flap
sv: förstör denna låda

en: detach submenu
sv: frigör undermeny

en: disconnect all remote users
sv: koppla ifrån alla fjärranvändare

en: disconnect remote user
sv: koppla ifrån fjärranvändare

en: dismiss
sv: stäng

en: dismiss color picker
sv: stäng färgväljare

en: display mode...
sv: visningsläge...

en: distribute horizontally
sv: distribuera horisontellt

en: distribute vertically
sv: distribuera vertikalt

en: do not stay up
sv: behåll inte öppet

en: do...
sv: gör...

en: don't animate moves
sv: animera inte förflyttningar

en: dot
sv: punkt

en: draw new path
sv: Rita ny linje

en: drop
sv: släpp

en: drop shadow
sv: skugga

en: duplicate
sv: duplicerad

en: edit contents...
sv: ändra innehåll...

en: edit label...
sv: redigera etikett...

en: edit this menu
sv: redigera denna meny

en: embed into
sv: bädda in i

en: embed {1} in...
sv: bädda in {1} i...

en: embed...
sv: bädda in...

en: enter a new cipher
sv: skriv in nytt chiffer

en: erase pixels of color
sv: radera pixlar med färgen

en: etoys source
sv: källa för etoys

en: event roll
sv: händelserulla

en: event theatre
sv: händelse teater

en: event timeline
sv: händelsetidslinje

en: expand
sv: expandera

en: expand all
sv: expandera alla

en: expand this window
sv: expandera detta fönster

en: expand to full screen
sv: expandera till fullskärm

en: explain designations
sv: förklara beteckningar

en: explore
sv: utforska

en: explore model
sv: utforska modell

en: explore morph
sv: utforska morf

en: explore world
sv: utforska värld

en: export...
sv: exportera...

en: extract this frame
sv: ta ut denna bildram

en: extras...
sv: extra...

en: file list
sv: fillista

en: file...
sv: fil...

en: fill
sv: fyll

en: fill owner's shape
sv: fyll i ägarens form

en: fill style
sv: fyllningsstil

en: find changed browsers...
sv: hitta ändrade läsare...

en: find changed windows...
sv: hitta ändrade fönster...

en: find window
sv: hitta fönster

en: flap
sv: låda

en: flaps...
sv: lådor...

en: follow existing path
sv: Följ existerande linje

en: follow owner's curve
sv: följ ägarens kurva

en: font for entire text...
sv: hela textens teckensnitt...

en: font size summary
sv: sammanfattning av typsnittsstorlek

en: font size...
sv: teckenstorlek...

en: font style...
sv: typsnitt...

en: from a file...
sv: från en fil...

en: from alphabetical list
sv: från alfabetisk lista

en: full screen
sv: fullskärm

en: full screen off
sv: fullskärmsläge av

en: full screen on
sv: fullskärmsläge på

en: go to next card
sv: gå till nästa kort

en: go to next project
sv: gå till nästa projekt

en: go to previous card
sv: gå till föregående kort

en: go to previous project
sv: gå till föregående projekt

en: grab
sv: fånga

en: grab new graphic
sv: grip tag i ny grafik

en: gradient fill
sv: gradient-ifyllning

en: graphical view
sv: grafisk vy

en: halo actions...
sv: halo-åtgärder...

en: hand me tiles to fire this button
sv: ge mig byggstenar som aktiverar denna knapp

en: height...
sv: höjd...

en: help...
sv: hjälp...

en: helps find menu items buried in submenus.
sv: hjälper till att hitta menyalternativ som är dolda i undermenyer.

en: highlight color...
sv: markeringsfärg...

en: holder for characters
sv: behållare för tecken

en: horizontal resizing
sv: horisontell storleksförändring

en: how many siblings do you want?
sv: hur många syskon vill du ha?

en: how to find more fonts...
sv: hur hittar man flera teckensnitt...

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
sv: om sant, ignoreras detaljerade rörelser av pennor mellan skärmuppdateringar.  På så sätt syns inte linjesegment som ritats i ett skript individuellt.

en: indicate cursor
sv: visa var pekaren finns

en: insert into movie
sv: Infoga i film

en: insertion point color...
sv: textinsättningsfärg...

en: inspect
sv: granska

en: inspect event recorder
sv: granska händelseinspelare

en: inspect event roll
sv: granska händelserulla

en: inspect event tape
sv: granska händelseband

en: inspect event theatre
sv: granska händelseband

en: inspect model
sv: granska modell

en: inspect model in morphic
sv: granska mallen i morfisk

en: inspect morph
sv: granska morf

en: inspect morph (in MVC)
sv: granska morf (i MVC)

en: inspect nav bar
sv: granska navigeringsrad

en: inspect owner chain
sv: granska ägarkedja

en: inspect player
sv: granska spelare

en: inspect properties
sv: granska egenskaper

en: inspect sound recorder
sv: granska ljudinspelare

en: inspect world
sv: granska värld

en: internal name
sv: internt namn

en: interval:
sv: intervall:

en: isolate changes of this project
sv: isolera ändringar i detta projekt

en: italic
sv: kursiv

en: jump to project...
sv: gå till projekt...

en: jump to year...
sv: hoppa till år...

en: justified
sv: marginaljustering

en: keep changes made and close panel
sv: spara alla ändringar och stäng panelen

en: keyboard
sv: tangentbord

en: keyboard focus color
sv: tangentbordsfokusfärg

en: left
sv: vänster

en: left flush
sv: vänsterjusterad

en: linear gradient
sv: linjär gradient

en: list centering
sv: centrera lista

en: list direction
sv: riktning för lista

en: list font...
sv: lista typsnitt...

en: list spacing
sv: radavstånd i listor

en: load
sv: ladda

en: load a project from a file
sv: ladda ett projekt från en fil

en: load as morph
sv: läs in som morf

en: load as project
sv: ladda som projekt

en: load font from web...
sv: hämta typsnitt på nätet...

en: load project from file...
sv: läs in projekt från fil...

en: local host address
sv: lokal värdadress

en: logarithm, base 10
sv: logaritm med bas 10

en: make a sibling
sv: skapa ett syskon

en: make link to project...
sv: gör länk till projekt...

en: make new drawing
sv: gör ny teckning

en: make own subclass
sv: gör egen underklass

en: mal-formed crostic file
sv: felformad krypto-fil

en: margin change for
sv: ändra marginal för

en: method finder
sv: Metod Sökare

en: model protocol
sv: modellprotokoll

en: more smoothing
sv: mer utjämning

en: more...
sv: mer...

en: morph protocol
sv: morfprotokoll

en: morph's SqueakPage property is out of date
sv: morfens SqueakPage-egenskap är utgången

en: morphic project
sv: morfprojekt

en: mouse
sv: mus

en: mouse-down halo color
sv: mus-ner halofärg

en: mouse-down halo width:
sv: mus-ner halo bredd:

en: mouse-over halo color
sv: färg på halo vid mus-över

en: mouse-over halo width:
sv: mus-över halo bredd:

en: move
sv: flytta

en: move card
sv: flytta kort

en: move to the left
sv: flytta till vänster

en: move to the right
sv: flytta till höger

en: movie-clip player
sv: filmuppspelare

en: movie...
sv: film...

en: mvc project
sv: mvc-projekt

en: named
sv: namn

en: narrow
sv: smal

en: natural logarithm
sv: naturlig logaritm

en: new game
sv: nytt spel

en: new morph...
sv: nytt morf...

en: next frame
sv: nästa bildram

en: no - delete icon but keep the project
sv: nej - ta bort ikonen men behåll projektet

en: no layout
sv: ingen layout

en: no properties to inspect, sorry
sv: inga egenskaper att granska, beklagar

en: no versions available, sorry
sv: det finns inte några versioner tillgängliga

en: no, let me reconsider
sv: nej, låt mig tänka en gång till

en: none
sv: ingen

en: nothing recorded yet
sv: inget inspelat ännu

en: now choose the color you want to replace it with
sv: välj nu den färg du vill ersätta med

en: objects (o)
sv: objekt (o)

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
sv: oj, den här menyn är för en morf som
    har ersatts, troligen därför att ett
    "look like"-skript har körts. Stäng
    menyn och ta en ny!. Beklagar!

en: opaque
sv: icke-genomskinlig

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
sv: öppna ett horisontalt piano-rull-liknande verktyg för att granska och redigera händelser i denna händelseteater.

en: open a main properties panel for the morph
sv: öppna huvudpanel för egenskaper gällande morfen

en: open crostic file...
sv: öppna krypto-fil...

en: open editing
sv: påbörja redigering

en: open for editing
sv: öppna för redigering

en: open process browser
sv: öppna processbläddrare

en: open project from file
sv: öppna projekt från fil

en: open...
sv: öppna...

en: painting...
sv: målar...

en: parts bin
sv: byggdelslåda

en: pen color
sv: pennfärg

en: pen size
sv: pennstorlek

en: pen trails
sv: pennspår

en: pen trails...
sv: pennspår...

en: personalize...
sv: personanpassa...

en: place into a column
sv: placera i en kolumn

en: place into a row
sv: placera i en rad

en: play
sv: spela

en: play again
sv: spela igen

en: play loop
sv: spela loop

en: play once
sv: spela upp en gång

en: playback at button position
sv: spela upp vid knappens läge

en: playback at screen center
sv: spela upp mitt på skärmen

en: playfield
sv: lekplats

en: playfield options...
sv: inställningar för lekplats...

en: plug all to model
sv: koppla in alla till modell

en: plug all to model slots
sv: koppla in alla till modellens spår

en: plug mouseDown to model
sv: koppla in musNer till modell

en: plug mouseDown to model slot
sv: koppla in musNer till modellens spår

en: plug mouseMove to model
sv: koppla in musFlytt till modell

en: plug mouseMove to model slot
sv: koppla in musFlytt till modellens spår

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
sv: stående (hög)
    liggande (bred)

en: preferences...
sv: inställningar...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
sv: visa en meny av mål som detta objekt kan bäddas in i, och bädda in objektet i det valda målet.

en: previous frame
sv: föregående bildram

en: previous project
sv: föregående projekt

en: print Postscript to file...
sv: skriv postscript till fil...

en: progress color...
sv: förloppsfärg...

en: progress value...
sv: förloppsvärde...

en: projects...
sv: projekt...

en: property sheet
sv: egenskapsark

en: put in a window
sv: placera i ett fönster

en: query
sv: fråga

en: quit
sv: avsluta

en: quit out of Squeak.
sv: sluta ut från Squeak.

en: quote from Squeak
sv: citat från Squeak

en: radial gradient
sv: radiell gradient

en: recolor pixels of color
sv: ändra färg på pixlar med färgen

en: rectangular bounds
sv: rektangulära gränser

en: redraw screen (r)
sv: rita om skärmen (r)

en: reduce
sv: reducera

en: reduce color palette
sv: minska färgpaletten

en: remove event-roll
sv: ta bort händelserulla

en: remove mouse up action
sv: Ta bort mus-upp-beteendet

en: remove navigatorFlap
sv: ta bort navigeringslåda

en: remove selection
sv: ta bort markering

en: remove sugar navigatorFlap
sv: ta bort navigeringslåda

en: remove suppliesFlap
sv: ta bort tillbehörslåda

en: remove text from the button
sv: ta bort text från knappen

en: remove the button properties of this morph
sv: ta bort knappegenskaper för denna morf

en: repaint
sv: rita om

en: reset forward-direction
sv: Återställ framåtriktning

en: reset...
sv: återställ...

en: resist being deleted
sv: protestera mot borttagning

en: resist being picked up
sv: gör motstånd mot att bli upp-plockad

en: resize
sv: ändra storlek

en: resize
sv: ändra storlek

en: resize to fit
sv: ändra storlek så den passar

en: restore base graphic
sv: återställ basgrafik

en: restore original aspect ratio
sv: Återställ originalstorleksförhållandet

en: restore original color
sv: återställ originalfärg

en: reverse direction
sv: byt riktning

en: revert to saved copy
sv: återställ till en sparad version

en: revert to version...
sv: återställ till version...

en: rewind
sv: spola tillbaka

en: right
sv: höger

en: right flush
sv: högerjusterad

en: roman numerals
sv: romerska siffror

en: rotate
sv: rotera

en: rotate anticlockwise
sv: rotera motsols

en: rotate clockwise
sv: rotera medsols

en: round corners
sv: rundade hörn

en: save
sv: spara

en: save and quit
sv: spara och avsluta

en: save as new version
sv: spara som en ny version

en: save as resource
sv: spara som resurs

en: save as...
sv: spara som...

en: save for future revert
sv: spara för framtida återställning

en: save morph as prototype
sv: spara morf som prototyp

en: save morph in file
sv: spara morf till fil

en: save on server (also makes a local copy)
sv: spara på server (skapar också en lokal kopia)

en: save project on file...
sv: spara projekt på fil...

en: save project on local file only
sv: spara enbart projektet som lokal fil

en: save this project on a file
sv: spara detta projekt till en fil

en: save to a different server
sv: spara till en annan server

en: save world as morph file
sv: spara världen som en morffil

en: screen
sv: skärm

en: script
sv: skript

en: scroll bar on left
sv: vänster rullningslist

en: scroll bar on right
sv: höger rullningslist

en: send to back
sv: flytta bak

en: set as background
sv: välj som bakgrund

en: set author initials...
sv: ange författarinitialer...

en: set balloon help
sv: redigera ballonghjälp

en: set baseline
sv: ange grundlinje

en: set color
sv: ange färg

en: set desktop color...
sv: ange skrivbordsfärg...

en: set language...
sv: välj språk...

en: set mouseDown selector...
sv: ange musNer-väljare...

en: set mouseMove selector...
sv: ange musFlytt väljare...

en: set mouseUp selector...
sv: ange musUpp-väljare...

en: set page sound
sv: ange ljud för sida

en: set page visual
sv: ange visuell effekt för sida

en: set rotation center
sv: ange rotationscentrum

en: set rotation style
sv: ange rotationsstil

en: set target
sv: välj mål

en: set target...
sv: ange mål...

en: set variable name...
sv: sätt variabelnamn...

en: shadow color...
sv: skuggfärg...

en: shadow offset...
sv: skuggans förskjutning...

en: show actions
sv: visa åtgärder

en: show caption
sv: visa åtgärder

en: show cipher help
sv: visa chifferhjälp

en: show cipher hints
sv: visa chiffertips

en: show crostic errors
sv: visa fel i krypto

en: show crostic help
sv: visa krypto-hjälp

en: show crostic hints
sv: visa krypto-tips

en: show designations
sv: visa beteckningar

en: show errors
sv: visa fel

en: show handles
sv: visa handtag

en: show help
sv: visa hjälp

en: show hints
sv: visa tips

en: show project hierarchy
sv: visa projekthierarki

en: show shadow
sv: visa skugga

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
sv: visa denna teaters skript i ett piano-rull-liknande format för visualisering och redigering.

en: show thumbnails
sv: visa miniatyrbilder

en: shows selected color
sv: visar vald färg

en: smooth image
sv: jämna ut bild

en: solid fill
sv: solid-ifyllning

en: specify dashed line
sv: specifiera streckad linje

en: square root of the argument
sv: argumentets kvadratrot

en: standard arrows
sv: standardpilar

en: standard graphics library
sv: Standardbibliotek för grafik

en: start drawing again
sv: börja rita igen

en: start stepping again
sv: börja stega igen

en: stay up
sv: behåll öppet

en: stop playing
sv: sluta spela

en: struck out
sv: överstruken

en: submorphs...
sv: barnmorfer...

en: summary of keyboard shortcuts.
sv: Sammanställning av kortkommandon.

en: system fonts...
sv: systemtypsnitt...

en: table layout
sv: tabellayout

en: text anchor
sv: textankare

en: text auto fit
sv: inpassa text automatiskt

en: text color...
sv: textfärg...

en: text highlight color...
sv: textmarkeringsfärg...

en: text margins...
sv: textmarginaler...

en: text properties...
sv: textegenskaper...

en: text wrap to bounds
sv: text radbryts enligt gränser

en: textual view
sv: textvy

en: the argument multiplied by itself
sv: argumentet multiplicerat med sig själv

en: the integer closest to the argument.
sv: det heltal som är närmast argumentet.

en: there are no scripts in this project!
sv: Det finns inga skript i detta projekt!

en: this already *was* your baseGraphic
sv: det här *var redan* din basGrafik

en: tile browser
sv: byggstensbläddrare

en: tile representing this object
sv: en byggsten som representerar detta objekt

en: top
sv: överkant

en: top left
sv: uppe till vänster

en: top right
sv: uppe till höger

en: translatable
sv: översättningsbar

en: translations...
sv: översättningar...

en: turn off smoothing
sv: stäng av utjämning

en: turn on smoothing
sv: sätt på utjämning

en: underlined
sv: understruken

en: undo (z)
sv: ångra (z)

en: unlock "{1}"
sv: lås upp "{1}"

en: unlock all contents
sv: lås upp allt innehåll

en: unlock...
sv: lås upp...

en: unrecognized image file format
sv: okänt bildfilformat

en: update code from server
sv: uppdatera kod från server

en: update continuously
sv: uppdatera kontinuerligt

en: update from resource
sv: uppdatera från resurs

en: update only at end
sv: uppdatera enbart på slutet

en: update scrollbar
sv: uppdatera rullningslist

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
sv: URL för var detta objekt skall lagras.
    Måste börja med file:// eller ftp://

en: use default gray look
sv: använd fördefinierat grått utseende

en: use default green look
sv: använd fördefinierat grönt utseende

en: useful expressions
sv: användbara uttryck

en: vertical resizing
sv: vertikal storleksförändring

en: view and change various options.
sv: se och ändra olika alternativ.

en: viewer
sv: visningsprogram

en: viewer for Morph
sv: morfvisare

en: viewer for Player
sv: spelarvisare

en: vm statistics
sv: vm-statistik

en: whether I am open to having objects dropped into me
sv: om jag tar emot föremål som släpps ner i mig

en: whether my corners should be rounded
sv: om mina hörn skall vara rundade

en: whilePressed
sv: medan nedtryckt

en: window color...
sv: fönsterfärg...

en: window colors...
sv: fönsterfärger...

en: window menu
sv: fönstermeny

en: windows
sv: fönster

en: windows...
sv: fönster...

en: workspace (k)
sv: arbetsyta (k)

en: world
sv: värld

en: world menu help
sv: världsmenyhjälp

en: wrap centering
sv: centrera lindning

en: wrap direction
sv: riktning för lindning

en: yes - delete icon and delete the project
sv: ja - ta bort ikonen och projektet

en: yes, abandon this Event Theatre
sv: ja, överge denna Händelse Teater
