eToys - en to hi translation catalogue (697 entries)

en: 
    (currently {2})
hi: 
    (वर्तमान में {2})

en: 
    Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
hi: 
    प्रत्येक पंक्ति एक वस्तु का प्रतिनिधित्व करता है, या परियोजना में "प्लेयर" का.
    प्लेयर संबधी मेन्यू विकल्प प्राप्त करने के लिए मेन्यू प्रतीक में क्लिक करें.
    इसका स्थान देखने के लिए प्लेयर के चित्र पर क्लिक करें.
    प्लेयर के प्रदर्शक को खोले के लिए टर्किश आँख पर क्लिक करें.
    प्लेयर के नाम पर इससे संबंधित टाइल प्राप्त करने के लिए क्लिक करें.

en: 
    and the object formerly known by this name
    is now called
hi: 
    और इस नाम से जाना जाने वाला वस्तु
    अब कहलाएगा

en:  Apply changes to entire text
hi:  परिवर्तनों को सारे पाठ में लागू करें

en:  Auto-Fit
hi:  स्वतः फिट

en:  Drop shadow color
hi:  ड्रॉप छाया रंग

en:  Gradient fill
hi:  अनुपातिक भरना

en:  Lock
hi:  तालाबंद

en:  Radial gradient
hi:  रेडियल अनुपात

en:  Rounded corners
hi:  गोलीय किनारा

en:  Solid fill
hi:  ठोस भरना

en:  Sticky
hi:  स्टिकी

en:  Wrapping
hi:  समेटना

en:  card(s) added
hi:  कार्ड जोड़े

en:  card(s) and all of their data?
hi:  कार्ड तथा उनके सभी डाटा?

en:  dragNdrop
hi:  खीचें-व-छोड़ें

en:  or
hi:  या

en:  to
hi:  को

en: 's
hi: का

en: (none)
hi: (कुछ नहीं)

en: 2nd gradient color
hi: 2रा ग्रेडियंट रंग

en: : exception in script
hi: : स्क्रिप्ट में एक्सेप्शन

en: A "stack" is a place where you can create, store, view and retrieve data "fields" from a set of "cards".  Data that you want to occur on every card (such as a name and an address in an Address Stack) are represented by objects such as "Simple Text", "Fancy Text", and "Scrolling Text" that you obtain from the Stack Tools flap.
    
    When you look at a card in a Stack, you may be seeing three different kinds of material.  Press the § button in the stack's controls to see the current designations, and use the "explain designations" to get a reminder of what the three different colors mean.
    ·  Things that are designated to be seen on every card, and have the same contents whichever card is being shown. (green)
    ·  Things that are designated to be seen on every card, with each card having its own value for them. (orange)
    ·  Things that are designated to occur only on the particular card at hand. (red)
    
    Use the "stack/cards" menu (in an object's halo menu) to change the designation of any object.  For example, if you have an object that is private to just one card, and you want to make it visible on all cards, use "place onto background".  If you further want it to hold a separate value for each separate card, use "start holding separate data for each instance".
    
    The normal sequence to define a Stack's structure is to obtain a blank Stack, then create your fields by grabbing what you want from the Stack Tools flap and dropping it where you want it in the stack.  For easiest use, give a name to each field (by editing the name in its halo) *before* you put it onto the background..  Those fields that you want to represent the basic data of the stack need to be given names, placed on the background, and then told to hold separate data.
    
    When you hit the + button in a stack's controls, a new card is created with default values in all the fields.  You can arrange for a particular default value to be used in a field -- do this either for one field at a time with "be default value on new card", or you can request that the all the values seen on a particular card serve as default by choosing "be defaults for new cards" from the stack's · menu.
    
    It is also possible to have multiple "backgrounds" in the same stack -- each different background defines a different data structure, and cards from multiple backgrounds can be freely mixed in the same stack.
    
    Besides text fields, it is also possible to have picture-valued fields -- and potentially fields with data values of any other type as well.
hi: "ढेर" एक ऐसी जगह है जहां आप "कार्ड" के सेट से डाटा "क्षेत्र" बनाने, भंडारित करने, देखने और डाटा पुनः प्राप्त कर सकते हैं. डाटा जो आप चाहते हैं कि हर कार्ड में हो (जैसे कि ढेर में नाम और पता) जो वस्तुओं जैसे कि "सरल पाठ", "बढ़िया आलेख" और "स्क्रॉल पाठ" का प्रतिनिधित्व कर रहे हैं जिन्हें आपने ढेर औजार फ्लैप से प्राप्त किया है. 
    
    जब आप एक ढेर में एक कार्ड को देखेंगे, आप सामग्री के तीन विभिन्न प्रकार देख रहे होंगे. ढेर नियंत्रक पर § बटन को दबाएँ वर्तमान डेजिग्नेशन देखने के लिए, और "डेजिग्नेशन समझाएँ" का प्रयोग तीन अलग अलग रंगों के क्या अर्थ है इसका रिमाइंडर पाने के लिए करें. 
    · चीजें जिन्हें निर्दिष्ट किया गया है कि वे प्रत्येक कार्ड पर दिखें, और एक ही सामग्री रखें भले ही जो भी कार्ड दिखाया जा रहा हो. (हरा) 
    · चीजें जिन्हें निर्दिष्ट किया गया है कि वे प्रत्येक कार्ड पर दिखें, प्रत्येक कार्ड पर उनके अपने मूल्य हों. (नारंगी) 
    · चीजें जिन्हें निर्दिष्ट किया गया है कि वे हाथ के किसी विशिष्ट कार्ड पर हों. (लाल) 
    
    प्रयोग करें "ढेर/कार्ड" मेन्यू (किसी वस्तु के हालो मेन्यू में), किसी भी वस्तु के पदनाम को बदलने के लिए. उदाहरण के लिए, यदि आपके पास एक वस्तु है जो सिर्फ एक ही कार्ड से निजी है, और आप इसे सभी कार्ड पर दिखे ऐसा चाहते हैं तो प्रयोग करें "पृष्ठभूमि पर रखें". यदि आप भविष्य में इसे एक अलग कार्ड के रूप में एक अलग मूल्य का रखना चाहते हैं तो प्रयोग करें "प्रत्येक इंस्टैंस के लिए अलग डाटा रखना शुरू करें". 
    
    किसी ढेर की संरचना को परिभाषित करने के लिए सामान्य अनुक्रम रिक्त ढेर प्राप्त करना है, तो आप अपना क्षेत्र बना सकते हैं  स्टैक औजार फ्लैप से जो चाहते हैं उसे पकड़ कर और ढेर में जहाँ आप चाहते हैं वहाँ छोड़कर. आसान उपयोग के लिए, प्रत्येक क्षेत्र के लिए एक नाम दें (इसके हालो में नाम को संपादित कर) इससे *पहले* कि आप पृष्ठभूमि पर रखें.. वे क्षेत्र जहाँ आप ढेर का मूल डाटा का प्रतिनिधित्व चाहते हैं नाम दिया जाना आवश्यक है, पृष्ठभूमि पर रखा जाना चाहिए, और तब अलग डाटा रखने को कहा जाना चाहिए. 
    
    जब आप ढेर के नियंत्रक के + बटन को दबाते हैं, एक नया कार्ड बनाया जाता है जिसमें सभी क्षेत्रों में डिफ़ॉल्ट मान होता है. आप एक विशेष डिफ़ॉल्ट मूल्य की व्यवस्था कर सकते हैं जो क्षेत्र में प्रयुक्त हो सकते हैं -- या तो इसे एक क्षेत्र के लिए एक बार में "नए कार्ड पर डिफ़ॉल्ट मूल्य हों" के साथ करें, या आप अनुरोध कर सकते हैं कि सभी मूल्य जो विशिष्ट कार्ड पर देखे गए हैं वे डिफ़ॉल्ट के रूप में सेवा दे सकते हैं "नए कार्ड के लिए डिफ़ॉल्ट हों" का चयन ढेर के मेन्यू से करने पर
    
    यह भी संभव है कि एक ही ढेर में बहुत सी "पृष्ठभूमि" हो -- प्रत्येक भिन्न पृष्ठभूमि एक अलग डाटा संरचना को परिभाषित करता है, और एकाधिक पृष्ठभूमि से कार्डों को आसानी से उसी ढेर में मिलाया जा सकता है. 
    
    पाठ क्षेत्रों के अलावा, यह भी संभव है कि चित्-मूल्यवान क्षेत्र रखें -- और किसी अन्य प्रकार की डाटा मूल्यों के साथ अन्य किस्म के संभावित क्षेत्र भी.

en: A Kedama World with pre-made components
hi: पूर्व-निर्मित अवयवों के साथ केडामा विश्व

en: A Scriptable button
hi: स्क्रिप्ट करने योग्य बटन

en: A button that takes the user to the next card in the stack
hi: एक बटन जो प्रयोक्ता को ढेर में अगले पत्ते तक ले जाता है

en: A button that takes the user to the previous card in the stack
hi: एक बटन जो प्रयोक्ता को ढेर में पिछले पत्ते तक ले जाता है

en: A button to use with tile scripting; its script will be a method of its containing playfield
hi: टाइल स्क्रिप्टिंग के साथ प्रयोग में एक बटन; इसका स्क्रिप्ट इसके प्लेफ़ील्ड से युक्त विधि का होगा

en: A button whose script will be a method of the background Player
hi: एक बटन जिसका स्क्रिप्ट पृष्ठभूमि प्लेयर के लिए एक विधि होता है

en: A database of any sort -- slide show, rolodex, and any point in between
hi: किसी भी तरह का एक डाटाबेस - स्लाइड शो, रोलोडेक्स या इनके बीच कोई भी बिन्दु

en: A multi-card data base
hi: मल्टी-कार्ड डाटा बेस

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.
hi: ढेर के लिए संख्या रीडआउट. वर्तमान मूल्य दिखाता है. क्लिक करें तथा मूल्य टाइप करें.

en: A number readout for a Stack.  Shows current value.  Click and type the value.  Shift-click on title to edit.
hi: ढेर के लिए संख्या रीडआउट. वर्तमान मूल्य दिखाता है. क्लिक करें तथा मूल्य टाइप करें. शीर्षक पर शिफ़्ट क्लिक करें संपादन हेतु.

en: A random-number tile for use with tile scripting
hi: इस टाइल स्क्रिप्टिंग के साथ प्रयोग करने के लिए रेंडम-नंबर टाइल

en: A searchable source of new objects.
hi: नई वस्तुओं के लिए ढूंढने लायक स्रोत.

en: A tile holding a plain number
hi: एक टाइल जो सादा संख्या रखता है

en: A tile representing a function call.  Click on the function name or the arrows to change functions.
hi: एक टाइल जो फंक्शन काल का प्रतिनिधित्व करता है. फंक्शन बदलने के लिए फंक्शन नाम या तीर पर क्लिक करें.

en: A tile representing the object being scripted
hi: एक स्क्रिप्ट की जाती वस्तु का प्रतिनिधित्व करती एक टाइल

en: A tile that will produce a random number in a given range
hi: एक टाइल जो दिए गए सीमा में बेतरतीब संख्या बनाता है

en: A tile that will produce a random number in a given range.
hi: एक टाइल जो दिए गए सीमा में बेतरतीब संख्या बनाता है.

en: A tool allowing you to monitor and change the status of all scripts in your project
hi: आपकी परियोजना में सभी स्क्रिप्ट की स्थिति व परिवर्तनों को मॉनीटर करने की स्वीकृति देने वाला एक औजार

en: A tool showing all the players in your project
hi: अपनी परियोजना में सभी प्लेयरों को दिखाने का औजार

en: A tool that lets you control all the running scripts in your world
hi: एक औजार जो आपको आपके विश्व में चल रहे सभी स्क्रिप्ट को नियंत्रित करने देता है

en: A tool that lets you find out about all the players used in this project
hi: एक औजार जो आपको इस परियोजना में प्रयोग किए गए प्लेयरों को ढूंढने देता है

en: A tool that lets you navigate back to recently-visited projects
hi: एक औजार जो आपको हाल ही में भ्रमण किए गए परियोजनाओं में वापस नेविगेशन करने देता है

en: A tool that lets you see and control all the running scripts in your project
hi: एक औजार जो आपको आपकी परियोजना में चल रहे सभी स्क्रिप्ट को देखने व नियंत्रित करने देता है

en: A tool that lets you see and manage all the sounds in the sound library
hi: एक औजार जो आपको ध्वनि लाइब्रेरी में सभी ध्वनियों को देखने व प्रबंधित करने देता है

en: A window set up for simple scripting.
hi: सामान्य स्क्रिप्टिंग के लिए विंडो सेट अप.

en: Accept
hi: स्वीकृत

en: Add a new card after this one
hi: इसके बाद एक नया कार्ड जोड़ें

en: Add a new patch variable
hi: नया पैच वेरिएबल जोड़ें

en: Add a new script that will work for this object and all of its siblings
hi: एक नया स्क्रिप्ट जोड़ें जो इस परियोजना तथा इसके सभी भाइयों के लिए कार्य करे

en: Add a new turtle
hi: नया टर्टल जोड़ें

en: Add a new variable to this object and all of its siblings.  You will be asked to supply a name for it.
hi: इस वस्तु और उसके भाइयों के लिए एक नया चर जोड़ें. आपको इसके लिए एक नाम की आपूर्ति के लिए कहा जाएगा.

en: All Scripts
hi: सभी स्क्रिप्ट्स

en: Allow this area to be separately governed by its own controls.
hi: इस क्षेत्र को अपने स्वयं के नियंत्रक द्वारा अलग से नियंत्रित होने दें.

en: Allows you to view all the scripts in the project in a traditional programmers' "browser" format
hi: पारंपरिक प्रोग्रामर के "ब्राउज़र" फरमे में आपको परियोजना के सभी स्क्रिप्ट को देखने देता है

en: Already in the Trash
hi: पहले से ही रद्दी की टोकरी में है

en: At this time, there IS only one kind of
    background in this stack, so that's
    what you'll get
hi: इस समय, वहाँ ढेर पर पर केवल एक ही तरह
    की पृष्ठभूमि है, अतः आपको 
    सिर्फ यही तो मिलेगा

en: Author
hi: लेखक

en: Background field, individual values
hi: पृष्ठभूमि क्षेत्र, विशिष्ट मूल्य

en: Background field, shared value
hi: पृष्ठभूमि क्षेत्र, साझा मूल्य

en: Basic
hi: मूल

en: Border Color
hi: किनारा रंग

en: Border style
hi: किनारा शैली

en: Border width
hi: किनारा चौड़ाई

en: Bring back all objects whose current coordinates keep them from being visible, so that at least a portion of each of my interior objects can be seen.
hi: सभी वस्तुओं जिनके वर्तमान निर्देशांक उन्हें दिखाई देने से रोकते हैं उन्हें वापस लाएँ, ताकि कम से कम मेरी आंतरिक वस्तुओं में से प्रत्येक के एक हिस्से को देखा जा सके.

en: Button
hi: बटन

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Cancel this Publish operation.
hi: इस प्रकाशन ऑपरेशन को रद्द करें.

en: Cannot "tell "
hi: नहीं "बता " सकता

en: Caution -- DANGER. Change the order of the variables on the cards
hi: चेतावनी -- खतरा. कार्ड पर चर के अनुक्रम को बदलें

en: Caution -- every card of this background
    formerly had its own value for this
    item.  If you put it on the foreground,
    the values  of this item on all other
    cards will be lost
hi: चेतावनी -- इस पृष्ठभूमि का हर कार्ड
    पूर्व में इसका खुद का मूल्य इस वस्तु के लिए है
    यदि आप इसे अग्रभूमि में रखते हैं,
    तो इस वस्तु के मूल्य 
    अन्य सभी कार्ड पर मिट जाएंगे

en: Caution -- this destroys this script
    permanently; are you sure you want to do this?
hi: चेतावनी -- यह इस स्क्रिप्ट को हमेशा के लिए नष्ट कर देगा
    ; क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप यह करना चाहते हैं?

en: Caution -- this script was changed
    textually; if you revert to tiles at this
    point you will lose all the changes you
    may have made textually.  Do you
    really want to do this?
hi: चेतावनी -- यह स्क्रिप्ट पाठीय रूप से बदला गया है
    यदि आप इस बिन्दु पर टाइल पर लौटते हैं तो
    आपके सभी परिवर्तन जो आपने पाठीय तौर पर
    किए हैं वो सभी मिट जाएंगे. क्या आप
    वास्तव में यह करना चाहते हैं?

en: Caution!  References in texutally coded scripts won't be renamed.
hi: चेतावनी! पाठीय कोड स्क्रिप्ट में संदर्भों का नाम बदला नहीं जा सकेगा.

en: Caution!  There may be scripts belonging to
    other objects that may rely on the presence of
    this variable.  If there are, they may now be broken.
    You may need to fix them up manually.
hi: चेतावनी!  यहाँ पर अन्य वस्तुओं से संबंधित स्क्रिप्ट
    हो सकते हैं जो इस चर की उपस्थिति पर निर्भर हों
    यदि ऐसा है, तो वे टूटे हो सकते हैं.
    आपको उन्हें स्वयं दस्ती तौर पर ठीक करना होगा.

en: Caution!  This is irreversibly destructive -- it removes the script from the system.
hi: चेतावनी! यह रूप से विनाशकारी है -- यह तंत्र से स्क्रिप्ट को मिटा देता है.

en: Change my name and continue publishing.
hi: मेरा नाम बदलें तथा प्रकाशन जारी रखें.

en: Choose a different vocabulary for this Viewer.
hi: इस प्रदर्शक के लिए भिन्न शब्दावली चुनें.

en: Choose a vocabulary
hi: शब्दावली चुनें

en: Choose frequency (current: {1})
hi: आवृत्ति चुनें (वर्तमान: {1})

en: Choose one of the following conditions
hi: निम्न में से कोई भी कंडीशन चुनें

en: Choose the TYPE
    for the parameter (currently {1})
hi: पैरामीटर के लिए
    किस्म चुनें (वर्तमान में {1})

en: Choose the TYPE
    for {1}
hi: चुनें टाइप
     {1} के लिए

en: Choose the TYPE
    of data to get from
    {1}'s {2}
hi: डाटा की किस्म चुनें
    जिसे
    {1}'s {2} से प्राप्त करना है

en: Choose the datum
    you want to extract from {1}'s {2}
hi: डेटम चुनें
    जिसे आप {1}'s {2} से एक्सट्रैक्ट करना चाहते हैं

en: Click here to edit the name of the script.
hi: स्क्रिप्ट नाम संपादित करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: Click here to edit the player's name.
hi: प्लेयर नाम संपादित करने के लिए यहाँ पर क्लिक करें.

en: Click here to get a menu for this stack.
hi: इस ढेर के लिए मेन्यू प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: Click here to get a menu of options for this stack.
hi: इस ढेर के लिए विकल्पों के मेन्यू प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: Click here to remove this tool from the screen; you can get another one any time you want from the Widgets flap
hi: स्क्रीन से इस औजार को हटाने के लिए क्लिक करें; आप किसी भी समय एक अन्य प्राप्त कर सकते हैं विजेट फ्लैप के जरिए

en: Click here to reveal this object
hi: इस वस्तु को प्रकट करने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Click here to run this script once; hold button down to run repeatedly
hi: इस स्क्रिप्ट को एक बार चलाने के लिए यहाँ क्लिक करें; लगातार चलाते रहने के लिए बटन को नीचे पकड़ रखें

en: Click to select a complex framed border
hi: कॉम्प्लैक्स फ्रेम्ड किनारा चुनने के लिए क्लिक करें

en: Click to select a complex inset border
hi: कॉम्प्लेक्स इनसेट किनारा चुनने के लिए क्लिक करें

en: Click to select a complex raised border
hi: कॉम्प्लैक्स रेज़्ड किनारा चुनने के लिए क्लिक करें

en: Click to select a simple colored border
hi: सामान्य रंगीन किनारा चुनने के लिए क्लिक करें

en: Click to select a simple inset border
hi: सामान्य इनसेट किनारा चुनने के लिए क्लिक करें

en: Click to select a simple raised border
hi: सामान्य रेज़्ड किनारा चुनने के लिए क्लिक करें

en: Color
hi: रंग

en: Create new cards from a formatted string on the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर फॉर्मेट किए वाक्यांश से नया कार्ड बनाएँ

en: Create new cards from data in a file
hi: फ़ाइल के डाटा से नया कार्ड बनाएँ

en: Delete this card
hi: यह कार्ड मिटाएँ

en: Description
hi: वर्णन

en: Design your own graph paper and use it as the background texture here.
hi: अपने स्वयं के ग्राफ पेपर डिजाइन करें और इसे पृष्ठभूमि टैक्सचर के रूप में यहाँ उपयोग करें.

en: Direction
hi: दिशा

en: Displays a summary of all the pre-defined commands and properties in the pre-defined EToy vocabulary.
hi: पूर्व-पारिभाषित ईटॉय शब्दावली में सभी पूर्व-पारिभाषित कमांड व गुणों के सारांश को प्रदर्शित करता है.

en: Dividing by zero makes a number too
    				large for even a Sorcerer to handle.
    				Please change your script.
hi: किसी संख्या को शून्य से विभाजित करने पर
    				वह संख्या बहुत बड़ी हो जाती है और सार्सरर द्वारा हैंडल नहीं की जा सकती .
    				कृपया अपना स्क्रिप्ट बदलें.

en: Dividing by zero makes a number too
    large for even a Sorcerer to handle.
    Please change your script.
hi: किसी संख्या को शून्य से विभाजित करने पर
    वह संख्या बहुत बड़ी हो जाती है और सार्सरर उसे हैंडल नहीं कर सकता.
    कृपया अपना स्क्रिप्ट बदलें.

en: Do
hi: करें

en: Drag from here to get a parameter tile
hi: पैरामीटर टाइल प्राप्त करने के लिए यहाँ से खींचें

en: Drag here to tear off a  Repeat/Times unit which you can drop into your script
hi: दोहराएँ/बार को फाड़कर अलग करने के लिए यहाँ खींचें जिसे आप अपने स्क्रिप्ट में छोड़ सकते हैं

en: Drag in here to change the border width
hi: किनारा चौड़ाई बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en: Drag in here to change the direction of the gradient
hi: अनुपात की दिशा बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en: Drag in here to change the margins of the text
hi: पाठ का हाशिया बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en: Drag in here to change the offset of the shadow
hi: छाया के ऑफसेट को बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en: Drag in here to change the origin of the gradient
hi: अनुपात का मूल बदलने के लिए यहाँ खींच लाएँ

en: EToy Vocabulary
hi: ईटॉय शब्दावली

en: Each row represents an object, or "player" in the project.
    Click on the menu icon to get a menu of options concerning the player.
    Click on a player's picture to reveal its location.
    Click on the turquoise eye to open the player's viewer.
    Click on a player's name to obtain a tile representing it.
hi: प्रत्येक पंक्ति एक वस्तु का प्रतिनिधित्व करता है, या परियोजना में "प्लेयर" का.
    प्लेयर संबधी मेन्यू विकल्प प्राप्त करने के लिए मेन्यू वस्तु में क्लिक करें.
    इसका स्थान देखने के लिए प्लेयर के चित्र पर क्लिक करें.
    प्लेयर के प्रदर्शक को खोले के लिए टर्किश आँख पर क्लिक करें.
    प्लेयर के नाम पर इससे संबंधित टाइल प्राप्त करने के लिए क्लिक करें.

en: Empty out all the morphs that have accumulated in the trash can.
hi: सभी मार्फ खाली करें जो कि रद्दी की टोकरी में जमा हो गए हैं.

en: Ensure that all script editors are referring to the first (alphabetically by external name) Player of their type
hi: सुनिश्चित करें कि सभी स्क्रिप्ट संपादक उनके किस्म के प्रथम (बाहरी नाम से वर्णमाला क्रम में) प्लेयर को संदर्भित कर रहे हैं

en: Enter a new label for this button
hi: इस बटन के लिए नया लेबल भरें

en: Enter things to search for
hi: ढूंढा जाने वाली सामग्री भरें

en: Expected a Point but instead got
hi: एक बिंदु वांछित परंतु मिला

en: Fewer controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
hi: कम नियंत्रक
    (यदि शिफ़्ट कुंजी दबाया जाता है,
    इस नियंत्रक को मिटाएँ)

en: Final card
hi: अंतिम कार्ड

en: First card
hi: पहला कार्ड

en: Function
hi: फंक्शन

en: Gold Box
hi: स्वर्ण बक्सा

en: How many decimal places? (currently {1})
hi: कितने दशमलव स्थान? (वर्तमान में {1})

en: I do need a name for the project
hi: परियोजना के लिए मुझे एक नाम चाहिए

en: IP Address\Project\Owner
hi: आईपी पता\परियोजना\मालिक

en: If any items on the world desktop are currently hidden, make them visible.
hi: यदि कोई वस्तु विश्व डेस्कटॉप में वर्तमान में छिपा है तो उसे दिखाएँ.

en: If any items on the world desktop are currently locked, unlock them.
hi: यदि कोई वस्तु विश्व डेस्कटॉप में वर्तमान में तालाबंद है तो उसका ताला खोलें.

en: If checked, then entries for all instances will be shown, but if not checked, scripts for only one representative of each different kind of object will be shown.  Consult the help available by clicking on the purple ? for more information.
hi: यदि चेक किया जाता है, तो प्रविष्टियों को सभी उदाहरणों के लिए दिखाया जाएगा, लेकिन यदि चेक नहीं किया गया है, प्रत्येक भिन्न किस्म के वस्तु के सिर्फ एक प्रतिनिधि के स्क्रिप्ट को दिखाया जाएगा. अधिक जानकारी के लिए बैंगनी पर क्लिक करके उपलब्ध मदद से परामर्श लें?

en: If checked, then only scripts that are paused or ticking will be shown
hi: यदि चेक किया जाता है, तो सिर्फ वही स्क्रिप्ट दिखाए जाएंगे जो ठहरे हैं या टिकिंग कर रहे हैं

en: If you have misplaced the object bearing this script, use this item to (try to) make it visible
hi: यदि आपने वस्तु को गलत जगह रख दिया है जिसमें यह स्क्रिप्ट है, इस मद का उपयोग इसे दिखाने (की कोशिश) के लिए करें

en: If you have misplaced the object that this Viewer is looking at, use this item to (try to) make it visible
hi: यदि आपने वस्तु को गलत जगह रख दिया है जो यह प्रदर्शक देख रहा है, इस मद का उपयोग इसे दिखाने (की कोशिश) के लिए करें

en: If you want to give this object a name which conflicts with the name of some other object in the project, use this command.  The other object with the same name will in the process be given a different name.
hi: यदि आप इस वस्तु को एक नाम देना चाहते हैं जो परियोजना में किसी अन्य वस्तु के नाम के साथ कॉन्फ्लिक्ट करे, तो इस कमांड का प्रयोग करें. एक ही नाम के साथ अन्य वस्तु को इस प्रक्रिया में एक अलग नाम दिया जाएगा.

en: Jump...
hi: जम्प...

en: KedamaWorld
hi: केडामा-विश्व

en: Kern+
hi: केर्न+

en: Kern-
hi: केर्न-

en: Lets you choose how many decimal places should be shown in readouts for this variable
hi: आपको इस चर के लिए रीडआउट में कितने दशमलव बिन्दु हों यह चुनने देता है

en: Lets you view the status of all the scripts belonging to all the scripted objects of the project.
hi: परियोजना के सभी स्क्रिप्ट जो सभी स्क्रिप्टेड वस्तु से संबंधित हैं उनकी स्थित देखने देता है.

en: Main
hi: मुख्य

en: Make any number of sibling instances all at once
hi: एक ही बार में कितनी ही संख्या के भाई उदाहरण बनाएँ

en: Make the status of this script in all of my sibling instances be the same as the status you see here
hi: मेरे सभी भाइयों के सभी मामलों में इस स्क्रिप्ट की स्थिति को वही स्थिति का बनाएँ जो आप यहाँ देख रहे हैं

en: Make these current field values be the defaults for their respective fields on new cards
hi: नए कार्ड में उनके संबंधित क्षेत्र में वर्तमान क्षेत्र मूल्यों को डिफ़ॉल्ट रूप में बनाएँ

en: Make viewers for all players which have user-written scripts in this playfield.
hi: सभी प्लेयर के लिए जिनमें उनके प्लेफ़ील्ड में उपयोगकर्ता-लिखित स्क्रिप्ट हैं प्रदर्शक बनाएँ.

en: Makes another morph whose player is of the same class as this one.  Both siblings will share the same scripts
hi: अन्य मार्फ बनाता है जिसका प्लेयर उसी वर्ग का होता है जैसा कि यह है. दोनों भाई एक ही स्क्रिप्ट का साझा करेंगे

en: Margins
hi: हाशिए

en: Method
hi: विधि

en: More
hi: अधिक

en: More controls
    (if shift key pressed,
    deletes controls)
hi: और अधिक नियंत्रक
    (यदि शिफ़्ट कुंजी दबाया जाता है,
    नियंत्रक मिटाता है)

en: More events:
hi: और घटनाएँ:

en: New height for thumbnails?
hi: लघुछवि के लिए नई ऊँचाई?

en: New name for "
hi: के लिए नया नाम "

en: Next Card
hi: अगला कार्ड

en: Next card
hi: अगला कार्ड

en: No
hi: नहीं

en: No matches found for "
hi: " के लिए कोई जोड़ नहीं मिला

en: No matches were found.
    Be sure the current card is mostly blank
    and only has text you want to match.
hi: कोई जोड़ नहीं मिला.
    सुनिश्चित हों कि वर्तमान कार्ड खाली हो
    और सिर्फ पाठ हों जिसे आप मिलाना चाहते हैं.

en: Number (bare)
hi: संख्या (मात्र)

en: Number (fancy)
hi: संख्या (रोचक)

en: Number (mid)
hi: संख्या (मिड)

en: Number of firings per tick:
hi: प्रति टिक फायरिंग की संख्या:

en: Number of ticks per second:
hi: प्रति सेकण्ड टिक की संख्या:

en: OK
hi: ठीक

en: Offset
hi: ऑफसेट

en: Oops, object "{1}" no longer has
    a script named "{2}".
    It must have been deleted or renamed.
hi: उफ, वस्तु "{1}" के पास अब
    स्क्रिप्ट नाम "{2}" नहीं है.
    इसे मिटा दिया गया होगा या इसका नाम बदल दिया गया होगा.

en: Open up a Viewer for this object
hi: इस परियोजना के लिए एक प्रदर्शक खोलें

en: Open up the Scriptor for this script
hi: इस स्क्रिप्ट के लिए स्क्रिप्टर खोलें

en: Origin
hi: ओरिजिन

en: Particles
hi: पार्टीकल्स

en: Pause all ticking scripts.
hi: सभी टिकिंग स्क्रिप्ट ठहराएँ.

en: PhraseTile
hi: फ्रेज-टाइल

en: Pick a name 24 characters or less and avoid the following characters:
    
     : < > | / \ ? * " .
hi: नाम 24 अक्षर या चुनें तथा निम्न कैरेक्टरों को न लें:
    
     : < > | / \ ? * " .

en: Player
hi: प्लेयर

en: Players
hi: प्लेयर

en: Players in this Project
hi: इस परियोजना में प्लेयर

en: Please a new label for this button
hi: इस बटन के लिए नया लेबल दें

en: Please be reasonable!
hi: कृपया वाजिब रहें!

en: Please choose a variable
hi: कृपया कोई चर चुनें

en: Please click on a Stack
hi: कृपया ढेर पर क्लिक करें

en: Please describe this event:
hi: कृपया इस घटना का विवरण दें:

en: Please describe this project
hi: कृपया इस परियोजना का विवरण दें

en: Please enter a new label for this button
hi: इस बटन के लिए कृपया नया लेबल भरें

en: Please enter your login name
hi: कृपया अपना लॉगिन नाम भरें

en: Please make the name 24 characters or less
hi: नाम को कृपया 24 या कम अक्षर का रखें

en: Please remove any funny characters
hi: कृपया कोई भी फनी अक्षर को हटा दें

en: Please remove any funny characters from the name
hi: नाम में से कृपया कोई भी फनी अक्षर को हटा दें

en: Please type the arguments to be sent to the target
    when this button is pressed separated by periods
hi: कृपया सलेक्टर टाइप करें जिसे
    जब यह बटन दबाया जाएगा पीरियड द्वारा अलग किया गया, तो लक्ष्य को भेजा जाएगा

en: Please type the selector to be sent to
    the target when this button is pressed
hi: कृपया सलेक्टर टाइप करें जिसे
    जब यह बटन दबाया जाएगा तो लक्ष्य को भेजा जाएगा

en: Press here to get a menu
hi: मेन्यू प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Press here to tear off a  TEST/YES/NO unit which you can drop into your script
hi: जाँच/हाँ/ना यूनिट को फाड़कर अलग करने के लिए यहाँ क्लिक करें जिसे आप अपने स्क्रिप्ट में छोड़ सकते हैं

en: Press me
hi: मुझे दबाएँ

en: Press to toggle ticking state. Hold down to set tick rate.
hi: टिकिंग स्थिति को टॉगल करने के लिए क्लिक करें. टिक दर सेट करने के लिए दबाए रखें.

en: Previous Card
hi: पिछला कार्ड

en: Previous card
hi: पिछला कार्ड

en: Produces a summary of scripted objects in the project, and all of their scripts.
hi: परियोजना के स्क्रिप्टेड वस्तुओं तथा उनके सारे स्क्रिप्ट का सारांश प्रदान करता है.

en: Project Name
hi: परियोजना नाम

en: ProjectHistory
hi: परियोजना-इतिहास

en: Random
hi: बेतरतीब

en: Really delete
hi: सचमुच मिटाएँ

en: Really delete this card and all of its data?
hi: क्या सचमुच कार्ड तथा इसके सभी डाटा को मिटा दें?

en: Rearranges my contents in random order
hi: मेरी सामग्रियाँ बेतरतीब क्रम फिर से जमाएँ

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Remove all the Viewers from this project.
hi: इस वस्तु से सभी प्रदर्शक मिटाएँ.

en: Remove the viewers for all players in this playfield. This will save space before you publish this project
hi: इस प्लेफ़ील्ड में सभी प्लेयर के लिए प्रदर्शकों को हटाएँ. यह आपको इस परियोजना को प्रकाशित करने से पहले स्थान बचाएगा

en: Remove this script
    from the screen
    (you can open it
    again from a Viewer)
hi: इस स्क्रिप्ट कोt
    स्क्रीन से हटाएँ
    (आप इसे फिर से
    प्रदर्शक से हटा सकते हैं)

en: Repeat
hi: दोहराएँ

en: Repeat Tile
hi: शीर्षक दोहराएँ

en: Reports whether the mouse button is down
hi: क्या माउस बटन नीचे है यह रपट देता है

en: Reports whether the mouse button is up
hi: क्या माउस बटन ऊपर है यह रपट देता है

en: Resume running all paused scripts
hi: सभी ठहरे स्क्रिप्ट को चलाना बहाल करें

en: Run every paused script exactly once.  Keep the mouse button down over "Step" and everything will keep running until you release it
hi: सभी ठहरे स्क्रिप्ट को ठीक एक बार चलाएँ. माउस बटन को "चरण" पर दबाए रखें और बाकी सबकुछ चलता रहेगा जब तक कि आप इसे छोड़ेंगे नहीं

en: Run this command once.
hi: इस कमांड को एक बार चलाएं.

en: Script Editor
hi: स्क्रिप्ट संपादक

en: Script Name
hi: स्क्रिप्ट नाम

en: Script Status
hi: स्क्रिप्ट स्थिति

en: Script to repeat
hi: दोहराने के लिए स्क्रिप्ट

en: Scriptable Button
hi: स्क्रिप्ट करने योग्य बटन

en: Scripting
hi: स्क्रिप्टिंग

en: Search
hi: ढूंढें

en: Set the number of pixels per patch (a number between 1 and 10)?
hi: पिक्सेल प्रतिइंच सेट करें (1 तथा 10 के बीच की संख्या)?

en: Set the spacing to be used when gridding is on
hi: जब ग्रिडिंग चालू हो तो प्रयोग में आने वाले स्पेसिंग सेट करें

en: Show designations
hi: पदनाम दिखाएं

en: Show more info on this project.
hi: इस परियोजना के बारे में अधिक जानकारी दिखाएँ.

en: Size
hi: आकार

en: Some hints about how to use Stacks
hi: ढेर का प्रयोग कैसे करें इस बाबत् कुछ संकेत

en: Sorry that name is already used
hi: माफ करें, यह नाम पहले ही उपयोग में है

en: Sorry, no help available here
hi: खेद है कोई मदद उपलब्ध नहीं है

en: Sorry, this script is being called
    from another script.
hi: खेद है, यह स्क्रिप्ट एक अन्य स्क्रिप्ट
    से काल किया जा रहा है.

en: Sorry, we do not permit you to rename
    classic-tiled scripts that are currently
    textually coded.  Go back to tile scripts
    and try again.  Humble apologies.
hi: क्षमा करें, हम आपको क्लासिक टाइल स्क्रिप्ट के नाम बदलने की अनुमति नहीं 
    दे सकते जो कि वर्तमान में पाठीय
    कोडित हैं. टाइल स्क्रिप्ट पर वापस जाएँ 
    और फिर कोशिश करें. विनम्रता से क्षमा.

en: Sorry, {1} is in
    use in a script.
hi: खेद है, {1} यह
    किसी स्क्रिप्ट में प्रयोग में है.

en: Sort all the cards of the current background using some field as the sort key
hi: कुछ क्षेत्र को छांटक कुंजी के रूप में प्रयोग करते हुए वर्तमान पृष्ठभूमि के सभी कार्डों को छांटें

en: Sorted by
hi: से छांटें

en: Sounds
hi: ध्वनि

en: Specify what the limitClass should be for this Viewer -- i.e., the most generic class whose methods and categories should be considered here.
hi: निर्दिष्ट करें कि क्या लिमिट-क्लास इस प्रदर्शक के लिए हो - अर्थात, सबसे सामान्य वर्ग, जिनके तरीकों और श्रेणियों को यहाँ कंसीडर किया जाना चाहिए.

en: Sprout a new scriptor around this phrase
hi: इस फ्रेज के चारों ओर नया स्क्रिप्टर स्प्राउट करें

en: Stack
hi: स्टेक

en: Stack / Book
hi: ढेर / पुस्तक

en: Stack Help
hi: स्टैक मदद

en: Style
hi: शैली

en: Subject
hi: विषय

en: Supplies
hi: आपूर्ति

en: Tags
hi: टैग्स

en: Take measures that may help fix up some things about a faulty or problematical project.
hi: किसी गलत या समस्याकारक परियोजना को सुधारने में मदद करने के कुछ उपाय करें.

en: Target Age
hi: लक्ष्य उम्र

en: Test
hi: जांच

en: Test/Yes/No panes for testing a condition.
hi: किसी शर्त को जाँचने के लिए जाँच/हाँ/नहीं पैन.

en: TestTile
hi: जांच-टाइल

en: Text
hi: पाठ

en: Text Color
hi: पाठ रंग

en: That event is already defined.
hi: यह घटना पहले ही पारिभाषित है.

en: The "more..." branch offers you menu items that are less frequently used.
hi: "अधिक..." शाखा आपको मेन्यू वस्तुएँ प्रदान करती है जिनका प्रयोग बहुत कम बार होता है.

en: The name of the script to which this operation applies
hi: स्क्रिप्ट का नाम जो यह आपरेशन लागू करता है

en: The place where all your trashed morphs go.
hi: स्थान जहाँ आपके सारे मिटाए मार्फ जाएंगे.

en: There is presently no
    background painting
    to delete.
hi: वर्तमान में मिटान के लिए
    कोई पृष्ठभूमि पेंटिंग
    नहीं है.

en: This border style cannot be used here
hi: यह किनारा शैली यहाँ प्रयोग में नहीं लिया जा सकता

en: This is a variable defined by you.  Please edit this into your own meaningful documentation.
hi: यह आपके द्वारा पारिभाषित चर है. कृपया इसे अपनी स्वयं की अर्थयुक्त दस्तावेज़ में संपादित कर लें.

en: This is the name of the player to which this script belongs; if you click here, you will get a menu of interesting options pertaining to this player and script
hi: यह प्लेयर का नाम है जिससे यह स्क्रिप्ट संबंधित है; यदि आप यहाँ क्लिक करते हैं, तो आपको रोचक विकल्पों का मेन्यू जो इस प्लेयर तथा स्क्रिप्ट से संबंधित हैं, प्राप्त होगा

en: This is the name of the script to which this entry pertains.
hi: यह स्क्रिप्ट का नाम है जिससे संबंधित यह प्रविष्टि है.

en: This tile refers to an actual graphical object; use this menu item to grab that object.  Caution!  This may remove the object from a place it really ought to stay.
hi: यह टाइल वास्तविक ग्राफिकल वस्तु से संदर्भित है; इस मेन्यू का प्रयोग उस वस्तु को पकड़ने के लिए करें. चेतावनी! यह उस वस्तु को हटा देगा जहाँ यह वास्तव में रहता है.

en: This tool allows you to see all the scripts for all the objects in this project.
    
    Sometimes you are only interested in those scripts that are ticking, or that are *ready* to tick when you hit the GO button (which are said to be "paused.")
    
    * Check "tickers only" if you only want to see such scripts -- i.e., scripts that are either paused or ticking.
    
    * If "tickers only" is *not* checked, then all scripts will be shown, whatever their status.
    
    * The other checkbox, labeled "all instances", only comes into play if you have created "multiple sibling instances" (good grief) of the same object, which share the same scripts; if you have such things, it is often convenient to see the scripts of just *one* such sibling, because it will take up less space and require less mindshare -- and note that you can control a script for an object *and* all its siblings from the menu of that one that you see, via menu items such as "propagate status to siblings".
    
    * If "all instances" is checked, scripts for all sibling instances will be shown, whereas if "all instances" is *not* checked, only one of each group of siblings will be selected to have its scripts shown.
    
    But how do you get "multiple sibling instances" of the same object?  There are several ways:
    
    (1)  Use the "make a sibling instance" or the "make multiple siblings..." menu item in the halo menu of a scripted object.
    
    (2)  Use the "copy" tile in a script.
    
    (3)  Request "give me a copy now" from the menu associated with the "copy" item in a Viewer.
    
    If you have on your screen multiple sibling instances of the same object, then you may or may want to see them all in the All Scripts tool, and that is what the "all instances" checkbox governs.
    
    Set "all instances" if you want a separate entry for each instance, as
    opposed to a single representative of that kind of object.
    
    Note that if you obtain a copy of an object by using the green halo handle, it will *not* be a sibling instance of the original.  It will in many ways seem to be, because it will start out its life having the same scripts as the original.  But it will then lead an independent life, so that changes to scripts of the original will not be reflected in it, and vice-versa.
    
    This is an important distinction, and an unavoidable one because people sometimes want the deep sharing of sibling instances and sometimes they clearly do not.  But the truly understandable description of these concepts and distinctions certainly lies *ahead* of us!
hi: यह औजार आपको इस परियोजना में सभी वस्तुओं के लिए सभी स्क्रिप्ट को देखने के लिए अनुमति देता है. 
    
    कभी कभी आप सिर्फ उन स्क्रिप्ट पर रूचि दिखाते हैं जो टिक कर रही हैं, या वे *तैयार* हैं टिक करने के लिए जब आप जाएँ बटन को दबाते हैं (जो कहा जाता है कि "ठहरे हैं.") 
    
    *जाँचें "केवल टिकर्स" अगर आप केवल ऐसे स्क्रिप्ट देखना चाहते हैं - यानी, स्क्रिप्ट जो ठहरे हैं या टिक कर रहे हैं. 
    
    *यदि "केवल टिकर्स" चेक *नहीं* किया गया है तो सभी स्क्रिप्ट को दिखाया जाएगा, चाहे जो भी उनकी स्थिति हो. 
    
    *अन्य चेकबॉक्स लेबल "सभी इंस्टैंसेज" केवल तभी सामने आता है अगर आपने उसी वस्तु के "बहु भाई इंस्टैंसेज" बनाए हैं (गुड ग्रीफ) और जो वही स्क्रिप्ट साझा करते हैं; अगर आपके पास ऐसी चीजें हैं, तो अक्सर यह आसान होता है ऐसे *एक* भाई की स्क्रिप्ट देखना, क्योंकि यह कम जगह लेगा और इसके लिए कम माइंडशेयर की आवश्यकता होती है - और ध्यान दें कि आप एक वस्तु *और* इसके सब भाई के स्क्रिप्ट का नियंत्रण कर सकते हैं मेन्यू वस्तु से जो आप देखते हैं मेन्यू वस्तु के रूप में जैसे कि "भाई की स्थिति का प्रचार करें".
    
    *यदि "सब उदाहरण" चेक किया जाता है, सभी भाई के स्क्रिप्ट दिखाए जाएंगे, अगर "सभी उदाहरण" को चेक *नहीं* किया गया है तो केवल भाइयों के प्रत्येक समूह में से एक की स्क्रिप्ट दिखाने हेतु चुना जाएगा. 
    
    लेकिन आपको एक ही परियोजना से "बहु भाई उदाहरण" कैसे मिलेग? इसके कई तरीके हैं: 
    
    (1) प्रयोग करें - "एक भाई उदाहरण बनाएँ" या "बहु भाई बनाएँ" मेन्यू मद स्क्रिप्ट किए जा रहे वस्तु के हालो मेन्यू में. 
    
    (2) प्रयोग करें "प्रतिलिपि" टाइल स्क्रिप्ट में. 
    
    (3) अनुरोध करें "मुझे अब नकल दें" प्रदर्शक में "नकल " से सम्बन्धित मेनू से. 
    
    यदि आपके पास अपने स्क्रीन पर एक ही वस्तु के बहुत से भाई इंस्टैंसेज हैं, तो आप उन सभी को स्क्रिप्ट औजार में देखना चाहें, और इसी को "सभी इंस्टैंस" चेकबॉक्स नियंत्रित करता है. 
    
    "सभी इंस्टैंस" चेक करें यदि आप प्रत्येक इंस्टैंस के लिए एक अलग प्रविष्टि चाहते हैं,
    जैसे कि उस वस्तु की तरह के एक प्रतिनिधि के विरोध में 
    
    ध्यान दें कि यदि आप हरे रंग का हालो प्रयोग कर किसी वस्तु की एक प्रतिलिपि प्राप्त करते हैं, यह मूल का भाई इंस्टैंस *नहीं* होगा. यह कई मायनों में लगेगा, क्योंकि यह अपने मूल रूप में एक ही स्क्रिप्ट से जीवन शुरू करेगा. लेकिन यह तो एक स्वतंत्र जीवन व्यतीत करेगा, ताकि मूल स्क्रिप्ट में बदलाव इसमें असर नहीं डालेंगे, और न ही इसके विपरीत होगा. 
    
    यह एक महत्वपूर्ण अंतर है, और एक एक अपरिहार्य क्योंकि लोग कभी कभी भाई इंस्टैंस को गहराई से साझा करना चाहते हैं और कभी कभी वे स्पष्ट रूप से नहीं चाहते हैं. लेकिन इन विचारों के सही मायने में समझे जा सकने वाले वर्णन निश्चित रूप से हमारे *आगे* हैं!

en: This view is ALREADY
    behaving like a holder, which
    is to say, it is set to indicate the
    cursor and to have auto-line-layout.
hi: यह दृश्य पहले ही
    होल्डर की तरह व्यवहार कर रहा है जो
    कहा जा सकता है कि यह संकेतक को
    बताने व खाका को स्वतः लाइन से जमाने के लिए सेट है.

en: This will actually pick up the object bearing this script and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
hi: यह वास्तव में उस वस्तु को उठाएगा जिसमें यह स्क्रिप्ट हो और उसे आपको देगा. इसे छोड़ने के लिए (बायाँ) बटन पर क्लिक करें

en: This will actually pick up the object this Viewer is looking at, and hand it to you.  Click the (left) button to drop it
hi: यह वास्तव में वस्तु को पिकअप करेगा जो प्रदर्शक देख रहा है, और आपको दे देगा. इसे छोड़ने के लिए (बायाँ) बटन क्लिक करें

en: Ticks (now: {1}/sec)
hi: टिक्स (अभी: {1}/सेक.)

en: Tile
hi: टाइल

en: Times
hi: बार

en: TimesRepeat panes for running a section of code repeatedly.
hi: किसी कोड के खण्ड को बारंबार चलाने के लिए बार-दोहराएँ पैन.

en: To resize the script, uncheck the box below
hi: स्क्रिप्ट को नया आकार देने के लिए नीचे दिए बक्से में से सही चिह्न हटाएँ

en: Turn auto-fit on or off
hi: स्वत:फिट को चालू या बन्द करें

en: Turn drop shadows on or off
hi: ड्रॉप छाया चालू या बन्द करें

en: Turn gradient fill on or off
hi: अनुपातिक भरना को चालू या बन्द करें

en: Turn line wrapping on or off
hi: लाइन समेटना चालू या बन्द करें

en: Turn lock on or off
hi: तालाबंद को चालू या बन्द करें

en: Turn radial gradient on or off
hi: दीप्तिमान अनुपातिक को चालू या बन्द करें

en: Turn rounded corners on or off
hi: गोलाई किनारा चालू या बन्द करें

en: Turn solid fill on or off
hi: ठोस भरना को चालू या बन्द करें

en: Turn stickiness on or off
hi: स्टिकिनेस को चालू या बन्द करें

en: Turtle
hi: टर्टल

en: Type a number into the pane to specify the individual turtle.
hi: अलग टर्टल को निर्दिष्ट करने के लिए पैन पर संख्या टाइप करें.

en: Type new name:
hi: नया नाम टाइप करें:

en: Type some letters into the pane at right, and then press this Search button (or hit RETURN) and all tiles that match what you typed will appear in the list below.
hi: पैन में दाएँ तरफ कुछ अक्षर टाइप करें, और इस खोज बटन को दबाएँ (या रिटर्न कुंजी दबाएँ) और आपने जो टाइप किया है उससे जोड़ मिलते सभी टाइल नीचे सूची में प्रकट होंगे.

en: Type the name you insist upon
hi: जिस नाम का आप आग्रह कर रहे हैं उसे टाइप करें

en: User custom events:
hi: उपयोक्ता मनपसंद घटनाएँ:

en: What is the name of your new event?
hi: आपके नए घटना का नाम क्या है?

en: What should we call this new background?
hi: इस पृष्ठभूमि को हम क्या कहें?

en: When should this script run?
hi: यह स्क्रिप्ट कब चलेगा?

en: Wherever this object currently is, the "grab" command will rip it out, and place it in your "hand".  This is a very drastic step, that can disassemble things that may be very hard to put back together!
hi: जहाँ पर भी यह वस्तु वर्तमान में है, "पकड़ें" कमांड इसे रिप करेगा और आपके "हाथ" में दे देगा.  यह बहुत ही कठोर चरण है और चीजों को डिसअसेम्बल कर सकता है जो सभी को एक साथ वापस रखने में बहुत कठिन होते हैं!

en: Whether to apply style changes to entire text or just selection
hi: क्या संपूर्ण पाठ में शैली लागू करना है या फिर सिर्फ चयन में

en: Which card number?
hi: कौन सा कार्ड क्रमांक?

en: Yes
hi: हाँ

en: a variable defined by this object
hi: इस वस्तु द्वारा पारिभाषित चर

en: abandon unsituated players
hi: अनसिचुएटेड प्लेयर त्याग दें

en: abc
hi: एबीसी

en: add
hi: जोड़ें

en: add a card of background...
hi: कार्ड की पृष्ठभूमि जोड़ें...

en: add a card of this background
hi: इस पृष्ठभूमि का कार्ड जोड़ें

en: add a new breed of turtle
hi: टर्टल की नई नस्ल जोड़ें

en: add a new patch variable
hi: नया पैच वेरिएबल जोड़ें

en: add a new script
hi: नया स्क्रिप्ट जोड़ें

en: add a new variable
hi: कोई नया चर जोड़ें

en: add a vertex at beginning
hi: प्रारंभ में शीर्ष जोड़ें

en: add a vertex at end
hi: अंत में एक शीर्ष जोड़ें

en: add parameter
hi: पैरामीटर जोड़ें

en: add search pane
hi: खोज पैन जोड़ें

en: align after
hi: के बाद पंक्तिबद्ध

en: all instances
hi: सभी इंस्टैंसेस

en: alternateBackground
hi: वैकल्पिक-पृष्ठभूमि

en: apply my status to all siblings
hi: मेरी स्थिति को सभी भाइयों में लागू करें

en: apply status to all siblngs
hi: स्थिति को सभी भाइयों में लागू करें

en: apply the current status of all of my scripts to the scripts of all my siblings
hi: मेरे सभी स्क्रिप्ट की वर्तमान स्थिति को मेरे सभी भाइयों के स्क्रिप्ट में लागू करें

en: as object
hi: वस्तु के रूप में

en: attempt misc repairs
hi: विविध सुधार प्रयास करें

en: attempt repairs
hi: सुधार का प्रयास करें

en: authoring tools...
hi: लेखन औज़ार...

en: auto fit
hi: स्वतः फिट

en: auto-phrase-expansion
hi: स्वतःफ्रेज-विस्तार

en: automatic viewing
hi: स्वचालित देखना

en: background color for all pages...
hi: सभी पृष्ठों के लिए पृष्ठभूमि रंग...

en: basic
hi: मूल

en: batch pen trails
hi: बैच पेन पुछल्ले

en: be a card in an existing stack...
hi: मौजूदा ढेर में एक पत्ता बनें...

en: be default value on new card
hi: नए पत्ते पर डिफ़ॉल्ट मान बनें

en: be defaults for new cards
hi: नए कार्ड के लिए डिफ़ॉल्ट बनें

en: become a stack of cards
hi: पत्तों का ढेर बनें

en: behave like a holder
hi: होल्डर जैसे व्यवहार करें

en: bold text
hi: गाढ़ा पाठ

en: book...
hi: पुस्तक...

en: bookish items...
hi: बुकिश वस्तुएँ...

en: bring all siblings to my location
hi: सभी भाइयों को मेरे स्थान पर लाएँ

en: browse class
hi: क्लास ब्राउज़ करें

en: browser for scripts
hi: स्क्रिप्ट के लिए ब्राउज़र

en: button
hi: बटन

en: button down?
hi: बटन नीचे?

en: button to fire this script
hi: इस स्क्रिप्ट को फायर करने के लिए बटन

en: button up?
hi: बटन ऊपर?

en: can be found in the following categories
hi: निम्न श्रेणियों में पाई जा सकती है

en: cancel changes made and close panel
hi: किए गए परिवर्तन रद्द करें तथा पैनल बन्द करें

en: category
hi: वर्ग

en: change value type
hi: मूल्य किस्म बदलें

en: choose a costume
hi: वस्त्र चुनें

en: choose limit class...
hi: सीमा क्लास चुनें...

en: choose this to obtain a tile which represents the object associated with this script
hi: एक टाइल जो इस स्क्रिप्ट के साथ संबंधित वस्तु का प्रतिनिधित्व करता है, चुनने के लिए इसे चुनें

en: choose type...
hi: क़िस्म चुनें...

en: choose vocabulary...
hi: शब्दावली चुनें...

en: classic tiles
hi: क्लासिक टाइलें

en: clear all pen trails
hi: सभी पेन पुछल्ले साफ करें

en: clear new-page prototype
hi: नया-पृष्ठ नमूना साफ करें

en: clear pen trails
hi: पेन पुछल्ले साफ करें

en: click here to add
    another category pane
hi: अन्य वर्ग पैन जोड़ने के लिए
    यहाँ क्लिक करें

en: click here to add a variable
    to this object.
hi: इस परियोजना में
    चर डालने के लिए क्लिक करें.

en: click here to choose a new type for this parameter
hi: इस पैरामीटर के लिए नया क़िस्म चुनने के लिए क्लिक करें

en: click here to get a menu
    that will allow you to
    locate this object,
    tear off a tile, etc..
hi: यहाँ क्लिक करें एक मेनू पाने के लिए 
    जो आपको अनुमति देगा
    इस वस्तु खोजने
    टाइल को फाड़कर अलग करने इत्यादि.

en: click here to get a palette of useful tiles to use in your script.
hi: अपनी स्क्रिप्ट में प्रयोग करने के लिए उपयोगी टाइल के एक पैलेट प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: click here to obtain a tile that refers to this player.
hi: इस प्लेयर का संदर्भ देता टाइल प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें.

en: click here to obtain this object's Viewer
hi: इस वस्तु के प्रदर्शक को प्राप्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: click to run the script "{1}" in player named "{2}"
hi: स्क्रिप्ट "{1}" को प्लेयर "{2}" में चलाने के लिए क्लिक करें

en: close
hi: बंद करें

en: closing
hi: बन्द करना

en: color
hi: रंग

en: color  sees
hi: रंग देखें

en: command
hi: कमांड

en: copy object's name to clipboard
hi: वस्तु के नाम को क्लिपबोर्ड पर नक़ल करें

en: copy page url to clipboard
hi: पृष्ठ यूआरएल को क्लिपबोर्ड में नक़ल करें

en: debug...
hi: डिबग...

en: decimal places...
hi: दशमलव स्थान...

en: decrease kern
hi: केर्न कम करें

en: define a new custom event
hi: नई मनपसंद घटना पारिभाषित करें

en: delete a custom event
hi: मनपसंद घटना मिटाएँ

en: delete all cards *except* this one
hi: इसको *छोड़कर* बाकी सभी कार्ड मिटाएँ

en: delete background painting
hi: पृष्ठभूमि पेंटिंग मिटाएँ

en: delete the graphic that forms the background for this me.
hi: ग्राफिक मिटाएँ जो मेरे लिए पृष्ठभूमि बनाता है.

en: delete this card
hi: यह कार्ड मिटाएँ

en: destroy "
hi: नष्ट करें "

en: destroy all this object's scripts
hi: इस वस्तु के सभी स्क्रिप्ट मिटाएँ

en: destroy this object
hi: इस वस्तु को नष्ट करें

en: destroy this script
hi: इस स्क्रिप्ट को मिटा दें

en: detached method pane
hi: विधि पैन अलग करें

en: detailed watcher
hi: विस्तृत निगरानी

en: dial to
hi: इनको डायल करें

en: distance to
hi: से दूरी

en: divide
hi: भाग दें

en: divide & truncate
hi: विभाजित व कांट-छांट करें

en: divisible by
hi: से विभाजित

en: do
hi: करें

en: drag & drop
hi: खींचें व छोड़ें

en: drag and drop to 
    add a new script
hi: नया स्क्रिप्ट जोड़ने के लिए 
    खींच कर छोड़ें

en: drag from here to obtain an assignment phrase.
hi: यहाँ एसाइनमेंट फ्रेज प्राप्त करने के लिए यहाँ से खींचें.

en: edit balloon help
hi: गुब्बारा-मदद संपादित करें

en: edit balloon help for this script
hi: इस स्क्रिप्ट के लिए गुब्बारा संवाद संपादित करें

en: empty script
hi: रिक्त स्क्रिप्ट

en: empty trash can
hi: रद्दी की टोकरी खाली करें

en: enclose within parentheses
hi: कोष्टकों के भीतर बंद करें

en: equal
hi: के बराबर

en: etoy vocabulary summary
hi: ईटॉय शब्दावली सारांश

en: evaluation error
hi: इवेल्यूएशन त्रुटि

en: explain designations
hi: पदनाम समझाएँ

en: explain status alternatives
hi: स्थिति विकल्प समझाएँ

en: expunge empty scripts
hi: रिक्त स्क्रिप्ट को मिटाएँ

en: false
hi: गलत

en: fence enabled
hi: बाड़ सक्षम है

en: fewer card controls
hi: कम कार्ड नियंत्रक

en: fill & border
hi: भराव तथा किनारा

en: find all sibling instances and bring them to me
hi: सभी भाई उदाहरणों को ढूंढें तथा इन्हें मेरे पास लाएँ

en: find via this template
hi: इस टैम्प्लेट के जरिए ढूंढें

en: find...
hi: ढूंढें...

en: fires per tick...
hi: प्रति टिक फायर...

en: first card
hi: पहला कार्ड

en: font changing
hi: फ़ॉन्ट बदला जा रहा है

en: forcibly rename object
hi: वस्तु का नाम जबर्दस्ती बदलें

en: forget other costumes
hi: अन्य वस्त्र भूलें

en: forward by
hi: से आगे

en: function
hi: फंक्शन

en: gallery of players
hi: प्लेयर गैलरी

en: geometry
hi: ज्यामिति

en: give me a copy now
hi: एक प्रति मुझे अभी दें

en: go to card...
hi: कार्ड पर जाएँ...

en: gold box
hi: स्वर्ण बक्सा

en: gold box items
hi: स्वर्ण बक्सा वस्तुएं

en: governs whether, when an object is touched inside me, a viewer should automatically be launched for it
hi: नियंत्रित करता है कि, जब एक वस्तु मेरे अंदर छुए, एक प्रदर्शक इसके लिए स्वचालित रूप से शुरू हो

en: grab morph
hi: मॉर्फ पकड़ें

en: grab this object
hi: इस वस्तु को पकड़ें

en: greater than
hi: से बड़ा

en: greater than or equal
hi: से बड़ा है या समान है

en: hand me a "button down?" tile
hi: मुझे "बटन नीचे?" टाइल दें

en: hand me a "button up?" tile
hi: मुझे "बटन ऊपर?" टाइल दें

en: hand me a "function" tile
hi: मुझे "फंक्शन" टाइल दें

en: hand me a "random number" tile
hi: मुझे "रेंडम संख्या" टाइल दें

en: hand me a "repeat..times" tile
hi: मुझे "बार दोहराएँ..." टाइल देंe

en: hand me a numeric-constant tile
hi: मुझे अंकीय-स्थिरांक टाइल दें

en: hand me a picture of pen trail
hi: पेन पुछल्ले का कोई चित्र मुझे दें

en: hand me a test-yest-no tile
hi: मुझे टेस्ट-येस्ट-नो टाइल दें

en: hand me a tile for self
hi: मुझे स्वयं के लिए टाइल दें

en: hand me this object
hi: इस वस्तु को मुझे दें

en: hide card controls
hi: कार्ड नियंत्रक छुपाएँ

en: if currently showing thumbnails governs the standard height for them
hi: यदि वर्तमान में दिखाए जा रहे लघुछवि उनके लिए मानक ऊंचाई को नियंत्रित करते हैं

en: impart scripts to...
hi: स्क्रिप्ट को प्रदान करें...

en: include at beginning
hi: प्रारंभ में शामिल

en: include at end
hi: अंत में शामिल

en: increase kern
hi: केर्न बढ़ाएँ

en: indicate all siblings
hi: सभी भाइयों को संकेत करें

en: insert a card
hi: कार्ड प्रविष्ट करें

en: insert a vertex at cursor
hi: संकेतक स्थान पर शीर्ष जोड़ें

en: insert cards from a file...
hi: फ़ाइल से कार्ड प्रविष्ट करें...

en: insert cards from clipboard data
hi: क्लिपबोर्ड डाटा से कार्ड प्रविष्ट करें

en: inspect
hi: निरीक्षण

en: inspect class
hi: क्लास निरीक्षण

en: inspect morph
hi: इंसपैक्ट मार्फ

en: inspect object
hi: वस्तु निरीक्षण

en: inspect player
hi: प्लेयर निरीक्षण

en: inspect this Viewer
hi: इस प्रदर्शक का निरीक्षण करें

en: inspect this Vocabulary
hi: इस शब्दावली का निरीक्षण करें

en: instance variable order...
hi: इंस्टैंस चर अनुक्रम...

en: is in the following category
hi: यह निम्न श्रेणी में है

en: is over color
hi: अधिक रंग है

en: italic text
hi: तिरछा पाठ

en: kedama
hi: केडामा

en: keep changes made and close panel
hi: किए गए परिवर्तन रखें तथा पैनल बन्द करें

en: keep in one file
hi: एक फ़ाइल में रखें

en: larger value
hi: बड़ा मूल्य

en: last card
hi: अंतिम कार्ड

en: layout
hi: ख़ाका

en: less than
hi: से कम

en: less than or equal
hi: से कम है या समान है

en: line is curved
hi: लकीर वक्रीय है

en: line is opened
hi: लकीर खुली हुई है

en: listening
hi: सुनना

en: load PPT images from slide #1
hi: स्लाइड #1 से पीपीटी फोटो लोड करें

en: look like
hi: जैसे दिखाई दे

en: make a new background...
hi: नया पृष्ठभूमि बनाएं...

en: make a sibling instance
hi: भाई उदाहरण बनाएँ

en: make all my sibling instances look like me.
hi: मेरे सभी भाई उदाहरण मुझ जैसे दिखें ऐसा बनाएँ.

en: make all pages this size
hi: सभी पृष्ठों को इस आकार का बनाएँ

en: make all siblings look like me
hi: सभी भाई मेरे जैसे दिखें ऐसा बनाएँ

en: make an instance for my data
hi: मेरे डाटा का एक उदाहरण बनाएँ

en: make detachable
hi: अलग करने लायक बनाएँ

en: make graph paper...
hi: ग्राफ पेपर बनाएँ...

en: make multiple siblings...
hi: बहुत से भाई बनाएँ...

en: make sound
hi: ध्वनि बनाएँ

en: miscellaneous
hi: विविध

en: momentarily show, by flashing , all of my visible siblings.
hi: कुछ समय के लिए धीमा, फ्लैशिंग द्वारा, मेरे सभी दृष्टिगोचर भाई.

en: more geometry
hi: और अधिक ज्यामिति

en: more...
hi: अधिक...

en: more...
hi: अधिक...

en: motion
hi: चाल

en: mouseDown
hi: माउस-नीचे

en: mouseEnter
hi: माउस-एंटर

en: mouseEnterDragging
hi: माउस-एंटर-ड्रेगिंग

en: mouseLeave
hi: माउस-लीव

en: mouseLeaveDragging
hi: माउस-लीव-ड्रैगिंग

en: mouseStillDown
hi: माउस-अभी-भी-नीचे

en: mouseUp
hi: माउस-ऊपर

en: move card one position earlier
hi: कार्ड को एक स्थिति पहले ले जाएँ

en: move card one position later
hi: कार्ड को एक स्थिति आगे ले जाएँ

en: move card to back of stack
hi: कार्ड को वापस ढेर में ले जाएँ

en: move card to front of stack
hi: कार्ड को ढेर के सामने ले जाएँ

en: multiply
hi: गुणा करें

en: name for new variable:
hi: नए वेरिएबल के लिए नाम:

en: narrow text
hi: पतला पाठ

en: new scripting area
hi: नया स्क्रिप्टिंग क्षेत्र

en: next card
hi: अगला कार्ड

en: no arrowheads on pens
hi: पेन में कोई तीर-सिरे नहीं

en: no change
hi: कोई परिवर्तन नहीं

en: no path obtained
hi: कोई पथ नहीं मिला

en: no pen trails present
hi: कोई पेन पुछल्ला उपस्थित नहीं है

en: no such card
hi: ऐसा कोई कार्ड नहीं

en: normal
hi: सामान्य

en: normal text
hi: सामान्य पाठ

en: not equal
hi: बराबर नहीं

en: number
hi: संख्या

en: objects (o)
hi: वस्तुएँ (o)

en: observation
hi: अवलोकन

en: ok
hi: ठीक

en: okay, this object is now named
hi: ठीक है, अब इस वस्तु का नाम दे दिया गया है

en: open
hi: खोलें

en: open a button properties panel for the morph
hi: मार्फ के लिए बटन गुण पैनल खोलें

en: open a lexicon that has a type-in pane for search (not recommended!)
hi: शब्दसंग्रह खोलें जिसमें ढूंढने के लिए टाइप-इन पैन हो (अनुशंसित नहीं!)

en: open a little window that shows the Smalltalk code underlying this script.
hi: एक छोटा विंडो खोलें जो इस स्क्रिप्ट में निहित स्मालटाक कोड को दिखाता है.

en: open a main properties panel for the morph
hi: मार्फ के लिए मुख्य गुण पैनल खोलें

en: open a text properties panel for the morph
hi: मार्प के लिए पाठ गुण पैनल खोलें

en: open a window that shows the code for this object in traditional programmer format
hi: एक विंडो खोलें जिसमें इस वस्तु का कोड पारंपरिक प्रोग्रामर फ़ॉर्मेट में दिखाया जाता है

en: open lexicon with search pane
hi: खोज पैन के जरिए शब्दकोश खोलें

en: open or close the lower portion that shows individual scripts
hi: जो व्यक्तिगत स्क्रिप्ट दिखाता है वह निचला भाग खोलें या बन्द करें

en: open standard lexicon
hi: मानक शब्दकोश खोलें

en: open the viewer of the object to which this script belongs
hi: वस्तु का प्रदर्शक खोलें जो इस स्क्रिप्ट से संबंधित है

en: open this object's Viewer
hi: इस वस्तु का प्रदर्शक खोलें

en: open this script's Scriptor
hi: इस स्क्रिप्ट का स्क्रिप्टर खोलें

en: open underlying scriptor
hi: अंतर्निहित स्क्रिप्टर खोलें

en: open viewer
hi: प्रदर्शक खोलें

en: open viewer for this object
hi: इस वस्तु के लिए प्रदर्शक खोलें

en: opening
hi: खोला जा रहा है

en: opens a Viewer directly on the rendered morph.
hi: रेंडर्ड मार्फ पर सीधे प्रदर्शक खोलता है.

en: other...
hi: अन्य...

en: parentheses
hi: कोष्ठक

en: parenthesized
hi: पैरेंथेसाइज्ड

en: paste book page
hi: पुस्तक पृष्ठ चिपकाएँ

en: patch
hi: पैच

en: paused
hi: ठहरा है

en: pen use
hi: पेन प्रयोग

en: place in a function
hi: फंक्शन में रखें

en: play
hi: बजाएँ

en: play frequency of
hi: खेल की आवृत्ति

en: playfield options
hi: प्लेफील्ड विकल्प

en: previous card
hi: पिछला कार्ड

en: propagate status to siblings
hi: स्थिति को भाइयों को बताएँ

en: property
hi: गुणधर्म

en: put onto Background
hi: पृष्ठभूमि में रखें

en: random
hi: बेतरतीब

en: readout string
hi: वाक्यांश पढ़ें

en: ready to run all the time
hi: पूरे समय चलने के लिए तैयार

en: refer to masters
hi: मास्टर्स को रेफर करें

en: reinvigorate
hi: रीइनविगरेट

en: relaunch this Viewer
hi: इस प्रदर्शक को फिर से लांच करें

en: reload all from server
hi: सभी को सर्वर से फिर से लोड करें

en: remainder when divided by
hi: जब भाग दिया जाए तो बाकी

en: remove "{1}"
hi: मिटाएँ "{1}"

en: remove all vertices but cursor
hi: संकेतक को छोड़कर बाकी सभी शीर्ष हटा दें

en: remove all viewers
hi: सभी प्रदर्शक मिटाएँ

en: remove from Background
hi: पृष्ठभूमि से हटाएँ

en: remove function
hi: फंक्शन मिटाएँ

en: remove parameter
hi: पैरामीटर मिटाएँ

en: remove parentheses
hi: कोष्ठक हटाएँ

en: remove the vertex at cursor
hi: संकेतक स्थान के शीर्ष को हटाएँ

en: remove this entire Viewer from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
hi: स्क्रीन से इस पूरे प्रदर्शक को हटा दें
    चिंता मत करें -- कुछ भी नहीं मिटेगा!

en: remove this pane from the screen
    don't worry -- nothing will be lost!.
hi: इस पैन को स्क्रीन से हटाएँ
    निश्चिंत रहें -- कुछ भी नहीं गुमेगा!.

en: remove viewers of all players
hi: सभी प्लेयरों के प्रदर्शक मिटाएँ

en: rename  "
hi: नाम बदलें  "

en: rename "{1}"
hi: नाम बदलें "{1}"

en: rename object
hi: ऑब्जेक्ट को नया नाम दें

en: repeat
hi: दोहराएँ

en: restore default tile
hi: डिफ़ॉल्ट टाइल बहाल करें

en: reveal this object
hi: इस वस्तु को प्रकट करें

en: revert to tile version
hi: टाइल संस्करण में वापस लौटें

en: revert to tile version...
hi: टाइल संस्करण में वापस लौटें...

en: round up strays
hi: राउण्ड अप स्ट्रे

en: run all the time
hi: पूरे समय चलाएँ

en: run when called
hi: जब बुलाया जाए तब चलाएँ

en: run when mouse goes down on me
hi: तब चलाएँ जब मुझ पर माउस नीचे जाता है

en: save as new-page prototype
hi: नया-पृष्ठ नमूना के रूप में सहेजें

en: save this version
hi: इस संलग्नक को सहेजें

en: script
hi: स्क्रिप्ट

en: scripting
hi: स्क्रिप्टिंग

en: scripts
hi: स्क्रिप्ट्स

en: scripts for this background
hi: इस पृष्ठभूमि के लिए स्क्रिप्ट

en: script{1}
hi: स्क्रिप्ट{1}

en: search
hi: खोज

en: search for text
hi: पाठ हेतु ढूँढें

en: send all pages to server
hi: सभी पृष्ठों को सर्वर पर भेजें

en: send this page to server
hi: इस पृष्ठ को सर्वर पर भेजें

en: send to all
hi: सभी को भेजें

en: send to back
hi: पीछे ले जाएँ

en: set grid spacing...
hi: ग्रिड स्पेसिंग सेट करें...

en: set thumbnail height...
hi: लघु-छवि ऊंचाई सेट करें...

en: setting the thumbnail height is only
    applicable when you are currently
    showing thumbnails.
hi: लघु-छवि की ऊंचाई की सेटिंग
    तभी लागू होती है जब
    लघु-छवि दिखाया जाता है.

en: show arrows
hi: तीर दिखाएँ

en: show card controls
hi: कार्ड नियंत्रक दिखाएँ

en: show categories
hi: श्रेणियाँ दिखाएँ

en: show code textually
hi: कोड पाठीय रूप में दिखाएँ

en: show designations
hi: पदनाम दिखाएँ

en: show viewers of all players
hi: सभी प्लेयरों के प्रदर्शक दिखाएँ

en: shuffle contents
hi: सामग्रियाँ फेंटें

en: siblings...
hi: भाई...

en: simple watcher
hi: सामान्य निगरानी

en: smaller value
hi: कम मूल्य

en: sorry -- no slots of that type
hi: खेद है -- इस किस्म का कोई स्लाट नहीं

en: sort cards by...
hi: कार्ड ऐसे छांटें...

en: sort pages
hi: पृष्ठ छांटें

en: sound
hi: ध्वनि

en: sound effect for all backgrounds
hi: सभी पृष्ठभूमि के लिए ध्वनि प्रभाव

en: sound effect for all pages
hi: सभी पृष्ठों के लिए ध्वनि प्रभाव

en: sound effect this background only
hi: सिर्फ इस पृष्ठभूमि के लिए ध्वनि प्रभाव

en: sound effect this page only
hi: सिर्फ इस पृष्ठ के लिए ध्वनि प्रभाव

en: sound library
hi: ध्वनि लाइब्रेरी

en: stacks and cards...
hi: कार्ड तथा ढेर...

en: start holding separate data for each instance
hi: प्रत्येक उदाहरण के लिए अलग डाटा रखना चालू करें

en: start painting in
hi: में पेंटिंग प्रारंभ करें

en: start recording
hi: रेकॉर्डिंग प्रारंभ करें

en: start using for reference thumbnail
hi: संदर्भ लघुछवि के लिए प्रयोग करना चालू करें

en: status of scripts
hi: स्क्रिप्ट की स्थिति

en: stop
hi: रूकें

en: stop at last page
hi: अंतिम पृष्ठ पर रुकें

en: stop holding separate data for each instance
hi: प्रत्येक उदाहरण के लिए अलग डाटा रखना बन्द करें

en: stop using for reference thumbnail
hi: संदर्भ लघुछवि के लिए प्रयोग करना बन्द करें

en: strip away the function call, leaving just its former argument in its place
hi: फंक्शन काल को छोटा करें और स्थान में इसका सिर्फ पूर्व शर्त रहने दें

en: strip away the parenthesises
hi: कोष्ठक हटाएँ

en: struck out text
hi: लिखकर काटा हुआ पाठ

en: subtract
hi: घटाएँ

en: summary of scripts
hi: स्क्रिप्ट्स का सारांश

en: switch to next costume
hi: अगले वस्त्र पर स्विच करें

en: switch to previous costume
hi: पिछले वस्त्र पर स्विच करें

en: take out of window
hi: विंडो से बाहर ले जाएँ

en: test
hi: जांच

en: tests
hi: परीक्षण

en: there was no conflict; this object is now named
hi: वहाँ कोई विरोधाभास नहीं; इस वस्तु का अब नाम है

en: this tile is not actually suitable for use with this kind of object
hi: यह टाइल इस तरह की वस्तु के लिए वास्तव में उपयुक्त नहीं है

en: tickers only
hi: सिर्फ टिकर

en: ticking
hi: टिकिंग

en: tile for me
hi: मेरे लिए टाइल

en: tile for this object
hi: इस वस्तु के लिए टाइल

en: tile representing this object
hi: इस वस्तु का प्रतिनिधित्व करता टाइल

en: tiles to get...
hi: टाइलें प्राप्त करें...

en: times
hi: बार

en: true
hi: सही

en: turn by
hi: से पलटें

en: turtle
hi: टर्टल

en: uncache page sorter
hi: पृष्ठ छांटक अनकैच करें

en: underlined text
hi: रेखांकित पाठ

en: unhide hidden objects
hi: छुपी वस्तुएँ दिखाएँ

en: unlock locked objects
hi: तालाबंद वस्तुओं का ताला खोलें

en: use a pale yellow-and-blue background texture here.
hi: यहाँ पर फीका पीला तथा नीला पृष्ठभूमि टैक्सचर प्रयोग करें.

en: use standard texture
hi: मानक टैक्सचर प्रयोग करें

en: var
hi: चर

en: variables
hi: चर

en: view by icon
hi: प्रतीक द्वारा दिखाएँ

en: view by name
hi: नाम के अनुसार दिखाएँ

en: view by size
hi: आकार से दिखाएँ

en: view morph directly
hi: मार्फ सीधे देखें

en: view trash contents
hi: रद्दी की टोकरी की सामग्री देखें

en: view with line layout
hi: लकीर खाका के साथ दिखाएँ

en: viewing options for "{1}"
hi: "{1}" के लिए देखने के विकल्प

en: visual effect for all backgrounds
hi: सभी पृष्ठभूमि के लिए दृश्य प्रभाव

en: visual effect for all pages
hi: सभी पृष्ठों के लिए दृश्य प्रभाव

en: visual effect this background only
hi: सिर्फ इस पृष्ठभूमि के लिए दृश्य प्रभाव

en: visual effect this page only
hi: सिर्फ इस पृष्ठ के लिए दृश्य प्रभाव

en: what do these mean?
hi: इनका अर्थ क्या है?

en: when I am being closed
hi: जब मुझे बंद किया जाता है

en: when I am being opened
hi: जब मुझे खोला जाता है

en: when mouse comes back up
hi: जब माउस वापस ऊपर आता है

en: when mouse enters my bounds, button down
hi: जब माउस मेरी परिधि में प्रविष्ट करता है, बटन नीचे

en: when mouse enters my bounds, button up
hi: जब माउस मेरी परिधि में प्रविष्ट करता है, बटन ऊपर

en: when mouse exits my bounds, button down
hi: जब माउस मेरी परिधि से बाहर जाता है, बटन नीचे

en: when mouse exits my bounds, button up
hi: जब माउस मेरी परिधि से बाहर जाता है, बटन ऊपर

en: when this script should run
hi: यह स्क्रिप्ट कब चले

en: where is this object?
hi: यह वस्तु कहाँ है?

en: whether I should automatically strive exactly to fit my contents
hi: क्या मैं स्वचालित प्रयास करूं मेरी सामग्रियों को फिट करने के लिए

en: whether auto-line-layout, resize-to-fit, and indicate-cursor should be set to true; useful for animation control, etc
hi: क्या स्वतःलाइन-लेआउट, रीसाइज-टू-फिट तथा संकेतक-दिखाएँ को सही में सेट किया जाएगा; एनीमेशन नियंत्रक इत्यादि के लिए उपयोगी

en: whether dragging an object from the interior should produce a COPY of the object
hi: क्या किसी वस्तु को इंटीरियर से खींचने पर उस वस्तु की प्रतिलिपि बनाएँ

en: whether gridding should be used in my interior
hi: क्या मेरे इंटीरिय में ग्रिडिंग का प्रयोग किया जाना है

en: whether large objects should be represented by thumbnail miniatures of themselves
hi: क्या बड़ी परियोजनाएँ उनके स्वयं के लघुछवि मिनिएचर द्वारा प्रतिनिधित्व की जानी चाहिए

en: whether moving objects should stop at the edge of their container
hi: क्या चलती वस्तुएँ अपने कंटेनर के किनारे रुक जाएँ

en: whether objects should put up halos when the mouse is over them
hi: जब इन पर माउस हो तो क्या वस्तुओं को हालो देना चाहिए

en: whether submorphs should automatically be laid out in lines
hi: क्या सबमार्फ स्वचालित रूप से लाइनों में निर्धारित होना चाहिए

en: whether the "current" submorph should be indicated with a dark black border
hi: क्या "वर्तमान" सबमार्फ को गहरा काला किनारा से इंगित करना चाहिए

en: whether the cartesian origin of the playfield should be at its lower-left corner or at the center of the playfield
hi: क्या प्लेफ़ील्ड के कार्टीज़ियन मूल अपने निचले बाएँ कोने पर या प्लेफ़ील्ड के मध्य में होना चाहिए

en: whether the grid should be shown when gridding is on
hi: जब ग्रिडिंग चालू हो तो क्या ग्रिड दिखाया जाना चाहिए

en: whether tile phrases, dropped on me, should automatically sprout Scriptors around them
hi: क्या टाइल वाक्यांश जो मेरे ऊपर छोड़े जाएंगे स्वचालित रूप से उनके चारों ओर स्क्रिप्टर्स निकालेंगे

en: while mouse still down
hi: जब माउस अब भी नीचे है

en: wrap after last page
hi: अंतिम पृष्ठ के बाद समेटें

en: {1} [or more] repair(s) made
hi: {1} [या अधिक] सुधार किए

en: {1} is used for vector operations
hi: {1} का प्रयोग वेक्टर ऑपरेशनों के लिए होता है

en: {1}'s {2}
hi: {1} का {2}
