eToys - en to mn translation catalogue (1132 entries)

en: 
    
    Good luck!
mn: 
    
    Амжилт хүсъе.

en:   Auto
mn:  Авто

en:   Help
mn:  Тусламж

en:   New
mn:  Шинэ

en:   New game
mn:  Шинэ тоглоом

en:   Play
mn:  ТОглох

en:   Quit
mn:  Гарах

en:   Redo
mn:  Дахих

en:   Undo
mn:  Болих

en:  Change morph
mn:  морфийг өөрчлөх

en:  Mouse-down action
mn:  хулгана-дарагдах үйлдэл

en:  Mouse-down look
mn:  хулгана дарагдахыг ажиглах

en:  Mouse-down repeating
mn:  хулгана дарагдсан давталт

en:  Mouse-enter look
mn:  хулгана-орохыг ажиглах

en:  Mouse-over highlighting
mn:  Хулгана дээгүүр нь өнгөрөхөд тодрох горим

en:  Mouse-up action
mn:  хулганыг суллах үйлдэл

en:  loss
mn: хожигдол

en:  losses
mn: хожигдлууд

en:  menu definition
mn: цэсийн тодорхойлолт

en:  scripts:
mn: скрипт:

en:  tile(s) changed to "
mn:  .. болж өөрчлөгдсөн талстууд

en:  tiles reverted to "clink"
mn: ”жингэнээ” –д буцсан талст

en:  win
mn: хожил

en:  wins
mn: хожлууд

en: 's
mn: с

en: 1 if argument is positive, -1 if argument is negative, 0 if argument is zero.
mn: аргумент эерэг бол 1, аргумент сөрөг бол -1, аргумент тэг бол 0

en: A  data field which will have a different value on every card of the background
mn:  Ар-дэвсгэрийн карт бүрт харгалзах утгыг хадгалах өгөгдлийн талбар

en: A Personal Digital Assistant
mn: Хувийн Дижитал Туслагч

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
mn: талстан програмчилалд хэрэглэх товчлуур: түүний скрипт нь түүний агуулж байгаа тоглох талбарын арга болж өгнө

en: A circular shape
mn: тойрог хэлбэрийн дүрс

en: A device for making sound recordings.
mn: Дуу бичлэгийн төхөөрөмж.

en: A fine game of chess
mn: Шатрын сайхан тоглолт

en: A five-paned tool that lets you see all the code in the system
mn: таван талст хэрэгсэл нь систем дэх бүх коодыг харах боломжийг олгоно

en: A joystick-like control
mn: Жоистик маягийн удидлага

en: A menu of choices useful for authoring
mn: Зохиогчид-үзүүлэнд хэрэгтэй сонголтын цэс

en: A menu of commands relating to use of projects
mn: Төслийг хэрэглэхэд хамаарах командын цэс

en: A menu of options pertaining to this object as viewed as a playfield
mn: тоглолтын талбар шиг ойлгогдох объектонд хамаарах дэд хувилбарууд-опцуудын цэс

en: A menu relating to use of flaps.  For best results, use "keep this menu up"
mn: Хавхагийн хэрэглээнд хамаарах цэс. Сайн үр дүн олохын тулд "энэ цэсийг наана байлга" хэрэглэ.

en: A multi-paged structure
mn: Олон-хуудаст бүтэц

en: A non-editable picture of something
mn: Ямар нэг юмны засварлаж болдоггүй зураг

en: A non-editable picture.  If you use the Paint palette to make a picture, you can edit it afterwards.
mn: засварлах боломжгүй зураг. Хэрэв та Будгийн нийлүүрийг хэрэглэн зураг үүсгэх гэвэл засвараа дараа нь хийж болно.

en: A piece of text that will occur on every card of the background
mn:  ар-дэвсгэрийн карт бүрд харгалзах текстийн Хэсэг

en: A place for assembling parts or for staging animations
mn: Жижиг хэсгүүдийг нэгтгэх эсвэл тайзнаа амилуулах газар

en: A place for recording "event movies" using the Event Recorder
mn: Үйл явдал Бичигчийг ашиглан кино бичлэг хийх газар

en: A place for storing alternative pictures in an animation, etc.
mn: Амилуулахад хэрэглэгдэх алтернатив зураг хадгалах газар

en: A rectangle
mn: Тэгш өнцөгт

en: A rectangle which continuously reports its size in pixels
mn: өөрийнхөө хэмжээг тасралтгүй мэдээлж байдаг тэгш өнцөгт

en: A rectangular shape, with border and fill style
mn: хүрээ ба дүүргэлтийн хэлбэр бүхий тэгш өнцөгт

en: A scrolling data field which will have a different value on every card of the background
mn:  ар-дэвсгэрийн карт бүрд хамаарах утгыг агуулсан өгөгдлийн гүйдэг талбар

en: A series of connected line segments, which may be a closed solid, or a zig-zag line.  Shift-click to get handles and move the points.
mn: хоорондоо цуваагаар холбогдсон шугамууд нь битүү тод эсвэл огцом өөрчлөгдсөн хөрөөний шүд хэлбэрийн байж болно. Shift-Товшилтоор гардагчийг авч цэгүүдийг зөөнө

en: A short text in a beautiful font.  Use the resize handle to change size.
mn: Гоёмсог богино бичвэрийн хэмжээг өөрчлөхөд хэрэглэ

en: A slider for showing and setting numeric values.
mn: Тоон утгыг харуулах болон тогтоох зориулалттай Гүйдэг жижиг цонх-слайдер

en: A smooth wiggly curve, or a curved solid.  Shift-click to get handles and move the points.  Using the halo menu, can be coverted into a polygon, and can be made "open" rather than closed.
mn: мөлгөр эсвэл тод муруй. Shift-товшилтоор бариулыг авч, цэгүүдийг шилжүүлж болно. Титэм цэсийг ашиглан олон өнцөгтөд хувиргаж болохоос гадна хаахаасаа өмнө нээж болно

en: A star
mn: Од

en: A straight line.  Shift-click to get handles and move the ends.
mn: шулуун шугам. Shift-товшилт хийснээр гардагчийг авч төгсгөлүүдийг зөөнө

en: A text field with a rounded shadowed border, with a fancy font.
mn: Сүүдэрлэгдсэн хүрээ бүхий, марзан фонтоор бичигдсэн текстийн талбар

en: A tool allowing you to browse any file
mn: дурын файлыг хайх хэрэгсэл

en: A tool allowing you to compare and manipulate two change sets concurrently
mn: өөрчлөлтийн хоёр багцын хооронд харьцуулалт хийх , зохицуулах хэрэгсэл

en: A tool allowing you to view the methods in a single change set
mn: өөрчлөлтийн нэг багц дахь аргыг харах хэрэгсэл

en: A tool for discarding objects
mn: Объектыг цуцлах Хэрэгсэл

en: A tool for discovering methods
mn: арга барилыг нээж задлах хэрэгсэл

en: A tool for finding and editing methods that contain any given keyword in their names.
mn: дурын өгөгдсөн түлхүүр үг агуулсан нэр бүхий арга-барилыг хайх, засварлах хэрэгсэл,

en: A tool for finding and obtaining many kinds of objects
mn: олон төрлийн объектыг олж авахад хэрэглэх хэрэгсэл

en: A tool listing all the scripted objects in the project.
mn: төсөл байгаа бичгээр илэрхийлэгдэх бүх объектын жагсаалтыг харуулах хэрэгсэл

en: A tool that lets you browse and load packages from SqueakMap, an index of Squeak code available on the internet
mn:  SqueakMap,  интернэтэд байгаа Squeak коодын индекс –аас пакетыг хайх ба ачаалах, боломжийг танд олгох хэрэгсэл

en: A tool that lets you browse the catalog of available objects
mn: Энэ хэрэгслээр та бэлэн байгаа объектуудын каталогийг хайж болно

en: A unique solitaire card game
mn: Хосгүй үнэт чулуун хөзөр тоглоом

en: A window for composing text
mn: текст зохиох цонх

en: A window used to report messages sent to Transcript
mn: Транскрипт руу илгээгдсэн мессежийн талаар мэдээлэх цонх

en: Abandon  this piano roll.  If you have made changes and wish them to be propagated back to the originating event-theatre, be sure to do that before abandoning the piano roll.
mn: пианино –г орхих. Хэрэв та өөрчлөлт хийчихээд энэ өөрчлөлтөө анхны үйл явдлын театрт буцаан тараах гэж байгаа бол пианиног болихоос өмнө үүнийгээ хий

en: Abandon existing recording and start a new one.
mn: энэ бичлэгийг больж, шинээр эхэлъе

en: Abandon this effort and throw away this window
mn: Ингэж хүч гаргахаа болиод цонхыг орхиё.

en: About the Cipher Panel
mn: Шифрлэгчийн самбарын тухай

en: About the Crostic Panel
mn: Үгийн сүлжээний самбарын тайлбар

en: Accept
mn: зөвшшөрөх

en: Accept(s)
mn: зөвшөөрөх

en: Action:
mn: Ажиллагаа идэвхжилт:

en: Add a new morph
mn: шинэ морф нэмэх

en: Add a voiceover to the existing event-recorded sequence
mn: Дууг одоо байгаа бичлэгийн дараалалд нэмъе

en: Add label
mn: Шошго нэмэх

en: All Scripts
mn: бүх бичиглэл

en: All scripts in this project
mn: эн төсөл дэх бүх скриптүүд

en: Allows you to change the font used to display the numbers.
mn: Тоог харуулах дэлгэцийн фонтийг солих боломжийг танд олгоно

en: Allows you to provide a message to be presented to a user as balloon-help when the mouse lingers over buttons that trigger playback of the tape of this event theatre
mn: энэ театрийн бичлэгийн хальсны тоглуулах товчлуур дээгүүр хулгана явж өнгөрөхөд хэрэглэгч рүү дэлгэрэнгүй тайлбар бүхий мессежийг дамжуулах боломж танд олдоно

en: Allows you to specify a new color for the hands of the watch.  Note that actual *watch* color can be changed simply by using the halo's recoloring handle.
mn: Энэ цагны гарны өнгийг шинээр тодорхойлох боломжийг танд олгоно. Жинхэнэ * цагны * өнгийг ердөө дахин будах багажаар өөрчилж болохыг анзаарна уу

en: Allows you to specify a new color to be used during PM hours for the center portion of the watch; during AM hours, a lighter shade of the same color will be used.
mn: Үдээс хойших цагны шинэ өнгийг тодорхойлох боломжийг танд олгох бөгөөд үдээс өмнөх цагийн өнгө нь мөн өнгөтэй байх боловч арай цайвардуу байна

en: An Event Roll is a used to visualize and edit the score, or "tape", of an Event Theatre's "event movie".
    
    The Roll shows three "tracks", one for all Mouse events, one for Keyboard events, and one for all other events, such as sound.
    
    You can *remove* any item from an event roll by just picking it up with the mouse and dropping it anywhere outside the roll (such as on the desktop or in the trash-can.)  If in doubt about the effect of removing an item, you can put it on the desktop, play the revised tape, then pick up the event from the desktop and drop it back near where you found it in the event roll, and replay again to compare.
    
    You can *reposition* any item in an event roll by picking it up with the mouse and dropping it anywhere else in the roll.  CAUTION:  Items in the mouse-event track should not be dropped such that they overlap -- see caveat below under "Tips".
    
    You can drag various kinds of items *into* the roll.  For example, you can drop a "Morph" or a "Tile" obtained from a SoundRecorder, and you can drop a "button" representing another event-recorded sequence (though it is not at the moment recommended to do the latter.)  One straightforward way of adding voiceovers to an existing event recording is to play back the recording while selectively making individual snippets of voice recordings using a separate, standard Squeak SoundRecording tool.  After you are satisfied with a recording, obtain a "morph" from the sound-recording tool, and position it as desired in the event roll.
    
    You can *resize* items in the "mouse" track of an event roll.  When you stretch or shrink a mouse-sequence, the events within the sequence get remapped linearly within the duration represented by the new size of the sequence as seen in the event roll.  [CAUTION:  Do not resize a mouse item such that it will overlap an adjacent one.  It is a bug that this is even allowed.]
    
    In addition to adding separately-recorded voiceovers using the mechanism described in item 3 above, there is a built-in voiceover mechanism in the Event Theatre.  Whenever you are playing back an existing event-recording in an Event Theatre, a "Record Voiceover" button will appear.  If you press this, the playback of the event recording will continue and you can record a voiceover to go with any portion you wish.  When you are done recording a snippet, you can hit the "stop recording voiceover" button; playback will continue, and you can subsequently, on this pass or any future one, add more voiceover snippets.  To remove a voiceover snippet, simply drag it out of the event roll; to reposition it, simply pick it up with the mouse and drop it back into the event roll at the desired position.
    
    When you make a change in an Event Roll, it will immediately change the tape of the Event Theatre, so that when you replay the event-movie you will immediately see see the change.  If you are unhappy with the change, there is a one-level "undo" available which will revert the EventTheatre to its state before the last edit you made in the EventRoll.  There is also a "deeper" level of "undo" available that will revert the EventTheatre (and hence the associated EventRoll) to the initial state they were in when you first launched the event roll.
    
    
    Keyboard Track
    
    You can reposition or delete any keyboard-track item.
    
    Color conventions in the keyboard track: (These will change soon!)
    
    	White	Simple lower-case character, no modifier key pressed
    	Red		Shift-key pressed
    	Green	Alt-key pressed
    	Yellow	Control-key pressed
    
    	Yellow	A "space" character
    	Blue		A "backspace" character
    
    Unprintable characters are shown in red with the ascii value displayed, e.g. #13 for a "return" character.
    
    *Important Tips*
    
    (1)  To get the halo on an object inside an EventRoll, hold down the SHIFT key as you halo-click on the object.
    
    (2)  DO NOT reposition or resize mouse-track items such that any two of them overlap, since this will result in the events represented by the two items getting co-mingled in such a way that they you will never be able to separate them again, and the mixture will have crazy results.  It is a bug that you are allowed to drop mouse-track items such that they overlap.  So please, DO NOT DO IT!  If by accident you do, you might be interested in trying out some of the revert mechanisms in the system.
mn: Үйл явдал хөврүүлэгч нь оноог үзүүлэх, засварлахад хэрэглэгдсэн Театрын  “кино”-ны “тууз”  юм. 
    
    Хөврүүл нь, нэг нь Хулганы бүх үйлдэлд, нөгөө нь Гарны үйлдэлд эцсийнх нь бусад, жишээ нь дуу, үйлдэлд зориулагдсан гурван “зам”-г харуулдаг.
    
    Үйл явдал хөврүүлэгчийн дурын зүйл-ангийг хулганаар өргөж аваад хөврүүлийн гадна талд буулгах замаар арилгаж чадна. Хэрэв энэ үйлдэлдээ эргэлзэж байгаа бол авсан зүйлээ дэлгэцийн дэвсгэр дээр тавьж болох ба тоглуулж дуусаад эргүүлж авсан Үйл явдлын хөврүүлэгчийн дотор нь ойролцоо буулгана. 
    
    Үйл явдал хөврүүлэгчийн дурын зүйл-ангийн байрлалыг өөрчилж болно. Гэхдээ, хулганаар өргөж авсан зүйлээ хөврүүлээс өөр газарт буулгана. 
    
    Анхаар: хулгана-үйл явдал замын зүйл-ангиудыг давхаруулан буулгасан байх ёсгүй. Доорх анхааруулгыг үз. 
    
    Төрөл бүрийн зүйл-ангийг та хөврүүлэгч рүү чирч оруулж болно. Жишээ нь, ДууБичигчээс авсан “Морф” эсвэл “Гарчиг” –г буулгах, өөр үйл явдлын дарааллыг агуулсан “товчлуур” –г буулгах-унагахыг та хийж чадна. Одоо байгаа үйл явдлын бичлэгт дуугдээрээснь-г нэмэх нэг шууд арга нь Squeak-ийн ДууБичлэгийн стандарт хэрэгслийг ашиглан бичлэгийг тоглож байх үед хоолойн хэсгүүдийг бичих юм. Бичлэг амжилттай болсон гэж үзвэл дуу-бичлэгийн хэрэгслээс “морф”-г авч үйл явдал хөврүүлэгч дотор байрлуулна. 
    
    Үйл явдал хөврүүлэгчийн “хулгана” –ы замын зүйл-ангийн хэмжээг өөрчилж болно. Хулгана-дараалалыг татаж дэлгэх эсвэл шахах үед энэ дараалал дахь үйл явдлууд нь шугаман өөрчлөлттөйгөөр  үйл явдал хөврүүлэгчид харуулснаар дахин дүрслэгдэнэ. Шинэ хэмжээгээр дүрслэгдэх хязгаар дотор шугаман өөрчлөгдөнө. Хулганы зүйл ангийн хэмжээг хажуугийн объекттойгоо давхарлаж байхаар өөрчилж болохгүй. Эндээс алдаа үүснэ. 
    
    3 дахь зүйлд авч үзсэн механизмыг хэрэглэн тусдаа-бичигдэх дуу нэмэх аргын хувьд нэмж хэлэхэд, ҮйлЯвдлынТеатрт суурилуулсан дуугдээрээснь механиз бий. ҮйлЯвдлынТеатрт байгаа бичлэгийг тоглуулах бүр “Дуугдээрээснь Бичих” товчлуур гарч ирнэ. Үүнийг дарснаар, та хүссэн хэмжээгээрээ дуугаа дээрээс нь тоглолтонд оруулан бичиж болно. Хэсэг бичлэг хийгээд зогсох үедээ “дуудээрээсбичлэгзогсоо” товчлуурыг дарна. Энэ үед тоглолт үргэлжилсэн хэвээр байна. Оруулсан дуудээрээснь –г арилгахын тулд ердөө үйл явдлын хөврүүлэгчээс түүнийг чирч гарга. Түүний байрлалыг өөрчлөхөөр бол хулганаар өргөж аваад үйл явдлын хөврүүлэгч дотор хүссэн газраа буулга. 
    
    Үйл явдал хөврүүрд өөрчлөлт хийх үед тань энэ хөврүүр тэр дор нь Үйл явдлын Театрын туузыг солино. Тэгэхээр та үйл явдлын киног тоглуулахдаа тэр дор нь өөрчлөлтийг харна. Энэ өөрчлөлт танд таалагдахгүй байгаа бол нэг төвшин “буцаах” байдаг бөгөөд энэ нь ҮйлЯвдлынХөврүүлэгчид хийсэн өөрчлөлтийн өмнөх төлөвт ҮйлЯвдлынТеатрыг буцаадаг. Үүнээс гадна илүү  “гүн” “буцаах” төвшин байх ба энэ нь ҮйлЯвдлынХөврүүлэгчийг эхлүүлэх үеийн төлөвт ҮйлЯвдлынТеатрыг оруулна. 
    
    
    Гарны ??????
    
    Гарны дурын зүйл-ангийг байрлалаар өөрчилж, устгаж болно.
    
    Гаран дахь өнгөний цогцолбор: (удахгүй үүнийг солино.)
    
    Цагаан энгийн жижиг үсгийн тэмдэгт, өөрчлөх товчлуур дарагдаагүй
    Улаан шифт-товчлуур дарагдав
    Ногоон /Алт-товчлуур дарагдав
    Шар удирдлага-товчлуур дарагдав
    
    Шар А “алхам” тэмдэгт
    Хөх А “буцах алхам” тэмдэгт
    
    Хэвлэгддэггүй тэмдэгтүүдийг улаанаар ASCII утгатай нь харуулав. 
    
    Чухал Зөвлөмж
    
    (1) EventRoll дотор ямар нэг объектод титэм авахдаа, шифт товчлуурыг дарж байгаад объект дээрээ товш.
    
    (2)  Дурын хоёр хулгана-замыг солбицон давхцаж байхаар байрлуулах эсвэл хэмжээг өөрчлөх ажиллагааг БҮҮ хий, учир нь дээрх хоёроор илэрхийлэгдсэн үйл явдлын тохиолдолд ч энэ нь нөлөөлөх ба дахин салгах боломжгүй болохоос гадна энэхүү холимог нь хэлэхийн аргагүй үр дүнд хүргэнэ. Иймд ҮҮНИЙГ БИТГИЙ ХИЙ. Хэрэв санамсаргүйгээр ийм зүйл болсон бол энэ системд дээрх үйлдлийг буцаах механизм байгаа эсэхийг та сонирхох байлгүй.

en: An analog clock face
mn: Зүүтэй цагны нүүр

en: An ellipse or circle
mn: эллипс эсвэл дугуй

en: An elliptical or circular shape
mn: эллипс буюу тойрог хэлбэр

en: An example of how to use double-click in moprhic
mn: Дүрслэлд хоёрлосон товшилтыг хэрхэн хэрэглэх жишээ

en: An extreme-wide-angle lens
mn: Хэт өргөн харагдах өнцөгтэй линз

en: An eye which follows the cursor
mn: Курсорыг дагагч нүд

en: Are you sure you want to discard all typing?
mn: Шивж байгаа ажлаа зогсоох гэж байна уу

en: As hints, you will be given the five longest answers.
    Do you really want to do this?
mn: Зөвлөхөд, танд хамгийн урт таван хариуг өгч болох юм. Та үнэхээр үүнийг хүсч байна уу?

en: BMP file
mn: ВМР өргөтгөлтэй файл

en: Background Field
mn: Дэвсгэр Талбар

en: Background Label
mn: Дэвсгэр Шошго

en: Basic
mn: үндсэн

en: Book
mn: Ном

en: Brings an open MessageNames window to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
mn: мессежийн нэр цонхийг дэлгэцийн нүүрэн талд гаргаад хэрэв шаардлагатай бол шинээр нээж түүнийгээ идэхтэй цонх болгох

en: Brings an open Transcript to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
mn: нээлттэй Транскрипт ийг дэлгэцийн нүүрэн талд гаргаад хэрэв шаардлагатай бол шинийг нээж түүнийгээ идэвхтэй цонх болгох

en: Brings an open change sorter to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
mn:  нээлттэй байгаа өөрчлөлт эрэмблэгчийг, шаардлагатай бол шинийг үүсгэн, нүүрэн талд авч ирээд түүнийг  идэвхтэй цонх болгоно

en: Brings an open fileList  to the front, creating one if necessary, and makes it the active window
mn: нээлттэй файлуудын жагсаалтыг дэлгэцийн нүүрэн талд гаргаад хэрэв шаардлагатай бол шинийг нээж түүнийгээ идэвхтэй цонх болгох

en: Building Viewers...
mn: Үзүүлэгчийг бүтээх

en: Button
mn: ТОвчлуур

en: Button Properties for {1}
mn: {1}-ийн Товчлуурын онцлог чанар

en: Cancel
mn: Болих

en: Cancel this login operation.
mn: Хэвлүүлэх үйлдлээ болих

en: Cancel(l)
mn: болих

en: Cards Left:
mn: Үлдсэн хөзөр:

en: Caution! This method may have been
    changed elsewhere since you started
    editing it here.  Accept anyway?
mn: Анхааруулга! Энэ арга үүнийг энд засч эхлэхэд өөрчлагдаж магадгүй. Ямар ч тохиолдолд зөвшөрх үү?

en: Caution: this is broken!
mn: Анхаар: Энэ эвдэрсэн байна

en: Change character
mn: тэмдэгтийг өөрчлөх

en: Change color (press shift for more properties)
mn: Өнгө солих (бусад онцлогуудыг харах бол shift дар)

en: Change font
mn: Фонт өөрчлөх

en: Change scale
mn: Масштаб өөрчлөх

en: Change size (press shift to preserve aspect)
mn: Хэмжээг өөрчлөх ( дүр төрхийг хадгалах бол shift дар)

en: Change style
mn: Стиль өөрчлөх

en: Change the color of this object
mn: обьектийн өнгийг өөрчлөх

en: Change the size of this object
mn: обьектийн хэмжээг өөрчлөх

en: Changes have not been saved.
    Is it OK to cancel those changes?
mn: Өөрчлөлтүүдийг хадгалсангүй. Өөрчлөлтийг болих нь зөв үү?

en: Check the current change set for halts, references to the Transcript, etc., and if any such thing is found, open up a message-list browser detailing all possible slips.
mn: Транскриптэд хамаарах зогсолтууд, ишлэлүүдийн  одоогийн өөрчлөлтийн багцыг шалгах, мөн иймэрхүү зүйл олдвол мессежийн жагсаалт хайгчийг  нээж үл үзэгдэх зүйлсыг задлан харуулна

en: Chess
mn: Шатар

en: ChineseCheckers
mn: ХятадДаамч

en: Choose a background color
mn: Дэвсгэр өнгийг сонго

en: Choose a display depth
mn: дэлгэцийн гүнг сонгох

en: Choose a file
    to load
mn:  ачаалахын тулд файлыг сонго

en: Choose a line color
mn: Шугамын өнгийг сонго

en: Choose a new graphic
mn: Шинэ график сонго

en: Choose a version to restore
mn: сэргээлт хийх хувилбарыг сонгох

en: Choose another year
mn: өөр он сонгох

en: Choose font:
mn: Фонтийг сонгох:

en: Choose forward direction
mn: Урагшаа чиглэлийг сонго

en: Choose one of the following conditions
mn: Дараахи нөхцлүүдээс нэгийг сонго

en: Choose orientation...
mn: Хандлагыг сонго

en: Choose the font for this list
mn: энэ жагсаалтын фонтыг сонго

en: Choose the standard fonts to use for code, lists, menus, window titles, etc.
mn: програм, жагсаалт, цэс, цонх, гарчиг г.м –д хэрэглэх стандарт фонтыг сонгох

en: Choose which color should be used for text highlighting in Morphic.
mn: Морфик дахь текст тодруулалтанд хэрэглэгдэх өнгийг сонго

en: Choose which color to use for highlighting which pane has the keyboard focus
mn:  Аль талст гарнаас хандалт авсныг тодролтоор хэлэх өнгийг сонго

en: Choose which color to use for the text insertion point in Morphic.
mn:  Текст оруулах Морфик дахь цэг ямар өнгөтэй байхыг сонго

en: Choose which physical device is associated with the joystick.
mn: жойстикт ямар төхөөмрөмж харгалздаг болохыг сонго

en: Cipher
mn: Шифрлэгч

en: Circle
mn: тойрог

en: Click here to enter the
    project named
    "{1}"
mn: Төслийн нэрийгоруулахын тулд энд товш
    "{1}"

en: Click here to get a little window that will allow you to specify which types of annotations, in which order, you wish to see in the annotation panes of browsers and other tools
mn:  Энд товшоод, хайгчууд болон бусад хэрэгслийн хавсрагын талст дээр ямар хэлбэрийн хавсрага, ямар дарааллаар харахыг хүсч байна тэр хэлбэрээр харж болно

en: Clipboard
mn: санах ой

en: Clock
mn: Цагын такт

en: Close the topmost window if possible.
mn: боломжтой бол дэлгэцэн дээрх хамгийн наад талын цонхыг хаах

en: Collapse
mn: Нуралт

en: Connectors
mn: Залгуурууд

en: Create a file holding the logged changes (going as far back as you wish), and open a window on that file.
mn: зөвшөөрөгдсөн өөрчлөлт (хүссэн хэмжээгээрээ буцаж болно) ийг агуулсан файлыг үүсгээд, энэ файлд харгалзах цонхыг нээнэ.

en: Create a new change set and make it the current one.
mn: шинэ өөрчлөлтийн багцыг үүсгээд түүнийг одоогийн болгоно

en: Creates a new morphic project
mn: шинэ морфик төсөл үүсгэнэ

en: Creates a new project of the classic "mvc" style
mn: сонгодог mvc хэлбэрийн шинэ төсөл үүсгэнэ

en: Crostic
mn: Үгийн сүлжээ

en: Crostic Hints
mn: Сүлжээний Зөвлөмж

en: Current:
mn: Одоо:

en: Curve
mn: муруй шугам

en: Debug (press shift to inspect morph)
mn: Шалгах (морфыг шалгах бол shift дар)

en: Delete this object -- warning -- can be destructive!
mn: обьектийг устгах –сануулга—сүйтгэгдэж болзошгүй

en: Delete\Keep
mn: уётгах\байлгах

en: Deletes all non-window morphs lying on the world.
mn: ертөнц дээрх бүх цонх-бус арилгах

en: Deletes all windows that do not have unsaved text edits.
mn: хадгалагдаагүй текст засвар бүхий бүх цонхыг арилгах

en: Display this event-movie in a form such that its score can be viewed and edited.
mn:  тэмцээний тухай киног дэлгэцэнд харуулахдаа оноог харах болон засварлах боломжтой байх

en: Do you really want to close all windows
    except those with unaccepted edits?
mn: Зөвшөөрөгдөөгүй засвартайгаас бусад бүх цонхыг үнэхээр хаах уу?

en: Do you really want to delete the
    project named {1}
    and all its contents?
mn: Төслийн нэр болон түүний агуулгыг үнэхээр устгах уу?

en: Do you really want to discard all objects
    that are not in windows?
mn: Цонхонд байхгүй байгаа бүх объектыг үнэхээр устгах уу?

en: Document
mn: Баримт бичиг

en: Double-click on me to change my color; 
    single-click on me to change border color;
    hold mouse down within me and then move it to grow 
    (if I'm red) or shrink (if I'm blue).
mn: Минйи өнгийг өөрчлөхийн тулд над дээр хоёр товш
    Хүрээний өнгийг өөрчлөхийн тулд над дээр нэг товш
    Над дээр хулганыг байрлуулаад дарсан хэвээр хөдөлгөвөл (миний өнгө улаан бол)ихсэнэ эсвэл (миний өнгө хөх бол)багасна

en: DoubleClick
mn: ХоёрлосонТовшилт

en: Drag in here to change how often the button repeats while the mouse is down
mn: энд чирснээр хулгана дараатай байх үед товчлуур хэдэн удаа давтагдаж болох тоог өөрчилж болно

en: Drag in here to change the halo width
mn: эндээс чирэхэд цацарсан өнгөний өргөн нэмэгдэнэ

en: Drop another morph here to change the target and action of this button. (Only some morphs will work)
mn: Байг өөрчлөх болон товчлуурыг идэхжүүлэхийн тулд Өөр дүрийг энд буулгана (зөвхөн зарим дүр л ажиллана)

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse enters it.
mn: Энэ товчлуур руу хулгана орох үед уг товчлуурын нүдэнд харагдах байдал нь хэрхэн өөрчлөгдөн гарч ирэх төлөвийг өөрчлөхийн тулд өөр дүрийг энд буулгана-дусаана

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button when the mouse is clicked in it.
mn: Энэ товчлуур дээр товшсон үед уг товчлуурын нүдэнд харагдах байдал нь хэрхэн гарч ирэх төлөвийг өөрчлөхийн тулд өөр дүрийг энд буулгана-дусаана

en: Drop another morph here to change the visual appearance of this button. Or click here to get a menu of possible replacement morphs.
mn: Уг товчлуурын нүдэнд харагдах байдал нь хэрхэн гарч ирэх төлөвийг өөрчлөхийн тулд өөр дүрийг энд буулгана-дусаана. Эсвэл эндээ  товших замаар өөр боломжийн орлуулгын цэсийг дуудна

en: Duplicate
mn: Хувилах

en: Duplicate (press shift to make a sibling)
mn: Хувилах (ойрын төрөл үүсгэх бол shift дар)

en: ENTER ACTIVE
mn: ИДЭВХЖИЛТИЙГ ОРУУЛ

en: Each line represents an event in the event sequence I represent
mn:  мөр бүр нь, миний үзүүлж байгаа үйл явдлын дарааллын тохиолдол бүрийг харуулдаг

en: Edit the balloon help text for
mn: ... зориулсан төвгөр тайлбар текстийг засварлах

en: Elapsed Time:
mn: Зарцуулсан Хугацаа:

en: Ellipse
mn: эллипс

en: Embed {1} into...
mn: {1}-ийг ...тэй нэгтгэх

en: Emphasis & alignment
mn: Цохон тэмдэглэх ба тэгшлэх

en: Enter a dash specification as
    { major dash length. minor dash length. minor dash color }
    The major dash will have the normal border color.
    A blank response will remove the dash specification.
    [Note: You may give 5 items as, eg, {10. 5. Color white. 0. 3}
    where the 4th ityem is zero, and the 5th is the number of pixels
    by which the dashes will move in each step of animation]
mn: тасархайн тодорхойломжийг дараах байдаар оруул
    ихэнх тасархайн урт, цөөнх тасархайн урт, цөөнх тасархайн өнгө
    Ихэнх тасархай нь энгийн хүээний өнгөтэй байна
    Хоосон хариу нь тасархайн тодорхойломжийг арилгана.
    Жич: та 5 зүйлийг өгч болно жишээ нь {10. 5. Color white. 0. 3} 
    Энд, 4 дэх нь тэг, 5 дахь нь пикселийг тоо
    бөгөөд амилуулалтын алхам бүрт энэ тоогоор тасархай нь хөдөлнө

en: Enter an expression that create the target
mn: байг үүсгэх илэрхийллийг оруул

en: Enter grid size
mn: Торны хэмжээг оруул

en: Event Roll
mn: Үйл явдал Хөврүүлэх

en: Event Roll for
mn: ..зориулсан Үйл явдлын Хөврүүр

en: Event Theatre
mn: Үйл явдлын Театр-Хүрээлэн

en: Event Theatre menu Definition
mn: Үйл явдлын Хүрээлэн цэсний тодорхойлолт

en: Event-Roll Options
mn: Үйл явдал-Хөврүүлэх опци

en: Expand all collapsed windows and other collapsed objects back to their expanded forms.
mn: өмнө нь буулгасан бүх цонх болон бусад буулгасан объектуудыг буцаан өргөтгөсөн хэлбэрт оруулах

en: Fancy Text
mn: Марзан Текст

en: Fewer halo handles
mn: Цөөн хэдэн титэмт баригч

en: File name? (".morph" will be added to end)
mn: Файлын нэр үү? (".морф" нь төгсгөлд нэмэгдэнэ.)

en: File name? ("{1}" will be added to end)
mn: Файлын нэр үү? ("{1}"  нь төгсгөлд нэмэгдэнэ.)

en: Find those mines
mn: Минуудыг олох

en: FishEye
mn: ЗагасныНүд

en: FreeCell
mn: ЧөлөөтҮүр

en: FreeCell Help
mn: ЧөлөөтҮүр Тайлбар

en: FreeCell Statistics
mn: ЧөлөөтҮүрийн Статистик

en: GIF file
mn: GIF өргөтгөлтэй файл

en: Game #1 is a special case
    for performance analysis
mn: Тоглолт 1 нь хүчин чадалд шинжилгээ хийх тусгай тохиолдол юм.

en: Game #:
mn: Тоглоомын дугаар:

en: Games
mn: Тоглоомууд

en: Good luck!
mn: Амжилт хүсъе

en: Governs whether menu colors should be derived from the desktop color.
mn:  арын суурь өнгөнөөс цэсийн өнгө уламжилж гарах эсэхийг удирдана

en: Governs whether morphic windows and menus should have rounded corners.
mn: морфик цонх болон цэс нь дугуй булантай байх эсэхийг удирдана

en: Governs whether this joystick should track the motions of a real, physical joystick attached to the computer.
mn: компьвютерт холбогдсон бодит жойстикийн хөдөлгөөнйиг энэ жойстик даган удирдана

en: Graphics
mn: График

en: Halma - the classic board game of Chinese Checkers, written by Dan Ingalls
mn: Халма—Дан Ингалсийн бичсэн Хятад Даамчдын хөлөгт самбарт сонгодог тоглоом

en: Hand is holding a Morph in its paste buffer:\
mn: Гар нь өөрийнхөө буфферт байгаа Морфыг барьж байна:\

en: Hand me a copy of this object
mn: обьектийн хуулбар надад гардуулах

en: Hand me a tile represting this object
mn: Энэ объектын танилцуулгын хавчуурга-пайз хийх

en: Head size for arrowheads:
mn: сумантолгойн толгойны хэмжээ:

en: Help
mn: Тусламж

en: Help not yet supplied
mn: Тайлбар огт алга байна

en: Hint
mn: санаа

en: Hit ESC to stop recording
mn: ESC –ийг дарж бичлэгийг зогсооно

en: Holder
mn: Тогтоогч

en: How many decimal places? (currently {1})
mn: хэдэн раравтын орон байна?

en: How many humans?
mn: Хэдэн хүн байна вэ?

en: How many players?
mn: Хэдэн тоглогч байна вэ?

en: I suggest:
mn: Би бодохдоо:

en: Iconic button
mn: икон хэлбэрийн товчлуур

en: If the button is to act when the mouse goes down
mn: Хулгана дарагдах үед хэрэв товчлуур ажиллахаар бол

en: If the button is to act when the mouse goes up
mn: Хулгана суллагдах үед хэрэв товчлуур ажиллахаар бол

en: Image
mn: зураг, дүрс

en: Index
mn: Индекс

en: Inline
mn: Мөрдотор

en: Is it OK to discard this crostic?
mn: Энэ үгийн сүлжээг болих уу

en: Isolate this project and its subprojects from the rest of the system.  Changes to methods here will be revoked when you leave this project.
mn: энэ төсөл болон түүний дэд төслийг системээс тусгаарлана. Таныг  энэ төслөөс гарах үед аргад хамаарах өөрчлөлтүүдийг хэрэгсэхгүй болно.

en: JPEG file
mn: JPEG өргөтгөлтэй файл

en: Joystick
mn: Жоистик

en: Joystick device number (currently {1})
mn: жойстик төхөөрөмжийн дугаар

en: Lets you open a window on a single file
mn: дан ганц файлд зориулж цонх нээх боломжийг танд олгоно

en: Lets you specify colors for standard system windows.
mn: стандарт системийн цонхны өнгийг тодорхойлох боломжийг танд олгоно.

en: Line
mn: шугам

en: Magnification is fixed, sorry.
mn: Уучлаарай, өсгөлт хязгаарлагдсан байна

en: Main
mn: Үндсэн

en: Make a new sibling of this object and hand it to me
mn: обьектийн тарлийг үүсгээд надад гардуулах

en: Make a scratch script
mn: Ноорог бичиглэл хийх

en: Make a sibling
mn: Ойрын төрөл үүсгэх

en: Make a sibling (press shift to make simple duplicate)
mn:  Ойрын төрөл үүсгэх (энгийн хуулбар хийх бол shift дар)

en: Make a tile representing this object
mn: Энэ объектын танилцуулгын хавчуурга-пайз хийх

en: Make all windows fully visible on the screen
mn: бүх цонхыг дэлгэцэнд бүтнээрээ харагдахаар байрлуулах

en: Make an open recent-submissions browser be the front-window, expanding a collapsed one or creating a new one if necessary.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted, latest first.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions at the top of the browser.
mn: нээлттэй байгаа даалгавар хайгчийг, хэрэв шаардлагатай гэж үзвэл, нурсаны нь цааш нь өргөтгөж, эсвэл шинээр үүсгэн нүүрэн талын цонх болгоно. Сүүлчийн даалгавар хайгч нь хамгийн сүүлийн үеийн зөвшөөрөгдсөн аргуудыг сүүлийнхээс нь эхлээд харуулдаг мессежийн жагсаалт хайгч юм. Хэрэв та, энэ хайгч доторх өөрчлөлттэй санал нэг байгаа бол үргэлж сэргээгдэн шинэчлэгдэж хамгийн шинэ даалгаварыг хайгчийн дээд талд нь харуулж байх болно.

en: Make the topmost window become the backmost one, and activate the window just beneath it.
mn: оройн цонхыг хамгийн арын цонх болгоод тэр байршилд нь идэвхтэй болгох

en: Menu
mn: Цэс

en: Menu to see another Guide
mn: Бусад Газарчийг үзэх Цэс

en: Milliseconds per pixel [currently
mn: нэг пикселд харгалзах миллисекунд

en: Mines
mn: Минууд

en: Mines is a quick and dirty knock-off of the Minesweeper game found on Windows. I used this to teach myself Squeak. I liberally borrowed from the <SameGame> example, so the code should look pretty familiar, though like any project it has rapidly ...morphed... to reflect my own idiosyncracies. Note especially the lack of any idiomatic structure to the code - I simply haven't learned them yet.
    
    Mines is a very simple, yet extremely frustrating, game to play. The rules are just this: there are 99 mines laid down on the board. Find them without ""finding"" them. Your first tile is free - click anywhere. The tiles will tell you how many mines are right next to it, including the diagonals. If you uncover the number '2', you know that there are two mines hidden in the adjacent tiles. If you think you have found a mine, you can flag it by either 'shift' clicking, or click with the 'yellow' mouse button. Once you have flagged all of the mines adjacent to a numbered tile, you can click on the tile again to uncover the rest. Of course, you could be wrong about those too... 
    
    You win once you have uncovered all of the tiles that do not contain mines. Good luck...
    
    David A. Smith
    dastrs@bellsouth.net
mn: Минэ нь WINDOWS системд байдаг Minesweeper тоглоомын хурдан хувилбар юм. Squeak –г эзэмшихийн тулд би энэ тоглоомыг ашигласан юм. <Нөгөө л Тоглоом> жишээнээс зээлдэж авсан ба програм нь тун танил харагдах ёстой ба бусад төсөлтэй   Миний тэнэглэлийг харуулсан байхаа. Гол нь тэнэглэсэн бүтэц би ердөө эдгээрийг судлаагүй юм. 
    
    Минэ тоглоом нь маш энгийн хирнээ гэнэт сэтгэлээр унамаар тоглоом. Дүрэм нь : Нийт 99 бүтээлгээтэй минэ самбар дээр байна. Тэднийг хайлгүйгээр олно. Эхний нүд чөлөөтэй тул дуртай газраа товш. Яг хэдэн  минэ байгааг диагоналийг оролцуулан хэлж өгнө. Хэрэв та 2 гэсэн тоог нээсэн бол зэргэлдээ нүдэнд хоёр минэ байна гэдгийг та мэдэж авна. Хэрэв та минэ олсон гэж үзэж байгаа бол  түүнийгээ товшилтоор эсвэл “шар” хулганы товчлуураар тэмдэглэж болно. Нэгэнт тэмдэглэсэн бол нээхийн тулд нүдийг дахин товшино . Гэхдээ, та алдсанаа хэтэрхий оройтож ...
    
    Нэгэнт л та ялсан бол цааш нь нээх шаардлагагүй. Бусад минэ агуулаагүй нүднүүд юм. Амжилт хүсъе...
    
    Дэвид А.Смит

en: Mines:
mn:   Минүүд

en: More halo handles
mn:  Нэмэлт бусад титэм баригч

en: More options
mn: бусад опцууд

en: Most bodies of english text follow a general pattern of letter usage.  The following are the most common letters, in approximate order of frequency:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    The message you are trying to decode has the following specific statistics:
mn: Англи хэл дээрх текстийн их бие үсэг хэрэглэх ерөнхий загвартай байдаг. Доор харуулсан үсэгнүүд нь ихэнхдээ хэрэглэгддэг ба давтагдах дарааллаар нь харвал:
    	E  T  A  O  N  I  R  S  H
    The following are the most common digraphs:
    	EN  ER  RE  NT  TH  ON  IN
    
    Таны тайлахаар оролдож байгаа мессеж нь дараах статистик үзүүлэлттэй байна:

en: MouseUp expression:
mn: ХулганДээш илэрхийлэл:

en: Move
mn: Хөдөлгөх-зөөвөрлөх

en: Move cursor down and to the right
    to increase margin inset.
    Click when done.
mn: Гадаад талбарын оруулгыг ихэсгэхийн тулд Курсорыг доош нь мөн баруун тийш хөдөлгө
    дуусгаад товш.

en: Move cursor farther from
    this point to increase border width.
    Click when done.
mn: Шулууны өргөнийг ихэсгэхийн тулд
    энэ цэгээс курсорыг холдуулан байрлуул.
    Хийж дуусаад товш.

en: Move cursor farther from
    this point to increase pane.
    Click when done.
mn: Самбарыг ихэсгэхийн тулд курсорыг холхон байрлуулаад дараа нь товш.

en: Move cursor left and right
    to change arrow length and style.
    Move it up and down to change width.
    Click when done.
mn: курсорыг зүүн, баруун тийш хөдөлгөж
    сумны урт ба хэлбэрийг өөрчилнө.
    дээш доош хөдөлгөснөөр өргнийг өөрчилнө
    Өөрчлөлтийг хийж дуусаад Товш.

en: Move to trash
mn: Хогийн савыг зөөх

en: Multimedia
mn: Олон төрлийн орчин

en: Must be a Point with coordinates (for example 10@10)
mn: Координаттай Цэг байх ёстой ( жишээ нь 10@10)

en: Navigator
mn: чиглүүлэгч

en: Navigator Flap
mn: Чиглүүлэгчийн Хавхаг

en: New character?
mn: шинэ тэмдэг үү?

en: New game
mn: Шинэ тоглоом

en: New grid origin (usually 0@0):
mn: Шинэ торны эхлэл (голдуу 0@0):

en: New grid spacing:
mn: Шинэ торны орон зай-алхам :

en: New title for this window
mn: цонхонд шинэ гарчиг олгох

en: Next page
mn: Дараагийн хуудас

en: Nothing recorded yet
mn: юу ч бичигдээгүй байна

en: Number of joystick to track?
mn: ажиллуулах жойстикийн тоо

en: OK
mn: ОК

en: Object Catalog
mn: Объектын Каталог

en: Offers a variety of ways to create new objects
mn: шинэ объект үүсгэх олон аргыг санал болгоно

en: Open a 3-paned changed-set viewing tool
mn: 3-талбарт өөрчлөлтийн багцыг харах хэрэгслийг нээх

en: Open a Viewer for me
mn: Үзүүлэгчийг надад нээж өгөх

en: Open a Viewer that will allow everything about this object to be seen and controlled.
mn: Тухайн объектын талаарх бүх зүйл, тухайлбал харагдах байдал, удирдах зэргийг зөвшөөрдөг Үзэгчийг нээх

en: Open a change sorter that shows you two change sets at a time, making it easy to copy and move methods and classes between them.
mn: өөрчлөлтийн хоёр багцыг нэгэн зэрэг харуулдаг өөрчлөлт эрэмблэгчийг нээснээр, тэдгээрийн хооронд арга болон анги  хуулбарлах, зөөвөрлөх ажиллагааг хялбар болгож байгаа юм.

en: Open a change-list browser on the latter part of the changes log.  You can use this browser to recover logged changes which were not saved in your image, in the event of a crash or other interruption.
mn:  Өөрчлөлтийн бүртгэлийн сүүлийн хэсэгт  өөрчлөлтийн жагсаалт хайгч нээнэ. Эвдрэл, элдэв тасалдлын үед Та энэ хайгчийг таны зурганд хадгалагдаагүй бүртгэгдсэн өөрчлөлтийг дахин задлан нээхэд ашиглаж болно.

en: Open a message-list browser showing all methods in the current change set
mn: одоогийн өөрчлөлтийн багц дахь бүх аргыг харуулдаг мессежийн  жасгсаалт хайгчйиг нээх

en: Open a new recent-submissions browser.  A recent-submissions browser is a message-list browser that shows the most recent methods that have been submitted.  If you submit changes within that browser, it will keep up-to-date, always showing the most recent submissions.
mn: Шинэхэн даалгавар хайгчийг нээх.  Энэ нь хамгийн сүүлийн үеийн зөвшөөрөгдсөн аргыг харуулдаг  мессежийн жагсаалт хайгч юм. Хэрэв та энэ хайгч доторх өөрчлөлтийг зөвшөөрч байгаа бол тэр нь хамгийн сүүлийн үеийн даалгаварыг харуулан байж тухай бүрийн  шинэчлэлтийг цаг цагт нь хийнэ.

en: Open a property sheet for me. Allows changing lots of stuff at once.
mn: онцлог чанарын нүүрийг нээж өгнө. Олон юмныг нэгэн зэрэг өөрчлөх боломжтой болно.

en: Open a tool that will facilitate tile scripting of this object.
mn: Энэ объектын бичмэлийг дэмжих хэрэгслийг нээх

en: Open an Inspector on this object
mn: Энэ Обьектийн Хянагчийг нээх

en: Opens a "Preferences Panel" which allows you to alter many settings
mn: Олон төрлийн тавилуудыг өөрчлөх зориулалттай "давуу чанарын самбар"-г нээнэ.

en: Opens a Viewer on this Morph, rather than on its Player
mn: Тоглогчоос өмнө Морфын Үзүүлэгчийг нээнэ,

en: Opens a viewer on my Player -- this is the same thing you get if you click on the cyan "View" halo handle
mn: Миний Тоглогчийн үзүүлэгчийг нээнэ—- титмэн баригч дээр товшсонтой адил юм.

en: Opens a window that shows names and relationships of all the projects in your system.
mn: таны системд байгаа бүх төслийн нэр ба харилцан холбоосыг харуулсан цонхыг нээх

en: PNG file
mn:  PNG өргөтгөлтэй файл

en: PUBLISH (also saves a local copy)
mn: ЗАРЛА (хуулбарыг өөртөө авч үлдэнэ.)

en: PUBLISH to a different server
mn: өөр серверт зарла

en: Package Loader
mn: Боодол Ачаалагч

en: Paint background
mn: Дэвсгэрийг будах

en: Paint new object
mn: Шинэ объектыг будах

en: Paragraph
mn: Догол мөрөөс эхэлсэн текстийн хэсэг

en: Pause
mn: завсарлага

en: Pick a game number between 1 and 32000.
    or
    set the hardness of the next game by typing 'H 30'.
    Above 100 is very hard.  Zero is standard game.
    Current hardness is:
mn: 1-ээс 32000 хооронд тоглоомын дугаарыг онооно эсвэл дараагийн тоглолтын хүндрэлийн шатлалыг “Н 30” гэж тогтооно. 100-аас дээш утга хамгийн хүнд нь байна. Тэг утга нь стандарт тоглолт юм.

en: Pick this object up -- warning, since this removes it from its container, it can have adverse effects.
mn: Тухайн объектыг гаргаж ирнэ—- түүнийг агуулахаас гаргаж ирэхэд дайсагнасан үйлдэл гаргаж болзошгүйг анхаар.

en: Pick up
mn: Сонгож авах

en: Picture
mn: Зураг

en: Pin
mn: Хөл

en: Play
mn: Тогло

en: Players
mn: Тоглогчид

en: Playfield
mn: Тоглолтын талбай

en: Please edit the caption
mn: энэ гарчигийг засварлана уу

en: Please enter a new label for this button
mn: энэ товчлуурт шинэ шошго өгнө үү

en: Please enter a number greater than one.
    (note: this cannot be undone, so answer zero
    to abort if you need to make a backup first)
mn: Нэгээс их тоо оруул
    Жич: үүнийг хийхгүй байж болохгүй, танд эхлээд хуулбар хийх шаардлагатай бол
    тэг гэсэн хариу өгч болиулна

en: Please enter the desired border width
mn: өөрийн хүссэн өргөнтэй хүрээг оруулна уу

en: Please enter the image file name
mn: зургийн файлын нэрийг оруул

en: Please enter the name
mn: Нэрээ оруулна уу

en: Please enter your login name
mn: Нэвтрэх эрхийн нэрээ оруулна уу

en: Please make the name 24 characters or less
mn: 24 ба түүнээс цөөн тооны тэмдэгт бүхий нэрээ үүсгэнэ үү

en: Please remove any funny characters
mn: Хошин тэмдэгт бүү хэрэглээрэй

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
mn: Энэ товчлуурыг давталттайгаар дараастай байхад илгээх гэж байгаа ар
    гументыг шивж оруулна уу

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
mn: Энэ товчлуурыг дараатай байхад илгээх гэж байгаа сонгуурыг шивж оруулна уу

en: Polygon
mn: Олон өнцөгт

en: Present the Viewing menu
mn: Үзүүлэгчийн цэсийг толилуулах

en: Presents a list of all windows that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
mn: бүх цонхны жагсаалтыг харуулна. хэрэв энэ жагсаалтаас нэгийг сонговол тэр нь идэвхтэй болно

en: Presents a list of all windows; if you choose one from the list, it becomes the active window.
mn: бүх цонхны жагсаалтыг харуулна. хэрэв энэ жагсаалтаас нэгийг сонговол тэр нь идэвхтэй болно

en: Presents a list of browsers that have unsubmitted changes; if you choose one from the list, it becomes the active window.
mn: хайлтын системийн жагсаалтыг харуулна. Хэрэв энэ жагсаалтаас нэгийг сонговол тэр нь идэвхтэй болно

en: Presents you with a menu of themes; each item's balloon-help will tell you about the theme.  If you choose a theme, many different preferences that come along with that theme are set at the same time; you can subsequently change any settings by using a Preferences Panel
mn: Сэдвийн цэсийг танд толилууна. Зүйл бүрт хамаарах Товгор тайлбар нь тухайн сэдийн талаар мэдээлэл өгнө. Хэрэв та сэдвийг сонгосон бол энэ сэдвийг дагалдах олон янзын онцлог чанарууд мөн үүснэ. Онцлог чанарын самбарыг ашиглан та дурын тавилуудыг өөрчилж болно.

en: Previous page
mn: Өмнөх хуудас

en: Project Named \"{1}"
mn: төслийн нэр

en: Project not found
mn: төсөл олдсонгүй

en: ProjectView
mn: ТөсөлҮзэгч

en: Property Sheet (press shift for simple recolor)
mn: Онцлог талын Хуудас (энгийн будалт бол shift дар)

en: Quick Guides
mn: Шуурхай Газарч

en: Quit
mn: Гарах

en: Really throw this away
mn: үүнийг үнэхээр хаях юм уу?

en: Record
mn: Бичлэг

en: Record Again
mn: дахин бичих

en: Recording Options
mn: бичлэгийн опцууд

en: Rectangle
mn: Тэгш өнцөгт

en: Reduce all open windows and all other objects on the desktop to labeled tabs
mn: дэлгэцийн бүх цонх болон объектуудыг багасгаад тэмдэглэгдсэн гогцоо маягтай болго

en: Reduce all open windows to collapsed forms that only show titles.
mn:  дэлгэцийн бүх цонхыг багасгаад зөвхөн гарчиг харуулдаг жижиг хэлбэрт оруул

en: Remove
mn: Арилгах

en: Remove from screen
mn: Дэлгэцээс зайлуулах

en: Remove label
mn: Шошгыг арилгах

en: Repaint
mn: Дахин будах

en: Replay this sequence
mn: энэ дарааллыг давтах

en: Reset
mn: Анхны төлөвт оруулах

en: Reset to the starting condition for this recording
mn: энэ бичлэгийг анхны төлөвт нь оруулах

en: Resume
mn: дахин үргэлжлүүэх

en: Resume playback
mn: тоглолтыг дахин үргэлжлүүлэх

en: Rewind
mn: буцааж эргүүлэх

en: Rotate
mn: Эргүүлэх

en: Rotation center (hold down the shift key and drag to change it)
mn: эргэлтийн төв. (шифт товчлуурыг дарж байгаад ичр түүнийг өөрчилнө)

en: Ruler
mn: жолооны хүрд

en: Same
mn: Нөгөө

en: Same game
mn: Нөгөө л тоглоом

en: Save a file that, when reloaded, reconstitutes the current World.
mn: Дахин ачаалагдах үедээ одоогийн Орчныг ахин бүрэлдүүлдэг файлыг хадгалах

en: Save changes before quitting?
mn: програмаас гарахын өмнө хадгалах уу

en: Score:
mn: оноо

en: Scrolling Field
mn: Хөвөрдөх Талбар

en: See the script for this button
mn: Энэ товчлуурын бичиглэлийг харах

en: Select a Crostic File...
mn: Үгийн сүлжээний файлыг сонгох..

en: Select a File:
mn: … Файл сонгох:

en: Select a project
mn: төслийг сонгох

en: Select the font to be
    used for balloon help
mn: Төвгөр тайлбарт хэрэглэгдэх фонтыг сонго

en: Selected {1} objects
mn: {1} объект сонгогдов

en: Selection
mn: СОНГОЛТ

en: Selection:
mn: сонголт

en: Set center of rotation
mn: эргэлтийн төвийг тогтоох

en: Similar to the regular browser, but adds an extra pane at top-left that groups class-categories that start with the same prefix
mn: байнгын хайгчтай адил боловч зүүн дээд буланд нэмэлт цонх нэмж энэ цонх нь адил эхлэлтэй анги-зэрэглэлээр групплэнэ

en: Simple Text
mn: Энгийн Текст

en: Sketch
mn: хар зураг, ноорог

en: Slider
mn: Жижиг Гүйгч Цонх

en: Some Useful Statistics
mn: Зарим Анхаармаар Статистик

en: Sorry, no suitable files found
    (names should end with .morph, .gif,
    .bmp, .jpeg, .jpe, .jp, or .form)
mn: уучлаарай, тохирох файл олдсонгүй
    нэр нь .morph, .gif,
    -ээр төгссөн байх ёстойфайлын нэрний өргөтгөлийн товчлол

en: Sorry, you can only paint
    one object at a time
mn: Уучлаарай, нэг удаад та зөвхөн нэг л объектыг будаж чадна.

en: Sound Recorder
mn: Дуу Бичигч

en: Star
mn: Од

en: Start Recording
mn: бичлэгийг эхлэх

en: Start Recording Voiceover
mn: дуу хоолойн бичлэгийг эхлэх

en: Statistics
mn: Статистик үзүүлэлт

en: Stop
mn: Зогс

en: Stop Record Voiceover
mn: дуу хоолойн бичлэгийг зогсоох

en: Stop playing or recording this panel
mn: Энэ самбарын тоглотыг эсьэл бичлэгийг зогсооё

en: Stop, Step, and Go buttons for controlling all your scripts at once.  The tool can also be "opened up" to control each script in your project individually.
mn: Зогс, Алхам, Яв товчлуур  нь таны бүх бичигт объектийг удирдана. Түүнчлэн энэ хэрэгслээр бичигт объект тус бүрийг удирдаж болно

en: Supplies
mn: Нөөц-хангамж

en: Target:
mn: Бай:

en: Telemorphic
mn: зайнаас

en: Temporarily pause this playback
mn: энэ тоглолтыг түр завсарлуулах

en: Tetris
mn: тетрис

en: Tetris, yes Tetris
mn: тетрис

en: Text
mn: Текст

en: Text that you can edit into anything you desire.
mn: Та хүссэн зүйлдээ оруулан засварлаж болох Текст

en: Text that you can edit into anything you wish
mn: Хүссэн зүйлдээ оруулан засварлаж болох Текст

en: Textual button
mn: текст товчлуур

en: The Cipher Panel displays an encrypted message.  The encryption is a simple substitution code;  each letter of the alphabet has been changed to a different one.
    
    You can solve the cipher by clicking above any letter in the message, and typing the letter you think it should be.  The Cipher Panel automatically makes the same substitution anywhere else that letter occurs in the encoded message.
    
    If you are having trouble, you can use the command menu to 'show cipher hints'.  That will display how many of each letter occurs, which is often a help in solving ciphers.
mn: Шифрлэгчийн самбар нь коодлогдсон мессежийг харуулна. Коодлол нь энгийн орлуулгын коод байдаг. Цагаан толгойн үсэг бүр нь өөр үсгээр солигдоно. 
    
    Мессежийн дурын үсэгний дээд талд товшоод ямар үсэг байх ёстойгоо шивж оруулах замаар бодлогыг бодно. Шифрлэгчийн самбар автоматаар энэ орлуулгыг коодлогдсон мессежид оруулна.
    
    Хэрэв хүндрэл гарвал, командын цэсний “шифрлэгчийн санаа” –г ашиглаж болно. Самбарт үсэг бүр хэдэн удаа гарч ирсэн, аль нь илүү хэрэгтэй байж болохыг харуулна.

en: The Cipher Panel: A playground for cryptograms, by Dan Ingalls
mn: Шифрлэгчийн самбар: Криптограмын тоглоомын талбай, Дан Ингалс

en: The Crostic Panel presents an acrostic puzzle for solution.  As you type in answers for the clues, the letters also get entered in the text of the hidden quote.  Conversely, as you guess words in the quote, those letters will fill in missing places in your answers.  In addition, the first letters of all the answers together form the author's name and title of the work from which the quote is taken.
    
    If you wish to make up other acrostic puzzles, follow the obvious file format in the sampleFile method.  If you wish to print an acrostic to work it on paper, then change the oldStyle method to return true, and it will properly cross-index all the cells.
    
    Have fun.
mn: Сүлжээний самбар нь харилцан огтлолцсон оньсогооос бүрдэнэ. Хариуг шивж оруулах бүр далд байгаа ишлэлийн текст рүү үсгүүд мөн орж эхэлнэ.  Эсрэгээр,  таасан үг нь эдгээр үсэг нь хариуг бичих ёстой хоосон нүднүүдыг дүүргэж өгнө. Нэмж хэлэхэд, хариулт үгнүүдийн эхний үсгүүд нийлээд тухайн бүтээлийг зохиогчийн нэр, зохиолын нэрийг бүрдүүлнэ
    
    Хэрэв шинэ эвлүүлэх тоглоом бүтээхээр шийдсэн бол ЖишээФайл аргын форматыг мөрдөнө. Хэрэв цаасан дээр ажиллахаар бол хуучинХэлбэр аргыг өөрчилж үнэн болгоход энэ нь бүх нүдийг зохих байрлалд оруулна. 
    
    Цагаа сайхан өнгөрөөгөөрэй

en: The Crostic Panel: A classic word diagram game, by Dan Ingalls
mn: Үгийн сүлжээ самбар: Үгээс бүтэх сонгодог тоглоом, Дан Инглас

en: The Event Theatre provides a framework for authoring "event-movies".  It uses custom variants of the Navigator, the Supplies flap, the painting system, property sheets, Viewer flaps, etc., all of which reside within the controlled confines of the Theatre.
    
    To author an event-movie, get a  new Event Theatre from the Objects catalog or from the "open..." branch of the desktop menu.
    
    1. Resize the Theatre, using the halo, to the delivery size desired for playback.
    
    2. Use the menu in the controls panel to add or delete Supplies and Navigator flaps as desired.
    
    3. Edit the "caption" by clicking on the text that says "Untitled" and typing your desired caption.  This caption is affixed to playback buttons, and, generally, provides a way to identify the event-movie.
    
    4. Set up the "initial conditions" for the event-movie you're about to record (e.g., paint a background, provide some explanatory text, add objects you want to be present at the start of the movie.) When the recording is first opened by the user for playback, and whenever the recording has been rewound, this is exactly what it will look like.
    
    5. When ready to start the recording, press the "Record" button. A red border will be seen around the recorder, to indicate that recording is in progress.  Recording will continue until you hit the ESC key.
    
    6. Note that if you  want to include sound in your recording, you can add it directly during playback, or you can produce voiceover externally and add it in later using the Event Roll.
    
    7. Now proceed to "do", with the mouse and keyboard, whatever you wish to record.   For best results, all mouse gestures should be made within the interior of the Theatre.
    
    8. Hit ESC when done recording.
    
    9. To review what you've recorded, press "Play". If unhappy with the result, repeat steps 1-8.
    
    10.  If you're happy with the result, and now wish to add a sound, open the sound panel, then click Play to replay the recording, and whenever you wish to add a snippet of voiceover, click on the "Start Recording Voiceover" button, and start talking, and when done with that snippet click the "Stop Recording Voiceover" button.  Once the playback finishes, the added voiceover(s) will become part of the event tape, and will be seen in the event roll.
    
    11. When you're happy with the result, hit the "Publish" button, to get a playback button. There are currently two choices:
    
    a. Iconic Button - Initially provides a picture of the initial scene of the movie, scaled 0.3x, and overlaid with the word HINT.  When the user clicks on such a button, the event-movie is played back in an ephemeral "playback theatre", and after the playback is done, the playback theatre shrinks down to a 0.5x scale-downed picture of the *final* scene of the movie.  Subsequent hitting of the button will again invoke a playback.
    
    b. Textual Button - a simple labeled button which, when pressed, triggers playback of the event tape.
    
    12. The playback buttons you obtain when you "Publish" can be placed anywhere, such as on the page of a book. You can control, via a playback-button's halo menu, whether or not it should be "auto-start", and whether or not "auto-dismiss". When the user presses the button, a "Playback" space will open, which resembles an Event Theatre, but has only playback-relevant controls.   A playback set up for both auto-start and auto-dismiss comes without any controls.
    
    13.  To edit the "event tape" of a recording you have made in an Event Theatre, and for a generally good time, click on the interlocking-circles icon to obtain a tool that allows you to visualize and to edit a "score" or "piano roll" of the event tape.
    
    
    Summary of terms
    
    Event Theatre
      The main tool for creating an Event Tape.
    
    Event Roll
      An auxiliary tool showing the full "score" of an Event Tape. 
    
    Event Tape
      The results of an event-theatre session;  an interaction sequence that can be played back.
    
    Event Recording
      A term interchangeable with "Event Tape."
    
    Event Movie
      What you see when you play back an Event Tape.
mn: Үйл явдлын Хүрээлэн нь кино-зохиомжийн их бие-араг яс бүрдүүлэлтийг хангана. Тэрээр Чиглүүлэгч, Хангамжийн хавхаг, зурах систем, онцлогийн хуудас, Үзэгч хавхаг гэх мэт Хүрээлэн буюу Театрт байгаа бүх зүйлийн  захиалгат хувилбарыг ашиглана.
    
    Киноны зохиомжийг үүсгэхийн тулд Объектын каталогоос эсвэл Системийн цэсний “нээх...” салбарлалтаас шинэ Үйл явдлын Театрыг сонгож авна. 
    
    1. Титэмийг ашиглан, тоглуулахад эвтэйхэн хэмжээ хүртэл тохируулах замаар, Театрын хэмжээг өөрчилнө. 
    
    2.удирдлагын самбар дээрх цэсийг ашиглан Хангамжийн болон Чиглүүлэгчийн хавхагийг нэмнэ аль эсвэл хасна. 
    
    3.“Гарчиггүй” гэсэн текст дээр товшиж “гарчиг”-г өөрийн хүссэнээр  нэрлэн шивж засварлана. Энэ гарчиг нь тоглуул-товчлуурт бичигдэх бөгөөд цаашдаа энэ киног дагалдсан нэг ёсондоо тодорхойлогч болно.
    
    4.Энэ киноны ”анхны төлөв” –г тавина (дэвсгэр өнгийг будах, зарим тайлбар текст бэлдэх, киноны эхэнд гарч ирэх объектуудыг нэмэх ). Хэрэглэгч нь бичлэгийг анх тоглуулахаар нээх, Бичлэгийг буцаан эргүүлж үзэх бүр яг ингэж л харагдахаар байх болно. 
    
    5.Бичлэгийг эхлүүлэхэд бэлэн болсон үед “Бичлэг” товчлууыг дарна. Бичигчийг тойроод улаан өнгийн хүрээ үүсэх ба энэ нь бичлэг идэвхжисэнийг хэлнэ. ESC товчийг даран дартал бичлэг үргэлжилнэ. 
    
    6.Жич хэлэхэд, бичлэгт дуу оруулахаар бол тоглолтын үед шууд нэмж болохоос гадна гаднаас дууг оруулаад дараа нь Үйл явдал Хөврүүлэгчийг ашиглан нэмж болно.
    
    7. Хулгана болон компьютерийн гарыг ашиглан хүссэн зүйлээ бичих цаг боллоо. Илүү үр дүнд хүрэхийн тулд, хулганаар бий болгох бүх хөдөлгөөнийг Театрын интеръер дотор хийх шаардлагатай юм.
    
    8. бичлэг дуусангуут ESC товчийг дар.
    
    9.Юу бичсэнээ үзэхийн тулд “Тоглуул” товчийг дарна. Хйисэн зүйл маань таалагдахгүй бол 1-8 алхмыг давтан хийнэ. 
    
    10.хийсэн зүйл маань танд таалагдаж байгаа бол, тэгээд дуу нэмэхээр бол дууны самбарыг нээж Тоглуул –г товшиж бичлэгийг дахин эхлүүлээд "Start Recording Voiceover" товчлуурыг дарж яриагаа эхэлнэ. Дууссан үедээ "Stop Recording Voiceover" товчлуурыг дарна. Нэмж оруулсан дуу нь үйл явдлын туузны нэг хэсэг болох ба үйл явдлын хөврөгчид харагдаж байх болно. 
    
    11.Хйисэн ажил санаанд хүрч байгаа бол “Зарла” товчлуурыг дарж тоглуулах горимд шилжинэ. Энд хоёр сонголт байна:
    
    А.Икон хэлбэрийн товчлуур- САНУУЛГА гэсэн бичигтэй, 0.3х масштабтай эхний үзэгдэлийн зургийг харуулна. Энэ точлуурыг товшсоноор киноны нэг удаагийн тоглолт гарч ирэх ба  дууссаны дараа киноны сүүлчийн үзэгдлийн  зураг 0.5х масштабтай болж багасна. Энэ товчлуурын Дараа дараагийн даралт нь тоглолтыг давтуулна. 
    
    В.Хээтэй товчлуур- энгийн тэмдэглээтэй товчлуур бөгөөд түүнийг дарж авснаар үйл явдлын туузыг эхлүүлж зогсооно.
    
    12.”Зарла” товчлуурыг дарж үүсгэсэн тоглуул-товчлуурууд нь хаана ч байрлаж, жишээ нь номын хуудсан дээр, болно. Тоглуул-товчлууруудын цэсийг ашиглан та тоглолтын горимыг (Авто-эхлэл, авто-зогс) удирдаж чадна.  Хэрэглэгч товчлуурыг дарснаар Үйл явдлын Театртай төстэй боловч зөвхөн тоглуулах товчлуур бүхий цонх нээгдэнэ. Авто-эхлэл, авто-зогс горимыг дагалдаж байгаа тоглуулах тавил нь дотроо ямар нэг удирдлагыг агуулаагүй байдаг. 
    
    13. Үйл явдлын Театрт таны хийсэн бичлэгийн ”үйл явдлын тууз”-г засварлахын тулд дотроо-түгжээтэй-тойрог хэлбэрийн иконыг товшиж туузны “оноо” эсвэл “риано”–г харагдуулах, засварлах хэрэгсэлийг авч болно. 
    
    Нэр тоъёоны товчоон
    
    Үйл явдлын Театр
      Үйл явдлын Туузыг үүсгэх гол хэрэгсэл
    
    Үйл явдлын Хөврүүл
      Үйл явдлын Туузны бүрэн “оноо”-г харуулдаг нэмэлт хэрэгсэл
    
    Үйл явдлын Тууз
      Үйл явдлын Театрын ажиллагааны үр дүн : Тоглуулах боломжтой харилцан үйлчилсэн үйл явдлын дараалал.
    
    үйл явдлын бичиглэл
      харилцан солилцох боломжтой Нэр томъёо
    
    Үйл явдлын Кино
      Туузыг тоглуулж үзэх үед та юу хардаг вэ

en: The changes made in this isolated project will propagate to projects up to the next isolation layer.
mn:  Энэ тусгаарлагдсан төсөлд хийгдсэн өөрчлөлт нь тусгаарлалтын дараагийн дээд төвшний төсөлд тархана

en: The current recording has not been saved, and will be
    lost if you do this; are you sure you want to proceed?
mn: одоогийн бичлэгийг хадгалаагүй байна, гэхдээ хадгалнаа. үүнийг хийвэл та хожигдоно. Үнэхээр та цааш нь үргэлжлүүлэх гэж байна уу?

en: The five longest answers are...
mn: Хамгийн урт таван хариу нь...

en: The object of SameGame is to maximize your score by removing tiles from the board.  Tiles are selected and removed by clicking on a tile that has at least one adjacent tile of the same color (where adjacent is defined as up, down, left, or right).
    
    The first click selects a group of adjacent tiles, a second click in that group will remove it from the board, sliding tiles down and right to fill the space of the removed group.  If you wish to select a different group, simply click on it instead.
    
    The score increases by "(selection - 2) squared", so you want to maximize the selection size as much as possible.  However, making small strategic selections may allow you to increase the size of a later selection.
    
    If you are having a hard time finding a group, the "Hint" button will find one and select it for you (although it is likely not the best group to select!).
    
    When there are no more groups available, the score display will flash with your final score.  Your final score is reduced by 1 for each tile remaining on the board.  If you manage to remove all tiles, your final score is increased by a bonus of 5 times the number of tiles on a full board.
    
    Come on, you can beat that last score!  Click "New game"  ;-)
    
    SameGame was originally written by Eiji Fukumoto for UNIX and X; this version is based upon the same game concept, but was rewritten from scratch.
mn: Хэрээ тоглоомын хэрэгсэл нь самбараас хавтанг зөөснөөр хурдыг дээд зэргээр нэмэгдүүлэх боломжтой. Хавтан дээр товшсноор хавтанг сонгогдоно. 
    
    Эхний товшилт нь зэрэгцээ байгаа талстуудын группыг сонгоно, энэ групп доторх хоёр дахь товшилт  нь самбараас түүнийг арилгана алстыг баруун ба доош нь хөврүүлэх замаар аилсан группын орон зайг эзэлнэ. Хэрэв та өөр группыг сонгохоор бол түүн дээрээ товш. 
    
    Оноо нь “сонголт 2 квадрат” –оор ихсэх тэгэхээр та сонгох хэмжээгээ максимумд хүргэхийг та хүснэ. Гэхдээ стратегийн жижиг  сонголт сүүлд нь танд хэмжээг том болгох боломийг олгодог. 
    
    Хэрэв группыг олоход та ихээхэн цаг зарахаар бол “САНАА” товчлуур нэгийг олж өгнө (хэдийгээр энэ нь хамгийн тохиромжтой групп байж чадахгүй ). 
    
    Өөр групп байхгүй тохиолдолд таны сүүлд авсан оноог анивчуулан харуулна. Таны сүүлчийн оноо талбар дээр үлдсэн талст бүрийн тоогоор хорогдоно. Хэрэв бүх талстийг арилгаар та зохицуулбал таны сүүлчийн оноо бүтэн самбар дээрх талстын тооноос 5 дахин их шагналаар нэмэгдэнэ.
    
    Сүүлчийн оноог чи авахёстой шүү. Товш "шинэ тоглолт
    
     SameGame –г анх Эйжи Фукумото UNIX ба X –д зориулан бичсэн бөгөөд одоогийн энэ хувилбар нь дээрх тоглоомын санаанд тулгуурлан дахин бичигдсэн.

en: The objective of FreeCell is to move all of the cards to the four "home cells" in the upper right corner.  Each home cell will hold one suit and must be filled sequentially starting with the Ace.
    
    There are four "free cells" in the upper left corner that can each hold one card.  Cards can be moved from the bottom of a stack to a free cell or to another stack.  
    
    When moving a card to another stack, it must have a value that is one less than the exposed card and of a different color.
mn: ЧөлөөтҮүр тоглоомын зорилго нь бүх хөзрийг баруун дээд буланд байрлах “гэрийн дөрвөн үүрэнд” зөөж байрлуулахад оршино. Эдгээр үүр тус бүр нь нэг багц хөзрийг Тамгаас эхлүүлэн дэс дараалуулан хадгалах юм. 
    
    Зүүн дээд буланд дөрвөн “Чөлөөтэй үүр” байх ба тус бүр нь нэг хөзөр хадгална. Хөзрүүдийг агуулахын ёроолоос чөлөөтэй үүр рүү эсвэл өөр агуулах руу зөөж болно. 
    
    Өөр агуулах руу хөзрийг зөөх үед харагдаж байгаа хөзрөөс нэг утгаар бага ба эсрэг өнгөтэй байх ёстой юм.

en: The project is not present and may not be renamed now
mn: төсөл нь байхгүй тул нэрийг өөрчлөх боломжгүй

en: Things dropped into here will automatically be organized into a column. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored rectangles that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
mn: энд тавьсан-буулгасан-унагасан юмс автоматаар босоо багана дараалалд орно. Нэгэнт та өөрийн ... энд нэмсэн бол та цаашдаа өнгөт дөрвөлжингөөр эхэлсэн .. г арилгаж, мөн та энэ тайлбарыг өөрийн болгох болно

en: Things dropped into here will automatically be organized into a row. Once you have added your own items here, you will want to remove the sample colored eggs that this started with, and you will want to change this balloon help message to one of your own!
mn: энд тавьсан-буулгасан-унагасан юмс автоматаар хэвтээ мөрийн  дараалалд орно. Нэгэнт та өөрийн ... энд нэмсэн бол та цаашдаа өнгөт өндөгнүүдийг арилгаж, мөн та энэ тайлбарыг өөрийн болгохыг хүснэ

en: This object is *already* showing its baseGraphic
mn: энэ объект өөрийнхөө baseGraphic-г харуулсаар байна

en: This object will always show whatever is on the text clipboard
mn: текстэн clipboard-д юу байгааг энэ объект нь үргэлж харуулна

en: This session:
mn: Энэ үе:

en: This will remove all windows except those
    containing unsubmitted text edits, and will
    also remove all non-window morphs (other
    than flaps) found on the desktop.  Are you
    sure you want to do this?
mn: Энэ нь зөвшөөрөгдөөгүй текст засварлагчийг агуулж байгаагаас бусад бүх цонхыг арилгах бөгөөд компьютерт олдсон бүх цонх бус-морфыг мөн арилгана. Үүнийг та хийх үү?

en: Time:
mn: Хугацаа:

en: Total:
mn: Нийт:

en: Trash
mn: Хогийн сав

en: TrueType banner
mn: баннер True Type

en: Turn mouse-over highlighting on or off
mn: Хулгана өнгөрөхөд тодрох горимыг асаах эсвэл унтраах

en: Turn repeating while mouse is held down on or off
mn: Хулгана дараатай байхад давтах горимыг асаах эсвэл унтраах

en: Type in a year
mn: оныг шивж оруулах

en: Type the maximum value for the X axis
mn: Х тэнхлэгийн хамгийн их утгыг шивж оруулах

en: Type the maximum value for the Y axis
mn:  Ү тэнхлэгийн хамгийн их утгыг шивж оруулах

en: Um, no, let me reconsider
mn: За, би дахин нэг бодъё.

en: Untitled
mn: гарчиггүй

en: Untitled Window
mn: гарчиггүй цонх

en: VM Statistics
mn: статистик

en: When auto-center is on, every time you let go of the Joystick knob, it springs back to the neutral position at the center of the device
mn: авто- төвлөрөл тавиатай үед Жойстикийг хөдөлгөх бүр эргэж төвийн байраладаа очих боломжийг өгнө

en: When checked, bounds are automatically adjusted to fit the contents.
mn: тэмдэг тавьсан тохиолдолд, доторх агууламжийн хэмжээгээр хүрээн нь автоматаар хумигдана

en: When checked, contents will automatically be translated upon a locale change
mn: тэмдэг тавьсан тохиолдолд, доторх агууламж нь дотоод өөрчлөлтийн дагуу  автоматаар хөрвөнө

en: When checked, text is automatically wrapped to fit horizontally within the boundaries specifed.
mn: тэмдэг тавьсан тохиолдолд, өгөгдсөн хүрээн дотроо текст нь хэвтээ байрлалаа дүүргэхээр авттоматаар эргэнэ.

en: When you hit this, you will be handed a button which, when it is clicked,  will open up an Event Player in which the recording can be played back.
mn: та үүнийг дарснаар, товшсоноор тоглуулагч нээгдэх бөгөөд энэ горимд бичлэгийг тоглуулж болно

en: Where in the world menu is...
mn: Ертөнцийн хаана байна цэс нь

en: Who should be be unlocked?
mn: Хэн тайлагдсан байх ёстой вэ?

en: With replays:
mn: Дахин тоглолт:

en: World
mn: Ертөнц

en: Write the current change set out to a file whose name reflects the change set name and the current date & time.
mn:  одоогийн өөрчлөлтийн багцыг, нэр нь өөрчлөлтийн багцын нэр ба огноод нөлөөлөх файлд бичих

en: Yes
mn: Тийм

en: Your Title Goes Here
mn: гарчиг энд эхэлнэ

en: a menu of debugging items
mn: шалгах зүйлийн цэс

en: a randomly chosen integer between 1 and the argument
mn: 1 ба энэ аргументийн утга хоёрын хоорондох санамсаргүй сонгосон бүхэл тоо

en: a window full of useful expressions.
mn: ашигтай илэрхийлэлээр дүүрэн цонх

en: abandon any event-roll that may be associated with this theatre.
mn: энэ театрт хамаарах

en: abandon costume history
mn: захиалгын түүхийг болих

en: abandon this execution by closing this window
mn: энэ цонхыг хааж гүйцэтгэлээс татгалзах

en: about this system...
mn: энэ систмеийн тухай

en: absolute value
mn: үнэмлэхүй утга

en: accept drops
mn: унагахыг зөвшөөрөх

en: add a border around this shape...
mn: энэ дүрсийг тойруулан хүрээ нэмж тат

en: add halo
mn: титэм нэмэх

en: add item...
mn: ... зүйл нэмэх

en: add line
mn: шулуун нэмэх

en: add mouse up action
mn: хулганы даралт дээш болох үйлдлийг нэмэх

en: add navigator flap
mn: чиглүүлэгчийн хаалтыг нэмэх

en: add new card
mn: шинэ карт нэмэх

en: add pin
mn: хөл нэмэх

en: add predecessor
mn: өмнөх өвийн эзнийг нэмэх

en: add slot for {1}
mn: {1}-д холбогч-зоолтуур нэмэх

en: add some text to the button
mn: товчлуурт текст нэмэх

en: add successor
mn: өв залгамжлагчийг нэмэх

en: add sugar navigator flap
mn: sugar чиглүүлэгчийн хаалтыг нэмэх

en: add supplies flap
mn: хангамжийн хавхаг нэмэх

en: add title...
mn: гарчиг нэмэх

en: adhere to edge...
mn: ... ирмэгийг дагах

en: adjust translucency
mn:     тохируулах

en: align bottom edges
mn: доод ирмэгийг тэгшлэх

en: align centers horizontally
mn: төвийг хэвтээгээр тэгшлэх

en: align centers vertically
mn: төвийг босоогоор тэгшлэх

en: align left edges
mn: зүүн ирмэгийг тэгшлэх

en: align right edges
mn: баруун ирмэгийг тэгшлэх

en: align top edges
mn: дээд ирмэгийг тэгшлэх

en: all pens down
mn: бүх үзгийг буулгах

en: all pens show arrowheads
mn: бүх үзэг сумантолгойг харуулах

en: all pens show arrows
mn:  бүх үзэг сумыг харуулах

en: all pens show dots
mn:  бүх үзэг цэгийг харуулна

en: all pens show lines
mn:  бүх үзэг шугамыг харуулна

en: all pens up
mn: бүх үзгийг өргөх

en: allows you to back up to any earlier version of the event tape.
mn: үйл явдлын туузны дурын хуучин хувилбарыг хадгалах боломжийг танд олгоно

en: allows you to supply a precise scale-factor manually.
mn: нарийвчилсан масштаблалтыг гараар хийх боломжийг танд олгоно

en: angle, in degrees, whose tangent is the argument
mn: градус нэгжтэй тангенс нь энэ аргумент байх өнцөг

en: angle, in radians, whose tangent is the argument
mn:  радиан нэгжтэй тангенс нь энэ аргумент байх өнцөг

en: animate moves
mn: киног амилуулах

en: annotation setup...
mn: хавсрагын тавил..

en: appearance...
mn: гарч ирэх

en: apply a graph-paper-like texture background to the desktop.
mn:  граф-цаас-маягийн хээг арын хавтгайд олгох

en: arrowheads on pen trails...
mn: ... үзэгний мөр дээрх сумантолгой

en: attach to resource
mn: нөөцөнд хавсаргах

en: authoring tools...
mn: зохиогчийн хэрэгсэл

en: auto dismiss
mn: өөрийгөө тараах

en: auto start
mn: өөрөө эхлэх

en: auto-center
mn: авто төвлөрөл

en: auto-line-layout
mn: авто шугаман дэлгэмэл

en: balloon help for this object
mn: энэ объектын тайлбар-тусламж

en: be locked
mn: түгжсэн байх

en: become this world's model
mn: ертөнцийн загвар болох

en: bitmap fill
mn: битмап дүүргэх

en: bold
mn: бүдүүн, бадируун

en: border
mn: зах хил

en: border color...
mn: хилийн өнгө...

en: border style...
mn: хилийн хэлбэр...

en: border width...
mn: хилийн өргөн...

en: bottom
mn: ёроол

en: bottom left
mn: зүүн доод

en: bottom right
mn: баруун доод

en: bring to front
mn: нүүрэнд авч ирэх

en: browse changed methods
mn: өөрчлөгдсөн аргыг хайж олох

en: browse hierarchy
mn: эрэмбийн шатлалыг хайж задлах

en: browse recent submissions
mn: сүүлчийн даалгаварыг хайж олох

en: browser (b)
mn: хайгч (b)

en: buttonDown
mn: товчлуурДоош

en: buttonUp
mn: товчлуурДээш

en: call #tempCommand
mn: #tempCommand дуудах

en: call this my base graphic
mn: миний суурь графикийг дуудна уу

en: can't seem to find that project
mn: тухайн төслийг олж чадахгүй мэт байх

en: cancel - do not delete anything
mn: болих—юу ч аригахгүй

en: cancel changes made and close panel
mn: хийсэн өөрчлөлтөө больж, самбарыг хаах

en: card und stack
mn: карт ба агуулах

en: caution - old playback; button lacks vital data.
mn: анхаар- хуучин тоглолт: чухал өгөгдөл шаардагдаж байгаа товчлуур.

en: cell positioning
mn: үүр байрлуулах

en: cell spacing
mn: үүр хоорондын орон зай

en: center
mn: төв

en: centered
mn: голлосон

en: change action selector
mn: үйл ажиллагааны сэлгэгчийг өөрчлөх

en: change arguments
mn: хувсагчийг өөрчлөх

en: change caption
mn: гарчиг өөрчлөх

en: change cell inset...
mn: үүрийн оруулгыг өөрчлөх

en: change center color...
mn: төв хэсгийн өнгийг өөрчлөх

en: change color...
mn: өнгийг өөрчлөх..

en: change emphasis
mn: онцлогийг өөрчлөх

en: change first color
mn: анхны өнгө өөрчлөх

en: change font
mn: фонтыг солих

en: change font...
mn: фонт солих

en: change hands color...
mn: гарны өнгийг солих

en: change label
mn: тэмдэглээг өөрчлөх

en: change layout inset...
mn: гадаад байрлалын оруулгыг өөрчлөх

en: change max cell size...
mn: үүрийн максимум хэмжээг өөрчлөх

en: change min cell size...
mn:  үүрийн минимум хэмжээг өөрчлөх

en: change name...
mn: нэрийг соль

en: change orientation
mn: чиг өөрчлөх

en: change origin
mn: эх хувийг өөрчлөх

en: change scale...
mn: масштабгы өөрчлөх

en: change second color
mn: хоер дахь өнгө өөрчлөх

en: change the color or pattern of the desktop background that lies behind everything else on the screen.
mn: компьютерийн дэлгэцийн арын фоны өнгө эсвэл загварын хэвийг  солих

en: change title...
mn: гарчигийг өөрчил

en: change when to act
mn: үйлдлийн үед өөрчлөх

en: changes...
mn: өөрчлөлтүүд

en: check change set for slips
mn:  үл үзэгдэх зүйлсэд зориулсан өөрчлөлтийн багцыг шалгах

en: child layout
mn: охин байрлал

en: choose a uniform color to use as desktop background.
mn: арын дэвсгэрт хэрэглэгдэх нэгэн хэвийн өнгийг сонго.

en: choose how many bits per pixel.
mn: нэг пикселд хэдэн бит бйахыг сонго.

en: choose new graphic
mn: шинэ графикийг сонгох

en: choose new graphic...
mn: шинэ графикийг сонго...

en: choose the color you want to replace
mn: орлуулах өнгөө сонго

en: choose the language in which tiles should be displayed.
mn: харахыг хүссэн хэлийг сонго

en: choose the shape to be used in arrowheads on pen trails.
mn: үзэгний мөрийн сумантолгойд ашиглагдах дүрс-хэлбэрийг сонго.

en: choose theme...
mn: сэдийг сонго..

en: clear
mn: цэвэрлэх

en: clear cipher typing
mn: шифрлэгчийн ажлыг цэвэрлэх

en: clear crostic typing
mn: үгийн шивэх цэвэрлэх

en: clear pen trails
mn: үзэгний мөрийг цэвэрлэх

en: clear target
mn: байг цэвэрлэ

en: clear turtle trails from desktop
mn: арын дэлгэцээс мэлхийн мөрийг арилга

en: clear typing
mn: шивэлтийг цэвэрлэх

en: click here for help
mn: энд товшиж тайлбарыг авна

en: click here to get a menu with further options
mn: илүү опцуудыг авахыг хүсвэл энд товш

en: cling to edge... (current: {1})
mn: ирмэгтэй зуурах...(одоо:{1})

en: clip to cell size
mn: үүрийн хэмжээнд барьж бэхлэх

en: close editing
mn: засварыг хаа

en: close this window
mn: цонхыг хаа

en: close top window (w)
mn: оройн цонхыг хаах

en: close window
mn: цонхыг хаа

en: closed
mn: битүү, хаалттай

en: code pane shift menu...
mn: програмын коодын цонхыг шилжүүлэх цэс

en: collapse
mn: нуралт

en: collapse all objects
mn: бүх төслийг буулгах-нураах

en: collapse all windows
mn: бүх цонхыг хаах

en: collapse this window
mn: энэ цонхыг хагал

en: collapse/expand window
mn: цонхыг хагалах/дэлгэх

en: color change
mn: өнгөний өөрчлөлт

en: color...
mn: өнгө

en: command-key help
mn: командын түлхүүр тайлбар

en: commands for doing multi-machine "telemorphic" experiments
mn: олон-машины туршилт хийдэг командууд

en: connect remote user
mn: алсын хэрэглэгчид холбогдох

en: contract to original size
mn: анхны хэмжээнд болгох

en: control-menu...
mn: удирдлагын цэс...

en: convert to canonical coordinates (broken)
mn: каноник координатад хөрвүүлэх (тасархай)

en: copy & print...
mn: хуулаад хэвлэх ...

en: copy Postscript
mn: жич тайлбарыг хуулах

en: copy list to clipboard
mn: жагсаалтыг санах ойд хуул

en: copy selection to clipboard
mn: сонголтыг санах ойд хуул

en: copy text
mn: бичиглэл текст хуулах

en: copy to paste buffer
mn: буферийг наахын тулд хуулах

en: corrupted imageData
mn:  эвдэрсэн зурагӨгөгдөл

en: create new change set...
mn:  өөрчлөлтийн шинэ багцыг үүсгэх

en: create new morphic project
mn: төслийг шинээр нээх

en: create new mvc project
mn: mvc төслийг шинээр нээх

en: cube root of the argument
mn: аргументын куб язгуур

en: current version information.
mn: одоогийн хувилбарын мэдээлэл

en: curve
mn: муруй

en: customize arrows
mn: захиалгат сумнууд

en: debug...
mn: ... шалгах

en: debugging -- change the definition of this menu.
mn: шалгалт-- энэ цэсний тодорхойлолтыг өөрчлөх

en: debugging -- open an Inspector on this event roll
mn: шалгалт— энэ үйл явдлын Шалгагчийг нээх

en: debugging -- update the red roll cursor
mn: шалгалт- улаан хуйларсан зурсорыг шинэчлэн сэргээх

en: debugging -- update the scrollbar
mn:  шалгалт- хөврүүлэгчийг шинэчлэн сэргээх

en: decimal places...
mn: аравтын бутархай ...

en: default fill
mn: асуулгагүй дүүргэх

en: define #tempCommand
mn: #tempCommand тодорхойлох

en: define application view
mn: хэрэглээний үзэмжийг тодорхойлох

en: define factory view
mn: үйлдвэрийн үзэмжийг тодорхойлох

en: definition for...
mn: -д зориулсан тодорхойлолт

en: delete
mn: устгах

en: delete existing path
mn: байгаа замыг устгах

en: delete old versions
mn: хуучин хувилбарыг арилгах

en: delete this card
mn: энэ картыг устгах

en: delete unchanged windows
mn: өөрчлөгдөөгүй цонхнуудыг арилгах

en: deletes all unchanged windows and also all non-window morphs lying on the world, other than flaps.
mn: хаалтнаас бусад

en: desktop
mn: ширээний компьютер

en: desktop color
mn: дэвсгэрийн өнгө

en: desktop color...
mn: арын өнгө

en: destroy this flap
mn: Энэ хавхагийг нураа

en: detach submenu
mn: дэд цэсийг ялгах

en: direction handles
mn: чиглэл баригчууд

en: disable layout in tables
mn:  хүснэгтэнд байгаа гадаад хэлбэрийг хорих

en: disconnect all remote users
mn: бүх алсын хэрэглэгчийг салгах

en: disconnect remote user
mn: алсын хэрэглэгчийг салгах

en: dismiss
mn: орхих

en: dismiss color picker
mn: өнгөний холимогийг болиулах

en: display mode...
mn: дэлгэцэнд харуулах зам

en: distribute horizontally
mn: хэвтээгээр тархаах

en: distribute vertically
mn: босоогоор тархаах

en: do not stay up
mn: битгий зогсоод бай

en: do...
mn: хийх

en: don't animate moves
mn: киног бүү амилуул

en: dot
mn: цэг

en: draw new path
mn: шинэ зам зурах

en: drop
mn: унагах

en: drop shadow
mn: сүүдэр унагах

en: dual change sorter
mn: хос өөрчлөлтийн эрэмблэгч

en: duplicate
mn: хувилах

en: edit contents...
mn: агуулгыг засварлах...

en: edit label...
mn: тэмдэглээг зас

en: edit this menu
mn: энэ цэсийг нээх

en: embed into
mn: орохын өргөтгөл

en: embed {1} in...
mn: {1}-ийг ...руу нэгтгэ

en: embed...
mn: суурилуулах

en: enter a new cipher
mn: шинэ шифрлэгч оруулах

en: enter this project
mn: энэ төслийг оруул

en: erase pixels of color
mn: өнгөний пикселүүдийг цэвэрлэх

en: etoys source
mn: Электрон тоглоомын эх сурвалж

en: event roll
mn: үйл явдлын

en: event theatre
mn: үйл явдлын хүрээлэн

en: event timeline
mn: үйл явдлын

en: expand
mn: тэлэх

en: expand all
mn: бүгдийг өргөтгө

en: expand this window
mn: энэ цонхыг дэлгэ

en: expand to full screen
mn: бүтэн дэлгэцээр дэлгэ

en: explain designations
mn: зориулалтыг тайлбарлах

en: explore
mn: судлах

en: explore model
mn: загварыг дэлгэх

en: explore morph
mn: морфыг дэлгэх

en: explore world
mn: Орчныг задлан нээх

en: exponential (e to the power of the argument)
mn: экспоненциал (е тоог аргументын зэрэгт дэвшүүлэх)

en: export...
mn: гаргах...

en: expunge this project
mn: энэ төслийг хас

en: extract this frame
mn: энэ кадрыг задал

en: extras...
mn: илүүдэл

en: file list
mn: файлын жагсаалт

en: file out current change set
mn: одоогийн өөрчлөлтийн багцаас файл гарчихлаа

en: file...
mn: файл

en: fill
mn: дүүргэх

en: fill owner's shape
mn: эзэмшигчийн дүрсийг дүүргэх

en: fill style
mn: файлын хэлбэр

en: find a change sorter (C)
mn: өөрчлөлтийн эрэмблэгчийг хайх

en: find a fileList (L)
mn: файлын жагсаалтыг олох

en: find a transcript (t)
mn:          хайх

en: find changed browsers...
mn: өөрчлөгдсөн хайлтын системийг хайх

en: find changed windows...
mn: өөрчлөгдсөн цонхнуудыг хайх

en: find message names (W)
mn: мессежийн нэрийиг хайх

en: find recent submissions (R)
mn: сүүлчийн даалгаварыг хайх

en: find window
mn: цонх хайх

en: flap
mn: хавхаг

en: flaps...
mn: хавхагууд

en: follow existing path
mn: байгаа замыг дагах

en: follow owner's curve
mn: эзэмшигчийн муруйг дагах

en: font for entire text...
mn: бүхэл текстийн фонт..

en: font size summary
mn: фонтын хэмжээний товчоон

en: font size...
mn: фонтын хэмжээ

en: font style...
mn: фонтын стиль

en: from a file...
mn: файлаас..

en: from alphabetical list
mn: үсэг дарааллын жагсаалтаас...

en: from paste buffer
mn: хуулбарын буффер санах ойгоос ..

en: full screen
mn: бүтэн дэлгэц

en: full screen off
mn: бүтэн дэлгэц горимыг унтраа

en: full screen on
mn: бүтэн дэлгэц горимыг асаа

en: give the current image a new version-stamped name and save it under that name on disk.
mn: одоогийн зурганд шинэ хувилбараар тамгалагдсан нэр олгох, энэ нэртэйгээр нь дискэнд хадгалах

en: go behind
mn: ар тал руу очих

en: go to next card
mn: дараагийн карт руу очих

en: go to next project
mn: дараагийн төсөл рүү шилжих

en: go to previous card
mn: түрүүчийн карт руу очих

en: go to previous project
mn: өмнөх төсөл рүү шилжих

en: grab
mn: амжуулах

en: grab flood area from screen
mn: дэлгэцээс бөөн юм шүүрч авах

en: grab new graphic
mn: шинэ графикийг авах

en: grab rectangle from screen
mn: дэлгэцээс тэгш өнцөгт шүүрч авах

en: grab rubber band from screen
mn:  дэлгэцээс резинэн тууз шүүрч авах

en: grab with lasso from screen
mn:  дэлгэцнээс бугуйлаар шүүрч авах

en: gradient fill
mn: уусалттай дүүргэх

en: graphical imports
mn: график импорт

en: graphical view
mn: графикаар харах

en: grid visible when gridding
mn: торлолтын үед тор нь харагдаж байх

en: halo actions...
mn: цацрах агшинууд...

en: hand me tiles to fire this button
mn: энэ товчлуурыг асаахын тулд надад          өгөөч

en: height...
mn: өндөр...

en: help...
mn: тайлбар..

en: helps find menu items buried in submenus.
mn: дэд цэсэнд булаатай байгаа цэсийг олоход тусална

en: highlight color...
mn: тод өнгө...

en: holder for characters
mn: тэмдэгтүүд агуулах сав

en: horizontal resizing
mn: хэвтээ тэнхэлгийн хэмжээг өөрчлөх

en: how many siblings do you want?
mn: хэдэн орйрын төрөл хэрэгтэй вэ?

en: how to find more fonts...
mn: Шинэ үсэг яаж олох вэ...

en: if connected to the internet, use this to look up the definition of an English word.
mn: Интернэтэд холбогдсон бол, Англи үгний тодорхойлолтыг олж авахдаа үүнийг хэрэглэ.

en: if in full-screen mode, takes you out of it.
mn: хэрэв бүтэн дэлгэцийн горимд байгаа бол таныг энэ төлөвөөс гаргана.

en: if true, detailed movement of pens between display updates is ignored.  Thus multiple line segments drawn within a script may not be seen individually.
mn: хэрэв үнэн бол, дэлгэцийг сэргээн шинэчлэх үед үзэгний нарийн хөдөлгөөнийг үл тооцно. Тэгэхээр, скрипт дотор зурагдсан олон тооны шугамууд харагдахгүй байж болно

en: indicate cursor
mn: курсорыг харуулах

en: insert into movie
mn: кинонд оруулах

en: insertion point color...
mn: оруулах цэгийн өнгө..

en: inspect
mn: шалгах

en: inspect event recorder
mn: үйл явдал бичигчийг шалгах

en: inspect event roll
mn: үйл явдал хөврүүлэгчийг шалгах

en: inspect event tape
mn: үйл явдлын туузыг шалгах

en: inspect event theatre
mn: үйл явдлын хүрээлэнг шалгах

en: inspect model
mn: загварыг шалгах

en: inspect morph
mn: морфыг шалгах

en: inspect morph (in MVC)
mn:  морфыг шалгах (MVC-д)

en: inspect nav bar
mn: чиглүүлэгч баарыг шалгах

en: inspect owner chain
mn: эзэзмшигчийн       шалгах

en: inspect player
mn: тоглогчийг шалгах

en: inspect properties
mn: чанаруудыг шалгах

en: inspect sound recorder
mn: дуу бичигчийг шалгах

en: inspect world
mn: Орчныг шалгах

en: internal name
mn: дотоод нэр

en: interval:
mn: завсар:

en: isolate changes of this project
mn: энэ төслийн өөрчлөлтийг тусгаарла

en: italic
mn: итали маягийн

en: its governing pen trails drawn within
mn:  дотор нь зурагдсан үзэгний мөрийг удирдах

en: jump to project...
mn: төсөл рүү шилжих

en: jump to year...
mn: он руу шилжих

en: justified
mn: тэгшитгэх

en: keep changes made and close panel
mn: хийсэн өөрчлөлтөө хадгалж, самбарыг хаах

en: keyboard
mn: компьютерийн гар

en: keyboard focus color
mn: гарнаас хандах үеийн өнгө

en: layout
mn: үзүүлэн, гадаад байр байдал

en: left
mn: зүүн

en: left flush
mn: зүүн тийш шахаж байрлуулах

en: lets you view and change the system's standard library of graphics.
mn:  системийн стандарт график санг харах ба өөрчлөх боломжийг танд олгоно

en: linear gradient
mn: шугаман градиент

en: list centering
mn: жагсаалтыг голлуулах

en: list direction
mn: жагсаалтын чиглэл

en: list font...
mn: фонтийг жагсаа

en: list spacing
mn: орон зайн жагсаалт

en: load
mn: ачаалах

en: load a project from a file
mn: файлаас төслтъийг ачаалах

en: load as morph
mn: дүрс ачаалах

en: load as project
mn: төсөл маягаар ачаалах

en: load font from web...
mn: үсгийн санг вебээс татах...

en: load latest code updates via the internet
mn: програмын сүүлийн үеийн коодыг Интернэтээс ачаалах

en: load project from file...
mn: файлаас төслийг ачаалах

en: local host address
mn: дотоод компьютерийн хаяг

en: logarithm, base 10
mn: 10 суурьтай логарифм

en: make a sibling
mn: төрөл үүсгэх

en: make closable
mn: хаагддаг болгох

en: make draggable
mn: чирэгддэг болгох

en: make link to project...
mn: төсөлтэй холбогдох

en: make new drawing
mn: шинэ зураг үүсгэх

en: make next-to-topmost
mn: дараагийнхийг хамгийн дээд болгох

en: make own subclass
mn: өөрийн дэд ангийг үүсгэх

en: make scrollbar inboard
mn: хөврүүлэгчийг дотор байрлуул

en: make scrollbar retractable
mn: зөөвөрлөдөг хөврүүлэгч болгох

en: make unclosable
mn: хаагддаггүй болгох

en: make undraggable
mn: чирэгддэггүй болгох

en: mal-formed crostic file
mn: буруу хэлбэржсэн үгийн сүлжээний файл

en: margin change for
mn: зориулж гадаад талбарын өөрчлөлт

en: media
mn: орчин

en: message names (W)
mn: мессежийн нэр

en: method finder
mn: арга хайгч

en: model protocol
mn: загварын протокол

en: more smoothing
mn: бүүр гөлгөр

en: more...
mn: бусад ...

en: morph protocol
mn: морфын протокол

en: morph's SqueakPage property is out of date
mn: морфын SqueakPage онцлогуудын хугацаа дууссан

en: morphic project
mn: төсөл

en: mouse
mn: хулгана

en: mouse-down halo color
mn: хулганыг дарахад цацарсан өнгө гарна

en: mouse-down halo width:
mn: хулгана дарагдсан цацралттай өргөн:

en: mouse-over halo color
mn: цацарсан өнгө дээгүүр хулгана өнгөрөх

en: mouse-over halo width:
mn: хулгана өнгөрөх цацралттай өргөн

en: mouse-over halos
mn: хулгана-титэм дээгүүр

en: move
mn: зөө

en: move card
mn:  хөзрийг зөөх

en: move this color-picker to another position, and keep it on the screen until dismissed with the X button
mn: өнгөний холимогийг өөр газар зөөх ба Х товчлуураар болиултал дэлгэцэнд дээр байлгах

en: move to the left
mn: зүүн тийш хөдөлгөх

en: move to the right
mn: баруун тийш хөдөлгөх

en: move windows onscreen
mn:  цонхнуудыг дэлгэцэн дээр зөөвөрлөх

en: movie-clip player
mn: кино-клип тоглуулагч

en: movie...
mn: кино

en: mvc project
mn: төсөл

en: my {1}
mn: миний {1}

en: named
mn: нэрлэгдсэн

en: narrow
mn: хавчиг нарийн

en: natural logarithm
mn: натурал логарифм

en: new game
mn: шинэ тоглоом

en: new height of the bar
mn: баарны шинэ өндөр

en: new morph...
mn: шинэ морф..

en: next frame
mn: дараагийн кадр

en: no - delete icon but keep the project
mn: үгүй—иконыг устгах боловч төслийг байлга

en: no layout
mn: гадаад хэлбэр алга

en: no properties to inspect, sorry
mn: уучлаарай шалгах онцлогууд алга.

en: no versions available, sorry
mn: уучлаарай, ямар ч хувилбар алга.

en: no, let me reconsider
mn: үгүй, дахин авч үзэхийг минь зөвшөөрнө үү

en: none
mn: хоосон

en: normal
mn: энгийн

en: normally not necessary, but if you suspect that edits you have made in this event roll have not been fully appreciated by the event theatre, choose this to force the event theatre to reflect what you see in the event roll.
mn: Хэвийн үед шаардлагагүй хэдий ч, хэрэв таны хийсэн засваруудыг  үйл явдлын театр бүрэн үнэлээгүй байж магадгүй мэт танд санагдаж байгаа бол үүнийг сонгож үйл явдал хөврүүлэгч дотор юу харахаа тодруулж болно.

en: nothing recorded yet
mn: юу ч бичигдээгүй байна

en: now choose the color you want to replace it with
mn: одоо, орлуулах гэж байгаа өнгөө сонго

en: objects (o)
mn: объектууд (о)

en: obtain some intriguing data about the vm.
mn: VM тухайн зарим сонирхол татсан өгөгдлийг авах

en: oops, this menu is a for a morph that
    has been replaced, probably because a
    "look like" script was run.  Please dismiss
    the menu and get a new one!.  Sorry!
mn: Өөх, энэ цэс чинь орлуулсан дүрслэлд зориулсан юм байна. 
    яагаад гэвэл – учир нь “адил харагдах
    програм нь ажилласан юм. Энэ цэ
    сийг орхиод шинийг авъя. Уучлаарай.

en: opaque
mn: бүрхэг

en: open a code editor on the method that defines this menu
mn: энэ цэсийг тодорхойлж байгаа аргын коод-редакторыг нээх

en: open a full property sheet
mn: Бүх онцлогийн хуудсыг нээх

en: open a horizontal piano-roll-like tool for the viewing and editing the events of this event theatre.
mn:  нь үйл явдлын хүрээлэнгийн байдлыг харуулах,засварлах хэвтээ риано хэлбэрийн хэрэгсэл нээх

en: open a main properties panel for the morph
mn: тухайн дүрийн үндсэн чанарын самбарыг нээх

en: open crostic file...
mn: сүлжээний файлыг нээх...

en: open editing
mn: засварыг нээ

en: open for editing
mn: засварлахаар нээх

en: open for score-editing
mn: оноог засварлах горимыг нээх

en: open in recording theatre
mn: бичлэгийн театрыг нээх

en: open process browser
mn: процесс хайгчийг нээх

en: open project from file
mn: тухайн file-аас төслийг нээх

en: open to drag & drop
mn: чирч буулгахыг нээх

en: open...
mn: нээх...

en: origin-at-center
mn: төв дэх эхлэл

en: package-pane browser
mn: пакет задлагч

en: painting...
mn: зурах

en: parse event tape
mn: үйл явдлын туузны хэл зүйн шинжилгээ

en: parts bin
mn: деталийн сав

en: parts window controls...
mn: Деталийн цонхны удирдлага

en: pause
mn: завсарлага

en: pen color
mn: үзэгний өнгө

en: pen size
mn: үзэгний хэмжээ

en: pen trails
mn: үзэгний мөр

en: pen trails...
mn: зэгний мөр

en: pen-trail arrowhead size...
mn: үзэгний мөрийн сумантолгойн хэмжээ

en: perform a full garbage-collection and report how many bytes of space remain in the image.
mn: хогийн бүрэн цуглуулга хийхэд бэлдэх, хэр хэмжээний байтаар тооцогдох орон зай зурагт үлдсэнийг мэдэгдэнэ.

en: personalize...
mn: хувь хүнийх болгох..

en: place into a column
mn: багананд байрлуулах

en: place into a row
mn: мөрөнд байрлуулах

en: play
mn: тоглуул

en: play again
mn: дахин тоглох

en: play loop
mn: тойргоор тасралтгүй тоглуул

en: play once
mn: нэг удаа тоглуул

en: play the event in isolation.
mn: энэ үйл явдлыг тусгаарлан тоглуулах

en: playback at button position
mn: товчлуурын байрлалаас тоглуулах

en: playback at container origin
mn: агуулахын эхнээс тоглуулах

en: playback at screen center
mn: дэлгэцийн төвд тоглуулах

en: playfield
mn: тоглолтын талбай

en: playfield options...
mn: тоглолтын талбайн опцууд

en: plug all to model
mn: бүгдийг загварт зоож өгөх

en: plug all to model slots
mn: бүгдийг загварын сууринд зоож өгөх

en: plug mouseDown to model
mn: загварт хулганаДарахыг зоож өгөх

en: plug mouseDown to model slot
mn: загварын сууринд хулганаДарахыг зоож өгөх

en: plug mouseMove to model
mn: загварт хулганаХөдлөхийг зоож өгөх

en: plug mouseMove to model slot
mn: загварт хулганаХөдлөхыг зоож өгөх

en: portrait (tall)
    landscape (wide)
mn: хөрөг (босоо)
    байгаль (хэвтээ)

en: post-playback feature
mn: тоглолтын дараахи онцлогууд

en: preferences...
mn: давуу онцлогууд

en: present a menu of potential embeddeding targets for this object, and embed it in the one chosen.
mn: энэ объектын гарцаагүй суурилагдсан-нэгтгэсэн байнуудын-зорилгуудын цэсийг танилцуулах,  мөн түүнийг нэг сонголт руу нэгтгэх

en: previous frame
mn: өмнөх кадр

en: previous project
mn: өмнөх төсөл

en: print PS to file...
mn: жич-г файлд хадгалах

en: print Postscript to file...
mn: жич тайлбарыг файл руу гаргах

en: progress color...
mn: өнгийг сайжруулах

en: progress value...
mn: утгыг өсгөх

en: projects...
mn: төслүүд

en: propagate changes upward
mn: өөрчлөлтийг дээш нь тараах

en: property sheet
mn: онцлог шинж чанарын хуудас

en: proportional layout
mn: пропорциональ гадаад хэлбэр

en: provide clipping
mn: бэхлэх боломж олгох

en: purge undo records
mn: бичлэг хийхээ болихыг цэвэрлэх

en: put in a window
mn: цонхон дотор тавих

en: put up a list of all projects, letting me choose one to go to
mn: бүх төслийг жагсаалтыг гаргах, нэгий нь сонгоод очих боломжийг надад олгох

en: put up a menu offering many controls over appearance.
mn:  төрөл бүрийн удиридлагуудыг санал болгодог цэсийг гаргах

en: put up an editible list of convenient expressions, and evaluate the one selected.
mn:  эвтэйхэн илэрхийлэлийн засварлагдах жагсаалтыг гаргах, сонгосон нэгийг боловсруулах

en: puts up a menu of useful items for updating the system, determining what version you are running, and much else
mn: систем сэргээх, ажиллаж байгаа хувилбар болон бусад ашигтай зүйлсийн цэсийг гаргах

en: puts you in full-screen mode, if not already there.
mn: хэрэв та бүтэн дэлгэцийн горимд байгаагүй бол таныг энэ горимд оруулна.

en: query
mn: лавлах

en: quit
mn: гарах

en: quit out of Squeak.
mn:  Squeak –ээс гарах

en: quote from Squeak
mn: Хяхтнаа ишлэл

en: radial gradient
mn: цацраг градиент

en: recent log file...
mn: ссүлчинй бүртгэлийн файл

en: recently logged changes...
mn: сүүлд бүртгэгдсэн өөрчлөлт

en: recolor pixels of color
mn: өнгөний пикселүүдийг дахин будах

en: record voice during event recording
mn: үйл явдлыг бичиж байхдаа дууг бичих

en: rectangular bounds
mn: тэгш өнцөгт хүрээ

en: redraw screen (r)
mn: дэлгэцийг дахин зурах

en: reduce
mn: хумих

en: reduce color palette
mn: өнгөний нийлүүрийг багасгах

en: remove any pigment laid down on the desktop by objects moving with their pens down.
mn: үзэг буулгаатай үед, дэлгэцэн дээр объектуудыг хөдөлгөснөөс   үүсэх дэлгэцийн дурын толбыг арилгана.

en: remove event-roll
mn: үйл явдлын арилгах

en: remove mouse up action
mn: хулганы даралт дээш болох үйлдлийг арилгах

en: remove navigatorFlap
mn: чиглүүлэгчХавхаг аригах

en: remove selection
mn: сонголтыг арилга

en: remove sugar navigatorFlap
mn: sugar чиглүүлэгчХавхаг аригах

en: remove suppliesFlap
mn: хангамжХавхаг арилгах

en: remove text from the button
mn: товчлуураас текстийг арилгах

en: remove the button properties of this morph
mn: энэ дүрийн товчлуурын чанарыг арилгах

en: repaint
mn: дахин зурах

en: repaint the screen -- useful for removing unwanted display artifacts, lingering cursors, etc.
mn: дэлгэцийг дахин будах— үлдэгдэл, гацсан курсор г.м арилгахад хэрэгтэй

en: reset forward-direction
mn: урагшаа-чиглэлийг анхны төлөвт оруулах

en: reset...
mn: анхны төлөвт оруулах...

en: resist being deleted
mn: эсэргүүцэж байсан юмс устлаа

en: resist being picked up
mn: эсэргүүцэхэд бэлэн байлгах

en: resize
mn: хэмжээг өөрчлөх

en: resize
mn: хэмжээг өөрчлөх

en: resize to fit
mn: дүүргэх хэмжээг дахин өгөх

en: restore base graphic
mn: суурь графикийг сэргээн босгох

en: restore display (r)
mn: дэлгэцийг буцааж сэргээх (r)

en: restore original aspect ratio
mn: дэлгэцийн харьцааг сэргээх

en: restore original color
mn: оригинал өнгийг сэргээх

en: retrofit to event-theatre
mn: үйл явдлын театрт хамаарах өөрчлөлт

en: return to the most-recently-visited project
mn: байнга харьцдаг төсөл рүү буцаж очих

en: reverse direction
mn: буцах-гэдрэг чиглэл

en: reverse table cells
mn: хүснэгтийн үүрүүдийг урвуулах

en: revert to saved copy
mn: хадгалсан хуулбартаа буцаж очих

en: revert to version...
mn: ... хувилбар руу буцах

en: rewind
mn: буцааж эргүүлэх

en: right
mn: баруун

en: right flush
mn: баруун тийш шахаж байрлуулах

en: roman numerals
mn: ром цифрүүд

en: rotate
mn: эргүүлэх

en: rotate anticlockwise
mn: цагийн зүүний эсрэг эргүүлэх

en: rotate clockwise
mn: цагийн зүүний дагуу эргүүлэх

en: round corners
mn: дугуй булангууд

en: rubber band cells
mn: резинэн-уян харимхай туузан үүр

en: save
mn: хадгал

en: save and quit
mn: хадгалаад гарах

en: save as new version
mn: шинэ хувилбараар хадгалах

en: save as resource
mn: нөөц маягаар хадгалах

en: save as...
mn: ...гэж хадгалах

en: save for future revert
mn: ирээдүйн буцалтанд зориулж хадгалах

en: save morph as prototype
mn: морфыг загвар-прототип маягаар хадгалах

en: save morph in file
mn: морфыг файлд хадгалах

en: save on server (also makes a local copy)
mn: сервер дээр хадгалах (дотроо мөн хуулбарыг үүсгэнэ)

en: save project on file...
mn: төслийг файл болгон хадгалах

en: save project on local file only
mn: төслийг зөвхөн өөртөө хадгалах

en: save space by removing all the undo information remembered in all projects.
mn: бүх төсөлд хадгалагдаж үлдсэн бүх буцсан мэдээллийг арилгаж зай үүсгэх

en: save the current image on disk, and quit out of Squeak.
mn: одоогийн зургийг дискэнд хадгалаад, Squeak-ээс гарах

en: save the current version of the image on disk
mn: энэ зургийн одоогийн хувилбарыг дискэнд хадгалах

en: save the current version of the image on disk under a new name.
mn:  энэ зургийн одоогийн хувилбарыг өөр нэрийн доор дискэнд хадгалах

en: save this project on a file
mn: энэ төслийг файлд хадгалах

en: save to a different server
mn: өөр серверт хадгалах

en: save world as morph file
mn: Орчныг морф маягаар хадгалах

en: screen
mn: дэлгэц

en: script
mn: скрипт-программ

en: scroll bar on left
mn: зүүн тийш хөврүүл

en: scroll bar on right
mn: баруун тийш хөврүүл

en: see if server version is more recent
mn: серверийн хувилбар шинэхэн эсэхийг үзэх

en: see if server version is more recent...
mn: серверийн хувилбар илүү шинэ байвал харах

en: send contents back to donor
mn: хандивлагчид агуулгыг буцаан илгээх

en: send to back
mn: ар тал руу буцаах

en: send top window to back (\)
mn: оройн цонхыг ар тал руу зөөх

en: set X range
mn: Х хязгаарыг тавь

en: set Y range
mn: Ү хязгаарыг тавь

en: set as background
mn: арын дэвсгэр болгож тогтоох

en: set author initials...
mn: зохиогчийн овог нэрийг тавих

en: set balloon help
mn: дэлгэрэнгүй тайлбарыг үүсгэх-тогтоох

en: set baseline
mn: суурь шугамыг тогтоох

en: set color
mn: өнгө тавих

en: set desktop color...
mn: арын өнгийг тавих

en: set display depth...
mn: дэлгэцийн гүнг тавих

en: set gradient color...
mn: ууссан өнгийг тавих

en: set language...
mn: хэлийг тавих

en: set mouseDown selector...
mn: хулганаДарах сонгуурыг тавих

en: set mouseMove selector...
mn: хулганаХөдлөх сонгуурыг тавих

en: set mouseUp selector...
mn: хулганаСуллах сонгуурыг тавих

en: set page sound
mn: хуудасны дууг тавих

en: set page visual
mn: хуудасны дүрс тавих

en: set real joystick number (now {1})
mn: бодит жойстикийн дугаар

en: set rotation center
mn: эргэлтийн төвийг тогтоох

en: set rotation style
mn: эргэлтийн стилийг тогтоох

en: set target
mn: зорилго суулгах

en: set target...
mn: байг тогтоох

en: set variable name...
mn: хувьсагчийн нэрийг хадгалах

en: shadow color...
mn: сүүдрийн өнгө

en: shadow offset...
mn: сүүдэрийн шилжилт

en: show actions
mn: үйлдлийг харуулах

en: show application view
mn:  хэрэглээний үзэмжийг харуулах

en: show background objects
mn: дэвсгэрийн объектыг харуулах

en: show caption
mn: гарчигийг харуулах

en: show cipher help
mn: шифрлэгчийн тухай тайлбар

en: show cipher hints
mn: шифрлэгчийн санааг харах

en: show crostic errors
mn: сүлжээний алдааг харуулах

en: show crostic help
mn: үгийн сүлжээний тайлбарыг харуулах

en: show crostic hints
mn: сүлжээний санааг харуулах

en: show designations
mn: зориулалтыг харуулах

en: show errors
mn: алдааг харуулах

en: show factory view
mn: үйлдвэрийн үзэмжийг харуулах

en: show final picture
mn: төгсгөлийн зургийг харуулах

en: show foreground objects
mn: урд талын дэвсгэрийн объектуудыг харуулах

en: show handles
mn: бариулыг харуулах

en: show help
mn: тайлбар үзүүлэх

en: show hints
mn: санааг харуулах

en: show initial picture
mn: эхний зургийг харуулах

en: show project hierarchy
mn: төслийн эрэмбэ дарааллыг харуулах

en: show shadow
mn: сүүдрийг харуулах

en: show this theatre's script in a piano-roll-like format for visualizaitoin and editing.
mn: дүрслэн харуулах болон засварлахад зориулсан энэ форматын харуулах

en: show thumbnails
mn: хар зурагнуудыг үзүүл

en: show whole world view
mn: бүхэл ертөнцийн үзэжмйиг харуулах

en: show-source menu
mn: үүсгүүрийг үзүүл цэс

en: show/hide voice controls
mn: дуу хоолойны удирдлагыг үзүүлэх/далдлах

en: shows selected color
mn: сонгосон өнгийг харуулна

en: shrink event tape
mn: үйл явдлын туузыг шахах

en: simple change sorter
mn: энгийн өөрчлөлт эрэмблэгч

en: smooth image
mn: зөөлөн маягийн зураг

en: solid fill
mn: цул дүүргэлт

en: space left
mn: зай үлдэв

en: specify dashed line
mn: таасархай шугамыг тодорхойл

en: square root of the argument
mn: аргументын квадрат язгуур

en: stagger: new windows positioned so you can see a portion of each one.
                    tile: new windows positioned so that they do not overlap others, if possible.
mn: тус бүрийнх нь хэсгийг харах боломжтой шинэ цонхнууд
    Хавтан: хэрэв боломжтой бол нэг нь нөгөө дээрээ давхарлаагүй шинэ цонхнууд

en: standard arrows
mn: стандарт сумнууд

en: standard graphics library
mn: стандарт график сан

en: start MessageTally
mn: МессежТооцоо эхлэх

en: start drawing again
mn: дахин зурж эхлэх

en: start stepping again
mn: дахин алхаж эхлэх

en: start/browse MessageTally
mn:  МессежТооцоо эхлэх/хайх

en: startDrag
mn: Чирэлт Эхлэх

en: stay up
mn: бос

en: stop playing
mn: тоглохыг зогсоо

en: struck out
mn: цохилттой

en: submorphs...
mn: дэд морф..

en: summary of keyboard shortcuts.
mn: гарны товчлолын товчоон

en: summary of names and sizes of available fonts.
mn: байгаа фонтын нэр ба хэмжээний товчоон

en: supply initials to be used to identify the author of code and other content.
mn: програмын зохиогч болон бусад агуулгыг тодруулахад хэрэглэгдэх мэдээллээр хангах

en: system fonts...
mn: системийн фонт..

en: table layout
mn: хүснэгтийн гадаад төрх

en: telemorphic...
mn: телеморф

en: text anchor
mn: тесктийн зангуу

en: text auto fit
mn: текстийг автоматаар дүүргэх

en: text color...
mn: текстийн өнгө

en: text highlight color...
mn: текст тодруулах өнгө..

en: text margins...
mn: текстийн гаднах талбар

en: text properties...
mn: бичлэгийн шинж чанар...

en: text wrap to bounds
mn: текстийг хүрээнд захируулан эргүүлэх

en: textual view
mn: текстээр харах

en: the argument multiplied by itself
mn: өөрөөр нь үржүүлсэн аргумент

en: the argument times itself, times itself again
mn: аргумент дахин аргумент ахиад

en: the integer closest to the argument.
mn: аргументэд хамгийн ойр бүхэл тоо

en: the integer nearest to the argument toward zero
mn: тэг рүү чиглэлд аргументэд хамгийн ойр бүхэл тоо

en: the negative of the argument
mn: аргументийн сөрөг утга

en: the number of degrees equivalent to the argument which is assumed to be expressed in radians
mn: радианаар хэмжигдэх гэж байгаа аргументтай эквивалент градусын тоо

en: the number of radians equivalent to the argument, which is expressed in degrees.
mn:  градусаар хэмжигдэх гэж байгаа аргументтай эквивалент радианы  тоо

en: the product of all the whole numbers between 1 and the argument
mn: 1 ба аргументын хооронд орших бүх тооны үржвэр

en: there are no scripted players
mn: скриптээр бичигдсэн тоглогч алга

en: there are no scripts in this project!
mn: энэ төсөлд скрипт огт алга

en: this already *was* your baseGraphic
mn: энэ чинь ер нь таны baseGraphic байж

en: tile browser
mn: хайгч

en: tile representing this object
mn: Энэ объектын танилцуулгын хавчуурга-пайз хийх

en: top
mn: орой-үзүүр

en: top left
mn: зүүн дээд

en: top right
mn: баруун дээд

en: track real joystick
mn: бодит жойстикийг явуулах

en: transcript (t)
mn: хуулбар

en: translatable
mn: орчуулагдах боломжтой

en: translations...
mn: хөрвүүлэлт..

en: trignometric sine, argument in degrees
mn: тригонометрын синус, аргумент нь градусаар

en: trigonometric cosine, argument in degrees
mn: тригонометрын косинус, аргумент нь градусаар

en: trigonometric cosine, argument in radians
mn:  тригонометрын косинус, аргумент нь градусаар

en: trigonometric sine, argument in radians
mn:  тригонометрын синус, аргумент нь радианаар

en: trigonometric tangent, argument in degrees
mn:  тригонометрын тангенс, аргумент нь градусаар

en: trigonometric tangent, argument in radians
mn:  тригонометрын тангенс, аргумент нь радианаар

en: turn off smoothing
mn: толийлгохоо боль

en: turn on smoothing
mn: толийлгох

en: turning sound off will completely disable Squeak's use of sound.
mn: дууг унтрааснаар Squeak-ийн дууны хэрэглээг бүрмөсөн хорьно

en: underlined
mn: доогуур зураастай

en: undo (z)
mn: буцаан хүчингүй болгох(z)

en: unlock "{1}"
mn: "{1}"-г онгойлгох

en: unlock all contents
mn: бүх агуулгыг онгойлгох

en: unlock...
mn: ... онгойлгох-түгжээг нээх

en: unrecognized image file format
mn: зургийн файлын формат танигдахгүй байна

en: update code from server
mn: серверээс коодыг шинэчлэх

en: update continuously
mn: тасралтгүй сэргээн шинэчлэх

en: update cursor
mn: курсорыг шинэчлэн сэргээх

en: update from resource
mn: нөөцөөс сэргээх

en: update only at end
mn:  зөвхөн төгсгөлд нь сэргээн шинэчлэх

en: update scrollbar
mn: хөврүүлэгчийг шинэчлэн сэргээх

en: url of a place to store this object.
    Must begin with file:// or ftp://
mn: Энэ объектыг хадгалах url.  file:// эсвэл ftp://-аар эхлэх ёстой.

en: use default gray look
mn: анхдагч саарал харагдалтыг хэрэглэх

en: use default green look
mn:  анхдагч ногоон харагдалтыг хэрэглэх

en: use gridding
mn: торлолт хэрэглэх

en: use texture background
mn: хээтэй ар-дэвсгэр хэрэглэх

en: useful expressions
mn: ашигтай илэрхийллүүд

en: vertical resizing
mn: босоо тэнхэлгийн хэмжээ өөрчлөх

en: view and change various options.
mn: төрөл бүрийн опцуудыг харах, өөрчлөх

en: view the global repository called ImageImports; you can easily import external graphics into ImageImports via the FileList
mn:  ImageImports нэртэй глобал санг үзэх: ФайлЖагсаалтыг ашиглан гадаад графикийг ImageImports руу оруулж боолно

en: viewer
mn: Үзэгч

en: viewer for Morph
mn: Морфын Үзүүлэгч

en: viewer for Player
mn: Тоглогчийн үзүүлэгч

en: vm statistics
mn: vm статистик

en: when "locked", I am inert to all user interactions
mn: ”түгжээтэй” үед, бүх хэрэглэгчийн харилцан үйлчлэлд Би оролцохгүй

en: whether I am open to having objects dropped into me
mn:  над руу унагасан объектуудыг авахын тулд Би нээгдэх эсэх

en: whether I should be reistant to easy deletion via the pink X handle
mn: ягаан Х баригчаар дамжуулан хялбар устгалтанд Би эсэргүүцэх ёстой эсэх

en: whether I should be resistant to a drag done by mousing down on me
mn:  над дээрх хулганы даралтаар чирэлт хийгдсэнд  Би эсэргүүцэх ёстой эсэх

en: whether direction handles are shown with the halo
mn: чиглэл баригчид энэ титэмтэй харагдах эсэх

en: whether my corners should be rounded
mn: миний булангууд дугуй байх ёстой эсэх

en: whether the parts of objects within me that are outside my bounds should be masked.
mn: надад байгаа объектын хэсгүүд масклагдах-нууцлагдах ёстой эсэх

en: whilePressed
mn: Дарагдсан үед

en: window color...
mn: цонхны өнгө

en: window colors...
mn: цонхны өнгө..

en: window menu
mn: цонхны цэс

en: windows
mn: цонхнууд

en: windows...
mn: цонх..

en: workspace (k)
mn: ажлын талбар-орон зай

en: world
mn: ертөнц

en: world menu help
mn:  орчлон  цэсийн тайлбар

en: world scale and clip...
mn: орчны-ертөнцийн-хаанчлалын масштаб ба хавчаар

en: wrap centering
mn: голлуулахыг эргүүлэх

en: wrap direction
mn: буцааж эргүүлэх чиглэл

en: write the world into a postscript file
mn: энэ ертөнцийг-орчинг нэмэлт файлд бичих

en: yes - delete icon and delete the project
mn: тийм—икон бболон төслийг устга

en: yes, abandon this Event Theatre
mn: тийм, энэ тэмцээний театрийг орьхё доо
