eToys - en to ps translation catalogue (1156 entries)

en: 
    
    Good luck!
ps: 
    
    بریالي شئ!

en:   Auto
ps:   پخپله

en:   Help
ps:   مرسته

en:   New
ps:   نوی

en:   New game
ps:   نوې لوبه

en:   Play
ps:   چلول

en:   Quit
ps:   بس

en:   Redo
ps:   بیاکړل

en:   Undo
ps:   ناکړل

en:  Change morph
ps:  بڼه بدله کړئ

en:  Mouse-down action
ps:  د موږک-کښته فعالیت

en:  Mouse-down look
ps:  د موږک-کښته څېره

en:  Mouse-down repeating
ps:  موږک-کښته تکرار

en:  Mouse-enter look
ps:  د موږک- ورشه څېره

en:  Mouse-over highlighting
ps:  د موږک-راوستل ښکاره کول

en:  Mouse-up action
ps:  د موږک-پورته فعالیت

en:  loss
ps:  زیان

en:  losses
ps:  زیانونه

en:  menu definition
ps:  غورنۍ تعریفول

en:  scripts:
ps:  متنونه:

en:  tile(s) changed to "
ps:  "ته بدل شوې خښته(ې)

en:  tiles reverted to "clink"
ps:  "شرنګ" ته اړول شوې خښتې

en:  win
ps:  ګټه

en:  wins
ps:  ګټې

en: 's
ps: د

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
ps: ۱که متغیر مثبت وي. - ۱ که متغیر منفي وي. ۰ که متغیر صفر وي.

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
ps: يو اومتوک ډګر چې د شاليد پر هرې پاڼې به مختلفه کچه ولري

en: A Personal Digital Assistant
ps: یو شخصي‌ډیجیټل مرستیال

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
ps: یو د تختې ګیم چې ټیم اولسن جوړ کړی. او بنسټ یې په داسې یو ګیم دی چې اصل کې ایجی فوکوموټو د یونیکس لپاره لیکلی دی.

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
ps: یوه تڼۍ چې د خښتو د متن لپاره کارول کېږي؛ د دې متن به په غږځای کې د شاملولو طریقه وي

en: A circular shape
ps: يو ګرد شکل

en: A device for making sound recordings.
ps: د غږ د ریکارډونو جوړولو آله.

en: A fine game of chess
ps: د شطرنج یو ښه ګیم

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
ps: د پنځو کړکیو وسیله چې په سیستم کې د ټولو کوډونو کتلو ته دې پرېږدي

en: A framework for creating tutorial snippets
ps: د کوچنیو څارونکو د جوړولو چوکاټ

en: A joystick-like control
ps: د لاستي‌په څېر کنترول

en: A menu of choices useful for authoring
ps: د انتخابونو یوه غورنۍ چې د لیکوالو لپاره ګټوره ده

en: A menu of commands relating to use of projects
ps: د قوماندو غورنۍ چې د پروژو د استعمال سره تړلې ده

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
ps: د غوراوو غورنۍ چې د دې څیز سره تړلې ده او د لوبځای په توګه کتل شوې

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
ps: د رپونو د استعمال سره تړلې غورنۍ.  د ښو پایلو لپاره. "دا غورنۍ پورته وساته" استعمال کړئ

en: A multi-paged structure
ps: يو ګڼ-مخیز جوړښت

en: A non-editable picture of something
ps: د يو څه نه سميدونکی انځور

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
ps: یو نه-اډیټ کېدونکی عکس.  که تاسې د عکس د جوړولو لپاره د رنګونو یو پلیټ کاروئ. نو وروسته یې اډیټ کولای شئ.

en: A piece of text that will occur on every card of the background
ps: د متن يوه ټوټه چې د شاليد پر هرې پاڼې به راځي

en: A place for assembling parts or for staging animations
ps: د برخو د راغونډولو یا د لوبتوکو د وړاندې کولو ځای

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
ps: د "پېښه فیلمونو" د پېښې ثبتوونکي په کارولو سره د ثبتولو ځای

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
ps: ه یوه لوبتکه وغېره کې د متبادلو انځورونو د ساتلو ځای

en: A rectangle
ps: یو مستطیل

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
ps: یو مستطیل چې په پرله پسې ډول خپله کچه په پیکسلو کې ښیي

en: A rectangular shape, with border and fill style
ps: يو مستطيل ډوله بڼه، د بريد او ډول د ډکون سره

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
ps: يو خوي اومتوک ډګر چې د شاليد پر هره پاڼه به مختلفه کچه ولري

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
ps: د مربوطو لیکنیزو ټوټو یوه سلسله. چې ښايي تړلی جامد. او یا کږه وږه لیکه وي.  د لاستي د ترلاسه کولو او ټکیو خوځولو لپاره په شفټ ټک وکړئ.

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
ps: لنډ متن په ښکلې لیکبڼه کې  د کچې د بدلولو لپاره د کچې د بدلولو لاستی وکاروئ

en: A slider for showing and setting numeric values.
ps: د لمبري ارزښتونو د ښودلو او ټاکلو اړوونکی.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
ps: یو ښویه پیچومی کږلیچ. یا کږلیچ جامد.  د لاستي د ترلاسه کولو او ټکیو خوځولو لپاره په شفټ ټک وکړئ.  د هالو غورنۍ په کارولو سره. په ډېرګوټي کې بدلېدلای شي. او د تړلو پر ځای "خلاص" جوړول کېدای شي.

en: A star
ps: یو ستوری

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
ps: نېغه لیکه.  د لاستي د ترلاسه کولو او د پایو د خوځولو لپاره په شفټ ټک وکړئ.

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
ps: يو متن د ګردي سيوری شوې پولې. ښکلې ليکبڼې سره.

en: A tool allowing you to browse any file
ps: وسیله چې د هرې دوتنې لټون ته دې پرېږدي

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
ps: وسیله چې په موافق ډول درته د دوو بدلون سیټونو د پرتلې او بدلولو اجازه درکوي

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
ps: وسیله چې طریقې په یو بدلون سیټ کې د کتلو اجازه درکوي

en: A tool for discarding objects
ps: د څیزونو د ردولو یوه وسیله

en: A tool for discovering methods
ps: د طریقو د رابرسېره کولو وسیله

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
ps: د هغو طریقو د موندلو او ایډیټ کولو وسیله چې په نومونو کې کومه ورکړل شوې اساسي کلیمه لري.

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
ps: د څو ډوله پروژو د موندلو او ترلاسه کولو وسیله

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
ps: یوه وسیله چې په پروژه کې د ټولو متن شویو څیزونو لړلیک جوړوي.

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
ps: یو توکی چې د بوږن غږ نقشې ځخه د بنډلو د لټولو ته پریږدي. د بوږن غږ کوډ یو لړلیک چې په انټرنېټ ترلاسه کیدای شي

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
ps: یوه وسیله چې د ترلاسه کېدونکو څیزونو د کاتالوګ د لټون اجازه درکوي

en: A unique solitaire card game
ps: د پتو یوه ناشنا یو کسیزه لوبه

en: A window for composing text
ps: د متن د لیکلو ونډو

en: A window used to report messages sent to Transcript
ps: ونډو چې اصلي‌متن ته د لېږل شویو پیغامونو د راپور کولو لپاره کارول کېږي

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
ps: دا پیانو رول پرېږده.  که تا بدلونونه کړي وي او غواړې چې بېرته یې اصلي پېښه تیاتر ته بوځې. نو باوري کړه چې د پیانو رول له پرېښودلو مخکې یې وکړې.

en: Abandon existing recording and start a new one.
ps: موجود ریکارډنګ پرېږده او نوی پېل کړه.

en: Abandon this effort and throw away this window
ps: دا کوښښ پرېږده او نوې ونډو وغورځوه

en: About the Cipher Panel
ps: د رمز د چوکاټ په اړه

en: About the Crostic Panel
ps: د کراسټیک چوکاټ په اړه

en: Accept
ps: منل

en: Accept(s)
ps: منظور(ونې)

en: Action:
ps: فعالیت:

en: Add a new morph
ps: نوې بڼه ورزیاته کړئ

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
ps: اوسني د پېښې ثبتونې ترتیب ته یو غږ ورزیات کړه

en: Add label
ps: نښکه زياته کړئ

en: All Scripts
ps: ټول متنونه

en: All scripts in this project
ps: په دې پروژه کې ټول متنونه

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
ps: پريږدي مو چې د شمېرو د ښودلو لپاره کارول شوې ليکبڼه بدله کړئ.

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
ps: اجازه درکوي چې یو کارن ته یو پیغام د پوکاڼه-مرستې په توګه ورکړې کله چې موږک په هغو تڼیو ګرځي چې د دې پېښې تیاتر ټېپ بیا غږوي.

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
ps: پرېږدي مو چې د ګړې د لاسونو لپاره یو نوی رنګ مشخص کړئ.  یادښت واخلئ چې اصلی *ګړۍ* رنګونه تش د هالې د بیا رنګونو د لاستي په کارولو سره بدلېدای شي.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
ps: اجازه درکوي چې د ګړې د مرکزي برخې لپاره په پي ایم ګړیو کې نوی رنګونه مشخص کړئ. د همدغه رنګ یو کم سیوری به وکارول شی.

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
ps: د پېښې رول د شمېر. او یا د پېښې د تیاتر د "پېښه فیلم" د لید او ایډیټ لپاره کارول کېږي.
    
    رول درې "لیکې" ښیي. یوه د ټولو موږک پېښو لپاره. یوه د کیلیدړې د پېښو لپاره. او یوه د نورو ټولو پېښو لپاره. لکه غږ.
    
    تاسې د پېښې د رول څخه هر شی یواځې په موږک سره د هغې په راوچتولو *لیرې* کولی شئ او د رول څخه بهر یې هر ځای ایښودلی شئ (لکه په ډېسکټاپ او یا د چټلو په ډبه کې.) که د دغه شي د لیرې کولو د اغېز په اړه په شک کې یاست. نو تاسې په ډېسکټاپ اچولی. او بیا کتل شوی ټیپ‌غږولی شئ. بیا پېښه د ډېسکټاپ نه اوچته کړئ او بېرته یې د پېښې په رول کې هغه ځای کېږدئ چې چرته مو موندلې وه. او د پرتلې لپاره یې بیا وغږوئ.
    
    تاسې د پېښې په رول کې هر شی په موږک باندې راوچتولو او په رول کې بل ځای ایښودلو سره "بل ځای" کولی شئ.‌  احتیاط: د موږک-پېښه په لیکه کې شیان باید داسې وانه چول شي چې درانه شي -- لاندې د "اشارې" په کوټڼۍ کې وګورئ.
    
    تاسې مختلف ډول شیان "په" رول کې راکښلی شئ.‌  د بېلګې په توګه.‌تاسې یوه "بڼه" یا "خښته" چې د غږ ثبتوونکي څخه مو ترلاسه کړې وي ایښودلی شئ. او تاسې یوه داسې "تڼۍ" ایښودلی شئ چې بل پېښه-ثبتوونکي ترتیب ته ورته وي (هرڅو که دې وخت کې د دې وروسته د کولو مشوره نه درکول کېږي).په یوه اوسنې ثبتېدونکې پېښه کې د غږ د زیاتولو نېغه لاره دا ده چې د یو جلا. معیاریي بوږن غږ ثبتوونکې وسیلې په کارولو ریکارډ په داسې حال کې بیا وغږوئ چې د غږ ټولې برخې جلا جلا کړئ.‌  وروسته له هغې چې له یو ریکارډنګ څخه مطمین شوئ. د غږ ثبتولو د وسیلې څخه یوه "بڼه" ترلاسه کړئ. او د پېښې په رول کې چېرې چې مو زړه غواړي کېږدئ.
    
    تاسې د پېښې د رول په یوه "موږک" کیله کې د شیانو "کچه بیا" جوړولی شئ.  کله چې تاسې د موږک-ترتیب راټول یا پراخ کړئ. نو په ترتیب کې دننه پېښې په هغه موده کې په یو ځل بیا نخچه کېږي چې د ترتیب په نوې کچه کې وړاندې شوې دي څنګه چې د پېښې په رول کې ښکاري.  [احتیاط: د موږک د یو شي کچه داسې مه جوړوه چې ورسره لګېدلی شی پټ کړي.  د دې اجازه ورکول هم کړاو دی.]
    برسېره پر دې د هغه میکانزم په کارولو سره چې په پورته ۳مه ماده کې تشریح شوی د جلا ثبت شویو غږونو د زیاتولو لپاره. د تیاتر په پېښه کې د غږ یو دننه میکانزم شته.  کله چې تاسې د پېښې په تیاتر یوه موجوده ریکارډ کېدونکې پېښه بیا غږوئ. نو یوه د "ثبت غږ" تڼۍ به راښکاره شي.  که تاسې په دې زور کړئ. نو د پېښې بیا غږېدل به دوام وکړي او تاسې د هر هغې برخې غږ ثبتولی شئ چې غواړئ یې.  کله چې تاسې یوه ټوټه ثبت کړه. نو تاسې د "غږ ثبتول ودروئ" تڼۍ وهلی شئ. بیا غږېدل به روان وي. او تاسې بالاخر په دې یا بل پړاو کې د غږ نورې ټوټې ورزیاتولی شئ.‌  د غږ د یوې ټوټې د لیرې کولو لپاره. بس د پېښې د رول څخه یې وباسه؛ د بیا ایښودلو لپاره یې په موږک راواخله او د پېښې په رول کې یې د خپلې خوښې په ځای کېږده.
    
    کله چې ته په یوه پېښشه رول کې بدلون کوې. نو هغه به په سمدستي توګه د پېښې د تیاتر ټیپ بدل کړي. د دې لپاره چې کله ته د پېښې فیلم بیا غږوې نو بدلون به په سمدستي توګه ووینې.  که ته د بدلون څخه ناخوښ یې. نو د یوې درجې "ناکړن" موجود دی چې د پېښې تیاتر به هغه حالت ته بوځي کوم کې چې تا د پېښې په رول کې په وروستي ځل ایډیټ کړی و.  د "ناکړن" یوه ژوره درجه هم شته چې د پېښې تیاتر (او له هغې ورسره تړلي د پېښې رول) ته به بېرته هغه ابتدايي حالت ته لاړ شي په کوم کې چې هغه وخت و چې تا په اول ځل د پېښې رول پېل کړ.
    
    
    د کیلییدړې کیله
    ته هر د کیلیدړې-کیلې ماده بل ځای یا ړنګولی شې.
    
    د کیلیدړې په کیله کې د رنګ رواجونه: (دا به ژر بدل شي!)
    
    سپین       د لاندې حالت کرکټر. ملاتړې کیلي نده وهل شوې
    سور          شفټ-کیلي وهل شوې                                                                                                                                                                               شین             بدل-کیلي وهل شوې                                                                                                                                ژیړ                  کنترول-کیلي وهل شوې
    ژیړ                            د "خالي" کرکټر                                                                                                                          شین           د "شاته خالي" کرکټر
    ناچاپېدونکي کرکټرونه سره ښودل شوي چې د اسي ارزښت ورسره ښودل شوی. مانا #۱۳ د "بېرته" کرکټر لپاره.
    
    *مهمې اشارې*
    (۱) په پېښه رول کې دننه یو څیز باندې د هالې ترلاسه کولو لپاره. د شفټ کیلي لاندې ونیسه څنګه چې په څیز باندې هاله کلیک کوې.
    
    (۲) د موږک-کیلې شیان داسې مه ږده یا کچه جوړوه چې دوه ییې ونښلي. لدې امله چې د دې پایله به د پېښو وړاندې کوونکو شیانو څخه داسې راووځي چې یو ځای شوي شیان به بیا هیڅکله جلا نکړای شې. او دا ګډوډي به ناوړه پایلې ولري.   دا یو کړاو دی چې د موږک-کیلې شیانو درته په داسې ډول د ایښودلو اجازه درکړای شي چې یو بل سره ونښلي.  نو مهرباني وکړئ دا مه کوئ!  که په غلطۍ سره درنه وشي. نو ښايي علاقه ولرې چې د سیستم په میکانزم سره ترې بېرته ووځې.

en: An analog clock face
ps: د يو اټکليال ګړيال څېره

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
ps: يو نښلن ټکی د هغو نښلونکو لپاره چې تاسو يې په يوه بله بڼه کې ننويستی شئ.

en: An ellipse or circle
ps: يوه بيضوي یا دايره

en: An elliptical or circular shape
ps: يوه بيضوي یا دايروي بڼه

en: An example of how to use double-click in moprhic
ps: یوه بېلګه چې په بڼه کې غبرګ کلېکول څرنګه وکارول شي

en: An extreme-wide-angle lens
ps: د یوې بېخي پراخه زاویې عدسیه

en: An eye which follows the cursor
ps: يوه سترګه چې ځری تعقيبوي

en: Are you sure you want to discard all typing?
ps: ايا تاسې باوري يئ چې ټوله ليکنه رد کړئ؟

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
ps: څرنګه چې اشاره ده. تا ته به پنځه اوږده ځوابونه درکړای شي.
    ایا ته ریښتیا هم داسې کول غواړې؟

en: BMP file
ps: BMP دوتنه

en: Background Field
ps: شاليد ډګر

en: Background Label
ps: شاليد نښکه

en: Basic
ps: بنسټیز

en: Book
ps: کتاب

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ps: د پیغام نومونو پرانیستلې ونډو مخې ته راولي. یوه که ضروري وي پېدا کوي. او د هغې نه فعاله ونډو جوړوي.‌

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ps: یو پرانیستلی اصلي متن مخې ته راولي.‌یو که ضروري وي جوړوي.‌او د هغې نه فعاله ونډو جوړوي

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ps: یو خلاص بدلون جوړونکی مخې ته راولي. که ضروري وي یو جوړوي. او هغه فعاله ونډو کوي

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
ps: پرانیستلی دوتنه-لړ مخې ته راولي. که ضروري‌وي‌یو پیدا کوي. او د هغې نه فعاله ونډو جوړوي.

en: Building Viewers...
ps: د کتونکیو جوړول...

en: Button
ps: تڼۍ

en: Button Properties for {1}
ps: د تڼۍ ځانتياوې د {1} لپاره

en: Cancel
ps: لغوه

en: Cancel this login operation.
ps: د خپريدا دا چلښت ړنګ کړئ.

en: Cancel(l)
ps: قطع

en: Cards Left:
ps: پرېښودل شوې پتې:

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
ps: احتیاط! دا طریقه له هغه وخته چې تا یې دلته ایډیټ کول پېل کړي ښایي بل ځای بدله شوې وي.  په هر حال. منظور یې کړه؟

en: Caution: this is broken!
ps: احتیاط: دا مات شوی دی!

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
ps: د چورلولو  منځ‌(د بدلولو لپاره یې د شفټ کیلي ونیسه او را یې کاږه)

en: Change character
ps: کرکټر بدل کړه

en: Change color (press shift for more properties)
ps: رنګ بدل کړه (د نورو ځانتیاوو لپاره په شفټ زور کړه)

en: Change font
ps: لیکبڼه بدل کړه

en: Change scale
ps: اندازه بدله کړه

en: Change size (press shift to preserve aspect)
ps: کچه بدله کړه (د اړخ د ساتلو لپاره په شفټ زور کړه)

en: Change style
ps: ډول بدل کړه

en: Change the color of this object
ps: د دې څيز رنګ بدل کړئ

en: Change the size of this object
ps: د دې څيز کچه بدله کړئ

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
ps: بدلونونه ساتل شوي ندي.
    ایا د دغو بدلونونو ختمول سمه ده؟

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
ps: اوسنی بدلون چې د درونو لپاره ټکل شوی. د متن د کاپی حوالې. وغیره وګورئ. او که دغه ډول کوم څه وموندل شول نو د پیغامونو د لړ لټونګر پرانیزئ چې ټولې احتمالي پرچې به پکې وي.

en: Chess
ps: شطرنج

en: ChineseCheckers
ps: چینایي کتونکي

en: Choose a background color
ps: د شاليد رنګ غوره کړئ

en: Choose a display depth
ps: د ښکارن ژوروالی غوره کړه

en: Choose a file
    to load
ps: یوه دوتنه غوره کړه

en: Choose a line color
ps: د ليکې رنګ وټاکئ

en: Choose a new graphic
ps: یو نوی کښنیز غوره کړه

en: Choose a version to restore
ps: د راګرځولو لپاره یوه بڼه غوره کړه

en: Choose another year
ps: بل کال غوره کړئ

en: Choose font:
ps: ليكبڼه غوره كړئ:

en: Choose forward direction
ps: وړاندې لوری غوره کړه

en: Choose one of the following conditions
ps: يو د ورکړ شويو آړونو څخه غوره کړئ

en: Choose orientation...
ps: لور موندنه غوره کړئ...

en: Choose the font for this list
ps: د دې لیست لپاره لیکبڼه غوره کړه

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
ps: د کوډ. لړلیکونو. غورنیو. وینډو سرلیکونو. وغېره د استعمال لپاره معیاریی لیکبڼې غوره کړئ.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
ps: غوره کړئ چې په بڼیزه کې د متن د ښکاره کولو لپاره باید کوم رنګ وکارول شي.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
ps: غوره کړئ چې کوم رنګ د هغې کړکۍ‌ د ښکاره کولو لپاره وکارول شي چې د لیکدړې پام لري

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
ps: غوره کړئ چې په بڼیز کې د متن د ورننویستلو د نکتې لپاره کوم رنګ وکارول شي.

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
ps: غوره کړه چې کومه جسماني اله د لوب-ډنډې سره ملګرې ده.

en: Cipher
ps: رمز

en: Circle
ps: دايره

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
ps: د }۱{ په نوم پروژې ته د ننوتو لپاره دلته کلیک کړه

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
ps: دلته د یوې وړې ونډو د ترلاسه کولو لپاره کلیک کړه چې اجازه درکوي چې ته د لټونګررو او نورو وسیلو د حاشیو په کړکیو کې حاشیې په کوم ډول او کوم ترتیب مشخصول غواړې

en: Clipboard
ps: ټوټه دړه

en: Clock
ps: ګړيال

en: Close the topmost window if possible.
ps: د ټولو نه بره ونډو که امکان لري‌بنده کړه.

en: Collapse
ps: پرېوتل

en: Connectors
ps: نښلونکي

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
ps: یوه داسې دوتنه جوړه کړئ چې سجل شوي بدلونونه ورسره وي (چې دومره شاته ځي څومره چې غواړئ). او په دوتنه یوه کړکۍ خلاصه کړي.

en: Create a new change set and make it the current one.
ps: د بدلون یو نوی سیټ جوړ کړئ او هغه اوسنی کړئ.

en: Creates a new morphic project
ps: نوې بڼیزه پروژه جوړوي

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
ps: د زوړ "ایم وي‌سي" ډول نوې پروژه جوړوي

en: Crostic
ps: کراسټیک

en: Crostic Hints
ps: کراسټیک اشارې

en: Current:
ps: اوسنی:

en: Curve
ps: کږه

en: Debug (press shift to inspect morph)
ps: کړاوتمبول (د بڼې د کتلو لپاره په شفټ زور کړه)

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
ps: دا څیړنګ کړئ -- خبردار -- کیدای شي بربادوونکی وي!

en: Delete\Keep
ps: ړنګ کړه\وساته

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
ps: هغه ټولې بې له ونډو بڼې ړنګې کړه چې په نړۍ کې پرتې دي.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
ps: هغه ټولې ونډوګانې ړنګې کړه چې ناساتل شوي متن ایډیټونه لري.

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
ps: دا پېښه-فیلم په داسې یو جوړښت کې ښکاره کړه چې شمېر یې ولیدلی او ایډیټ کړای شي.

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
ps: ایا ته ریښتیا هم ټولې کړکۍ بندول غواړې پرته له هغو چې نامنل شوي ایډیټ لري؟

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
ps: ایا ته ریښتیا د }۱{ په نامه پروژه او د هغې ټوله منځپانګه ړنګول غواړې؟

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
ps: ایا ته ریښتیا هم هغه ټول څیزونه باطلول غواړې چې په ونډوز کې ندي؟

en: Document
ps: لاسوند

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
ps: زما د رنګ بدلولو لپاره پر ما غبرګ کلېک وکړئ; 
    يو-ټک پر ما د بريد رنګ بدلولو لپاره;
    په ما کې موږګ ټينګ ونيسئ او بيا دلويولو لپاره يې وخوځوئ 
    (که زه سور يم) يا د غونجولو لپاره (که زه شين يم).

en: DoubleClick
ps: غبرګ کلېکول

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
ps: دلته یې د دې بدلون لپاره راکاږئ چې کله موږک کښته وي نو څومره زیات وخت تڼۍ تکرارېږي

en: Drag in here to change the halo width
ps: دلته یې د هالې د سور لپاره راکاږئ

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
ps: د دې تڼۍ د نښې او فعالیت د بدلولو لپاره بله بڼه ښکته کړئ. (یواځې یو شمېر بڼې به کار کوي)

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
ps: دلته هغه وخت چې موږک ورشه کړئ د صوري لید د بدلولو لپاره یې بله بڼه کښته کړئ.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
ps: دلته هغه وخت چې دې تڼۍ ته ټک ورکړئ د صوري لید د بدلولو لپاره یې بله بڼه کښته کړئ.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
ps: د دې تڼۍ د صوري لید د بدلولو لپاره دلته یوه بله بڼه کښته کړئ. او یا دلته د بڼو د احتمالي بل ځای کولو د غورنۍ د ترلاسه کولو لپاره ټک ورکړئ.

en: Duplicate
ps: نقل

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
ps: نقل (د توکم د جوړولو لپاره په شفټ زور کړه)

en: ENTER ACTIVE
ps: فعال داخل شه

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
ps: هره کرښه په هغه پېښه ترتیب کې یوه پېښه وړاندې کوي چې زه یې وړاندې کوم

en: Edit the balloon help text for
ps: د پوکاڼې مرستې متن لپاره سم کړه

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
ps: د پوکاڼې مرسته ایډیټ کړه چې د دې پېښې فیلم لپاره جوړو شویو بیا غږولو تڼیو ته ولېږدول شي

en: Elapsed Time:
ps: تېر شوی وخت:

en: Ellipse
ps: بيضوي

en: Embed {1} into...
ps: پکې راتاوول

en: Emphasis & alignment
ps: تاکید او صف بندي

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
ps: د غټ ډیش د اوږدوالي په توګه د ډیش مشخص ورکړئ. د کوچني ډیش اوږدوالی. د کوچني ډیش رنګ{ غټ ډیش به د پولې نورمال رنګ لري.
     یو خالی ځواب به د ډیش مشخص لیرې کړي.
    ته کولای شې چې پنځه شیان داسې ورکړې.‌لکه. }۱۰.۵.[یادښت: ۵. .سپین رنګ ۰. ۳{ چیرته چې څلورم څیز صفر وي. او پنځم د هغو کوچنلیدو لمبر وي چې ډیشونه به د سېلن په هر حرکت کې ورسره خوځېږي]

en: Enter an expression that create the target
ps: یوه افاده داخل کړه چې هدف پېدا کوي

en: Enter grid size
ps: د جال کچه وليکئ

en: Enter new value (0 - 1.0)
ps: نوی ارزښت دننه کړه (۰ - ۱.۰)

en: Event Roll
ps: پېښه رول

en: Event Roll for
ps: لپاره د پېښې رول

en: Event Theatre
ps: د پېښې تیاتر

en: Event Theatre menu Definition
ps: د پېښې د تیاتر د غورنۍ تعریف

en: Event-Roll Options
ps: د پېښه-رول غوراوي

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
ps: ټولې پریوتې ونډوګانې او نور پریوتي څیزونه د هغوی غځېدلو جوړښتونو ته وغځوه.

en: Fancy Text
ps: ښکلی متن

en: Fewer halo handles
ps: څو هاله یي لاستي

en: File name? (".morph" will be added to end)
ps: د دوتنې نوم؟ (".بڼه" به په پای کې ورزیاته شي)

en: File name? ("{1}" will be added to end)
ps: د دوتنې نوم؟ ("}۱{" به په پای کې ورزیات شي(

en: Find those mines
ps: هغه ماينونه وپلټئ

en: FishEye
ps: کب سترګه

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
ps: د چورلولو  منځ‌(د بدلولو لپاره یې د شفټ کیلي ونیسه او را یې کاږه)

en: FreeCell
ps: ازاده خانه

en: FreeCell Help
ps: د ازادې خانې مرسته

en: FreeCell Statistics
ps: د ازادې خانې احصایې

en: GIF file
ps: GIF دوتنه

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
ps: #1 لوبه يو ځانګړی حالت
    د کاريدون شننې لپاره دی

en: Game #:
ps: ګیم #:

en: Games
ps: لوبې

en: GeeMail stuff...
ps: د جیمیل مواد...

en: Good luck!
ps: بریالي شئ!

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
ps: ګوري چې ایا د غورنۍ رنګونه باید د ډېسکټاپ د رنګ نه راوویستل شي.

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
ps: ګوري چې ایا د بڼې کړکۍ‌او غورنۍ باید ګرد ګوټونه ولري.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
ps: ګوري چې ایا دا لوب-ډنډه باید د یو اصلي. جسماني لوب-ډنډې چې د دې کمبیوټر سره وصل ده حرکتونه تعقیب کړي.

en: Graphics
ps: كښنيز

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
ps: هالما - د چینایي کتونکو پخوانی ګیم.‌د دان انګالس لخوا لیکل شوی

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
ps: لاس په خپل سریښي لنډیاد کې بڼه نیسي:

en: Hand me a copy of this object
ps: د دې څيز نقل راکړه

en: Hand me a tile represting this object
ps: یوه خښته راکړه چې د دې څیز استازیتوب کوي

en: Head size for arrowheads:
ps: د غشي سرونو لپاره د سر کچه:

en: Help
ps: مرسته

en: Help not yet supplied
ps: مرسته تراوسه پورې نده راوړل شوې

en: Hint
ps: اشاره

en: Hit ESC to stop recording
ps: د ثبتولو د بندولو لپاره وتل ووهئ

en: Holder
ps: نیوونکی

en: How many decimal places? (currently {1})
ps: څومره اعشاري ځایونه؟ (دا مهال }۱{)

en: How many humans?
ps: څومره انسانان؟

en: How many players?
ps: څومره لوبغاړي؟

en: I suggest:
ps: زما مشوره:

en: Iconic button
ps: تمثالي تڼۍ

en: If the button is to act when the mouse goes down
ps: که چيرې تڼۍ د موږک په کښته تلو سره چار تر سره کوي

en: If the button is to act when the mouse goes up
ps: که چيرې تڼۍ د موږک په بره تلو سره چار تر سره کوي

en: Image
ps: انځور

en: Index
ps: لړيال

en: Inline
ps: په لین کې

en: Is it OK to discard this crostic?
ps: ایا سمه ده چې دا کراسټیک وران کړئ؟

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
ps: د نور سیستم څخه دا پروژه او نورې ضمني پروژې یواځې کړئ.  د دې ځای طریقې به لغوه کېږي کله چې تاسې دا پروژه پرېږدئ.

en: JPEG file
ps: JPEG دوتنه

en: Joystick
ps: لاستی

en: Joystick device number (currently {1})
ps: د لوب-ډنډه الې لمبر (دا مهال }۱{)

en: Just for Fun
ps: يواځې د مستۍ لپاره

en: Lets you open a window on a single file
ps: په یوه دوتنه د ونډو پرانیستلو ته دې پرېږدي

en: Lets you specify colors for standard system windows.
ps: ځئ چې تاسې د معیاري وینډوز سیستم لپاره رنګونه مشخص کړئ.

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
ps: پرېږدي‌دې چې ټولې هغه پېښې جلا ښکاره کړي کومې چې د پېښې تیاتر  ته د پیازپوستکي کې ترتیب جوړوي.‌

en: Line
ps: ليکه

en: Magnification is fixed, sorry.
ps: وبښئ. لویونه جوړه شوه

en: Main
ps: آر

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
ps: د دې څیز یو نوی نقل جوړ کړه او ماته یې راکړه

en: Make a scratch script
ps: یو د تېزۍ‌متن جوړ کړه

en: Make a sibling
ps: یو توکم جوړ کړه

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
ps: یو توکم جوړ کړه (د ساده نقل لپاره په شفټ زور کړه)

en: Make a tile representing this object
ps: یوه خښته جوړه کړه چې د دې څیز استازیتوب کوي

en: Make all windows fully visible on the screen
ps: ټولې ونډوګانې په پرده باندې پشپړه ښکارېدونې کړه

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
ps: یو د وروستیو داخلو شویو موادو لټونګر سرنۍ وینډو کړئ. چې پریوتی پراخه کوي او که ضروري‌شوه نو نوی جوړوي.  د وروستیو داخلو شویو موادو لټونګر یو د پیغام-لړ لټونګر دی چې تر ټولو اوسنۍ‌ هغه طریقې هغه ښکاره کوي چې داخلې شوې دي. وروستۍ اول.  که تاسې په لټونګر کې دننه بدلونونه داخل کړئ.‌نو دا به اوسمهالي‌شي. چې تل به وروستي‌داخل شوي مواد د لټونګر به سر کې ښیي.

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
ps: تر ټولو برنۍ‌ ونډو تر ټولو شاتنۍ کړه. او ونډو د هغې نه لاندې فعاله کړه.

en: Menu
ps: غورنۍ

en: Menu to see another Guide
ps: غورنۍ د بل لارښود د ليدلو لپاره

en: Milliseconds per pixel [currently
ps: یو پکسل کې ملیون ثانیې [دا مهال]

en: Mines
ps: ماينونه

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
ps: ماینونه یو تېز او د ماینسویپر یو ناولی وژونکی ګیم دی چې په وینډوز کې موندل کېږي. ما دا ځان ته د بوږن غږ د زده کولو لپاره استعمالوه. ما په ازادۍ سره د بیلګې څخه واخیست. څو کوډ یې ښه اشنا وښکاري. هر څو که د هرې پروژې په څېر دا تېز ... بڼه... زما خپل رمزونه انعکاس کړي. په ځانګړې توګه د کوډ د محاوروي جوړښت کموالی په یاد وساته - ما دغه تراوسه پورې بس ندی زده کړي.‌
    
    ماینونه یوه ډېره اسانه. خو ډېره ناهیلې کوونکې لوبه ده. اصول یې بس دا دی: په تخته باندې ۹۹ ماینونه اچول شوي دي. دغه پرته له "موندلو" بیامومه. ستا لومړنۍ خښته وړیا ده - په یو ځای ټک وکړه. خښتې به درته ووایي چې مخې ته یې څومره ماینونه دی. په ګډون د ریبنده کرښو. که ته لمبر "۲" راښکاره کړې. نو درته معلومېږي چې ورسره د پیوستو خښتو لاندې دوه ماینونه پټ دي. که ته فکر کوې چې یو ماین دې موندلی. نو ته هغه یا په شفټ کلیک کولو سره اوچتولی شې. او یا د موږک په ژیړه تڼۍ کلیک کولو سره. یو ځل چې د یوې شوې خښتې سره پیوست ټول ماینونه دې اوچت کړل. نو ته په خښته بیا کلیک کولی شې چې پاتې راښکاره کړې. بالکل.‌کېدلای شي چې ته د دغو په اړه هم غلط یې...
    
    ته ګیم هغه وخت ګټې چې هغه ټولې خښتې مونده کړې چې ماینونه پکې نشته. بریالي اوسئ...
    
    ډاویډ ای. سمیت
    dastrs@bellsouth.net

en: Mines:
ps: ماينونه

en: More halo handles
ps: نور هاله یي لاستي

en: More options
ps: نور غوراوي

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
ps: د انګلیسي متن زیات جوړښتونه د توري د استعمال یوه عامه ‌طریقه تعقیبوي.  لاندې زیات عام توري دي.‌چې تقریباًً په برابر ترتیب کې دي.
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    لاندې زیات عام یو ځای شوي‌توري‌دي:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    هغه پیغام چې تاسې یې بې کوډه کول غواړئ لاندې مشخصې احصایې لري:

en: MouseUp expression:
ps: د مږک بره اصطلاح:

en: Move
ps: خوځول

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
ps: د لمنې د داخل د زیاتولو لپاره ځری ښکته او ښي ته وخوځوئ.
    له بشپړېدو وروسته ټک ورکړه.

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
ps: د پولې د سور د غټولو لپاره ځری لدې ځایه وړاندې پسې وخوځوئ.
    له بشپړېدو وروسته ټک ورکړه.

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
ps: د چوکاټ د زیاتولو لپاره ځری نور هم د دې ټکي نه اخوا بوځه.
    له بشپړېدو وروسته ټک ورکړه.

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
ps: د غشي د اوږدوالي او ډول د بدلولو لپاره ځری ښي  او کیڼ ته وخوځوئ.
    د سور د بدلولو لپاره یې پورته او ښکته وخوځوئ.
    له بشپړېدو وروسته ټک ورکړه.

en: Move to trash
ps: کثافات ته اچول

en: MovingEye
ps: خوځيدونکې سترګه

en: Multimedia
ps: ګڼرسنۍ

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
ps: باید د کواردیناتو لپاره یو ټکی وي (د بېلګې په ډول 10@10)

en: Navigator
ps: لورښود

en: Navigator Flap
ps: چلوونکی رپ

en: New character?
ps: نوی کرکټر؟

en: New game
ps: نوې لوبه

en: New grid origin (usually 0@0):
ps: د نوي سیخ اصل (عموماً  0@0):

en: New grid spacing:
ps: نوی سیخ واټن:

en: New title for this window
ps: د دې کړکۍ لپاره نوی سرلیک

en: Next page
ps: بل مخ

en: Nothing recorded yet
ps: تراوسه هیڅ ندي ثبت شوي

en: Number of joystick to track?
ps: د معلومولو لپاره د لوب-ډنډو شمېره؟

en: OK
ps: هو

en: Object Catalog
ps: څیز کاتالوګ

en: Offers a variety of ways to create new objects
ps: د نویو څیزونو د جوړولو لپاره یو شمېر طریقې وړاندې کوي

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
ps: یو د دریو کړکیو د بدل شوې ټاکنې کتونکې وسیله پرانیزئ

en: Open a Viewer for me
ps: زما لپاره یو کتونکی پرانیزه

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
ps: یو کتونکی پرانیزه چې د دې څیز د هر څه د لیدلو او واکولو اجازه ورکوي.

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
ps: یو بدلون جوړونکی پرانیزئ چې تاسې ته په یو وخت د بدلون دوه ټاکنې ښیي چې طریقې او پاټکي په خپل منځ کې کاپی کول به درته اسان کړي.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
ps: د بدلونونو د سجل په اخري برخه د بدلون-لړ  یو لټونګر پرانیزئ.  تاسې د هغو سجل شویو بدلونونو د راګرځولو لپاره دا لټونګر کارولی شئ کوم چې ستاسې په انځور کې ندي ساتل شوي. د کوم ټکر یا مداخلې له امله.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
ps: یو پیغام-لړ لټونګر پرانیزئ چې په اوسني بدلون ټاکنه کې ټولې طریقې ښیي

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
ps: یو نوی د وروستیو موادو داخلوونکی لټونګر پرانیزئ.  د وروستیو موادو داخلوونکی لټونګر یو د پیغام-لړ لټونګر دی چې هغه تر ټولو وروستۍ طریقې ښیي چې مواد پرې داخل شوي دي.   که تاسې په دغه لټونګر کې مواد داخل کړئ. دغه به اوسمهالیی شي. چې تل به تر ټولو وروستي داخل شوي مواد ښیي.

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
ps: یوه ځانتیا پاڼه پرانیزه په یو ځل د ډېرو موادو د بدلولو اجازه درکوي.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
ps: یوه وسیله پرانیزه چې د دې څیز د خښتې لیکلو اسانتیا ورکوي.

en: Open an Inspector on this object
ps: د دې څیز یو پلټونکی پرانیزه

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
ps: د "غوروتوبونو چوکاټ" خلاصوي چې تاسې ته د څو ترتیبونو د بدلولو اجازه درکوي

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
ps: په دې بڼه کتونکی خلاصوي.‌نه د دې غږوونکی

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
ps: زما په غږووني‌یو کتونکی خلاصوي -- دا هماغه ډول شی دی چې د کیان د "کتنه" په هاله يي لاستي ټک کولو سره یې ترلاسه کولای شئ

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
ps: داسې کړکۍ خلاصوي چې ستا په سیستم کې د ټولو پروژو نومونه او تړونونه ښیي.

en: PDA
ps: پي ډي ای

en: PNG file
ps: PNG دوتنه

en: PUBLISH (also saves a local copy)
ps: خپرول (یوه سیمیزه کاپي هم ساتي)

en: PUBLISH to a different server
ps: بل پالنګر ته یې خپور کړه

en: Package Loader
ps: بنډول راوچتوونکی

en: Paint background
ps: شالید رنګ کړه

en: Paint new object
ps: نوی څیز رنګ کړه

en: Paragraph
ps: پراګراف

en: Pause
ps: ځنډ

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
ps: د ۱ او ۳۲۰۰۰ ترمنځ د یو لمبر ګیم خوښ کړئ.
    یا د بل ګیم ګرانوالی په (ایچ ۳۰) لیکلو سره وټاکئ.
    له سلو پورته ډېر ګران دی.  صفر معیاري ګیم دی.
    اوسنی ګرانوالی دی:

en: Pick game
ps: لوبه خوښه کړئ

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
ps: دا څیز پورته راواخله -- خبرداری. د دې د نیوونکي څخه یې لیرې کوي نو بدل اغېز لرلای شي.

en: Pick up
ps: راواخله

en: Picture
ps: انځور

en: Pin
ps: پين

en: Play
ps: چلول

en: Players
ps: غږووني

en: Playfield
ps: لوبځای

en: Please edit the caption
ps: لطفاً کپشن ایډیټ کړه

en: Please enter a new label for this button
ps: لطفاً د دې تڼۍ لپاره یوه نوې ټاپه ورکړئ

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
ps: مهرباني وکړئ د یو څخه غټ لمبر ورکړئ.
    دا بیا ناکول کېدای نشي. نو د شنډولو لپاره یې صفر ځواب کړئ که لومړی یې شاتړ ساتلو ته اړتیا لرئ)(یادښت:

en: Please enter the desired border width
ps: مهرباني وکړئ غوښتل شوی بريد سور وليکئ

en: Please enter the image file name
ps: مهرباني وکړئ د انځور دوتنې نوم وليکئ

en: Please enter the name
ps: مهرباني وکړئ نوم وليکئ

en: Please enter your login name
ps: مهرباني وکړئ خپل د ننوت نوم وليکئ

en: Please make the name 24 characters or less
ps: مهرباني وکړئ نوم ۲۴ لوښه يا د هغه څخه لږ جوړ کړئ

en: Please remove any funny characters
ps: مهرباني وکړئ ټول خندونکي توري لرې کړئ

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
ps: مهرباني وکړئ ارزښتمنی وليکئ تر څو موخې ته 
    د دې تڼۍ په کيکاږلو چې په ټکو بيله شوې وليږل شي

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
ps: مهرباني وکړئ ټاکونکی وليکئ تر څو موخې
    ته د دې تڼۍ په کيکاږلو وليږل شي

en: Polygon
ps: څو اړخيز

en: Present the Viewing menu
ps: د کتلو غورنۍ وړاندې کړه

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ps: ټولې ونډوګانې چې ناداخل شوي بدلونونه لري وړاندې کوي؛ که ته د لړ نه یوه غوره کړې.‌نو هغه فعاله ونډو جوړېږي.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ps: د ټولو ونډوګانو یو لړ وړاندې کوي؛ که ته د لړ نه یوه غوره کړې نو هغه فعاله ونډو جوړېږي.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
ps: د هغو لټونګرو یو لړ وړاندې کوي چې ناداخل شوي بدلونونه لري؛ که ته د لړ نه یوه غوره کړې. نو هغه فعاله ونډو جوړېږي.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
ps: ستا د معاینې لپاره د دې ترتیب پېښې په اوړېدونکي لړلیک کې وړاندې کوي.‌

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
ps: تاسې ته د ویینو غورنۍ وړاندې کوي؛ د هر ځل پوکاڼه-مرسته به درته د ویینه په اړه ووایي.  که تاسې یوه ویینه غوره کړئ. ډېر جلا غوروتوبونه چې د دغه ویینه سره راځي په یو وخت کې ټاکل کېږي؛ تاسې وروسته هر ترتیبونه د غوروتوبونو د چوکاټ په استعمالولو سره بدلولی شئ

en: Previous page
ps: مخکينی مخ

en: Project Named \"{1}"
ps: د }۱{ د نوم پروژه

en: Project not found
ps: پروژه ونه موندل شوه

en: ProjectView
ps: د پروژې کتنه

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
ps: د خاصیتونو پاڼه (د ساده بیا رنګ لپاره په شفټ زور کړه)

en: Quick Guides
ps: چټک لارښودونکي

en: Quit
ps: بس

en: Really throw this away
ps: ریښتا هم دا غورځول غواړې

en: Record
ps: ثبتول

en: Record Again
ps: بیا ثبت کړه

en: Recording Options
ps: د تثبیت غوراوي

en: Rectangle
ps: مستطيل

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
ps: ټولې پرانیستلې ونډوګانې او نور هغه ټول شیان چې په ډېسکټاپ‌پراته دي ټاپه شویو ټوپونو ته کم کړه

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
ps: ټولې پرانیستلې ونډوګانې هغو پریوتو جوړښتونو ته کم کړه چې یواځې سرلیکونه ښیي.

en: Remove
ps: لیرې كول

en: Remove from screen
ps: د پردې نه لیرې کړه

en: Remove label
ps: نښکه ليرې کړئ

en: Repaint
ps: بیا رنګ کړه

en: Replay this sequence
ps: دا ترتیب بیا وغږوه

en: Reset
ps: بياسمول

en: Reset to the starting condition for this recording
ps: د دې ریکارډنګ د پېل کولو حالت بیا وټاکه

en: Resume
ps: کارمخینه

en: Resume playback
ps: د کارمخینې بیاغږول

en: Rewind
ps: له سره ول

en: Rotate
ps: چورلول

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
ps: د چورلولو مرکز (د شفټ کیلي لاندې ونیسه او د بدلولو لپاره یې راکاږه)

en: Ruler
ps: خط کش

en: Same
ps: ورته

en: Same game
ps: ورته لوبه

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
ps: داسې دوتنه وساتئ چې بیا ولېښل شي. نو چې اوسنی ورډ بیا راجوړ کړي.

en: Save changes before quitting?
ps: بدولونونه د بسولو نه مخکې ساتئ؟

en: Score:
ps: شمېر

en: Scrolling Field
ps: رغښتونکی ډګر

en: See the script for this button
ps: د دې تڼۍ لپاره متن وګوره

en: Select a Crostic File...
ps: یوه کراسټیک دوتنه غوره کړئ...

en: Select a File:
ps: يوه دوتنه وټاکئ

en: Select a project
ps: یوه پروژه غوره کړه

en: Select the font to be
    used for balloon help
ps: هغه لیکبڼه غوره کړه چې په پوکاڼه مرسته کې وکارول شي

en: Selected {1} objects
ps: }۱{ څیز غوره شو

en: Selection
ps: انتخاب

en: Selection:
ps: چاڼ:

en: Set center of rotation
ps: د چورلولو منځ وګوره

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
ps: د عادي لټونګر پشان.‌خو په بره کیڼ‌اړخ کې یوه کړکۍ زیاتوي چې هغه پاړکي درجې راغونډوي چې د هماغه مختاړي سره پیل کېږي

en: Simple Text
ps: ساده متن

en: Sketch
ps: خاکه

en: Slider
ps: اړوونکی

en: Some Useful Statistics
ps: ځينې ګټورې احصايې

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
ps: وبښئ. مناسبه دوتنه پېدا نشوه (نوم باید په .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form سره پای ته ورسي)

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
ps: وبښئ تاسې په یو وخت یواځې یو څیز رسمولی شئ

en: Sound Recorder
ps: غږ ثبتوونکی

en: Star
ps: ستورى

en: Start Recording
ps: ثبتول پيل کړئ

en: Start Recording Voiceover
ps: د غږ ثبتول پېل کړئ

en: Statistics
ps: احصايې

en: Stop
ps: بندول

en: Stop Record Voiceover
ps: د غږ ثبتول ودروئ

en: Stop playing or recording this panel
ps: د دې چوکاټ غږول یا ثبتول ودروئ

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
ps: په یو ځل د ټولو متنونو د کنترولولو لپاره د ودرول. ګام. او تلل تڼۍ.‌  دا وسیله ستا په پروژه کې د هر متن ځانله ځانله کنترولولو لپاره "خلاصېدلی" شي.‌

en: Streaks:
ps: بوږن غږونه:

en: Supplies
ps: اکمالات

en: Target:
ps: نښه:

en: Telemorphic
ps: لیرې بڼه

en: Temporarily pause this playback
ps: دا بیاغږول په عارضي ډول وځنډوه

en: Tetris
ps: تیترس

en: Tetris, yes Tetris
ps: تیترس. بلې تیترس

en: Text
ps: متن

en: Text that you can edit into anything you desire.
ps: هغه متن چې ته یې په هر څه کې چې دې خوښه وي‌ایډیټ‌کولی شې.

en: Text that you can edit into anything you wish
ps: متن چې تاسو يې هر څه سمولی شئ

en: Textual button
ps: متنیزه تڼۍ

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
ps: د رمز چوکاټ یو رمز شوی پیغام ښکاره کوي.  رمزلیکنه یو ساده ګونګ کوډ دی. چې د الفبا هر توری یو جلا توري ته بدل کړای شوی دی.
    
    تاسې رمز داسې حل کولای شئ چې د پیغام په یو توري ټک ورکړئ. او هغه توري پرې ولیکئ چې تاسې یې ګڼئ.  د رمز چوکاټ په اتوماتیک ډول هماغه ګونګ توری په بل هر هغه ځای کې هم جوړوي چې په کوټ شوي پېغام کې پکې هغه توری راځي.
    
    که څه ستونځه لرئ. نو په غورنۍ کې د "رمز اشارې وښۍ" قومانده کارولی شئ.  دغه به وښیي چې د هر توري څومره واقع کوم چې زیاتره وخت د رمزونو په حل کولو کې مرسته کوي.

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
ps: د رمز چوکاټ: د رمزي لیکنو یو لوبځای. د دان انګالس لخوا لیکل شوی

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
ps: کراسټیک چوکاټ د حل کولو لپاره یوه اکراستیکه معما وړاندې کوي.  کله چې تاسې د ځوابونو لپاره اشارې لیکئ. نو توري هم د پټې حوالې په متن کې داخلېږي.  په مکالماتي ډول. کله چې ته د حوالې په تورو سوچ کوې.‌دغه توري به ستا د ځوابونو په ورکو ځایونو کې ډکېږي.  برسېره پر دې. د ټولو ځوابونو لومړني توري په شریکه د لیکوال او د هغه کار د سرلیک نوم جوړوي چې دا حواله ترې اخیستل شوې ده.‌
    
    که ته غواړې چې نورې اکراسټیک معمې جوړې کړې. نو د ساده دوتنې په طریقه کې د ښکاره دوتنې جوړښت تعقیب کړه.  که غواړې چې یو اکراسټیک چاپ کړې او په کاغذ پرې کار وکړې. نو د زوړ ډول طریقه اصلي ته بدله کړه.‌چې دا به په سم ډول ټولې خانې تېر-لړ کړي.
    
    خوند واخلئ.

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
ps: د کراسټیک چوکاټ: د توریو د رمزونو یو پخوانی ګیم.‌د دان انګالس لخوا.

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
ps: د پېښې تیاتر د "پېښې فیلمونو" د لیکلو لپاره یو چوکاټ ورکوي.  دا د لورښود. د اکمالاتو د رپ. د رنګ سیستم. د خاصیتونو د پاڼو. د کتونکي رپونو.‌او نورو روایتي ډولونه کاروي. دا ټول د تیاتر په کنترول شویو بندونو کې دننه وي.‌
    
    د یوې فیلم-پېښې د لیکلو لپاره. د څیزونو د کاتالوګ او یا د ډېسکټاپ په غورنۍ د "خلاص..." له څانګې یو نوی پېښه تیاتر ترلاسه کړه.
    
    ۱. د هالې په کارولو. د هغې کچې د ورکولو لپاره چې بیاغږولو ته پکار ده. د تیاتر کچه بیا جوړه کړئ.
    
    ۲. د خوښې د اکمالاتو او لورښود رپونو د زیاتولو یا ړنګولو لپاره د مهارونو په چوکاټ‌کې غورنۍ وکاروئ.
    
    ۳. د "کپشن" د ایډیټ کولو لپاره په هغه متن کلیک کړئ چې وايي "ناسرلیک" او د خپلې خوښې کپشن ولیکئ.  کپشن د بیاغږولو د تڼیو سره تړلی دی. او عموماً داسې لاره وړاندې کوي چې فیلم-پېښه وپېژني.‌
    
    ۴. د هغې فیلم-پېښې لپاره "لومړني شرایط" وټاکئ چې تاسې یې ثبتوئ (لکه شالید رنګ کړئ. څه تشریحي متن ورکړئ.‌هغه شیان ورکړئ چې غواړئ د فیلم په پېل کې وړاندې شي.)‌کله چې ریکارډ د کارن لخوا د بیاغږولو لپاره لومړی پرانیستل شي. او هرکله چې ریکارډنګ بیا غږول کېږي.‌نو دا به پېخي هماغسې وي څنګه چې ښکاري.‌
    
    ۵. کله چې د ثبتولو د پېل لپاره چمتو شئ. نو د "ثبت" تڼۍ ووهئ.‌ د ثبتوونکي ګېرچاپېر به یوه سره پوله ولیدل شي. دا ښيي چې ریکارډنګ کېږي.‌  ریکارډنګ به تر هغې دوام کوي چې ته د وتل تڼۍ ونه وهې.
    
    ۶. یاد ولرئ چې که تاسې په خپل ریکارډنګ کې غږ شاملول غواړئ. نو هغه نېغ په نېغه د بیاغږولو پر مهال ورزیاتولی شئ. او یا په داخل کې غږ جوړولی او وروسته یې د پېښه رول په کارولو ورزیاتولی شئ.‌
    
    ۷. اوس د موږک او کیلیدړې سره. هر څه چې ثبتول غواړې. د "کړن" په لور لاړ شه.‌   د ښو پایلو لپاره. د موږک ټولې اشارې باید د تیاتر په داخل کې جوړې شي.‌
    
    ۸. وتل ووهئ چې کله ریکارډنګ وشي.
    
    ۹. څه چې مو ثبت کړي‌د هغې د کتلو لپاره د "غږول" تڼې کېکاږه. که له پایلې خوشحاله نه یاست. له ۱-تر  ۸ چارې بیا ترسره کړئ.‌
    
    ۱۰.  که تاسې له پایلې خوشحاله یاست. او اوس د غږ زیاتول غواړئ. د غږ چوکاټ پرانیزئ. بیا د ریکارډنګ د بېرته غږولو لپاره په غږول کلیک کړئ. او هرکله چې غواړئ یو څه غږ پکې ورزیات کړئ. نو "غږ ثبتول پېل" تڼۍ کلیک کړئ. او خبرې پېل کړئ. او کله چې خبرې پای ته ورسي نو په "غږ ثبتول بند" تڼې کلیک کړئ.‌  یو خل چې بېرته غږېدل پای ته ورسي. نو ورزیات شوی غږ(ونه) به د پېښې د ټیپ برخه شي. او د پېښې په رول کې به ښکاري.‌
    
    ۱۱. کله چې د پایلې سره خوشحال یې. نو د بېرته غږولو د تڼۍ‌ د  ترلاسه کولو لپاره د "خپور" بټن ووهئ.‌ اوسمهال دوه لارې دي:
    ا. تمثالي تڼۍ - په پېل کې د فیلم د ابتدايي منظرې انځور وړاندې کوي. اندازه یې ۰.۳ایکس ده. او "وهل" توری پرې لګول شوی دی.‌  کله چې کارن په داسې یوه تڼۍ کلیک کوي. پېښه-فیلم په یو عارضي "بیاغږول تیاتر" کې اغږېږي. او کله چې بیاغږول بشپړ شي. نو د بیاغږولو تیاتر د فیلم اخري منظرې ته د ۰.۵ایکس لاندې درجې ته کښته کېږي.‌  وروسته د تڼۍ وهل بیا غږول پېل کوي.‌
    
    ب. متنیزه تڼۍ - ساده ټاپه شوې تڼۍ ده چې کله ووهل شي نو د پېښې د ټیپ‌بیاغږول جوړوي.‌
    
    ۱۲. له "خپرولو" وروسته چې ته د بیاغږولو کومې تڼۍ ترلاسه کوې هر ځای ایښودل کېدای شي. لکه د یو کتاب په پاڼه. ته د بیاغږولو د تڼۍ د هاله یي غورنۍ‌ په واسطه کنترولولی شې چې ایا دا دې "پخپله پېل" او "پخپله بند" وي که نه.‌ کله چې کارن تڼۍ کېکاږي. نو یو بیاغږول ځای به خلاص شي. کوم چې د پېښې د تیاتر سره یو شان ښکاري. خو یواځې د بیاغږولو اړوند مهارونه لري.‌   د بیاغږولو د خپله پېل او خپله بند دواړو ټاکنه بې له مهارونو راځي.‌
    
    ۱۳.  د "پېښې ټیپ" د هغه ریکارډنګ د ایډیټ کولو لپاره چې تاسې په پېښه تیاتر کې جوړ کړی. او د عموماً ښه وخت لپاره. له یو بل سره تړلو کرښو به نښه کلیک کړئ څو یوه وسیله ترلاسه کړئ چې د پېښې د ټیپ‌د "شمېر" یا "پیانو رول" د ښکاره او ایډیټ کولو اجازه درکوي.‌
    
    
    د شرطونو لنډیز
    د پېښې د ټیپ‌د جوړولو لپاره مرکزي‌وسیله.
    
    د پېښې رول
    د پېښې د ټیپ‌ د "بشپړ" شمېر ښودلو لپاره مرستندویه وسیله. 
    
    د پېښې ټیپ
     د پېښې د تیاتر د غونډې پایلې؛ یو په منځ کې مربوط شوی ترتیب چې بیا غږول کېدای شي.
    
    د پېښې ثبتول
     د "پېښې ټیپ" سره بدلول کېدونکې اصطلاح.
    د پېښې فیلم
    کله چې تاسې یو پېښه ټیپ بیا غږوئ نو څه وینئ.

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
ps: هغه بدلونونه چې په دې ځانله شوې پروژه کې جوړ شوي به هغو پروژو ته ورزیات شي چې په راتلونکي یواځې لهر کې وي.

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
ps: اوسنی تثبیت ساتل شوی ندی. او که دا دې وکړ ورک به شي. ایا باوري یې چې مخکې تله غواړې؟

en: The five longest answers are...
ps: هغه پنځه اوږده ځوابونه دي...

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
ps: د دې ګیم هدف له تختې څخه د خښتو په لیرې کولو ستاسو د شمېرو زیاتول دي.  خښتې غوره کول او لیرې کول داسې کېږي چې په یوه داسې خښته کلیک کړې چې د ورته رنګ لږ تر لږه یوه خښته ورسره پیوست وي (چیرته چې پیوستېدل د بره. کښته. کیڼ یا ښي‌په توګه تعریف شوي‌دي).
    
    لومړنی کلیک د پیوستو خښتو یوه ډله غوره کوي. په دغه ډله دویم کلیک به یې د تختې نه لیرې کړي. چې خښتې به لاندې او ښي لور ته رغړوي چې د لیرې شوې ډلې تش ځای ډک کړي.  که ته غواړې چې په یوه جلا ډله غوره کړې. نو بس په هغې کلیک کړه.
    
    شمېرې په (انتخاب - ۲) شمېرو سره زیاتېږي. نو تاسې کولای شئ چې د انتخاب کچه څومره چې غواړئ زیاته کړئ.  خو. واړه ستراتیژیک انتخابونه درته ښایي وروسته د انتخاب د کچې د زیاتولو اجازه درکړي.
    
    که د یوې ډلې موندل درته ګران وي. نو د "اشاره" تڼۍ به یوه درته پېدا او درته به یې غوره کړي (هر څو که دا به د غوره کولو لپاره ښه ډله نه وي!).
    
    کله چې نورې ډلې موجودې نه وي. نو د شمېرو ښودیز به ستا د اخری شمېر سره وپړقېږي.  ستا اخري‌شمېر په تخته باندې د پاتې هرې خښتې سره په ۱ باندې کمېږي.  که ته ټولې خښتې لیرې کړې. ستا اخري شمېر د هغو خښتو د شمېرو چې په تخته موجودې دي‌د لمبر څخه پنځه هومره زیاتېږي.
    
    راځه. ته دغه اخري شمېر وهلی شې!  په "نوی ګیم" کلیک کړه
    همدا ګیم په اصل کې د ایجي فوکوموټو لخوا د یونیسکس او ایکس لپاره لیکل شوی و؛ دا ګیم د همدغې ګیم پر مفکوره بنسټ لري. خو د سکریچ څخه بیا لیکل شوی و.‌

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
ps: د ازادې خانې مقصد د ټولو پتو په بره ښي څنډه کې څلورو "کور خانو" ته خوځول دي.  هره کور خانه به یو ځای نیسي او د ایس په پېل کولو سره باید په ترتیب سره ډک کړای شي.
    
    په بره کیڼه څنډه کې څلور "ازادې خانې" دي چې هره یوه یوه پته نیولی شي.  پتې د یو دلي د بېخ نه یوې ازادې خانې ته او یا بل دلي ته وړل کېدای شي.  
    
    کله چې یوه پته بل دلي ته وړل کېږي. نو هغه باید داسې ارزښت ولري چې د ښکاره شوې پتې څخه کمه وي او د جلا رنګ وي.

en: The project is not present and may not be renamed now
ps: پروژه موجوده نده او ښایي اوس یې نوم بدل نشي

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
ps: هغه شیان چې دلته راپرېوځي به په یو کالم کې ترتیب شي. ې یو ځل چې ته خپل شیان دلته ورزیات کړې. نو ته به د هغو ساده رنګه درې ګوټو لیرې کول غواړې چز دا ورسره پېل شوی و. او ته به دا د پوکاڼې د مرستې پیغام خپل یو ته بدلول غواړې!

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
ps: هغه شیان چې دلته غورځېدلي به په خپلکاري توګه په یو کتار کې ترتیب شي. 
    ې یو ځل چې ته خپل شیان دلته ورزیات کړې. نو ته به د هغو ساده رنګه هګیو لیرې کول غواړې چز دا ورسره پېل شوی و. او ته به دا د پوکاڼې د مرستې پیغام خپل یو ته بدلول غواړې!

en: This object is *already* showing its baseGraphic
ps: دا څيز *لا د مخه* خپل بنسټيز کښنيز ښيي

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
ps: دا څیز به تل هغه شیان ښکاره کوي چې د متن په ټوټه دړه وي

en: This session:
ps: دا  غونډه:

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
ps: دا به ټولې ونډوګانې لیرې کړي بې له هغو چې ناداخل شوي متني اډیټونه لري. او هم به ټولې بې ونډو بڼې لیرې کړي (له رپونو پرته) چې په ډېسکټاپ وموندل شي.   ایا باوري یاست چې داسې کول غواړئ؟

en: Time:
ps: مهال:

en: Total:
ps: ټول:

en: Trash
ps: چټل

en: TrueType banner
ps: د سمې نښې ليکتوغ

en: Turn mouse-over highlighting on or off
ps: د موږک-راوستل ښکاره کول بلول یا بندول

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
ps: په داسې حال کې چې موږک کښته نیول شوی وي تکرار بلول یا بندول

en: Type a cipher text to work on here below...
ps: لاندې پرې د کار کولو لپاره یو رمزي متن ولیکئ...

en: Type in a year
ps: یو کال پکې ټایپ کړئ

en: Type the maximum value for the X axis
ps: د ایکس محور لپاره زیات نه زیات ارزښت ټایپ کړه

en: Type the maximum value for the Y axis
ps: د وایي محور لپاره زیات نه زیات ارزښت ټایپ کړه

en: Um, no, let me reconsider
ps: ام، نه، پريږده چې بیا پرې غور وکړم

en: Untitled
ps: بې سرلیک

en: Untitled Window
ps: ناسرلیکه کړکۍ

en: VM Statistics
ps: وي ایم احصایې

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
ps: کله چې خپله-منځ بل وي. نو هر ځل چې ته د لوب-ډنډې لاستی پرېږدې. هغه د الې په منځ کې یو نالوري ځای ته دانګي

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
ps: کله چې خوښ شي، بريدونه په خپلکاره توګه منځپانګو سره د برابرېدو لپاره سم شي.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
ps: کله چې خوښ شي، منځپانګې به په خپلکاره توګه د ځاييزونې په بدلولو وژباړل شي

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
ps: کله چې خوښ شي، متن په خپلکاره توګه ونغاړل شي تر څو په افقي ډول په ښودل شويو بریدونو کې برابر شي.

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
ps: کله چې ته دا ووهې. نو تا ته به یوه تڼۍ درکړای شي کومه چې. کله پرې کلیک کړې. د پېښې په غږووني کې پرانیستل شي په کومه کې چې ریکارډنګ بیا غږېدلی شي.‌

en: Where in the world menu is...
ps: چیرته چې د نړۍ په غورنۍ کې ده..

en: Who should be be unlocked?
ps: څوک باید بې کولپ کړای شي؟

en: With replays:
ps: د بیا لوبه کولو سره:

en: World
ps: نړۍ

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
ps: اوسنی ټاکل شوی بدلون هغه دوتنې ته ولیکئ چې د اوسني ټاکل شوي بدلون نوم نېټه او وخت وښیي.

en: Yes
ps: هو

en: Your Title Goes Here
ps: ستاسې سرلیک دلته راځي

en: a menu of debugging items
ps: د کړاو تمبوونکو شیانو غورنۍ

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
ps: د ۱او متغیر ترمنځ سرسري غوره شوی صحیح عدد

en: a window full of useful expressions.
ps: د ګټورو اصطلاحاتو نه ډکه ونډو.

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
ps: هغه هر پېښه-رول پرېږده چې د دې تیاتر سره تړلی دی.

en: abandon costume history
ps: د لباس تاریخ پرېږده

en: abandon this execution by closing this window
ps: د دې عمل مخنیوی د دې کړکۍ په بندولو وکړئ

en: about this system...
ps: د دې سیستم په اړه...

en: absolute value
ps: مطلق ارزښت

en: accept drops
ps: کښته کېدنې ومنه

en: add a border around this shape...
ps: دې شکل ته پوله ورکړه

en: add halo
ps: هاله ورزیاته کړه

en: add item...
ps: څیز زیات کړه...

en: add line
ps: کرښه زیاته کړه

en: add mouse up action
ps: په عمل موږک زیات کړه

en: add navigator flap
ps: د لورښود رپ زیات کړه

en: add new card
ps: نوی کارت ورزیات کړه

en: add pin
ps: پین ورزیات کړئ

en: add predecessor
ps: وړاندينی زيات کړئ

en: add slot for {1}
ps: د }۱{ لپاره سلاټ زیات کړه

en: add some text to the button
ps: يو څه متن تڼۍ ته ورزيات کړئ

en: add successor
ps: ځایناستی زيات کړئ

en: add sugar navigator flap
ps: د شوګر لورښود رپ زیات کړه

en: add supplies flap
ps: د اکمالاتو رپ زیات کړه

en: add title...
ps: سرلیک زیات کړه...

en: adhere to edge...
ps: څنډې ته بوځه...

en: adjust translucency
ps: نیم شفافیت برابر کړه

en: align bottom edges
ps: د لاندې غاړو صف بندي وکړه

en: align centers horizontally
ps: منځونه په افقي ډول صف بندي کړه

en: align centers vertically
ps: منځونه په عمودي‌ډول صف بندي کړه

en: align left edges
ps: کیڼې غاړې صف بندي کړه

en: align right edges
ps: ښۍ غاړې صف بندي کړه

en: align top edges
ps: برنۍ غاړې صف بندي کړه

en: all pens down
ps: ټول قلمونه لاندې

en: all pens show arrowheads
ps: ټول قلمونه د غشیو سرونه ښيي

en: all pens show arrows
ps: ټول قلمونه غشي ښيي

en: all pens show dots
ps: ټول قلمونه ټکي‌ښيي

en: all pens show lines
ps: ټول قلمونه کرښې ښيي

en: all pens up
ps: ټول قلمونه پورته

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
ps: اجازه درکوي چې د پېښې ټیپ کومې پخوانۍ‌ بڼې ته لاړ شې.

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
ps: درجه په درجه د اندازې د فاکتور د دقیق لېږد اجازه درکوي.

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
ps: زاویه. په درجو کې. چې متغیر یې مماس وي

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
ps: زاویه. په رادیانو کې. چې مماس یې متغیر وی

en: animate moves
ps: خوځیدنې وسیلئ

en: annotation setup...
ps: د حاشیو ترتیب...

en: anti-aliasing
ps: د ګډوډۍ-ضد

en: appearance...
ps: صوري‌لید

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
ps: کښنيز د شاليد په څېر د سرپاڼې لپاره وکاروئ

en: arrowheads on pen trails...
ps: په قلم کرښو د غشي سرونه...

en: attach to resource
ps: سرچینې سره وصل کړه

en: authoring tools...
ps: تصنیفوونکي توکي...

en: auto dismiss
ps: پخبله ختم

en: auto start
ps: پخپله پیل

en: auto-center
ps: خپله-منځ

en: auto-line-layout
ps: اتومات-کرښه-ترتیب

en: balloon help for this object
ps: د دې څیز لپاره د پوکاڼې مرسته

en: be locked
ps: کولپ‌شه

en: become this world's model
ps: د دې دنیا موډل جوړ شه

en: bitmap fill
ps: ټيکله ډکول

en: bold
ps: زغرد

en: border
ps: پوله

en: border change
ps: د پولې بدلون

en: border color...
ps: د پولې رنګ...

en: border style...
ps: د پولې ډول...

en: border width...
ps: د پولې سور...

en: bottom
ps: بېخ

en: bottom left
ps: کیڼ بېخ

en: bottom right
ps: ښي بېخ

en: bring to front
ps: مخې ته یې راوله

en: browse changed methods
ps: بدل شوي لیلو ولټوه

en: browse hierarchy
ps: دا نړۍ‌راولټوه

en: browse recent submissions
ps: وروستي داخل شوي شیان ولټوئ

en: browser (b)
ps: لټونګر (ب)

en: buttonDown
ps: تڼۍ لاندې

en: buttonUp
ps: تڼۍ پورته

en: call #tempCommand
ps: ټیمپ کمانډ ته # زنګ

en: call this my base graphic
ps: دا زما بنسټيز کښنيز ونوموئ

en: can't seem to find that project
ps: دغه پروژه نشې موندلی

en: cancel - do not delete anything
ps: لغوه - هیڅ شی مه ړنګوه

en: cancel changes made and close panel
ps: جوړ شوي بدلونونه ړنګ او چوکاټ بند کړئ

en: card und stack
ps: کارت او دلۍ

en: caution - old playback; button lacks vital data.
ps: احتیاط - زاړه بیاغږول؛ په تڼیو کې مهم معلومات نشته.

en: cell positioning
ps: د حجرې ځای کول

en: cell spacing
ps: حجره خالی ځای کول

en: center
ps: منځ

en: centered
ps: منځ ته شوی

en: change action selector
ps: د چار ټاکونکی بدل کړئ

en: change arguments
ps: ارزښتمنې بدلې کړئ

en: change caption
ps: کپشن بدل کړه

en: change cell inset...
ps: د حجرې داخل بدل کړه...

en: change center color...
ps: د منځ رنګ بدل کړئ...

en: change color...
ps: رنګ بدل کړئ...

en: change emphasis
ps: ټينګار بدل کړئ

en: change first color
ps: لومړنی رنګ بدل کړئ

en: change font
ps: ليکبڼه بدله کړئ

en: change font...
ps: ليکبڼه بدله کړئ...

en: change hands color...
ps: د لاسونو رنګ بدل کړئ...

en: change label
ps: نښکه بدله کړه

en: change layout inset...
ps: پکې زیاته شوې اډاڼه زیاته کړه...

en: change max cell size...
ps: د حجرې زیاته کچه بدل کړه

en: change min cell size...
ps: د حجرې کمه کچه بدله کړه...

en: change name...
ps: نوم بدلول...

en: change orientation
ps: لورموندنه بدله کړئ

en: change origin
ps: اصل بدل کړئ

en: change scale...
ps: اندازه بدله کړئ...

en: change second color
ps: دویم رنګ بدل کړئ

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
ps: د ډېسکټاپ د شالید هغه رنګ یا نقش بدل کړه چې په پرده د نور هر څه شاته وي.

en: change title...
ps: سرلیک بدل کړه...

en: change when to act
ps: بدل يې کړئ کله چې چار ترسره کوي

en: changes...
ps: بدلونونه...

en: check change set for slips
ps: بدلون لپاره د چیټونو ټاکنه وګورئ

en: child layout
ps: ماشوم هډوانه

en: choose a uniform color to use as desktop background.
ps: د ډېسکټاپ په شالید کې د کارولو لپاره یو دریشه یي رنګ غوره کړئ.

en: choose how many bits per pixel.
ps: څومره بايټونه پر یو پکسل غوره کړئ.

en: choose new graphic
ps: نوی کښنيز غوره کړئ

en: choose new graphic...
ps: نوی کښنيز غوره کړئ...

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
ps: يو رنګ د شاليد رنګ په توګه د دې کتاب د ټولو مخونو لپاره غوره کړئ

en: choose the color you want to replace
ps: د بيا پرځايولو لپاره رنګ غوره کړئ

en: choose the language in which tiles should be displayed.
ps: هغه ژبه غوره کړه چې خښتې پکې باید ښکاره شي.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
ps: هغه نمونه چې کارول کېږي.

en: choose theme...
ps: ويينه غوره کړئ

en: clear
ps: پاکول

en: clear cipher typing
ps: د رمز ټایپ پاک کړئ

en: clear crostic typing
ps: د کراسټیک لیکل پاک کړئ

en: clear pen trails
ps: قلم کرښې واضحې کړه

en: clear target
ps: هدف پاک کړه

en: clear turtle trails from desktop
ps: ډېسکټاپ‌نه د شمشتۍ کرښې پاکې کړئ

en: clear typing
ps: ليکنه پاکه کړئ

en: click here for help
ps: د مرستې لپاره ټک وکړئ

en: click here to get a menu with further options
ps: د دې کتاب د غوراوو د غورنۍ تر لاسو کولو لپاره دلته ټک وکړئ.

en: cling to edge... (current: {1})
ps: څنډې ته نښتل... (اوسنی: }۱{)

en: clip to cell size
ps: د خانې د کچې سره یو ځای

en: close editing
ps: سمون بند کړئ

en: close this window
ps: دا کړکۍ بنده کړه

en: close top window (w)
ps: برنۍ ونډو بنده کړه (و)

en: close window
ps: کړکۍ بنده کړه

en: closed
ps: تړلی

en: code pane menu...
ps: د کوډ چوکاټ غورنۍ...

en: code pane shift menu...
ps: د کوډ چوکاټ شيفټ غورنۍ...

en: collapse
ps: پرېوتل

en: collapse all objects
ps: ټول څیزونه پرېباسه

en: collapse all windows
ps: ټولې ونډوګانې پرېباسه

en: collapse this window
ps: دا کړکۍ ویجاړه کړه

en: collapse/expand window
ps: کړکۍ ویجاړه|پراخه کړه

en: color change
ps: رنګ بدلول

en: color...
ps: رنګ...

en: command-key help
ps: د مرستې قومانده-کیلي

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
ps: د ګڼ-ماشیني "لیرې بڼو" تجربو د کولو قوماندې

en: connect remote user
ps: لیرې کارن پیوست کړه

en: contract to original size
ps: اصلي کچې سره  تړون

en: control-menu...
ps: د مهار-غورنۍ

en: convert to canonical coordinates (broken)
ps: قانوني کوارډیناتو (ماتو شویو) ته یې واړوه

en: copy & print...
ps: ويې لميسئ او چاپ يې کړئ...

en: copy Postscript
ps: د پسمتن نقل

en: copy list to clipboard
ps: لړلیک ټوټه دړې ته کاپي کړه

en: copy selection to clipboard
ps: انتخاب ټوټه دړې ته کاپي کړه

en: copy text
ps: متن ولميسئ

en: copy to paste buffer
ps: د ډال د راوړلو لپاره یې ولمیسئ

en: corrupted imageData
ps: خراب شوی انځور توکبنسټ

en: create new change set...
ps: د بدلون نوې ټاکنه جوړه کړئ

en: create new morphic project
ps: نوې بڼیزه پروژه جوړه کړئ

en: create new mvc project
ps: نوې ایم وي سي‌پروژه جوړه کړئ

en: cube root of the argument
ps: د متغیر مکعب ریښه

en: current version information.
ps: د اوسني شکل معلومات.

en: curve
ps: کږه

en: customize arrows
ps: غشي دوديز کړئ

en: debug...
ps: کړاوتمبونه...

en: debugging -- change the definition of this menu.
ps: کړاوتمبونه -- د دې غورنۍ‌ تعریف بدل کړه.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
ps: کړاوتمبونه -- په دې پېښه رول باندې یو معاینه کوونکی پرانیزه

en: debugging -- update the red roll cursor
ps: کړاوتمبونه -- د سور رول ځری اوسمهال کړه

en: debugging -- update the scrollbar
ps: کړاوتمبونه -- رغښتونکی اوسمهال کړه

en: decimal places...
ps: اعشاري ځایونه...

en: default fill
ps: تلواله ډکول

en: define #tempCommand
ps: ټیمپ کمانډ # تعریف

en: define application view
ps: د کاریال کتنه تعریف کړه

en: define factory view
ps: د فابریکې کتنه تعریف کړه

en: definition for...
ps: د... تعریف

en: delete
ps: ړنګول

en: delete both of the above
ps: پورته دواړه ړنګ کړه

en: delete existing path
ps: موجود یونلور ړنګ کړئ

en: delete non-windows
ps: بې ونډو ړنګ کړه

en: delete old versions
ps: زړې بڼې ړنګې کړه

en: delete this card
ps: دا کارت ړنګ کړه

en: delete unchanged windows
ps: نابدل شوې ونډوګانې بدلې کړه

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
ps: ټولې نابدل شوې ونډوګانې او هغه بې ونډو بڼې هم چې په نړۍ پرتې دي بې له رپونو ړنګې کړه.

en: desktop
ps: سرپاڼه

en: desktop color
ps: د ډېسکټاپ رنګ

en: desktop color...
ps: د ډېسکټاپ رنګ...

en: destroy this flap
ps: دا رپ له منځه یوسئ

en: detach submenu
ps: فرعي‌غورنۍ‌ ترې بې وصل کړه

en: direction handles
ps: د لوری لاستي

en: disable layout in tables
ps: په میزونو کې اډاڼه نافعاله کړه

en: disconnect all remote users
ps: ټول لیرې کارنان بې پویست کړه

en: disconnect remote user
ps: لیرې کارن بې پیوست کړه

en: dismiss
ps: لرې کول

en: dismiss color picker
ps: رنګ راخیستونکی معطل کړه

en: display mode...
ps: وضعیت ښودنه

en: distribute horizontally
ps: په افقي ډول ویش کړه

en: distribute vertically
ps: په عمودي ډول ویش کړه

en: do not stay up
ps: پورته مه درېږه

en: do...
ps: کړل...

en: don't animate moves
ps: خوځيدنې مه سيلئ

en: dot
ps: ټکی

en: draw new path
ps: نوی یونلور جوړ کړئ

en: drop
ps: غورځول

en: drop shadow
ps: سيوری وغورځوئ

en: dual change sorter
ps: دوه اړخیزه بدلون جوړوونکی

en: duplicate
ps: نقل

en: edit contents...
ps: منځپانګې سمې کړئ...

en: edit label...
ps: د ایډیټ نښکه...

en: edit this menu
ps: دا غورنۍ ایډیټ کړه

en: embed into
ps: پکې راتاوول

en: embed {1} in...
ps: پکې راتاوول

en: embed...
ps: رانغاړل...

en: enter a new cipher
ps: نوی رمز داخل کړئ

en: enter this project
ps: دا پروژه داخل کړه

en: erase pixels of color
ps: د رنګ پکسلونه پاک کړئ

en: etoys source
ps: د بلوبتوکو سرچینه

en: event roll
ps: د پېښې رول

en: event theatre
ps: د پېښې تیاتر

en: event timeline
ps: پېښه وخت مهال

en: expand
ps: پراخول

en: expand all
ps: ټول وغځوه

en: expand this window
ps: دا کړکي پراخه کړه

en: expand to full screen
ps: بشپړې پردې ته یې پراخه کړه

en: explain designations
ps: مرتبې روښانه کړه

en: explore
ps: لوڅوونکی

en: explore model
ps: موډل راښکاره کړه

en: explore morph
ps: بڼه راښکاره کړه

en: explore world
ps: نړۍ راوسپړئ

en: exponential (e to the power of the argument)
ps: ملاتړی (یانې د متغیر د ځواک)

en: export...
ps: بهرول...

en: expunge this project
ps: دا پروژه ایسته کړه

en: extract this frame
ps: دا چوکاټ راکښ کړئ

en: extras...
ps: اضافیات...

en: file list
ps: د دوتنې لړ

en: file out current change set
ps: د اوسني بدلون ټاکنې دوتنه ایستل

en: file...
ps: دوتنه...

en: fill
ps: ډک

en: fill owner's shape
ps: د خاوند بڼه ډکه کړئ

en: fill style
ps: د ډکولو ډول

en: find a change sorter (C)
ps: بدلون جوړوونکی ومومئ (سی)

en: find a fileList (L)
ps: یو دوتنه لړ ومومه (ل)

en: find a transcript (t)
ps: یو اصلي متن ومومه (ت)

en: find changed browsers...
ps: بدل شوي لټونګرونه ومومه...

en: find changed windows...
ps: بدل شوې ونډوګانې ومومه...

en: find message names (W)
ps: د پیغام نومونه (و) ومومه

en: find recent submissions (R)
ps: اوسني‌داخل شوي مواد ومومئ (ر)

en: find window
ps: ونډو ومومه

en: flap
ps: رپ

en: flaps...
ps: رپونه...

en: follow existing path
ps: موجود یونلور تعقیب کړئ

en: follow owner's curve
ps: د خاوند کږه تعقيب کړئ

en: font for entire text...
ps: ليکبڼه د ټول متن لپاره...

en: font size summary
ps: د لیکبڼې د کچې لنډیز

en: font size...
ps: د لیکبڼې کچه...

en: font style...
ps: د لیکبڼې ډول...

en: from a file...
ps: د دوتنې څخه...

en: from alphabetical list
ps: د الفبا د لړ څخه

en: from paste buffer
ps: د سریښ ډال څخه

en: full screen
ps: بشپړه پرده

en: full screen off
ps: ټوله پرده ګل

en: full screen on
ps: ټوله پرده لګول

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
ps: اوسني عکس ته یو نوي‌ټاپه شوی نوم ورکړه او په دغه نوم یې په ټیکلي کې وساته.

en: go behind
ps: شاته لاړ شه

en: go to next card
ps: نوي کارت ته ورشه

en: go to next project
ps: نوې پروژې ته ورشئ

en: go to previous card
ps: مخکیني کارت ته ورشه

en: go to previous project
ps: مخکینۍ پروژې ته ورشئ

en: grab
ps: کښول

en: grab flood area from screen
ps: د پردې څخه سیلاب سیمه راونیسئ

en: grab new graphic
ps: نوی کښنيز ونيسئ

en: grab rectangle from screen
ps: د پردې څخه مسطتیل راونیسئ

en: grab rubber band from screen
ps: د پردې څخه ربړي پټه راونیسئ

en: grab with lasso from screen
ps: په اخر کې د پردې څخه راونیسه

en: gradient fill
ps: جګیدونکی ډکول

en: graphical imports
ps: د کښنیزو واردات

en: graphical view
ps: کښنیزه کتنه

en: grid visible when gridding
ps: انګیټۍ ښکاره وکاروه

en: halo actions...
ps: هاله یي اقدامات...

en: hand me tiles to fire this button
ps: د دې تڼې د ویشتلو لپاره راته خښتې راکړه

en: height...
ps: لوړوالی...

en: help...
ps: مرسته...

en: helps find menu items buried in submenus.
ps: د غورنیو د هغو شیانو په موندلو کې مرسته کوي چې په ضمني غورنیو کې خښ شوي وي.

en: highlight color...
ps: رنګ ښکاره کړه...

en: holder for characters
ps: د تورو نیوونکی

en: horizontal resizing
ps: پرته بياکچنه

en: how many siblings do you want?
ps: ته څومره توکمونه غواړې؟

en: how to find more fonts...
ps: څرنګ نورې ليكبڼې موندلى شو...

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
ps: که د انټرنېټ سره پیوست شو. نو د یو انګلیسي توري د تعریف لپاره دا وکاروه.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
ps: که د پوره-پرده په حالت کې وي.‌تاسې ترې وباسي.

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
ps: که ریښتیا وي. د قلمونو تفصیلي حرکت چې د ښودل شویو اوسمهالو ترمنځ وي باندې سترګې پټول کېږي.  په دې ډول د ټوټو هغه ګڼې کرښې چې د یو متن دننه راکښل شوې وي ښايي په انفرادي ډول ونه ښکاري.

en: imprint HINT
ps: د اشارې ټاپه

en: indicate cursor
ps: ځری ښکاره کړه

en: insert into movie
ps: په فیلم کې يې دننه کړه

en: insertion point color...
ps: د پولې رنګ پر ليکه کړئ...

en: inspect
ps: معاینه کول

en: inspect event recorder
ps: د پېښې ثبتوونکی وګوره

en: inspect event roll
ps: د پېښې رول وګوره

en: inspect event tape
ps: د پېښې ټیپ وګوره

en: inspect event theatre
ps: د پېښې تیاتر وګوره

en: inspect model
ps: موډل وګوره

en: inspect model in morphic
ps: موډل په بڼه کې وګورئ

en: inspect morph
ps: بڼه وګوره

en: inspect morph (in MVC)
ps: بڼه وګومره (په ایم وي سي‌کې)

en: inspect nav bar
ps: د این ای وي پټۍ وګوره

en: inspect owner chain
ps: د څښتن زنځیر وګوره

en: inspect player
ps: غږوونی وګوره

en: inspect properties
ps: خاصیتونه وګوره

en: inspect sound recorder
ps: د غږ ثبتوونکی وګوره

en: inspect world
ps: نړۍ معاینه کړئ

en: internal name
ps: داخلي نوم

en: interval:
ps: منځوخت:

en: isolate changes of this project
ps: د دې پروژې بدلونونه یواځې کړئ

en: italic
ps: ريوند

en: its governing pen trails drawn within
ps: د دې واکمنې قلمي لیکې له منځه راکښل شوې دي

en: jump to project...
ps: پروژې ته ټوپ کړه...

en: jump to year...
ps: کال ته ټوپ...

en: justified
ps: همجوليز شوی

en: keep changes made and close panel
ps: جوړ شوي بدلونونه وساتئ او چوکاټ بند کړئ

en: keyboard
ps: کیلیدړه

en: keyboard focus color
ps: په رنګ د کیلیدړې تمرکز

en: layout
ps: هډوانه

en: left
ps: کيڼ

en: left flush
ps: کيڼ فلش

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
ps: د سیستم د معیاري کښنیزتون کتلو او بدلولو ته دې پرېږدي.

en: linear gradient
ps: نری خوځنده

en: list centering
ps: د لړ منځول

en: list direction
ps: لړ لوری

en: list font...
ps: لیکبڼه لیست کړه

en: list spacing
ps: د ځای ورکولو لړ

en: load
ps: کښته کول

en: load a project from a file
ps: د یوې دوتنې څخه پروژه ولیښه

en: load as morph
ps: د بڼې په څير يې وليښئ

en: load as project
ps: د پروژې په څېر يې کښته کړئ

en: load font from web...
ps: له ګورت څخه ليكبڼه راښكته كړئ...

en: load latest code updates via the internet
ps: د انټرنېټ له لارې وروستي اوسمهالي کوډونه پورته کړه

en: load project from file...
ps: د دوتنې څخه پروژه ولیښه...

en: local host address
ps: د سیمه ییز کوربه ادرس

en: logarithm, base 10
ps: لوګارتم. بنسټ ۱۰

en: make a sibling
ps: یو نقل جوړ کړه

en: make closable
ps: د بندولو وړ جوړول

en: make draggable
ps: د راکښلو وړ جوړول

en: make link to project...
ps: پروژې ته لینک جوړ کړه...

en: make new drawing
ps: نوی رسم جوړ کړه

en: make next-to-topmost
ps: په تر ټولو پورته پسې بل جوړول

en: make own subclass
ps: خپل ضمني پاړکی جوړ کړه

en: make scrollbar inboard
ps: رغښتونکی په تخته کې جوړ کړه

en: make scrollbar retractable
ps: رغښتونکی غونجېدونکی کړه

en: make unclosable
ps: ناتړل کېدونکی جوړول

en: make undraggable
ps: ناراکښل کېدونکی جوړول

en: mal-formed crostic file
ps: غلطه جوړه شوې کراسټیک دوتنه

en: margin change for
ps: د لپاره لمنه بدلول

en: media
ps: رسنۍ

en: message names (W)
ps: د پیغام نومونه (و)

en: method finder
ps: د طریقې موندونکی

en: model protocol
ps: د پروټوکول موډل

en: more smoothing
ps: نوره هوارونه

en: more...
ps: نور...

en: morph protocol
ps: د پروټوکول بڼه

en: morph's SqueakPage property is out of date
ps: د بڼې د بوږن غږ پاڼې خاصیتونه تاریخ تېر دي

en: morphic project
ps: د بڼې پروژه

en: mouse
ps: موږک

en: mouse-down halo color
ps: د موږک-کښته هاله يي رنګ

en: mouse-down halo width:
ps: د موږک-کښته هاله يي سور:

en: mouse-over halo color
ps: د هالې په رنګ موږک-راوستل

en: mouse-over halo width:
ps: د موږک-پورته هاله يي سور:

en: mouse-over halos
ps: موږک پر هالو

en: move
ps: لېږدول

en: move card
ps: پته خوځول

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
ps: دا رنګ-راخیستونکی بل ځای ته وخوځوه. او تر هغې یې په پرده وساته چې د ایکس په تڼۍ نه وي معطل شوی

en: move to the left
ps: کيڼ خوا ته وخوځيږئ

en: move to the right
ps: ښي خوا ته  وخوځيږئ

en: move windows onscreen
ps: ونډو پردې ته وخوځوه

en: movie-clip player
ps: د فیلم کلیپ‌غږوونی

en: movie...
ps: فلم...

en: mvc project
ps: د ایم وي سي پروژه

en: my {1}
ps: زما {1}

en: named
ps: نومول شوي

en: narrow
ps: نری

en: natural logarithm
ps: طبعي لوګارتم

en: new game
ps: نوی ګیم

en: new height of the bar
ps: د پټې نوی لوړوالی

en: new morph...
ps: نوې بڼه...

en: next frame
ps: بل چوکاټ

en: no - delete icon but keep the project
ps: نه - نښه ړنګه کړه خو پروژه وساته

en: no layout
ps: هيڅ اډاڼه

en: no properties to inspect, sorry
ps: وبښئ. د کتلو لپاره خاصیتونه نشته

en: no versions available, sorry
ps: وبښئ. کومه بڼه موجوده نده

en: no, let me reconsider
ps: نه. پرېږده چې بیا پرې غور وکړم

en: none
ps: هيڅ

en: normal
ps: نورمال

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
ps: عموماً ضروري‌نده. خو که ستا شک شي چې هغه ایډیټونه چې تا په دې پېښه رول کې جوړ کړي وو د پېښې د تیاتر لخوا په بشپړه توګه ندي اخیستل شوي. نو دا په پېښه تیاتر باندې د زور راوړلو لپاره غوره کړه چې څه په پېښه رول کې ښکاري چې هغه انځور کړي.

en: nothing recorded yet
ps: تراوسه هیڅ ندي ثبت شوي

en: now choose the color you want to replace it with
ps: اوس هغه رنګ غوره کړئ چې تاسې يې ورسره بيا پر ځايوئ

en: objects (o)
ps: څیزونه (ږ)

en: obtain some intriguing data about the vm.
ps: د وي ایم په اړه ځینې حېرانوونکي معلومات ترلاسه کړه.

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
ps: اوخ. دا غورنې د یوې داسې بڼې لپاره ده چې بل ځای ته وړل شوې. ښایی لدې امله چې د "ورته څېرې" سکریپټ پرې چلېدلی وي.  مهرباني وکړئ دا غورنې لیرې او یوه نوې غوره کړئ!.  وبښئ!

en: opaque
ps: تت

en: open a code editor on the method that defines this menu
ps: یو کوډ اډیټور په داسې طریقه پرانیزه چې دا غورنۍ تعریفوي

en: open a full property sheet
ps: یو بشپړ خاصیت پاڼه خلاصه کړه

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
ps: د دې پېښې تیاتر د پېښو د کتلو او ایډیټ کولو لپاره نېغ پیانو رول ته ورته وسیله زیاته کړه.

en: open a main properties panel for the morph
ps: د مرکزي ځانتياوو چوکاټ د بڼې لپاره پرانيزئ

en: open crostic file...
ps: د کراسټیک دوتنه خلاصه کړئ...

en: open editing
ps: سمون پرانيزئ

en: open for editing
ps: د ایډیټ لپاره پرانیزه

en: open for score-editing
ps: د شمېر د ایډیټ لپاره خلاص کړه

en: open in recording theatre
ps: په ثبتوونکي‌تیاتر کې خلاصه کړه

en: open process browser
ps: د پروسې لټونګر پرانیزئ

en: open project from file
ps: پروژه د دوتنې څخه پرانيزئ

en: open to drag & drop
ps: د راکښلو او ایښودلو لپاره خلاص کړه

en: open...
ps: پرانيستل...

en: origin-at-center
ps: اصل-په-منځ

en: package-pane browser
ps: د بنډل-کړکۍ لټونګر

en: painting...
ps: رنګ کول...

en: parse event tape
ps: د پېښې ټیپ ټوټې کړه

en: parts bin
ps: د کندو برخې

en: parts window controls...
ps: د ونډو د مهارونو برخې...

en: pause
ps: ځنډ

en: pen color
ps: د قلم رنګ

en: pen size
ps: د قلم کچه

en: pen trails
ps: د قلم کرښې

en: pen trails...
ps: قلمي لیکې...

en: pen-trail arrowhead size...
ps: د قلم-کرښې غشي‌سر کچه...

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
ps: یو بشپړ چټلتیا-کلیکسون جوړ کړه او راپور ورکړه چې په انځور کې څومره بایټ ځای پاتې دی.

en: personalize...
ps: شخصي یې کړه...

en: place into a column
ps: په کالم کې کېږده

en: place into a row
ps: په کرښه کې کېږده

en: play
ps: غږول

en: play again
ps: بیا وغږوه

en: play loop
ps: کړی وغږوئ

en: play once
ps: يو ځل يې وغږوئ

en: play the event in isolation.
ps: پېښه ځانله وغږوه.

en: playback at button position
ps: د تڼۍ په ځای بیا وغږوه

en: playback at container origin
ps: په اصل ځای کې بیا وغږوه

en: playback at screen center
ps: د پردې په منځ کې بیا وغږوه

en: playfield
ps: لوب ځای

en: playfield options...
ps: د لوب ځای غوراوي...

en: plug all to model
ps: ټول موډل ته ولګوئ

en: plug all to model slots
ps: ټول د موډل سوریو ته ولګوئ

en: plug mouseDown to model
ps: موږک کښته و موډل ته ولګوئ

en: plug mouseDown to model slot
ps: موږک کښته د موډل سوري ته ولګوئ

en: plug mouseMove to model
ps: موږک خوځونه و موډل ته ولګوئ

en: plug mouseMove to model slot
ps: موږک خوځونه د موډل سوري ته ولګوئ

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
ps: تيک (جګ)
    پسوريز (پراخ)

en: post-playback feature
ps: د بیا غږولو فیچر ورکړه

en: preferences...
ps: غوروتوبونه...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
ps: د دې څیز لپاره د مهمو رانغاړل شویو هدفونو غورنۍ وړاندې کړه. او په هغه یو کې یې ونغاړه چې غوره شوی دی.

en: previous frame
ps: مخکينی چوکاټ

en: previous project
ps: مخکینۍ پروژه

en: print PS to file...
ps: پي‌ایس دوتنې ته چاپ کړه...

en: print Postscript to file...
ps: پسمتن دوتنې ته چاپ‌کړئ...

en: progress color...
ps: رنګ مخکې کړه...

en: progress value...
ps: ارزښت مخکې کړه...

en: projects...
ps: پروژې...

en: propagate changes upward
ps: بدلونونه مخ په بره ورزیات کړه

en: property sheet
ps: ځانتيا پاڼه

en: proportional layout
ps: متناسبه اډاڼه

en: provide clipping
ps: یو ځای کول ورکړه

en: purge undo records
ps: ناکړل شوي ثبتونه پاک کړه

en: put in a window
ps: په یوه کړکې کې يې واچوه

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
ps: د ټولو پروژو یو لړلیک ورکړه. چې ما د یو غوره کولو ته پریږدي

en: put up a menu offering many controls over appearance.
ps: یوه داسې غورنۍ کېږده چې په صوري لید باندې څو مهارونه وړاندیز کوي.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
ps: د اسانو اصطلاحاتو یو د ایډیټ وړ لړلیک ورکړه. او هغه یو تکامل کړه چې غور کړی دی.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
ps: د سیستم د اوسمهالولو لپاره د ګټورو شیانو یوه غورنۍ ورکړه. چې دا او نور معلوموي چې ته کوم شکل استعمالوې

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
ps: تا د پوره-پردې حالت ته راولي. که لا د مخه هلته نه یې.

en: query
ps: پوښتنه

en: quit
ps: بسول

en: quit out of Squeak.
ps: د بوږن غږ څخه ووځه

en: quote from Squeak
ps: د بوږن غږ څخه حواله

en: radial gradient
ps: وړانګيز خوځنده

en: recent log file...
ps: د سجل وروستۍ دوتنه...

en: recently logged changes...
ps: وروستي سجل شوي بدلونونه...

en: recolor pixels of color
ps: د رنګ پکسلونه بیا رنګ کړه

en: record voice during event recording
ps: د پېښې د ثبتولو پر مهال غږ ثبت کړه

en: rectangular bounds
ps: مستطيلي بریدونه

en: redraw screen (r)
ps: پرده بیا راکاږه (ر)

en: reduce
ps: کمول

en: reduce color palette
ps: د رنګ پالیټ کم کړه

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
ps: هره رنګه ماده چې په ډېسکټاپ ایښودل شوې وي په هغو څیزونو لیرې کړه چې په کښته قلمونو لېږدي.

en: remove event-roll
ps: د پېښې رول لیرې کړه

en: remove mouse up action
ps: د موږک بره عمل ایسته کړه

en: remove navigatorFlap
ps: د لورښود رپ لیرې کړه

en: remove selection
ps: چاڼ لرې کړئ

en: remove sugar navigatorFlap
ps: د شوګر لورښد رپ لیرې کړه

en: remove suppliesFlap
ps: د اکمالاتو رپ لیرې کړه

en: remove text from the button
ps: متن د تڼۍ څخه لیرې کړئ

en: remove the button properties of this morph
ps: د دې بڼې د تڼۍ ځانتياوې لیرې کړئ

en: repaint
ps: بیا رنګ

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
ps: پرده بی رنګ کړه -- د مصنوعي محصولاتو. بې ځایه ځرو وغېره د لیرې کولو لپاره ګټور دی.

en: reset forward-direction
ps: وړاندې-لوری بیا وټاکئ

en: reset...
ps: بيابرابرول

en: resist being deleted
ps: د ړنګول کېدو مقاومت وکړه

en: resist being picked up
ps: د وړل کېدو مقاومت وکړه

en: resize
ps: بياکچل

en: resize
ps: بياکچل

en: resize to fit
ps: د برابرېدو لپاره بیا کچ کړه

en: restore base graphic
ps: بنسټيز کښنيز بياوزيرمئ

en: restore display (r)
ps: (ر) ښودنه راوګرځوه

en: restore original aspect ratio
ps: د ارتقا اصلي عرض راوګرځوئ

en: restore original color
ps: اصلي رنګ راوګرځوه

en: retrofit to event-theatre
ps: پېښه-تیاتر سره بېرته سمول

en: return to the most-recently-visited project
ps: تر ټولو وروستۍ کتل شوې پروژې ته وګرځئ

en: reverse direction
ps: په شا لور

en: reverse table cells
ps: د لښتيال چپه خونې

en: revert to saved copy
ps: ساتل شوې کاپۍ ته ستون شه

en: revert to version...
ps: بڼې ته ستون شه...

en: rewind
ps: بیا تاو کړه

en: right
ps: ښي

en: right flush
ps: ښي فلش

en: roman numerals
ps: رومي شميرې

en: rotate
ps: چورلول

en: rotate anticlockwise
ps: له ښي خوا څخه کيڼې خوا ته يې وچورلوئ

en: rotate clockwise
ps: له کيڼې خوا څخه ښي خوا ته يې وچورلوئ

en: round corners
ps: ګرد ګوټونه

en: rubber band cells
ps: د ربړ تړلې خانې

en: save
ps: ساتل

en: save and quit
ps: وساته او پریږده

en: save as new version
ps: د نوي شکل په توګه وساته

en: save as resource
ps: د سرچینې په توګه وساته

en: save as...
ps: په توګه وساته

en: save for future revert
ps: د راتلونکي ستنېدلو لپاره یې وساته

en: save morph as prototype
ps: بڼه لکه نوی موډل وساته

en: save morph in file
ps: بڼه په دوتنه کې وساتئ

en: save on server (also makes a local copy)
ps: په پالنګر يې وساته (چې سیمه ییزه کاپي هم جوړوي)

en: save project on file...
ps: پروژه په دوتنه وساته...

en: save project on local file only
ps: پروژه یواځې په سیمه ییزه دوتنه کې وساته

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
ps: په پروژو کې د پاتې شوي ټول ناکړل شوي معلوماتو په لیرې کولو ځای وساته.

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
ps: په ټیکلي باندې اوسنی عکس وساته. او د بوږن غږ څخه ووځه.

en: save the current version of the image on disk
ps: د عکس اوسنی شکل په ټیکلي‌وساته

en: save the current version of the image on disk under a new name.
ps: د عکس اوسنی شکل په ټیکلي کې په یو نوي نوم وساته.

en: save this project on a file
ps: دا پروژه په یوه دوتنه کې وساته

en: save to a different server
ps: جلا پالنګر ته کې یې وساتئ

en: save world as morph file
ps: نړۍ د بڼې د دوتنې په توګه وساتئ

en: screen
ps: پرده

en: script
ps: متن

en: scroll bar on left
ps: په کیڼ اړخ د مرور پټه

en: scroll bar on right
ps: په ښي اړخ د مرور پټه

en: see if server version is more recent
ps: وګوره چې که د پالنګر بڼه لا اوسنۍ وي

en: see if server version is more recent...
ps: وګورئ چې که د پالنګر بڼه ښه اوسنۍ وي...

en: send contents back to donor
ps: منځپانګه بېرته مرسته کوونکي ته واستوه

en: send to back
ps: شاته ولېږه

en: send top window to back (\)
ps: برنې ونډو شاته ولېږه (\)

en: set X range
ps: د ایکس کچه وټاکه

en: set Y range
ps: د وایي کچه وټاکه

en: set as background
ps: د شاليد په توګه يې وټاکئ

en: set author initials...
ps: د لیکوال لومړني توري وټاکه...

en: set balloon help
ps: د پوکاڼې مرسته وټاکه

en: set baseline
ps: بنسټليکه وټاکئ

en: set color
ps: رنګ وټاکئ

en: set desktop color...
ps: د ډېسکټاپ رنګ وټاکه...

en: set display depth...
ps: د ښودنې ژوروالی وټاکئ...

en: set gradient color...
ps: د جګیدوني رنګ وټاکئ...

en: set language...
ps: ژبه وټاکه...

en: set mouseDown selector...
ps: موږک کښته ټاکوونکی وټاکئ...

en: set mouseMove selector...
ps: موږک خوځول ټاکونکی وټاکئ

en: set mouseUp selector...
ps: موږک لوړ ټاکونکی وټاکئ

en: set page sound
ps: د مخ غږ وټاکئ

en: set page visual
ps: د مخ ليديز وټاکئ

en: set real joystick number (now {1})
ps: د لوب-ډنډې اصلي لمبر وټاکه (اوس }۱{)

en: set rotation center
ps: د چورلولو مرکز وټاکئ

en: set rotation style
ps: د چورلولو ډول وټاکئ

en: set target
ps: موخه وټاکئ

en: set target...
ps: هدف وټاکه...

en: set variable name...
ps: بدلېدونکی نوم وټاکه...

en: shadow color...
ps: د سيوري رنګ...

en: shadow offset...
ps: د سيوري انډول...

en: show actions
ps: ګامونه وښیه

en: show application view
ps: د کاریال کتنه وښیه

en: show background objects
ps: د شالید څیزونه وښیه

en: show caption
ps: کپشن وښایه

en: show cipher help
ps: د رمز مرسته ښکاره کړئ

en: show cipher hints
ps: د رمز اشارې ښکاره کړئ

en: show crostic errors
ps: د کراسټیک غلطیانې وښیئ

en: show crostic help
ps: د کراسټیک مرسته وښیئ

en: show crostic hints
ps: د کراسټیک اشارې وښیئ

en: show designations
ps: مرتبې وښیه

en: show errors
ps: تيروتنې وښيئ

en: show factory view
ps: د فابریکې کتنه وښیه

en: show final picture
ps: اخري انځور وښایه

en: show foreground objects
ps: د مخلید څیزونه وښیه

en: show handles
ps: لاستي وښايئ

en: show help
ps: مرسته وښيئ

en: show hints
ps: اشارې وښیئ

en: show initial picture
ps: لومړنی انځور وښایه

en: show project hierarchy
ps: د پروژې نظام وګوره

en: show shadow
ps: سیوری وښيه

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
ps: د لید یا ایډیټ لپاره دا تیاتري متن د پیانو رول په څېر جوړښت کې وښایه.

en: show thumbnails
ps: نوک خابونه وښیه

en: show whole world view
ps: د ټولې نړۍ کتنه وښیه

en: show-source menu
ps: د سرچینې غورنئ وښیئ

en: show/hide voice controls
ps: د  غږ مهارونه وښایه|پټ کړه

en: shows selected color
ps: غوره شوی رنګ ښکاره کوي

en: shrink event tape
ps: د پېښې ټیپ تخته کړه

en: simple change sorter
ps: ساده بدلون جوړوونکی

en: smooth image
ps: ښوی انځور

en: solid fill
ps: جامد ډکول

en: space left
ps: پاتې شوی ځای

en: specify dashed line
ps: ټوټه ټوټه شوې ليکه ځانګړې کړئ

en: square root of the argument
ps: د متغیر څلور کونجه ریښه

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
ps: ګنګس: نوې په ځای شوې ونډوګانې څو ته د هرې یوې یوه برخه ولیدلی شې.
                    سرلیک: نوې په ځای شوې ونډوګانې څو که ممکنه وي چې نورې اوچتې نکړي.‌

en: standard arrows
ps: معياري غشي

en: standard graphics library
ps: معیاري کښنیزتون

en: start MessageTally
ps: پیغام ټالي پیل کړئ

en: start drawing again
ps: بیا انځور جوړول پیل کړئ

en: start stepping again
ps: بیا قدم ایښودل پېل کړه

en: start/browse MessageTally
ps: پیغام ټالي پیل\ولټوئ

en: startDrag
ps: راکښل پېل

en: stay up
ps: پورته درېږه

en: stop playing
ps: غږونه تم کړئ

en: struck out
ps: ړنګ يې کړئ

en: submorphs...
ps: ضمني‌بڼې...

en: summary of keyboard shortcuts.
ps: د کیلیدړې لنډونو لنډیز.

en: summary of names and sizes of available fonts.
ps: د ترلاسه کېدونکو لیکبڼو د نومونو او کچو لنډیز.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
ps: لومړني توري ولېږدوه چې د کوډ‌او نورو موادو د لیکوال د پېژندګلو لپاره وکارول شي.

en: system fonts...
ps: د سیستم لیکبڼې...

en: table layout
ps: د میز اډاڼه

en: telemorphic...
ps: لیرې بڼې...

en: text anchor
ps: د متن لنګر-ځای

en: text auto fit
ps: د متن خپلکاره اسلول

en: text color...
ps: د متن رنګ...

en: text highlight color...
ps: د متن د ښکاره کولو رنګ...

en: text margins...
ps: د متن لمنې...

en: text properties...
ps: د متن ځانتیاوې...

en: text wrap to bounds
ps: د متن نغښتل بريدونو ته

en: textual view
ps: متنیزه کتنه

en: the argument multiplied by itself
ps: متغیر په خپله زیات کړای شوی

en: the argument times itself, times itself again
ps: متغیر خپله وخت اخلي. بیا خپله وخت اخلي

en: the integer closest to the argument.
ps: صحیح عدد له متغیر سره ډېر نژدې.

en: the integer nearest to the argument toward zero
ps: صحیح عدد له متغیر سره د صفر په لور ډېر نژدې

en: the negative of the argument
ps: د متغیر منفي

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
ps: د هغو درجو شمېره چې د متغیر سره یو شان دي د کومو څرګندونه چې په رادیانو کې ګڼل شوې

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
ps: د هغو رادیانو شمېره چې له متغیر سره یو شان دی. کوم چې په درجو کې څرګندولی شي.

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
ps: د ۱ او متغیر ترمنځ د ټولو جمع لمبرو تولید

en: there are no scripted players
ps: متن شوي غږوونکي نشته

en: there are no scripts in this project!
ps: په دې پروژه کې متنونه نشته!

en: this already *was* your baseGraphic
ps: دا لا د مخه ستاسې بنسټيز کښنيز *و*

en: tile browser
ps: سرليک لټونګر

en: tile representing this object
ps: یوه خښته جوړه کړه چې د دې څیز استازیتوب کوي

en: top
ps: بره

en: top left
ps: بره کیڼ

en: top right
ps: بره ښي

en: track real joystick
ps: اصلي لوب-ډنډه معلوم کړه

en: transcript (t)
ps: متن (ت)

en: translatable
ps: د ژباړې وړ

en: translations...
ps: ژباړې...

en: trignometric sine, argument in degrees
ps: ټریګنومیټریک ساین. متغیر په درجو کې

en: trigonometric cosine, argument in degrees
ps: ټریګنومیټریک کوساین. متغیر په درجو کې

en: trigonometric cosine, argument in radians
ps: ټریګنومیټریک کوساین. متغیر په رادیانو کې

en: trigonometric sine, argument in radians
ps: ټریګنومیټریک ساین. متغیر په رادیانو کې

en: trigonometric tangent, argument in degrees
ps: ټریګنومیټریک مماس. متغیر په درجو کې

en: trigonometric tangent, argument in radians
ps: ټریګنومیټریک مماس. متغیر په رادیانو کې

en: turn off smoothing
ps: هوارونه ګل کړئ

en: turn on smoothing
ps: هوارونه بله کړئ

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
ps: غږ بندول به په بشپړه توګه د بوږن غږ استعمال ناکاره کړي.

en: underlined
ps: کرښه لاندی

en: undo (z)
ps: ناکړ (z)

en: unlock "{1}"
ps: خلاصه "}۱{"

en: unlock all contents
ps: ټوله منځپانګه خلاصه کړه

en: unlock...
ps: خلاص...

en: unrecognized image file format
ps: د انځور د دوتنې ناپېژندل شوی جوړښت

en: update code from server
ps: کوډ د پالنګر څخه اوسمهال کړئ

en: update continuously
ps: پرله پسې اوسمهال کړه

en: update cursor
ps: ځری اوسمهال کړه

en: update from resource
ps: د سرچینې نه اوسمهال کړه

en: update only at end
ps: یواځې په پای کې اوسمهال کړه

en: update scrollbar
ps: رغښتونکی اوسمهال کړه

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
ps: د دې څیز د زیرمه کولو د یو ځای یو ار ال.
    باید پېل یې له file://او یا له ftp://څخه وشي.

en: use default gray look
ps: افتراضي خړه څېره وکاروه

en: use default green look
ps: افتراضي شنه څېره وکاروه

en: use gridding
ps: انګیټۍ وکاروه

en: use texture background
ps: د متن شالید وکاروه

en: useful expressions
ps: ګټور اصطلاحات

en: vertical resizing
ps: نېغه بياکچنه

en: view and change various options.
ps: بېلابېل غوراوي وګورئ او بدل کړئ.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
ps: نړیوال زیرمتون چې انځورواردوونکی بلل کېږي وګورئ؛ تاسې د د دوتنه لړ په واسطه په اسانۍ سره انځورواردوونکي ته داخلي کښنیز واردولی شئ

en: viewer
ps: ليدونی

en: viewer for Morph
ps: د بڼې لپاره کتونکی

en: viewer for Player
ps: د غږووني لپاره کتونکی

en: vm statistics
ps: د وی ایم احصایې

en: when "locked", I am inert to all user interactions
ps: کله چې "کولپ" وي.‌نو زه د ټولو کارنو سره د خبرو توان نلرم

en: whether I am open to having objects dropped into me
ps: ایا زه دې ته خلاص یم چې شیان راپکې واچول شي

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
ps: ایا زه باید د ګلابي ایکس په لاستي د ړنګولو مقاومت وکړم

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
ps: ایا زه د یو داسې راکښن مقاومتي‌شم چې موږک راباندې کړی وي

en: whether direction handles are shown with the halo
ps: ایا د هالې سره د لوري لاستي ښودل شوي

en: whether my corners should be rounded
ps: ایا زما ګوټونه باید ګرد وي

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
ps: ایا په ما کې دننه د هغو شیانو برخې چې زما له حده بهر دي‌باید پرده شوي وي.

en: whilePressed
ps: کله چې کېکاږل شي

en: window color...
ps: د کړکۍ رنګ...

en: window colors...
ps: د ونډو رنګونه...

en: window menu
ps: د کړکۍ غورنۍ

en: windows
ps: ونډوګانې

en: windows...
ps: ونډوز...

en: workspace (k)
ps: کارځای (ک)

en: world
ps: نړۍ

en: world menu help
ps: د نړې غورنۍ مرسته

en: world scale and clip...
ps: د نړۍ کچه او ټوټه...

en: wrap centering
ps: راغونډ‌ مرکزیت

en: wrap direction
ps: لوری ونغاړئ

en: write the world into a postscript file
ps: نړۍ په یوه پس له متن دوتنه کې ولیکه

en: yes - delete icon and delete the project
ps: هو - نښه ړنګه کړه او پروژه ړنګه کړه

en: yes, abandon this Event Theatre
ps: هو. دا پېښه تیاتر پرېږده
