eToys - en to pl translation catalogue (1163 entries)

en: 
    
    Good luck!
pl: 
    
    Powodzenia!

en:   Auto
pl:   Automatycznie

en:   Help
pl:   Pomoc

en:   New
pl:   Nowa

en:   New game
pl:   Nowa gra

en:   Play
pl:   Graj

en:   Quit
pl:   Zakończ

en:   Redo
pl:   Powtórz

en:   Undo
pl:   Cofnij

en:  Change morph
pl:  Zmień morf

en:  Mouse-down action
pl:  Akcja dla wciśniętej myszy

en:  Mouse-down look
pl:  Wygląd przy wciśniętej myszy

en:  Mouse-down repeating
pl:  Powtarzanie przy wciśniętej myszy

en:  Mouse-enter look
pl:  Wygląd przy wejściu myszy

en:  Mouse-over highlighting
pl:  Podświetlanie gdy mysz jest nad tym

en:  Mouse-up action
pl:  Akcja dla zwolnionej myszy

en:  coarse grid
pl: gruba siatka

en:  loss
pl:  przegrana

en:  losses
pl:  przegranych

en:  menu definition
pl:  definicja menu

en:  scripts:
pl:  skrypty:

en:  tile(s) changed to "
pl:  płytki zmienione na "

en:  tiles reverted to "clink"
pl:  płytki przywrócone do "brzęk"

en:  win
pl:  wygrana

en:  wins
pl:  wygranych

en: (create account)
pl: (stwórz konto)

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
pl: 1 jeśli argument jest dodatni, -1 jeśli argument jest ujemny, 0 jeśli argument wynosi zero.

en: A Personal Digital Assistant
pl: Palmtop

en: A board game implementedby Tim Olson, based on a game originally written for UNIX by Eiji Fukumoto.
pl: Gra planszowa wprowadzona przez Tima Olsona, stworzona na podstawie gry napisanej dla UNIX przez Eiji Fukumoto.

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
pl: Przycisk do skryptowania; jego skrypt będzie metodą zawierającego go pola gry

en: A circular shape
pl: Okrągły kształt

en: A collapsed version of {1}.  Click to open it back up.
pl: Wersja zminiaturyzowana {1}.  Kliknij, aby otworzyć ponownie.

en: A data field which will have a different value on every card of the background
pl: Pole danych, które będzie miało różne wartości na każdej karcie tła

en: A device for making sound recordings.
pl: Urządzenie do nagrywania dźwięków.

en: A fine game of chess
pl: Dobra gra w szachy

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
pl: Narzędzie z pięcioma panelami, które pozwala ci zobaczyć cały kod systemu

en: A framework for creating tutorial snippets
pl: Środowisko do tworzenia fragmentów przewodnika

en: A joystick-like control
pl: Sterowanie jak dżojstikiem

en: A menu of choices useful for authoring
pl: Menu opcji przydatnych do tworzenia

en: A menu of commands relating to use of projects
pl: Menu poleceń związanych z używaniem projektów

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
pl: Menu opcji przynależących do tego obiektu, widzianego jako pole gry

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
pl: Menu związane z używaniem zakładek.   Dla najlepszych rezultatów, użyj "menu zawsze na wierzchu"

en: A multi-paged structure
pl: Struktura wielostronicowa

en: A non-editable picture of something
pl: Obraz lub plik nieedytowalny

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
pl: Obraz nieedytowalny.  Jeśli użyjesz palety Paint by stworzyć obraz, będziesz mógł go później edytować.

en: A piece of text that will occur on every card of the background
pl: Wycinek tekstu, który pojawi się na wszystkich kartach tła

en: A place for assembling parts or for staging animations
pl: Miejsce gromadzenia części oraz wystawiania animacji

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
pl: Miejsce do nagrywania "filmów zdarzeń" przy użyciu Nagrywarki Zdarzeń

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
pl: Miejsce gromadzenia alternatywnych obrazów animacji itp

en: A rectangle
pl: Prostokąt

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
pl: Prostokąt stale informujący o swoim rozmiarze w pikselach

en: A rectangular shape, with border and fill style
pl: Prostokątny kształt ze stylem obramowania i wypełnienia

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
pl: Przewijane pole danych, które będzie miało różne wartości na każdej karcie tła

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
pl: Seria połączonych segmentów linii, prostych lub zygzakowatych.  Kliknij trzymając Shift, aby uzyskać uchwyty i przesunąć punkty.

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
pl: Krótki tekst w pięknej czcionce.  Użyj uchwyt aby zmienić wielkość.

en: A slider for showing and setting numeric values.
pl: Suwak do pokazywania i zmieniania wartości liczbowych.

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
pl: Gładka, falista krzywa lub zakrzywiona figura. Kliknij naciskając Shift, aby uzyskać uchwyt i poruszać punktami.  Używając menu halo można je przekształcić w wielokąt otwarty i zamknięty.

en: A star
pl: Gwiazda

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
pl: Prosta linia.  Kliknij trzymając Shift, aby uzyskać uchwyty do przesunięcia końców.

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
pl: Pole tekstowe z ocienionym i zaokrąglonym obrzeżem i z ozdobną czcionką.

en: A tool allowing you to browse any file
pl: Narzędzie pozwalające na przeglądanie dowolnego pliku

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
pl: Narzędzie pozwalające na jednoczesne porównanie i modyfikowanie dwóch zastawów zmian

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
pl: Narzędzie pozwalające zobaczyć metody w pojedynczym pliku zmian

en: A tool for discarding objects
pl: Miejsce do przechowywania niepotrzebnych obiektów

en: A tool for discovering methods
pl: Narzędzie do odkrywania metod

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
pl: Narzędzie do znajdowania i edytowania metod, które zawierają dane słowo kluczowe w swojej nazwie.

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
pl: Narzędzie do odnajdowania i otrzymywania wielu typów obiektów

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
pl: Narzędzie wyświetlające wszystkie obiekty ze skryptami w tym projekcie

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
pl: Narzędzie pozwalające na przeglądanie i pobieranie pakietów z SqueakMap, indeksu kodu Squeak dostępnego w sieci

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
pl: Narzędzie do przeglądania katalogu dostępnych obiektów

en: A unique solitaire card game
pl: Unikalna gra w pasjana

en: A window for composing text
pl: Okno do pisania tekstów

en: A window used to report messages sent to Transcript
pl: Okno używane do raportowania o wiadomościach wysłanych do Transkryptu

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
pl: Porzuć tę rolkę pianina. Jeśli dokonałeś zmian i chcesz, aby zostały propagowane do pochodnego teatru wydarzeń, zrób to przed porzuceniem rolki.

en: Abandon existing recording and start a new one.
pl: Porzuć bieżące nagranie i rozpocznij nowe.

en: Abandon this effort and throw away this window
pl: Porzuć próbę i usuń to okno

en: About the Cipher Panel
pl: O Panelu szyfrów

en: About the Crostic Panel
pl: O Panelu diakrostychów

en: Accept
pl: Akceptuj

en: Accept(s)
pl: Akceptuj(s)

en: Action:
pl: Akcja:

en: Add a new morph
pl: Dodaj nowy morf

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
pl: Dodaj komentarz mówiony do bieżącej sekwencji nagranych zdarzeń

en: Add label
pl: Dodaj etykietę

en: All Scripts
pl: Wszystkie Skrypty

en: All scripts in this project
pl: Wszystkie skrypty w tym projekcie

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
pl: Pozwala zmienić czcionkę użytą do pokazywania liczb.

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
pl: Pozwala zapewnić komunikaty do wyświetlenia użytkownikowi jako okienko pomocy, gdy mysz jest nad przyciskiem uruchamiającym odtwarzanie taśmy tego teatru wydarzeń

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
pl: Pozwala ustalić nowy kolor dla wskazówek zegara.  Kolor samego zegara może zostać zmieniony przy użyciu uchwytu kolorowania w halo.

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
pl: Pozwala ustalić nowy kolor używany po południu w środkowej części zegarka; przed południem zostanie użyty jaśniejszy odcień tego koloru.

en: Also show coarse grid
pl: Pokaż także grubą siatkę

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
pl: Rolka Wydarzeń jest używana do wizualizacji i edycji zapisu "filmu wydarzeń" Teatru Wydarzeń.
    
    Rolka pokazuje trzy "ścieżki": jedną dla wydarzeń myszy, jedną dla wydarzeń klawiatury i jedną dla reszty wydarzeń, np. dla dźwięku.
    
    Możesz *usunąć* element z rolki wydarzeń poprzez przeciągnięcie go myszą gdziekolwiek poza rolkę (np. na pulpit albo na kosz). Jeśli nie jesteś pewien efektów usunięcia elementu, możesz przeciągnąć go na pulpit, odtworzyć pozostałą taśmę, a następnie przeciągnąć go z pulpitu z powrotem na rolkę i odtworzyć ponownie dla porównania.
    
    Możesz *zmienić pozycję* elementu na rolce wydarzeń poprzez przeciągnięcie go myszą w inne miejsce na rolce. UWAGA: Elementy na ścieżce wydarzeń myszy nie powinny zachodzić na siebie -- zobacz zastrzeżenie niżej w części "Wskazówki".
    
    Możesz umieścić różne elementy na rolce. Na przykład "Morf" lub "Płytkę" otrzymajną z Rejestratora Dźwięku lub "przycisk" reprezentujący inny ciąg nagranych wydarzeń (choć na razie to drugie nie jest zalecane). Prostym sposobem na dodanie komentarza głosowego do istniejącego nagrania wydarzeń jest odtworzenie nagrania i użycie standardowego narzędzia Squeak Rejestrator Dźwięku do selektywnego stworzenia pojedynczych fragmentów komentarza. Gdy jesteś zadowolony z nagrania, otrzymasz z narzędzia rejestrującego dźwięk "morf", który możesz umieścić na wybranej pozycji w rolce wydarzeń.
    
    Możesz *zmienić rozmiar* elementów na ścieżce myszy rolki wydarzeń. Gdy rozciągniesz lub skurczysz ciąg wydarzeń myszy, wydarzenia w tym ciągu zostaną odwzorowane liniowo w czasie reprezentowanym przez nową długość ciągu widzianego w rolce wydarzeń. [UWAGA: Nie zmieniaj rozmiaru elementów tak, żeby na siebie zachodziły. Błędem jest, że jest to w ogóle możliwe.]
    
    Poza dodaniem komentarza głosowego nagranego oddzielnie medotą wymienioną powyżej, istnieje mechanizm wbudowany w Teatr Wydarzeń. Kiedy odtwarzasz istniejące nagranie wydarzeń w Teatrze Wydarzeń, pojawia się przycisk "Nagrywanie głosu". Jeśli go naciśniesz, odtwarzanie będzie kontynuowane, a ty możesz nagrać komentarz głosowy do wybranych fragmentów. Po zakończeniu nagrywania fragmentu możesz nacisnąć przycisk "zatrzymaj nagrywanie głosu"; odtwarzanie będzie kontynuowane, a ty możesz dodać kolejne framenty komentarza, w tym lub kolejnym odtworzeniu. Aby usunąć fragment komentarza głosowego, przeciągnij go poza rolkę wydarzeń; aby zmienić jego pozycję, przeciągnij go na pożądaną pozycję w rolce.
    
    Gdy dokonujesz zmian w Rolce Wydarzeń, taśma w Teatrze Wydarzeń zostaje od razu zmieniona, tak abyś przy odtworzeniu filmu wydarzeń od razu widział zmiany. Jeśli nie jesteś zadowolony ze zmian, dostępna jest jednopoziomowa opcja "cofnij", która przywraca Teatr Wydarzeń do stanu przed ostatną edycją Rolki Wydarzeń. Dostępny jest także "głębszy" poziom "cofnięcia", przywracający Teatr Wydarzeń (a więc także powiązaną z nim Rolkę) do stanu początkowego, sprzed pierwszego uruchomienia rolki wydarzeń.
    
    
    Ścieżka Klawiatury
    
    Możesz zmienić pozycję lub usunąć każdy element ściezki klawiatury.
    
    Konwencja kolorów na ścieżce klawiatury: (Niedługo się zmieni!)
    
    	Biały	Zwykła mała litera, bez wciśniętych klawiszy modyfikujących
    	Czerwony		Wciśniety klawisz Shift
    	Zielony	Wciśnięty klawisz Alt
    	Żółty	Wciśnięty klawisz Control
    
    	Żółty	Znak spacji
    	Niebieski		Znak "backspace"
    
    Niedrukowalne znaki są pokazane na czerwono z wyświetloną wartością ascii, np. #13 dla znaku "return".
    
    *Ważne wskazówki*
    
    (1) Aby uzyskać halo obiektu wewnątrz Rolki Wydarzeń, kliknij na obiekt przytrzymując klawisz Shift.
    
    (2) NIE zmieniaj pozycji lub rozmiaru elementów ścieżki myszy tak, że na siebie nachodzą, gdyż w ten sposób wydarzenia reprezentowane przez te elementy zostaną pomieszanie tak, że nie będziesz w stanie ich znowu rozdzielić, a mieszanka doprowadzi do zwariowanych wyników. To błąd, że możesz umieścić jeden element na drugim. Więc proszę NIE RÓB TEGO! Jeśli przez przypadek to zrobisz, zainteresuj się mechanizmami odtwarzania w systemie.

en: An analog clock face
pl: Tarcza zegara analogowego

en: An attachment point for Connectors that you can embed in another Morph.
pl: Punkt połączenia dla złącz, który możesz osadzić w innym morfie.

en: An ellipse or circle
pl: Elipsa lub okrąg

en: An elliptical or circular shape
pl: Elipsowaty lub okrągły kształt

en: An example of how to use double-click in moprhic
pl: Przykład użycia podwójnego kliknięcia z morfami

en: An extreme-wide-angle lens
pl: Soczewka bardzo szerokokątna

en: An eye which follows the cursor
pl: Oko, które śledzi kursor

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Are you sure you want to discard all typing?
pl: Na pewno chcesz usunąć wszystko, co napisałeś?

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
pl: Jako wskazówkę dostaniesz pięć najdłuższych odpowiedzi.
    Czy na pewno tego chcesz?

en: BMP file
pl: plik BMP

en: Background Field
pl: Pole Tła

en: Background Label
pl: Etykieta Tła

en: Basic
pl: Podstawowy

en: Book
pl: Książka

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pl: Przesuwa na wierzch otwarte okno z nazwami wiadomości lub tworzy nowe oraz ustawia go jako aktywe okno

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pl: Przesuwa na wierzch otwarty Transkrypt lub tworzy nowy oraz ustawia go jako aktywe okno

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pl: Przesuwa na wierzch otwarty sorter zmian lub tworzy nowy oraz ustawia go jako aktywe okno

en: Brings an open fileList to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
pl: Przesuwa na wierzch otwartą listę plików lub tworzy nową oraz ustawia go jako aktywe okno

en: Building Viewers...
pl: Budowanie przeglądarek...

en: Button
pl: Przycisk

en: Button Properties for {1}
pl: Właściwości Przycisku dla {1}

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel this login operation.
pl: Anuluj logowanie.

en: Cancel(l)
pl: Anuluj(l)

en: Cards Left:
pl: Pozostałe karty:

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
pl: Uwaga! Ta metoda mogła ulec
    zmianie od czasu rozpoczęcia
    edycji. Akceptować mimo to?

en: Caution: this is broken!
pl: Uwaga: to jest popsute!

en: Center of rotation (hold down shift key and drag to change it)
pl: Środek obrotu (przytrzymaj klawisz Shift i przeciągnij, aby go zmienić)

en: Change character
pl: Zmień znak

en: Change color (press shift for more properties)
pl: Zmień kolor (wciśnij shift, aby zobaczyć więcej właściwości)

en: Change font
pl: Zmień czcionkę

en: Change scale
pl: Zmień skalę

en: Change size (press shift to preserve aspect)
pl: Zmień rozmiar (wciśnij shift, aby zachować proporcje)

en: Change style
pl: Zmień styl

en: Change the color of this object
pl: Zmień kolor tego obiektu

en: Change the size of this object
pl: Zmień rozmiar tego obiektu

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
pl: Zmiany nie zostały zapisane.
    Anulować zmiany?

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
pl: Sprawdź bieżący zestaw zmian w poszukiwaniu zawieszeń, odniesień do Transkryptu itp. i jeśli taka rzecz zostanie znaleziona, otwórz przeglądarkę wiadomości ze szczegółami możliwych potknięć.

en: Chess
pl: Szachy

en: ChineseCheckers
pl: Halma

en: Choose a display depth
pl: Wybierz głębię wyświetlania

en: Choose a file
    to load
pl: Wybierz plik do
    załadowania

en: Choose a new graphic
pl: Wybierz nową grafikę

en: Choose a version to restore
pl: Wybierz, którą wersję przywrócić

en: Choose another year
pl: Wybierz inny rok

en: Choose font:
pl: Wybierz czcionkę:

en: Choose forward direction
pl: Wybierz kierunek naprzód

en: Choose one of the following conditions
pl: Wybierz jeden z następujących warunków

en: Choose orientation...
pl: Wybierz orientację...

en: Choose the font for this list
pl: Wybierz czcionkę z listy

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
pl: Wybierz standardowe czcionki do użycia w kodzie, listach, menu, oknach itp.

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
pl: Wybierz, którego koloru używać do podświetlania tekstu.

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
pl: Wybierz, którego koloru używać do podświetlania aktywnego panelu

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
pl: Wybierz, którego koloru używać dla punktu wstawiania tekstu.

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
pl: Wybierz, które fizyczne urządzenie ma zostać powiązane z joystickiem.

en: Cipher
pl: Szyfr

en: Circle
pl: Okrąg

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
pl: Kliknij tutaj, aby wprowadzić
    projekt o nazwie
    "{1}"

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
pl: Kliknij tutaj, aby uzyskać małe okienko, które pozwoli ci ustalić typy i kolejność adnotacji, które chcesz widzieć w panelu adnotacji przyglądarki i innych narzędzi

en: Clipboard
pl: Schowek

en: Clock
pl: Zegar

en: Close the topmost window if possible.
pl: Zamknij okno na wierzchu, o ile to możliwe.

en: Close this dialog
pl: Zamknij to okienko

en: Collapse
pl: Zwiń

en: Connectors
pl: Złącze

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
pl: Stwórz plik z zarejestrowanymi zmianami (w zakresie jakim chcesz) i otwórz na nim okno.

en: Create a new change set and make it the current one.
pl: Stwórz nowy zestaw zmian i uczyń go bieżącym.

en: Creates a new morphic project
pl: Tworzy nowy projekt morficzny

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
pl: Stwórz nowy projekt w klasycznym stylu "mvc"

en: Crostic
pl: Diakrostych

en: Crostic Hints
pl: Wskazówki dla diakrostychu

en: Current:
pl: Aktualny:

en: Curve
pl: Krzywa

en: Debug (press shift to inspect morph)
pl: Debuguj (wciśnij Shift, aby sprawdzić morf)

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
pl: Usuń ten obiekt -- uwaga -- może mieć destrukcyjne skutki!

en: Delete\Keep
pl: Usuń\Zachowaj

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
pl: Usuwa wszystkie leżące na świecie morfy nie będące oknami.

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
pl: Usuwa wszystkie okna, które nie mają niezapisanych edycji tekstu.

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
pl: Wyświetl ten film wydarzeń w formie pozwalającej na przeglądanie i edytowanie.

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
pl: Na pewno chcesz zamknąć wszystkie okna,
    oprócz tych z niezaakceptowanymi zmianami?

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
pl: Na pewno chcesz usunąć
    projekt o nazwie {1}
    oraz całą jego zawartość?

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
pl: Na pewno chcesz odrzucić wszystkie obiekty
    nieznajdujące się w oknach?

en: Document
pl: Dokument

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
pl: Kliknij na mnie dwa razy, aby zmienić mój kolor; 
    kliknij raz, aby zmienić kolor mojego konturu;
    kliknij, przytrzymaj i przeciągnij wewnątrz mnie, aby mnie zwiększyć 
    (jeśli jestem czerwony) lub zmniejszyć (jeśli jestem niebieski).

en: DoubleClick
pl: Podwójne Kliknięcie

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić częstotliwość powtarzania, gdy przycisk myszy jest wciśnięty.

en: Drag in here to change the halo width
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić szerokość halo

en: Drag in here to change the offset
pl: Przeciągnij tutaj, aby zmienić przesunięcie

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
pl: Upuść tutaj inny morf, aby zmienić cel i akcję tego przycisku. (Działa tylko dla niektórych morfów)

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
pl: Upuść tutaj inny morf, aby zmienić wygląd tego przycisku przy wjechaniu na niego myszą.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
pl: Upuść tutaj inny morf, aby zmienić wygląd tego przycisku przy kliknięcu na nim myszką.

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
pl: Upuść tutaj inny morf, aby zmienić wygląd tego przycisku. Albo kliknij tutaj, aby otrzymać menu z dostępnymi zastępczymi morfami.

en: Duplicate
pl: Duplikuj

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
pl: Powiel (wciśnij Shift, aby stworzyć element współrzędny)

en: ENTER ACTIVE
pl: ENTER AKTYWNY

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
pl: Każda linia odpowiada jednemu zdarzeniu w reprezentowanym przeze mnie ciągu zdarzeń

en: Edit the balloon help text for
pl: Edytuj tekst okienka pomocy dla

en: Edit the balloon help to be supplied for playback buttons made for this event movie
pl: Edytuj okienko pomocy dla przycisków odtwarzania tego filmu wydarzeń

en: Elapsed Time:
pl: Upłynęło czasu:

en: Ellipse
pl: Elipsa

en: Embed {1} into...
pl: Wstaw {1} w...

en: Emphasis & alignment
pl: Emfaza i wyrównanie

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th item is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
pl: Wprowadź opis przerywanej linii w formacie
    { długość głównej kreski. długość pobocznej kreski. kolor pobocznej kreski }
    Główna kreska będzie miała zwyczajny kolor obramowania.
    Pusta odpowiedź usunie opis przerywanej linii.
    [Wskazówka: Możesz  podać 5 elementów, np. {10. 5. Color white. 0. 3},
    gdzie czwartym elementem jest zero, a piątym jest liczba pikseli, o które
    mają się przesuwać kreski w każdym kroku animacji.]

en: Enter an expression that create the target
pl: Wprowadź wyrażenie, aby utworzyć cel

en: Enter new value (0 - 1.0)
pl: Wpisz nową wartość (0 - 1.0)

en: Etoys is trying to open your web browser.\If it does not work, you can sign up at:\\
pl: Etoys próbuje otworzyć twoją przeglądarkę internetową.\Jeśli się nie powiedzie, możesz się zapisać na:\\

en: Event Roll
pl: Odtwarzacz Zdarzeń

en: Event Roll for
pl: Rolka wydarzeń dla

en: Event Theatre
pl: Teatr Zdarzeń

en: Event Theatre menu Definition
pl: Definicja menu teatru wydarzeń

en: Event-Roll Options
pl: Opcje Rolki wydarzeń

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
pl: Przekształć wszystkie zminimalizowane okna i obiekty w ich powiększone formy.

en: Fancy Text
pl: Ozdobny Tekst

en: Fewer halo handles
pl: Mniej uchwytów halo

en: File name? (".morph" will be added to end)
pl: Nazwa pliku? (na końcu zostanie dodane ".morph")

en: File name? ("{1}" will be added to end)
pl: Nazwa pliku? (na końcu zostanie dodane "{1}")

en: Find those mines
pl: Odnajdź miny

en: FishEye
pl: RybieOko

en: Forward direction (hold down shift key and drag to change it)
pl: Kierunek do przodu (przytrzymaj klawisz Shift i przeciągnij, aby go zmienić)

en: FreeCell Help
pl: Pomoc FreeCell

en: FreeCell Statistics
pl: Statystyki FreeCell

en: GIF file
pl: plik w formacie GIF

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
pl: Gra #1 jest specjalnym przypadkiem
    do analizy wydajności

en: Game #:
pl: Gra #:

en: Games
pl: Gry

en: Good luck!
pl: Powodzenia!

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
pl: Ustala, czy kolory menu powinny pochodzić od kolorów pulpitu.

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
pl: Ustala, czy okna i menu mają mieć zaokrąglone rogi.

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
pl: Ustala, czy joystick powinien śledzić ruchy prawdziwego, fizycznego joysticka podłączonego do komputera.

en: Graphics
pl: Grafika

en: Graphing
pl: Kreślenie wykresów

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
pl: Halma - klasyczna gra planszowa, napisana przez Dana Ingallsa

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
pl: W schowku znajduje się morf:\

en: Hand me a copy of this object
pl: Daj mi kopię tego obiektu

en: Hand me a tile represting this object
pl: Daj mi kafelek reprezentujący ten obiekt

en: Head size for arrowheads:
pl: Rozmiar grotów strzałek:

en: Help
pl: Pomoc

en: Help not yet supplied
pl: Pomoc niedostępna

en: Hint
pl: Podpowiedź

en: Hit ESC to stop recording
pl: Wciśnij ESC, aby zatrzymać nagrywanie

en: Holder
pl: Pojemnik

en: How many decimal places? (currently {1})
pl: Liczba miejsc dziesiętnych? (aktualnie {1})

en: How many humans?
pl: Ilu ludzi?

en: How many players?
pl: Ilu graczy?

en: I suggest:
pl: Sugeruję:

en: Iconic button
pl: Przycisk graficzny

en: If the button is to act when the mouse goes down
pl: Jeśli przycisk ma reagować na naciśnięcie przycisku myszy

en: If the button is to act when the mouse goes up
pl: Jeśli przycisk ma reagować na zwolnienie przycisku myszy

en: Image
pl: Obraz

en: Index
pl: Indeks

en: Inline
pl: W linii

en: Is it OK to discard this crostic?
pl: Czy na pewno porzucić ten diakrostych?

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
pl: Wyizoluj ten projekt i jego podprojekty od reszty systemu.  Zmiany w tutejszych metodach będą odwołane po opuszczeniu projektu.

en: JPEG file
pl: plik w formacie JPEG

en: Joystick device number (currently {1})
pl: Numer joysticka (aktualnie {1})

en: Jump to...
pl: Przejdź do...

en: Just for Fun
pl: Dla zabawy

en: Lets you open a window on a single file
pl: Pozwala otworzyć okno z jednym plikiem

en: Lets you specify colors for standard system windows.
pl: Pozwala na określenie kolorów standardowych okien systemu.

en: Lets you visualize all the individual events that constitute this sequence in an onionskin overlay to the event theatre.
pl: Pozwala zwizualizować wszystkie pojedyncze wydarzenia, które tworzą tę sekwencję w nakładce onionskin.

en: Line
pl: Linia

en: Login to Squeakland
pl: Zaloguj się do Squeakland

en: Magnification is fixed, sorry.
pl: Przykro mi, ale powiększenie jest stałe.

en: Main
pl: Główny

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
pl: Stwórz nowy obiekt współrzędny i podaj mi go

en: Make a scratch script
pl: Stwórz skrypt scratch

en: Make a sibling
pl: Stwórz element współrzędny

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
pl: Stwórz element współrzędny (wciśnij shift, aby stworzyć prosty duplikat)

en: Make a tile representing this object
pl: Stwórz kafelek reprezentujący ten obiekt

en: Make all windows fully visible on the screen
pl: Spraw, aby wszystkie okna były widoczne na ekranie w całości

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
pl: Przesuń na wierzch przeglądarkę najnowszych elementów, powiększając zmniejszoną lub w razie potrzeby tworząc nową. Przeglądarka najnowszych elementów jest przeglądarką wiadomości, pokazującą ostatnio dodane metody, od najnowszej. Jeśli wyślesz zmiany z tej przeglądarki, będzie na bieżąco aktualizowana tak, aby najnowsze elementy były na górze.

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
pl: Przesuń okno z wierzchu na sam tył i aktywuj okno pod nim.

en: Menu to see another Guide
pl: Menu do zobaczenia innej prowadnicy

en: Milliseconds per pixel [currently
pl: Milisekundy na piksel [aktualnie

en: Mines
pl: Saper

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
pl: Saper jest prostą kopią gry z systemu Windows. Uczyłem się w ten sposób programowania w Squeak. Sporo kodu zostało zapożycze z przykładu <SameGame>, lecz - jak każdy projekt - szybko ewoluował, odzwierciedlając moje własne idiosynkrazje. Zauważ zwłaszcza brak jakichkolwiek struktur idiomatycznych kodu - po prostu ich jeszcze nie znałem.
    
    Saper jest bardzo prostą, lecz niezwykle frustrującą grą. Zasady są następujące: jest 99 min ukrytych na planszy. Odnajdź je bez "znajdywania" ich. Twoje pierwsze pole jest wolne - kliknij gdziekolwiek. Pola powiedzą ci, ile min znajduje się w sąsiadujących polach, włączając te na ukos. Jeśli odkryjesz liczbę '2', dowiesz się, że w sąsiadujących polach ukryte są dwie miny. Jeśli myślisz, że znalazłeś minę, możesz ją oflagować poprzez kliknięcie z przytrzymanym klawiszem Shift lub poprzez kliknięce 'żółtym' przyciskiem myszy. Po oflagowaniu wszyskich min sąsiadujących z polem, możesz kliknąć na nie jeszcze raz, aby odkryć resztę sąsiadujących pól. Rzecz jasna możesz się mylić...
    
    Wygrywasz, gdy odkryjesz wszystkie pola nie zawierające min. Powodzenia...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net

en: Mines:
pl: Miny:

en: More halo handles
pl: Więcej uchwytów halo

en: More options
pl: Więcej opcji

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
pl: W większości angielskich tekstów występuje ogólny wzór występowania liter. Oto najczęśniej występujące litery, w kolejności od najczęstszej:
    	E T A O N I R S H
    Oto najczęstsze dwuznaki:
    	EN ER RE NT TH ON IN
    
    Wiadomość, którą próbujesz rozszyfrować, ma następujące statystyki:

en: MouseUp expression:
pl: wyrażene zwolnienia przycisku myszy:

en: Move
pl: Przenieś

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
pl: Porusz kursorem w dół i w prawo,
    aby zwiększyć odległość marginesu.
    Kliknij, aby zakończyć.

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
pl: Przesuń kursor dalej od tego punktu,
    aby zwiększyć szerokość obramowania.
    Kliknij po zakończeniu.

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
pl: Przesuń kursor dalej od tego punktu,
    aby zwiększyć szerokość obramowania.
    Kliknij po zakończeniu.

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
pl: Porusz kursorem w lewo i w prawo,
    aby zmienić długość i styl rodzaj.
    Porusz w górę i w dół, aby zmienić szerokość.
    Kliknij, aby zakończyć.

en: Move to trash
pl: Przenieś do kosza

en: MovingEye
pl: OkoWRuchu

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
pl: Musi być to punkt ze współrzędnymi (na przykład 10@10)

en: Navigator
pl: Nawigator

en: Navigator Flap
pl: Zakładka Nawigacji

en: New character?
pl: Nowy znak?

en: New game
pl: Nowa gra

en: New grid origin (usually 0@0):
pl: Nowy początek siatki (zazwyczaj 0@0)

en: New grid spacing:
pl: Nowe odstępy między liniami siatki:

en: New title for this window
pl: Nowy tytuł dla tego okna

en: Next page
pl: Następna strona

en: Nothing recorded yet
pl: Nic jeszcze nie nagrano

en: Number of joystick to track?
pl: Numer śledzonego joysticka?

en: Object Catalog
pl: Katalog Obiektów

en: Offers a variety of ways to create new objects
pl: Oferuje różnorodność sposobów tworzenia nowych obiektów

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
pl: Otwórz narzędzie przeglądania zestawów zmian z 3 panelami

en: Open a Viewer for me
pl: Otwórz przeglądarkę

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
pl: Otwórz przeglądarkę pozwalającą na przeglądanie i kontrolowanie wszystkich właściwiości tego obiektu.

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
pl: Otwórz sortownik zmian pokazujący dwa zestawy naraz, co ułatwia kopiowanie i przenoszenie metod i klas między nimi.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
pl: Otwórz przeglądarkę listy zmian na ostatniej części dziennika zmian. Możesz użyć tej przeglądarki do odzyskania zarejestrowanych zmian, które nie zostały zapisane w twoim obrazie, w przypadku zawieszenia systemu lub innej przeszkody.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
pl: Otwórz przeglądarkę wiadomości pokazującą wszystkie metody w bieżącym zestawie zmian

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
pl: Otwórz przeglądarkę najnowszych elementów. Przeglądarka najnowszych elementów jest przeglądarką wiadomości, pokazującą ostatnio dodane metody, od najnowszej. Jeśli wyślesz zmiany z tej przeglądarki, będzie na bieżąco aktualizowana tak, aby najnowsze elementy były na górze.

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
pl: Otwórz arkusz właściwości. Pozwala na wykonanie wielu zmian naraz.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
pl: Otwórz narzędzie ułatwiające skryptowanie tego obiektu.

en: Open an Inspector on this object
pl: Otwórz sprawdzanie na tym obiekcie

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
pl: Otwiera "Panel Preferencji", który pozwala na zmianę wielu ustawień

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
pl: Otwiera przeglądarkę dla tego morfa, zamiast dla jego gracza

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
pl: Otwiera przeglądarkę dla mojego gracza -- to samo, co przy kliknięciu na błękitny uchwyt halo "Widok"

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
pl: Otwiera okno, które pokazuje nazwy i zależności wszystkich projektów w twoim systemie.

en: PDA
pl: PDA (tablet)

en: PNG file
pl: plik w formacie PNG

en: PUBLISH (also saves a local copy)
pl: PUBLIKUJ (zapisuje także lokalną kopię)

en: PUBLISH to a different server
pl: Opublikuj na innym serwerze

en: Package Loader
pl: Ładowarka pakietów

en: Paint background
pl: Pomaluj tło

en: Paint new object
pl: Narysuj nowy obiekt

en: Paragraph
pl: Paragraf

en: Password:
pl: Hasło:

en: Pause
pl: Pauza

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
pl: Wybierz numer gry między 1 a 32000
    albo
    ustaw trudność następnej gry wpisując 'H 30'.
    Ponad 100 oznacza bardzo trudne.  Zero jest standardową grą.
    Obecna trudność to:

en: Pick game
pl: Wybierz grę

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
pl: Podnieś ten obiekt -- uwaga, to może mieć niekorzystne efekty, gdyż usuwa go z pojemnika.

en: Pick up
pl: Podnieś

en: Picture
pl: Obraz

en: Play
pl: Odtwórz

en: Players
pl: Gracze

en: Playfield
pl: Pole Gry

en: Please edit the caption
pl: Edytuj nazwę

en: Please enter a new label for this button
pl: Wprowadź nową etykietę dla tego przycisku

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
pl: Wpisz liczbę większą od 1 (nie da się tego cofnąć, więc wpisz 0, aby zatrzymać proces, jeśli chcesz zrobić najpierw kopię zapasową)

en: Please enter the desired border width
pl: Wprowadź pożądaną szerokość obramowania

en: Please enter the image file name
pl: Wpisz nazwę pliku

en: Please enter the name
pl: Wprowadź nazwę

en: Please enter your login name
pl: Wpisz twoją nazwę użytkownika

en: Please make the name 24 characters or less
pl: Nazwa może mieć 24 znaki lub mniej

en: Please remove any funny characters
pl: Proszę usuń niestandardowe znaki

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
pl: Wpisz argumenty, rozdzielone kropkami, które mają
    zostać wysłane do celu po naciśnięciu tego przycisku

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
pl: Wpisz selektor, który ma zostać wysłany
    do celu po naciśnięciu tego przycisku

en: Polygon
pl: Wielokąt

en: Present the Viewing menu
pl: Przedstaw menu widoku

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
pl: Przedstawia listę wszystkich okiem z nieprzesłanymi zmianami; jeśli wybierzez jedno z listy, stanie się aktywnym oknem.

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
pl: Przedstawia listę wszystkich okien; jeśli wybierzez jedno z listy, stanie się aktywnym oknem.

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
pl: Przedstawia listę przeglądarek z nieprzesłanymi zmianami; jeśli wybierzez jedną z listy, stanie się aktywnym oknem.

en: Presents the constituent events of this sequence in a scrolling list for your inspection.
pl: Przedstawia w przwijanej liście wydarzenia składowe tego ciągu do sprawdzenia.

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
pl: Przedstawia menu z motywami; okienko pomocy każdego elementu opowie ci o motywie. Jeśli wybierzez motyw, wiele różnych ustawień związanych z nim zostanie ustawione w tym samym czasie; możesz potem zmienić każde ustawienie używając panelu ustawień.

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Project Named \"{1}"
pl: Projekt o nazwie \"{1}"

en: Project not found
pl: Nie znaleziono projektu

en: ProjectView
pl: Widok Projektu

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
pl: Arkusz właściwości (wciśnij Shift dla prostej zmiany koloru)

en: Quick Guides
pl: Szybka Wskazówka

en: Quit
pl: Zakończ

en: Really throw this away
pl: Na pewno chcesz to wyrzucić?

en: Record
pl: Nagrywaj

en: Record Again
pl: Nagraj ponownie

en: Recording Options
pl: Opcje Nagrywania

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
pl: Zmniejsz wszystkie otwarte okna i inne obiekty na pulpicie do opisanych zakładek

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
pl: Minimalizuj wszystkie otwarte okna tak, aby pokazywały tylko tytuły.

en: Remove
pl: Usuń

en: Remove from screen
pl: Usuń z ekranu

en: Remove label
pl: Usuń etykietę

en: Repaint
pl: Maluj ponownie

en: Replay this sequence
pl: Powtórz tę sekwencję

en: Reset
pl: Uruchom ponownie

en: Reset to the starting condition for this recording
pl: Powróć do warunków początkowych dla tego nagrania

en: Resume
pl: Wznów

en: Resume playback
pl: Wznów odtwarzanie

en: Rewind
pl: Przewiń

en: Rotate
pl: Obróć

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
pl: Środek obrotu (przytrzymaj Shift i przeciągnij, aby zmienić pozycję)

en: Ruler
pl: Linijka

en: Same
pl: Takie same

en: Same game
pl: Ta sama gra

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
pl: Zapisz plik, który przy ponownym załadowaniu odtworzy bieżący Świat.

en: Save changes before quitting?
pl: Zapisać zmiany przed zamknięciem?

en: Score:
pl: Punkty:

en: Scrolling Field
pl: Przewijane pole

en: See the script for this button
pl: Zobacz skrypt tego przycisku

en: Select a Crostic File...
pl: Wybierz plik diakrostychu...

en: Select a File:
pl: Wybierz Plik:

en: Select a project
pl: Wybierz projekt

en: Select the font to be
    used for balloon help
pl: Wybierz czcionkę, która 
    będzie użyta w balonie pomocy

en: Selected {1} objects
pl: Wybranych obiektów: {1}

en: Selection
pl: Zaznaczenie

en: Selection:
pl: Zaznaczenie:

en: Set center of rotation
pl: Ustaw środek rotacji

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
pl: Podobna do normalnej przeglądarki, ale na górze po lewej stronie wyświetla dodatkowy panel, który skupia kategorie-klasy zaczynające się tym samym przedrostkiem

en: Simple Text
pl: Zwykły Tekst

en: Sketch
pl: Szkic

en: Slider
pl: Suwak

en: Solid color
pl: Jednolity kolor

en: Some Useful Statistics
pl: Kilka Przydatnych Statystyk

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
pl: Niestety, nie znaleziono właściwych plików
    (nazwy powinny kończyć się na .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp lub .form)

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
pl: Przykro mi, obiekty można malować
     tylko pojedyczno

en: Sound Recorder
pl: Nagrywarka Dźwięków

en: Star
pl: Gwiazda

en: Start Recording
pl: Rozpocznij nagrywanie

en: Start Recording Voiceover
pl: Rozpocznij Nagrywanie Głosu

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Stop Record Voiceover
pl: Zatrzymaj Nagrywanie Głosu

en: Stop playing or recording this panel
pl: Zatrzymaj odtwarzanie lub nagrywanie tego panelu

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
pl: Przyciski Stop, Krop i Idź do kontrolowania wszystkich skryptów naraz. Narzędzie może także zostać "otwarte" dla kontrolowania każdego skryptu indywidualnie.

en: Streaks:
pl: Pasma:

en: Supplies
pl: Przybory

en: Target for {1}
pl: Cel dla {1}

en: Target:
pl: Cel:

en: Telemorphic
pl: Telemorficzny

en: Temporarily pause this playback
pl: Tymczasowo wstrzymaj to odtwarzanie

en: Tetris, yes Tetris
pl: Tetris, owszem, Tetris

en: Text
pl: Tekst

en: Text that you can edit into anything you desire.
pl: Tekst, który możesz edytować jak tylko chcesz

en: Text that you can edit into anything you wish
pl: Tekst, który możesz edytować jak tylko chcesz

en: Textual button
pl: Przycisk tekstowy

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
pl: Panel szyfrów wyświetla zaszyfrowaną wiadomosć.  Syfr jest prostym szyfrem podstawieniowym; każda litera alfabetu została wymieniona na inną.
    
    Możesz złamać szyfr, klikając na literę w wiadomości i wpisując literę, którą powinna zostać zastąpiona. Panel szyfrów automatycznie zamieni wszystkie wystąpienia tej litery w zaszyfrowanej wiadomości.
    
    Jeśli masz problemy, możesz użyć polecenia "pokaż wskazówki dla szyfru'. To wyświetli liczbę wystąpień każdej litery, co często pomaga w złamaniu szyfru.

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
pl: Panel szyfrów: Zabawy z kryptogramami, autorstwa Bana Ingallsa

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
pl: Panel diakrostychów przedstawia diakrostych do rozwiązania. Gdy wpisujesz odpowiedzi dla wskazówek, litery zostaną wprowadzone także w tekście ukrytego cytatu. Oraz odwrotnie, gdy zgadujesz słowa w cytacie, litery zostaną wprowadzone w pustych miejscach w odpowiedziach. Dodatkowo, pierwsze litery wszystkich odpowiedzi utworzą imię autora oraz tytuł dzieła, z którego pochodzi cytat.
    
    Możesz stworzyć własne diakrostychy, zgodnie z formatem w metodzie sampleFile. Jeśli chcesz wydrukować diakrostych, aby go rozwiązać na papiererze, zmień metodę oldStyle tak, aby zwracała wartość Prawda, a stworzy ona indeks odpowiednich komórek.
    
    Baw się dobrze.

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
pl: Panel diakrostychów: Klasyczna łamigłówka słowna, autorstra Dana Ingallsa

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
pl: Teatr Wydarzeń zapewnia środowisko do tworzenia "filmów wydarzeń". Używa własnych wariantów zakładek Nawigacja i Przybory, systemu malowania, arkuszy właściwości, zakładek Przeglądarka itp., które wszystkie działają wewnątrz granic Teatru.
    
    Aby stworzyć film wydarzeń, weź nowy Teatr Wydarzeń z katalogu obiektów lub opcji "otwórz..." w menu pulpitu.
    
    1. Zmień rozmiar Teatru, używając halo, do pożądanego rozmiaru odtwarzania.
    
    2. Użyj menu w panelu sterowania, aby według uznania dodać lub usunąć zakładki Przybory i Nawigacja.
    
    3. Edytuj "podpis" poprzez kliknięcie na tekst o treści "Bez nazwy" i wpisanie pożądanego podpisu. Ten podpis będzie przyczepiony do przycisków odtwarzania i zapewnia sposób na identyfikację filmu wydarzeń.
    
    4. Ustaw "warunki początkowe" dla filmu wydarzeń, który zamierzasz nagrać (np. namaluj tło, napisz wyjaśnienie, dodaj obiekty, które mają się pojawić na początku filmu). Gdy nagranie zostanie otwarte przez użytkownika po raz pierwszy  lub gdy zostanie przewinięte do początku, będzie wyglądać właśnie tak.
    
    5. Gdy jesteś gotowy to rozpoczęcia nagrywania, naciśnij przycisk "Nagrywaj". Wokół nagrywarki wyświetli się czerwone obramowanie, jako wskaźnik, że odbywa się nagrywanie. Nagrywanie będzie trało dopóty, dopóki nie naciśniesz przycisku ESC.
    
    6. Jeśli chcesz zawrzeć w nagraniu dźwięk, możesz dodać go podczas odtwarzania lub najpierw oddzielnie storzyć komentarz i dodać go później przy użyciu rolki wydarzeń.
    
    7. Teraz wykonaj, za pomocą myszki i klawiatury, to, co chcesz nagrać. Dla najlepszych wyników, wszelkie gesty myszą powinny zostać wykonane we wnętrzu Teatru.
    
    8. Naciśnij przycisk ESC, aby zakończyć nagrywanie.
    
    9. Aby przejrzeć swoje nagranie, naciśnij przycisk "Odtwarzaj". Jeśli jesteś niezadowolony z wyniku, powtórz kroki 1-8.
    
    10. Jeśli jesteś zadowolony z wyniku i teraz chcesz dodać dźwięk, otwórz panel dźwięku, a następnie naciśnij Odtwarzaj, aby odtworzyć nagranie. Kiedy chcesz dodać mówiony komentarz, naciśniej przycisk "Rozpocznij Nagrywanie Głosu", zacznij mówić i naciśnij "Zatrzymaj Nagrywanie Głosu" po zakończeniu mówienia. Po zakończeniu odtwarzania dodany komentarz mówiony stanie się częścią taśmy wydarzenia i będzie widoczny w rolce wydarzeń.
    
    11. Jeśli jesteś zadowolony z wyniku, naciśnij przycisk "Publikuj", aby uzyskać przycisk odtwarzania. Masz teraz dwie opcje do wyboru:
    
    a. Przycisk graficzny - Początkowo prezentuje obrazek pierwszej sceny filmu, zmniejszony w skali 0,3 i z nałożonym słowem WSKAZÓWKA. Gdy użytkownik naciśnie na taki przycisk, film wydarzeń zostanie odtworzony w efemerycznym "teatrze odtwarzania" i po zakończeniu odtwarzania teatr skurczy się do obrazka *ostatniej* sceny filmu w skali 0,5. Kolejne naciśnięcie przycisku spowoduje ponowne wywołanie odtworzenia.
    
    b. Przycisk tekstowy - zwykły przycisk z tekstem, który po naciśnięciu uruchamia odtwarzanie taśmy wydarzeń.
    
    12. Przyciski odtwarzania, które otrzymujesz przy "publikowaniu", mogą zostać umieszczone gdziekolwiek, np. na stronie książki. W menu halo przycisku możesz włączyć lub wyłączyć "automatyczne uruchamianie" i "automatyczne odrzucanie". Gdy użytkownik naciśnie przycisk, otworzy się miejsce "Odtwarzania", przypominające Teatr Wydarzeń, lecz tylko z przyciskami związanymi z  odtwarzaniem. Otwarzanie ustawione jako automatycznie uruchamiane i odrzucane będzie bez żadnych przycisków.
    
    13. Aby edytować "taśmę wydarzeń" nagrania stworzonego przy pomocy Teatru Wydarzeń, naciśnij na ikonę z zachodzącymi na siebie kołami, aby uzyskać narzędzie pozwalające na zwizualizowanie i edycję zapisu taśmy wydarzeń.
    
    
    Podsumowanie określeń
    
    Teatr Wydarzeń
    Główne narzędzie do tworzenia taśm wydarzeń.
    
    Rolka wydarzeń
    Pomocnicze narzędzie do pokazwania pełnego zapisu taśmy wydarzeń.
    
    Taśma wydarzeń
    Wynik sesji teatru wydarzeń; ciąg interakcji, który może zostać odtworzony.
    
    Nagranie wydarzenia
    Określenie równoznaczne z "Taśmą wydarzeń".
    
    Film wydarzeń
    To co widzisz, gdy odtwarzasz taśmę wydarzeń.

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
pl: Zmiany w tym wyizolowanym projekcie zostaną rozpropagowane do projektów na następnym poziomie izolacji.

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
pl: Bieżące nagranie nie zostało zapisane i zostanie utracone,
    jeśli to zrobisz; czy na pewno chcesz kontynuować?

en: The five longest answers are...
pl: Pięć najdłuższych odpowiedzi to...

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
pl: Celem gry Takie same jest zdobycie maksymalnej ilości punktów poprzez usuwanie płytek z planszy. Płytki są zaznaczane i usuwane poprzez klikanie na płytki posiadające przynajmniej jedną przylegającą płytkę w takim samym kolorze (przylegająca oznacza na górze, na dole, na lewo lub na prawo).
    
    Pierwsze kliknięcie zaznacza grupę przylegających płytek, a następne je usuwa. Pozostałe płytki przesuwają się w dół i w prawo, aby zapełnić przestrzeń powstałą przez usunięcie zaznaczonej grupy. Jeśli chcesz zaznaczyć inną grupę, po prostu na nią kliknij.
    
    Wynik powiększa się wedle wzoru: "(zaznaczenie - 2) do kwadratu", zatem powinno ci zależeć, by liczba zaznaczonych płytek była jak największa. Jednak małe ruchy strategiczne mogą pomóc w powiększeniu obszaru podczas następnego ruchu.
    
    Jeżeli masz kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej grupy, kliknij przycisk "Podpowiedź", a znajdzie on ją za ciebie (chociaż najprawdopodobniej nie będzie to najlepsza z możliwych grup).
    
    Kiedy nie ma już żadnych grup, twój wynik będzie migał na ekranie. Od wyniku odejmowany jest jeden punkt za każdą płytkę, która została na planszy. Jeśli uda ci się usunąć wszystkie płytki, twój wynik końcowy zostanie powiększony o bonus w postaci pięciokrotności liczby płytek na pełnej planszy.
    
    Dalej! Na pewno przebijesz swój poprzedni wynik! Kliknij "Nowa Gra" ;-)
    
    Gra Takie same została napisana przez Eiji Fukumoto dla UNIX i X; te wersja bazuje na tym samym pomyśle, lecz została napisana od nowa.

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
pl: Celem FreeCell jest przeniesienie wszystkich kart do czterech "pól docelowych" w prawym górnym rogu. Każe pole docelowe odpowiada jednemu kolorowi i ma zostać zapełnione po kolei, zaczynając od asa.
    
    Są cztery "pola pomocnicze" w lewym górnym rogu, z których każde może przechowywać jedną kartę. Karty mogą zostać przeniesione z dołu stosu na pole pomocnicze lub na inny stos.
    
    Karta przeniesiona na inny stos musi zostać położona na kartę o jednostkę wyżej i przeciwnego koloru (czerwony/czarny).

en: The project is not present and may not be renamed now
pl: Projekt nie jest obecny i nie można mu teraz zmienić nazwy

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
pl: Wszystko co tutaj upuścisz zorganizuje się automatycznie w kolumny. Jak tylko dodasz tutaj swoje pozycje, będziesz chciał usunąć przykładowe kolorowe prostokąty i będziesz chciał zmienić wiadomość, która wyświetla się w tym dymku pomocy na swoją własną!

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
pl: Wszystko co tutaj upuścisz zorganizuje się automatycznie w rzędy. Jak tylko dodasz tutaj swoje pozycje, będziesz chciał usunąć przykładowe kolorowe elipsy i będziesz chciał zmienić wiadomość, która wyświetla się w tym dymku pomocy na swoją własną!

en: This object is *already* showing its baseGraphic
pl: Obiekt jest już wyświetlany jako grafika podstawowa

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
pl: Obiekt będzie zawsze pokazywał tekst znajdujący się w schowku

en: This session:
pl: Ta sesja:

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
pl: To usunie wszystkie okna, oprócz zawierających
    nieprzesłane zmiany tekstu oraz usunie także
    znalezione na pulpicie morfy nie będące oknami
     (inne niż zakładki). Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: Time:
pl: Czas:

en: Total:
pl: Całkowity:

en: Trash
pl: Kosz

en: TrueType banner
pl: baner TrueType

en: Turn mouse-over highlighting on or off
pl: Włącz albo wyłącz podświetlanie, gdy mysz jest nad tym

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
pl: Włącz albo wyłącz powtarzanie, gdy przycisk myszy jest wciśnięty

en: Type a cipher text to work on here below...
pl: Wpisz poniżej zaszyfrowany tekst do opracowania...

en: Type in a year
pl: Wpisz rok

en: Type the maximum value for the X axis
pl: Wpisz maksymalną wartość dla osi X

en: Type the maximum value for the Y axis
pl: Wpisz maksymalną wartość dla osi Y

en: Um, no, let me reconsider
pl: Hmm, nie, pozwól mi to przemyśleć

en: Untitled
pl: Bez Tytułu

en: Untitled Window
pl: Okno BezTytułu

en: Username:
pl: Nazwa użytkownika:

en: VM Statistics
pl: Statystyki maszyny wirtualnej

en: Variable named "{1}" in player named "{2}" changed to point to Dot
pl: Zmienna o nazwie "{1}" gracza o nazwie "{2}" teraz odnosi się do Punktu

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
pl: Gdy automatyczne wyśrodkowywanie jest włączone, joystick wraca po każdym puszczeniu do neutralnej pozycji w środku urządzenia.

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
pl: Gdy zaznaczone, krawędzie automatycznie dostosowują się do zawartości.

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
pl: Gdy zaznaczone, treść będzie automatycznie przetłumaczona przy zmianie języka.

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
pl: Gdy zaznaczone, tekst jest automatycznie zawijany, aby zmieścić się w wyznaczonych granicach.

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked, will open up an Event Player in which the recording can be played back.
pl: Gdy klikniesz tutaj, otrzymasz przycisk, który po kliknięciu otwiera Odtwarzacz Wydarzeń, w którym może zostać odtworzone nagranie.

en: Where in the world menu is...
pl: Gdzie jest w menu świata...

en: Who should be be unlocked?
pl: Kto powinien być odblokowany?

en: With replays:
pl: Z powtórnymi rozgrywkami:

en: World
pl: Świat

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
pl: Zapisz bieżący zestaw zmian do pliku, którego nazwa będzie zawierać nazwę zestawu oraz aktualną datę i godzinę.

en: Yes
pl: Tak

en: Your Title Goes Here
pl: Tutaj wstaw swoją płytkę

en: a menu of debugging items
pl: menu do debugowania elementów

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
pl: losowy numer między 1 i argumentem

en: a window full of useful expressions.
pl: okno pełne przydatnych wyrażeń.

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
pl: porzuć wszelkie rolki wydarzeń powiązane z tym teatrem.

en: abandon costume history
pl: porzuć historię kostiumów

en: abandon graph paper, use a solid color instead
pl: porzuć papier milimetrowy, użyj zamiast tego jednolitego koloru

en: abandon this execution by closing this window
pl: porzuć tę akcję zamykając to okno

en: about this system...
pl: o tym systemie...

en: absolute value
pl: wartość bezwzględna

en: accept drops
pl: akceptuj upuszczanie obiektów

en: add a border around this shape...
pl: dodaj temu kształtowi obramowanie...

en: add halo
pl: dodaj halo

en: add item...
pl: dodaj element...

en: add line
pl: dodaj linię

en: add navigator flap
pl: dodaj zakładkę nawigacji

en: add new card
pl: dodaj nową kartę

en: add pin
pl: dodaj pin

en: add predecessor
pl: dodaj poprzednika

en: add slot for {1}
pl: dodaj wejście na {1}

en: add some text to the button
pl: dodaj tekst do przycisku

en: add successor
pl: dodaj następcę

en: add sugar navigator flap
pl: dodaj zakładkę nawigacji Bajtek.edu.pl

en: add supplies flap
pl: dodaj zakładkę przyborów

en: add title...
pl: dodaj tytuł...

en: adjust translucency
pl: ustaw przezroczystość

en: align bottom edges
pl: wyrównaj dolne krawędzie

en: align centers horizontally
pl: wyrównaj środki poziomo

en: align centers vertically
pl: wyrównaj środki pionowo

en: align left edges
pl: wyrównaj lewe krawędzie

en: align right edges
pl: wyrównaj prawe krawędzie

en: align top edges
pl: wyrównaj górne krawędzie

en: all pens down
pl: wszystkie pisaki opuszczone

en: all pens show arrowheads
pl: wszystkie pisaki pokazują strzałki

en: all pens show arrows
pl: wszystkie pisaki pokazują strzałki

en: all pens show dots
pl: wszystkie pisaki pokazują kropki

en: all pens show lines
pl: wszystkie pisaki pokazują linie

en: all pens up
pl: wszystkie pisaki uniesione

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
pl: pozwala odtworzyć do wcześniejszej wersji taśmy wydarzeń.

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
pl: pozwala ręczne wpisać precyzyjny współczynnik skalowania.

en: an x-y plane with x and y axes
pl: płaszczyzna xy z osiami x i y

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
pl: kąt, w stopniach, którego styczną jest argument

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
pl: kąt, w radianach, którego styczną jest argument

en: animate moves
pl: animuj ruchy

en: annotation setup...
pl: ustawianie adnotacji...

en: anti-aliasing
pl: antyaliasing

en: appearance...
pl: wygląd...

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
pl: zastosuj teksturę przypominającą papier milimetrowy do tła pulpitu.

en: attach to resource
pl: dołącz do zasobu

en: authoring tools...
pl: narzędzia autora...

en: auto dismiss
pl: automatyczne odrzucenie

en: auto start
pl: automatyczne uruchomienie

en: auto-center
pl: automatyczne wyśrodkowywanie

en: auto-line-layout
pl: automatyczny układ linii

en: be locked
pl: zablokuj się

en: become this world's model
pl: stań się modelem tego świata

en: bitmap fill
pl: wypełnienie obrazkiem

en: bold
pl: pogubienie

en: border
pl: obramowanie

en: border change
pl: zmiana obramowania

en: border color...
pl: kolor obramowania...

en: border style...
pl: styl obramowania...

en: border width...
pl: szerokość obramowania...

en: bottom
pl: dół

en: bottom left
pl: na dole po lewej

en: bottom right
pl: na dole po prawej

en: bring to front
pl: doprowadź do przodu

en: browse changed methods
pl: przeglądaj zmodyfikowane metody

en: browse hierarchy
pl: przeglądaj hierarchię

en: browse recent submissions
pl: przeglądaj najnowsze elementy

en: browser (b)
pl: przeglądarka (b)

en: buttonDown
pl: przycisk wciśnięty

en: buttonUp
pl: przycisk zwolniony

en: call #tempCommand
pl: wywołaj polecenie #temp

en: call this my base graphic
pl: definiuj jako moją podstawową grafikę

en: can't seem to find that project
pl: zdaje się, że nie istnieje taki projekt

en: cancel - do not delete anything
pl: anuluj - niczego nie usuwaj

en: cancel changes made and close panel
pl: anuluj dokonane zmiany i zamknij panel

en: card and stack
pl: karta i stos

en: caution - old playback; button lacks vital data.
pl: uwaga - stare odtwarzanie; przyciskom brakuje istotnych danych.

en: cell positioning
pl: umiejscawanie komórek

en: cell spacing
pl: odstęp między komórkami

en: center
pl: środek

en: centered
pl: wyśrodkowanie

en: change action selector
pl: zmień selektor akcji

en: change arguments
pl: zmień argumenty

en: change caption
pl: zmień tytuł

en: change cell inset...
pl: zmień układ komórki

en: change center color...
pl: zmień środkowy kolor...

en: change color...
pl: zmień kolor...

en: change emphasis
pl: zmień nacisk

en: change first color
pl: zmień pierwszy kolor

en: change font
pl: zmień czcionkę

en: change font...
pl: zmień czcionkę...

en: change graph paper...
pl: zmień papier milimetrowy...

en: change hands color...
pl: zmień kolor wskazówek...

en: change label
pl: zmień etykietę

en: change layout inset...
pl: zmień układ

en: change max cell size...
pl: zmień maksymalny rozmiar komórki...

en: change min cell size...
pl: zmień minimalny rozmiar komórki...

en: change name...
pl: zmień nazwę...

en: change orientation
pl: zmień orientację

en: change origin
pl: zmień źródło

en: change scale...
pl: zmień skalę...

en: change second color
pl: zmień drugi kolor

en: change title...
pl: zmień tytuł...

en: change when to act
pl: zmień kiedy reagować

en: changes...
pl: zmiany...

en: check change set for slips
pl: sprawdź, czy istnieją błędy w pliku zmian

en: child layout
pl: układ elementów podrzędnych

en: choose a uniform color to use as desktop background.
pl: wybierz jednolity kolor dla tła pulpitu.

en: choose how many bits per pixel.
pl: wybierz ile bitów na piksel.

en: choose new graphic
pl: wybierz nową grafikę

en: choose new graphic...
pl: wybierz nową grafikę...

en: choose second color to use as gradient for desktop background.
pl: wybierz drugi kolor, który będzie użyty w gradiencie dla tła pulpitu.

en: choose the color you want to replace
pl: wybierz kolor, który chcesz zmienić

en: choose the language in which tiles should be displayed.
pl: wybierz język, w jakim zostaną wyświetlone teksty.

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
pl: wybierz kształt strzałek na śladach pisaków.

en: choose theme...
pl: wybierz motyw...

en: clear
pl: wyczyść

en: clear cipher typing
pl: usuń wpisywane szyfru

en: clear crostic typing
pl: usuń wpisane litery

en: clear pen trails
pl: wyczyść ślady pisaków

en: clear target
pl: wyczyść cel

en: clear turtle trails from desktop
pl: usuń z pulpitu ślady żółwia

en: clear typing
pl: wyczyść to co napisane

en: click here for help
pl: kliknij tutaj, aby otrzymać pomoc

en: click here to get a menu with further options
pl: kliknij tutaj, aby uzyskać menu z większą ilością opcji

en: cling to edge... (current: {1})
pl: przylegaj do krawędzi... (obecnie: {1})

en: clip to cell size
pl: przytnij do rozmiaru komórki

en: close editing
pl: zamknij edycję

en: close this window
pl: zamknij to okno

en: close top window (w)
pl: zamknij okno na wierzchu (w)

en: close window
pl: zamknij okno

en: closed
pl: zamknięte

en: coarse grid color
pl: kolor grubej siatki

en: code pane menu...
pl: menu panelu kodu...

en: code pane shift menu...
pl: menu shift panelu kodu...

en: collapse
pl: zwiń

en: collapse all objects
pl: minimalizuj wszystkie obiekty

en: collapse all windows
pl: minimalizuj wszystkie okna

en: collapse this window
pl: minimalizuj to okno

en: collapse/expand window
pl: zmniejsz/zwiększ okno

en: color change
pl: zmień kolor

en: color...
pl: kolor...

en: command-key help
pl: pomoc przycisku poleceń

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
pl: komendy do wykonywania wielomaszynowych eksperymentów telemorficznych

en: connect remote user
pl: podłącz użytkownika zdalnego

en: contract to original size
pl: zmniejsz do pierwotnego rozmiaru

en: control-menu...
pl: menu sterowania...

en: convert to canonical coordinates (broken)
pl: konwertuj na kanoniczne współrzędna (zepsute)

en: copy & print...
pl: kopiuj i wydrukuj...

en: copy Postscript
pl: kopiuj PostScript

en: copy list to clipboard
pl: kopiuj listę do schowka

en: copy selection to clipboard
pl: kopiuj zaznaczenie do schowka

en: copy text
pl: kopiuj tekst

en: copy to paste buffer
pl: kopiuj do schowka

en: corrupted imageData
pl: uszkodzone dane obrazku

en: create new change set...
pl: stwórz nowy plik zmian...

en: create new morphic project
pl: stwórz nowy projekt morficzny

en: create new mvc project
pl: stwórz nowy projekt mvc

en: cube root of the argument
pl: pierwiastek sześcienny z argumentu

en: current version information.
pl: informacje o bieżącej wersji.

en: curve
pl: krzywa

en: customize arrows
pl: dostosuj strzałki

en: debug...
pl: debuguj...

en: debugging -- change the definition of this menu.
pl: debuggowanie -- zmień definicję tego menu.

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
pl: debuggowanie -- sprawdź tę rolkę wydarzeń

en: debugging -- update the red roll cursor
pl: debuggowanie -- aktualizuj kursor czerwonej rolki

en: debugging -- update the scrollbar
pl: debuggowanie -- aktualizuj pasek przewijania

en: decimal places...
pl: miejsca dziesiętne...

en: default fill
pl: wypełnienie domyślne

en: define #tempCommand
pl: zdefiniuj polecenie #temp

en: define application view
pl: definiuj widok aplikacji

en: define factory view
pl: definiuj widok fabryki

en: definition for...
pl: definicja dla...

en: delete
pl: usuń

en: delete both of the above
pl: usuń obydwa powyższe

en: delete non-windows
pl: usuń wszystko poza oknami

en: delete old versions
pl: usuń stare wersje

en: delete this card
pl: usuń tę kartę

en: delete unchanged windows
pl: usuń okna bez zmian

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
pl: usuwa wszystkie okna bez zmian oraz wsystkie leżące na świecie morfy nie będące oknami, poza zakładkami.

en: desktop
pl: pulpit

en: desktop color
pl: kolor pulpitu

en: destroy this flap
pl: zniszcz tę zakładkę

en: detach submenu
pl: odczep podmenu

en: direction handles
pl: uchwyty kierunku

en: disable layout in tables
pl: wyłącz układ w tabelach

en: disconnect all remote users
pl: odłącz wszystkich użytkowników zdalnych

en: disconnect remote user
pl: odlącz użytkownika zdalnego

en: dismiss
pl: odrzuć

en: dismiss color picker
pl: zamknij próbnik kolorów

en: display mode...
pl: tryb wyświetlania...

en: distribute horizontally
pl: rozprowadź poziomo

en: distribute vertically
pl: rozprowadź pionowo

en: do not stay up
pl: nie zostawaj

en: do...
pl: zrób...

en: don't animate moves
pl: nie animuj ruchów

en: dot
pl: kropka

en: drop
pl: upuść

en: drop shadow
pl: upuść cień

en: dual change sorter
pl: podwójny sortownik zmian

en: duplicate
pl: duplikuj

en: edit contents...
pl: edycja treści...

en: edit label...
pl: edytuj etykietę...

en: edit this menu
pl: edytuj to menu

en: embed into
pl: osadź na

en: embed {1} in...
pl: wstaw {1} w...

en: embed...
pl: osadź...

en: enter a new cipher
pl: wprowadź nowy szyfr

en: enter this project
pl: wejdź do tego projektu

en: erase pixels of color
pl: usuń piksele koloru

en: etoys source
pl: źródło etoys

en: event roll
pl: rolka wydarzeń

en: event theatre
pl: teatr zdarzeń

en: event timeline
pl: linia czasu zdarzenia

en: expand
pl: rozwiń

en: expand all
pl: powiększ wszystko

en: expand this window
pl: powiększ to okno

en: expand to full screen
pl: powiększ do pełnego ekranu

en: explain designations
pl: wyjaśnij oznaczenia

en: explore
pl: zbadaj

en: explore model
pl: zbadaj model

en: explore morph
pl: zbadaj morf

en: explore world
pl: zbadaj świat

en: exponential (e to the power of the argument)
pl: funkcja wykładnicza (e do potęgi argumentu)

en: export...
pl: eksportuj...

en: expunge this project
pl: skasuj ten projekt

en: extract this frame
pl: wyodrędnij ten kadr

en: file list
pl: lista plików

en: file out current change set
pl: zapisz na dysku bieżący plik zmian

en: file...
pl: plik...

en: fill
pl: wypełnij

en: fill owner's shape
pl: wypełnij kształt właściciela

en: fill style
pl: styl wypełnienia

en: find a change sorter (C)
pl: znajdź klasyfikator zmian (c)

en: find a fileList (L)
pl: znajdź listę plików (L)

en: find a transcript (t)
pl: znajdź transkrypt (t)

en: find changed browsers...
pl: znajdź zmodyfikowane przeglądarki...

en: find changed windows...
pl: znajdź zmodyfikowane okna...

en: find message names (W)
pl: znajdź nazwy wiadomości (W)

en: find recent submissions (R)
pl: znajdź najnowsze elementy (R)

en: find window
pl: znajdź okno

en: flap
pl: zakładka

en: flaps...
pl: zakładki...

en: follow owner's curve
pl: śledź krzywą właściciela

en: font for entire text...
pl: czcionka dla całego tekstu...

en: font size summary
pl: podsumowanie rozmiaru czcionek

en: font size...
pl: rozmiar czcionki...

en: font style...
pl: styl czcionki...

en: from a file...
pl: z pliku...

en: from alphabetical list
pl: z listy alfabetycznej

en: from paste buffer
pl: ze schowka

en: full screen
pl: pełny ekran

en: full screen off
pl: wyłącz pełny ekran

en: full screen on
pl: włącz pełny ekran

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
pl: nadaj bieżącemu obrazowi nową nazwę z numerem wersji i zapisz ją pod tą nazwą na dysku.

en: go behind
pl: idź za

en: go to next card
pl: idź do następnej strony

en: go to next project
pl: idź do następnego projektu

en: go to previous card
pl: idź do poprzedniej strony

en: go to previous project
pl: idź do poprzedniego projektu

en: grab
pl: przeciągnij

en: grab flood area from screen
pl: uchwyć miejsce wyjścia na ekranie

en: grab new graphic
pl: pobierz nową grafikę

en: grab rectangle from screen
pl: uchwyć prostokątny fragment ekranu

en: grab rubber band from screen
pl: uchwyć gumkę na ekranie

en: grab with lasso from screen
pl: uchwyć fragment ekranu za pomocą lasso

en: gradient fill
pl: wypełnienie gradientem

en: graph paper
pl: papier milimetrowy

en: graphical imports
pl: importowanie graficzne

en: graphical view
pl: widok graficzny

en: grid color
pl: kolor siatki

en: grid size
pl: rozmiar siatki

en: grid visible when gridding
pl: siatka widoczna, gdy w użyciu

en: guide is missing
pl: brak wskazówki

en: halo actions...
pl: akcje halo...

en: height...
pl: wysokość...

en: help...
pl: pomoc...

en: helps find menu items buried in submenus.
pl: pomaga odnaleźć elementy menu ukryte w podmenu.

en: highlight color...
pl: kolor podświetlenia...

en: holder for characters
pl: pojemnik na znaki

en: horizontal resizing
pl: Pozioma zmiana rozmiaru

en: how many siblings do you want?
pl: ile chcesz elementów współrzędnych?

en: how to find more fonts...
pl: jak można znaleźć więcej czcionek...

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
pl: jeśli jesteś podłączony do internetu, użyj tego do wyszukania definicji angielskiego słowa.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
pl: wyłącza tryb pełnoekranowy, jeśli jest używany.

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
pl: jeśli prawdziwe, szczegółowe przesunięcia pisaka między aktualizacjami ekranu są ignorowane. Zatem fragmenty narysowane wewnątrz skryptu mogą nie być widoczne indywidualnie.

en: imprint HINT
pl: ślad wskazówki

en: index
pl: indeks

en: indicate cursor
pl: wskaż kursor

en: insert into movie
pl: wstaw do filmu

en: insertion point color...
pl: kolor punktu wstawiania...

en: inspect
pl: sprawdź

en: inspect event recorder
pl: sprawdź nagrywarkę wydarzeń

en: inspect event roll
pl: sprawdź rolkę wydarzeń

en: inspect event tape
pl: sprawdź taśmę wydarzeń

en: inspect event theatre
pl: sprawdź teatr wydarzeń

en: inspect model
pl: sprawdź model

en: inspect model in morphic
pl: sprawdź model morfa

en: inspect morph
pl: sprawdź morf

en: inspect morph (in MVC)
pl: sprawdź morf (w MVC)

en: inspect nav bar
pl: sprawdź pasek nawigacji

en: inspect owner chain
pl: spradź ciąg właścicieli

en: inspect player
pl: sprawdź gracza

en: inspect properties
pl: sprawdź właściwości

en: inspect sound recorder
pl: sprawdź nagrywarkę dźwięku

en: inspect world
pl: sprawdź świat

en: internal name
pl: wewnętrzna nazwa

en: interval:
pl: okres:

en: isolate changes of this project
pl: wyizoluj zmiany tego projektu

en: italic
pl: kursywa

en: its governing pen trails drawn within
pl: reguluje ślady narysowane ślady pisaka

en: jump to project...
pl: idź do projektu...

en: jump to year...
pl: skocz do roku...

en: justified
pl: wyjustowany

en: keep changes made and close panel
pl: zapisz dokonane zmiany i zamknij panel

en: keep changes made thus far, but keep panel open
pl: zachowaj dokonane zmiany, ale zachowaj otwarty panel

en: keyboard
pl: klawiatura

en: keyboard focus color
pl: kolor aktywnej klawiatury

en: layout
pl: układ

en: left
pl: lewo

en: left flush
pl: wyrównany do lewej

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
pl: pozwala na przeglądanie i zmianę systemowej standardowej biblioteki grafik.

en: linear gradient
pl: gradient liniowy

en: list centering
pl: wyśrodkowanie listy

en: list direction
pl: kierunek listy

en: list font...
pl: wyświetl czcionki...

en: list spacing
pl: odstęp między elementami listy

en: load
pl: załaduj

en: load a project from a file
pl: załaduj projekt z pliku

en: load as morph
pl: załaduj jako morf

en: load as project
pl: załaduj jako projekt

en: load font from web...
pl: załaduj czcionkę z sieci...

en: load latest code updates via the internet
pl: załaduj najnowsze aktualizacje kodu przez internet

en: load project from file...
pl: załaduj projekt z pliku...

en: local host address
pl: adres lokalnego serwera

en: logarithm, base 10
pl: logarytm o podstawie 10

en: make a sibling
pl: swórz obiekt współrzędny

en: make closable
pl: uczyń możliwym do zamknięcia

en: make draggable
pl: uczyń możliwym do przeciągnięcia

en: make link to project...
pl: stwórz link do projektu...

en: make new drawing
pl: stwórz nowy rysunek

en: make next-to-topmost
pl: ustaw jako drugie od góry

en: make own subclass
pl: utwórz własne podklasy

en: make scrollbar inboard
pl: Stwórz pasek przewijania wewnątrz

en: make scrollbar retractable
pl: pasek przewijania może zostać ukryty

en: make unclosable
pl: uczyń niemożliwym do zamknięcia

en: make undraggable
pl: uczyń niemożliwym do przeciągnięcia

en: mal-formed crostic file
pl: źle sformatowany plik diakrostychu

en: margin change for
pl: zmień margines dla

en: media
pl: multimedia

en: message names (W)
pl: nazwy wiadomości (W)

en: method finder
pl: lokalizator metod

en: model protocol
pl: protokół modelu

en: more smoothing
pl: bardziej wygładzone

en: more...
pl: więcej...

en: morph protocol
pl: protokół morfa

en: morph's SqueakPage property is out of date
pl: właściwość SqueakPage morfa jest nieaktualna

en: morphic project
pl: projekt morficzny

en: mouse
pl: mysz

en: mouse-down halo color
pl: kolor halo przy wciśniętej myszy

en: mouse-down halo width:
pl: szerokość halo przy wciśniętej myszy:

en: mouse-over halo color
pl: kolor halo przy myszy nad tym

en: mouse-over halo width:
pl: szerokość halo gdy mysz jest nad tym:

en: mouse-over halos
pl: halo przy najechaniu myszą

en: move
pl: przenieś

en: move card
pl: przesuń kartę

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
pl: przesuń wybór koloru do innej pozycji i utrzymaj na ekranie dopóki nie zostanie naciśnięty klawisz X

en: move to the left
pl: przesuń w lewo

en: move to the right
pl: przesuń w prawo

en: move windows onscreen
pl: przemieść okna na ekranie

en: movie-clip player
pl: odtwarzacz filmów

en: movie...
pl: film...

en: mvc project
pl: projekt mvc

en: my {1}
pl: mój {1}

en: named
pl: o nazwie

en: narrow
pl: wąski

en: natural logarithm
pl: logarytm naturalny

en: new game
pl: nowa gra

en: new height of the bar
pl: nowa wysokość paska

en: new morph...
pl: nowy morf...

en: next frame
pl: następna klatka

en: no - delete icon but keep the project
pl: nie - usuń ikonę ale zachowaj projekt

en: no layout
pl: bez układu

en: no properties to inspect, sorry
pl: brak właściwości do sprawdzenia, przykro mi

en: no versions available, sorry
pl: niestety, brak dostępnych wersji

en: no, let me reconsider
pl: nie, pozwól mi to przemyśleć

en: none
pl: żaden

en: normal
pl: normalny

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
pl: zwykle nie jest to wymagane, ale jeśli podejrzewasz, że zmiany uczynione na tej liście zdarzeń nie zostały w pełni uznane przez centrum zdarzeń, kliknij tutaj, aby zmusić centrum zdarzeń do odzwierciedlenia tego, co widzisz na liście zdarzeń.

en: nothing recorded yet
pl: nic jeszcze nie nagrano

en: now choose the color you want to replace it with
pl: a teraz wybierz kolor, który ma zastąpić poprzedni

en: objects (o)
pl: obiekty (o)

en: obtain some intriguing data about the vm.
pl: otrzymaj pewne intrygujące dane na temat wirtualnej maszyny.

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
pl: ojej, to jest menu dla morfa, który
    został zastąpiony, prawdopodobnie przez
    skrypt "look like".  Proszę odwołaj
    to menu i pobierz nowe!  Przykro mi!

en: opaque
pl: nieprzezroczysty

en: open a code editor on the method that defines this menu
pl: otwórz edytor kodu na metodzie definiującej to menu

en: open a full property sheet
pl: otwórz pełen arkusz właściwości

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
pl: otwiera poziome narzędzie podobne do rolki pianina do przeglądania i edycji wydarzeń tego teatru wydarzeń.

en: open a main properties panel for the morph
pl: otwórz panel z głównymi ustawieniami dla tego morfa

en: open crostic file...
pl: otwórz plik diakrostychu...

en: open editing
pl: otwórz edycję

en: open for editing
pl: otwórz do edycji

en: open for score-editing
pl: otwórz do edycji

en: open in recording theatre
pl: otwórz w teatrze nagrywania

en: open process browser
pl: otwórz przeglądarkę procesów

en: open project from file
pl: otwórz projekt z pliku

en: open to drag & drop
pl: otwórz aby przeciągnąć i upuścić

en: open...
pl: otwórz...

en: origin-at-center
pl: początek w środku

en: package-pane browser
pl: przeglądarka pakietów z panelem

en: painting...
pl: malowanie...

en: paper color
pl: kolor papieru

en: parse event tape
pl: parsuj taśmę wydarzenia

en: parts bin
pl: kosz na części

en: parts window controls...
pl: ustawienia okna części...

en: pause
pl: pauza

en: pen color
pl: kolor pisaka

en: pen size
pl: rozmiar pisaka

en: pen trails
pl: ślady pisaka

en: pen trails...
pl: ślady pisaka...

en: pen-trail arrowhead size...
pl: rozmiar strzałek śladów pisaka...

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
pl: wykonaj całkowite czyszczenie pamięci i powiadom ile wolnych bajtów zostało w obrazie.

en: personalize...
pl: personalizuj...

en: place into a column
pl: umieść w kolumnie

en: place into a row
pl: umieść w wierszu

en: play
pl: odtwórz

en: play again
pl: odtwórz ponownie

en: play loop
pl: odtwarzaj w kółko

en: play once
pl: odtwórz jeden raz

en: play the event in isolation.
pl: odtwórz zdarzenie w izolacji.

en: playback at button position
pl: odtwarzanie w pozycji przycisku

en: playback at container origin
pl: odtwarzanie w początku pojemnika

en: playback at screen center
pl: odtwarzanie w środku ekranu

en: playfield
pl: pole gry

en: playfield options...
pl: opcje pola gry...

en: plug all to model
pl: podłącz do modelu

en: plug all to model slots
pl: podłącz wszystko do otworów modelu

en: plug mouseDown to model
pl: podłącz myszWciśnięta do modelu

en: plug mouseDown to model slot
pl: podłącz myszWciśnięta do otworu modelu

en: plug mouseMove to model
pl: podłącz myszPoruszona do modelu

en: plug mouseMove to model slot
pl: podłącz myszPoruszona do otworu modelu

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
pl: pionowa
    pozioma

en: post-playback feature
pl: funkcjonalność po odtwarzaniu

en: preferences...
pl: preferencje...

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
pl: przedstaw menu możliwych celów osadzenia dla tego obiektu i osadź go w wybranym.

en: previous frame
pl: poprzednia klatka

en: previous project
pl: poprzedni projekt

en: print PS to file...
pl: wydrukuj PS do pliku...

en: print Postscript to file...
pl: wydrukuj PostScript do pliku...

en: progress color...
pl: kolor postępu...

en: progress value...
pl: wartość postępu...

en: projects...
pl: projekty...

en: propagate changes upward
pl: propaguj zmiany do góry

en: property sheet
pl: arkusz właściwości

en: proportional layout
pl: układ proporcjonalny

en: provide clipping
pl: zapewnienie przycinania

en: purge undo records
pl: wyczyść rejestr cofnięć

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
pl: wyświetl listę wszystkich projektów i pozwól mi wybrać, do którego przejść

en: put up a menu offering many controls over appearance.
pl: wyświetl menu oferujące wiele ustawień wyglądu.

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
pl: wyświetl edytowalną listę przydatnych wyrażeń i oblicz wybrane.

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
pl: wyświetla menu z użytecznymi opcjami do aktualizowania sytemu, ustalania wersji systemu i wiele innych

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
pl: włącza tryb pełnoekranowy, jeśli jeszcze nie został włączony.

en: query
pl: konsultuj

en: quit
pl: zakończ

en: quit out of Squeak.
pl: wyjdź ze Squeak.

en: quote from Squeak
pl: wiadomość od Squeak

en: radial gradient
pl: gradient kołowy

en: recent log file...
pl: ostatni plik dziennika...

en: recently logged changes...
pl: ostatnio zarejestrowane zmiany...

en: recolor pixels of color
pl: koloruj ponownie piksele koloru

en: record voice during event recording
pl: nagrywaj głos podczas nagrywania zdarzenia

en: rectangular bounds
pl: prostokątne granice

en: redraw screen (r)
pl: rysuj ekran ponownie (r)

en: reduce
pl: zwiń

en: reduce color palette
pl: zmniejsz paletę kolorów

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
pl: usuń wszystkie ślady na pulpicie pozostawione przez obiekty, które przemieszczały się z opuszczonymi pisakami.

en: remove event-roll
pl: usuń rolkę wydarzeń

en: remove navigatorFlap
pl: usuń zakładkę Nawigacji

en: remove selection
pl: usuń zaznaczenie

en: remove sugar navigatorFlap
pl: usuń zakładkę nawigacji Bajtek.edu.pl

en: remove suppliesFlap
pl: usuń zakładkę przyborów

en: remove text from the button
pl: usuń tekst z przycisku

en: remove the button properties of this morph
pl: usuń właściwości przycisku tego morfa

en: repaint
pl: maluj ponownie

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
pl: maluj ekran na nowo -- przydatne do usuwania błędów wyświetlania, śladów starych kursorów itp.

en: reset forward-direction
pl: resetuj kierunek do przodu

en: reset...
pl: uruchom ponownie...

en: resist being deleted
pl: nie dawaj się usunąć

en: resist being picked up
pl: nie dawaj się podnieść

en: resize
pl: zmień rozmiar

en: resize
pl: zmień rozmiar

en: resize to fit
pl: dopasuj rozmiar

en: restore base graphic
pl: przywróć podstawową grafikę

en: restore display (r)
pl: odtwórz ekran (r)

en: restore original aspect ratio
pl: przywróć pierwotny współczynnik proporcji

en: restore original color
pl: przywróć oryginalny kolor

en: retrofit to event-theatre
pl: dopasuj do teatru wydarzeń

en: return to the most-recently-visited project
pl: wróć do najczęściej odwiedzanego ostatnio projektu

en: reverse direction
pl: odwróć kierunek

en: reverse table cells
pl: odwróć komórki tabeli

en: revert to saved copy
pl: wróć do zapisanej kopii

en: revert to version...
pl: wróć do wersji...

en: rewind
pl: przewiń

en: right
pl: prawo

en: right flush
pl: wyrównany do prawej

en: roman numerals
pl: cyfry rzymskie

en: rotate
pl: obróć

en: rotate anticlockwise
pl: obróć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

en: rotate clockwise
pl: obróć w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara

en: round corners
pl: zaokrąglone rogi

en: rubber band cells
pl: elastyczne komórki

en: save
pl: zapisz

en: save and quit
pl: zapisz i wyjdź

en: save as new version
pl: zapisz jako nową wersję

en: save as resource
pl: zapisz jako źródło

en: save as...
pl: zapisz jako...

en: save for future revert
pl: zapisz dla późniejszego odtworzenia

en: save morph as prototype
pl: zapisz morf jako prototyp

en: save morph in file
pl: zapisz morf do pliku

en: save on server (also makes a local copy)
pl: zapisz na serwerze (zapisuje również kopię lokalną)

en: save project on file...
pl: zapisz projekt w pliku...

en: save project on local file only
pl: zapisz projekt tylko w pliku lokalnym

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
pl: zaoszczędź miejsce poprzez usunięcie wszystkich informacji o cofnięciach ze wszystkich projektów.

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
pl: zapisz bieżący obraz na dysku i wyjdź ze Squeak.

en: save the current version of the image on disk
pl: zapisz bieżącą wersję obrazu na dysku

en: save the current version of the image on disk under a new name.
pl: zapisz pod nową nazwą bieżącą wersję obrazu na dysku.

en: save this project on a file
pl: zapisz ten projekt w pliku

en: save to a different server
pl: zapisz na innym serwerze

en: save world as morph file
pl: zapisz świat jako plik morfa

en: screen
pl: ekran

en: script
pl: skrypt

en: scroll bar on left
pl: pasek przewijania po lewej

en: scroll bar on right
pl: pasek przewijania po prawej

en: see if server version is more recent
pl: sprawdź, czy wersja na serwerze jest nowsza

en: see if server version is more recent...
pl: sprawdź, czy wersja na serwerze jest nowsza...

en: send contents back to donor
pl: odsyła treść z powrotem do nadawcy

en: send to back
pl: ustaw jako ostatnie

en: send top window to back (\)
pl: wyślij okno z wierzchu do tyłu (\)

en: set X range
pl: ustaw zakres X

en: set Y range
pl: ustaw zakres Y

en: set as background
pl: ustaw, jako tło pulpitu

en: set author initials...
pl: wstaw inicjały autora...

en: set balloon help
pl: wstaw balon pomocy

en: set baseline
pl: ustaw linię bazową

en: set color
pl: ustaw kolor

en: set desktop color...
pl: ustaw kolor pulpitu...

en: set display depth...
pl: ustaw głębię koloru...

en: set gradient color...
pl: ustaw kolor gradientu...

en: set language...
pl: ustaw język...

en: set mouseDown selector...
pl: ustaw selektor dla myszWciśnięta...

en: set mouseMove selector...
pl: ustaw selektor dla myszPoruszona...

en: set mouseUp selector...
pl: ustaw selektor dla myszZwolniona...

en: set page sound
pl: ustaw dźwięk strony

en: set page visual
pl: ustaw aspekt wizualny strony

en: set real joystick number (now {1})
pl: ustaw numer joysticka (teraz {1})

en: set rotation center
pl: ustaw środek obrotu

en: set rotation style
pl: ustaw styl obrotu

en: set target
pl: ustaw cel

en: set target...
pl: ustaw cel...

en: set variable name...
pl: ustaw nazwę dla zmiennej...

en: shadow color...
pl: kolor cienia...

en: shadow offset...
pl: przesunięcie cienia...

en: show actions
pl: pokaż akcje

en: show application view
pl: pokaż widok aplikacji

en: show background objects
pl: pokaż obiekty tła

en: show caption
pl: pokaż podpis

en: show cipher help
pl: pokaż pomoc dla szyfru

en: show cipher hints
pl: pokaż wskazówki dla szyfru

en: show crostic errors
pl: pokaż błędy w diakrostychu

en: show crostic help
pl: pokaż pomoc dla diakrostychu

en: show crostic hints
pl: pokaż wskazówki dla diakrostychu

en: show designations
pl: pokaż oznaczenia

en: show errors
pl: pokaż błędy

en: show factory view
pl: pokaż widok fabryki

en: show final picture
pl: pokaż ostatni obrazek

en: show foreground objects
pl: pokaż obiekty pierwszoplanowe

en: show handles
pl: pokaż uchwyty

en: show help
pl: pokaż pomoc

en: show hints
pl: pokaż wskazówki

en: show initial picture
pl: pokaż pierwszy obrazek

en: show project hierarchy
pl: pokaż hierarchię projektu

en: show shadow
pl: pokaż cień

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
pl: pokaż skrypt tego teatru w formacie rolki pianina dla wizualizacji i edycji.

en: show thumbnails
pl: pokaż miniatury

en: show whole world view
pl: pokaż widok całego świata

en: show-source menu
pl: menu pokazujące źródło

en: show/hide voice controls
pl: pokaż/ukryj ustawienia głosu

en: shows selected color
pl: pokaż wybrany kolor

en: shrink event tape
pl: zmniejsz taśmę wydarzeń

en: simple change sorter
pl: prosty klasyfikator zmian

en: simple graph paper
pl: prosty papier milimetrowy

en: smooth image
pl: wygładź obraz

en: solid fill
pl: wypełnienie jednolitym kolorem

en: space left
pl: pozostała przestrzeń

en: specify dashed line
pl: określ przerywaną linię

en: square root of the argument
pl: pierwiastek kwadratowy z argumentu

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
pl: rozłożone: nowe okna są umieszczane tak, żebyś mógł widzieć kawałek każdego.
    mozaika: nowe okna są umieszczane tak, żeby nie zachodziły na inne, w miarę możliwości.

en: standard arrows
pl: standardowe strzałki

en: standard graphics library
pl: standardowa biblioteka grafik

en: start MessageTally
pl: uruchom zestawienie wiadomości

en: start drawing again
pl: zacznij znowu rysować

en: start stepping again
pl: zacznij znowu wykonywać skrypty krok po kroku

en: start/browse MessageTally
pl: uruchom/przeglądaj zestawienie wiadomości

en: startDrag
pl: przy rozpoczęciu przeciągania

en: stay up
pl: zostań na wierzchu

en: stop playing
pl: zakończ odtwarzanie

en: struck out
pl: przekreślony

en: submorphs...
pl: podmorfy...

en: summary of keyboard shortcuts.
pl: lista skrótów klawiszowych.

en: summary of names and sizes of available fonts.
pl: podsumowanie nazw i rozmiarów dostępnych czcionek.

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
pl: podaje inicjały, które zostaną użyte do zidentyfikowania autora kodu i innej zawartości.

en: system fonts...
pl: czcionki systemowe...

en: table layout
pl: układ tabeli

en: telemorphic...
pl: telemorficzny...

en: text anchor
pl: zakotwiczenie tekstu

en: text auto fit
pl: automatyczne dopasowanie tekstu

en: text color...
pl: kolor tekstu...

en: text highlight color...
pl: kolor podświetlenia tekstu...

en: text margins...
pl: marginesy tekstu...

en: text properties...
pl: właściwości tekstu...

en: text wrap to bounds
pl: zawijanie tekstu do krawędzi

en: textual view
pl: widok tekstowy

en: the argument multiplied by itself
pl: argument pomnożony przez samego siebie

en: the argument times itself, times itself again
pl: argument pomnożony przez samego siebie dwa razy: podniesiony do sześcianu

en: the integer closest to the argument.
pl: liczba całkowita najbliższa argumentowi.

en: the integer nearest to the argument toward zero
pl: liczba całkowita najbliższa argumentowi w kierunku zera

en: the negative of the argument
pl: liczba przeciwna do argumentu

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
pl: liczba stopni równa argumentowi wyrażonemu w radianach

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
pl: liczba radianów równa argumentowi wyrażonemu w stopniach

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
pl: iloczyn wszystkich liczb całkowitych między 1 a argumentem

en: there are no scripted players
pl: brak obiektów ze skryptami

en: there are no scripts in this project!
pl: nie ma skryptów w tym projekcie!

en: this already *was* your baseGraphic
pl: to już było twoją podstawową grafiką

en: tile browser
pl: przeglądarka kafelków

en: tile representing this object
pl: kafelek reprezentujący ten obiekt

en: top
pl: góra

en: top left
pl: na górze po lewej

en: top right
pl: na górze po prawej

en: track real joystick
pl: śledź prawdziwy joystick

en: transcript (t)
pl: transkrypt (t)

en: translatable
pl: przetłumaczalne

en: translations...
pl: tłumaczenia...

en: trigonometric cosine, argument in degrees
pl: cosinus, argument w stopniach

en: trigonometric cosine, argument in radians
pl: cosinus, argument w radianach

en: trigonometric sine, argument in degrees
pl: sinus, argument w stopniach

en: trigonometric sine, argument in radians
pl: sinus, argument w radianach

en: trigonometric tangent, argument in degrees
pl: tangens, argument w stopniach

en: trigonometric tangent, argument in radians
pl: tangens, argument w radianach

en: turn off smoothing
pl: wyłącz wygładzanie

en: turn on smoothing
pl: włącz wygładzanie

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
pl: wyłączenie dźwięku uniemożliwi używanie dźwięków przez Squeak.

en: underlined
pl: podkreślony

en: undo (z)
pl: cofnij (z)

en: unlock "{1}"
pl: odblokuj "{1}"

en: unlock all contents
pl: odblokuj wszystkie zawartości

en: unlock...
pl: odblokuj...

en: unrecognized image file format
pl: nierozpoznany format pliku z obrazem

en: update code from server
pl: aktualizuj kod z serwera

en: update continuously
pl: ciągle aktualizuj

en: update cursor
pl: aktualizuj kursor

en: update from resource
pl: aktualizuj ze źródła

en: update only at end
pl: aktualizuj tylko na końcu

en: update scrollbar
pl: aktualizuj suwak

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
pl: adres url miejsca, w którym będzie przechowywany ten obiekt.
    Musi zaczynać się od file:// lub ftp://

en: use default gray look
pl: użyj domyślnie szarego wyglądu

en: use default green look
pl: użyj domyślnie zielonego wyglądu

en: use gridding
pl: użyj siatki

en: use texture background
pl: użyj tekstury tła

en: useful expressions
pl: przydatne wyrażenia

en: vertical resizing
pl: Pionowa zmiana rozmiaru

en: view and change various options.
pl: zobacz i zmień różne opcje.

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
pl: zobacz globalne repozytorium Importy Obrazów; możesz w prosty sposób zaimportować zewnętrzne grafiki do Importów Obrazów za pośrednictem Listy Plików

en: viewer
pl: przeglądarka

en: viewer for Morph
pl: przeglądarka dla morfa

en: viewer for Player
pl: przeglądarka dla gracza

en: vm statistics
pl: statystyki maszyny wirtualnej

en: when "locked", I am inert to all user interactions
pl: gdy "zablokowany", nie reaguję na żadne interakcje użytkowników

en: whether I am open to having objects dropped into me
pl: czy przyjmuję obiekty upuszczone na mnie

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
pl: czy mam być odporny na szybkie usuwanie przez różowy uchwyt X

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
pl: czy mam być odporny na przeciąganie myszką

en: whether direction handles are shown with the halo
pl: czy uchwyty kierunku są pokazywane z halo

en: whether my corners should be rounded
pl: czy moje rogi mają być zaokrąglone

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
pl: czy schować części moich obiektów wystające poza moje granice.

en: whilePressed
pl: podczas gdy przycisk jest wciśnięty

en: window color...
pl: kolor okna...

en: window colors...
pl: kolory okna...

en: window menu
pl: menu okna

en: windows
pl: okna

en: windows...
pl: okna...

en: workspace (k)
pl: przestrzeń pracy (k)

en: world
pl: świat

en: world menu help
pl: pomoc menu świata

en: world menu...
pl: menu świata...

en: world scale and clip...
pl: skala świata i wycinek...

en: wrap centering
pl: wyśrodkowanie zawijania

en: wrap direction
pl: kierunek zawijania

en: write the world into a postscript file
pl: zapisz świat do pliku PostScript

en: x-y plane
pl: płaszczyzna xy

en: yes - delete icon and remove the project
pl: tak - usuń ikonę i usuń projekt

en: yes, abandon this Event Theatre
pl: tak, opuść Teatr Zdarzeń

en: {1} item(s) fixed up
pl: naprawionych elementów: {1}
